De strijd in Katanga EUSABETHSTAD TONEEL VAN HEVIGE GEVECHTEN MET V.N.-TR0EPEN De ivateroverlast bij Gramsbergen Gemeenschappelijke graanmarkt van zes E.E.G.-landen HET PROCES- EICHMANN Europa komt in de greep van de winter NAVO niet ontevreden over aandeel van Nederland VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19089 7IFBlKZFFMRwNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week TinDll/"7CCC^*LJE ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C X-ltl\lf\.X.CCwV^rlC U K Art I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs An o« Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochiman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797-1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Europese bewoners van de stad opgesloten EUSABETHSTAD, 7-12. - Don derdag, de derde dag van de strijd, is er in de buitenwijken van Eiisa- bethstad hevig gevochten. Het noor delijke stadsdeel is van de rest van de stad afgesneden en heeft gebrek aan voedsel. Straalvliegtuigen van de V.N. hebben een opslagplaats van mu nitie op 10 km van Elisabethstad gebombardeerd. De strijd op de grond heeft drie brandpunten: een viaduct tussen de stad en het Zweedse kamp, een plein aan de weg naar het vlieg veld en de omgeving van het hoofd kwartier van de V.N. met het aan grenzende Indiase kamp. President Tsjombe is donderdag per vliegtuig in Ndola (Noord-Rho- desië) aangekomen. Hij is per auto doorgereisd naar Katanga. Hei Belgische persbureau Inbel meldt, dat er tot dusver ongeveer 80 V.N.-soIdaten zijn gesneuveld en aan Katangaanse zijde 62. Aan beide kanten waren ongeveer 100 gewonden. Het semi-officiële Belgische pers bureau Inbel meldt dat er donder dagavond in het centrum van Eli sabethstad hevig werd gevochten. Katangaanse troepen voerden hier een aanval uit op een bolwerk van Goerka's, nadat deze een half uur lang met mortieren waren bescho ten. Vóór de aanval was de Euro pese bevolking van dit nabij het tentoonstellingsterrein van Elisa bethstad gelegen gebied aangezegd haar woningen te verlaten. Na de beschieting door de Ka tangaanse mortieren volgde er een hevig vuren met machinegeweren. Zeshonderd man Katangaanse valschermtroepen, die tot nu toe de spits in de strjjd hebben afge beten, maakten donderdag een zeer vermoeide indruk. Hun moreel schijnt echter goed te zijn. Een aantal Katangaanse para chutisten stak donderdagmiddag rennend een weg in de buurt van bet V.N.-hoofdkwarties te Eli sabethstad over en wierp zich in bloembedden, waar zij stellingen innamen om een volgende aanval voor te bereiden. Mortiervuur Vanuit een zijstraat vuurde een Katangaan met een mortier van 81 millimeter op stellingen van Goer ka's, die ongeveer negenhonderd meter verder lagen. De mortier- Regeling vrijwel in kannen en kruiken BONN, 7-12. Naar alhier uit Brussel wordt vernomen schenen de zes landen van de E.E.G. het eens te zijn over de vorming van een gemeenschappelijke markt voor granen. Naar vernomen wordt heeft de bijzondere commissie voor de land bouw de meningsverschillen tot een minimum kunnen terugbren gen, zodat reeds in de bijeenkomst van de ministerraad op 12 en 13 december a.s. een eerste overeen stemming verwacht wordt. Blijkens de berichten heeft de Duitse afvaardiging in de commis sie zich bereid verklaard het door de Europese commissie voorgestel de richtprijsstelsel voor granen in de bondsrepubliek in te voeren. Ter verzachting van de gevolgen die voor de Duitse landbouw zul len ontstaan, zullen de Duitse spoorwegtarieven voor het vervoer van granen gedurende een over gangsperiode verlaagd worden. In zake de Duitse eis voor handha ving van invoerbeperkingen naar de hoeveelheid is men daarentegen nog niet aan een oplossing geko men. Wereldkampioen Anton Geesink heeft donderdagochtend geassisteerd bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe sportinstituut van Tonny Wagenaar aan de Bernard Loderstraat In Amsterdam-West. schutter werd geïnstrueerd door blanke officieren. Tientallen toe schouwers stonden dit in de nabij heid van dd schutter aan te zien. Er is geen bepaalde plaats in Elisabethstad waar de V.N.-troepen een geconcentreerde aanval op de Katangaanse hoofdmacht kunnen uitvoeren. De bewoners van huizen in bui tenwijken van Elisabethstad, die zijn gelegen nabij de weg naar het vliegveld, zitten in hun woningen verscholen, terwijl Katangaanse- en V.N.-militairen slag leveren om het bezit van de tuinen. Elisabethstad heeft zevenduizend Europese bewoners. Velen hunner kunnen hun huizen of de wonin gen, die zij zijn binnengevlucht, toen de gevechten uitbraken, niet meer verlaten. AMSTERDAM, 7-12. De Amster damse officier van justitie, mr. H. E. van Renesse deelde donderdag middag mede, dat om half twaalf het lijk van de Italiaanse verte genwoordiger Bruno Colombo op een terrein ten zuidoosten van het vogeleiland in het Amsterdamse bos is gevonden. Op dat moment was men nog doende het stoffelijk overschot, dat voor zover viel te constateren geheel ontkleed was, uit te graven .Het lijk lag onge veer een meter diep op een afstand van circa vijftien meter van een rijwielpad. Het stoffelijk overschot zal naar het sectielokaal van de Amster damse politie aan de Overtoom worden overgebracht. Daar zal de patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust uit Den Haag de sectie ver richten. Commissaris H. J. Moll, hoofd van de Amsterdamse recherche, deelde mede, dat men nu ook het vuurwapen heeft, het ia een Liama, een pistool van Spaanse makelij, kaliber 7.65 mm (de dodende kogel is, zoals bekend, op 5 december door de Amsterdamse politie in de auto van Colombo gevonden). Het stoffelijk overschot werd ge vonden aan de hand van de gege vens die de moordenaar Squazzardi aan hoofdinspecteur Sanders der Amsterdamse Centrale Recherche en hoofdagent Kaat van de Am- stelveeense politie in Parijs had verstrekt. MEDEPLICHTIG AAN MOORD Italiaanse student bekent ROME, 8-12. De 20-jarige Ro meinse student Enrico Prisco, die door de Milanese politie was ge arresteerd in verband met de moord op de Italiaanse zakenman Bruno Colombo in Amsterdam, heeft na meer dan twintig uur on dervraging bekend medeplichtig te zijn geweest aan de misdaad. Hij verklaarde echter nadrukkelijk dat hij het niet is geweest die op Co lombo had geschoten. De substituut-procureur van de Italiaanse republiek in Milaan deelde mee dat „het juridisch on derzoek is afgesloten met het iden tificeren van de verantwoordelijk heden in de persoon van Sergio Squazzardi en Enrico Prisco, die hebben bekend Colombo te hebben gedood om hem te beroven. JERUZALEM, 8-12. De voorlezing van de tweehonderd bladzijden van het vonnis over Adolf Eichmann, welke elf december begint, zal worden bespoedigd, onder meer door het houden van avondzittin gen. Dit is uit goede bron in Jeru zalem vernomen. Het vonnis wordt thans in het Engels, Frans en Duits vertaald. Eichmann zal in de loop van het komende weekeinde van zijn hui dige gevangenis nabij Haifa naar Jeruzalem worden overgebracht. Hier en daar sneeuwval LONDEN, 7-12. Uit vele delen van Europa is donderdag zware sneeuwval gemeld. In Belgrado werden door de sneeuw telefoon- en spoorwegverbindingen verbro ken. Boven de Adriatische Zee woedde een zware storm. In het kustgebied bracht de storm een goederenwagon aan het ri|jden, waarbij vier spoorwegbeambten gewond werden. Verscheidene passen in het Oos tenrijks-Italiaanse grensgebied wa ren door de sneeuw onbegaanbaar geworden. In Karinthië werd het trein- en wegverkeer wegens de sneeuw stilgelegd. In het Rijnland deden zich ten gevolge van gladde wegen vele on gevallen voor. Uit oost-België werd eveneens sneeuwval gemeld. Voor de Finse kust is een Finse schoener gezonken. De kapitein en de machinist zijn verdronken. Red dingsvaartuigen zoeken naar de andere opvarenden. VOORZICHTIGHEID GEBODEN Aantal ongevallen op spoorwegovergangen neemt sterk toe UTRECHT, 7-12. Het aantal on gevallen op spoorwegovergangen neemt schrikbarend toe. Dit heeft de directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. P. Koster, op een persconferentie in Utrecht me degedeeld. Op de openbare en particulier spoorwegovergangen vonden dit jaar 70 personen de dood. In totaal deden zich 165 ongevallen voor. De meeste werden veroorzaakt op niet-beveiligde overwegen, door onoplettendheid van het wegver keer. Onder de doden bevonden zich 20 automobilisten of inzitten den van personenauto's, vijftien bromfietsers en tien wielrijders. In I960 registreerde men in totaal 131 ongevallen, waarbij 38 doden vielen. Sinds 1951 werden alleen al op de openbare wegen - dus niet de paraticuliere spoorwegover gangen - 435 personen gedood. De heer Koster heeft donderdag een klemmend beroep op het weg verkeer gedaan, de uiterste voor zichtigheid te betracht bij het pas seren van spoorwegovergangen. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 7-12. Bij de behan deling van de begroting van de fensie heeft minister ir. Visser er op gewezen dat de N.A.V.O. geva rieerde middelen ter beschikking moeten worden gesteld. Dan be hoeft z.L een agressie niet te lei den tot een oorlog De minister verklaart, dat Ne derland met een squadron van de Kon. Luchtmacht deelneemt aan de „Navo-Brandvveer". In het baltisch commando heb ben geen Nederlandse officieren zitting. Spr. is het eens, dat de kwali teit en kwantiteit van de conven tionele middelen op peil moeten worden gebracht. De opvoering van de kwantiteit is een kwestie van mensen. Men is aan limieten gebonden. De Nederlandse bijdrage in de Navo wordt bepaald op basis van internationale plannen. De plan nen voor na 1963 zullen geleidelijk moeten volgen uit de huidige. De minister zegt: „Openhartig heid en openheid, gaarne, maar niet ten koste van de veiligheid". Jaarlijkse beoordeling De inspanning der landen wordt jaarlijks beoordeeld, Nederland is goed beoordeeld. Over het rapport van de heer Fens dat in de W.E.U. zal worden behandeld kan spr. niet oordelen, maar hij is er verheugd over dat de beoordeling van Ne derland in Navo-verband gunstig is. Dat betekent intussen niet, dat aan alle wensen wordt voldaan. Hij merkt op, dat de eenheid der Navo bestand is gebleken tegen be dreigingen. Dat wijst op de gees telijke weerbaarheid, welke de mi nister eerder te spreken heeft ge bracht. Voortgegaan moet worden op de weg van verbetering der samen werking, maar erkend moet wor den, dat nog niet alles is bereikt. Koeien door stroom gedood MEERLO, 7-12. In Meerlo in noord-Limburg zijn twaalf koeien van de landbouwer T. Kessels door elektrische stroom gedood, doordat een defect in de leiding was ont staan. De koeien zijn in contact ge komen met een leiding door de stal, die onder stroom was komen te staan. De schade bedraagt ruim vijftienduizend gulden. Lijk van vermoorde Italiaan gevonden in Amsterdamse Bos Een luchtopname uit de omgeving van Gramsbergen regenval zeer hoog is opgestuwd. Boerderijen staan in het noord-oosten van Overijssel bij de Duitse vrijwel geïsoleerd temidden van grote uitgestrekthe- grens, waar het water tengevolge van voortdurende den ondergelopen land. (Luchtfoto A.N.P.) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De wereld moet weten dat, indien zij vrede wil, zij daar voor hard zal hebben te wer ken. Hoofdbesturen- vergadering N.V.V. UTRECHT, 8-12. Op de vandaag in Utrecht gehouden hoofdbestu- renvergadering van het N.V.V., heeft de secretaris, de heer W. F. van TH burg, gesproken over de actuele loonpolitieke situatie. De laatste weken met de rege ring gevoerde besprekingen heb ben geleid tot een akkoord ten aan zien van een door de regering ge wenste loonmatiging. Volgens de voorlopige verkenningen en prog noses van het C.P.B., is er sprake van een niet onbelangrijk diver gentie tussen de produktiviteit en de loonontwikkeling. Het werkloosheidspercentage heeft een historisch minimum bereikt. Het groeitempo der produktie is daardoor aanmerkelijk vertraagd. Daarnaast hebben wij, aldus de heer van Tilburg, te maken met de versnelde invoering van de ar beidstijdverkorting. Volgens de jongste memorie van antwoord van de minister van sociale zaken op zijn begroting zijn er nog slechts 280.000 werknemers, die nog geen arbeidstijdverkorting hebben on dergaan. Radio-amateur ving boodschap op uit Katanga BRUSSEL, 7-12. Een radioama teur in Brussel heeft donderdag avond een dringende oproep uit Elisabethstad opgevangen, waarin aan koning Boudewijn werd ge vraagd de Europeanen in Katanga „te redden van de slachtingen die door de Afrikaans-Aziatische huur lingen van de Verenigde Naties worden aangericht". De oproep zou zijn ondertekend door medici, kerkelijke autoriteiten en stadsbe stuurders van Elisabethstad. Wereldvrijgezellen- congres in Diisseldorf GREVENBICHT, 7-12. De heer Ger Greijn, stichter en organisator van het wereldvrijgezellencongres, deelt mede dat de reorganisatie van 't wereldvrijgezellencongres waar toe werd besloten, thans voltooid is. In overleg met een inmiddels gevormd internationaal erecomité is besloten het 9e wereldvrijgezel lencongres in 1962 te houden in Düsseldorf en wel op 4, 5 en 6 augustus. Mr. Richard B. Kay, Na tional president of the United Sta tes singletons te Cleveland, Ohio (U.S.A.) heeft het beschermheer schap van dit congres aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1