DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOWJET-UNIE VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET ALBANIË Elisabethstad opnieuw beschoten door V.N.-troepen Internationaal overleg in Parijs over Kongo Mr. Stikker verwacht géén oorlog „Verschroeide aarde" DINSDAG 12 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19091 ZIERlKZEESCHEffiNIERVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTJE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman 6e Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ambassadeur en handelsmissie teruggeroepen MOSKOU, 11-12. Het Sowjetrussische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandagavond bekendgemaakt dat de Sowjetrussische am bassadeur in Albanië, het ambassade-personeel en de handelsmissie zjjn teruggeroepen, zo heeft het persbureau „Tass" meegedeeld. De Sowjetrussische regering heeft tevens geëist dat de Albanese ambassadeur in Moskou en zyn personeel de Sowjet-Unie verlaten. In Belgrado is een uitzending van radio-Tirana in het Italiaans opge vangen, waarin aanvallen worden gedaan op „Chroesjtsjef en zijn groep". Gezegd werd dat „de dag zal komen waarop het volk en de partij van Sowjet-Rusland Chroesj tsjef rekenschap zullen vragen van zijn anti-Marxistische aktiviteiten" Ook zou volgens radio-Tirana de Sowjetrussische regering in een nieuw gebouw voor de Albanese ambassade in Moskou een „luister systeem" door het gehele gebouw hebben laten aanleggen. Communiqué Volgens een officieel communi qué van het ministerie heeft de Sowjetrussische onderminister van Buitenlandse Zaken Firjoebini „on langs" aan de Albanese zaakge lastigde in Moskou een verklaring overhandigd, waarin hij de Alba nese regering ervan beschuldigt de betrekkingen met de Sowjet-Unie te verslechteren. „De Sowjetrussische ambassa deur is in een dusdanige positie ge plaatst dat hij de instructies van zijn regering niet kan uitvoeren. De ambassade is in feite geïsoleerd en de meest elementaire normen van internationaal recht worden ten opzichte van haar met voeten getreden. De Sowjetrussische di plomaten in Tirana kunnen zelfs geen officieel contact met Albane se instellingen" en organisaties meer onderhouden". In de verklaring wordt gezegd dat de Sowjetrussi sche regering de aandacht van de Albanese regering hierop gevestigd heeft, maar dat deze niet alleen ELISABETHSTAD, 11-12. Elisa bethstad is maandag opnieuw door mortieren var. de V.N.-troepen be schoten. In het Prins Leopold-zie- kenhuis bevonden zich 125 gewon den. van wie tachtig burgers en in het Elisabeth-ziekenhuis 70 gewon den, onder wie veertig burgers. Zondagavond is een Ethiopische V.N.-soldaat gesneuveld en eerder tijdens het weekeinde werd een Ierse V.N.-militair door een gra naat gedood. Volgens de Katangaanse regering hebben zondag twee Zweedse straaljagers aanvallen op de stad gedaan, waarbij een olieopslag plaats werd vernield. Een V.N.-woordvoerder verklaar de, dat huurlingen en Europese burgers mortierposten hadden in gericht bij een zendingsgebouw dicht bij het hoofdkwartier van de V.N.-strijdmacht in Elisabethstad. Hij zei, dat Ethiopische troepen in Elisabethstad twee buitenlandse huurlingen in uniform gedood had den. Hij kon echter niet zeggen wat de nationaliteit van deze man nen was. Een Zweedse aanval op Katangaanse gendarmerie, die de strategische tunnel in de weg naar het Zweedse V.N.-kamp bezet houdt, is volgens plan verlopen, zo verklaa^d*"--!^! Hij maakte echter geen bijzonderheden over de actie bekend. Arrestaties in Japan TOKIO, 12-12. De Japanse poli tie heeft dinsdagochtend twaalf voormalige leger- en marine-offi cieren in hechtenis genomen nadat zij een samenzwering tot het ple gen van een moordaanslag op de minister-president, Ikeda, op het spoor was gekomen. De leider van de groep was generaal Tokoetaro. De samenzwering is, volgens de politie, het werk van uiterst recht se figuren. Naar het schijnt, had den de samenzweerders een staats greep in de zin, zoals zich die in mei van dit jaar in Zuid-Korea heeft afgespeeld. Spaak vraagt aandacht voor ernst van de toestand PARIJS, 11-12. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben maan dagochtend bjj het begin van hun internationaal overleg in Parijs ge sproken over hun meningsverschil len over Kongo. Zij zijn er klaar blijkelijk niet in geslaagd deze te overbruggen. Een Britse woordvoerder zei dat de ministers het bij hun besprekin gen eens waren over de algemene doelen. De onderwerpen waren Afrika en Zuid-Oost-Azië. Het meest werd volgens Franse bron over Kongo, met name Katanga, gesproken. De ministers - Lord Ho me, Couve de Murville en Rusk - zijn het eens over het doel dat moet worden bereikt: een verenigd en vreedzaam Kongo. Zij willen alle drie dat de V.N. bij de ver wezenlijking daarvan helpen. Het schijnt derhalve dat het overleg ging over de beste middelen om het doel te bereiken en over de rol van de V.N. om de rust te herstel len en te bewerkstelligen dat er staken van het vuren tot stand komt. De ministers besloten permanent contact te onderhouden. Zij zullen in de komende dagen de gelegen heid hebben het probleem opnieuw onder de loep te nemen in het licht van de ontwikkeling van de toe stand in Kongo. Beroep van Spaak BRUSSEL, 11-12 - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft in telegrammen aan zijn Amerikaanse, Britse en Franse collega's in Parijs hun aandacht gevraagd voor de ernst van de ge beurtenissen in Katanga. Hij vraagt hun bij de secretaris-generaal der V.N. er op aan te dringen dat hij onmiddellijk 'n overeenkomst voor een staken van het vuren met de autoriteiten van Katanga sluit om een einde te maken aan militaire operaties die in België een algeme ne en zeer begrijpelijke beroering wekken. Om het evenwicht in de bewapening WASHINGTON, 10-12. In een uitgegeven communiqué heeft de Amerikaanse commissie voor kern energie verklaard, dat ondanks de wetenschappelijke vorderingen die de Sowjet-Unie door haar jongste serie kernbomontploffingen .heeft weten te maken, het evenwicht in de kernbewapening voor de Ver enigde Staten gunstig i9 gebleven. Dit evenwicht berust volgens de commissie niet alleen op de kern techniek, doch eveneens op een aantal beschikbare wapens voor de lancering. De Sowjetrussische vor deringen berusten voornamelijk op een verkleining van de kernbom men en op het verminderen van de radioactieve neerslag. In verscheidene Franse steden hebben Franse boeren maandag massa-betogingen gehouden uit protest tegen de prijspolitiek van de regering cn de plannen tot re organisatie van de landbouw door het opruimen van kleine, niet eco nomische boerderijen. weigerde maatregelen te treffen, maar zelfs nog slechtere omstan digheden schiep. De ei9 tot het te rugbrengen van het personeel van de Russische ambassade tot een derde wordt ongehoord en tegen het internationaal recht genoemd. De Sowjetrussische regering kan hier niet onverschillig tegenover blijven staan. „Dit alles in aanmerking nemen de, evenals de Albanese bewering dat de Sowjetrussische diplomaten niets meer te maken hebben in Ti rana, heeft de regering van dc Sowjet-Unie besloten de ambassa deur, kameraad Sjisjkin, en de ge hele staf van de Sowjetrussische ambassade en de handelsmissie te rug te roepen", aldus de verklaring Het Rijk koopt het Catsliuis DEN HAAG, 11-12. Het Rijk heeft besloten tot aan koop van het Catshuis, dat gelegen is in het park Zorg vliet in Den Haag en eigen dom is van mr. A. Goekoop Door deze aankoop komt het Rijk tot afronding van zijn in die omgeving gele gen bezittingen. De over dracht zal nog in de loop van december plaats vin den. Omtrent de bestem ming van het Catshuis be staan nog geen vastomlijn de plannen. Eenheden van de land-, zee- en luchtmacht in Nederlands Nieuw- Guinea hebben in de tweede helft van november gecombineerde oefe ningen gehouden in de buurt van de Schouten-eilanden en Mano- kwari. Moord door „magie'' COTONOE, 11-12. Een rechtbank te Cotonoe in Dahomey heeft Jus tin Ahomadegbe, die voorzitter van de wetgevende vergadering van Dahomey is geweest, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij en anderen zouden door middel van „zwarte magie" getracht hebben president Hubert Maga en leden van de regering te vermoorden, Hiertoe was de hulp van een medi cijnman ingeroepen. PARIJS, 11-12. Mr. D. U. Stikker de Nederlandse secretaris-generaal van de Navo, heeft maandag in Pa rijs als zijn mening uitgesproken, dat de crisis om Berlijn niet tot oorlog zal leiden. Mr. Stikker, die het woord voer de bij het begin van de winterzit- ting van het parlement der West- Europese Unie, verklaarde, dat de wereld een periode van acuut ge vaar doormaakt, waarin een enkele verkeerde stap onberekenbare ge volgen kan hebben. Er zijn echter ook duidelijk tekenen, zo zei hij, dat men in Moskou beseft, dat de zaken niet voorbij een bepaald punt kunnen worden gedreven, omdat een kernoorlog ook voor de Sowjet-Unie te grote risico's zou opleveren. NEW YORK, 11-12. Brigade-ge neraal Rikhje van het Indische le ger, militair adviseur van Oe Thant heeft maandag op een persconfe rentie in New York gezegd dat verbannen Franse experts op het gebied van psychologische oorlogs voering een plan voor „verschroei de aarde" hebben opgesteld, waar bij de installaties van de Belgische maatschappij Union Minière in Ka tanga zouden worden vernietigd. De Katangaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Moenongo, zou deze Fransen gehuurd hebben. De V.N. hebben de Belgische maat schappij van het plan op de hoogte gesteld. NOODRAKET VOOR RUIMTEVAARDER Deze suggestieve tekening toont de raket, waarmee ruimtevaarder John Glenn zich zal kunnen redden, als er bij de start van zijn grote ruimte raket iets mocht misgaan. Men ziet de grote „Atlas"-raket, met daarop de „Mercury"-capsule. Op de top daarvan staat een pyramidevormig staketsel met daarop de zg. „ontsnappingsraket". Mocht er bij de start iets \iiislukken, dan kan Glenn deze raket in werking stellen; de raket rukt dan de capsule los van de Atlas en trekt hem hoog genoeg op, onï een ontsnapping per parachute mogelijk te maken. Vierde nota beschikbare schoolruimte voortgezet onderwijs DEN HAAG, 11-12. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen a.i. heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een vierde nota betreffende de beschik bare schoolruimte bü het voortge zet onderwijs aangeboden. Uit deze nota blijkt het aantal leerlingen, dat wegens wegens ruimtegebrek niet tot het voortgezet onderwijs kon worden toegelaten, in het al gemeen genomen een duidelijke da ling te hebben ondergaan. Dit betreft zowel de toelating tot het eerste als die tot de hogere leerjaren. Voor het eerste leerjaar houdt deze daling - aldus de mi nister - verband met de omstan digheid, dat de generatie die dit jaar toelating tot het voortgezet onderwijs heeft gevraagd, lager in aantal is dan die, welke de top van de „geboortegolf" vormde. De bezetting van de hogere leer jaren die in het algemeen genomen thans door de generaties uit deze top worden bezet, is nog zeer groot. De voor de hogere leerjaren nog beschigbare ruimte is hierdoor met name bij het lager technisch onder wijs voor jongens en bij het lager huishoud- en landbouwhuishoud- onderwijs voor meisjes, verminderd zonder dat dit overigens tot een toeneming van het aantal afwijzin gen voor deze leerjaren heeft ge leid. Bij het lager technisch onder wijs voor jongens houdt de daling van de voor de hogere leerjaren nog beschikbare ruimte tevens ver band met de bij deze scholen plaats vindende omzetting van de twee- in de drie- a vierjarige cursus. Deze heeft, aldus de minister, in verband met deze ruimtemoeilijk heden, de laatste jaren tijdelijk enige vertraging ondergaan. Het aantal scholen waarbij noodmaat regelen zijn genomen om aan het ruimtegebrek zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden, blijkt nog zeer groot te zijn. Congres beziet aspecten radio-actieve besmetting DEN HAAG, 11-12. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft maandagmor gen in het Kurhaus in Schevenin- gen een vijfdaagse conferentie ge opend over de landbouw- en volks gezondheidsaspecten van radioac tieve besmetting onder normale en bijzondere omstandigheden. Het congres is georganiseerd door de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties, de wereld gezondheidsorganisatie en het internationale bureau voor atoomenergie. Ongeveer 250 deskundigen uit meer dan 25 landen nemen deel aan deze conferentie, die het ka rakter heeft van een cursus op academisch niveau. Prijzen H. Roland-Holst- stichting AMSTERDAM, 11-12. De voor zitter der Henriëtte Roland Holst- stichting prof. dr. G. Stuiveling, heeft maandagmiddag de prijs der stichting voor een televisiespel uit gereikt aan de heer Bert Schier- beek te Amsterdam. De prijs voor grafisch werk ging naar de heer J. M. Stam (Heemskerk). De prijsuit reiking geschiedde tijdens een bij eenkomst in de cantine van het ge bouw van de N.V. „Arbeiderspers" te Amsterdam. De prijzen (elk van f 1.000) worden door deze N.V. be schikbaar gesteld. Het was de 4e en tevens 5e keer (vorig jaar werd geen prijs toegekend) dat de prijzen der stichting werden uitgereikt. Aan de heer Stam was de prijs toe gekend voor een tekening van een kindergezichtje en aan Bert Schier- beck voor zijn in opdracht van de VARA geschreven tv.-spel „Kind der tienduizenden" (uitgezonden 25 maart 1959). Kritiek op Westduitse arts MUNCHEN, 11-12. Het Westduit- se ministerie van defensie heeft maandag kritiek geoefend op een arts uit München, die onlangs wei gerde hulp te verlenen aan een ge wonde, omdat deze deel uitmaakte van de Bundeswehr. In een „open brief" wees de perschef van het ministerie, kolo nel Schmückle, het verweer van dr. Klaus Fenner van de hand, dat deze als tegenstander van de mili taire dienst m°t. anders had kun nen doen. Op deze manier, zo be toogde de perschef, kan een arts, geheel in strijd met zijn beroeps eed, weigeren patiënten te behan delen, wiens beroep of politieke overtuiging hem niet bevalt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Men schaamt zich vaak om te tonen, zoals men is, maar men moest zich veel meer schamen wanneer men zich anders voordoet dan men in werkelijkheid is. 296ste verjaardag Corps Mariniers ROTTERDAM, 11-12. Zondag 10 december vierde het Corps Mari- niers zijn 296ste verjaardag. Maan dag vonden ter gelegenheid hiervan in Rotterdam enige plechtigheden plaats. De kolonel der mariniers J. J. Honig, waarnemend comman dant van het corps legde kransen op de algemene begraafplaats Crooswijk en bij het monument op de Maasbrug. Daarna werden een défilé en een mars door de stad gehouden, 's Middags recipieerde het corps op het hoofdkwartier aan het Westplein. Vandaag zijn er sportwedstrijden voor de mariniers Mr. T. G. A. Huber burgemeester van Goes DEN HAAG, 11-12. By K.B. is mei ingang van 1 januari 1962 be noemd tot burgemeester van de ge meente Goes, mr. F. G. A. Huber. Met ingang van dezelfde datum is hij eervol ontslagen als burgemees ter van de gemeente Ameland. De heer Huber is geboren op 26 oktober op Sumatra. Hij is Neder lands hervormd. Politieke richting C.H.U. Hij is sedert 1955 burge meester van de gemeente Ameland. Regering schenkt f 15.000 aan Somaliland DEN HAAG, 11-12. De Neder- landse regering heeft aan de rege ring van Somaliland f 15.000 ge schonken in verband met de re cente ernstige overstromingen in dat land. Aan de regering van So maliland is verzocht om mede te delen, of de voorkeur bestaat voor toezending van medicamenten en dekens voor dit bedrag, of voor baar geld voor besteding ter plaat- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZEIST. Door tot op heden onbe kende oorzaak is een vrouw van omstreeks zestig jaar bij de Kers bergenvijver in Zeist te water ge raakt en verdronken. OOSTVOORNE. De kleine ge meente Abbenbroek op het eiland Voorne en Putten kreeg van Zwe den een 10 meter hoge kerstboom ten geschenke. Dit is een blijk van waardering voor het feit dat Ab benbroek dit voorjaar een tentoon stelling over Zweden heeft gehou den. ROTTERDAM. Door het slechte zicht op de rivier in Rotterdam is de kustvaarder „David" in aanva ring gekomen met de graaneleva tor G.E.M. 9. De elevator is na de aanvaring gezonken in de Jobsha ven. EINDHOVEN. De 25-jarige heer J. van den Donk uit Eindhoven is overleden aan verwondingen, die hij bij een ongeluk de dag tevoren had opgelopen. UTRECHT. In deze tijd, waarin een voortgaande ontkerstening valt waar te nemen, mogen de christe lijke politieke organisaties niet voorbijgaan aan de vraag of hun gescheiden optrekken de doelstel lingen van de christelijke staatkun de geen afbreuk doet. Dit zei de voorzitter van de nationale organi satie van de Anti-Revolutionaire Jongeren Studieclubs, de heer C. Balkenende, bij de opening van de algemene vergadering van de A.R. J.O.S. in Utrecht. ZWOLLE. Tijdens een dienst, die in de rooms katholieke kerk in Kraggenburg (Noordoostpolder) ge houden werd, ontstond consterna tie, toen verscheidene aanwezigen, de een na de ander, onwel werden. Onder hen waren de pastoor, diens huishoudster, enkele misdienaars en een aantal kerkgangers. Ze werden snel naar buiten gedragen en de hulp van een arts werd ingeroepen. De kerk, die vol kolendamp bleek te staan werd onmiddellijk ont ruimd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1