Jbzm* DE VERDWENEN KASSIER Kritiek op herverkaveling in vergadering van Landbouwvereniging te Noordwelle Misdaden tegen het Joodse volk en tegen de mensheid GA FLITSEN „ONS LANDBOUWPAARD, Ook de landbouw moet zich aanpassen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 DECEMBER 1961 No. 19090 Problemen via Landbouwschap op hoger niveau brengen NOORDWELLE. - In de vorige week gehouden vergadering van de landbouwvereniging ,Ons Voordeel' heeft de heer Van Nieuwenhuize, assistent van de landbouwvoorlich- tingsdienst een uiteenzetting gege ven over bietenteelt in het alge meen. In eerste instantie gaf de heer Van Nieuwenhuize echter als antwoord op hierover gestelde vra gen een nadere toelichting op het vorige week in dit blad verschenen artikel over wateroverlast. De heer Van Nieuwenhuize on derstreepte hierbU dat het voor de boer weinig zin heeft te klagen over slechte grond, veel water en slechte structuur en idem egalisa tie. De boer zal zelf de hand aan de ploeg moeten slaan om te trachten verbeteringen te krijgen. Op een vraag welke verbeterin gen dan wel bedoeld zijn, zei de heer van Nieuwenhuize te denken aan het graven van greppels en structuurverbetering door humus- toevoeging e.d. De grond is door een samenspel van verschillende factoren ziek geworden. Door de inundatie is de structuur zeer ver slechterd. De heer P. Hanse meen de dat toch alles gedaan zal moe ten worden om ook de instanties te bewegen nog iets te doen, hetgeen door vele aanwezigen werd onder streept. Algemeen was de vergade ring er van overtuigd dat de Her verkaveling ook schuld heeft in deze. De kavels zijn vaak te groot, slecht bewerkt en slordig geëgali seerd. De voorzitter, de heer M. J. Steur, onderstreepte dat de gebre ken veel en groot zijn. Individueel zal er echter weinig te bereiken zijn. De heer M. C. Moermond had liever tijdens de werkzaamheden beter toezicht gezien, bijv. door mensen met kennis van de Schouwse grond. Door ondeskun dig toezicht is het nu vaak totaal verkeerd gegaan. De heer Moer mond hekelde de verstrekking van drank - soms via de aannemers - aan bazen en opzichters. Wij zitten nu met de gevolgen, aldus deze spreker, die van veel leden bijval kreeg. De heer W. Smallegange meende dat het niet gemakkelijk zal zijn de formule te vinden om iets te doen. Dit zal zeker op hoger niveau moeten worden gespeeld, bijv. in de Tweede Kamer, want geheel Schouwen heeft hiermee te kampen. De voorzitter achtte dit echter geen uitgangspunt voor deze vergadering gelet op de politieke sfeer waarin men dan terecht komt en dit is, gelet op de status van de vereniging, niet gewenst. Nadat nog algemeen een gemeng de discussie had plaats gehad meende de meerderheid der aan wezigen dat het toch via het Land bouwschap mogelijk moet zijn de liggende problemen tot Den Haag toe verder te spelen. Enige leden wensten na de geuit felle kritiek reeds de vol gende dag naar Goes te gaan maar de voorzitter achtte het beter eerst een bezoek aan te vragen, met redenen omschre ven. Dan is het in ieder geval zeker dat de juiste persoon aanwezig is, of beter gezegd dat dit tenminste verwacht mag worden. Getracht zal worden langs normale weg iets te be reiken en geen voorbeeld te ne men aan de Franse boeren. Uit de cijfers van de C.A.V. bleek dat de afdeling heeft afgenomen tot een waarde van iets meer dan f 185.000. Er zijn slechts twee af- EICHMANN SCHULDIG BEVONDEN JERUZALEM, 11-12. De drie Is raëlische rechters, die de rechtbank hebben gevormd, waarvoor de voormalige luitenant-kolonel van de S.S. en oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann dit jaar terecht heeft ge staan, hebben de beklaagde schul dig bevonden aan misdaden tegen het joodse volk, tegen de mensheid en aan oorlogsmisdrijven. Eichmann werd ook schuldig be vonden aan het lidmaatschap van organisaties, waarvan door het in ternationale militaire gerechtshof, dat na de tweede wereldoorlog zit ting in Neurenberg heeft gehouden, is verklaard dat zij een misdadig karakter dragen. Eichmann hoorde de uitspraak onbewogen aan. Met een van emotie trillende stem begon rechter Landau maandag ochtend met het voorlezen van de schuldigverklaring. Op de misdrij ven, waaraan Eichmann schuldig is bevonden, staat de doodstraf. Na zestien jaar De 55-jarige voormalige luite nant-kolonel van de S.S. werd zes tien jaar na de ineenstorting van het Derde Rijk wegens zijn oorlogs misdaden berecht en wel in de door de joden gestichte staat Israël - dezelfde joden, die hij in Europa, volgens de tenlastelegging, heeft getracht uit te roeien. De vijftien beschuldigingen in de tenlastelegging omvatten marte ling, het veroorzaken van de dood door ontberingen en massamoord, deze laatste op reusachtige schaal gepleegd in vernietigingskampen al9 Auschwitz, Maidanek, Treblin- ka en Chelmno. Gedurende het proces, dat 11 april j.l. begon en 14 augustus d.a.v. werd verdaagd, zijn overle venden gehoord van de nazi-ver nietigingskampen voor de joden in Europa. Ingezonden mededeling Oratie over: vroeger, nu en later" UTRECHT, 1112. Met een oratie getiteld ,ons landbouwpaard (vroe ger, nu en later)' heeft prof. dr. Th. de Groot het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de faculteit der dierengeneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de zoo techniek van het paard en de her kauwer, met uitzondering van de voeding. In zijn rede deelde prof. De Groot mede, dat het aantal paarden in Nederland de laatste tijd met vijf a tien procent per jaar achteruit gaat, toch is het, volgens hem, on juist om hieruit te concluderen dat er „dus" over tien twintig jaar in ons land geen paarden meer in de landbouw gebruikt zullen wor den. In de eerste plaats omdat mo torische trekkracht op veel kleine bedrijven nog te duur zal blijven, in de tweede plaats omdat bij vele Nederlandse landbouwers een gro te liefde voor het paard bestaat, wat onder andere in belangrijke mate wordt gestimuleerd door de verheugende belangstelling die de landelijke ruitersport geniet. Repercussies Toch hebben de veranderde om standigheden hun repercussies voor de paardenfokkerij. Zo zien we de laatste jaren dat de lichtere paar den relatief in betekenis gaan toe nemen. Voor de allerlichtste valt zelfs een absolute toename in be tekenis waar te nemen. Niet alleen stijgt het aantal Shetland Ponies, maar ook de zogenaamde „tussen- maatse" paarden mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Met deze laatste worden de reeds enige jaren in ons land bekende Noorse fjordenpaarden en de in het begin van 1961 voor het eerst ingevoerde Haflingers bedoeld, de twee rassen die op de kleine land bouwbedrijven goede diensten be wijzen, al moet het, volgens prof. De Groot, om foktechnische rede nen worden betreurd, dat men zich niet tot een van deze rassen heeft beperkt. Militair toestel gelukt veron DEN HAAG, 11-12. Een F-84-F Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven die terugkeerde van een navigatie-oefenvlucht, is neerge stort. Het toestel kreeg dicht bij de basis motormoeilijkheden; de vlie ger kon het toestel niet meer lan den en heeft het op duizend voet door middel van de schietstoel ver laten. Hij kwam per parachute vei lig op de grond. delingen die boven de f 200.000 ko men. De voorzitter zou graag zien dat ook Noordwelle daarbij be hoorde. Aan het slot deelde de voorzitter nog enige totale kost- Xprijsberekeningen mee over de ja ren 1958, 1959 en 1960, met zuivere winst per ha. voor diverse gewas sen. De cijfers gaven een interes sante en zeer schommelende ten dens te zien. Met een woord van dank tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de heer van Nieuwen huize sloot de voorzitter deze wel zeer geanimeerde vergadering, die wel duidelijk sprak van de feiten waarmee de boeren dagelijks wor den geconfronteerd. Tijdelijk vervoerverbod voor varkens DEN HAAG, 11-12. Met ingang van 12 december 1961 treedt voor het gehele land een door de minis ter van landbouw en visserij afge kondigd tijdelijk vervoerverbod voor varkens in werking. De maat regel, die niet voor het rundvee geldt, is noodzakelijk door het op treden van gevallen van mond- en klauwzeer onder varkens en be oogt de verspreiding van deze be smettelijke dierziekte te voorko men. Het tijdelijke vervoerverbod, dat in het algemeen van kracht is tot 8 januari 1962, gaat gepaard met een schorsing van de varkens- markten, terwijl verkopingen, keu ringen en tentoonstellingen van varkens evenmin in die periode kunnen worden toegelaten. Het verbod geldt alleen niet voor var kens, minstens zestig kilo zwaar, die worden vervoerd naar de slachtplaats. Het tijdelijk vervoer verbod is officieel afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van maandag 11 december 1961. LAND- EN TUINBOUW FLITSEN UIT HET BUITENLAND SAIGON. Het Amerikaanse vlieg- dekschip „U.S. Core" met veertig hefschroefvliegtuigen en vierhon derd technici van de Amerikaanse luchtmacht aan boord, is bij Kaap St. Jacques aangekomen en wordt in de loop van de middag in Saigon verwacht. BONN. De Westduitse regering heeft tijdens een kabinetsvergade ring formeel besloten tot verleng ing van de dienstplicht van twaalf tot achttien maanden. DJAKARTA. Bij een brand in een buitenwijk van Djakarta zijn ruim 7300 mensen dakloos gewor den. Er zijn geen persoonlijke on gelukken gemeld. BELGAUM. Bij een uitwisseling van schoten tussen een Portugese patrouille en Indische politie is een Portugese soldaat gedood en een andere gewond. KARLSRUHE. In Karlsruhe is bekend gemaakt dat een kolonel van het Westduitse leger en een ambtenaar gearresteerd zijn omdat zij ervan worden verdacht „verra derlijke betrekkingen" te hebben onderhouden. De 49-jarige kolonel zou staatsgeheimen hebben verra den. De 46-jarige ambtenaar was werkzaam op het bureau van de Bundeswehr in Hannover. TEHERAN. De sjah van Perzië heeft een suikerfabriek, die door de verenigde machinefabrieken Stork-Werkspoor in de Perzische provincie Khouzestan is gebouwd, officieel in gebruik gesteld. CAIRO. Zeven Italianen, van wie zichi vier in Egypte bevinden, zijn in Cairo officieel beschuldigd van het naar het buitenland smokkelen van 250.000 Egyptische ponden (meer dan 2,5 miljoen gulden). Het idee „vroeger ging het goed met het bedrijf, dus zal het nu ook wel gaan", is al een lang overwon nen standpunt. Door de vooruit gang in de verschillende onderde len van de landbouw, de steeds toe nemende mechanisatie, de grote concurrentie en niet het minst door de toenemende moeilijkheden met de arbeidsvoorziening en de steeds hoger wordende lonen, is de land bouw gedwongen zijn gehele be drijf onder de loep te nemen of er min of meer grote wijzigingen in aan te brengen. De minister van landbouw heeft naar aanleiding van een brochure „Nieuwe bedrijfs systemen in de landbouw", reeds een commissie ingesteld. Deze heeft de mogelijkheden tot aanpassing van de landbouwbedrijven in Ne derland bestudeerd en daarover een nota doen verschijnen. In deze nota komt sterk naar voren, dat alleen een optimale aan passing aan de moderne methoden enz. te bereiken is, wanneer de verschillende produktief actor en voldoende beweeglijk zijn. Volgens deze nota is de te geringe beweeg- Prijs van een 30 p.k. trekker Nederland f 10.000 Zweden SK. 12.000 f 10.500 Engeland 600 6.330 Ver. Staten 2.000 f 7.500 Waar de schoen wringt De kwaliteit van de bedrijfslei ding is volgens deze nota meer en meer de beslissende factor bij de uitoefening in de landbouw (on derwijs, voorlichting, proefvelden). Een ander punt is de verbetering van de produktiewaarde van de grond (ruilverkaveling, bodemkar- tering, grondbewerking, grondon derzoek). Verder zal in steeds toe nemende mate aandacht geschon ken moeten worden aan het bo- demstruktuur- en vruchtwisse ling svraag stuk (mechanisatie, teelt plan). Een zeer belangrijke zaak en in veel gevallen een struikelblok bij de aanpassing is wel het gebouwen complex. Hierbij kan van een grote achterstand worden gesproken daar de meeste boerderijen in de oude teéltgébieden veelal te oud zijn om met succes te kunnen modernise ren. Verbetering en aanpassing van de bestaande gebouwen en vooral nieuwbouw vereisen hoge investe- lijkheid in de landbouw ten op zichte van de stijgende produkti- viteit een van de oorzaken van de soms moeilijke afzetsituatie. Hogere arbeidsproduktiviteit Volgens de commissie is er in de landbouw nog een hogere arbeids produktiviteit mogelijk. De pro- duktie per werker in de landbouw, berekend tegen constante prijzen, nam in de periode 1950-1958 met 44. pet. toe. In de industrie was dat in diezelfde periode 31 pet. Niettegenstaande deze gunstige verhouding ten opzichte van de industrie is de commissie van oor deel dat er nog een aanzienlijke produktiviteitsverhoging in onze landbouw op verantwoorde wijze mogelijk is. De graad van mechanisatie en de daarmee gepaard gaande hogere arbeidsproduktiviteit in het buiten land zijn eerder gevolg van de ver houding tussen lonen en andere prijzen, dan van een achterstand in technische ontwikkeling. Dit wordt geïllustreerd door de volgende cij fers. Jaarloon van een landarbeider 5.500 f 9.600 f 6.330 f 11.300 SK. 12.000 600 3.000 ringen, die voor lange tijd op het bedrijf drukken. Volgens de com missie is het nodig dat in de toe- korist bedrijven worden ontwor pen,' die voldoende perspectief bie den. Een ander ook zeer belangrijk punt is de kredietverlening. De moderne landbouwmethoden resul teren steeds meer in een verschui ving naar de kapitaalintensieve produktiemethoden. Per arbeids kracht is de investering al tot een hoger niveau gestegen dan in an dere industrieën. Vereenvoudiging is mede noodzakelijk om de lasten te verminderen. De Amerikaanse ambassade in Parijs heeft meegedeeld, dat in te genstelling met de aanvankelijke bedoeling, de besprekingen, die pre sident Kennedy en premier Mac- millan op 21 en 22 december op de Bermuda-eilanden zullen hebben, mede zullen worden bijgewoond door de Amerikaanse en Britse mi nisters van Buitenlandse Zaken. Politieke partijen dichter bij elkaar gekomen UTRECHT, 9-12. Wij leven op een vulkaan, maar 't is een goed leven. Dit zei de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Roolvink, in Utrecht tijdens een vergadering van de nationale organisatie van Anti-Revolutionaire Jongeren Stu dieclubs (A.R.J.O.S.). Wij behoeven alleen maar de voorpagina's van de kranten te be kijken, zo zei de staatssecretaris om te beseffen dat wij op een vulkaan leven. Een groot deel van het nieuws heeft betrekking op onrust in de wereld, onrust die welbewust, ik zou haast zeggen volgens een bepaald systeem gaande wordt ge houden. Onze wereld is op drift. Nationaal valt dit nog wel mee, maar internationaal gezien beslist niet, aldus de heer Roolvink. Hij zei dat de politieke partijen in Ne derland dichter bij elkaar zijn ko men te staan. Dit moet ons echter niet doen terugverlangen naar de tijd waarin de tegenstellingen tus sen de politieke partijen duidelijker waren. Integendeel, wij dienen hier dankbaar voor te zijn. Wij zien dat na de tweede wereldoorlog de na druk is komen te liggen op de so ciaal-economische vraagstukken. ii a voorlichtingsbureau fra voor de voeding Vitamines en de wintervoeding Velen huldigen de opvatting, dat de voeding 's winters minder vita mines bevaj dan in de zomer en dat men juist in de winter meer vitamines nodig heeft. De verkoop van vitaminepreparaten gaat in de regen- en windperiode altijd om hoog. Toch is het gebruik van vita minepreparaten door gezonde vol wassenen en kinderen 's winters evenmin nodig als 's zomers, ten minste, wanneer de voeding geva rieerd en goed samengesteld is. En dat is in elk jaargetijde moge lijk met de normale, voor ieder be reikbare levensmiddelen. Vitamine C Ook 's winters zijn er volop verse groenten te'krijgen; iedere dag van de week kunnen we een andere groente kiezen. En deze groenten zijn niet minder vitaminerijk dan hun zomerse soortgenoten. Als we ze tenminste goed klaarmaken, want dat is wel erg belangrijk. Het ligt aan onze manier van koken of veel of weinig vitamines verloren gaan: wie van de aardappelen en groente bijna iedere dag stamppot maakt, laat extra veel vitamine C verdwijnen. Wie 's ochtends vroeg de groente gaarkookt en voor .de maaltijd opnieuw warmt eveneens. Kookt u de groente kort voor de maaltijd in ongeveer Vz uur gaar en dient u hem als regel apart op, dan behoeft u niet bang te zijn, dat hij minder vitamine levert dan uw kropje sla 's zomers. De aardappelen bevatten inder daad minder vitamine C dan een paar maanden geleden, maar tellen toch nog mee als vitamine-bron. Wij moeten deze vraagstukken vol gens de heer Roolvink benaderen met een gevoel van dankbaarheid omdat in de tijd waarin wij leven zo'n enorme materiële vooruitgang is te constateren. Een stuk armoede is verdwenen, evenals de werk loosheid. Wachtgeld- en Werkloosheids verzekering DEN HAAG, 11-12. De minister van sociale zaken en volksgezond heid heeft zich tot de Sociaal Eco nomische Raad gewend met het verzoek hem te adviseren of het gewenst is - met behoud van de gedachte van het zelf-doen, beli chaamd in de huidige bedrijfstaks- gewijze uitvoering van de werk loosheidswet - het in deze wet ge maakte onderscheid tussen een wachtgeld- en een werkloosheids verzekering te doen vervallen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Zaterdagcompetitie Het programma voor zaterdag 16 december aanstaande luidt: 4e klasse A: MEVO-Chrislandia (3 uur); Terneuzense Boys-Smer- diek; Arnemuiden-Dinteloord; V.V. N.-Nieuwdorp. DEN HAAG. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de maand ok tober van dit jaar 7.945 nieuwe wo ningen opgeleverd. In oktober 1960 werden 7.613 nieuwe woningen vol tooid. Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE Feuilleton Hij knikte. „Ik ben op de bank geweest en heb gevraagd, hoe groot zijn salaris was". Ze schoot in een lach. „Grutjes, wat een goochemerd, die vader van me. Nou, ik kan hem geen ongelijk geven. Wil je wel geloven, dat hij ineens in m'n achting is gestegen?" Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Nou, zo mooi is dat toch niet. Hij bedroog er zijn vrouw toch maar mee". „Dat was toch haar eigen schuld? Had ze hem maar niet zo krap moeten houden. Ze gunde hem al zowat niks. Nee, ik vind het een reuzemop. Maar hoe zou vader dat toch gelapt hebben?" Gert stak een sigaret op. „O, ik heb daar zo m'n eigen gedachten over. Neem eens aan, dat je vader vijf jaar geleden tweehonderd tachtig gulden verdiende, schoon. Nu krijgt hij opslag. Laten we zeg gen veertig gulden. Daarvan doet hij er twintig in het loonzakje voor je moeder en houdt er zelf twintig. Moeder is al lang blij met die twee tientjes meer in de maand. Later krijgt hij nog eens opslag en nog eens. Laten we zeggen, dat hij in totaal honderveertig gulden opslag gekregen heeft. Dan doet hij daar van de helft in zijn loonzakje en de andere helft houdt hij zelf". Ze knikte. „Ja, zo zou dat in de loop der jaren gebeurd kunnen zijn. Maar dan zal hij dat geld wel in Enschedé gehouden hebben. Moeder pluisde altijd zijn zakken na". „Wist je zus Jo van de zaterdag sluiting af?" door Frank van Falckenoort „Welnee?.Hoe zou ze dat? Die is al drie jaar uit huis en komt zo af en toe maar eens binnen waaien. Die bemoeide zich nooit ergens mee. Die gaat helemaal op in haar beroep". „Hoe is de verstandhouding tus sen jullie beiden?" Ze keek hem spotlachend aan. „Jij zoekt, geloof ik, ook overal wat achter, niet? We kunnen el kaar niet zien of luchten en als ze thuis is, vechten we als kat en hond". „Serieus, Ger, alsjeblieft". „Normaal natuurlijk. Wat dacht je dan? Ik houdt van Jo en zij van mij.. Ze is flink en heeft een kopnou. Wat ze daarin een maal heeft, krijgt niemand er meer uit. Taai en vasthoudend als een terrier". „Hield ze van haar vader?" „Nou, en niet zo'n beetje. Ze is de jongste en vader is altijd het meeste gek op haar geweest. O, ik ben helemaal niet jaloers, hoor". „Als ze zo eens een avondje thuis was, bracht je vader haar door gaans terug naar het ziekenhuis, niet?" „Allicht. Na het nare geval met Cobie wilde vader haar niet alleen laten gaan. Ik ging ook wel eens mee, even een luchtje scheppen. Dan gingen vader en ik samen weer naar huis. Ja, niet dat ik bang ben, hoor. Ze moesten maar eens proberen mij aan te raken. Dan vreet ik ze op". „Maar Ger, zulke ruwe woor den uit zo'n lief mondje?" Ze schoot in een lach. „Kijk, kijk zelfs politiemannen kunnen nog vleien. Dus dat mondje van mij vind je desondanks nog lief?" Ze passeerden een lantaarn en even keek hij haar aan. Daarna knikte hij en antwoordde: „Je ziet er heel behoorlijk uit, jongedame. Ik begrijp niet, dat er nog geen tweede kandidaat is komen opda gen. Mij dunkt, er zijn er wel, die een slechter figuur hebben". „Dank je wel, maar het nest, waaruit ik ben voortgekomen, heeft niet zo'n heel goeie naam in ons dorp, zie je? En nu, na dat geval met vader.ze lopen maar het liefst met een boogje om ons heen. Voeg daarbij de kwestie- Cobie, die men ook nog niet verge ten is ,dan zul je het niet vreemd vinden, dat ze ons een beetje schuwen". „Nou, troost je dan maar: ik niet". „Moorddadig. En daar hebben we de Hoeverstraat alweer. Ik ga je groeten .Morgen weet de hele gemeente Dorringen, dat ik door de politie ben opgebracht, als je nog verder meegaat. Dus laten we hier maar afscheid nemen van elkaar. Heel keurig en degelijk, zoals dat in een keurig en degelijk dorp als Dorringen past, zie je?" Hij dacht even na. „Apropos, Ger, morgenavond ben ik in En schede. Zin in een bioseoopje?" De lach op haar gezicht bestierf en ze keek hem onderzoekend aan. „Grutjes, zeg, meen je dat?" „Wat dacht je dan?" Ze peinsde even voor zich uit. „Als het moet, kan ik het wel zo versieren, dat ik morgenmiddag een paar boodschappen ga doen in Enschede. Wel ja, waarom niet? En ik kan zo terloops zeggen: mis schien knoop ik er wel een bios aan vast. Daar zullen ze wel wat op tegen hebben, maar dat kan me niet schelen. Ik doe toch, wat ik zelf wil. Afgesproken. Waar zien we elkaar?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5