Provinciale Planologische Dienst stelde Streekplan op voor Schouwen-Duiveland G.S. en de plannen voor een brug over de Oosterschelde Zaak-Van der Putten in Tweede Kamer Staakt-het-vuren in Algerije? Ontvluchtingen uit Berlijn Weet waarom U eet Prognoses van ontwikkeling tot 1980 Rekening wordt gehouden niet aanmerkelijke bevolkingsgroei MIDDELBURG, 6-12. De Provinciale Planologische Dienst heeft het Streekplan voor Schouwen-Duive land ontworpen, waarin een prognose voor de in de toekomst te verwachten ontwikkeling staat vermeld. Een belangrijke paragraaf hierbij is de te verwachten ontwikkeling van de bevolking - de bevolkingsgroei dus - die tot 1980 geschat wordt op een aantal dat ligt tussen de 25- en 28.000. Dit getal heeft betrekking op een logischerwijs te verwachten ontwikkeling op grond van allerlei fak- toren, die van economisch en maatschappelijk-struc- tureel karakter zijn. Werken nog andere faktoren - blijvende vestiging van elders inkomenden bij voorbeeld - dan behoeft de genoemde 28.000 geen uiterste maximum te zijn. In de eerste plaats zal de te ver wachten toeneming van de bevol king van invloed zijn op het aan tal (nodige) arbeidsplaatsen, waar van een toeneming nodig is van 1300 op het eiland. De verschillen de plaatsen zullen een bepaald deel van de bevolkingsgroei voor hun rekening nemen. Voor Zierikzee wordt rekening gehouden met een groeiende bevolking van 10.000, voor de Westhoek verwacht het plan een groei van 5000 zielen en voor de rest van Schouwen-Dui veland een groei van 13.000, zijnde maximale cijfers. Een belangrijke toeneming wordt verder verwacht van de recreatie. Zo wordt voor 1980 rekening gehouden met een aantal recreanten van 80.000 100 duizend voor de Westhoek, in even redigheid waarmede het aantal slaapplaatsen zal moeten groeien. Het dagtoerisme kan in 1980 een aantal van 33000 personen in de badstreek verwachten. WUzigingen Voor de toekomstige ontwikke ling heeft men in het plan uiter aard houvast gekregen aan wijzi gingen, die zich thans reeds afte kenen. De voornaamste daarvan zijn de Deltadammen, waarvan de Grevelingendam het dichtst bij de voltooiing is. De Westhoek heeft een streekplan, dat een verdere ontsluiting van het gebied impli ceert. Te Zierikzee zijn symptomen die de verwachting van een duide lijke groei wettigen. Bovendien komt na afsluiting van de dammen het Zeeuwse meer aan bod, daf'ze- ker een groot aantal recreatiezoe kenden tot zich zal trekken. Voorzieningen zullen nodig zijn om efficiënte aansluitingen te verkrijgen op de dammen, die van Zeeland een landpro vincie gaan maken. De Westhoek In de Westhoek zal het accent komen te liggen op enkele gebie den, waaromheen zich thans reeds de grote bedrijvigheid manifes teert, als Westenschouwen, vuur- torengebied, Renesse en enkele an dere gebieden. In het plan is reke ning gehouden met de isolering van de natuurgebieden, waarnaast ech ter de „drukke centra" hun eigen bestaan zullen moeten kunnen heb ben, zonder dat sprake is van een aantasting der natuurterreinen. Er is in het plan intussen nog een duidelijke aanwijzing, dat men zoveel mogelijk met het natuurgebied rekening wil houden. Niet geadviseerd wordt nl. hotelbouw langs de kust, onmiddellijk grenzend aan zee derhalve. Het handhaven van het natuur lijk karakter van het kustgebied staat dus voorop. Hierbij staat ech ter voorop dat men - na voltooiing der Deltadammen - opnieuw zal moeten overwegen of spectaculaire wijzigingen van het patroon nood zakelijk zijn. Zeeuwse meer Aandacht wordt verder besteed aan de mogelijke ontwikkeling van de recreatie langs het Zeeuwse meer. Concentratiepunten daarbij tekenen zich reeds af, als Ouwer- kerk (krekengebied), Schelphoek, Brouwershaven en Scharendijke. Het plan beveelt geen verdere uit breiding aan van wederopbouw- plannen (en bestaande uitbreidings plannen) van het gebied in midden Schouwen, met uitzondering even wel van Kerkwerve, Scharendijke en Serooskerke. Ook Sirjansland zou niet verder uitgebreid dienen te worden. De gang van zaken met het streekplan is zodanig, dat de ge meenteraden van Schouwen-Duive land hun opmerkingen hierover kunnen maken bij het college van G.S. van Zeeland. Hiervoor is een termijn gesteld, die afloopt op 1 februari a.s. toenemende recreatie Bedrag geplaatst voor risiko-reserve Gedeputeerde Staten delen aan Provinciale Staten mede, dat, na langdurige voorbereidingen, met de van rijkswege aangewezen tech nische instanties overeenstemming is bereikt over de bouwplannen in technische zin voor de bouw van een brug over de Oosterschelde. Terzake van de te verwachten verkeersstroom is het echter niet gelukt eenstemmigheid te bereiken tussen de mening van de deskun digen van het rijk en die van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Zeeland. Gedeputeerde Staten hebben gemeend in elk ge val te moeten voorkomen, dat dit blijvend verschil van inzicht de reeds te lange stagnatie nog ver der zou doen uitdijen. Zien baserende op de daarvoor van rijkswege uitgesproken ver wachting wat het autoverkeer over de brug aangaat, hebben Ged. Sta ten, aan de hand van opgestelde begrotingen, de conclusie getrok ken dat het, in het licht van de uitgaven en lasten ,die handhaving en verbetering van de veerverbin- ding over de Oosterschelde met zich zouden brengen, geboden is de brug te bouwen en dat de bouw van deze brug voor de provincie minder zorgen zal geven dan de toekomstige eisen, die handhaving van de veerdienst met zich zou brengen. Ook wanneer het tempo van de uitvoering der Deltawerken zou worden versneld, dan nog blijft een brugverbinding in Midden-Zeeland urgent, merken Gedeputeerde Sta ten op. De op gang komende ont wikkeling industrie en recreatie moet, volgens het college, geen ja ren meer worden beknot door een verkeersbarrière, die, na voltooi ing van de Grevelingendam en de Haringvlietbrug bovendien de ori ëntatie van Schouwen-Duiveland hoe langer hoe meer naar het noorden zal dringen. Begin sep tember van dit jaar hebben Ged. Staten zich opnieuw tot de Minis ter van Financiën gewend. Op het ogenblik wordt lnterdepartemen- teel overleg gepleegd, doch een be slissing is nog niet ontvangen. Evenmin zijn Ged. .Staten uitgeno digd tot het geven van toelichting. Niet afwachten Gedeputeerde Staten hebben ech ter gemeend niet rustig te moeten wachten tot het rtfk een beslissing heeft genomen. Op het ontwerp van de begroting voor 1962 hebben Ged. Staten een bedrag van 250.000 gulden geplaatst voor het vormen van een risico-reserve voor de ex ploitatie van de te bouwen brug over de Oosterschelde. De provincie wil het risico dra gen zonder daarbij een beroep te doen op een bijdrage uit de rijks middelen. Dit is ons ernst, schrij ven Ged. Staten en dat wij ons van de daaraan verbonden consequen ties bewust zijn willen wij tonen door nu reeds een. aanvang te ma ken met het vormen van een risi co-reserve. De te sluiten leningen voor de bouw van de brug kunnen uit de opbrengst van de tolheffing wor den afgelost, doch dat geldt niet voor het aandelenkapitaal van vijf tien miljoen gulden. Deze last van het aandelenkapitaal wordt o.m. goedgemaakt doordat hier tegen over staan: exploitatietekort veer Zierikzee-Kats 357.400 gulden, storting reserve-risico 205.000 gul den, bijdrage verbetering verbin ding Midden-Zeeland 300.000 gul- De vorming van een risico-reser ve kan als volgt geschieden: Uit de gewone dienst 1962, 1963, 1964 elk jaar 250.000 gulden, dat is to taal 750.000 gulden, toevoeging re serve-noordelijke veren 200.000 gulden, verkoop motorschip „Zand- kreek" 200.000 gulden, verkoop motorboot „Zuidvliet" 7.500 gulden, terugontvangst renteloze voor schotten wegenverbetering 62.817 gulden, idem voor afkoop van. tol len 3.655 gulden, kapitaalsontvang sten, waarvoor nog geen bestem ming is gegeven 153.153 gulden, voorts de volgende memorieposten: verkoop motorschip „Koningin Emma" en m.s. „Noord-Beveland" en restaurant aan „De Val". (Z. D.) Opleiding van automobilisten in Ver. Staten zeer intensief Needrlandse deskundige nam een kjjkjc DEN HAAG, 7-12. Een tikje af gunstig op vele goede dingen in de opleiding van automobilisten in de Ver. Staten en Canada is de heer H. Westerlaken, directeur van het centraal bureau rijvaardigheidsbe wijzen van een studiereis terug gekeerd. Van deze reis deed hij verslag in een lunchbij eenkomst van het ver- keersinstituut. In het bijzonder legde de heer Westerlaken op de intensieve opleiding de nadruk. Er van uitgaande, dat bij een auto dichtheid van 1 op 3 inwoners de jeugd aan dit vervoermiddel ge wend is, wordt vooral theoretische kennis bijgebracht. Op de middel bare scholen wordt een niet ver plichte, doch vrijwel algemeen ge volgde cursus van dertig lessen ge geven, gevolgd door oefeningen in „link-trainers". Aan oefeningen op de weg worden slechts drie of vier uren besteed. Wel wordt op oefen- banen het manoeuvreren bijge bracht. De automobilistenclubs ln Ame rika en Canada hebben.overal spe ciale rijscholen met hoog gekwali ficeerde instructeurs. Deze zijn zeer Intensief op kennis, vaardig heid en pedagogische eigenschap pen beproefd. De resultaten dezer scholen zijn voortreffelijk. V olkskerstzang in Amsterdam AMSTERDAM, 7-12. Op donder- dag 21 december a.s. zal voor de vijfde maal in Amsterdam een volkskerstzang worden gehouden, ditmaal in de aan ruim zevendui zend personen plaats biedende zuid hal van het nieuwe RAI-gebouw. Deze volkskerstzang, waaraan zo wel kerkelijken als niet-kerkelij- ken kunnen deelnemen, wordt ge organiseerd door een comité, dat is samengesteld uit leden van twaalf kerken, met inbegrip van het Leger des Heils. President Tsjombe van Katan ga is donderdagavond tegen mid dernacht in Elisabethstad terugge keerd. De president was bij Bian- croft uit Rhodesië noord-Katanga binnengekomen en reisde per auto naar Elisabethstad, geëscorteerd door een detachement Katangaanse soldaten. Kritiek vaii mr. Oud DEN HAAG, 7-12. Bij de behan deling van de defensiebegroting is de zaak van der Putten (beschul diging van malversaties door ver schillende overheidspersonen) ter sprake gekomen. Ten aanzien van een onderzoek verklaarde minister Visser zich bereid alle medewer king te verlenen, mits hij niet zou worden gedwongen materiaal te le veren dat een blaam zou kunnen werpen op mensen die zich op geen enkele wijze kunnen verdedigen. Hij verlangt voordat hij zijn de finitieve houding bepaalt voorlich ting van de Kamer hierover. De heer Oud (WD) meent, dat het de minister niet duidelijk is geworden waarom het de Kamer ten aanzien van de zaak-van der Putten gaat. De plicht van de mi nister als wefkgever heeft hem er toe gebracht, waarom hij meende van der Putten ontslag te moeten geven. De kwestie van het ontslag hoort in de Kamer niet thuis. Er is een ambtenarenrechtspraak. De ze moet in hoge waarde gehouden worden. Zolang een zaak nog voor een ambtenarengerecht kan ko men heeft de Kamer zich niet uit te spreken. Toegestoken hand De minister heeft z.i. een requi sitoir tegen de heer van der Putten gehouden. Dat requisitoir was vol komen misplaatst; De heer Oud zegt, dat hij de mi nister wel een hand heeft willen toesteken. Hij stelt vertrouwen in de minister, maar hij wil dat ver trouwen in hem kunnen blijven stellen. Hij heeft het zijn plicht geacht de minister mogelijk te ma ken de onderste steen boven te krijgen. De heer Oud merkt op, dat er ongerustheid is gewekt. Het is van belang dat die wordt weggenomen. Spr. heeft de minister gevraagd te komen rn'et een nota. Hij begrijpt Diefje bij de politie ROTTERDAM, 7-12. De weg naar de cellengang was bekend voor de 16-jarige bode van de Rotterdamse gemeentepolitie, die dage lijks vele uren zijn dien sten deed op het hoofdbu reau. Maar nooit had hij verwacht dat hij haar op zo'n beschamende wijze moest afleggenDe jon gen werd woensdag name ly k gearresteerd voor een reeks kruimeldiefstallen in het hol van de leeuw: op het bureau zelf. Het waren in het algemeen niet meer dan dubbeltjes en kwartjes uit busjes voor blindenver- enigingen en uit de eigen dommen van gefouilleerde arrestanten. De totale buit bleef dan ook gering. Delegatieleden Nieuw-Guinea-raad in Nederland DEN HAAG, 7-12. „Van wat wij in Nederland hebben gehoord zijn wij bepaald opgefleurd. Wij heb ben sterk de indruk dat de Ne derlandse regering steviger in haar schoenen staat dan ooit en vast besloten blijft, haar beleid ten aan zien van Nieuw-Guinea rustig voort te zetten". Deze mening vernam een redak- teur van het A.N.P. in een gesprek metenige leden van de delegatie uit de Nieuw Guinea raard, die op het ogenblik een bezoek aan Ne derland .brengt. Deze leden ver zekerden met hun mening de ge dachte van de gehele delegatie weer te geven. PARIJS, 8-12. Volgens het rechts- radicale Parijse blad „l'Aurore" is er sprake van een „mogelijk sta ken van het vuren (in Algerië) vóór kerstmis. Onder aanhaling van „bepaalde officiële kringen" schrijft het dat er in de afgelopen 48 uur „belang rijke vorderingen" waren gemaakt tijdens uiterst geheime besprekin gen tussen de Algerijnse opstande lingen en de Franse regering. Afnemende spanning op arbeidsmarkt ROTTERDAM, 7-12. Er zijn zeer flauwe aanwijzingen dat men in sommige bedrijfstakken over de top van de hoogconjunctuur heen is. De schrootlndustrie heeft al enkele werknemers moeten ontslaan, ook in de textielindustrie is de span ning enigszins verminderd. Dit zei de direct,eur van het ge westelijk arbeidsbureau in Rotter dam, de heer A. P. M. van Riel, op de maandelijkse persconferentie ter bespreking van de situatie op de arbeidsmarkt. niet, dat de minister niet met bei de handen de kans aangrijpt die hem geboden wordt. De minister moet de Kamer het feitenmateriaal geven. Hij vraagt geen oordeel van de minister over het beleid van zijn ambtsvoorgan gers. Spr. wenst de minister de ge legenheid te geven, dat de onderste steen boven komt. Door riolen en zwemmend over kanaal BERLIJN, 77-12. Donderdag zijn vijf Oostberlijners er in geslaagd naar het westelijke stadsdeel te ontkomen. Zij waren via een riool naar de Franse sector gekropen. Toen de volkspolitie hun vlucht bemerkt had, schoot zij met ma chinepistolen in het riool en wier pen er traangasbommen in. Later stelden zij een onderzoek in naar het hekwerk dat in de riool was aangebracht en dat de vluchtelin gen waarschijnlijk hadden weten te doorbreken. Donderdagavond gelukte het aan vijf vluchtelingen ongemerkt over de prikkeldraadversperring te ko men en zich in West-Berlijn te be geven. Twee 16-jarige meisjes zwom men donderdagavond door het ijs koude water van een kanaal naar West-Berlijn. Ingezonden mededeling Voor LOEMPIA'S: LUNCHROOM „MALTA" Telefoon 21 57 RECHTSZAKEN Man beroofde z(jn vrouw van vrijheid HAARLEM, 7-12. Wegens vrij heidsberoving heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haar lem tegen de 22-jarige koopman P. M. de W. uit Haarlem een ge vangenisstraf van 6 maanden ge- eist, waarvan 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De echtgenote van de man had het huis verlaten waarna de man overstuur was geraakt. Op een morgen om 9 uur wachtte hij de vrouw, die op wég was naar haar werk, op en nadat hij haar van de fiets had getrokken, duwde hij de vrouw in een door hem gehuurde auto. Hierna reed hij naar zijn wo ning en bracht de vrouw naar de zolder. Met een grendel sloot hij de deur af en bovendien bond de man de vrouw vast. Enkele keren die dag ging de koopman met de vrouw praten, echter zonder suc ces. Des avonds verscheen de poli tie aan de woning en heeft haar bevrijd. Verdachte gaf de feiten toe. De rechtbank zal op 21 december uit spraak doen Rembrandt ontdekt? PRAAG, 7-12. In Praag wordt vrijdag een tentoonstelling gehou den van werken van Nederlandse schilders. Er is onder meer een doek te zien dat vermoedelijk van Rembrandt is, „oude jood met bon ten muts" geheten. Het schilderij is ontdekt in het nationale muse um in Praag en was tot dusver nog nimmer tentoongesteld. Men heeft voor de exhibitie voorts doeken van Jan van Gojen en Solomon Ruysdael (de oom van Jacob van Ruysdael) bijeengebracht. DEN HAAG, 7-12. De bestuurs leden van het Produktschap voor Groenten en Fruit, die nog zo som ber gestemd waren door de plan nen van minister Ma rijnen om de contractteelt vrij te maken, zijn nu weer helemaal opgefleurd door het dessert van groenten en fruit op wit doek, dat hun na de vergade ring werd opgediend. Weet waarom u eet", een film pje, dat in opdracht van het Pro duktschap door een Amsterdamse filmonderneming is gemaakt en dat nu, nadat het al enige tijd geleden zijn rondgang door het land is be gonnen, aan bestuursleden en gas ten van het Produktschap getoond werd. In acht minuten tijds geeft het, in kleurenfotografie en teke ningen, een lesje in voedingsleer waarin de waarde van groenten en fruit als beschermers van het men selijk lichaam duidelijk wordt ge maakt, en een demonstratie van de schone vormen en kleurencombina ties, waarin men deze uitaminen- dragers op de dis te pronk kan zet ten. Het filmpje, vervaardigd on der leiding van Han v. Gelder, zal dienen als sluitstuk voor de voor lichting, die het Produktschap op bijeenkojnsten van huisvrouwen en leerlingen van huishoudscholen en op huishoudbeurzen geeft. Langzame stijging van temperatuur Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk re gen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Langzame stijging van temperatuur. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuodoost en zuidwest. Verwachting tot zaterdagavond: 9 dec. Zon op 8.35, onder 16.29. Maan op 9.40, onder 18.19. 10 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 10.37, onder 19.23. 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.28. Maan op 11.25, onder 20.35. Nieuwe maan: 8 dec. te 0.52. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 dec. 4.08 v.m. 16.23 n.m. 10 dec. 4.43 v.m. 17.03 n.m. 11 dec. 5.15 v.m. 17.45 n.m. BROUWERSHAVEN 9 dec. 3.30 v.m. 15.44 n.m. 10 dec. 4.10 v.m. 16.24 n.m. 11 dec. 4.51 v.m. 17.08 n.m. Springtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De nieuwe oceaandepressie breidt zijn invloed thans geleidelijk ver der over Frankrijk en Engeland uit. Aan de zuidflank van de de pressie wordt zachtere oceaanlucht in de richting van west-Europa ge voerd. Het front, dat deze zachtere lucht begrenst, zal het komende et maal langzaam over ons land schuiven hetgeen gepaard gaat met tijdelijk regen, mogelijk hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Door de binnendrijvende bewol king zal de temperatuur de komen de nacht nog slechts plaatselijk even beneden het vriespunt dalen. Morgen overdag zal de tempera tuur geleidelijk verder omhoog gaan. Ingezonden mededeling Voor héérlijke slaatjes LUNCHROOM „MALTA" Telefoon 21 57 Aan onze abonné's Per 1 januari a.s. moet ons kaartsysteem weer ver nieuwd worden. Nu blijkt dat diverse adressen van abonné's inmiddels fout of onvolledig zijn door ver huizing, overlijden enz. Wij verzoeken U daarom be leefd, te willen controleren of het adres waaraan de krant gestuurd wordt, nog geheel juist is. Is dit niet het geval, dan gelieve U dit foute adres met daarbij het juiste adres (naam, straat naam en huisno. enz.) op te sturen aan Adm. Zierikz. Nieuwsbode Postbus 1, Zierikzee. Het ziekenhuis ln Amersham, waar de Britse oud-premier lord Attlce is opgenomen, heeft meege deeld dat zijn gezondheidstoestand de afgelopen nacht aanzienlijk is verbeterd. Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2