IN DE KONGO DE VERDWENEN KASSIER KANTONGERECHT ZIERIKZEE (foor! will ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE VRIJDAG 8 DECEMBER 1061 No. 19089 Wat is eigenlijk een „Barbecue?'? Dat de barbecue ook in Nederland populair begint te worden, bewijst deze foto, genomen tijdens een, dezer dagen in Amsterdam gehouden, barbecue-avond. Achter het rooster ziet men de in Nederland woonachtige Amerikanen boven de hitte van het vuur varkenscoteletten met barbecue-saus bedruipen. Velen zullen wel eens het woord „Barbecue" gehoord hebben. Maar wat het eigenlijk be tekent, zullen in Neder land niet zoveel mensen weten. In Amerika is dat an ders, daar weet iedereen het, daar barbecuet jong en oud, r(Jk en arm, In hun tuin, maar toch ook binnenshuis en in elk jaargetijde. Wat is toch dat aantrekkelijke, dat de barbecue zo populair maakt bij allen die ermee In aanraking komen? Barbecue is het roosteren van vlees boven een open, meest houts kool vuurl Tijdens het roosteren be druipt men vaak het vlees met een pikante saus. De vleeskorst moet knappend bruin worden en de pit tige smaak van verbrand hout krij gen. Niemand kan verklaren hoe de barbecue die wij vandaag kennen, in werkelijkheid is ontstaan. Het woord is waarschijnlijk af komstig van het Caraïbische woord „Barbacoa", dat rooster betekent. In het zuiden van de Verenigde Staten wordt reeds sedert eeuwen het roosteren boven houtvuren be oefend. De cowboys, die daar de kudden dreven, waren in de uitgestrekte wijde vlakten aangewezen op het vlees van hun eigen koeien, dat zij boven houtvuren roosterden. Tegenwoordig is het ook een ge zellig, ongedwongen, vlees-feest, dat men in Amerika vooral op weekeinden organiseert. Alle vleessoorten zijn eigenlijk voor een barbecue geschikt. Wel moet een goede kwaliteit vlees ge nomen worden. Bij een barbecue geeft men over 't algemeen: aard appelen, sla, bier en koffie toe. Ongeval op Grachtweg (auto te water) kwam in behandeling ZIERIKZEE, 6-12. C. K., fruit- kweker en landbouwer te Zierik- zee, was op 2 oktober jl. op Rijks weg 18 onder Zierikzee met een motorrijtuig met aanhangwagen door een stoplicht gereden. Het bleek dat hij ter plaatse achter an dere auto's had gereden en dat hij achteraf pas had gemerkt dat het stoplicht op rood stond, juist op het moment dat hij er bij kwam. In feite was hij misleid door de andere auto's. Conform de eis van de officier veroordeelde de kan tonrechter K. tot een boete van f 10, subs. 2 dagen hechtenis. H. van D., kapper te Zierikzee had op 7 augustus jl. op de Gracht weg te Zierikzee op een bromfiets, merk „Solex" gereden, waarbij hij naar links de Schuurbeque Boeije- straat had willen inrijden. Hij zou dit laatste niet voldoende hebben aangegeven en de weg niet vol doende hebben vrij gelaten, waar door met een achter hem rijdende bestelauto, bestuurd door A. R. H., bakker te Oosterland, een botsing was ontstaan, waarbij deze auto schade opliep en in de gracht te recht kwam. Van D. verklaarde heel langzaam te hebben gereden, tijdig zijn hand te hebben uitgestoken en bij het omkijken geen auto te hebben ge zien. Hij rijdt al 12 jaren brom fiets en had nog nooit moeilijkhe den gehad. Getuige H. verklaarde dat hij in moeilijkheden was ge komen doordat de bromfietser even weifelde. Hij was naar rechts uit geweken om van D., die midden op de weg reed te ontwijken, wat ech ter niet gelukte. De officier wees op de leeftijd van van D., die daar door niet alles kon doen om veilig te rijden. Van de eerste tenlaste legging achtte hij niet bewezen, doch voor de 2e eiste hij een geld boete ad f 50, subs. 10 dagen hech tenis met voorwaardelijke ontzeg ging van de bevoegdheid een mo torrijtuig te besturen voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar, met de bepaling dat hij zich alleen als bestuurder op de weg mag bevinden als hij W.A. ver zekerd is en bij de eerste aanma ning van de politie dat kan aan tonen. De raadsman van v. D., mr. K. A. Keuning, achtte het mogelijk dat H. door de bocht in de weg niet heeft gezien dat v. D. richting aan gaf. Dat H. de bromfietser op de kruising inhaalde achtte pleiter niet juist en evenmin dat hij zijn auto, die plm. 32 m. verder de gracht inreed niet eerder tot stil stand kon brengen. Van D. behoeft ook niet aansprakelijk te worden geacht voor de ontstane schade, daar het een niet het gevolg van het andere behoeft te zijn. Spr. vroeg vrijspraak. De kantonrechter sprak v. D. vrij voor het eerste ten laste gelegde, maar veroordeelde hem voor het 2e feit tot f 30 boete subs. 6 dagen hechtenis, met de ontzegging van rijbevoegdheid met de bepaling als door de officier geëist. Van D. kreeg verder de raad de bromfiets maar opzij te zetten, wat hij echter reeds bleek te hebben gedaan. Botsing op Grachtweg De landbouwer M. C. M. G. uit Bruinisse kwam opnieuw voor i.v. m. een op 25 juli jl. op de Gracht weg bij het station plaats gehad hebbende botsing met zijn perso nenauto met de jeugdige bromfiet ser J. L. A. uit Zierikzee. Als nieu we getuige werd gehoord de heer P. K., woningstoffeerder te Amster dam, die verklaarde dat de auto van G. reed, hoewel niet hard, toen do botsing mot do rochts rijdende bromfietser plaats vond. De offi cier eiste een geldboete van f 30, subs. 6 dagen hechtenis. G. was van oordeel dat dhr. K. zich vergiste en dat zijn wagen stilstond toen de brommer er tegen aanreed. Z.i. had de vader van de jongen beter hem dan de politie kunnen waarschu wen. Hij voelt zich volkomen on schuldig. De kantonrechter sloot zich echter aan bij de eis van de officier. H. v. d. W. uit Zierikzee had deze zomer op het kruispunt Korte Reke -Lange Reke te Renesse geen voor rang verleend, als berijdster van een bromfiets aan een van rechts komende auto. Mej. v. d. W. was zelf niet verschenen, doch haar broer had in een schrijven het ge val uiteengezet. De bestuurder had aarzelend gereden waarbij het scheen dat hij naar een winkel op de Lange Reke zou gaan. De wacht meester 1ste kl. der rijkspolitie A. van Elsacker te Renesse, als getui- ge-deskundige gehoord, verklaarde bij de inhoud van zijn proces-ver- baal te blijven, waarna de officier een geldboete ad f 20, subs. 4 da gen hechtenis eiste. De kanton rechter veroordeelde mej. v. d. W. echter tot een geldboete ad f 25, subs. 5 dagen hechtenis. De chauffeur L. b. d. V. uit Scha- rendijke had op 27 september jl. te Brouwershaven met een vracht auto op een bitumenpad gereden, wat niet mocht, hetgeen duidelijk door borden was aangegeven. B. d. V. gaf de feiten toe, maar was van mening dat hij daar mocht rijden. Hij had een kind bij zijn zwager aldaar gebracht. De eigenaar van het pad had hem ook niets gezegd en volgens hem maken velen van dit pad gebruik. De officier van justitie eiste tegen de chauffeur een geldboete ad f 10, subs. 2 da gen hechtenis, waarna de kanton rechter de uitspraak bepaalde op f 5 boete, subs. 1 dag hechtenis, met het advies dat b. d. V. met de eigenaar moet trachten een rege ling te treffen. Incident b(J Ztfpse veer De scheepswerktuigkundige A. van D. uit Renesse had op 16 okto ber jl. als bestuurder van een per sonenauto bij het veer Zijpe-A.J. Polder op Rijksweg 18 zich niet in volgorde op de aangegeven banen opgesteld, waarbij hij enige auto's voorbij was gereden en de veilig heid in gevaar had gebracht. Zijn auto is daarbij door een andere aangereden, waardoor schade ont stond. Van D. zette uitvoerig uit een hoe de zaak zich had toegedra gen. Hij was met een jaar verlof uit Indonesië op het eiland en ken de de gewoonten op het eiland niet. Er heerste op dat tijdstip een grote drukte bij het veer en hij had ook te doen met twee tegenliggers. Het was beslist niet zijn bedoeling zich naar voren te dringen, maar hij wilde rechts afslaan om zijn auto op een breder weggedeelte te plaat sen of zo mogelijk op een der drie banen. Een boze autobestuurder had zijn wagen toen aangereden en de politie opgebeld. Als getuige décharge legde mej. L. van B., ver koopster te Hardinxveld een ver klaring af, waaruit bleek dat van D.'s auto toen deze stilstond opzet telijk was aangereden. De officier sprak v. D. van het hem ten laste gelegde vrij, waarbij de kanton rechter zich aansloot. J. C. de F., leraar technische school, te Renesse had als autobe stuurder op 10 november jl. op de hoek Meelstraat-Paternosterstraat te Zierikzee de weg niet vrijgelaten voor en geen voorrang verleend aan «en naderende politieauto. Verd. verklaarde dat er hier sprake is van een misverstand. Beide auto's stopten op een moment en hij meende dat de politieauto zou blijven staan, zodat hij kon door rijden, wat hij ook deed. Deze zaak werd aangehouden tot 3 januari a.s. voor het horen van de bestuur der van de politieauto. Ingezonden mededeling De V.S. zullen begin januari trachten een man in een baan om de aarde te brengen, zo is woens dag officieel te Washington be kendgemaakt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. In Kanaal-Zuid in Apeldoorn is de 38-jarige gehuwde fabrieksarbeider E. Hurenkamp om het leven gekomen toen hij langs de weg bij zijn woonhuis een fiets stond te repareren en daarbij door een personenauto werd aan gereden. De man was op slag dood. NIJKERK. De 36-jarige T. van Soeren uit Nijkerkerveen, Is, toen hij op weg was van zijn werk naar huis, bij een ongeluk zeer ernstig gewond. Hij is later in een zieken huis in Amersfoort overleden. GOUDA. De 31-jarige heer J. Pater uit Oudewater is op de pro vinciale weg onder Haastrecht met zijn personenauto tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto gereden en daarbij zo zwaar ge wond, dat hij korte tijd later over leed. De vrachtwagen stond rechts van de weg en was voorzien van de voorgeschreven verlichting. GRONINGEN. Aan het stations plein te Groningen is om kwart over zes de 72-jarige voetganger D. Kooy uit Groningen in aanra king gekomen met een G.D.S.-bus, overreden en op slag gedood. SCHERMERHORN. Te Schermer hom is de 31-jarige I. A. Roselaar uit Schermerhorn bij het overste ken van de rijweg gegrepen door een auto, die met grote snelheid reed. BERGEN OP ZOOM. Een aanrij ding op het kruispunt Huibergse Baan-Fianestraat onder de ge meente Bergen op Zoom, heeft het leven gekost aan de 47-jarige J. J. van Koeveringe uit Kapelle. Het slachtoffer zat naast de chauffeur van een personenauto uit Kapelle. BRUMMEN. De 79-jarige Hen drik Nieuwland i9 bij het voederen van het vee van de zolder geval len, waarbij hij de halswervel ge broken heeft. Hij was onmiddellijk dood. GRONINGEN. De waterpolitie van de Rijkspolitie in Groningen heeft bij het dreggen in het Hoen- diep tussen Enumatil en Briltil de auto gevonden van de sinds verle den week woensdag vermiste 47- jarige varkenscommissionair Tjerk Boonstra uit Leek. Het slachtoffer zat levenloos achter het stuur van de auto. Zestien maanden geleden bega ven de eerste troepen van de Ver enigde Naties zich naar Kongo, om daar, zoals het handvest het zegt, „de internationale vrede en veilig heid te bewaren". Aan geld is sindsdien in deze onderneming een slordige veertig miljoen gulden per maand gestoken (waarvan de helft door de Verenigde Staten), de Sow- jet-Unie en vele andere staten be taalden niets. Mannen hebben hun leven ge riskeerd en sommigen, onder wie secretaris-generaal Hammarskjöld, hebben de dood gevonden. De Kongolezen zelf vermoordden op veelal barbaarse wijze. Anarchie Ondanks deze offers aan goed en bloed is de situatie op het ogen blik als volgt: complete anarchie heerst in geheel Kongo. In Katan ga, waar de inheemse troepen, waarschijnlijk onder leiding van blanke officieren, de wapenstil stand hebben verbroken, worden de internationale strijdkrachten levensgevaarlijk bedreigd. Tsjombe die „toevallig" juist weer eens op een kritiek moment in het buiten land vertoeft, schijnt geen zeggen schap meer over zijn eigen militai ren te hebben. In het, eveneens van Leopoldstad afvallige, gebied, waar de Loe- moembist Gizenga koninkje is, zijn gewelddaden aan de orde van de dag. De zogenaamde centrale regering van Adoella blijkt niet in staat het land ook maar enige lei ding te geven. En het povere le gertje der V.N. van minder dan 15.000 man, vermag, ongetraind als het voor zijn taak is, geen enkele controle uit te oefenen. Pot en ketel. In zo'n situatie, die wel ver ver wijderd is van het „bewaren van internationale vrede en veiligheid", komen de verwijten over en weer gemakkelijk. De Ier O'Brien, de ontslagen ver tegenwoordiger der V.N. in Ka- taga, die indertijd nogal wat kri tiek heeft moeten incasseren over zijn beleid, heeft nu Frankrijk en vooral Engeland er van beschul digd, voor de dramatische ontwik keling in Katanga verantwoorde lijk te zijn. De Britten zouden, onder invloed van de regering van de Rhodesi- sche statenbond, Tsjombe in het geheim in zijn verzet tegen de cen trale Kongolese regering hebben gestijfd. Er staat meer op het spel. De beschuldiging is niet bewe zen en Londen heeft er ook niet op geantwoord, maar dat neemt niet weg, dat Engeland en een aantal andere westelijke landen het op een bepaald ogenblik inderdaad wellicht beter hebben geoordeeld, niet te radikaal op te treden tegen het enige bewind in Kongo, dat werkelijk in staat bleek orde en rust binnen zijn machtsbereik te handhaven. De toestand heeft zich nu echter zo toegespitst, dat het weinig zin meer heeft om er over te redeka velen, wie op een bepaald tijdstip staat toekomst van Verenigde Naties op het spel gelijk heeft gehad en wie niet. Er staat op dit moment in Kongo meer op het spel dan het prestige van een regering of van een individu eel man. Er moeten daden worden gesteld en wel onmiddellijk. Want wan neer de Verenigde Naties falen in dit grote experiment, zullen zij in zeer lange tijd niet meer in staat zijn een krisis van dezelfde, of zelfs kleinere omvang, te bedwingen. Geen totale herziening kleuter-onderwijswet DEN HAAG, 6-12. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is niet van plan de ge hele Kleuteronderwijswet aan her ziening te onderwerpen. Aan een op zichzelf wel gewenste technische herziening van de wet zal geen prioriteit worden verleend boven andere die in voorbereiding zijn. Aan afschaffing van de mar geregeling bij het kleuteronderwijs kan thans niet worden gedacht. Voor kleuteronderwijs aan min der begaafden of geestelijk ge stoorden, komt langzamerhand meer mogelijkheid, aldus de me morie van antwoord op de begro ting. De herziening van de eindexamens gymnasium en h.b.s. DEN HAAG, 6-12. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen deelt mede, dat op grond van ontvangen adviezen met spoed een herziening van de eindexamen regeling voor gymnasium en h.b.s. aanhangig zal worden gemaakt. Een desbetreffend koninklijk be sluit zal zo spoedig mogelijk wor den afgekondigd. In zijn memorie van antwoord op de begroting 1962 zegt de mi nister, dat de bedoelde wijzigin gen niet eerder, dan voor de eind examens in 1963, in zullen kunnen gaan. Ingezonden mededeling INNENVERINGBED het heite bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEE met versterk te middensector fabrieken Zevenborgen Dezer dagen zijn te Hollandia het dagelijks bestuur van het Rode Kruis in Nieuw Guinea enerzijds en de voorzitters en afgevaardig den der plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis te Biak, Sorong, Hollandia, Manokwari en Merauke anderzijds bijeengekomen. Om de jonge Israëlische wegen wachtorganisatie, de „Automobile Club and Touring Association of Israël", te versterken heeft de A. N.W.B. onlangs twee wegenwacht motoren met zijspan en volledige gereedschapsuitrusting aan haar zusterorganisatie geschonken. DELFT. Een van de oudste twee lingen in ons land is gisteren 80 jaar geworden. Het 2ijn mevr. de weduwe J. Hartog-van den Bergh en de heer H. van den Bergh, bei den te Delft. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (wijk- gemeente I): J. H. Cirkel te Hui zen (N.H.) Aangenomen naar Eext (Dr.) (toez.): J. A. Poelstra te Garnwerd Bedankt voor Dordrecht (wijk- gemeente II)A. van Brummelen te Schoon re woerd; voor Marrum (toez.): J. G. Hueting te Midwolda (Old.) Geref. Kerken Bedankt voor Zuid-Beijerland: A. J. de Bakker te Beetgum. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het propaedeutisch examen de heer A. H. Reitsema te Gronin gen. Ingezonden mededeling Moderne Akkertfes verlossen U nolier, veiliger en prettiger van uw PIJN* want het zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend mlcropoedei» Feuilleton 21 Gerarda ging met hem mee naar de deur. Ze sloot de kamerdeur achter zich, keek nog eens vluch tig om en boog toen haar hoofd naar Gert. „Niet verder vertellen hoor, maar ik heb zo'n vermoeden dat vader er vandoor is met een ander. Misschien eentje met cen ten. En als hij dat gedaan heeft, geef ik hem groot gelijk. Ze heb ben hem jarenlang gesard en ge pest. Ik zou 'm ook gesmeerd zijn". En toen luider; „Meneer Hoolwerf, ik vond het prettig met U kennis gemaakt te hebben. Tot ziens". Hij drukte nogmaals haar hand en toen ze een knipoogje gaf, lach te hij even en lichtte zijn hoed. Gedurende het weekeinde moest Hoolwerf het onderzoek in de zaak-Van der Haas laten rusten. Er waren een paar andere spoed eisende gevallen, die al zijn aan dacht vroegen en die hij net vóór de zondag rond had. Gedurende een deel van de nacht maakte hij de verbalen klaar en na nog even gecontroleerd te hebben, of alles volgens de regelen der kunst ge reed gemaakt was voor de officier van justitie, gaapte hij ongegeneerd borg de paperassen op en ging naar huis, waar hij een groot deel van de zondag sliep. De rest van de dag bracht hij door In gepaste rust, verdiepte zich een paar uur in een boek en besloot des avonds nog een korte wandeling te maken. Hij stak een sigaret op en liep naar bulten, de schemering in. De kerk fcwam uit en hij keek nieuws gierig naar de mannen en vrouwen die rustig naar hun woningen lie pen. Tussen hen in zag hij opeens Gerarda van der Haas lopen. Om naar de Hoeverstraat te kunnen gaan, moest ze hem passeren, dus liep hij langzaam in haar richting. Ze zag er leuk uit in haar winter- mantelpakj* on haar weelderige door Frank van Falckenoort bruine haardos. Haar slanke, ge- nylonde benen staken in cocquette, hoge zwarte schoentjes en ze zou met dat figuurtje dienst kunnen doen als mannequin, dacht Gert. Toen ze vlak bij hem was, keek ze op en ontmoetten hun blikken elkaar. Ze begon te lachen. „Ha, meneer Hoolwerf". „Juffrouw Gerarda, hoe maakt U het sinds de laatste keer? Als U het goed vindt, loop ik een eindje met U mee". „O, dat vind ik uitstekend. Met z'n tweeën is het altijd gezelliger". Gert dacht even na. „Juffrouw Gerardabegon hij „Zeg maar gewoon Ger, zonder juffrouw. Dat vind ik veel leuker". „Dan schelen we niet veel van naam. Ik heet Gert". „Grutjes, dat is ook toevallig? Mag ik Gert zeggen?" „Dat mag. Vertel eens, Ger, hoe kwam je zo op het idee, dat je vader er met een andere vrouw vandoor is?" Ze keek hem even aan en lachte. „O, dat is zo maar een ingeving van me. Misschien Is het 'n krank zinnige gedachte. Weet jeva der is eigenlijk helemaal geen type om het met andere vrouwen te houden. Moeder isnu jaje bent politieman en Je weet natuur lijk al een berg van ons allemaal moeder is voor vader de laat ste Jaren een kreng geweest. Dat klinkt niet leuk uit de mond van een harer dochters, maar het is nu eenmaal een feit. Ik heb vaak genoeg tegen vader gezegd: geef haar maar eens een flink pak slaag maar vader was veel te goedzak, zie je? Die liet alles maar over z'n kant gaan. En dan Cobiedie is net als moeder. Die twee hebben vader getyraniseerd tot en met. Af en toe werd het me te gortig en dan bemoeide lk me ermee en kwam er ruzie. Maar ik ben nooit bang geweest. Niet voor m'n moe der en niet voor Cobie. Voor nie mand. Ik wil ze niet in de steek la ten, want eigenlijk zijn het allebei 2ielepoten, zie je? Maar ik had ei genlijk al veel eerder 'm moeten smeren. Net als vader. Geloof maar dat die er geleidelijk aan genoeg van gekregen heeft. Die is er van door op de een of andere manier. Let maar eens op mijn woorden". Hij dacht een poosje na en zwij gend liepen ze verder. „Heb je nog even tijd? Ik wil je een paar din gen vragen en doe dat liever niet waar anderen bij zijn". „O ja, zeeën van tijd. Ik kom thuis, wanneer ik wil. Kom op, dan maken we een rondje langs de sin gels". „Best. Luister eens Ger, wat ik nu met jou ga bepraten, blijft on der ons, he? Ik doe je een paar vertrouwelijke mededelingen". „Allicht, Van mij worden ze nooit veel wijzer, als ik dat niet wil". Hij kuchte even. „Ik geloof, dat jij een bijdehandje ben, niet?" „Nou, reken maar. Ik laat me niet op m'n kop zitten. Ik heb een paar goede handen aan mijn lijf en als het moet kan ik op velerlei manieren mijn brood verdienen. Werk zat in heel de wereld. Maar ik kan ze thuis toch niet alleen la ten? Nu zeker niet". „Dat begrijp ik en waardeer Ik in Je. Luister eens, Ger. Je vader ging iedere morgen, ook zaterdags met de bus van zeven voor acht naar de stad, nietwaar?" Ze knikte. „Ja, de zogenaamde forensenbus". „Wist jij, dat de banken al maan denlang zaterdags gesloten zijn in de stad?" Ze lachte en Gert zag twee rijen hagelwitte tanden. „Allicht. Denk je soms, dat ik achterlijk ben?" „Wat deed je vader dan zater dagsmorgens in de stad?" „O, dat weet ik niet. Dat is mijn zaak niet. Vader is geen klein kind meer en als hij op z'n vrije zater dag toch op de normale tijd naar de stad ging, zou hij daar wel een gegronde reden voor hebben". „Je vat het nogal luchtig op". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5