Ondervoeding is één van de grootste problemen van de mensheid OVERDENKING Voor 50 jaar.... Wateroverlast praktisch voorbij STAD EN PROVINCIE ONZE PUZZELRUBRIEK ZIER IKZ EE S CI IE prxrxj w SoüDE VRIJDAG 8 DECEMBER iwi ifo. 19089 UNICEF voert strijd op een breed front Een van de grootste problemen, waarvoor de mensheid zich ge plaatst ziet, is dat van de onder voeding. In de minder ontwikkelde landen leven miljoenen permanent in een toestand van ondervoeding Vooral de kinderen worden erdoor getroffen; kinderen immers hebben in verhouding tot hun lichaamsge wicht méér eiwitten en andere voe dende bestanddelen nodig dan vol wassenen. Omdat ze die niet ge noeg krijgen is de zuigelingensterf te, en In het algemeen de kinder sterfte, groot in de minder ontwik kelde landen. De strijd tegen on dervoeding en verkeerde voeding is een belangrijk onderdeel van de taak van UNICEF, het Kinderfonds van de Verenigde Naties. Het fonds kan deze strijd slechts voeren door de hulp van degenen, die zo geluk kig zijn in het welvarende deel van de wereld te leven. De aarde telt nu ongeveer drie miljard bewoners. Meer dan dc helft van hen, meer dan 1500 mil joen mensen dus, is ernstig onder voed. Een kwart van de wereldbe volking, levend in Noord-Amerika het overgrote deel van Europa en in Australië, is goed gevoed. Het overblijvende kwart leidt een voortdurend bedreigd bestaan op de grens van de honger. De meeste mensen in de minder „TOEN DE TIJD VOL WAS" Maar toen de volheid des tijds gekomen was, heeft God Zijn Zoon gezonden, geworden uit een vrouw". Galaten 4 4. We gaan het Kerstfeest weer te gemoet. We kunnen niet zeggen, dat we daar niets van merken. Na Sinterklaas hebben de winkeliers hun bestellingen al gedaan, en straks gaan we het weer beleven dat de etalages versierd worden met allerlei ingrediënten die we „nodig" hebben voor een goede Kerstfeestviering. Ieder doet zijn best zo goed mogelijk te vieren en daartoe behoren nu eenmaal de nodige voorbereidingen. Elk feest moet voorbereid worden. De bijbel gebiedt zelfs: vier uw vierdagen. Maar waar we wel heel goed op moeten letten, en heel sterk tegen moeten waken is, dat het feest niet ondergaat in allerlei uitwendighe den, zodat we na het feest niet al leen maar lege glazen hebben, maar ook lege harten. Daarom is het een dringende noodzaak ons telkens weer op nieuw te bezinnen op wat het zeg gen wil Kerstfeest te vieren. Onze tekst zegt: het was de vol heid des tijds, waarin God Zijn Zoon zond. Kerstfeest heeft dus te maken met de tijd, het is een his torische gebeurtenis. Wat wil dat nu zeggen: de vol heid des tijds. „Ach", zeggen we „dat betekent dat de voorbereidingen voltooid waren. Er was in die dagen een zeldzame wereldvrede. Bij de Jo den een algemene Messias-ver- wachting". Men zegt dus: De volheid des tijds betekent: alles was er klaar voor om de Messias te laten komen. Toch geloof ik, dat deze manier van spreken wel wat al te eenvou dig is. Was de wereld er werkelijk klaar voor? Wat was het donker op aarde. Israëls godsdienst was ontaard in een vormendienst. De wereld en de mensen die daarop woonden hadd enzich losgemaakt van de levende God. Toen Jezus geboren werd was er voor Hem geen plaats in de herberg. Uit Zijn leven blijkt: er was voor Hem geen plaats in Israël. Neen, als we zien op de Kerst nacht en dan vragen: wat betekent het, de volheid des tijds, dan kun nen we niet volstaan met te zeg gen: alles was klaar. We zijn eer der geneigd tot het tegendeel: alle hoop was afgesneden, toen waren alle lichten gedoofd. Merkwaardig, waar wij goed beschouwd geneigd zijn te zeggen: Here God, U had beter nog wat kunnen wachten, daar zegt God: nu is het Mijn tijd. Toen er boven de wereld de meest donkere wolken hingen van Godverlatenheid, is er uit die don kere wolken een licht der lichten opgegaan. Toen oordeelde God: nu is het mijn tijd. De volheid van Zijn ge nade kwam in beweging en raakte aan, overdekte de volheid van schuld. Als u dit leest, vraagt u zich dan eens af, of deze volheid van genade u al iets te zegg enheeft. Misschien zegt u: bij mij volheid van schuld, volheid van duisternis. Weet u dan, dat juist voor u, Kerstfeest van grote en rijke betekenis kan wor den. Schuldbesef behoort tot de onmisbare ingrediënten om echt Kerstfeest te vieren. Het Kerstfeest verkondigt u, dat het snijpunt van Gods genade en- uw schuld ligt in de kribbe van Bethlehem. Waar dit ervaren wordt, daar wordt het Kerstfeest. Dan zien we licht in de duister nis. Verzoening in schuld. Leven in de dood. Al schuurde 't kruis uw schouder Al doofde 't laatste licht. Uw Redder, uw Behouder Staat voor uw aangezicht. H. L. B. ontwikkelde landen krijgen kwan titatief wel voldoende voedsel, maar dat voedsel vertoont kwalitatief allerlei gebreken, doordat het te eenzijdig van samenstelling is en dikwijls ook verkeerd wordt be reid. Al heeft men er dus geen „hongergevoel", men is er onder voed met alle vreselijke gevolgen, die dat kan hebben. De mensen - en natuurlijk geldt dat in nog sterkere mate voor de kinderen - hebben voedsel nodig, dat vetten en koolhydraten bevat, die als bronnen van energie die nen, en bovendien eiwitten, mine ralen en vitaminen, nodig voor de groei en het instandhouden van het lichaam. In de minder ontwik kelde landen nu zijn in de voeding die eiwitten, mineralen en vitami nen dikwijls niet in voldoende mate aanwezig, omdat juist de eiwit rijke voedingsmiddelen (melk, vis, vlees, eieren, vruchten en groen ten) er ontbreken. Ziekte en dood voor de kinderen Het gebrek aan eiwitten in de voeding van de kinderen vertraagt hun groei, veroorzaakt ernstige ziekten en leidt in vele gevallen tot de dood. Een van de ziekten bij de jeugd, die men in Afrika kent als„kwashiorkor", is daar voor een groot deel van de jonge lijders dodelijk. In hun onwetendheid verhaasten vele moeders de dood: omdat een van de kenmerken van deze ziekte een opgezet buikje is, geven de moeders hun kinderen nog minder te eten dan anders, in de hoop dat de dikte, die ze als een gevaarlijk symptoom kennen, dan zal verdwijnen Nauwkeurige cijfers, waaruit men met zekerheid kan opmaken hoe veel kinderen sterven door onder voeding en verkeerde voeding, ont breken meestal, maar 't lijkt geen twijfel dat ze heel hoog zijn. Het zegt genoeg, dat terwijl in een land als het onze minder dan twee van de honderd jonggeboren niet de leeftijd van één jaar bereiken, in tal van minder ontwikkelde lan den een kwart van de levend geboren kinderen de eerste ver jaardag niet haalt.' UNICEF voert op een breed front strijd tegen ondervoeding en verkeerde voeding. In 62 landen krijgen meer dan vijf miljoen kin deren en moeders melk door de zorgen van het Kinderfonds. Be langrijker nog is de hulp, die UNI CEF biedt om de toestanden blij vend te verbeteren. Zo heeft het de inrichting geleverd voor negen tien fabrieken voor het vervaardi gen van melkpoeder en voor 132 fabrieken voor het pasteuriseren of steriliseren van melk. Er zullen in de naaste toekomst nog meer tien tallen van zulke fabrieken worden ingericht. Voorts helpt het fonds, in samenwerking met andere or ganisaties, in een aantal landen bij de produktie of teelt van eiwitrijke voedingsmiddelen, zoals vismeel, sojaprodukten, grondnoten, kokos- meel, diverse soorten bloem enzo voort. Daarbij doen zich nog weer tal van problemen voor, onder an dere hoe men de bevolking moet leren die produkten, die ze immers nog niet kent, ook werkelijk te ge bruiken. Opvoeding is trouwens in vele opzichten nodig: men moet de bevolking bijvoorbeeld ook leren zelf allerlei gewassen te kweken, die de maaltijden volwaardig kun nen maken en men moet haar bo vendien leren, hoe ze die maaltij den moet bereiden om er het volle profijt van te hebben. Het werk van UNICEF is van de grootste betekenis voor miljoenen in de minder ontwikkelde landen en daardoor voor de mensheid in haar geheel. Wij in het welvaren de westen kunnen helpen door steun aan het Kinderfonds. Het kopen van UNICEF- kaarten (vier gulden voor een doosje met tien stuks met en veloppen) is een der vormen, waarin men zijn hulp kan ver lenen. UNICEF, waarvan het Nederlandse comité is geves tigd te Den Haag, Molenstraat 15a, giro 7515, heeft ook dit jaar weer enkele series prach tige Nieuwjaarskaarten, ont worpen door vermaarde kun stenaars, ter beschikking. Vorig jaar zijn er in de wereld zeventien miljoen van verkocht, waarvan alleen in ons land al 550 duizend. In december van dit jaar bestaat het Kinderfonds vijftien jaar. Het mooiste verjaarsgeschenk dat UNICEF zich kan denken, is een nog grotere omzet van zijn prachtige kaarten, die hulp bren gen in de wereld. Ingezonden mededeling IITCTAD GEEFT PLEZIER niJ 1 UH VOOR JAREN MARKTBERICHTEN Paardenmarkt 's-Hertogenbosch 's-HERTOGENBOSCH, 7-12. Aan gevoerd 225 stuks, waaronder 52 veulens. Prijzen per stuk: voljarigen f 900- 1300, jonge werkpaarden f 900-1275, 2-jarigen (ruins) f 850-1050, 2-ja- rigen (merries) f 950-1150, hitten f 475-725, Shetlandse ponnys (ruins) f 200-460, Shetlandse ponnys (mer ries) f 557-1100; prijzen per kg: jonge slachtpaarden f 2,40-2,60, oude slachtpaarden f 1,70-2,10, slachtveulens f 2,60-2,75, per kg geslacht gewicht. Aardappelmarkt Emmeloord EMMELOORD, 7-12. De officiële noteringen luiden heden als volgt (in guldens per 100 kg levering autovrij Noordoostpolder) Consumptie-aardappelen binnen land: Bintje (35 mm klei opw.) f 9,25-10,50; consumptieaardappe len export totaal geen vraag; voor- aardappelen f 1-3,25. MIAMI BEACH. President Kern nedy heeft getracht de vakvereni gingen op zijn hand te krijgen bij zijn pogingen meer vrijheid te krij gen bij de onderhandelingen over wederkerige tariefsverlagingen met andere landen. ZIERIKZEE. In het „Huts van Nassau" werd een vergadering gehouden van de plaatselijke afde ling der Vereniging voor Vrouwen kiesrecht. OOSTERLAND. „Oösierland'a Fanfare" gaf onder leiding van de dirigent de heer N. A. Hottinga het eerste tweetal geslaagde winteruit- voeringen, voor een volle zaal. SIRJANSLAND. Aan de noord zijde van de polder is een beton nen zerk geplaatst, met de volgen de inscriptie: „Orkaan 30 septem ber 1911. Windsnelheid 32 el per seconde. Windkracht 110 kg. per m. Windrichting Noord". ZIERIKZEE. De heer K. alhier heeft een varken gekocht, dat - één jaar oud - het zeldzame ge wicht heeft van 738 pond. SEROOSKERKE. Eindelijk is in het kerkgebouw een kachel ge plaatst, zodat de kerk 's zondags verwarmd is, zoals reeds op andere plaatsen op het eiland eerder het geval was en is. ZIERIKZEE. De gezamenlijke werklieden van de gasfabriek won nen op een 1/10 lot van de Staats loterij een prijs van f 25.000. OUWERKERK. De bewoners van het Armhuis werden bedacht met een extra bedeling, mogelijk ge worden door een gift geschonken door een oud-ingezetene, thans woonachtig te Newton Centre (U. S.A.). SIRJANSLAND. In een geledig de korentas vingen twee honden niet minder dan 61 ratten. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd opgevoerd Shakespeare's: „De koopman van Venetië", met Louis Bouwmeester in de rol van Shylock DEN HAAG, 7-12. De gunstige wind en het gunstige weer heb ben er mede toe bijgedragen dat de in vele delen van ons land voor gekomen water-overlast weer zo goed als tot het verleden behoort. Wel staan nog tal van landerijen blank, maar van overlast is thans geen sprake meer. De algemene verwachting is, dat op korte ter mij ij de nu nog overstroomde ge bieden weer geheel water-vrij zullen zijn, Zowel in de Gelderse vallei, al9 in een groot gedeelte van de Achterhoek (het stroomgebied van de Berkel tussen Winterswijk en Zutphen) en in het stroomge bied van de Reest (6ij Meppel) zakt het water en wordt de situ atie thans weer normaal of bijna normaal genoemd. Uit de omgeving van Coevorden wordt gemeld, dat ook daar de si tuatie beter is, dan in de laatste dagen het geval is geweest. Het water van de Overijsselse Vecht kan weer geloosd worden op het Zwarte Water. ZIERIKZEE Kerstkollekte van het Leger des Hells (Ingezonden) A.s. maandag 11 december begint ter plaatse de jaarlijkse kerstkol lekte van het Leger des Heils. De gelden die ingezameld worden zijn bestemd om de kerstfeesten met de kinderen van de clubs mogelijk te maken, om de zieken in de zie kenhuizen en thuis een blijk van medeleven te sturen en om ouden van dagen, eenzamen en behoefti- gen te verrassen. Tot onze verbazing was het aan tal inzendingen op de puzzel van vorige week verrassend hoog, on danks het feit dat de Sint Nicolaas- puzzel nog lopende was, waarvan eveneens zeer veel inzendingen zijn ingestuurd. Wat de puzzel van vrijdag betreft, velen hebben voor al gezondigd tegen het woord „sate" (Indisch vleesgerecht) meestal had men het woord sade ingevuld. De eerste prijs gaat naar: de heer J. L. OP DEN BROUW, Dorpsstraat 12, Ellemeet. De tweede prijs gaat naar: De heer M. L. LEGEM A ATE, De Huybertstraat 6, Zierlkzee De oplossing van de puzzel is als volgt: Horizontaal: 1. inhalig, 6. spelonk, 12. eel, 13. oe, 15. um, 16. lea, 17. r.k., 18. formulier, 22 .en, 23. bad, 24. ora, 25. lik, 27. ara, 29. s.v.p., 31. dat, 33. wie, 35. norm, 37. essen, 39. sate, 40. naar, 41. taal, 42. ver, 43. dr, 44. re, 45. tin, 47. vier, 49. neet, 51. twee, 53. allen, 56. rete, 58. rel, 59. ego, 60. eed, 62. iel, 63. dal, 65. non, 67 rit, 69. c.s., 71. vergissen, 74. n.v., 75. hen, 77. v.o., 78. au, 79. ree, 80. teugels, 81. opnemen Vertioaal: 1. ierland, 2. nel^, 3. hl, 4. loods, 5. ier, 7. pui, 8. emelt, 9. o.l., 10. nee, 11. kandeel, 14. uur, 18. fa, 19. mops, 20. lade, 21. r.i., 23. barneveld, 26. kwaliteit, 28. r.o., 30. verdrag, 32. antenne, 34. it, 36. marie, 38. st, 39. sater, 46. utrecht, 48. el, 50. beleven, 52. we, 54. long, 55. eens, 57. te, 59. eleve, 61. dreun, 64. a.v., 66. oir, 68. in, 70. see, 72. rol, 73. sap, 74. nee, 76. nu, 79. r.m. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. bijwoord, 3. gods dienst (afk.), 5. de jongere (afk.), 7. getij, 9. mens, 10 naaml. vennoot schap (Duitse afk.), 11. water in Friesland, 12. haarkrul, 14. stro bord, 15. de oudste, 17. meisjes naam, 18. zoals het hoort, 21. bij woord, 22. sluis, 23. europeaan, 25. muffe, 28. vreemde munt, 29. pla neet, 33. tandeloos zoogdier, 34. gast 36. boeket, 38. gewicht (afk.), 39. kindergroet, 41. fraai van uiterlijk, 44. verbinding, 46. zangnoot, 48. ijzeroxyde, 50. rivier (Spaans), 51. plaats in Het Gooi, 53. uitroep, 55. stapel, 58. rivier in Utrecht, 60. Grieks heldendicht, 61. ieder, 64. het werk neerleggen, 66. donker, 68. plaaggeest, 69. Duits pers. voor- naamw., 71. pers. voornaamw., 72. eikenschors, 73. soort onderwijs (afk.), 74. Frans voegwoord, 75. Frans pers. voornaamw., 76. stof- maat. Verticaal: 1. prijslijst, 2. klein takje, 3 .limonade, 4 .gewicht (afk.) 5. pers. voornaamw., 6. interest, 7. schoenmakersgereedschap, 8. schip, 9. dwaas, 13. herkauwer, 14. vogel, 16. het Romeinse rijk (afk.), 19. land in Europa, 20. heilige, 22. sportterm, 24. tentoonstellingsge bouw in Amsterdam, 25. kinder groet, 26. bolgewas, 27. helleveeg, 30. meisjesnaam, 31. gewicht (afk.), 32. bijwoord, 35. schortje, 37. de Verenigde Staten, 39. titel (afk;), 40. als onder (afk.), 42. netto (afk.) 43. jong, 44. rekening, 45. indien, 46 selenium (afk.), 47. voorzetsel, 49. dag, 52. vreemde munt, 54. slot, 57. plaats in Drente, 58. verlaagde toon, 59. wandversiering, 62. ope ning, 63. vreemde munt (afk.), 65. omroepvereniging (afk.), 67. bij woord, 70. grondtoon, 71. soort on derwijs. Deze aktie vindt plaats zonder te letten op kerkelijke of politieke richting, en wij vragen U, help evenals andere jaren om dit weer mogelijk te maken. Stuur de kol- lektant niet van Uw deur, maar geef met gulle hand. Kerstfeest is het feest van geven, God gaf Zijn Zoon voor ons behoud. Dit feest zal meer betekenis krijgen wanneer wij bij deze herdenking in dezelfde geest handelen. Beroepententoonstelling in januari 1962 Men deelt ons mede, dat te Zie rlkzee een beroepententoonstelling zal worden gehouden van 8-20 jan. Op deze tentoonstelling zal de op leiding van talrijke beroepen op duidelijke wijze in beeld worden gebracht. Het is de bedoeling dat niet alleen de ouderen ,maar voor al de jeugd - leerlingen van alle onderwijsinstellingen en van de 6e klas der lagere scholen - van deze zeer instructieve tentoonstelling zullen kennis nemen. De expositie staat onder auspiciën van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Dit is de eerste foto, welke het A.N.P. bereikte van het drama dat zich heeft afgespeeld rondom de 470 ton metende Nederlandse coaster „Stientje Mensinga" welke maandag voor de Ierse westkust op de rotsen is gelopen en definitief als verloren moet worden beschouwd. Een helikopter uit het Ierse Londonderry haalt hier juist een opvarende (pijl) van boord. Vol gens de laatste berichten ivorden vier van de tien op varenden vermist - de andere zes zijn gered - als mede acht bemanningsleden van het Duitse schip „Maria Schulte", die de gestrande kustvaarder hulp hebben verleend. Een reddingboot met vier Neder landers en enige Duitsers is in de kokende zee om geslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9