Ernstige gevaren bedreigen Schouwen-Duivelandse natuurgebieden NIEUWE ONTWIKKELING OP KOMST Schouwsc duingebied waardevol maar teer SCHOUWEN-WUIVELAND, 6-12. In verband met de te ver wachten toeloop van recreanten, als gevolg van de aanleg van dam en brug, waardoor de verbinding noord-zuid zoveel gunstiger wordt, doet zich het probleem voor in hoeverre mag worden gere kend op een verlies van natuurgebieden, welke zullen moeten wor den opgeofferd indien de beschikbare recreatieruimte niet toerei kend zal blijken te zijn. In eerste instantie kan hierbij worden ge dacht aan terreinen welke bestemd zijn voor de bouw van bunga lows en weekend-verblijven. Daarnaast zullen parkeerterreinen, picnicplaatsen, sportvelden en wat dies meer zij, een plaats moeten hebben. Er zullen wegen worden aangelegd om de „natuurbehoef- tigen" op de meest comfortabele wijze naar de gewenste plaatsen te leiden, desnoods op desbetreffend verlangen tot op het strand of zelfs tot in het zeewater. Naarmate de Grevelingen- dam en het Haringvliet- brugplan groeien, nadert het moment dat Schouwen- Duiveland eiland af zal zijn en dan eerst komen de grote problemen voor flora en fauna, met name van het Westhoekse duingebied. Er zal - dat staat wel vast - een harde strijd moeten worden gevoerd, voor be houd van 't natuurschoon. In nevenstaand artikel geeft de entomoloog de heer W. J. Boer Leffef te Apel doorn, verbonden aan het R.I.V.O.N., een inzicht in de grote gevaren, die voor het natuurbehoud dreigen. We hopen dat het belangwek kend artikel zal mogen bij dragen tot een juist begrip van de belangen, die op het spel staan. Dit betekent o.a. dat de gebie den waardoor deze karavanen zich gaan bewegen, in de eerste plaats overspoeld worden door benzine en dieseldampen in combinatie met stofdelen en andere verontreinigin gen. Dit heeft voor de vegeatie de zer terreinen een maximale ver ontreiniging ten gevolge, zoals be wezen is. Tenslotte leidt dit tot een vermindering van de groeiproces sen, waardoor aan het terreinas- y -'.C--f- rust voor plant en dier enkel opzicht meer te vergelijken met de handelingen van de natuur lijk gebleven wezens, ze zijn zelfs natuur-vijandig geworden en pas sen niet meer in het natuurleven. Wanneer daarom dit natuurvij- andlg geworden mensdom wordt losgelaten op dat uiterst gevoelige natuurleven, zal het daarin een bijna onherstelbare chaos veroor zaken, of het zelfs totaal vernieti gen. Dat is om vele en doorslagge vende redenen allerminst gewenst. Voortdurende strtfd Zolang echter bij een relatief kleine groep het wetenschappelijke gefundeerde besef bestaat, dat de mensheid met de opoffering, (ver nietiging) van het laatste natuur terrein (natuurleven) daarmede ook peet duidelijk merkbare schade wordt toegebracht. Behalve het landschappelijk schoon, zal de we tenschappelijke waarde ervan af nemen en uiteindelijk worden te ruggebracht tot op een volkomen waardeloos minimum. Uit de be staande correlatie van flora en fauna kan logischerwijze worden afgeleid dat verarming van de eer ste, die van de laatste ten gevolge heeft. Bovendien is de factor rust van essentieel belang voor de in standhouding van het bestaande biologische aspect der natuurter reinen. Druk verkeer, in welke vorm ook, verjaagt de dieren uit hun schuilplaatsen, vertrapt voe dingsbodem (planten) nesten, op de grond levende faunabestanden (ha gedissen, keversoorten, enz.), en ontstaat uiteraard brandgevaar, kortom, we zien een geleidelijke eigen milieu heeft geschapen, zich in de loop van zijn bestaan een eig enmilieu heeft geschapen, zich heeft gedistancieerd van zijn oor spronkelijke biotoop, de natuur, zijn zijn verrichtingen even zoveel anders geworden. Zij zijn in geen A WKÊMÊÈMÏ? Ëpr v' - prijsgeven is onverantwoordelijk gevoelige natuur haar laatste bestaans-voorwaarde prijsgeeft, zal door deze worden gestreden voor het behoud van de voor onze geestelijke en lichame lijke gezondheid onontbeerlijke na tuurterreinen. Het is daarom on verantwoord wetenschappelijk waardevolle terreinen of land schappelijk schone gebieden prijs te geven aan dat gedeelte der be volking hetwel zich niet bewust is van deze waarden, en nog niet de instelling heeft zich op de juiste wijze te recreëren. Bovendien zal er op moeten worden toegezien ge bieden te bestemmen voor meer materieel begunstigden waarvoor deze aan het algemeen belang wor den onttrokken. De totale opper vlakte van de voor recreatieve doeleinden te bestemmen terreinen in Nederland staat, in verband met een billijke verdeling over het be volkingsaantal, geen roofbouw toe ten behoeve van de enkeling. Voor het behoud van de weten schappelijke waardevolle en land schappelijk schone terreinen, wel ke uiteraard niet voor recreatieve doeleinden in aanmerking mogen komen, dienen speciale maatrege len ter bescherming te worden ge nomen. Natuurlijk blijft voor se rieus belangstellenden de moge lijkheid te alle tijde open deze „re servaten" te bezoeken. Het duin gebied van het eiland Schouwen is op grond van vele aspecten, waar devol. Het bevat vele milieus, wel ke uit botanisch en faunistisch oogpunt intens belangrijk zijn. Zij vormen onderzoekskernen die in niet geringe mate zullen bijdragen tot de biologische wetenschap in Nederland. In vele gevallen bete kenen zij schakels, zonder welke het niet mogelijk zal zijn door te dringen in deze ethologie (gedach- tenleer) en oecolqgie van vele planten en vooral diersoorten. Het is daarom van nationaal belang de juist oplossing te vinden voor het recreatieve gebruik van dit gebied. De illustratie van: „wie het onder ste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus" zou wel licht nergens beter passen dan hier. Deels goede, deels slechte berichten over de wateroverlast Kritieke toestand b(j Gramsbergen (Overijssel) DEN HAAG, 0-12. Uit de ver schillende delen van ons land waar men in de laatste da'gen met wa teroverlast te kampen heeft gehad, komen deels goede, deels slechte berichten binnen. In het algemeen is de situatie in het uiterste noordoosten van ons land en even zuidelijker daarvan slechter dan in het middenoosten en in het midden. Op dit ogenblik lijkt de toestand het meest kritiek te zijn in het gebied van het wa terschap „De Boven-Vecht" in de omgeving van Gramsbergen. Daar is het water woensdagmorgen over de dijk van de Overijsselse Vecht gestroomd en het loopt nu, zonder dat er echter daadwerkelijk gevaar voor deze stad bestaat, in de rich ting Coevorden. Zandzakken Tengevolge van het overstromen van de dijk zijn enkele landerijen onder water komen te staan. Boe ren, geholpen door leden van ver scheidene jongerenorganisaties uit Gramsbergen, zijn begonnen rond een tiental boerderijen dijkjes van zandzakken te leggen. De water overlast in dit waterschap wijt men voornamelijk aan het feit, dat in het Duitse graafschap Bentheim evenals in zuid-oost Drente in de laatste jaren veel landerijen zijn opgenomen in de waterbeheersing. Al-het overtollige water moet nu worden afgevoerd via de Over ijsselse Vecht die echter (hetgeen door uitdieping en verbreding zou kunnen geschieden) nog niet is aangepast aan de nieuwe situatie. Ingezonden Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit mededeling TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT RECHTSZAKEN Vyftien jaar gecist tegen bejaarde moordenaar AMSTERDAM, 6-12. Een gevan genisstraf van vijftien jaar met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam geëist tegen de 72-jarige gepensio neerde kapperspatroon G. A. de G. uit Amsterdam, die op 24 maart jl. in zijn woning aan de Bonaire- straat eerst zijn 73-jarige vrouw wurgde en later zijn 41-jarige de biele zoon bij thuiskomst achttien hamerslagen toebracht en eveneens wurgde. Richtlijnen voor boeren en tuinders bij radio-actieve neerslag Binnenkort van regeringswege te verwachten DEN HAAG, 6-12. De Nederland se boeren en tuinders zullen bin nenkort worden voorzien van richt lijnen, hoe zij met vee, gewas en de voor aflevering bestemde voe dingsmiddelen dienen te handelen en hoe zij de bedrijfsvoering kun nen inrichten ingeval van het op treden van radioactieve neerslag tengevolge van kernontploffingen. Het ministerie van landbouw en visserij deelt mede, dat aan alle land- en tuinbouwbedrijven in ons land een kaart met beknopte richt lijnen voor voorzorgs- en bescher mingsmaatregelen tegen radio-ac tieve besmetting zal worden ge zonden. Boeren en tuinders ontvangen te gelijkertijd een door het ministerie uitgegeven brochure „Radioactieve neerslag en landbouw", waarin de ze richtlijnen en de aanbevolen maatregelen nader zijn verklaard en toegelicht. Bij waarschuwing voor naderende radio-actieve neer slag, bij alarm voor onmiddellijk gevaar en in de periode na het op treden van deze neerslag zullen op de bedrijven van land- en tuin bouw voorzorgs- en beschermings maatregelen moeten worden geno men, die in normale omstandighe den kunnen worden voorbereid. Ondanks de storm zette Sint in de Westhoek toch door Opgewekt bezoek aan enkele scholen De westerstorm heeft Sinterklaas bij zijn bezoek in de Westhoek, weinig moeilijkheden in de weg ge legd. Het bleef bij e enplotseling grijpen naar een dartele mijter, die wat onwennig, er door een speels stormpje, plotseling vandoor wilde. Zo hier en daar waren er bij het uitstappen uit de auto ook wel on verwachte moeilijkheden met de kleding, waardoor op een zekere plaats een gepettycoate Sinterklaas met volle zeilen de plaats van be stemming naderde, naarstig ach tervolgd door een eveneens voor de wind huppelende Piet. In een kort onderhoud vertelde Sint, dat een dergelijke stormach tige ontvangst hem niet gelegen valt en hij vooral in verband met zijn kleding een rustiger omgeving zeker zal appreciëren. Reeds in de voormiddag trok de goede Sint naar de kleuterschool, waar de kleintjes, velen met hun moeders, met angstige oogjes de komst afwachtten. Een minzaam ge ruststellend woord deed al spoedig het ijs breken en was iedereen weer op zijn gemak. De kinderen zongen wat, voerden een paar kleuter-toneelstukjes op en wer den getracteerd. Ook de beide wethouders, de he ren v. d. Klooster en Vis waren aanwezig. Hinderlijk was het ge loop rond de school van opgescho ten jongens. „Hulptroepen" Na de middag werd het voor Sint te machtig; er werden hulptroepen in het geweer geroepen, waardoor twee scholen tegelijk verblijd kon den worden. Allereerst de o.l. school te Haamstede, die elk jaar van dit kinderfeest een enorm werk maakt en er een complete toneeluitvoering aan verbindt, waarbij de kinderen zelf als ar- tisten fungeren. Daar de school lokalen hiervoor te klein zijn, trok de school naar de grote zaal van hotel Bom, die geheel vol was. Sint Nicolaas onderhield zich ge ruime tijd met de kinderen .deelde vermaningen uit, doch kon ook een prettig geluid laten horen. Ook hier werd gezongen, getracteerd, terwijl de goede man ook het on derwijzend personeel wat letters aanbood. Na zijn vertrek begon de toneel voorstelling, waaraan ook dit jaar weer zeer veel aandacht was be steed. „Prof. Spillebeen", de nieu we huisknecht", „de kleine nik kertjes" en als laatste de televisie uitzending met een echt beeld- Predikant promoveert op onderwerp echtscheiding KAMPEN, 6-12. Aan de theolo- gische hogeschool te Kampen (sy nodaal) is gepromoveerd de Aal- tense predikant ds. J. Rinsema, die een proefschrift verdedigde „Hu welijk en echtscheiding in de bijbel en in de moderne samenleving". In zijn studie heeft dr. Rinsema een poging gedaan een antwoord te vinden op de vraag in welke op zichten de veranderingen in de mo derne maatschappij het huwelijks leven hebben beïnvloed en in hoe verre de huwelijksethiek hiermee rekening heeft te houden. Het onderwerp werd door dr. Rinsema uitvoerig behandeld in een sociologisch en theologisch gedeel te. Enkele stellingen van dr. Rin sema waren: dat het probleem van de evangelisatie hierin bestaat dat in het dagelijks leven van de ge meenteleden het evangelie in on voldoende mate geïntegreerd is on der invloed van een onbewust dua lisme tussen natuur en genade. Een tweede stelling was: dat het ambt van diaken dient te worden open gesteld voor vrouwelijke belijden de lidmaten in de Gereformeerde Kerk in Nederland. Skelet van dinosaurus In het noorden van de Zuid-Afri kaanse Kaapprovincie hebben ge leerden van het Zuid-Afrikaanse museum van natuurlijke historie een volledig skelet van een dino saurus gevonden. Men meent dat het de eerste maal in de geschie denis is dat een volledig skelet van dit dier is aangetroffen. Ook wer den resten van op vogels lijkende reptielen gevonden. scherm; elk stuk bewees dat ër goed gestudeerd was. Vooral het laatste stuk, vol afwisseling, oogst te veel succes. Eveneens in de middag werd de o.l. school te Burgh door de Sint bezocht. In beide klassen onder hield Sinterklaas zich enige tijd met leerkrachten en leerlingen, ter wijl er natuurlijk gezongen werd en de kinderen een tractatie werd aangeboden. Ook in de Chr. Nat. school werd het Sinterklaasfeest gevierd. Libanese „kruisdrager" in Den Haag DEN HAAG, 6-12. Op doorreis naar New York is „kruisdrager" Edmond Khayat, een Libanees uit Casablanca, van beroep filmdistri buteur, thans enkele dagen in Den Haag .De heer Khayat ,die een vre- destocht maakt en daarbij een enorm kruis (vijf meter lang, 40 kg zwaar) draagt, zal vrijdag in Den Haag demonstreren. 's Middags zal hij voor het vre despaleis, waar hij om ongeveer drie uur zal aankomen, betogen dat in een groot aantal landen geen vrijheid bestaat en honger heerst. Het Internationale Hof van Justitie zo meent hij, wordt mede in stand gehouden door landen, waar hon ger en onvrijheid heersen. De re geringen van die landen, zo rede neert Khayat, regeren ten onrechte Daaraan verbindt hij de conclusie dat het Internationale Hof zichzelf moet ontbinden. Bouwvolume 1962 voor het onderwijs DEN HAAG, 6-12. In 1962 is, ge- lijk aan dit jaar, f 275 miljoen be schikbaar aan bouwvolume voor scholenbouw, als onderdeel voor het totale volume voor de sector ge bouwen, groo.t 3050 miljoen gulden. Dit deelt de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen mede in de zesde nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs. In een bedrag van f 115 miljoen voor gebouwen voor gezondheidszorg zijn de academische ziekenhuizen begrepen. Deze vallen dus buiten de f 275 miljoen. Voor het kleuter onderwijs zal 11 miljoen gulden be schikbaar zijn, dit is onvoldoende om de achterstand in te halen en om voldoende kleuterscholen in nieuwe wijken te stichten. Nog meer meisjes gaan judo leren BRUMMEN, 6-12. De meisjes van de huishoudschool van de Gelderse Maatschappij van Landbouw in Brummen zullen een cursus van zes maanden in zelfverdediging krijgen. De school telt ruim 200 leerlingen. De bedoeling is de meis jes - die voor een deel grote af standen per fiets moeten afleggen om de schooi te bezoeken - meer zelfvertrouwen te geven voor het geval zij onderweg worden lastig gevallen. Op een buitengewone ouderavond die onder leiding van de directrice mej. Hildebrand is gehouden, heeft een judo-leraar een korte uiteen zetting over zelfverdediging gege ven en een demonstratie gehouden. Van de ruim 70 ouders die deze avond bijwoonden was niemand tegen. De meisjes zullen een uur les per week krijgen, aansluitend op de normale lesuren. Tsjombe terug naar Katanga PARIJS, 612. Na tegenstrijdige berichten over het tijdstip van zijn terugkeer naar Katanga blijkt de Katangaanse leider, pres. Tsjombe, toch op woensdagavond uit Parijs te zijn vertrokken. Het vliegtuig waarmee hij de reis naar Brazza ville maakt, is woensdagavond om half twaalf van het Parijse vlieg veld La Bourget opgestegen. Uit de tentoonstellingszaal van een Londense kunsthandel is een Nederlands schilderij ter waarde van een kleine zestienhonderd gul den ontvreemd. Het betreft hier een in 1850 door de Amsterdamse schilder Jan Jacob Spohler op het doek gebracht wintergezicht. Lichte vorst in de nacht Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog; morgen weer toenemende bewolking met later op de dag in het westen en zuiden van het land mogelijk enige regen of sneeuw; vannacht vrijwel overal lichte vorst, morgen over dag dezelfde of iets lagere tempe raturen; aanvankelijk zwakke wind later matige tot krachtige wind tus sen zuid en oost. 8 dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 8.36. onder 17.25. Nieuwe maan: 8 det. te 0.52. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 dec. 3.32 v.m. 15.41 n.m. BROUWERSHAVEN 8 dec. 2.49 v.m. 15.04 n.m. Springtij: 10 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een de pressie boven Scandinavië trok de afgelopen nacht over ons land en veroorzaakte vrij veel buien waar van sommige met flinke sneeuw val. Intussen komt een hogedruk- gebied, dat nu boven de Golf van Biscaye is gelegen, snel naderbij. In verband daarmede wordt een heldere nacht verwacht met vrij wel overal lichte vorst. Het hoge- drukgebied wordt gevolgd door een nieuwe oceaandepressie, die zich echter maar langzaam in de rich ting van Europa verplaatst. Het neerslaggebied van de depressie kan morgen later op de dag het zuidwesten van het land bereiken. Op de nadering van de nieuwe de pressie neemt de wind weer toe uit richtingen tussen zuid en oost. Aan onze abonné's Per 1 januari a.s. moet ons kaartsysteem weer ver nieuwd worden. Nu blijkt dat diverse adressen van abonné's inmiddels fout of onvolledig zijn door ver huizing, overlijden enz. Wij verzoeken U daarom be leefd, te willen controleren of het adres waaraan de krant gestuurd wordt, nog geheel juist is. Is dit niet het geval, dan gelieve U dit foute adres met daarbij het juiste adres (naam, straat naam en huisno. enz.) op te sturen aan Adm. Zierikz. Nieuwsbode Postbus 1, Zierikzee. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië is woensdag in Enge land teruggekeerd na een bezoek van een maand aan west-Afrika. De hertog van Edinburgh is nog in Afrika gebleven. AMSTERDAM. Woensdagochtend 20 december zullen 40 taxichauf feurs op de Nieuwe Hemweg te Amsterdam (nabij Houtveem N.V.) een demonstratie geven van zelf verdediging. Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2