MORGEN SUNIL HALEN HET WESTEN OP ZOEK DE VERDWENEN KASSIER SUNIL GRIEP! NEDERUNDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL „De Schelde" bouwt in het Zuid-Sloe een nieuwe reparatiewerf Vliegtuig met vluchtelingen uit Katanga te Brussel Kerstmis op Ambon Chefarine „4 witte tanden drop* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 No. 19092 Ingezunden mededeling fehrrr^»»DD^ naar positieve gedragslijn tegenover het Kremlin Parijs gonst deze week van di plomatieke activiteit. Deze begon met het gesprek tussen de Gaulie en Adenauer. De Duitse Bondskan selier had daarbij de taak, het ver zet van de Franse president tegen besprekingen van het westen met Moskou te overwinnen. Hij is daar in niet geslaagd. Al te veel overredingskracht zal Adenauer wel niet hebben gebruikt - de rede van Chroesjtsjef, die aan kondigde dat hij zal weigeren over Berlijn alléén te spreken, kan ook aan Duitse zijde de geestdrift voor onderhandelingen met de Russen niet groter hebb engemaakt. Ken nedy had er al enige moeite mee gehad, Adenauer er van te over tuigen, dat een gesprek met het Kremlin over Berlijn weinig risi co's met zich zou brengen en mis schien zelfs wel nuttig kon zijn, in dien men er de Duitse kwestie in haar geheel maar buiten liet. En nu heeft Chroesjtsjef te ken nen gegeven, dat hij de gehele wes terse positie in het hart van Europa in het geding wil brengen en ter ondersteuning van die eis dreigde hij voor de variatie weer eens met zijn megatonbommen. Het kon niet anders, of dit moest de Gaulle stij ven in zijn standpunt, dat praten met de Russen geen zin heeft, zo lang zij voortgaan met dreigen en niet duidelijk maken een ontspan ning te wensen. Niet zo kwaad Het meningsverschil in het wes terse kamp over de raadzaamheid van onderhandelingen met Moskou is dus niet uit de wereld geholpen. Maar misschien is toch de eensge zindheid wat groter geworden. Want niet alleen Adenauer, ook Kennedy zal, nu Chroesjtsjef plot seling weer blijk geeft, zo groot mogelijke concessies van het wes ten te willen afdwingen, niet meer zo gebrand zijn op een conferentie met de Sowjets. En wellicht heb ben zelfs de Britten er iets van hun optimisme door verloren. Hoe dit echter ook zij, voor de ministers van buitenlandse zaken der westelijke grote vier en voor de N.A.V.O.-raad, deze week in Pa rijs bijeen, is het er niet gemakke lijker op geworden om een positie ve gedragslijn vast te stellen. Men moet daarom rekenen op commu- niqué's, waarin schone woorden over de Atlantische solidariteit het ontbreken van concrete mdedede- lingen zullen trachten te verdoeze len. Wellicht is een afwachtende hou ding ook niet eens zo kwaad. De luim van de heer Chroesjtsjef wil nog wel eens veranderen en op het ogenblik van zijn openlijke breuk met Enver Hodzja van Albanië was een vriendelijk gebaar van hem te genover het westen ook eigenlijk niet te verwachten. Hij kan zijn tegenstanders in het communisti sche kamp, die hem van halfzacht heid tegenover de niet-communis- tische wereld beschuldigen, moei lijk nog meer in de kaart spelen. Een onderonsje met Kennedy Aan de andere kant is het na tuurlijk ook mogelijk, dat Chroesjt sjef inderdaad van zins is de span ning opnieuw op te voeren. De pu blieke opinie in het westen, zou, zo hoopt hij wellicht, er aldus toe kunnen worden gebracht, druk op de eigen staatslieden te gaan uit oefenen, al was het maar in Ame rika alleen. Er zijn waarnemers, die menen, dat een onderonsje met Kennedy ook het enige doel van Chroesjt- sjefs taktiek is. Wanneer dat zo is, zou het niet van veel werkelijk heidszin in het Kremlin getuigen. West-Europa ontwikkelt zich snel tot een machtsfactor van de eerste orde, die eenvoudig niet buiten de grote internationale beslissingen kan worden gehouden - iets, dat Kennedy ook zeker niet wenst. Stap op weg naar nieuw Zeeuws industriecentrum Sowjet-Unie eist uitlevering van generaal Heusinger MOSKOU, 12-12. De Sowjet-Unie heeft aan de Verenigde Staten om uitlevering gevraagd van generaal Adolf Heusinger, de Westduitse voorzitter van het permanente Na- vo-comité in Washington, om hem in Rusland als oorlogsmisdadiger te laten berechten. In een nota, die dinsdagmorgen tijdens een persconferentie in Mos kou werd voorgelezen, vraagt de Sowjet-Unie aan de regering in Washington om maatregelen te ne men voor de arrestatie en uitleve ring van generaal Heusinger, zodat hij kan worden berecht voor mis daden tegen de vrede, militaire misdaden en misdaden tegen de mensheid. In de nota wordt gezegd, dat de zaak-Heusinger valt onder de in 1945 tussen Engeland, Rusland, Frankrijk en de Verenigde Staten gesloten overeenkomst voor de be rechting en bestraffing van Duitse oorlogsmisdadigers. Persconferentie van mr. Stikker PARIJS, 12-12. De secretaris-ge neraal van de Navo, de Nederlan der mr. D. U. Stikker, heeft dins dag tijdens een persconferentie in Parijs de punten bekend gemaakt die besproken zullen worden in de ministerraad van de Navo. Het zijn: 1. de internationale toe stand en de communistische we relddreiging; 2. militaire kwesties; 3. diverse problemen, zoals weten schappelijk onderzoek en economi sche kwesties; 4. het vaststellen van de datum van de volgende ver gadering. Stikker zei dat onder punt één de kwestie Berlijn waarschijnlijk de meeste aandacht zal vragen. Op een vraag antwoordde hij dat een werkgroep is ingesteld om bepaal de landen te helpen bij hun finan ciële moeilijkheden. Frankrijk wil zeggen schap over het leger behouden PARIJS, 12-12. Premier Michel Debré van Frankrijk heeft dinsdag in de senaat gezegd dat integratie van de Franse strijdkrachten in een organisatie waarover Frankrijk geen zeggenschap heeft, „een waar lijk nationaal terugtreden" is. De premier is voor handhaving van een nationaal leger, dat naar zijn mening beter dan wat ook in staat is de vrijheid van de burgers te verdedigen. De betekenis van in ternationale organisaties moest niet overschat worden. Mannen boven 15 jaar mogen niet weg BRUSSEL, 12-12. Dinsdagochtend is het eerste vliegtuig met Belgi sche vluchtelingen uit Katanga in Brussel aangekomen. Het had 90 passagiers aan boord, 53 kinderen en 37 vrouwen. Temidden van het geschreeuw van de kinderen en het gesnik van vrouwen, die haar ontroering niet konden bedwingen, werden de vluchtelingen door tientallen jour nalisten ondervraagd. Een moeder van drie kinderen zei: „Het is schandalig het te moeten zeggen, maar het V.N.-personeel weigerde brood voor mijn kinderen te ver strekken en ons te evacueren". Een andere vluchteling zei, dat de V.N.-soldaten weigerden met schieten op te houden tijdens de evacuatie. Een van de gevluchte vrouwen verklaarde, dat de Katangese au toriteiten een verbod hebben afge kondigd voor het vertrek uit Ka- tanga van mannen van 15 jaar en ouder. VLISSINGEN, 12-12. In het „Zuid- Sloe" is de bouw begonnen van de nieuwe reparatiewerf voor de N.V. koninklijke maatschappij De Schel de te Vlissingen, waar schepen tot 32.000 ton gerepareerd kunnen wor den. Deze reparatie-werf zal me dio 1963 in gebruik worden geno men. Voorlopig zullen er vijfhon derd man personeel werk vinden. De totale bouwkosten van deze „eerste fase" van het grote plan voor de „Schelde-Sloewerf" wor den geraamd op 35 miljoen gulden. Enige maanden geleden is in het Zuid-Sloe, waar een nieuw Zeeuws industrie-centrum, dat kan uit groeien tot ver boven nationale be tekenis, werd „gepland", de strat gegeven voor dit Sloeplan. Rijks waterstaat begon met het leggen van de afsluitdijk en het vastleg gen van de onderzeese oever, nood zakelijk voor de te maken haven- dammen. Provinciale Waterstaat nam de aanleg van de Sloeweg ter hand en in opdracht van „De Schelde" maakte de baggermaat- schappij Bos en Kalis N.V. een be gin met het ophogen van het on geveer 115 hectare groot buiten dijks terrein voor deze werfbouw, met de aanleg van de werkhaven en het graven van de enorme bouwput, waarin de twee betonnen reparatiedokken worden gebouwd. Enorme bouwput De grootte van de bouwput, die nog voor eind dit jaar wordt opge leverd, is te vergelijken met het Olympisch Stadion te Amsterdam. (Lengte 350 meter, breedte 200 me- De Zuidafrikaanse regering heeft een verzoek van Albert Loetoeli om verruiming van zijn reisver gunning van de hand gewezen. Loetoeli, die in Oslo is voor het in ontvangst nemen van zijn Nobel prijs, had ook Stockholm nog wil len bezoeken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND KOPENHAGEN. De Sowjet-Unie heeft Denemarken een nota gezon den over het nieuwe Deens-West- duitse Navo-commando in het Oostzeegebied. NEW YORK. De Russische on derminister van buitenlandse za ken Zorin heeft op een persconfe rentie te New York gezegd dat de militaire operaties van de Verenig de Naties in Katanga onrechtmatig zijn. MOSKOU. Premier Poljanski van de Sow jetrepubliek Rusland, heeft op een conferentie in Moskou van Iandbouwleiders van dit gebied be kend gemaakt, dat de gestelde doe len voor de produktie van graan, vlees en melk in de republiek niet bereikt zijn. Hiervoor waren de op de conferentie aanwezige land- bouwleiders voor een groot deel verantwoordelij k. MOSKOU. Volgens de „Prawda' is de leider van een bende zwart handelaren in buitenlandse valuta ter dood veroordeeld door een rechtbank in Tiflis, in de Sowjet- republiek Georgië. HOLLANDIA. De „Nieuw-Gui- nea Koerier" schrijft in een hoofd artikel, dat de uitslag van de be handeling van de kwestie Nieuw- Guinea door de algemene vergade ring in eerste instantie voor Nieuw Guinea minder teleurstellend is dan voor Nederland. PARIJS. Franse socialistische en radicale afgevaardigden in de Na tionale Vergadering hebben een motie van afkeuring tegen de rege ring ingediend. De motie zal van daag (donderdag) worden behan deld. Zij bestaat slechts uit de woorden: „De Nationale Vergade ring besluit tot afkeuring van het regeringsbeleid", zodat alle tegen standers de motie kunnen steunen. (Ingezonden) Steeds opnieuw komen wij U vragen. Ook nu weer voor Kerst 1961. Moet dat nu zo door gaan? Ons antwoord is daarop volmon dig: Ja! Het recht van Ambon is nog steeds gekrenkt. En zolang er daarginds nog strijders zijn voor herstel van dat recht, zolang zullen wij daar met ons hart en met ons geld achter moeten staan. In de gevangenissen en concentratiekam pen van Indonesië zuchten nog steeds de vervolgden, en opgejaag- den. Ambonezen die voor de vrij heid van hun land de risiko's heb ben gelopen, die gepaard gaan met het verzet tegen de bezetter. Daar om nemen wij de vrijheid U weer om uw bijdrage te vragen als be wijs van uw medeleven met de verzetsmensen van Ambon die ge vangen zitten, opdat wij hun - voorzover dit mogelijk is - een pakket met nuttige artikelen en medicijnen kunnen zenden. Een eventueel saldo zal worden aange wend in overeenstemming met de doelstelling van de stichting. Opnieuw willen wij het werk doen. Opnieuw wil het Nederland se Rode Kruis voor de verzending zorgdragen alsU opnieuw het geld wilt geven. Wij ontvingen via het Rode Kruis de bevestiging van een goede ontvangst door de gevangenen van de pakketten van het vorig jaar. Stuur dus uw gift, hoe groot of klein, op postgiro 426 van de Stich ting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven of op andere wijze, post bus 245, Eindhoven. ter, diepte gemiddeld 20 meter). In deze bouwput zullen het ver enigd aannemersbedrijf Dirk Ver stoep en de N.V. Bredero's bouw bedrijf twee grote betonnen dok ken bouwen. Het eerste dok, dat geschikt moet zijn voor schepen tot 32.000 ton sw. krijgt een lengte van 215 meter, een breedte van 30 Vi meter en een vloerdiepte van 8.30 meter min NAP. Het tweede dok wordt 175 meter lang en 26 meter breed. De vloerdiepte komt op 7.30 meter min NAP en zal ge schikt zijn voor schepen tot 20.000 ton. Tussen deze twee reparatie-dok ken worden een aantal bedrijfsge bouwen geplaatst, onder andere een pompkamer. Hierin komen drie grote pompen, met een totale ca paciteit van 30.000 kubieke meter per uur bij een opvoerhoogte van 12 meter, voor het leegpompen der dokken. Ingezonden mededeling Vier middelen In één lablei werken krachtiger zonder de meag ven streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en -werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen l Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Veordellge flacon 100 tabletten f 3.50 Amsterdam heeft sluitende begroting AMSTERDAM, 12-12. Onder voor- zitterschap van burgemeester mr. G. van Hall is de Amsterdamse ge meenteraad dinsdagmiddag om 2 uur begonnen met de behandeling van de ontwerp-begroting voor 1962, die volgens het schema bijna veertig uur, verdeeld over twee weken in beslag zal nemen. Met de antwoorden van b. en w. en de tijd voor de stemmingen mee, hoopt men precies in 2370 minuten klaar te zijn. I." tegenstelling tot de begroting van de laatste jaren, is de ontwerp begroting 1962 sluitend met een be drag van f 479.567.494. De begro ting van 1961 gaf nog een tekort van f 15.325.295 te zien. Bouwen in Oostelijk Flevoland ZWOLLE, 13-12. De direktie van de Wieringermeer (IJsselmeerpol- ders) heeft in Zwolle aanbesteed het bouwen van 87 woningen en tien garages in Dronten in ooste lijk Flevoland. Hoogste inschrijf- ster was de N.V. „De Lintvoeg" uit Amsterdam met f 1.770.000, de laagste de N.V. Twentse Aan- nemingsmaatsehappij in Almelo met f 1.605.000,—. In Dronten, dat in het noordoos ten van de nieuwe polder verrijst, zijn thans reeds ongeveer 500 pan den tegelijk in aanbouw, waaron der dertien winkels en drie lagere scholen. Daarbij komen dus nog de 87 woningen en de tien garages, waarvan de bouw vandaag is aan besteed. De ontwerper van Dron ten, dat na Lelystad het grootste dorp van oostelijk Flevoland wordt is ir. J. van Tol uit Alphen aan den Rijn. Als alles volgens plan ver loopt, zal Dronten in het vroege voorjaar van 1962 kunnen worden bewoond. Vergadering „Het Nederlands Rundveestamboek" UTRECHT, 13-12. De leden van. het Nederlandse rundveestamboek bezaten op 1 januari van dit jaar 680.227 dieren, tegen 387.223 bij de vorige telling op 1 januari 1954. Dit komt gemiddeld per lid neer op twaalf dieren, 2,4 meer dan op 1 januari 1954. Dit is meegedeeld door de voorzitter van het Neder lands rundveestamboek, de heer J. Leenheer, op de 91-ste algemene vergadering van het N.R.S. in Ut recht. Hij sprak zijn voldoening uit over deze vooruitgang. Bietencampagne in Duiveland vrijwel voltooid Dinsdag 12 december werden de laatste bieten, bestemd voor Din- teloord van de haven van Bruinisse, in het motorschip „Schouwen" van schipper J. C. van der Doe uit Zie- rikzee, gereden. Enkele vracht auto's uit Scharendijke completeer den de vracht. Het is de bedoeling dat zaterdag 16 dezer ook de bieten voor Put- tershoek geruimd zullen zijn, maar of dit inderdaad zal gelukken staat nog te bezien. Wel zijn er nu volop schepen en de auto's rijden af en aan van 's morgens vroeg tot des avonds laat. Intussen betekent dit dat de bie tencampagne ruim 14 dagen vroe ger is afgelopen dan vorig jaar. SPORT SCHAKEN Zierikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gehou den partijen van de Zierikzeesche Schaakvereniging zijn de uitslagen als volgt: R. P. Hogerheijde-C. Nolet 1-0; J. J. v. d. Ende-P. C. Tak 1-0; O. E. Vleeshouwer-D. Kleinendorst 1-0; C. van Overbeeke-A. Kooy 1-0; D. Kleinendorst-J. Bevelander 1-0; A. J. Scheele-H. E. S. Sinck 1-0. VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Wijzigingen voor zaterdag 16 de cember. Junioren groep B VIII: Zierik- zee B I-Zwaluwen B I uitgesteld. Ingelast: MEVO B I-Zwaluwen B I (3 uur, scheidsr. J. v. d. Linde). In verband met de feestdagen worden voor de zaterdagen 23 en 30 december en de zondagen 24 en 31 december geen wedstrijden in de afdeling Zeeland vastgesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewelly Thompson, is dinsdagmiddag onverwachts op het Russische ministerie van Buiten landse Zaken ontboden. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand november Geboren: 10. Pieter Marinus, z. van N. J. de Jonge en L. van der Maas (Noordgouwe); 18. IsaSc Ja cob Hendrik, z. van Jhr. H. Backer en H. M. Cool (Noordgouwe); 28. Adriaan Albertus, z. van T. W. Nuijens en E. J. Gieskes wonende te Rotterdam. Gehuwd: 24. Johannes A. M. van Tiggelhoven (25 jaar) en Machelina M. Lodewijk (25 jaar), Dreischor; 24. Kornelis Nouwen (27 jaar) en Maatje G. Bastiaanse (19 jaar), Brouwershaven. Overleden: 10. Cornelia van der Zande, echtg. van A. van Almkerk, oud 67 jaar (Noordgouwe); 30. Jo- hannis de Vrieze, wedn. van H. P. van der Linde, oud 83 jaar (Drei schor); 30. Adriaan P. van der Weele, echtg. van M. F. Plaating, oud 52 jaar (Zonnemaire). Ingekomen: R. S. Boender uit Amsterdam (Dr.schor); mevr. E. P. van den Bos-Timmerman en kin deren uit Zierikzee (Br.haven); J. C. Boogaard uit Velsen (Dr.schor); mej. B. van Noord uit Ouddorp Z. H. (Br.haven); J. van Weelden en gezin uit Utrecht (Br.haven). Vertrokken: W. van Sluijs en echtgenote naar Ermelo (Br.haven); C. van der Bijl naar Middenschou- wen (Br.haven); mevr. M. M. van Tiggelhoven-Lodewijk naar Zierik zee (Dr.schor). Volgens dr. Ulf Otto van een kinderziekenhius in Stockholm pro beert elke dag een Zweeds kind zelfmoord te plegen, voor het me rendeel meisjes. Ingezonden mededeling Feuilleton 24 „Wat denk je van de Haaksber gerstraat, op de hoek bij de bus halte? Zitten we vlak bij het cen trum". Ze knikte. „Mooi, om zes uur dan. De eerste voorstelling, anders wordt het me te laat, zie je? Ik ben niet zo'n nachtbraker". Hij drukte haar hand. „Best. Tot morgenavond zes uur". 10 De volgende morgen was Gert vroeg op. Hij moest een arrestant naar Enschede brengen en benutte daarvoor de auto. Nadat hij de jongen in de stad had afgeleverd, bekeek hij het lijstje met adressen van verdachte huizen en reed de stad weer in. Hij had nu een foto van de verdwenen kassier. Maar het resultaat was nihil. Hij paste bij iedere vrouw een andere tak tiek toe, dreigde met arrestatie of vleide, net zoals dat in zijn kraam te pas kwam. Maar nieman her kende de man, iedereen beweerde pertinent, dat van der Haas nooit bij een hunner op bezoek was ge weest. En hij kreeg de indruk, dat ze allemaal de waarheid hadden gesproken. Om elf uur ging hij een cafetaria binnen en dronk een kop koffie. Onderwijl dacht hij na over die zeventig gulden. Dat van der Haas dat geld mee naar huis nam, was wel uitgesloten, gezien de uitla tingen van Jo en Ger. Dat zou me vrouw van der Haas binnen een week gemerkt hebben. Dus ver borg hij het ergens. Maar waar? door Frank van Falckenoort Op de bank? Dat zou natuurlijk kunnen. Maar hij had het waar schijnlijk zaterdags nodig en za terdags waren de banken dicht. Dus dat was praktisch uitgesloten. Tenzij van der Haas een sleutel had, dat hij binnen kon komen. Eens ev eninformeren. Op de bank werd hij direct toe gelaten tot de direkteur, die hem de vorige maal te woord had ge staan. Maar deze verzekerde hem, dat van der Haas noch iemand anders zaterdags binnen kon ko men. Dat privilége bezat alleen de portier, die de schoonmaaksters binnenliet en de beide direkteuren Verder niemand. „Weet u ook, of de heer van der Haas een privérekening had op uw bank?" De ander lachte. „Dat is niet de gewoonte, meneer. Ik weet heel zeker, dat de heer van der Haas dat niet had bij ons". Ook dit onderhoud leverde geen nieuw gezichtspunt op en toch was hij ervan overtuigd, dat de sleutel tot het mysterie in Enschede te vinden zou moeten zijn. Alleen hoe kreeg hij een draad in handen? Terwijl hij de stad rondkeek op zoek naar een goedkope gelegen heid om wat te eten, kreeg hij in eens een idee. Hij remde, zette zijn wagen even aan de kant en dacht na. Wat doet een man, die geld opzij wil leggen, omdat hij het niet kan meenemen naar huis? Dat be legt hij op de bank, maar de ban ken zijn zaterdags gesloten. Dat is wellicht de enige dag in de week, dat hij in staat is stortingen te ver richten. De banken vallen dus bui ten beschouwing. Blijft over het postkantoor. Want dat is zater dagsmorgens voor geldzaken nor maal open. Laten we eens aanne men ,dat meneer Van der Haas er gens voor wil sparen. Hij drukt na iedere salarisverhoging een tientje of twee achterover van zijn loon. Maar mee naar huis nemen dat gaat niet. Op de bank beleggen evenmin, dus neemt hij een boekje van de Rijkspostspaarbank en stort daarop maandelijks een bepaald bedrag. Dat boekje kan hij in En schede op vele manieren bewaren. Daarvoor zijn mogelijkheden ge noeg. Ja ja, die mogelijkheid moest maar eens onderzocht worden. Hij startte de wagen weer en reed naar het politiebureau. Daar belde hij Dorringen op en vertelde van zijn vermoeden. De inspekteur zag er wel wat in en beloofde ter stond de R.P.S. te zullen telefone ren. 's Middags bezocht Gert nog een tiental verdachte adressen, maar het resultaat was hetzelfde als die morgen. Niemand kende de ver dwenen man. Het enige winstpunt is dus, dat hij waarschijnlijk een spaarbankboekje had. Tenminste, als de theorie klopt. Maar, dacht Gert, ik heb zo het idee, dat ik op de goede weg ben. Om zes uur stond hij op de hoek van de Haaksbergerstraat te wach ten. Prompt op tijd verscheen Ge- rarda, een tamelijk gevulde bood schappentas in de hand. Toen ze hem uit de wagen zag stappen, keek ze verwonderd op. Ze drukte zijn hand en zei: „Grutjes, heb jij een wagen?" „Van de politie Dorringen", ant woordde hij. „Ik ben vandaag voor dienstzaken in de stad en niemand kan me verbieden jou straks een lift te geven naar huls". (Wordt vervolgd,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5