HDampo C.A.V. „Schouwen-Duiveland" bereikte in 1960/1961 rekord-omzet in granen HET PROCES TE JERUZALEM Eichmann schuldig bevonden op alle punten van de aanklacht Tsjombe doet beroep op de Paus Vernieuwd plaveisel voor enige straten in binnenstad STAD EN PROVINCIE C.A.V.-jaarverslag vertoont een indrukwekkend beeld van omzetten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 14 december 1961 No. 19092 Verdere uitbreiding van laagbouwsilo noodzakelijk ZIERIKZEE, 12-12. De Coöpera tieve Aankoopvereniging „Schou wen-Duiveland" G.A. ziet wat be treft het boekjaar 1960-1961 terug op een voorspoedig jaar, waarbQ een ongekend grote omzet in gra nen werd gehaald, die voor het eerst de 10.000.000 kilogram over schreed. Dit betekent een toename van ruim vijftien procent. De geld waarde steeg echter niet in dezelf de 10n, doch bedroeg slechts vUf procent. Dit stelde de voorzitter, de heer J, v. d. Stolpe, vast naar aanlei ding van het door de direkteur van de C.A.V., de heer J. J. Hanse, uit gebrachte jaarverslag op de dins dag gehouden vergadering in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau". De omzet overschreed wederom ruim 20.000 ton. De normale af schrijvingen vonden plaats terwijl een bedrag van f 1.400,als extra afschrijving op de silo kon worden eangewend. Verder werd een on- derhoudsreserve voor gebouwen ad f 5.000,— in het leven geroepen om een gelijkmatige verdeling van de onderhoud te verkrijgen. De in de vorige vergadering gememoreerde mogelijkheid voor uitbreiding van de graanopslag kwam dit jaar tot verwezenlijking. De vergadering besloot tot de bouw van een lucht- gekoelde laagbouwsilo en het tref fen van voorzieningen voor de ont vangst van los gestort graan. Daar het gebouw nog juist vóór de oogst gereed kwam kon reeds nu worden vastgesteld dat de ge wonnen plaatsruimte niet in de be hoefte voorziet. Ter vergadering werd het voorstel tot verdere uit breiding met algemene stemmen aangenomen. Voor de verwezenlij king hiervan is een bedrag van f 123.000,gemoeid met een ca paciteit van 900 ton. In antwoord op een verzoek van de afd. Noordwelle voor een mo gelijk te bouwen ontvangststa tion van de vereniging in de West hoek deelde de voorzitter mede dat het bestuur der C.A.V. gezien o.a. de onverantwoorde investering nog niet voor de bouw voelt. Wel werd een mogelijkheid tot samenwerking ter verbetering van de toestand voorgesteld. De afstand naar de silo in Zierikzee is namelijk voor in de Westhoek en omgeving wo nende landbouwers een probleem. Droogte en regenval In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter aan de langdurige droogte gevolgd door aanhoudende regenval, waarvan de schadelijke gevolgen werden ondervonden. Tevens hoopte hij weer te mogen rekenen op het vertrouwen, de me dewerking en aktiviteit der leden. Op de algemene vergadering van het Centraal Bureau te houden op 21 december aanstaande te Am sterdam zal een delegatie der C.A. V. vertegenwoordigd zijn. Bij de behandeling en vaststel ling van de rekening en verant woording over het afgelopen boek jaar gaf de verlies- en winstreke ning een batig saldo te zien van f 394,31, welk bedrag werd toege voegd aan de algemene reserve. Een nieuwe regeling kwam naar voren met betrekking tot de mest stoffen. De rente vergoeding van 4 pet. die wordt uitgekeerd bij voor uitbetaling zal straks als de moge lijkheden er zijn percentage-gewijs worden terugbetaald. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in vakature ontstaan na het be danken van de heer J. A. v. Nieu- wenhuize te Nieuwerkerk, in ver band met het be-eindigen van zijn funktie als voorzitter van de ver eniging te Nieuwerkerk, door de voorzitter de nodige aandacht ge vestigd op de nauwe samenwerking met de Coöperatieve Telersvereni ging. Spreker achtte het wenselijk dat een lid dezer vereniging tot het huidige bestuur zou toetreden. Na stemming bleek dat door de stemgerechtigde afgevaardigden der 14 bij de C.A.V. aangesloten verenigingen, met alg. stemmen ge kozen was de heer J. van de Zan- de, bestuurslid van de Coöperatie ve Telersvereniging. De heer Van de Zande nam de benoeming aan. De periodiek aftredende bestuurs leden werden allen herkozen. Wij zigingen werden aangebracht in de commissie van plaatsvervangende bestuursleden. De heer W. J. Steur kwam in de plaats voor de heer H. J. Blom, terwijl de heer J. M. Dalebout de plaats van de heer Klompe zal innemen. Als plaats vervangend lid van de Commissie van Toezicht wegens aftreding van de heer M. Krabbe te Schudde- beurs, die niet herkiesbaar was, werd aanbevolen de heer Deïst te Zonnemaire, die wegen9 absentie van de benoeming in kennis zal worden gesteld. In behandeling kwam een credietverhoging aan te gaan, groot f 250.000,bij de Cen trale Bank. Ook dit voorstel werd aangenomen. De laagbouwsilo De voorzitter toonde zich ver heugd over het feit dat de laag bouwsilo zo vlug werd afgeleverd. Twee dagen vóór de oogst, diirin" vrij korte tijd kon worden binnen gehaald, kwam de bouw gereed. De combines voor het storten van los graan zijn vrij algemeen ge worden, wat een vlugge aanvoer met zich meebracht. De steeds stijgende omzet was oorzaak dat wederom tot uitbrei ding van de laagbouwsilo werd besloten. Deze nieuwbouw zal ver rijzen in de richting van het cen trum van Zierikzee tot aan de V.Z. fabriek. Het beslaat een oppervlak te van 320 vierkante meter met een storthoogte van 4 meter. Het ge heel, dat voor opslag is bestemd, zal worden opgetrokken uit beton elementen. Naar aanleiding van een gerezen vraag uit de vergadering deelde de voorzitter mee dat op de laag bouwsilo geen verdieping meer kan worden gebouwd maar, daar de C.A.V. zo goed als aan het ein de van haar bouwgrond is, het mo gelijk zou zijn 'n gebouw te plaat sen op de grond parallel lopende met de Rijksweg. Aan het slot van de vergadering hield ir. C. Koop man te Bennekom, oud-voorzitter der vereniging, een lezing met kleurendia's met als onderwerp: „Een caravanreis door Amerika". Ingezonden mededeling De ziekenfondspremie voor bejaarden DEN HAAG, 13-12. Bij K.B. is voor 1962 de premie van de zie kenfondsverzekering voor bejaar den bepaald op f 1,01 per week voor de ongehuwde verzekerden en op f 2,02 per week voor de ge huwde verzekerden. JERUZALEM, 13-12. In het pro ces tegen Eichmann heeft rechter Landau vijftien afzonderlijke pun ten van de tenlastelegging behan deld en daaruit de schuld van de verdachte geconcludeerd. Ten aanzien van punt één en twee, waarin Eichmann ervan be schuldigd wordt dat hij betrokken was bij het veroorzaken van de dood van miljoenen Joden en dat hij miljoenen Joden in omstandig heden bracht die erop berekend waren hun dood te veroorzaken, werd hij schuldig bevonden „langs het gehele front van de uitroeiïngs- aktiviteit". „Indien wij elk ver schillend onderdeel van de „defi nitieve oplossing" afzonderlijk be schouwen, bevinden wij dat er geen enkel onderdeel was waarin hij geen rol speelde", aldus de rech ters. Wat het derde punt betreft - het veroorzaken van ernstig lichame lijk en geestelijk letsel aan miljoe nen Joden door hen in slavernij te brengen, uit te hongeren, te depor teren en te vervolgen - bevonden de rechters hem schuldig aan het deel der tenlastelegging dat be trekking heeft op de periode van augustus 1941 af. Over het voorkomen van zwan gerschap - het vierde punt - was het oordeel dat dit alleen bewezen was voorzover het Eichmanns aan deel betrof bij het be-eindigen van zwangerschappen in het kamp The- resienstadt. Het veroorzaken van sterilisatie was niet bewezen. Aangaande de punten vijf en zes, die dezelfde vergrijpen als in de eerdere punten behandelen maar deze classificeren als misdaden te gen de mensheid in plaats van mis daden tegen het Joodse volk, ver klaren de rechters slechts dat de daden van de beklaagde overeen komen met de wettelijke definitie die aan deze misdaden wordt ge geven. Uitplundering Eichmann werd voorts schuldig bevonden aan punt zeven - uit plundering van Joden met onmen selijke middelen -. Er was geen twijfel dat Eichmann in Wenen en Praag deelnam aan de uitplunde ring van Joden „krachtens zijn rol bij de deportaties, die hij onder nam in het volle besef van het lot dat de gedeporteerden wachtte". Punt acht - het begaan van een oorlogsmisdaad - werd volledig be wezen geacht, aangezien de ver volging der Joden tijdens de twee de wereldoorlog gebeurde. De be klaagde zal derhalve op dit punt worden veroordeeld. Eichmann werd ook schuldig be vonden aan punt negen - de depor tatie van meer dan een half mil joen Polen. De rechters achtten hem schul dig aan deportatie van 14.000 Slo- wenen (punt tien). Rechter Landau verklaarde dat niet bewezen was dat Eichmann een aandeel had gehad aan de moord op tienduizenden zigeuners en 91 kinderen uit Lidici, zoals door de openbare aanklager was gesteld (punten elf en twaalf). Niettemin was zeker dat Eichmann een aandeel had in hun gedwongen evacuatie en dit was op zichzelf een misdaad tegen de mensheid. Tenslotte werd Eichmann schul dig bevonden op de punten dertien tot en met vijftien: het behoren tot drie nazi-organisaties, waaronder de Gestapo, welke door het tribu naal van Neurenberg als misdadi ge organisaties werden gebrand merkt. Eichmann is derhalve op alle vijftien punten schuldig bevonden. Voor 65 jaar... HAAMSTEDE. Burgemeester M. Bolle Lz. bood, in opdracht van de Commissaris der Koningin, aan de harmonie „Witte van Haemstede" een fraaie medaille aan. ZIERIKZEE. Voor de leden van het Departement van Nijverheid en Handel behandelde de heer P. L. van de Polder te Dordrecht „het zeer interessante onderwerp: „De gasmeters in het algemeen en de muntgasmeter in het bijzonder". ZIERIKZEE. Het uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen van poorten, to rens, riolen, stadsbrand- en vroonpaden werd aanbesteed voor f 2800. OOSTERLAND. De door dr. Klap opgerichte Jongelingsvereniging hield de jaarlijkse feestelijke bij eenkomst in het schoolgebouw. ZIERIKZEE. De afdeling der Maatschappij van Toonkunst hield een zeer geslaagd concert, bij ge legenheid van het 25-jarig jubileum van de dirigent de heer Hugo Grü- ters te Duisburg. ZIERIKZEE. Lotelingen die een examen wensen af te leggen, ten einde kans te maken te dienen bij het korps hunner keuze, moeten zich hiertoe melden bij de respek- tievelijke groepscommandanten. ZIERIKZEE. Met medewerking van het strijkorkest van „Kunst en Eer" gaf de zangvereniging „Euter pe" een geslaagde uitvoering in de Concertzaal. BURGH. De meestoof ,De Zeeuw' heeft tot nu toe slechts enkele we ken kunnen werken. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd een gymnastiekuitvoering ge geven van leerlingen der h.b.s. en van de kindercursus. ZIERIKZEE. Voor de betrekking van vader en moeder in het her vormd diakonie-verplegingshuis hebben zich 45 paren aangemeld. Ingezonden mededeling ELISABETHSTAD, 13-12. Presi dent Tsjombe van Katanga heeft woensdag een beroep gedaan op paus Joannes XXIII, waarin hij het hoofd der R.K. Kerk bezweert „uw stem, die door vijfhonderd miljoen gelovigen wordt gehoord", te ver heffen, „opdat de katholieke presi dent van de Verenigde Staten Ken nedy, Noord-Amerika zelf en het katholieke Ierland zullen begrijpen dat het bloed der onschuldigen, dat thans in Katanga wordt vergoten, stroomt in de aderen van de edel moedigste en de meeste getrouwe van uw kinderen". „Ikzelf, die een protestantse christen ben, gevoel mij verplicht een beroep te doen op uwe heilig heid, in wie ik de hoogste morele gezagsdrager erken. Ik doe dit be roep uit naam van de zeshonderd duizend katholieke en de 110.000 protestantse Katanganen. Ik doe het ook namens geheel Afrika", al dus Tsjombe in zijn boodschap aan de paus. AMSTERDAM. In de door het ministerie van O. K. en W. bij de Saten-Generaal ingediende ont werpbegroting is voor de univer siteit van Amsterdam rekening gehouden met uitgaven tot een be loop van ruim f 60 miljoen .Dit betekent dat per werkdag Va mil joen gulden zal worden uitgegeven GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Mogelijk verlichte kerstboom op Havenplein ZIERIKZEE, 13-12. Op de gehou- den gemeenteraadsvergadering on der voorzitterschap van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester is besloten tot onderhandse aanbe steding van de herbestrating van diverse straten in de binnenstad. Het betreft hier achtereenvol gens: de Verrenieuwstraat, Water molen, Hofferstraat, Weststraat en Rode Dorp. In afhankelijkheid van de urgentie zal de volgorde der herbestratingen nog nader door de Centrale Dienst worden vastge steld. In een schrijven aan de raad deed het college van b. en w. ver slag over de resultaten van de ideeënbus over de periode 1 augus tus t.m. 15 november 1961. De oogst bleek schraler te zijn dan tijdens een vorige periode. Verschillende „ideeën" bleken meer het karakter te dragen van een klacht en kon den niet voor honorering in aan merking komen. De heer J. Roskam deed de idee aan de hand de stadhuis toren ook aan de zijde van de Verrenieuwstraat te voorzien van een wijzerplaat. Dit idee werd beloond met een prijs van f 5. De heer L. J. v. d. Houten opper de de idee de Dam alleen af te sluiten voor bromfietsen en dus niet voor alle verkeer. Deze sug gestie zal nog worden bezien door de Verkeerscommissie. De inzender werd beloond met een aanmoedi gingspremie van f 2,50. Een zelfde premie kreeg een dame uit Tilburg die de idee opperde de stukken uit het gemeentemuseum te voorzien van een geschreven toelichting. Het carillon Onder de ideeën bevond zich er verder één van mevr. K. de Vos- van Burgh om het carillon - straks weer in gebruik - gedurende de nacht stil te zetten. De heer Doe- leman voelde er wel iets voor de idee over te nemen. In de praktijk komt het er op neer, dat vreemde lingen die in de buurt van het stadhuis de nacht doorbrengen, geen oog dicht doen. De heer Ra- meijs wees er op, dat de situering van een woning nu eenmaal be paalde geluidskonsekwenties heeft. Met zet toch geen treinen stil, om dat er huizen in de buurt van de spoorbaan staan? In het algemeen werd het geluid van een carillon in de nachtelijke uren stemmings vol bevonden. De heer Doeleman voelde er wel voor de idee te be lonen met een eervolle vermelding. Kerstboom op Havenplein Overigens vond mr. Keuning dat het college nogal royaal is geweest met de honorering van de verschil lende ideeën. Hij wilde een vorig jaar niet beloond idee in de her innering brengen, afkomstig van de heer Jac. M. Luykenaar, nl. om op het Havenplein een grote ver lichte kerstboom neer te zetten, waaromheen samenzang kan wor den beoefend. Wethouder Koevoets deelde mede dat deze zaak nog niet van de baan is, maar opnieuw in studie. De voorzitter deelde ons - buiten de raadsvergadering om - mede dat er concrete plannen bestaan om een dergelijke kerstboom op het Havenplein neer te zetten. Het plan is nog niet geheel in kannen en kruiken, maar er volgen spoe dig nadere bijzonderheden over. Wat betreft de royale honorering der ideeën, merkte wethouder K. nog op, dat het er vooral om gaat de ideeënbus door de periode van de kinderziekten heen te loodsen. ZIERIKZEE Gemeenteraad behandelt begroting Tegen dinsdag 19 december is een vergadering uitgeschreven van de gemeenteraad van Zierikzee. Aan de orde komen de gemeente begroting voor het dienstjaar 1962 met de le tot en met de 8e wijzi ging, de begroting voor de dienst voor maatschappelijke zorg voor het dienstjaar 1962 en de begroting voor het gemeentelijk gasbedrijf met de le wijziging. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Maandagmiddag 18 december a.s. (aanvang half 3) organiseert de plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond een kerst middag voor bejaarden in het zaal tje aan het Beddeweeg alhier. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. BRUINISSE Twee roeibolen als strandgoed Een tweetal roeiboten werd deze week als strandgoed aangebracht, namelijk één in de gemeente Brui- nisse, opgevist in het Zijpe en thans afgemeerd in de vluchthaven, en één afgemeerd in de haven te Viane, aangebracht bij de burge meester-strandvonder van Duive- land, gevist in het Keeten. Man brak pols In het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee, werd geconstateerd dat de pols van de heer S. de Graaff, die maandagmorgen op de weg tus sen Heense Molen en St. Philips- land werd gevonden door enkele vrachtwagenchauffeurs, op vijf plaatsen was gebroken. De brom fiets werd slechts licht beschadigd. OOSTERLAND Kookcursus kan niet doorgaan Wegens de geringe belangstel ling kan de aangekondigde kook cursus, uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, in onze gemeente geen doorgang vinden. Men was voorne mens hoofdzakelijk in deze leer gang het bereiden van winterkost te doceren. Ook financieel resultaat stemt tot tevredenheid ZIERIKZEE, 13-12. In het jaarverslag van de Coöperatieve Aankoop vereniging „Schouwen-Duiveland" G.A., uitgebracht op de algemene vergadering van dinsdag jongstleden - zie voor verslag elders in dit nummer - door de direkteur der C.A.V., de heer J. J. Hanse, over het negen en twintigste boekjaar 1960-1961, valt behalve de ongekend grote omzet die behaald is in de afdeling granen te constateren dat ook de diverse omzetten tot tevredenheid stemmen. Er bestond een mindere afname van gips en schuimaarde. De aanwending van mengmeststoffen en geconcentreerde enkelvoudige produkten is van invloed op de „ton nen" omzet van de afdeling meststoffen. Ook het financieel resultaat stemt tot tevredenheid ondanks het gestegen kostenpeil. De omzet be droeg om nauwkeurigte zijn 22.643.439 kilogram met een geldwaarde van f 5.478.515,20. Wat de gang van zaken betreft voor de meststoffen, hier werd een omzet bereikt van 7.063.938 kg. ten bedrage van f 1.051.440,16. Zonder dat van een achteruitgang in plan- tenvoedende bestanddelen sprake is, integendeel, is de omzet in hoe veelheid produkt door boven ge schetste oorzaken kleiner geweest, terwijl de geldomzet gelijk is ge bleven. De prijzen der stikstof meststoffen ondergingen een vrij behoorlijke daling, dit ondanks een algemene tendens van stijging der kosten. Mede door lage prijzen was de belangstelling voor superfosfaat groot. Bij kalizouten ging de be langstelling voor grotendeels uit naar kalizout 40 pet. Het verbruik van Patentkali nam iets af, terwijl de prijzen, buiten kalizout 60 pet., ongewijzigd bleven. De vraag naar mengmeststoffen neemt geleidelijk toe hoewel niet in vergelijking tot elders in het land. Voor schuim aarde, compost enz. was er dit jaar minder belangstelling. In het kort samengevat stond de omzet van voerartikelen (270.036 kg. ad f 96.445,99) wederom niet in verhouding tot de positie op ander terrein. Gemeend wordt echter on veranderd te moeten doorgaan met het leveren van de bekende C.L.O. mengvoeders daar er een vaste kern van afnemers is. 10 miljoen kg granen Zoals in het verslag der algeme ne vergadering gemeld, werd voor het eerst in het bestaan de omzet in de afdeling granen, zaden en peulvruchten de 10.000.000 kg. over schreden. De toename bedroeg 1.379.378 kg. Behalve voor het arti kel tarwe bewoog zich het prijsver loop over vrijwel de gehele linie in dalende lijn. Verder is tengevolge van het slechte oogstweer, vooral Hevige schoorsteenbrand Een hevige schoorsteenbrand ontstond in een woning aan de Lange Achterweg, vroeger bewoond door de inmiddels vertrokken heer C. Kesteloo, en thans in andere hand enovergegaan. Teneinde de nog onbewoonde woning, waarin enige herstelwerkzaamheden plaats vinden wat droog te stoken, had men de keukenkachel aangemaakt met bovengenoemd gevolg. Men waarschuwde onmiddellijk de brandweer. Daar de garage slechts luttele meters van de woning ver wijderd is was men direct ter plaatse en was de brandweer spoe dig de brand, die uit de schoor steen laaide, meester. in de tweede helft van augustus, een groot deel van de gerstoogst noodgedwongen voor andere en minder hoogwaardige doeleinden bestemd dan in 1959. Bij de tarwe speelde het schotprobleem een belangrijke rol, terwijl de kwaliteit van de schokkers matig was en wel bijzonder ongunstig bij de zeer goede kwaliteit van voorgaand jaar. De moeilijkheden waren dit boekjaar groot, maar de inname en verwerking heeft, dank zij de grote verwerkings capaciteit en beschikbare op slagruimte een goed verloop gehad. De pootaardappelen De omzet van pootaardappelen nam toe met ruim 200 ton tot ca. 500 ton. De belangstelling verplaat ste zich naar de klasse B waarin het ras Bintje in de maat 35-45 het meest werd gevraagd. De prijzen liepen na de oogst geleidelijk terug. De positie op het gebied van de granen, zaden en peulvruchten, zo wel de aankoop als afzet is dit jaar wederom versterkt. De omzet van 944 ton kolen vormt een juiste weergave van de zienswijze van een vorig jaar ge raamd gemiddelde jaaromzet van 900 ton. De omzet in eierbriketten kon zich handhaven, terwijl bij an- thraciet de belangstelling meer uitgaat naar de nootjes IV. De prij zen van diverse soorten lagen be neden de vastgestelde richtprijzen. De uitzonderlijk slechte weers omstandigheden in het tweede half jaar 1960 en gedeeltelijk ook in het voorjaar 1961 drukte ook een stem pel op de omzet van bestrijdings middelen in het algemeen. De om zet is echter gestegen en bedraagt 53.233 kg. Het grote overschot ook in alle overige west-Europese landen was de oorzaak van een verlies-geven- de consumptie-aardappelteelt. Het percentage tarra en ziek lag bij verschillende partijen zeer hoog. Diversen De omzet in de afdeling diversen vormde het bedrag van f 104.001,76. Meer dan 50 pet. van de omzet be stond uit houtwaren. Dit seizoen werd ten gerieve van de leveranciers van gladiolen met goed resultaat de export van de bollen klaar gemaakt. De drogerij heeft gunstig gewerkt en er is een sluitende exploitatie verkregen. Een overzicht geeft aan dat de totale afschrijving per 30-6/61 70 pet. bedraagt van de aanschaf. MET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9