Waarom nog een rentekaart Molen van Dreischor krijgt andere bestemming Ben Bella e.s. naar Parijs Definitieve toedeling van verkavelde landbouwgronden (Van onze redakteur) DREISCHOR, 7-12. Wtf verne men dat de uit het jaar 1739 date rende molen van Dreischor in an dere handen overgaat en ook een andere bestemming zal kragen. De eigenaar, de heer P. van Maanen, heeft de molen verkocht aan de heren J. Glljam en A. P. Akker daas, respektieveltfk te Ellemeet en Noordwelle. De heer van Maanen vertelde ons dat hij geen brood meer ziet in het malen met windkracht. De molen was nu en dan nog wel in gebruik, maar reeds lang was te zien, dat het hier een aflopend pro ces betrof. De eigenaar heeft hier uit de konsekwenties getrokken en liet zich (per 1 april 1962) benoe men tot machinist van het stoom gemaal. Heel in de verte heeft hij dan nog wel met wind te maken, maar hoofdzakelijk met water. De overgang van de molen in andere handen, betekent dat ook deze grondzeiler-bovenkruier een an dere bestemming zal krijgen. Naar men mag aannemen gaan daarbij de gedachten uit naar een bestemming, die men enigermate zou kunnen vergelijken met de mo len van Ellemeet, in dienst van de recreatie dus. Zo manifesteert de verandering der tijden zich helaas ook aan de molen van Dreischor, die - naar men mag verwachten - niet veel meer aan zijn eigenlijke funktie zal toekomen. Daarmee deelt de molen het lot van vele andere in den lande. Waardevol bezit bij ziekte en invaliditeit Met de overdaad aan sociale voorzieningen raakt langzamer hand de rentekaart een beetje op de achtergrond. Naast ziekengeld en ziekenfondsverzekeringspremie, ouderdomswet, weduwen- en we zenwet, werkloosheidswet en wachtgeldverzekering is die zegel- tjesplakkeri) op de rentekaart een ouderwets begrip geworden. Het is ook eigenlijk maar vreemd, dat de staat al die heffingen niet in één gezamenlijk bedrag wil verenigen en met de loonbelasting en precies als nu de a.o.w. ineens aftrekt van het bruto inkomen. Maar de rentekaart bestaat nog. Wie dit papier goed bewaart en doorplakt als hij niet (meer) werkt, spaart nog een lief sommetje voor de oude dag en wie de moeite neemt nog eens bij de Raad van Arbeid aan te kloppen, kan soms een ongedacht meevallertje boeken al heeft zijn rentekaart jaren lang „geslapen". Want velen beseffen eigenlijk de waarde van dit oude document niet. Wat is eigenlijk die rentekaart, op welke wet is die zegeltjesplakkerij gebaseerd? En waar geeft dat stuk karton nu recht op? Meer dan 5 miljoen 1 De Invaliditeitswet, voor zeer ve len een belangrijke wet, is op 3 de cember 1919 volledig in werking getreden. Het doel is arbeiders (dus werknemers in loondienst) te ver zekeren tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. De wet geeft meer dan 5 miljoen personen recht op ouderdomsrente, op uitkering bij invaliditeit en bo vendien recht op weduwen- en we zenrente. Als mogelijkheden kent de wet genees- en heelkundige behande ling (daaronder begrepen verple ging in een ziekeninrichting) ter voorkoming van blijvende invalidi teit. Voorts een eventuele gezins toelage NAAST de genees- en heel kundige behandeling. Invaliditeit Het recht op invaliditeitsrente bestaat bij blijvende invaliditeit. Of na 6 maanden tijdelijke invalidi teit. Indien aanspraak bestaat op zie kengeld, hetzij krachtens de ziek tewet of een daarmee gelijk te stel len regeling, gaat de aanspraak pas in na 52 weken (de maximum-uit- keringstermijn van het ziekengeld). Een verzekerde wordt als inva lide beschouwd, als hij (of zij) ten gevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om 1/3 van het ge wone loon te verdienen met arbeid die hem met het oog op zijn op leiding en vroeger beroep naar bil lijkheid kan worden opgedragen. Er bestaat een Invalldlteitswacht- tijd, dat wil zeggen, dat een ver zekerde tenminste 150 rentezegels (premièn) in rekening moet kunnen brengen. Het jaarlijks bedrag der rente wordt gevonden door samentelling van de grondslag en de verhoging. De grondslag bedraagt 260 x het totaal bedrag der geplakte rente zegels, gedeeld door het aantal we ken dat de verzekering heeft ge duurd, het tijdvak dus gelegen tussen de aanvangsdatum van de eerste rentekaart en de indiening der aanvraag. Toeslagen Aan rentetrekkers beneden 65 jaar wordt ten laste van het rijk verleend: a. een toeslag van 290 pet. op de invaliditeitsrente; b. een gezinstoeslag van f 73 per maand naast de rente, wanneer de rente trekker kostwiner of gezinshoofd is. Aan een gehuwde vrouw wordt geen gezinstoeslag toegekend wan neer ook de echtgenoot een invali diteitsrente en daardoor tevens de gezinstoeslag geniet. Bij samenloop van invaliditeits rente en ongevallenrente wordt de gezinstoeslag slechts verleend voor zover die toeslag de ongevallen rente en de daarop verleende bij slagen overtreft. Aan een weduwe die aanspraak heeft op weduwenpensioen ingevol ge de Algemene weduwen- en we zenwet, worden deze toeslagen niet verstrekt. De invaliditeitsrente kan op ver zoek van de verzekerde worden omgewisseld met ouderdomsrente, wanneer daarop aanspraak bestaat en die rente hoger is. Zij kunnen dus niet tezamen worden genoten. J. Holtslag. Staat verliest proces contra aannemer DEN HAAG, 7-12. Het gerechts- hof in Den Haag heeft vandaag arrest gewezen in het proefproces tussen een aannemers-maatschap pij (N.V. Aannemersmaatschappij P. C. Zanen) te Heemstede en de Staat der Nederlanden inzake de rechtsgeldigheid van de prij zenbe schikking bouwbedrijf 1960. Het hof heeft deze beschikking, die in maart 1960 een eind maakte aan de bouwstaking onverbindend verklaard. Deze beschikking verbiedt door berekening in de prijzen van de verhoging van loonkosten, die uit de op 1 maart 1960 ingegane C.A.O. is voortgevloeid. Voor werken, die op 1 maart 1960 al aan de gang waren, werd door deze beschikking de vele bouwcontracten voorko mende „risicoclausule" voor wat het toen nog uit te voeren gedeelte van het werk betreft, terzijde ge steld. De aannemersmaatschappij eiste in dit proces de onverbindendver- klaring van de prijzenbeschikking. Deze eis wees het hof toe. PARIJS, 7-12. De Algerijnse op standelingenleider Ben Bella en zijn vier lotgenoten, Mohammed Boudlaf, Rabah Bitat, Hocine Ait Ahmed en Mohammed Khider, zijn donderdagmorgen per hefschroef- vliegtuig van het ziekenhuis in Garches, overgebracht naar het kasteel d'Aunoy, nabij Melun, ten zuiden van Parijs. Boudiaf en Rabah, die eerst in de ziekenzaal van de gevangenis in Fresnes waren opgenomen, wer den maandag j.l. eveneens naar Garches overgebracht, waar Ben Bella, Hocine Ahmed en Moham med Khider reeds eerder werden verpleegd na hun hongerstaking van twintig dagen. Einde van structuurhervormeud proces De tijd zal de waarde van het „compromis" aantonen ZIERIKZEE, 6-12. De herverka veling van Schouwen-Dulveland is in het laatste stadium gekomen door de definitieve toedeling van gronden in het verkavelingsgebled, waartoe de landbouwers van het eiland ten burele van de Dienst Uitvoering Herverkaveling zijn uit genodigd geworden en kennis heb ben kunnen nemen van deze toe deling, waarop dus - eenmaal een feit ztfnde - niet meer kan worden teruggekomen ,in tegenstelling met de exploitatietoodeling van gron den, die het eiland na de ramp meemaakte ,om de boeren In de gelegenheid te stellen alvast met het werk te beginnen. Tussen het door het Bureau van Uitvoering gestelde plan tot defi nitieve toedeling en die feitelijke toedeling van gronden ligt een hele weg, die voor betrokkenen vaak heel wat haken en ogen bleek te hebben. Men herinnert zich de wensbezettingen .waarop de be trokken landbouwers werden ge hoord en de ter visielegging van het plan tot toedeling. Bezwaren tegen het plan konden worden in gediend bij de Herverkavelings commissie Zeeland, waarop deze commissie pogingen deed met de reclamanten overeenstemming te bereiken. Als dit niet lukte was daar nog altijd de weg open naar de Raad van Beroep, die een wet telijke grondslag heeft. In aller laatste instantie had de rechtbank de mogelijkheid een beslissende uitspraak te doen. PREDIKBEURTEN voor zondag 10 december Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur kand. van der Hoek uit Alphen aan de Rijn, 11.30 uur zondags school. Serooskerke: 10 uur cand. van der Hoek uit Alphen aan de Rijn. Burgh: 10 uur ds. Don. Haam stede: 10 en 7 uur ds. Boer. Re- nesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur dr. v .d. Ban (bed. H. Doop). Brouwershaven: 9.30 uur vicaris Kelling uit Noordgouwe. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe; 11 uur vicaris Kei ling, 7 uur ds. Q. Huijser en vicaris Kelling. Dreischor: 10 uur ds. Duy- vendak. Ouwerkerk: 11 uur ds. H. J. Groenewegen uit Oosterland. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof Oosterland: 9.30 uur ds. Groene wegen, 6 uur ds. J. v. d. Sar uit Bruinisse. Sirjansland: 2.30 uur ds. J. v. d. Sar uit Bruinisse. Bruinisse 10 uur ds. v. d .Sar, 5 uur ds. H. J. Groenewegen uit Oosterland. St.-Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Ph. J. Leenmans uit Oud-Vossemeer. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. da. M. E. Monsees uit Amersfoort. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 3 uur" ds. Boerma. Renesse: geen dienst. Scharendijke: 10 en 2.30 uur: geen opgave ontvangen. Brouwershaven geen opgave ontvangen. Zonne maire: 10 en 2.30 uur ds Huyser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. A. K. Krabbe uit Hillegom. Bruinisse: 9 en 3 uur ds. J. H. Zelle uit Leeuwarden. Anna Jacobapol- der; 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp (bed. H.A. en dankz. H.A.). Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur leesdienst 6 uur ds. J. van Dijken uit Bieze- Iinge. Haamstede: 10 en 3 uur ds. J. van Dijken uit Biezelinge. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienst oefening, 3 uur ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 uur en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 uur en 3 uur leesdienst. Oosterland: lo uur, 2.30 uur en 6 uur leesdienst. Sint Philipsland: 9.30 uur, 2.30 uur en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 uur en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 uur en 3.30 uur leesdienst. Bruinis se: 10 uur en 5 uur leesdienst. Oud Geref. Kerken Oosterland: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10.30 uur en 5 uur leesdienst. Sint Philips- land: 9.30 uur, 2.30 uur en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Hells Zièrlkzec: 10 uur helligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen op zondag te 7.15 uur en 10 uur. In de week te 7.15 uur en 8 uur. Haamstede: Eucharistieviering te 9 uur. Diepe Ingreep De definitieve toedeling van gronden wijst erop dat het grote cultuurher vormend proces op het eiland na de stormramp is afge sloten. Het schonk de gelegenheid aan Schouwen-Duiveland er als agrarisch produktiegebied weer bovenop te komen ,maar het bete kende ook vaak een diepe ingreep in de persoonlijke belangen der landbouwers. Te bedenken valt in tussen, dat zonder herverkaveling het praktisch met het eiland zou zijn gedaan geweest, maar zulks impliceert natuurlijk niet dat nu ook iedereen tevreden is. Men heeft dit tevoren trouwens al een wens droom genoemd. Er zijn boeren, die er - vooral op het punt van grond- kwaliteit - bepaald op achteruit zijn gegaan, maar sommige ande ren hebben weer meer geluk gehad Ook in dit opzicht ging het b(j de herverkaveling om .,een com promis tussen het ideale en het historisch gegroeide. Met 't voort schrijden van de iüd zal het dui delijk worden hoe geslaagd dit compromis in feite is. Gemeente- en schoolbesturen hebben vakantiespreiding in de hand VELEN NEMEN ONNODIG VRIJ IN DRUKSTE TIJD DEN HAAG, 6-12. In de memorie van antwoord op de begroting 1962 heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen opmer kingen gemaakt over de vakantie spreiding. Ondanks het geringe resultaaat in de zomer van 1961 van het vrij willig overleg betreffende, de va kantiespreiding, is hij van oordeel, dat het welbegrepen eigenbelang op den duur tot een meer omvat tende regeling der vakantiesprei ding op vrijwillige basis zal leiden. De vakantiespreidfng is niet een materie, die zich leent voor een gedwongen regeling in de onder- wijswetgeving, een regeling, die, hoe goed wellicht ook, allerlei weerstanden zou opwekken. In dit verband wordt er op gewezen, dat een vrij groot aantal personen, hoewel niet gebonden aan school vakanties, toch de zomervakantie om welke reden dan ook, in de traditionele periode blijft nemen. In haar nota vakantiespreiding heeft de stichting recreatie er op gewezen, dat, ondanks de in deze nota vermelde motieven waarom aan een vrijwillige regeling geen medewerking werd verleend, toch een aantal gemeente- en schoolbe sturen wel medewerking verleende en voor dezelfde moeilijkheden op lossingen wist te vinden. Daaruit concludeert de minister, dat de huidige onderwijs wetgeving een veel geringer beletsel voor een verantwoorde vakantiespreiding vormt dan men wel doet voorko men. Geen enkele wettelijke bepa ling verzet zich tegen het verschui ven van de kortste schoolvakanties t.w. die van het lager onderwijs, binnen de langere schoolvakanties van het voortgezette onderwijs. Ingezonden mededeling Verwaarloos ze Diet die Rhenmatlscbe Fijnen Anders kant U straks niet meer op oi neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te onder vinden - en al spoedig! - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lij den. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele leven, belemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijk se dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. BARNEVELD. Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn is in de nacht van woensdag op donderdag een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de radiozangeres Maria Zamorra gewond werd. DUIVENSPORT P.V. „GEVLEUGELDE VRIENDEN" Prijsuitreiking van de jaarlijkse clubtentoonstelling ZIERIKZEE, 4-12. Eèn dezer da- gen vond - onder grote belangstel ling - de prijsuitreiking plaats van de jaarlijkse clubtentoonstelling van de P.V. „Gevleugelde Vrien den", onder voorzitterschap van de heer Ten Haaf. De voorzitter dankte in zijn ope ningswoord de commissie die het mogelijk maakte, dat deze tentoon stelling zo uitstekend is geslaagd, de Zierikzeese winkeliers die voor de mooie prijzen zorgden en ver der de keurmeester, de heer A. de Rijk, die de zeer moeilijke taak had de 200 duiven te beoordelen. Na het uitrijken der prijzen dankte de heer L. Krijger namens de leden voor de prima organisatie, in het bijzonder de heren Ten Haaf en Westenbrugge. De uitslag van de tentoonstelling luidt als volgt. Oude Doffers: Gebr. Krijger 1; W. v. d. Ende 2; J. A. ten Haaf 3; J. Verwest 4, 5, 6; J. Wiltenburg 7; A. Hagésteijn 8. Jarige Doffers: Gebr. Krijger 1, 2, 6; J. Verwest 3; H. Merle 4; W. Wiltenburg 5; Fr. Maijs 7. Oude Duiven: Gebr. Krijger 1, 7; J. Verwest 2; J. Boller 3; J. Wil tenburg 5; Cor Kristalijn 6. Jarige Duiven: Gebr. Krijger 1, 2; J. Verwest 3; J. Wiltenburg 4; Fr. Maijs 5. Jonge Doffers: "A. Hagesteijn 1; W. Wiltenburg 2; Fr. Maijs 3, 8; J. Verwest 4, 5, 6, 10; Cor Kristalijn 7; Gebr. Krijger 9; C. Berrevoets 11; J. Bolier 12; W. v. d. Ende 13. Late Doffers: J. Verwest 1; Fe- leus-Westenbrugge 2. Jonge Duiven: J. A. ten Haaf 1, 2, 3; W. v. d. Ende 4; Fr. Maijs 5; Feleus-Westenbrugge 6; Gebr. Krijger 7; J. Bolier 8. Daling ledental Holl. Mij. van Landbouw AMSTERDAM, 7-12, In „Kras- napolsky" te Amsterdam is de 186e algemene vergadering van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" gehouden. De voorzitter van de maatschap pij, de heer J. A. van Nieuwen- huijzen, moest tijdens deze ver gadering de mededeling doen, dat het ledental jaarlijks met ongeveer 50 afneemt, hetgeen hij te wijten achtte aan de vele onteigeningen in de provincies Noord- en Zuid holland, die er de oorzaak van zijn dat hoe langer hoe meer boeren bedrijven worden opgeheven. Hij merkte op, dat in de periode 1959- 1960 de oppervlakte cultuurgrond ln Nederland door de ontèfgeniri- gen afnam met 6682 ha, waarvan 2400 ha. in de Hollanden lag. Late Duiven: Fr. Maijs 1; J. Ver west 2. Mooiste duif van de tentoonstel ling: eigenaar Gebr. Krijger. Wisselbeker drie hoogst geklas seerde duiven: W. v. d. Ende. Zondag jl. werd deelgenomen aan de verenigingstentoonstelling in Etten, die werd uitgeschreven door de Zuid Ned. Bond. „Gevleugelde Vrienden" behaalde op deze ten toonstelling een waardevolle prijs, bestaande uit twee reismanden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND LISSABON. Een DC-8 machine van de K.L.M., de PH-DCH „Or- ville Wright", die van Schiphol is vertrokken met bestemming Cura cao, is naar de K.L.M. mededeelt bij Lissabon tijdens de landing van de baan gelopen, waarbij 't hoofd landingsgestel licht werd bescha digd. MOSKOU. Minister van financi en Garbouzov heeft tijdens het be grotingsdebat in de opperste Sow- jet gezegd dat er eens van de 7500 meubels die een fabriek in Kazak stan had gemaakt, 4.500 wegens ondeugdelijkheid moesten worden afgekeurd. KOPENHAGEN. Het Deense par lement heeft een Navo-plan tot in stelling van een gemeenschappelijk Deens-Duits Navo-commando in het Oostzeegebied in behandeling genomen. De commandant van de Navo, generaal Norstad, heeft zich met dit plan akkoord verklaard. AMERSHAM. De Britse oud-pre mier lord Attlee, die in verband met een maagkwaal in het zieken huis in Amersham werd opgeno men, heeft donderdagmorgen vroeg een hartaanval gehad - aldus werd door het ziekenhuis bekend ge maakt. Zijn toestand blijft ernstig. MILAAN. De Italiaanse student Enrico Prisco die gisteren in Rome gearresteerd werd in verband met de moord op de Italiaanse verte genwoordiger Bruno Colombo en die voor een verhoor naar Milaan werd overgebracht, ontkent mede plichtig te zijn. ELISABETHSTAD. De elf Zweed se en twee Noorse V.N.-militairen, die sinds zaterdag jongstleden na een incident op het vliegveld van Katanga tussen V.N.-militairen en Katangaanse gendarmes werden vermist, blijken te worden gevan gen gehouden in het Tsjombe- kamp in de Katangaanse hoofdstad STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Sint Nicolaas bezocht scholen Het jaarlijks terugkerende Sin terklaasfeest op de Chr. kleuter school „Radda Barnen" was dit maal op iets andere leest geschoeid. Was het een traditie geworden dit bij uitstek vrolijke kinderfeest in een openbare zaal te houden, dit maal week men hiervan af en was het „feestterrein" de vertrouwde school zelf, terwijl ook de moeders er ditmaal bij vertegenwoordigd waren. Men heeft wel succes ge boekt met deze veranderde feest wijze. Er waren geen bange kin deren, terwijl allen onbevangen de Sint tegemoet traden. De goedhei ligman deelde de nodige versnape ringen en speelgoed uit, terwijl sommigen een vermaning, anderen een lofprijzing kregen te horen. Er waren enige leden van het school bestuur tegenwoordig, en na af loop van de vreugdevolle middag heeft het schoolhoofd, mej. Beije, de Sint en zijn zwarte knecht har telijk dank gebracht voor zijn be zoek. De leerlingetjes zongen toe passelijke Sinterklaasversjes. SIRJANSLAND De actie Kinderzegels, gehou den door personeel en kinderen van de openbare lagere school alhier, heeft het prachtige bedrag opge bracht van f 163, STRIJD IN KATANGA Deze foto bereikte het A.N.P. uit Elizabethstad. Katangese soldaten, bewapend met een mortier, hebben zich in een van de straten van de stad opgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 10