DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALBANIË EN DE SOWJET-UNIE ROEPEN WEDERZIJDS HUN AMBASSADEPERSONEEL TERUG V.N.-actie in Katanga zou een beperkt karakter dragen Amerikaanse kernproef Moord beraamd op Nkroemah Gesprek Adenauer- De Gaulle Vrijdag a.s. vonnis voor Eiclimann Vopo's schieten student neer Regering acht het openbaar Nieuw-Guinea-debat niet opportuun De boeren, GroolBritlannië en de E.E.G. Toespraak van Chroesjtsjef Rusk en Home gaan praten over Berlijnse kwestie MAANDAG 11 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19090 ZIERlkZEEmSNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Moskou: „Toestand voor ambassadeur onhoudbaar" TIRANA, 10-12. Albanië en de Sowjet-Unie hebben elkandèr ver zocht het personeel van hun respectieve ambassades terug to roepen, zo heeft zondag het Albanese persbureau bekendgemaakt. Blijkens de notawisseling tussen de twee landen, heeft Moskou laten weten, dat Albanië door zijn houding jegens de Sowjet-Unie, vooral na het 22ste partijcongres in Moskou, de toestand voor de Sowjet- ambassadeur in Tirana onhoudbaar gemaakt. Niet alleen werd de Sowjet-am- bassade geheel geïsoleerd en het ambassadepersoneel valselijk be ticht van vijandige activiteit tegen Albanië, maar ook de eis gesteld dat de omvang van het Russische ambassadepersoneel tot een derde werd ingekrompen. Volgens de Sow jet-regering wer den bovendien Albanese burgers in de Sowjet-Unie voor tegen dit land gerichte activiteit gebruikt. Als ge volg hiervan was ook de ambassa deur van Albanië in Moskou niet langer te handhaven. Vijandige daad In het hoofdartikel in „Zeri Y Popullit" wordt de Russische maat regel een „nieuwe vijandige daad jegens Albanië" genoemd. Nadat Albanië in juni 1960 te Boekarest en in november van dat jaar te Moskou kritiek op Chroesjtsjef had geoefend, had de Sowjet-leider wraak gezocht en gepoogd de Al banese communistische partij te muilkorven en „een lesje te geven aan ieder die het waagt hem tegen te spreken. Ruimte voor een „politieke oplossing" LEOPOLDSTAD, 9-12. Vertegen woordigers der Verenigde Naties in Kongo en afgevaardigden van de Kongolese centrale regering zün overeengekomen dat de V.N.-ope- raties in Katanga „slechts een be perkt karakter zullen dragen, zodat er ruimte overblijft voor een latere politieke oplossing". Dit is meegedeeld in een zaterdag te Leopoldstad door de hiervoor genoemde vertegenwoordigers uit gegeven gemeenschappelijke be kendmaking. Zaterdagavond is in Brussel van gewoonlijk welingelichte zijde ver nomen dat de Belgische regering een radiobericht heeft ontvangen, dat meldt dat er straatgevechten in Elisabethstad plaatsvinden. De Katangaanse marechaussee troepen zouden hun hoofdkwartier hebben verlegd naar de Afrikaanse wijken van Elisabethstad. Ook pre sident Tsjombe zou hier zijn hoofd kwartier hebben. Persstem ELISABETHSTAD. 9-12. De Ka tangaanse president Moise Tsjombe heeft zaterdag de Britse consul en de andere consuls te Elisabethstad ontboden voor het aanhoren van zijn „uiterst krachtig protest" te gen het Britse besluit, om bommen ter beschikking te stellen van In dische V.N.-vliegtuigen. CHICAGO, 10-12. - Het Ameri kaanse dagblad „Chicago Tribune" heeft in zijn uitgave van zondag gepleit voor herziening van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Kongolese kwestie en voor CARLSBAD, 10-12. De Amerika nen hebben zondag een onder grondse kernproef genomen. Bij Carlsbad in Nieuw-Mexico werd op rond 400 meter onder de grond een kernapparaat van vijf kiloton tot ontploffing gebracht. De kracht van deze bom is een kwart van die, welke Hirosjima verwoestte. ACCRA, 11-12. De regering van Ghana heeft een witboek uitgege ven ter verklaring van de massale arrestaties van oktober j.l. Aange houden zijn voornamelijk leden van de verenigde partij (oppositie) en mensen uit de vakbeweging, maar ook leden van de regerende volks partij. De regering beschuldigt hen van het beramen van een moord op president Kwame Nkroemah en van plannen tot een militaire staatsgreep, alsmede van het schep pen van verwarring. Volgens het witboek waren men sen van allerlei slag, van markt vrouwen tot prominente politici, bij het komplot betrokken. Ook presi dent Sylvanus Olympio van het naburige Togoland speelde een rol. bescherming en symphatie voor Katanga. De huidige politiek van de Verenigde Naties en van de Ver enigde Staten in Kongo is op on juiste gronden gebaseerd, aldus het blad. VER. NATIES, 9-12. - De V.N. heeft in Elisabethstad pntkend, dat V.N.vliegtuigen doelen In deze stad zouden hebben aangevallen. De naaste doelen die de V.N. uit de lucht had bestookt, bevonden 2ich tien kilometer buiten de stad. Wel is het postkantoor beschoten. ONGEWONE GEBOORTE Een vrouwelijke rat heeft het leven geschonken aan een achtling, in weerwil van het feit dat het dier geïso leerd werd gehouden van mannelijke exemplaren. Het is het vijfde gecontroleerde geval van ongewone ge boorte onder deze knaag dieren, zo constateren Yule en Sylvester van de Uni versiteit van Natal te Pie- termaritsburg Z.-Afrika Daor de worp zowel man nelijke als vrouwelijke jon gen omvat, kan onmogelijk sprake zijn van „maagde lijke geboorte" omdat de nakomelingen hiervan altijd van hetzelfde geslacht zijn. De vier andere gevallen werden waargenomen bij een andere rat, bij twee muizen en een Guinees big getje, aldus „Trogge". Een woordvoerder van de Alba nese ambassade in Moskou ver klaarde later dat de diplomatieke betrekkingen tussen zijn land en de Sowjet-Unie „verscheidene da gen geleden op initiatief van de Sowjet-Unie"' verbroken waren. De ambassade van Albanië in Moskou was gesloten. Het nieuws is niet in Moskou be kendgemaakt. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hij er niets van wist. Kaas een dubbeltje duurder? DEN HAAG, 9-12, Woensdag a.s. zal het bestuur van het Produkt- schap Zuivel beslissen of de kaas in ons land wel of niet een dub beltje per kilo duurder zal worden. Er zal een ontwerp-verordening ter tafel komen, volgens welke de na 27 januari 1962 geproduceerde kaas wordt belast met een heffing van een dubbeltje per kg. ten bate van het Landbouw-Egalisatiefonds. Bij export van de kaas wordt die hef fing gerestitueerd. De verordening is bedoeld als een maatregel ter uitvoering van het door minister Marijneti voorge stane beleid: de binnenlandse prij zen voor zuivelprodukten vrij ma ken van de kunstmatig laag gehou den prijzen op de wereldmarkt. V.N.-gesneuvelden in Katanga Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft zondag te New York meegedeeld dat tot zaterdag negen militairen van de strijd macht van de volkerenorganisatie bij de operaties in Katanga zijn ge sneuveld, namelijk vier Indiërs, twee Zweden, twee Ethiopiërs en één Ier. Veertien soldaten worden vermist en 24 werden gewond. PARIJS, 9-12. In een commu niqué, dat zaterdagavond te Parijs is uitgegeven na de besprekingen, die president De Gaulle met de Westduitse Bondskanselier dr. Ade nauer heeft gevoerd, wordt ver klaard dat er „overeenstemming van inzichten bestaat over de doe len die moeten worden bereikt", evenals over „de noodzaak, om de saamhorigheid tussen de westerse verbondenen te handhaven". Mijnenvelden langs Oostduitse grens HAMBURG, 9-12. - Westduitse grenswachten hebben medegedeeld dat vrijdag de Oostduitse genie mij nenvelden heeft aangelegd langs de grens tussen Ratzeburg en Lauen- burg, achter de reeds bestaande prikkeldraad versperringen. JERUZALEM, 10-12. Adolf Eich- mann, de 55-jarige voormalige ko lonel van de S.S., zal heden maan dag weer voor zijn rechters ver schijnen om hun oordeel te verne men over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen inzake het ver moorden van miljoenen joden in de tweede wereldoorlog. Verwacht wordt dat het voorle zen van dit oordeel van omstreeks 100.000 woorden, waaraan de drie rechters vier maanden hebben ge werkt, twee dagen in beslag zal ne men. Mocht de rechtbank Eich- mann schuldig bevinden aan één of meer van de twaalf punten van de tenlastelegging waarop de dood straf staat, dan zal de openbare aanklager, Hausner, vermoedelijk officieel de doodstraf eisen. Waar schijnlijk zal vrijdag uitspraak ge daan worden. Eichmann werd zaterdag uit de gevangenis te Jalami, nabij Haifa, overgebracht naar het gebouw in Jeruzalem waar het proces op 11 april begon. BERLIJN, 9-12. Drie Westber- lijnse jongelingen en drie meisjes probeerden zaterdag de moeder van een der meisjes te helpen bij het kruipen door de prikkeldraad versperring langs de grens van de Britse sector van Berlijn. Toegeschoten Oostduitse politie mannen begonnen te schieten. Eén der jongelingen werd getroffen en over de sectorgrens op Oostduits gebied gesleept, waar hij twee uur bleef liggen, voordat hij werd weg gebracht. Het wekte de indruk dat hij dood was. De moeder werd gearresteerd en de andere Westberlijnse jongeman nen en meisjes vluchtten. De Westberlijnse politie heeft medegedeeld dat de vermoedelijk doodgeschoten student de twintig jarige Oostenrijker Dieter Wohl- fart is. Tanganyika wil V.N.-lid worden NEW YORK, 9-12. Tanganjika heeft zaterdag een aanvrage om het lidmaatschap der Verenigde Naties bij het algemene secretari aat der volkerenorganisatie te New York ingediend. Men verwacht dat de veiligheids raad zijn goedkeuring aan de aan vrage zal schenken, in welk geval deze naar de algemene vergadering zal worden doorgezonden. Toedeling landbouwgronden Het Bureau Herverkaveling heeft een begin gemaakt met definitieve toedeling van verkavelde landbouwgronden. Het feit roept herinnerin gen wakker, aan de enorme hoeveelheid werk, dat de herverkaveling op het eiland met zich bracht. Na afvoer van het zand werd de grond aan een speciale behandeling onderworpen. Het diepspitten was er één van. Belangrijk onderdeel van het werk vormde het leggen van draineer - buizen, een even omvangrijk als noodzakelijk karwei, want structuur- herstel stond of viel met een goede waterafvoer van de kavels. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Toestand thans nog niet te overzien DEN HAAG, 8-12. In een brief van de minister-president aan de voorzitter van de Tweede Kamer wordt meegedeeld, dat het kabinet van oordeel is, „dat een openbaar debat op het ogenblik over het Nieuw-Guinea-beleid minder op portuun moet worden geacht". De regering meent, dat het V.N.- debat nog te kort achter de rug is om door anderen verdedigde stand punten en de uitslagen van de stemmingen in alle consequenties volledig te kunnen overzien. Naar haar mening zullen de Nederland se voorstellen zonder twijfel in ve le landen een nieuw element in het denken hebben gebracht. Deze ont wikkeling dient nader bestudeerd te worden. Bovendien zijn de mo gelijkheden van de algemene de kolonisatieresolutie nog niet te overzien. Voorts moet rekening ge houden worden met nader beraad der vertegenwoordigers van de be volking van Nieuw-Guinea. In de brief recapituleert minis ter-president De Quay de gang van zaken in de V.N. Hij schrijft „zo wel uit het debat over het algeme ne onderwerp van de dekolonisatie, waarvan de discussie over Neder- Vrijdagnacht hebben Oost- en Westberlijnse politiemannen onge veer vijf-en-vijftig traangasgrana ten naar elkaar geworpen. lands Nieuw-Guinea een onderdeel vormde, als uit de bilaterale con tacten met regeringen en delegaties is gebleken, dat in ruime kring groot begrip en waardering be stonden voor de verstrekkende Ne derlandse voorstellen". Stel tegen drift geen drift Maar wacht uw tijd en duik De hartstocht is geen kracht Maar krachtsverbruik. Uiteindelijk kwam de boer er aan te pas, hetzij met paard of trekker. Zijn arbeid was er op gericht weer vruchten te halen uit de grond, die zoveel had meegemaakt. LONDEN, 11-12. Westduitse en Britse boerenbonden hebben zon dag op een bijeenkomst te Londen een lijst van belangrijke beginse len opgesteld ter verzekering van een gemeenschappelijke landbouw politiek voor het geval Groot-Brit- tannië toetreedt tot de E.E.G. In een gemeenschappelijke ver klaring wordt gezegd dat de land bouwprijzen binnen de gemeen schap dadelijk na een jaarlijks on derzoek van de economische en so ciale omstandigheden en de voor uitzichten van de landbouw dienen te worden vastgesteld. Hierbij moet zorgvuldig worden nagegaan hoe het staat met het verloop en het niveau van de inkomsten van de boeren, de produktiekosten, de markttoestand en dergelijke facto ren. Hiervoor is instelling van statu tair jaarlijks onderzoek op natio nale en gemeenschapsbasis nood zakelijk. Aan dit onderzoek moet worden deelgenomen door verte genwoordigers van de regeringen en de producenten. MOSKOU, 9-12. De Sowjetrussische partijleider en premier Chroesjtsjef heeft in een toespraak, die hij za terdag te Moskou heeft gehouden tot de afgevaardigden naar het congres van de wereldfederatie van vakverenigingen, verklaard voor stander te zijn van „welgemeende onderhandelingen" over het Duitse vraagstuk. De rede bevatte geen nieuwe gezichtspunten. Nobelprijzen uitgereikt in Stockholm STOCKHOLM, 10-12. In het Con certgebouw van Stockholm zijn zondagmiddag in tegenwoordig heid van koning Gustaaf VI Adolf en koningin Louise de Nobelprij zen voor natuurkunde, scheikunde, geneeskunde en letterkunde uitge reikt. De prijs voor natuurkunde werd gedeeld door prof. Robert Hofstadter, hoogleraar aan de uni versiteit van Stanford, en dr. Ru- dolf Mossbauer uit München, die thans verbonden is aan het Cali- fornische instituut voor technolo gie. Prof. Meivin Calvin uit Ber- kely in Californië kreeg de prijs voor chemie, terwijl de uit Honga rije afkomstige prof. Georg von Bekesy van de Harvard-universi- teit de prijs voor geneeskunde in ontvangst mocht nemen. Tenslotte werd de prijs voor letterkunde aan de Zuid-Slaviër dr. Ivo Andric uit gereikt. Bij een brand in een ziekenhuis in Hartford, in de Amerikaanse staat Connecticut, zijn vrijdag zes tien personen om het leven geko men, zo is door de politie verklaard. Het ziekenhuis was het grootste in Connecticut. REIS NAAR PARIJS WASHINGTON, 10-12. De Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, is zondag ochtend uit Washington naar Pa rijs vertrokken, waar hy met zyn Britse, Franse en Westduitse col lega's besprekingen zal voeren. De reis van Rusk wordt gezien in het verband van de pogingen die deze maand gedaan worden om tot een gemeenschappelijk weste lijk standpunt voor de onderhan delingen met de Sowjet-Unie over de kwestie-Berlijn te geraken. Rusk verklaarde zaterdag op een pei-sconferentie, dat er enkele ver schillen van inzicht zijn tussen de Westerse regeringen over Berlijn. Hij wenste echter er de nadruk op te leggen, dat het van groot belang is de kern van de zaak in het oog te houden. „De werkelijk belang rijke verschillen zijn die tussen Moskou en het Westen", aldus Rusk. Ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Home, is zondag naar Parijs vertrokken. Bij zijn vertrek zei de minister dat hij zeer bevreesd was voor een oorlog in Kongo. Er moeten meer bespre kingen komen, zo zei hij. Vijf jonge officieren hebben zaterdagavond een poging gedaan om het bevel over te nemen van een legereenheid in Hargeisa in de republiek Somali en daar het plaat selijke bestuur te verdrijven, zo heeft de premier van de republiek bekend gemaakt. De poging was echter mislukt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1