KD-E soepel en vers C Kentucky's? best! Douwe Egberts ZWARE SHAG 't Is lekker roken van tot de KANTONGERECHT ZIERIKZEE Geef uw koe de krant STAD EN PROVINCIE STAD EN PROVINCIE Sint niet welkom Ingebonden mededeling in handige plastic tabakszak! Altijd «532BSsr> laatste draad! Verlichtingsprobleem op tie provinciale weg te Kerkwerve Op de woensdag gehouden zitting van het kantongerecht waren het weer in hoofdzaak verkeersover- treders, die zich te verantwoorden hadden. Als eerste stond terecht M. S. te Oosterland, wegens overtreding van art. 18 van het Wegenverkeersre glement. Het bleek dat hij met een tractor met aanhangwagen had ge reden, welke niet aan de gestelde eisen voldeed en wel met een snel heid van 16 km. per uur en niet op tijd had geremd. De officier van justitie, mr. J. L. Andrea, eiste hiervoor f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis, waartoe ook de kanton rechter hem veroordeelde. J. v. d. M., timmerman te Se- rooskerke, had niet de verkeers regels maar wel de Woningwet en de bouwverordening van Eikerzee overtreden. Hij had van een wo ning aan de Molenweg te Eikerzee door verschillende veranderingen twee zomerwoningen gemaakt, was daarbij afgeweken van de hem ver leende vergunning en had zich niet aan de geldende bepalingen gehou den. Verd. achtte het hem ten laste gelegde grotendeels juist, doch merkte op dat het b. en w. bekend was dat de woningen niet bestemd waren voor permanente bewoning. Hij had verder verschil lende verbeteringen aangebracht en voorzover hem bekend bestonden er geen voorschriften inzake zo merwoningen. Bovendien ging het hier om twee gezinnen en toen hij eenmaal aan het verbouwen was kreeg hij verschillende adviezen en suggesties. Daardoor is het heel an ders geworden dan oorspronkelijk bedoeld en gevraagd was. De offi cier eiste tegen v. d. M. een geld boete ad f 100, subs. 20 dagen hechtenis, en de kantonrechter ver oordeelde hem conform de eis. Botsing Vervolgens kwam in behandeling de zaak tegen J. W. H. G. van S. te Wageningen, die op 19 augustus op de Prov. weg bij Serooskerke, rij dende in zijn personenauto richting Haamstede, moest remmen omdat een voor hem rijdende auto stopte, waarbij hij naar links reed en slip te en met kracht tegen een andere auto opbotste. Deze laatste auto ging daardoor achteruit en kwam tegen een andere auto, waardoor beide schade opliepen. Van S. was niet verschenen, doch wel een der andere autobezitters, nl. de heer S. uit Wittenberg (Did.), die een korte verklaring aflegde cn mededeelde dat de door hem geleden schade, groot plm. 8000 D.M., nog niet ver rekend was. De officier van justi tie achtte bewezen dat v. S. te snel had gereden en niet op tijd had kunnen stoppen en eiste tegen hem bij verstek f 50 boete, subs. 10 da gen hechtenis, bij welke eis de kan tonrechter zich aansloot. Opnieuw kwam hierna in behan deling de zaak tegen A. W. W., aan nemer te Nieuwerkerk en D. R., aannemer te Noordgouwe, wegens overtreding van art. 427 W.v.S. In de late avonduren van 22 juli 1961 was op de Prov. weg bij Kerkwer ve een aanrijding ontstaan, door dat bij een uitgraving ter plaatse de door hen als uitvoerders van wegherstel de daar geplaatste voor werpen niet voldoende van licht waren voorzien. Wel waren er bor den geplaatst, doch deze waren niet verlicht. De enig aanwezige verlichting was een knipperlicht met zeer minimale lichtsterkte. Voortdurend controle" Verd. R. verklaarde dat hij ervan overtuigd was dat er twee lampen aanwezig waren en ook dat er voortdurend controle was geweest gedurende de vier weken dat er aan de weg gewerkt was. Die be wuste zaterdagavond had hijzelf niet gecontroleerd, doch van de zij de van de Prov. Waterstaat was wel controle uitgeoefend. Bij der gelijke werken houdt spr. steeds contact met de politie over de vei ligheid. Elektrisch verlichten was ter plaatse niet mogelijk, maar zo wel hij als W. waren ervan over tuigd dat alles in orde was. Wachtmeester 1ste klasse W. H. O. uit Kerkwerve als getuige ge hoord, verklaarde de inhoud van zijn proces-verbaal te handhaven. Kort voor de aanrijding was hij nog ter plaatse geweest en had hij ge keken of de lamp soms vuil was. Hij had geen rode lamp zien bran den en weet niet of er een geweest is. Ook kon hij toen niet beoorde len of de verlichting voldoende was, daar er geen verkeer uit de richting Haamstede kwam. De be- bakening was overigens prima in orde. Na het ongeval is wel een lamp gevonden. De officier van justitie wees op de aansprakelijk heid van de aannemers in derge lijke gevallen en eiste tegen beide aannemers ieder een boete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. De raadsman van verd., mr. van der Does, noemde het ongelukkig dat ter plaatse geen elektrische verlichting kon worden aangebracht en wees er op dat het vier weken goed was gegaan. De verklaring van politiezijde noemde spr. vaag en hij achtte het zeker mogelijk dat er nog een lamp was geweest. Van de zijde van Prov. Waterstaat was er geen aanmerking gemaakt- op de verlichting, zodat deze vol doende kon worden geachf, temeer daar ook de politie geen andere voorzieningen had gevraagd. Z.i. hadden de aannemers niets meer kunnen doen dan zij gedaan hadden en bewaking der verlich ting is z.i. ook niet mogelijk. Er is dan ook slechts van een theoretisch schuldgeval sprake waarbij de schuldigen niet aan te wijzen zijn. De kantonrechter achtte onvol doende verlichting echter bewezen en veroordeelde W. en R. ieder tot een geldboete ad f 25, subs. 5 da gen hechtenis. Wat voedingswaarde be treft, zo schrijft de Wall Street Journal, het gezag hebbende blad voor het za kenleven, bevatten kranten negentig procent cellulose evenals hooi. In de maag van de koe wordt deze cel lulose omgezet in opneem baar zetmeel. Het blad schrijft, dat in de Scandi navische landen reeds kran tenpapier door het veevoer wordt gemengd. Ameri kaanse onderzoekers zijn doende uit krantenpapier een veevoer in korrelvorm te vervaardigen. Het wordt door toevoeging van mine ralen en vitaminen tot een hoogwaardige voeding ver edeld, aldus „Trogge". DEN HAAG. De Nieuw-Zeeland- se vice-premier en minister van handel en industrie, J. H. Marshall, heeft in Den Haag besprekingen gevoerd met prof. J. de Quay en de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, over de moei lijkheden die voor Nieuw-Zeeland het gevolg kunnen zijn van een Britse toetreding tot de E.E.G. DEN HAAG. De minister van onderwijs, kunsten cn wetenschap pen zegt in de memorie van ant woord op de begroting 1962, dat voorshands zeker niet tot invoering van de vijfdaagse schoolweek moet worden overgegaan. De vraag naar de wenselijkheid ervan kan op het ogenblik nog niet positief beantwoord worden. Vergadering raad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 7-12. De raad der gemeente Brouwershaven zal op dinsdag 12 december a.s., des na middags 2 uur, in openbare verga dering bijeen komen in het Plaat- senhuis te Dreischor. De agenda luidt: ingekomen stukken, vaststelling verordening vermakelijkheidsbelasting, staan geld en hondenbelasting, wijziging legesverordening, vaststelling ver ordening rioolbelasting, intrekking verordening brandweerbelasting Zonnemaire, vaststelling verorde ning besmettelijke ziektengelden, vaststelling verordening begrafe nisrechten, idem schoolgeld kleu teronderwijs, idem vergunnings- en verlofsrecht Drankwet, idem op centen Grondbelasting gebouwd en ongebouwd, opcenten personele belasting, classificatie Personele belasting, vaststelling 5e wijziging der begroting 1960 van de voor malige gemeente Dreischor (slot- wijziging), vaststelling 9e (slot)- wijziging der begroting 1960 van de voormalige gemeente Zonne maire, aanbieding gemeentereke ningen 1960 van -de voormalige ge meenten Brouwershaven, Dreischor Noordgouwe en Zonnemaire, vast stelling crediet in rekening-courant voor het jaar 1962, vaststelling 9e wijziging der begroting 1961, van overeenkomstige toepassingverkla ring van de circulaire d.d. 6 okto ber 1961 van de minister van bin nenlandse zaken inzake verhoging kindertoelage en wijziging der Kin" dertoelageverordening, van toe passing verklaren Rijksambtena- renspaarregeling op personeel in dienst der gemeente, wijziging be zoldigingsverordening en verorde ning uitkering ineens over het jaar 1961, wijziging huurreglement, wij ziging beheersverordening Wo ningbedrijf, nemen van een besluit dat wijziging uitbreidingsplannen in hoofdzaak en in onderdelen in voorbereiding zijn; vaststelling algemene politieverordening, ver lenging ontruimingstermijn onbe woonbaar verklaarde woning Kijk- uitsedijk 2 te Zonnemaire, aan vaarding legaat jhr. F. L. van Schuylenburch van Bommenede, vaststelling reglement van orde voor de vergaderingen van de raad, vaststelling verordening regelende de algemene subsidievoorwaarden en vaststellen der subsidies voor het jaar 1962, verhuur perceel grond te Dreischor. OOSTERLAND Contactvrouw Gezinsverzorging Als opvolgster van mevr. Rijks, de echtgenote van de onlangs uit onze gemeente vertrokken herv. predikant, is benoemd als contact vrouw voor de gezinsverzorging: mevrouw Groenewegen, echtgenote van ds. H. J. Groenewegen, her vormd predikant alhier. HAAMSTEDE Tot hoofd van de Chr. Nat. school alhier is benoemd de heer S. Boersma, thans onderwijzer aan een Chr .Nat. school te Utrecht. ANNA JACOBAPOLDER Tienjarig bestaan N.C.V.B. Onder leiding van mej. van Strien vierde de N.C.V.B. haar 10- jarig bestaan in „Ons Dorpshuis". Voor deze avond was de gewes telijke presidente, mevr. Homburg, uit Vlissingen, gekomen om een bondsinsigne uit te reiken en feli citeerde de afdeling met dit jubi leum. Na de pauze werd er door ver schillende leden het stuk opge voerd: „Van de wieg tot het graf". Aan het eind van de avond wer den nog verschillende wedstrijden gehouden. Het was een geslaagde avond en een goede opkomst. De kerstavond wordt op 20 de cember gehouden samen met de C.P.B. BRUINISSE De mosselverzending in november De mosselverzending was in de maand november 1961 niet zo druk als in oktober, een maand te voren. De oorzaak daarvan was de aan voer van Duitse en Deense mosse len, door handelaars die in deze landen contracten hebben afgeslo ten. Toch was de export bevredigend en in totaal zijn nu in dit seizoen pl.m. 500.000 tonnen mosselen door de gezamenlijke kwekers afgele verd. Winkelweek beter geslaagd dan vorig jaar De Bruinisser middenstand kan, ondanks het minder gunstige weer, toch weer op een geslaagde winkel week terugzien. De algemene in druk 'is, dat de winkelweek beter geslaagd is dan vorig jaar. Wat de op te lossen prijsvragen betreft, spande de oplossing van de slag zin weer de kroon met niet minder dan 165 inzendingen.. De beide an dere attracties hadden wat de deel name betreft zeker te lijden van het meer genoemde slechte weer. Het publiek kocht grif de envelop pen ad 5 cent per stuk, die aan het Poliofonds ten goede komen, zodat ook dit fonds, wanneer de bijdrage van de winkeliers zelf daarbij ge voegd wordt, zeker tevreden zal zijn over de gevoerde actie. R. de Waal Jacz. overleden Op 86-jarige leeftijd overleed te Bruinisse de heer R. de Waal Jacz. De heer de Waal was in zijn tijd een zeer bekend mosselkweker, met de Antwerpse vismarkt als voor naamste afzetgebied van zijn mos selen. Met hem verdwijnt er weer een van de oude garde, die in de tijd voordat het Verkoopkantoor voor Mosselen werd opgericht, de toon aangaf was prijs en kwaliteit betrof. Man maakte val De heer C. van der Werf, werk zaam bij het lossen van schepen in de Rotterdamse haven, maakte op een der schepen een val en kwam daarbij met zijn voet zo ongeluk kig terecht, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Onontplofte granaat gevonden Al is het niet meer zo druk als enkele jaren geleden, toch worden in de polder Bruinisse nog oorlogs souvenirs gevonden in de vorm van niet ontplofte granaten. De landbouwersknecht M. Bal J.Cz., ploegde er een boven op een stuk land langs de Groene weg, eigen dom van de heer M. K. Krepel. De mijnopruimingsdienst heeft het on geveer 40 cm. lange projectiel mee genomen. Kleuters vierden Sint Nicolaasfeest De Sinterklaasviering is op de kleuterschool een der drie hoogtij dagen van het jaar en ook nu wa ren Sint en Piet weer de gasten van de school. Ook een aantal ouderen woonden dit traditionele bezoek bij. Dokter van Leeuwen heette als plaatsvervangend voor zitter St. Nlcolaas en de andere gasten welkom, waarna het beken de grote boek weer tevoorschijn kwam. waaruit de goede en min der goede daden van verschillende kleuters werden voorgelezen, maar tenslotte kon toch de traktatie vol gen. Ook de onderwijzeressen wer den weer door Sint bedacht en de heer Huibers kon de bijeenkomst sluiten met een hartelijk dank woord. Voor de bejaardenbijeenkomst betekende woensdagmiddag de ex tra tractatie op chocolademelk en de extra sigaar voor dc mannen en het snoepje voor de vrouwen even eens een herinnering aan de zo juist gepasseerde 5de december. Mevr. Jumelet-van Rhee verzorgde de dagsluiting, terwijl mevr. Haeck- Jumelet als vanouds de leiding had. Hoog en vlug Een straaljager van de Amerikaanse marine, een „F-4 Phantom 2", heeft een wereldrecord gevestigd door op een constante hoogte van 20.260,71 meter met een snelheid van ruim 2.255 km. per uur te vliegen. Het vo rige record stond op naam van de Amerikaanse Jac queline Cochran, die op 12 november jl. vloog op een constante hoogte van 17.309,18 meter. De „Phan tom 2" is het modernste ty pe Amerikaanse straaljager dat op vliegdekschepen is gestationeerd. NOORDGOUWE Sint Nicolaas op schoolbezoek Al was Sint Nicolaas door het slechte weer wat verlaat, toch kwam hU ook op de openbare lagere school te Noordgouwe. Met welgekozen woorden verwelkomde het hoofd der school, de lieer Roskam, Sint Nicolaas en zyn bel de zwarte knechten, Piet en Peter. De hoge gast was zeer onder de indruk van de mooie nieuwe school en meende dat de kinderen hier maar goed hun best moeten doen. Sint Nicolaas liet een rij van knaapjes bij zich komen en bleek uitzonderlijk goed geïnformeerd over hun gedragingen. Waren er bezwaren, dan aarzelde Sint niet om het duidelijk te zeggen, maar uiteindelijk bleek hij zeer vergeT vingsgezind, vooral toen er weer een echt 5-decemberlied weerklonk Na de „strafpreekjes" van Sint kregen alle kinderen een flesje chocomel met een rietje. Corry de Blonde en Betsy Kik lazen hierna een gedicht voor en Martina en Corry Hilleman brach ten Sint een vocale hulde. Twee kinderen speelden verder op de blokfluit. Sint bleek prachtige ge- schenken voor de jeugd te hebben meegebracht. De uitdeling bracht heel wat glunderende gezichten te voorschijn. Na het uitdelen der gaven ver trok de goedheiligman, nadat hij een hartelijk dankwoord van het hoofd der school in ontvangst had mogen nemen. Allen kregen nog een zakje snoep mee naar huis. In de morgenuren had de Sint reeds een bezoek gebracht aan de kleu terschool. BRUINISSE De bietenafvoer December is de laatste maand, waarin door de landbouwers bieten aan de suikerfabrieken kunnen af geleverd worden en met een ver scheping van plm. 12 miljoen kg. kwam de aflevering van bieten ze ker ruim over de helft wat de ha ven te Bruinisse betreft. Toch wa ren er in november verschillende dagen dat niet kon worden gereden, omdat men tevergeefs op een schip wachtte en dat betekent dat men in december hard zal moeten aan pakken om bij het sluiten van de campagne ook klaar te zijn met de verscheping. GROUW, 6-12. Het Friese dorp Grouw was wellicht de enige plaats in ons land waar Sint Nicolaas niet welkom wasDe Spaanse kindervriend werd zelfs eigenhandig door de burge meester, de heer R. Walda uit de gemeente verwijderd waarmee deze duidelijk zijn voorkeur demonstreerde voor Sint Pieter. Sinds mensenheugenis viert men in Grouw geen Sint Nico laasfeest, maar kent men er de Sint Pieterviering, die ieder jaar op 21 februari wordt gehouden. Onder de middenstand van Grouw gingen er ditmaal stemmen op om ook de Sinterklaas viering ingang te doen vin den, maar de dorpsbevol king en de burgemeester bleven trouw aan de diep gewortelde traditie. m Bij Slough, in de omgeving van Londen, is woensdag een auto waarmee lonen voor het personeel van een Fordfabriek werden ver voerd, beroofd. De daders - naar verluidt zes in getal - maakten zich met 28.000 pond (ongeveer 285 duizend gulden) uit de voeten. De landbouwcommlssie van het E.E.G.-parlemcnt heeft dinsdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat ztf het van het grootste belang acht, dat er voor het einde van het jaar positieve resultaten worden bereikt op het stuk van dc gemeenschappelijke landbouwpolitiek. India is voor het ogenblik niet van plan met zijn troepen de Por tugese enclave Goa binnen te trek ken, maar in deze houding kan ver andering komen, als er „verdere provocaties" van Portugese zijde komen, zo heeft woensdag een re geringswoordvoerder te Nieuw Del hi verklaard. ADVERTENTIES Hierbij deel ik het geacht pu bliek van Brouwershaven en omstreken mede, dat ik mijn rijwiel- en bromfietsenzaak heb overgedaan aan de heer J. VAN WEELDEN. U dankend voor het genoten vertrouwen beveel ik mijn op volger in uw gunst aan. M. KROON Brouwershaven Refererend aan bovenstaande deel ik het geacht publiek van Brouwershaven en omstreken mede, dat ik de rijwiel- cn - bromfietsenzaak van de heer M. KROON heb overgenomen. Door een coulante bediening, gepaard aan kundige vakman schap, hoop ik uw vertrouwen dat mijn voorganger in ruime mate had, te genieten. J. VAN WEELDEN Markt 3 - Brouwershaven SUCCESJES Diversen: „Fini-vite" maakt oude verf lagen direct geschikt voor het opnieuw schilderen. „Verf en Kleur", Meelstraat 40, Z-ee. Onze kruiwagens met geperste bak, tot 100 liter, lopen veder- lichi en zijn oersterk! U belt enwij komen! Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Brui nisse. Voor de kerst Uw kamer een nieuwe kleur. De vele mooie kleuren in onze collectie lak- verven geven het zelfschilde- ren ook U voldoening. - Mol, Nieuwe Boogerdstr., Zierikzee. De „Acme Combination" was machine is een wonder van vernuft, verwarmt, spoelt, cen trifugeert, wast langzaam en zéér langzaam, voor fijne weefsels en nylon. In voorraad bij: Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse Reclame schetsboekje, 24 vel prima tekenpapier, 12 bij 16 cm., 35 cent. - Mol, Nieuwe Boogertstraat, Zierikzee. Fruitkwekers! Beschermt uw bomen tegen hazen- en konij nenvraat met „Arbinol". - W. van Sluijs, tel. 437, Haamstede. Een sigaar is maar een sigaar! Was het maar waar! Een droge sigaar, dat is je waar! Sigaren magazijn D. C. Viergever, hoek Kraanplein. Krediet tot f 4.000,voor aan koop meubelen, woningtextiel. Vraagt gratis folder. Discrete behandeling en zeer lage af lossingen. Postbus 1083, Rot terdam. N.C.R.V.-kalenders f 2,25, Ma- ranathakalenders f 2,45, Ho- nigdroppelkalenders f 2,45. Boekh. W. de Vries Rz., Zie rikzee. GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand november 1961 Geboren: 6. Clement Peter, z. van J. C. Boot en M. Geluk; 8. Yvonne Erna, d. van J. A .Vasseur en P. Krijger; 12. Willem, z. van H. Bouwman en P. D. Hart; 12. Adri- ana Pieternella, d, van J. Boot en A. Schouls; 18. Jacqueline Martha, d. van C. W. Landman en M. W. Boot; 22. Stoffelina Dirkje, d. van W. J. Hart en A. S. van den Berge; 24. Frankie André Marie, z. van C. A. van Deursen en G. B. M. On- derdonck. Gehuwd: 23. Bartel Boot, 26 jaar en Willy Timmers, 20 jaar. Overleden: 12. Maaike Jacoba van Driel, 55 jaar, echtg. van J. C. van Strien; 12. Jacobus Cornelis Prie- mis, 57 jaar, echtg. van P. W. Beije; 12. Leendert Beije, 75 jaar, echtg. van A. J. Pistorius. Ingekomen: 10. W. Timmers uit Zierikzee; 14. H. J. van Waveren uit Brakel; 20. P. de Graaf en ge zin uit 's-Gravenhage; 21. W. L. Kristelijn en gezin uit Dordrecht; 23. C. Kesteloo uit Duiveland; 24. A. Damman uit Middelburg; 27. M. N. Boot uit Leiden; 29. J. Koopman en echtg. uit Zierikzee; 29. H. A. Voogt uit Rotterdam; 30. K. Hen- drikse uit Vlissingen. Vertrokken: 1. M. de Buck naar Rotterdam; 9. H. Nap naar Hooge- zand-Sappemeer; 9. P. A. Bakker naar Aalsmeer; 15. C. P. Jonker naar Rotterdam; 15. W. C. van Klooster naar De Bilt; 16. J. Keizer en echtg. naar Werkendam; 14. L. J. Verton naar Zierikzee; 23. M. C. Jonker naar Rotterdam. Lerarentaak niet onevenredig zwaar DEN HAAG, 6-12. Het is de mi nister van O., K. en W. niet geble ken, dat de taak van leraren met volledige betrekking bij het V.H. M.O., het kweekschoolonderwijs en het middelbaar nijverheidsonder wijs onevenredig zwaar zou zijn. Evenmin zou die taak aanwijsbaar zwaarder zijn, dan de taken van vergelijkbare overheidsdienaren, aldus lezen wij in dc memorie van antwoord op de begroting 1962. In de recente, besprekingen over de lerarensalarissen is over de zwaarte van dc taken van leraren in een volledige betrekking, afge zien van overuren of extra-uren, niet gerept.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3