Singapore's persstem over Nieuw-Guinea BRITSE REGERING VERZOEKT DE V.N. IN KATANGA EEN WAPENSTILSTAND TE SLUITEN Nog geen gemeenschappelijke gedragslijn voor Berlijn Doodstraf geëist tegen Eichmann Eeuwen ontmoeten elkaar Spaak laakt V.N.-optreden in Katanga 25 jaar geleden DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19092 ZIERIKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, par week |\p 7ICDII/"7CCC^*LIC AI ID A kl T Jannewekken It, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-22SS 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C L. I C I\1 IVZ. C COVa rl C LU U IvMm I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertenlieprijs Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlman, IS cl. per mm. - Succesje! (ma*. 15 mm.) li,- per sluk. 1797-1889 Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938 De enige menselijke succes- sen van waarde, zijn diewel ke de mensheid ten goede komen. VERDELINGS SCHEMA Een twee-jarig jongetje, dat kort geleden met zijn groot moeder in Belgrado een wandelingetje maakte, deed een gelukkige greep toen hij voor grootma het lot moest uitzoeken in de lote rij waarin de oude vrouw wilde meespelen. Gisteren viel daar een prijs op van twaalfduizend gulden. Op een vraag wat hij nu wel voor zichzelf wilde kopen, antwoordde het kind: „Een auto". En voor je vader, moeder en grootmoeder? „Koffie", luidde het promp te antwoord. Oe Thant roept V.N.-adviescominissie bijeen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eeuwen ontmoeten elkaar als het ware in het uiterste dit genoeglijke plaatje op van de Lapse zitkamer - noorden van Zweden nu ook daar de televisie zijn met het open vuur midden op de grond - en de fa- intrede heeft gedaan met de plaatsing van het eerste milie in aandacht voor wat komen gaat rond het toestel in Aividsjaur. De eerste kijkavond leverde1 apparaat geschaard. SINGAPORE, 13-12. Het blad „Straits Times" heeft over de kwestie Nieuw Guinea geschreven dat de gemoederen zich tegen In donesië gaan keren, niet met het oog op de zaak zelf, maar omdat de vraag aan de orde komt, of In donesië wel eerlijk en integer is. „Na de behandeling van de kwes tie in de algemene vergadering van de Verenigde Naties is het wel duidelijk geworden dat de volmaakte oplossing van het pro bleem voor Indonesië onaanvaard baar zou zijn als deze oplossing van Nederlandse zijde zou worden voorgesteld. Indonesië, dat tot vier maal toe de zaak in de Verenigde Naties heeft gebracht, keert zich thans van de volkerenorganisatie af, nu een grote meerderheid van de lidstaten het erover eens is dat dit een zaak voor de Verenigde Naties is. Als Indonesië voor on derhandelingen is kan het thans niets anders doen dan de eerste stap in die richting zetten. Dreiging Verreweg het naarste aspect van het feit dat de algemene vergade ring er niet in is geslaagd een aan beveling voor westelijk Nieuw Gui nea aan te nemen is de reactie, die dit feit bij de Indonesische lei ders schijnt te hebben veroorzaakt Deze maken veel ophef van de „manier van 1945", wat neerkomt op dreiging met oorlog. Als nor male overwegingen in Djakarta nog een rol spelen, is dit niets an ders dan bluf. De stemming in de algemene vergadering heeft aangetoond, dat de openbare mening in de wereld thans voorstandster is van een vorm van internationalisering van Nieuw Guinea. De Indonesische regering is zich er vermoedelijk wel van bewust dat Afrikaanse en Aziatische politici bij de peilingen vóór de behandeling van de kwes tie in de vergadering, veel meer sympathie voor het Nederlandse plan voor Nieuw Guinea hebben getoond dan zij in het openbaar hebben willen toegeven", aldus de „Straits Times". „Grandma" Moses overleden HOOSICK, 13-12. „Grandma" Moses, één van de bekendste schil deressen van de V.S., is woensdag in de ouderdom van 101 jaar over leden. Zij was op haar 70ste jaar met schilderen begonnen. Anna Mary Robertson Moses verbleef sinds juli jl. in een rust huis te Hoosick Falls in de staat New York. Dinsdag werd haar toe stand plotseling zo ernstig dat zij in een zuurstoftent moest worden geplaatst. Weinig plaats voor chronische zieken AMSTERDAM, 13-12. Er Is in Amsterdam een ontzaglijk tekort aan verpleegtehuizen voor chroni sche zieken. Voor ruim honderd geestelijk gestoorden bijvoorbeeld is een dringende indicatie voor onmiddellijke opname, maar hoe wel de Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst alles in het werk stelt om voor deze patiënten een plaats te vinden, kunnen ze nergens op genomen worden". Dit zei dr. B. H. Sajet, voorzitter van de Stich ting Verpleeghuizen voor Chroni sche Zieken, ter gelegenheid van de opening van een bazaar in een particulier rusthuis voor dames aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. NEW YORK. 13-12. De Britse regering heeft de V.N. woensdag officieel verzocht een wapenstilstand in Katanga te sluiten. In een memorandum, dat de Britse permanente vertegenwoordiger by de V.N., Sir Patrick Dean, aan waarnemend secretaris-generaal Thant overhandigde, geeft de Britse regering als haar mening te kennen, dat het „de plicht van de V.N. is, zo spoedig mogeljjk vijandelijkheden tot een einde te brengen en een terugkeer tot de weg van ver zoening en onderhandeling te bewerken". Een tapir gehoren „Daarom doet zij op de waarne mend secretaris-generaal een be roep om een onverwijld staken van het vuren te verzekeren, teneinde aan de vernietiging van levens en eigendommen als gevolg van de huidige strijd, een einde te maken en zo een toestand te scheppen, waarin door middel van onderhan delingen in een verenigd Kongo de vreedzame en rechtvaardige basis voor samenwerking kan worden gevonden". Op verzoek van waarnemend se cretaris-generaal Thant van de V.N. zal de adviescommissie van de V.N. voor Kongo, vrijdag be- eenkomen ter bespreking van het Britse verzoek om direct een be stand in Kongo te sluiten. Waarnemers in New York nemen aan dat Thant wil afwachten wat er in het Britse Lagerhuis over Katanga wordt gezegd, alvorens hij met zijn adviseurs overleg gaat plegen. Waarschijnlijk geen succes Een woordvoerder van de Ver. Naties, heeft meegedeeld dat Thant de Britse permanente vertegen- MINISTERRAAD VAN DE NAVO PARIJS, 13-12. De ministeraad van de NAVO is er woensdag, de eerste dag van zijn halfjaarlijkse vergadering in Parijs, niet in ge slaagd tot een akkoord te komen over een gemeenschappelijke ge dragslijn ten aanzien van de Ber- lijnse crisis. Men is niet eens aan een echt debat over deze zaak toe gekomen. De gehele ochtendver gadering van woensdag cn een deel van de middagzitting zijn in beslag genomen door uiteenzettingen van in totaal elf ministers, o.w. minis ter Luns, waarna men besloot de zaak donderdagmiddag verder te bespreken. Nadat de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland - respektievelijk Rusk, Lord Home, Couve de Mur- ville en Schroder - er ondanks in tensieve besprekingen in de afge lopen dagen niet in waren geslaagd tot een gemeenschappelijk rapport aan de NAVO-raad te komen, heb ben zij woensdag elk hun eigen standpunt naar voren gebracht. Daarvan is bekend geworden, dat de Verenigde Staten en Engeland voorstander zijn van een hervat ting van het polsen der Sowjet- leiders via diplomatieke kanalen, d.w.z. door de Amerikaanse en de Britse ambassadeur in Moskou. Frankrijk voelt hier weinig voor, aangezien het meent dat zelfs pol sen al een soort onderhandelen is. Frankrijk staat op het standpunt, dat onder Russische druk niet mag worden onderhandeld en dat er bovendien niet over de bestaande westelijke rechten in Berlijn onder handeld kan worden* V oedselpr ogramma voor gehele wereld NEW YORK, 14-12. De econo mische commissie v. d. Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft zich woensdag uitge sproken voor een plan voor een ex perimenteel voedselprogram voor de gehele wereld. Dit plan, waarbij een bedrag van honderd miljoen dollar is gemoeid, heeft ten doel voedseloverschotten ter beschikking te stellen van be hoeftige landen. Het experimentele program zou een looptijd van drie jaar moeten hebben. woordiger bij de Verenigde Naties, Dean, van zijn besluit op de hoogtè heeft gesteld toen deze Thant het Britse verzoek om een staken het vuren overhandigde. Men meent dat het onwaarschijn lijk is dat de adviescommissie zal instemmen met een staken van het vuren. De commissie bestaat uit landen die deelnemen aan de ope raties van de volkerenorganisatie in Kongo. Voor het merendeel zijn dit Aziatische en Afrikaanse staten. JERUZALEM, 13-12. De open bare aanklager in het proces-Eich- mann, Gideon Hausner, heeft woensdagmiddag de doodstraf ge- eist tegen Adolf Eichmann. „Mijn hoop op een rechtvaardig vonnis is vernietigd. Ik kan deze schuldigverklaring niet aanvaar den. De massamoord was de schuld van de leiders", zo zei Eich mann in zijn laatste woord tot. zijn rechters. Ik wilde het joodse volk om vergeving vragen en zeggen dat ik diep beschaamd ben voor de misdaden die tegen joden zijn be gaan. Doch bij het vonnis zou ook. dit'alk onoprecht'worden uitgelegd: Ik ben niet het monster waarvoor men mij heeft uitgemaakt, doch het slachtoffer van een dwaling, zo zei Eichmann, wiens laatste woorden waren: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik moet boeten voor de daden van anderen. Ik moet de last dragen die mij door het noodlot is opgelegd". De openbare aanklager bij de rechtbank in Karlsruhe heeft tegen de voormalige S.S.er Erich Ehrlin- ger, die met zeven anderen terecht staat voor moord op tweeduizend Joden in Kowno, Dünaburg en Rossitten, levenslange gevangenis straf geëist. Tegen de overigen eiste hij gevangenisstraffen van ver scheidene jaren. Ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Tangan yika is in de hoofdstad Dar Es Salaam een groot staatsiebal gehouden. Foto: prins Philip van Engeland maakt hier een dansje met mevrouw Joelioes Nyerere, echtgenote van de eerste minister van Tanganyika. „Onmenselijk en ontoelaatbaar" De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, heeft in de beide kamers van de Belgische volksvertegenwoordiging het op treden van de V.N. in Katanga „onmenselijk en ontoelaatbaar" genoemd. Na een langdurig debat, zowel in de kamer van volksvertegen woordigers als in de Senaat, werd met overweldigende meerderheid een motie aangenomen, waarin het beleid van minister Spaak wordt goedgekeurd en er bij de Belgi sche regering op aangedrongen „alle nodige stappen te nemen, die kunnen leiden tot het onmiddellijk staken van de oorlogshandelingen" Met 142 tegen 14 stemmen werd een eis van de liberalen verwor pen de Belgische delegatie „tijde lijk" bij de V.N. terug te trekken en alle betalingen aan de wereld organisatie te staken. Tegen de motie, waarin het beleid van mi nister Spaak wordt gesteund, wer den geen stemmen uitgebracht. Alle leden van de twee regerings fracties stemden voor (de socialis ten en de katholieken), terwijl de liberale parlementsleden en de le den van de Vlaamse Volksunie en de communistische partij zich van stemming onthielden. in BI ij dorp ROTTERDAM, 13-12. In de Rot terdamse diergaarde JBlijdorp is een tapir geboren. Het is een zusje of broertje (dat heeft men nog niet kunnen uitmaken) van een vorig jaar ter wereld gekomen jong, dat zijn strepen nog nauwelijks ont groeid is. Het is n.l. zo, dat deze dieren in een gestreept huidje het levenslicht zien en na een jaar ef fen grijzig-bruin worden. De vader van het tweetal kwam in 1957 uit Suriname naar de Rot terdamse dierentuin. Het daarop volgende jaar werd een vrouwtje aangekocht. Tapirs vertonen een oppervlak kige gelijkenis met varkens, maar zijn meer aan de paarden verwant. Het zijn oorspronkelijk bewoners van vochtig bos. Jeugd schonk geld aan Koninklijk paar DEN HAAG, 14-12. Vrijdag is het 25 jaar geleden, dat de Nederlandse schooljeugd van zes tot achttien jaar als huwelijksgeschenk voor (toen nog) prinses Juliana en prins Bernhard ruim 40,000 gulden bij eenbracht. Dit bedrag werd ge vormd door bijdragen van maxi maal vijf cent per kind der lagere scholen tot hoogstens 25 cent per leerling van het middelbaar onder wijs. Alle bijdragen werden om tien uur ingezameld. Op dat uur bracht dr. Joh. H. van Burkom (Apel doorn), in zijn kwaliteit van voor zitter van het „comité van de Ne derlandse schooljeugd" met enkele jeugdleden een bezoek aan het pa leis aan het Noordeinde om er een bloemenmand aan te bieden. In deze mand bevond zich een exem plaar van de door de Haagse scho lier Willy Hofman vervaardigde plaat, die dag en uur der inzame ling aangaf. De plaat, resultaat van een prijsvraag onder de Haagse jeugd, was met een circulaire aan ruim 9000 scholen verzonden. In overleg met het nationale comité werd het ingezamelde geld be stemd voor de betimmering van de bibliotheek en voor de bouw van het sportpavïljoeh van paleis Soest- dijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1