KENT KENT „Existentialistisch levensbesef" Tanganjika onafhankelijk De landbouw in de E.E.G. Algerië blijft zeer roerig N AV O-conferentie te Parijs ZJERIKZEE Prof. <lr G. C. van Niftrik voor de Z.V.U. over: „Zonder de existentialistische fi losofie te kennen gevoelt men toch: „het zit in de lucht". Men ziet het aan de oplagen van existentialisti sche boeken en andere symptomen. Ten onrechte meent men in Neder land dat existentialisme „zo pessi mistisch" is, zo somber, maar er steekt juist geweldig veel hoopvols in". Zo sprak vrijdagavond prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, voor een zeer geboied en geïnteresseerd Z.V.U.-publiek, dat de Concertzaal-foyer vrijwel geheel vulde. Prof. van Niftrik is er in geslaagd een uiterst moeilijk onderwerp heel dicht bij zijn toehoorders te bren gen, waarbij hij blijk gaf van een vlijmscherp analytisch vermogen, gepaard gaande aan een eruditie, die zijn causerie als exceptioneel belangrijk stempelden. Prof. van Niftrik waarschuwde er tegen het existentialistische le vensbesef niet te verwarren met het moderne levensbesef, waarbij een deel der mensheid met cynische geresigneerdheid neerziet op een ander deel der mensheid, dat nog wel vasthoudt aan traditionele waarden en normen. Van dit mo derne levensbesef is bv. Frantjoise Sagan een voorbeeld, die met haar „Bonjour tristesse" het melancho liek makend karakter van het mo dern levensbesef tot uitdrukking heeft gebracht. In het existentialistisch levens besef daarentegen steekt veel waardevols. Het E.L. (existentialistische le vensbesef) is een a-kosmisch le vensbesef, dat de absurditeit van mens en leven erkent. Het is een levensbesef van gewordenheid, van toevalligheid, in scherpe tegenstel ling bv. met de middeleeuwen, toen aarde en hemel verbonden waren met een Jacobsladder; paus, heili gen, engelen, aartsengelen, God. In de 16e eeuw werd door renaissan ce en reformatie deze ladder reeds omver gegooid, maar de orthodoxie (iets anders dan reformatie) stelde die ladder weer snel in. Het E.L. verwerpt echter het beeld van de aarde als een modelboerderij, met alleen wat ongemakkelijke onge lukken. Het sluit veel meer aan bij Job en de Prediker en het ont springt uit de metaphysische angst. Het ziet de mens als een „raar" en absurd wezen. Het a-kosmische ka rakter van het E.L. brengt ver vreemding van de natuur met zich mee, maar het voert tot de vraag: „wie ben ik eigenlijk?" Zulks in scherpe tegenstelling met de 19e eeuw, toen de mens blij was met hetgeen hij kende en kon. In de 20ste eeuw zijn we daar niet meer zo verrukt van. Er is een gevoel van angst ontstaan, maar dit im pliceert nog niet dat E.L. somber zou moeten zijn. Voor de existen tialist gaat het er om werkelijk te existeren en niet te vegeteren. Fei telijk betekent het woord existen tie dan ook: „er buiten gaan staan", afstand nemen, waarbij het gaat om een totale indentificatie van de mens. Dit is niet zó vreemd, want daarom draagt een mens ook kle ding, omdat hij niet geïdentificeerd wil zijn in alleen zijn lichamelijk heid. Dat zou ook het bezwaar kun nen zijn tegen schoonheidskonin ginnen, die hun bekroning uitslui tend danken aan een lichamelijke indentifikatie. Het E.L. ziet intus sen de mens als een creatief bezig zijnd wezen, niet geïdentificeerd met het verleden en zijn absurdi teit niet kwijt kunnende raken. In wezen is hier sprake van een faustische drang en dat vormt ten slotte dé impuls voor alle kunst en cultuur, een gevoel van gedreven heid, dat ons voert tot over de grenzen. Helemaal nieuw is dit a-kosmisch levensbesef overigens niet, want reeds Pascal (17e eeuw) bezat dit besef. Om mens te zijn moet men „ergens" iets weten van een af grond. Bij de existentialist bestaat dan ook een gewijzigd besef van de kosmos. Van een tehuis is het geworden tot een uitdaging. Er zijn trouwens meer bescher mingen weggevallen, behalve de kosmos als een „tehuis". Het huwe lijk bijvoorbeeld en de kerk, „waar velen eens per week op visite gaan". In menig opzicht leven vele mensen feitelijk nog in de 19e eeuw. Het E.L. daarentegen is een le vensbesef van ethische onzeker heid. Vroeger waren er de vaste waarden van „dat-doe-je-niet", maar het existentialisme vraagt: „waarom eigenlijk niet?" Velen zijn er, aldus prof. van Niftrik, die het inzakkend normen huis gaan stutten, maar de exis tentialist meent dat het maar zo snel mogelijk in elkaar moet zak ken, om daarna te komen tot ge heel nieuwe waarden. „Waarden zijn stollingen van het verleden", volgens de existentialist en verder „de mens clie existeert kiest zich waarden". (Les mouches" - Sartre) Spr. stelde in dit verband tegen over elkaar de zg. „duivenethiek" en de „patrijzenethiek", het een van boven afdalende, het andere plotseling verschijnende en een eigen vrije instelling vergende. Ten aanzien van deze uiterst tere en in gewikkelde materie, stelde prof. van Niftrik dat de normen niet al tijd historisch zijn bepaald en de waarde ervan doorgaans „in het midden" ligt, waarbij het zal gaan om het behoud van werkelijke waarden uit het verleden en kri tisch onderzoek van de waarden uit het heden, met de weergave van beiden men komen kan tot een so ciale ethiek, hetgeen voor een exis tentialist niet gemakkelijk zal zijn. In het vervolg van zijn causerie stelde prof. van Niftrik hierna te genover elkaar de apollinische en de dionysische levensbeschouwin gen. Het ene helder, doorzichtig, het ander troebel en duister. Vanaf Descartes is Apollo gediend, waar bij het er om ging de duisternissen te verdrijven. Het werd een steeds meer „onttoverde wereld"; engelen en duivelen verdwenen en tenslotte verdween God. De wereld werd één groot laboratorium, zonder duister nis en vrij van angst. De schrijver Aldous L. Huxley echter toonde aan, dat het in zo'n laboratorium toch ook geen leven is en er kwam weer een vragen naar de troebel heid Dionysos. Symptoom daarvan was de be langstelling voor sexuele aangele genheden (Anna Blaman), hetgeen vaak tot verontrusting leidde. Be langrijker echter dan deze morele verontrusting is de blijheid om de wil uit het laboratorium te komen. Achter het sexueel geheimenis toch doemt nog een dieper geheim op. Het E.L. laat zich verder karak teriseren met het anti-intellectua- lisme, het on-exacte, aldus spr., een dionysisch uitwissen van de per soonlijkheid, het zich niet op één der goden vastleggen. Verder typeerde prof. van Nif trik het E.L. als een poging om de eenheid des levens te vinden en in feite is 't daarmede een erfenis van de romantiek uit 't begin van de 19e eeuw, die ook hartstochtelijk zocht naar de eenheid van geest en stof, van ziel en lichaam. Na Plato en het christendom is er een barst gekomen in die eenheid, wel weg gewerkt door een anthropologisch pogen hiertoe, dat zou kunnen con cluderen: „je ziet er geen barst van", maar daarom is die barst er wel. Maar er is een eenheid, zo concludeerde spr. want het lichaam van de mens is geen doosje voor de ziel. Daarom is het ook fout te spreken van een „stoffelijk over schot", als het gaat om een over ledene. Tenslotte noemde spr. het ver bonden zijn met de ander, karakte ristiek voor het E.L., zulks in te genstelling met Goethe en Nietsche, die in hun „übermenschlichkeit" de ander niet zagen. Daarenboven mag men conclude ren dat het E.L. het Godsprobleem op een nieuwe wijze aan de orde stelt. De 19e eeuwer ontkende op grond van de ratio het bestaan van God, maar thans is de godsontken ning op het existentiële vlak geko men; niet meer dus: „Hij is er niet" maar „Hij mag er niet zijn". Hier tegen mag en moet en kan het ge loof, in de ontmoeting met het on geloof stellen: „Hij is er!" Na de causerie volgde een leven dige diskussie. De voorzitter van de werkgroep, dr. J. J. Westendorp Boerma, die ook de spreker in leidde, stelde in zijn dankwoord, dat prof. van Niftrik bij zijn pu bliek veel heeft losgemaakt en vrij gemaakt. „U heeft werkelijk ven sters geopend", aldus dr. Boerma, die de spreker dankte voor zijn beeldende en vaak humoristische causerie. LAND- EN TUINBOUW Belangstelling voor onderzoek stijet Het aantal boeren en tuinders dat landbouw- en tuinbouwonder- wijs heeft genoten neemt percents gewijze sterk toe. Evenredig hier mee stijgt de belangstelling voor het onderzoek op de bedrijven. De resultaten die de landbouw- en tuinbouwkundige onderzoekingen op de rijksinstituten en proefsta tions en ook die van de voorlich tingsdienst hebben opgeleverd, worden met succes op de diverse bedrijven toegepast. Een van de vele takken is het scheikundig grondonderzoek, zoals dit door het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes wordt verricht. Ook hier is een sterke verbreiding van het on derzoek te bespeuren. Dit labora torium, opgericht en medebestuurd door de landbouworganisaties, ver zicht op grote schaal onderzoek voor de praktijk. In 1927 - bij de oprichting - be droeg dit nog slechts 8000 monsters per jaar. Thans - ruim dertig jaar later - is dit reeds gestegen tot 165 duizend monsters per jaar uit de praktijk. En naar het zich laat aan zien zal dit aantal nog stijgen. MARKTBERICHTEN Eicrprüzen V.E.C.E. In de periode van 4 december- 9 december werd door de Coöpe ratieve In- en Verkoop Centrale voor eieren V.E.C.E., uitbetaald per kg. f 1,78. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 2 cent per stuk min der uitbetaald. AMSTERDAM. Vrijdagavond is in zijn woning te Amsterdam plot seling op 77-jarige leeftijd over leden de heer Bernard Vroom, pre sident-commissaris van het groot- winkelconcern Vroom en Drees- man. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 16 december luidt: le klasse: AZW II-Bruse Boys (scheidsr. J. A. Riemens); Veere- Kapelle. 2e klasse C: Burgh III-Brouwers- haven III (scheidsr. Th. Sies); WIK I-MEVO II (scheidsr. J. van Eenen- naam), 3e klasse D: MEVO III-Nieuwer- kerk I (terrein Nieuwerkerk, sch.- rechter G. M. v. d. Wielen). Junioren. Groep B VII: Bruse Boys B I-Renesse B I (3 uur, sch.- rechter J. Scholten); Burgh B I- Brouwershaven B I (1.30 uur, sch.- rechter Th. Sies). Groep B VIII: WIK B I-Burgh B II (3 uur, scheidsr. A. J. Dorst); Zierikzee B li-Zwaluwen '61 B I (3 uur, scheidsr. J. v. d. Linde). Het programma voor zondag 17 december luidt: le klasse B: SVOWK I-Renesse I (2.30 uur, scheidsr. Cor de Nooyer). 2e klasse: Dreischor II-Renesse II (2.30 uur, scheidsr. W. Bras); Brou wershaven II-Zonnemaire I (2.30 uur, scheidsr. W. v. d. Maas). Ingezonden mededeling P. Lorillard - New York filters best in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok FLITSEN UIT HET BUITENLAND TOKIO. Japanse geleerden heb ben bij muizen die aan een dode lijke hoeveelheid radioactiviteit waren blootgesteld, het merg ver vangen en geconstateerd dat de meeste dieren de proef overleefden terwijl de meeste muizen die geen mergtransplantatie ondergingen stierven. NEW YORK. De V.S. en de Sow- jet-Unie hebben overeenstemming bereikt over de samenstelling van het toekomstige orgaan dat belast zal zijn met onderhandelingen over ontwapening, aldus wordt uit Ame rikaanse officiële bron bij de V.N. vernomen. WILLEMSTAD. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen op 5 januari de Nederland se Antillen een serie frankeerzegels uitgeven in de waarden van tien en vijfentwintig cent. NEW YORK. Oe Thant, de waar nemende secretaris-generaal der V.N., heeft de algemene vergade ring in een rapport verzocht hem te machtigen om in 1962 tien mil joen dollar (een kleine veertig mil joen gulden) per maand te beste den voor de bestrijding van de kos ten, die het optreden van de vol kerenorganisatie in Kongo met zich brengt. NEW YORK. Op dezelfde plek als in 1939, nl. Flushing Meadow park, zal in New York ter gelegen heid van het 300-jarig bestaan van New York City een wereldtentoon stelling worden gehouden, ditmaal verdeeld over twee seizoenen: 1964 en 1965. NEW YORK. De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag het debat over de toe lating van communistisch China tot de volkerenorganisatie voort gezet. ALGERIE. In geheel Algerië zijn vrijdag 32 personen om het leven gekomen en 28 gewond als gevolg van Algerijnse of Frans-extremis tische aanslagen en door schoten van de politie, zo is van officiële militaire zijde in Algiers meege deeld. Zaterdag heeft paus Joannes naar aanleiding van het feit, dat 1500 jaar geleden paus Leo de Grote overleed, een encycliek getiteld „Eterna dei sapienta" het licht doen zien. In deze encycliek zegt de paus, dat het oecumenisch con cilie bijeengeroepen is uit het „vro me verlangen de volkeren te zien terugkeren naar de weg van waar heid, weldadigheid cn vrede". DAR ES SALAAM, 9-12. De on af hankelijkheid van Tanganjika. het veertiende lid van het Britse Gemenebest, is vrijdagochtend 24 uur plaatselijke tijd door de pre mier van deze nieuwe Afrikaanse staat, Julius Nyerere, officieel uit geroepen. Tezelfder ure is Tangan jika lid geworden van het Gemene best. Het land is 42 jaar onder bui tenlands beheer geweest. Tanganjika heeft het lidmaat schap van de Verenigde Naties aan gevraagd. Deze aanvraag zal vol gende week in behandeling worden genomen. De onafhankelijkheidsfeesten, die vrijdagnacht begonnen met het af schieten van lichtraketten op de hoogste Afrikaanse berg, de Kili- mandzjaro, zullen verscheidene da gen duren. Libanees droeg zijn kruis door Den Haag DEN HAAG, 8-12. Gehuld in een dikke winterjas is de Libanees Ed- mond Khayat, gebogen onder zijn veertig kilogram zware en vijf me ter lange kruis op weg gegaan van zijn hotel aan de Hoef kade naar het vredespaleis om daar bij het internationale hof van justitie zijn plan voor de wereldvrede te over handigen. Tevens wil hij het hof voorhouden, dat 't niet representa tief is, omdat de volkerenorganisa tie haar plicht heeft verzaakt door niet te zorgen voor het welzijn van de mensheid. Nog altijd belangrijk onderwijzerstekort UTRECHT, 9-12. Het tekort aan ondérwijzers is nog lang niet opge heven. Tot deze conclusie kwam mr. T. A. van Dijken, voorzitter van de Bond van Protestants- Christelijke Kweekscholen, tijdens de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. Een jaar geleden heeft mr. van Dijken de vraag gesteld, of het, ge zien de grote toeloop naar de kweekscholen en de behoefteprog nose, niet noodzakelijk zou zijn, de toeloop al wat af te remmen en in ieder geval zorgvuldiger te selec teren. De minister stelde 'zich voor, met de onderwijzers- en kweek schooladministraties overleg te ple gen over het nemen van eventuele maatregelen voor 1961. Dit overleg moet, volgens mr. v,an. Dijken, nog beginnen. Hij noemde het begrijpelijk, dat de minister geèn haast heeft gemaakt, omdat er nog steeds een belangrijk tekort aan onderwijzers is. De conferentie van de Wereldraad van Kerken SCHIPHOL, 10-12. Zondagoch tend is het grootste deel van de uit bijna twintig leden bestaande Ne derlandse delegatie, die in New Delhi de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken heeft bijge woond, op Schiphol teruggekeerd. De conferentie van de Wereldraad, die éénmaal per zes jaar bijeen komt, is gehouden van 19 novem ber tot 5 december. Dr. J. Blauw uit Hilversum, die de Nederlandse Zendingsraad, waar van hij de eerste secretaris is, na de assembly heeft vertegenwoor digd in de nieuwe geïntegreerde commissie voor Wereldmissie en Evangelisatie, vertelde bij zijn aan komst op Schiphol, dat er op 7 en 8 december was vergaderd. „In die twee dagen is er onder de nieuwe groep een werkelijke saamhorig heid ontstaan", zo zei hij. „We zijn met een nieuwe start begonnen, waarvan de eerste stap zich gunstig laat- aanzien. Kerken die tot dus verre weinig missionair bewust of gezind zijn geweest, gaan zich, dank zij deze integratie, bezinnen op de vraag wat het betekent als getuigende kerk in de wereld te staan". Nobelprijs voor negerleider Loethoeli OSLO, 10-12. In de universiteit van Oslo is zondag de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 uitgereikt aan de Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoeli. De vredesprijs voor 1961, die postuum is toege kend aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N. die in september met een vliegtuig ver ongelukte, werd in ontvangst ge nomen door de Zweedse ambassa deur in Noorwegen, Rolf Edberg. DEN HAAG, 9-12 - Het Land bouwschap heeft in een brief aan de minister van Landbouw zijn be zorgdheid uitgesproken over de standpunten die de vertegenwoor digers van verscheidene E.E.G.- partnerlanden en van de Europese commissie tijdens de jongste be sprekingen over het E.E.G.-land- bouwbeleid hebben ingenomen. In deze brief geeft het Land bouwschap in elf punten aan wat uit de ontwerp-verordeningen, die thans in Brussel besproken worden, voor de Nederlandse landbouw van essentieel belang is. ALGIERS, 10-12. In een dorpje op vijfentwintig kilometer ten zuid oosten van Algiers hebben Alge rijnse verzetsstrijders zondag vier mensen vermoord. Onbekend ge bleven mensen hebben zondag in Algiers een gepensioneerde Franse kolonel ontvoerd. In Parijs hebben de volksrepu blikeinen (M.R.P.) zondag een ver klaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat „het extremisme het land op de rand van een burger oorlog brengt" en een beroep op de Fransen wordt gedaan om zich te verzetten tegen de organisatie van het geheime leger. De militaire autoriteiten van Oran hebben meegedeeld, dat er in de loop van dit weekeinde in deze stad zeven mensen om het leven zijn gekomen bij overvallen van Algerijnse rebellen. Van der Putten publiceert memorandum AMSTERDAM, 8-12. De door mi nister Visser ontslagen technisch- hoofdambtenaar van het ministerie van defensie, F. H. van der Putten uit Bussum, heeft het memoran dum dat hij in opdracht van de minister heeft opgesteld n.a.v. be weerde collaboratie en onregelma tigheden door legerofficieren in het voormalige Nederlands-Indië, voor publikatie vrij gegeven. De vele na men van officieren en andere per sonen die daar in worden genoemd, mogen niet worden gepubliceerd, zo heeft de heer van der Putten medegedeeld. Stunt vau het Leger <les Heils AMSTERDAM, 8-12. Het Leger des Heils heeft voor 23 december a.s. een kerstviering georganiseerd in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam voor 400 chronisch- bedlegerige patiënten. Dit kon al leen dank zij de medewerking van de militaire geneeskundige troepen en het Rode Kruis. Veertig auto's, die elk vijf patiënten kunnen ver voeren, van de geneeskundige troe pen in Apeldoorn, zijn voor dit doel beschikbaar gesteld. De genees kundige troepen beschouwen dit als een zeer goede oefening op het gebied van ziekenvervoer. Proef met „orale anti-conceptie" DEN HAAG, 8-12. De Ned. ver- eniging voor sexuele hervorming deelt mede, dat ingaande 1 febru ari 1962 in Amsterdam, Rotterdam en Den -Haag met eên groep van ten hoogste 500 leden een proef ge nomen wordt om zich vertrouwd te maken met de zg. orale anti-con ceptie. Blijkens de vooral in Amerika en Engeland opgedane praktijk zouden de door de pharmaceutische indus trie vervaardigde en door vrouwen in te nemen pillen en tabletten be trouwbaar en onschadelijk zijn ge bleken. Onder nauwlettend genees kundig toezicht zullen de tabletten een of twee jaar ter beschikking worden gesteld. O PARIJS, 8-12. Plet voornaamste punt van de halfjaarlijkse confe rentie van de "Navo-ministerraad, deze week in Parijs, is het zoeken van een eensgezind westelijk stand punt ten aanzien van onderhande lingen over de Berlijnse kwestie. De conferentie begint woensdag 13 december met een ultra-geheime zitting over deze zaak, waaraan slechts de topmensen van de 15 na tionale delegaties zullen deelnemen. Ingezonden mededeling Amerikaans rapport over Zuid-Vietnam WASHINGTON, 8-12. Het Amen- kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag een rapport ge publiceerd over de communistische activiteit in Zuid-Vietnam, waarin wordt gezegd dat Noord-Vietnam de verdragen van 1954 duidelijk ge schonden heeft. Dit document dat onder de lid-staten van de Ver enigde Naties wordt verspreid, houdt verder een dringend beroep in op de niet-communistische lan den meer te doen om Zuid-Viet- nams onafhankelijkheid te waar borgen. Het heeft tevens ten doel de Amerikaanse openbare mening voor te bereiden op meer hulp aan Zuid- Vietnam. Volgens het rapport wordt de „bevrijdingsbeweging" in Zuid- Vietnam geleid en gesteund door do Noord-Vietnamese communisti sche partij die te Hanoi zetelt. Viet nam zelf is geen op zichzelf staand vraagstuk. De daar toegepaste tac tiek wordt ook elders gebruikt. SPORT BADMINTON „Zierikzee" speelde tegen „Griffioen" (W'olphaartsdyk) Vriendschappelijke wedstrijden, gespeeld op 9 dec. 1961 tegen „Grif fioen" uit Wolphaartsdijk in de gymnastiekzaal van het Prof. Zee man lyceum. D.D.: mw. Wieringa-mw. Klompe, mej. de Vries-mw. Wisse: 2-0 (15-9, 15-8). Mej. A. Korsten-mw. Dijke, mej. B. v. d. Meer-mw. Weulersen 0-2 (8-11, 4-11). Mej. J. Quant-mw. Koert, mej. G. bij de Vaate-mw. Mol: 0-2 (7-11, 5-11). H.D.: Dhr. Hage-dhr. Klompe, dhr. de Vos-dhr. Wisse: 2-0 (15-6, 15-8). Dhr. Wiringa-dhr. Dijke, dhr. Quartel-dhr. de Jager: 2-0 (11-3, 11-4). Dhr. de Oude-dhr. Koert, dhr. de Rijke-dhr. Mol: 2-0 (11-6, 11-6). G.D.: Mw. Wieringa-mw. Klompe, dhr. Wieringa-dhr. Klompe: 0-1 (14-17). Mej. de Vries-mw. Wisse, dhr. de Vos-dhr. Wisse: 1-0 (15-10). Mej. A. Korsten-mej. Woutersen, dhr. Hage-dhr. de Jager: 2-0 (11-4, 12-11). mej. B. v. d. Meer-mw. Dijke dhr. de Oude-dhr. Dijke. 0-1 (13-15). Mej. Quant-mw. Koert, dhr. de Rijke-dhr. Koert: 1-0 (18-14). Mej. G. bij de Vaate-dhr. Mol, dhr. Quartel-mw. Mol: 1-0 (17-14). Uit slag 13-6 voor Zierikzee. (Bij bovengenoemde uitslagen dienen telkenmale de twee opeen volgende namen der spelers als een dubbeltal te worden opgevat, even als uiteraard de namen der bijbe horende tegenspelers). STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Bijeenkomst bejaardensociëteit Vorige week werd een bijeen komst gehouden van de bejaarden sociëteit, die vereerd werd met een bezoek van Sint Nicolaas. De bij eenkomst werd bijgewoond door burgemeester A. H. Vermeulen en diens echtgenote. Laatstgenoemde verwelkomde de Sint, die zich daarna met diverse bejaarden per soonlijk onderhield. Verschillende liederen werden gezongen, tracta- ties' werden uitgedeeld en vooral voor het touwtjetrekken bestond grote belangstelling. De heer C. v. d. Sluis won een grote taart door het raden van de naam van een pop. Ter vergadering werd een gift overhandigd van f 50, een presentje van de bloemenvereniging „Flora- lia". Bovendien hadden vele mid denstanders iets geschonken voor deze, speciale feestelijke middag. Mede door de voorbereidende acti viteiten van het comité werd de bijeenkomst een succes. Scheepvaart Jjerichten Ampenan, 9-12 te Port Said. Esso Amsterdam (t.), 9-12 te Rot- Kenia (t.), 7-12 van Punta Cardon naar Buenos Aires. Tegelberg, 9-12 te Kaapstad. Willem Ruys, 9-12 van Panama kanaal naar Port Everglades. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten NIEUWERKERK. Donderdag 14 dec. n.m. 7.30 uur ds. A. Vergunst, van Rotterdam. a Van zaterdagavond tot maan dagmorgen hebben zich vijftien vluchtelingen uit oost-Berlijn bij de Westberlijnse politie gemeld. Onder hen bevonden zich drie leden van de Oostberlijnse' grensbewaking en een verkeersagent. Don Juan Carlos van Spanje en prinses Sophia van Griekenland zullen het volgend jaar trouwen. Het huwelijk - zowel het burger lijke als het kerkelijke - zal half mei in Athene gesloten worden. APELDOORN. Op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgra venstichting te Loenen op de Ve- uwe, heeft in de afgelopen dagen de herbegrafenis plaats gevonden van 29 slachtoffers uit de jongste wereldoorlog. De Deense luchtmachtgeneraal Tage Andersen is aangewezen tot opperbevelhebber van de gemeen schappelijke Deens-Westduitse Na- vo-strijdkrachten in het toegangs- gebied tot de Oostzee. a In Ndola is maandagmorgen een trein met 300 Belgische vrouwen en kinderen uit Sakania, in Ka- tanga, aangekomen. Er bevonden zich gewonden onder deze vluchte lingen-passagiers. Sneeuw en onderafgekoelde re gen in vele delen van de Verenig de Staten hebben zeker 32 mensen levens geëist, grotendeels door verkeersongelukken op gladde we gen. Volgens de Amerikaanse ge leerde dr. Carl Kober, die in dienst is van de Martin-fabrieken in de V.S., ontwikkelen de Amerikaanse wetenschapsmensen op het ogen blik een nieuw geheim wapen. Hij verklaarde vrijdag tegenover ver slaggevers in Denver, dat het nieu we wapen een dodende straal kan richten op doelen die zich op 320 Ukilometer afstand bevinden en deze volkomen kan verbranden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3