Vergadering Landbouwver. „Ons Voordeel" - Noordwelle Teleurstelling over actie tegen wateroverlast Westhoek wil eigen opvangcentrum voor graan NOORDWELLE. - De landbouw- vereniging „Ons Voordeel" kwam vorige week in zaal Lokker-v. d. Zande onder voorzitterschap van de heer M. J. Steur in vergadering b(jeen. De voorzitter verwelkomde inzonderheid de heer Van Nieu- wenhuize van de Landbouwvoor- lichtingsdlenst. De voorzitter deelde met enige teleurstelling mee dat de aktle te gen het vele wateroverlast, op een vorige vergadering besproken, slechts povere resultaten heeft op geleverd. Alleen is hier en daar wat drainage toegepast. Wat betreft de egalisatie consta teerde de heer Steur dat deze op vele kavels veel te wensen over laat. Wat het aanbrengen van ver beteringen aangaat is men op het kantoor van de herverkaveling in Zierikzee niet erg optimistisch, al dus de voorzitter, die geneigd was te denken dat er wel niets meer zal gebeuren en dit ten zeerste be treurde. De voorzitter gewaagde voorts van matige opbrengsten en wissel vallige prijzen. De gang van zaken met de gerst was goed te noemen maar dit produkt is veelal te vlug verkocht. De investeringen voor de aardappelteelt waren dermate hoog dat een matig eindresultaat werd verkregen. De schokkers haalden de kostprijs niet. Suikerbieten staan voor de boer nog altijd aan de top en ook nu waren de resultaten wat deze teelt betreft weer goed. Wat betreft de tarwe hoopte de voor zitter dat het mogelijk blijft deze te verbouwen want de teelt hier van is nog altijd aardig goed te noemen. Alles bijeengenomen concludeer de de voorzitter tot een matig tot goed jaar. Toch vertoont het alge mene financiële beeld van de boer een ongunstige tendens. Al is dit geen vreugdevolle mededeling, het zijn de nuch tere feiten, aldus de voorzitter, die de toekomst dan ook niet zo optimistisch tegemoet zag omdat het voor de landbouw in slechte tijden niet mogelijk zal zijn om te schakelen. Zelfs niet voor een deel van de pro- dukten waar overproduktie van is. Vooral geldt dit voor Schou wen, met zijn vele zichtbaar slechte grondgedeelten, die nu voor een groot deel onder wa ter staan. Na dit in mineur gestelde ope ningswoord van de voorzitter wer den bij de bestuursverkiezing de aftredende heren H. Beije en C. Elenbaas herkozen. In bespreking kwam vervolgens de silo-uitbrei ding in Zierikzee. De C.A.V. heeft plannen de silo, groot 2000 ton, uit te breiden met een capaciteit van 900 ton. Deze zomer was er speci aal voor het losse graan ruimtege brek. De totale bouwkosten voor deze uitbreiding zijn geraamd op f 94.550, dat wil zeggen f 105 per ton. De heer Kloosterman bracht in het midden steeds bouwen mooi te vinden maar uiteindelijk gaat het toch om de prijs die de boer van de C.A.V. krijgt, vergeleken bij de particuliere handel. Naar zijn smaak ligt de particuliere prijs soms iets gunstiger. De voorzitter beaamde dat de prijs vaak gelijk is maar soms bij de C.A.V. gunsti ger, hetgeen hij met enige voor beelden onderstreepte. Enige leden waren van mening dat het voor de boer onmogelijk wordt speciaal het losse graan naar een centraal punt te vervoeren en dachten aan de mogelijkheid in deze buurt een DUIVENSPORT Tentoonstelling P.V. „Zierick" te Zierikzee Op vrijdag 8 en zaterdag 9 de cember hield de P.V. „Zierick" haar jaarlijkse tentoonstelling in café „Torenzicht" te Zierikzee. Er waren 200 duiven ingezonden, die gekeurd werden door de heer A. Hagers uit Berkel (Zuid-Holland). Kampioen van de tentoonstelling werd een oude doffer van de heer Jac. Verwijs. Deze fokker had ook de drie beste duiven ingezonden, die ieder 93 punten behaalden. Zaterdagavond werden de prij zen uitgereikt door de voorzitter, de heer H. Slagboom, die zijn vol doening uitsprak over het welsla gen van deze tentoonstelling en allen, die hieraan hadden medege werkt hartelijk dank zegde, speci aal ook de heer C. Peute, voor het beschikbaar stellen van zijn zaak en de mooie lauwertak van de Am- stelbrouwerij. Hieronder volgt de uitslag: Oude doffers: Jac. Verwijs 1 en 2; L. van den Hoek 3 en 4; C. Seijbel 5; T. M. Dalebout 6; J. Kaaijsteker 7; M. v. d. Wielen 8; J. v. d. Welle 9; H. Slagboom 10. Jarige doffers: C. Seijbel 1; H. Slagboom 2 en 6; Jac. Verwijs 3 en 5; J. Dalebout 4; T. M. Dale bout 7. Oude duiven: Jac. Verwijs 1 en 4; A. J. Stoutjesdijk 2; H. Slagboom 3 en Z.E.V.; T. M. Dale bout 5; W. Dalebout 6; J. Dalebout E.V.; P. Flikweert E.V. Jonge duiven: A. J. Stout jesdijk 1; J. Kaaijsteker 2; H. Slag boom 3 en 6; H. C. Noordhoek 4; L. van den Hoek 5; W. N. Pankow (Ouwerkerk) 7; L. L. de Hooge 8. Jonge doffers: L. van den Hoek 1; P. Flikweert 2 en 7; J. Da lebout 3 en 6; J. Kaaijsteker 4 en 11; C. Seijbel 5 en 10; A. Timmer man 8; Gebrs. Stoutjesdijk 9; H. Slagboom 12; L. L. de Hooge 13. Landbouw en Veeteelt Kippen in de draaimolen In de buurt van Denver (U.S.A.) wordt een moderne „eierfabriek" gebouwd, waarin 100.000 kippen in individuele kooien ondergebracht kunnen worden. Per dag denkt men hier gemiddeld 80.000 eieren te produceren. De kooien staan zeven-hoog, op ronde stalen con structies, die langzaam om een mast ronddraaien. De kippen ko men elke twee uur gedurende twee minuten voorbij voer- en drink bakken. De rest van de uren heb ben ze niets anders te doen dan ka kelen en eieren leggen. De eieren rollen in een goot die aan de be wegende kooien is bevestigd en kunnen dus op één punt verzameld worden. Dank zij door Sowjetgeleerden ontworpen methoden zij in de af gelopen twee jaar in Moskouse zie kenhuizen op in totaal 456 gevallen 236 personen weer tot leven ge bracht, wier klinische dood reeds was geconstateerd. Dit is meege deeld op een wetenschappelijke conferentie over het onderwerp, welke in de Sowjet-hoofdstad is begonnen. Jonge duiven: Jac. Verwijs 1 en 3; C. Seijbel 2 en 6; J. Kaaij steker 4 en 7; H. Slagboom 5; Gebrs. Stoutjesdijk 8; A. Timmer man 9 en 10. Late jonge duiven: L. L. de Hooge 1; J. Folmer 2. Nu allen naar de grote eilande lij ke tentoonstelling te Bruinisse op 5 en 6 januari aanstaande. Ingezonden mededeling |BABYl Practisch geschenk" vooraanstaande Moeders Plannen voor groeps- emigratie naar Canada UTRECHT, 9-12. De heer Cnos- sen, secretaris van de Christelijke Emigratie Centrale, heeft op een in Utrecht gehouden algemene leden vergadering van deze centrale me degedeeld, dat de C.E.C. een plan voor groepenemigratie naar Cana da voor boeren overweegt. Daar naast, zo zei hij, wordt ook ernstig rekening gehouden met de moge lijkheden die de zogenoemde „tech nische bijstand", welke aan vele landen wordt verleend, voor de emigratie biedt. Dit jaar, aldus de heer Cnossen, emigreerden 15.000 Nederlanders. Het komende jaar verwacht men dat dit er 12.500 zullen zijn. Het topjaar voor de emigratie was 1952 toen 50.000 Nederlanders het land verlieten om elders een bestaan op te bouwen. Ongeveer tienduizend mensen hebben zondag te Milaan het stof felijk overschot van Bruno Colom bo, die in Nederland het slachtoffer van moord is geworden, naar de laatste rustplaats gevolgd. Het lijk was zaterdag per vliegtuig naar Milaan overgebracht. Pleidooi voor afschaffing van kostprijsberekeningen HAARLEM, 11-12. De voorzitter van de „Katholieke Land- cnTuin- bouwbond ,de heer E. J. M. Kolf schoten, heeft op de hedenmorgen begonnen jaarvergadering, in res taurant „Brinkmann" te Haarlem, gepleit voor afschaffing der kost prijsberekeningen in de melkvee houderij als uitgangspunt. Hij vroeg zich af of zo langza merhand niet een niveau is bereikt dat gestabiliseerd zou kunnen wor den. Ook constateerde hij dat de feitelijke opbrengstprijs voor de boer circa twee cent beneden de garantieprijs ligt. Inzake de door hem voorgestelde stabilisatie merkte de heer Kolf schoten nog op dat afglijdingen naer beneden door de garantiere gelingen kunnen worden voorko men en uitschieters naar boven door de prijsstabilisatie kunnen worden gecorrigeerd en daarnaast ook door de normale wet van vraag en aanbod. opvangcentrum - al is dat voor enige weken - te bouwen. In feite, zo was de algemene mening op deze vergadering, is een dergelijk opvangcentrum voor de Westhoek een harde noodzaak. Besloten werd hier over met de zusterafdeling van de vereniging contact op te ne men en dit op de C.A.V.-ver- gadering ter sprake te brengen. Afgezien hiervan wilde de voor zitter toch de mening van de ver gadering omtrent de uitbreiding te Zierikzee. Gelet op de noodzaak was de vergadering met haast alge mene stemmen vóór uitbreiding. De heer Kloosterman betoogde dat ook in Frankrijk op landbouwge bied met opvangcentra voor gra nen wordt gewerkt. De voorzitter zei toe dat dit alles in deze geest bekeken en besproken zal worden. Hierna gaf de heer van Nieuwen- huize een uiteenzetting over de bietenteelt in het algemeen. Op deze zeer gewaardeerde lezing ko men wij in ons nummer van mor gen (dinsdag) nader terug. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 11-12. Aanvoer: 2110 stuks vee, t.w.: 1311 vette koeien en ossen en 799 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,00-3,20, f 2,60-2,70, f 2,50- 2,60, varkens (levend gew.) f 1,65- 1,60-1,50. Vette koeien en ossen: aanvoer groter; handel stroef; afloop traag, prijzen vertoonden neiging tot da len, prima's boven notering. Var kens: aanvoer iets ruimer; handel redelijk; prijshoudend, prima vlees varkens boven notering, slachtzeu- gen f 1,30-1,37. STAD EN PROVINCIE OUWERKERK Vergadering bejaardensociëteit Onder leiding van mevr. Romeijn hield de bejaardensociëteit een bij eenkomst, die nog duidelijk in het teken van Sint Nicolaas stond. De vele aanwezige bejaarden ontvin gen een surprise met een toepasse lijk gedicht. Afscheid werd geno men van mevr. Bolijn-v. d. Werf, lid van het damescomité, onder dankzegging voor hetgeen zij ten behoeve van de sociëteit heeft ge daan. Het hoogtepunt van de bij eenkomst vormde de verschijning van „Jannekee", die geschenken in haar schoot verborgen hield. De medewerkster en „moeder" van Jannekee ontving een dankwoord. De bijeenkomst werd gedeeltelijk bijgewoond door de heer Van Ghe- sel-Grothe, die in een korte toe spraak er op wees, dat de naam van zijn familie reeds eeuwen met de Vierbannen- van Duiveland is vertoonden. NIEUWERKERK Kinderpostzegelactie o.l.-school Voor de actie Kinderzegels is door de leerlingen van de openbare lagere school alhier het mooie be drag van f 465 bij elkaar gebracht. Eén leerling wist het zelfs tot f 59 'te brengen, wat werkelijk een pres tatie genoemd mag worden. BRUINISSE Motor (met kimkoeling) voor mosselvaartuig In het motormosselvaartuig Bru 90 van gebrs. de Waal Sz. te Brui nisse, werd door machinefabriek Maaskant te Bruinisse een nieuwe 150 p.k. Deutz dieselmotor ge plaatst. De proefvaart had tot volle tevredenheid plaats. De gebroeders de Waal hebben met deze motor hun schip weer aangepast aan de eisen van deze tijd voor de mossel- kwekersvloot, voor de andere partij de firma Maaskant had de plaat sing van deze motor nog een ander facet. Het schip is namelijk uitge rust met kimkoeling en de motor is de eerste langzaam lopende Deutz (600 toeren), die met een kimkoeling is uitgerust. Voor dat feit waren dan ook en kele technici van de firma Deutz naar Bruinisse gekomen, omdat de praktijk hier vóór de proefneming in de fabriek bleek te gaan. In de fabriek zelf heeft men de kimkoe ling voor dit type motor nog niet toegepast. Het echtpaar H. van den Berge J. v. d. Berge-Schilperoort herdacht vrijdag zijn 50-jarige echtvereni- ging. Man slipte op gladde weg De heer J. Goudzwaard uit Oos- terland, werkzaam bij machinefa briek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse, had vrijdagmiddag, toen hij van huis naar zijn werk reed, het ongeluk te slippen als gevolg van de gladheid van de weg. Dok ter K. van Leeuwen, die genees kundige hulp verleende, consta teerde, ofschoon het ongeluk zich in het begin niet ernstig liet aan zien, een hersenschudding, terwijl hij ook een wonde aan zijn kaak bekwam. ZONNEMAIRE Jeugd helpt mee aan anti-hongeractie (Ingezonden) In zeer vele gemeenten van ons land werden en worden in deze maanden inzamelingen gehouden ten bate van de zogenaamde Anti- Honger-aktie. In onze gemeente is dat tot nu toe achterwege geble ven. Echter, de leden van de her vormde meisjes- en jongensclubs alhier hebben nu het initiatief ge nomen ook in Zonnemaire voor dit doel gelden in te zamelen. Zij wil den er echter ook zelf iets voor doen. Daarom hebben de jongeren prentbriefkaarten en kaarsenstan daards vervaardigd, om die te ver kopen. Het batig saldo is bestemd voor de Anti-Honger-aktie en wel voor de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen. Deze stichting organiseert onder andere jaarlijks de bekende febru- ari-collecte voor een wereld in nood. Deze collecte wordt in prak tisch alle protestantse kerken in Nederland en daarbuiten gehouden Ook is deze stichting in Nederland bekend door de IKOR-uitzending van de „Wilde Ganzen". Het gemeentebestuur verleende zijn toestemming voor deze inza meling. De jongeren hopen, dat U hen helpen zult al hun zelf ver vaardigde voorwerpen kwijt te ra ken. In deze week van maandag 11 tot en met zaterdag 16 december zullen de jongeren rondgaan. HAAMSTEDE Vergadering Waterschap Schouwen-Duiveland In de vorige week gehouden ver gadering van district I te Haam stede, wees bij de rondvraa'g de heer J. M. Beije te Renesse op de gevaarlijke situaties die zijn ont staan bij de verschillende wegen kruisingen, vooral in de Westhoek gelegen. Het houtgewas, dat nu en kele jaren goed gegroeid is, is te ver tot aan de hoeken doorgeplant, een stelling waarmede de technisch hoofdambtenaar ir. Kloosterboer volledig accoord ging. De heer Beije wees ook op de te smalle we gen, die eigenlijk landbouw wegen werden genoemd, doch vooral in het hoofdseizoen tot snelwegen voor de vreemdelingen worden omge vormd. Om ongelukken te voorko men bij de kruisingen, zal hier toch ingegrepen moeten worden. Het polderbestuur zal de nodige aan dacht aan deze gevaarlijke situatie schenken. Intussen zij nog medegedeeld dat de riolering van de Breedsteweg geen f 48000, zoals abusievelijk ge meld werd, maar f 4800 vergt. SPORT VOETBAL Zeemeeuwen I-Bruse Boys II 5-3 Voor de derde maal smaakte de Zeemeeuwenploeg het genoegen om de Brureserves aan hun zegekar te binden. Aan deze overwinning had den P. Quaak en J. van Sluijs een groot aandeel. Reeds na vijf minuten kon op 't goed bespeelbare veld H. Braam een goede voorzet van P. Quaak inschieten, 1-0. Bijna wordt het dan gelijk, doch R. van Dongen redt op de doellijn als zijn doelman reeds verslagen is. Na vijf en twin tig minuten spelen geeft J. van Dongen een pass naar P. Quaak, die de gehele verdediging passeert en dan keihard inschiet, 2-0. De zelfde speler loopt dan snel door op een voorzet van Voogd en weer schiet hij beheerst in, 3-0. Doch dan komt Bru pas opzetten en in de drie en dertigste minuut ver kleint Abrahamse de achterstand tot 3-1. Vaane ziet zelfs kans na een dekkingsfout Bru naar 3-2 te schieten, doch dan is de Zeemeeu wenploeg gewaarschuwd. Vlak voor de rust geeft Tangeman een goede voorzet waaruit H. Braam de bal achter de doelman depo neerde, 4-2. Vlak na rust schiet Tangeman hard naast. Er komen aan weers zijden goede scoringskansen, waar bij vooral de kleine Bru-doelman uitblonk. De tweede helft is al vijf en twintig minuten oud, als weer Abrahamse van een verdedigings- fout weet te profiteren en de stand op 4-3 brengt. De Bruse Boys zet ten nu een hevig offensief in en de wedstrijd speelt zich geruime tijd op de Zeemeeuwen-helft af. Het is in deze periode Van Sluijs die veel gevaren voor de Zeemeeuwen-ves- te weet te bezweren. Een plotse linge uitval na een verre trap van W. Hart, belandt de bal op de an dere speelhelft, waar H. Braam snel sprintend verder weinig moei te heeft om te scoren, 5-3, waar mede de strijd beslist was. Totaal leeggespeeld verlieten de spelers het terrein. DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van wedstrijden, ge speeld d.d. 1-12-1961: Jac. de Vrieze-W. Stoutjesdijk jr. 0-2; F. Roggeband-J. P. Geleijnse 0-2; P. Coppoolsc-J. Huigens 0-2; F. Harthoorn-J. P. Willemse 2-0; J. M. Kostense-J. C. Koster 2-0; W. Stoutjesdijk sr.-H. Kouijzer 1-1. Uitslagen van wedstrijden, ge speeld d.d. 8-12-1961: J. C. Kostcr-P. Coppoolse 2-0; K. B. Hogerland-W. Stoutjesdijk sr. 2-0; F. Roggeband-A. Knuist 2-0; Jac. de Vrieze-J. Huigens 2-0; J. M. Kostense-H. Kouijzer 1-1; W. Stoutjesdijk jr.-F. Harthoorn 0-2. DODELIJKE ONGELUKKEN OP DE WEG UTRECHT. Op een niet beveilig de overweg in de omgeving van Baarle-Nassau is een tractor met twee aanhangwagens te dicht voor een trein langs gereden. De aan hangwagens werden geheel ver nield. De bestuurder van de trac tor, de heer Ph. van Bavel uit Al phen, kwam met de schrik vrij. LEEUWARDEN. Een huurauto met vijf jongelui uit Balk die een feestje hadden bezocht, is op de rijksweg Sneek-Lemmer achtereen volgens tegen drie bomen gebotst. De 26-jarige G. Hylkema kwam om het leven. De naast de bestuurder zittende P. Dolle liep zware ver wondingen op. Hij werd naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. EINDHOVEN. De 10-jarige Bar bara Groenen uit Eindhoven is aan de gevolgen van een verkeerson geluk aldaar overleden. Het kind stak plotseling de Woenselsestraat over en werd daarbij door een per sonenauto aangereden. Het meisje werd zwaar gewond naar het Bin- nenziekenhuis overgebracht, waar het in de loop van de dag is over leden. RHENEN. Op de Cuneraweg te Rhenen, ongeveer ter hoogte van het Julianaziekenhuis, is een aan rijding gebeurd waarbij een scoo terrijder verongelukte. Na een in haalmanoeuvre van een personen auto, bestuurd door de 20-jarige dienstplichtige soldaat C. S. uit „De Wittenberg", kwam deze in frontale botsing met de uit de te genovergestelde richting komende scooterrijder, de 32-jarige G. van Schaick te Veenendaal. De heer van S. werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. De eerste trein met vluchtelin gen uit Elisabethstad, 380 vrouwen en kinderen, is zondagavond bij de Rhodesische grens aangekomen, al dus is uit Ndola gemeld. Aanhoudend zacht Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht weer. 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28. Maan op 12.04, onder 21.51. Eerste kwartier: 14 dec. te 21.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 dec. 5.50 v.m. 18.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 dec. 5.36 v.m. 17.58 n.m. Doodtij: 17 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe oceaandepressie ver oorzaakt een sterke toevoer van zeer zachte vochtige lucht naar west-Europa. In deze lucht kwa men in de nacht van zondag op maandag hoge temperaturen voor. Om 4 uur bedroeg deze in De Bilt 13.9 graad Celsius, een waarde, die zo laat in het jaar sedert het begin der waarnemingen in 1848 daar nooit eerder was gemeten. Deze waarde bevindt zich slechts 0.5 graad onder de hoogste tempera tuur die ooit in december is bereikt (op 7* december 1856). Inmiddels is een volgende rand- storing de Azoren gepasseerd. Deze zal waarschijnlijk dicht langs of over ons land trekken en opnieuw tijdelijk regen brengen. VERGADERING LANDBOUWVER. BURGH-HAAMSTEDE Ir. Prins sprak over „Actuele landbouwzaken' BURGH, 9-12. - Op de vrijdag avond in hotel Bakker te Burgh ge houden vergadering van de Land- bouwvereniging, hield de adjunct- secretaris van de Z.L.M., ir. J. Prins, een belangrijke inleiding over „Actuele landbouwzaken". Ir. Prins besprak allereerst de algemene toestand in de landbouw, zoals die momenteel in Zeeland en over het gehele land tot uiting komt. Spreker kwam dan tot een structurele crisis, wat afzet en ver werking betreft. In 1880 onderging de landbouw een algemene crisis, terwijl 1930 meer een crisis was van economische aard. Ondanks de toenemende producties in de land bouw en het steeds groter wordende overschot in enkele akkerbouw- produkten, wordt er in verschil lende streken op onze aarde honger geleden. Deze hongerlijdende be volkingsgedeelten krijgen ook in de gaten dat er op andere gedeelten van de wereld overschotten aan wezig zijn, want de wereld wordt door radio en t.v. steeds kleiner. „De wereld wordt een dorp, men kan zo van achter de gordijntjes bij een ander binnen kijken", drukte spreker zich hierover uit. Deze hon gerende mensen hebben echter geen koopkracht, waardoor de overschot ten gebruikt worden als „politiek breekijzer". Toch moet de welvaart in de Kongo stijgen, opdat ook wij veredelingsprodukten in die land streken kwijt kunnen. De E.E.G. Over de E.E.G. zeide spreker dat de 1ste etappe van drie etappes van elk vier jaar groot, nu verstreken is en over de landbouw is nog niet gesproken. In deze maand valt in Brussel de beslissing of de Euro- markt doorgaat of niet. Er wordt nog koortsachtig gewerkt aan de basisbeslissing voor de zuivel, die zeer belangrijk is voor Nederland evenals de kwestie over de brood tarwe, waarin ons land tekort heeft. Daar 40 pet. van de E.E.G.- bevolking binnen een straal van 500 km. van ons vandaan ligt, komt voor de tuinbouw een machtig af zetgebied, mits hoogwaardige kwa liteiten geleverd worden. De groot ste concurrent blijft op dit gebied Italië. Spreker zei verder dat de bedrij ven (landbouw) groter worden, om dat de bedrijven van 1-10 ha. afne men. Deze eigenaars zien meer in de industrie. De mechanisatie die technisch en financieel bijna niet meer bij te benen is, staat nog een grote toekomst te wachten. Hierbij moeten ook de loonwerkers niet uitgeschakeld worden, die, mogelijk met aandelen van de landbouwers nog meer en nog sneller kunnen gaan werken. Bij de afzet en de verwerking van de produkten zijn we bezig „om lelijk de boot te missen", aldus ir. Prins. De zelfstandigheid en de aardigheid is er voor de boeren een eind af. Om een voorbeeld te geven noemde hij de boeren „varkenshoe ders" inplaats van „houders". De coöperatieve afzet en het veilings systeem moeten nog meer naar vo ren komen. Dc recreatie Ir. Prins ging verder met een in zicht over de recreatie. Hij noemde de Westhoek een .maag delijk gebied', waarbij dc enorme vlucht na de voleindiging van de dammen ditgebied zal overspoelen. Deze „ingreep" zal ook gedeelte lijk ten kosten van de landbouw gaan. De goede landbouwgrond zal echter gespaard moeten worden. „Waarom moeten wij onze kostba re landbouwgrond verkopen aan werven, concerns, enz., en aan de buitenlanders om hier bungalow parken te bouwen, terwijl onze ei gen zoons ook rechten van bestaan hebben?", vroeg spreker zich af. „We moeten zeer beducht zijn op de komst van de stedelingen" al dus de mening van spreker over de recreatie. Er zijn echter legio problemen. Na de oorlog besloeg de boeren stand nog twintig procent van het totaal, nu nog twaalf procent en ze zal teruglopen naar zes a vijf pro cent. Daarom moet de boer vak technisch goed zijn; er moet aan dacht besteed worden aan de be drijfseconomie, daar de maatschap pelijke plaats van de landbouwer in de toekomst steeds belangrijker wordt. Tot slot was spreker, betreffende het prijsbeleid, over de melkprijs niet ontevreden, terwijl over de akkerbouwprodukten-prijzen de onderhandelingen nog gaande zijn, met gebruikmaking van het L.E.I., een instituut waar de gehele Wes terse wereld jaloers op is. Ir. Prins beantwoordde nog enige vragen. Het afgelopen jaar Tevoren besprak de voorzitter, de heer P. L. Vis, de aspecten over het afgelopen jaar in de vereniging waaruit bleek dat na een nat voor jaar de droogte te lang aanhield tijdens de groei. Toch bleven de resultaten beneden de verwachtin gen. Spreker besprak het Nood fonds voor de Landbouw. Over de oogsttaxatie valt nog niets te zeg gen. Indien bewezen kon worden dat de slechte oogstresultaten ge deeltelijk een gevolg waren van de herverkavelings-werkzaamhe- den, dan stonden de boeren veel sterker. De suikerbieten vallen mee dit jaar, de brouwgerstprijs vertoont een stijging, doch de meeste partijen zijn reeds verkocht De erwtenteelt is niet meer lo nend, terwijl de fruitteelt goede opbrengsten en prijzen had. „1961 is ook weer onder de maat geble ven", aldus de voorzitter. De secretaris las hierop het re kest voor dat aan de Herverkave ling is gestuurd, een gevolg van de oogstdepressies van 1961. Het antwoord hierop was hoopvol. De voorzitter deelde dan mede dat de Kring Schouwen-Duiveland nu tweede is in Zeeland, na Wal cheren, met 1108 leden. Ook deelde de heer Vis mede dat de Z.L.M. pogingen in het werk stelt om ie mand aan te trekken op het ge bied van de fruitteelt, omdat zo vele boerenzoons zich op de fruit teelt werpen. De vergadering ging akkoord met de agenda van de alg. vergadering van de C.A.V. te Zierikzee op 12 december aanstaande. Als plaats vervangend lid voor deze vergade ringen werd de heer Jac. Blom, die bedankte, vervangen door de heer W. J. Steur. Ook ging de vergade ring akkoord met de agenda van de algemene vergadering der ZLM op 18 december aanstaande. In januari 1962 zal een spreker een lezing houden over bietenme- chanisatie cn in februari over ge concentreerde meststoffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2