DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ver. Staten willen nauwe samenwerking met de E.E.G. Gevechten tussen Katangaanse- en V.N.-militairen Uitnodiging van Chroesjtsjef voor Kennedy? Vrouw de ruimte in Indische straaljagers bestoken Katangaanse luchtmachtbasis De personele belasting zal nog niet worden afgeschaft Schip te water op Ierse Verolme-werf Wat wil Oe Thant met Katanga? De positie van Zuidwest-Afrika DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 118e jaargang No. ZIERIKZEESCHB9NIEQVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Handelsinitiatief van Kennedy Besef van belangrijkheid van Europese markt NEW YORK. 6-12. President Kennedy heeft heden in een toe spraak tot de nationale vereniging van fabrikanten in de Verenigde Staten een nieuw Amerikaans handelslnitiatief voorgesteld ten einde de economische kracht van de Verenigde Staten en van West- Europa te bundelen tot „een groep welke in staat zal z(jn het volle gewicht van onze gemeenschappe lijke militaire, economische en po litieke aspiraties te dragen". Hij drong er op aan, dat de Ver enigde Staten zullen samenwerken met de Europese Economische Ge meenschap voor het stimuleren van de handel tussen deze twee grote gebieden. De president zeide, dat hij niet zal voorstellen dat de Verenigde Staten zich bij de Euro pese gemeenschappelijke markt zullen aansluiten. Dit achtte hij noch nodig, noch wenselijk. Hij Is van mening ,dat wederkerige ver laging invoerrechten aan beide zij den van de Atlantische Oceaan zal leiden tot een vergroting van de Amerikaanse verkopen aan het buitenland en tevens de positie van de Verenigde Staten en hun bond genoten zou versterken. President Kennedy wees er op, dat spoedig ongeveer 90 procent van de Industriële produktie van de vrije wereld zal zijn geconcen treerd in twee grote markten, de Verenigde Staten en een uitgebrei de Europese gemeenschappelijke markt. Do bevolkingsaantallen President Kennedy zeide: „met de toetreding van Engeland en an dere Europese landen zal de ge meenschappelijke markt bijna het dubbele bevolkingsaantal van Ame rika omvatten en deze markt zal betrekking hebben op landen, wier economie tweemaal zo snel gegroeid is als de onze en deze markt zal een gebied vertegenwoordigen met een koopkracht welke te zijner tijd onze eigen koopkracht zal evena ren. Dit gebied kan en dient onze meest betrouwbare, onze meest winstgevende afnemer te zijn. In dien de Verenigde Staten zich in het genot van deze mogelijkheid willen stellen zullen zij over de middelen moeten beschikken om de gemeenschappelijke markt te STRIJD IN ELISABETHSTAD ELISABETHSTAD, 5-12. Dinsdag zijn In de Kafangaanse hoofdstad Elisabethstad gevechten uitgebro ken tussen Katangaanse mare chaussee en militairen en troepen der Verenigde Naties. Het is voor de tweede maal, dat partijen slaags raakten. De eerste maal was toen V.N.-militairen in een nacht in september j.l. plotse ling in Elisabethstad tot actie over gingen. Dit geschiedde toen in op dracht van de inmiddels afgetre den V.N.-vertegenwoordiger O' Brien. Indische Goerka's ruimden een Katangaanse wegversperring op de weg naar het vliegveld van Elisa bethstad op, hetgeen met felle ge vechten gepaard ging. Een Katangaanse aanval op het hoofdkwartier der V.N. te Elisa bethstad werd afgeslagen. Aan bei de zijden zijn slachtoffers geval len. Een woordvoerder der Verenigde Naties heeft te Leopoldstad mede gedeeld, dat tot dusverre 38 Ka tangaanse marechaussee's en een soldaat der V.N. zijn gesneuveld. Ook twee Europese ingezetenen van Katanga zijn om het leven gekomen. Voorts werden vier sol daten der V.N .gewond. Geen verzoening meer De strijd in Elisabethstad, die een uur lang zeer fel is geweest, heeft het centrum van de stad niet bereikt. Hij is voornamelijk ge voerd op de weg naar het vlieg veld. 's Avonds was er op straat geen burger - zwart of blank - te zien. De mensen zaten thuis aan de radio om te weten te komen, wat er nu eigenlijk in hun stad gaande was. Wat wil de V.N.? Dit is de vraag ROME, 5-12. De Londense cor respondent van het communisti sche blad „Paese Sera" in Rome meldt, dat Sowjet-premier Chroes jtsjef president Kennedy zou heb ben uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. De uitnodiging zou zijn overgebracht door Chroes- jtsjef's schoonzoon Adsjoebei, de hoofdredacteur van de „Izwestia", die kortgeleden In Washington een interview met de Amerikaanse president heeft gehad. Volgens de correspondent zou Kennedy, alvorens op de uitnodi ging te antwoorden, eerst een ont moeting met de Britse premier MacMillan willen hebben. De cor respondent voegde hieraan toe, dat dit de reden is van de maandag avond gedane bekendmaking, dat Kennedy en MacMillan elkaar deze maand op de Bermuda-eilanden zullen ontmoeten. die iedere Europeaan in Elisabeth stad zich stelt. Wil de V.N. de stad innemen of alleen maar isoleren? Wil men het Katangaanse verzet breken of slechts de versperringen opruimen die de Katangaanse gen darmerie op de toegangsweg heeft opgericht? De regering verklaart, dat zij zich tot het uiterste zal verzetten. HYDERABAD (India), 6-12. De Sowj et-Russische luitenant-g^ie- raal van de genie, Kamanin, die thans, tezamen met Ruslands ruim tevaarder nummer één majoor Ga garin een bezoek aan India brengt heeft woensdag op een persconfe rentie te Hyderabad verklaard dat de Sowjet-Unie voornemens is in de niet te ver verwijderde toekomst een door een vrouw bemand ruim tevoertuig te lanceren. Hij zei ook dat zich in het vol gende Russische ruimteschip meer dan één luchtreiziger zou bevinden. bewegen de buitentarieven tot een zodanig niveau te verlagen, dat hierdoor onze produkten op een werkelijk concurrerende basis dit gebied kunnen binnenkomen". Oostduitsers vluchten met trein BERLIJN, 6-12. Een groep van vijf-en-twintig Oostduitsers is met een trein naar west-Berlijn ge vlucht. De vluchtelingen, onder wie tien vrouwen en zeven kin deren, reden in volle snelheid met een locomotief, waarachter zich een personenrijtuig bevond, over de zonegrens in west-Berlijn naar Spandau. Daar stopten zij op het baanvak en alarmeerden via een brandalarmmelder de west-Ber- lijnse politie. Attlee zeer ernstig ziek LONDEN, 6-12. Lord Attlee, de oud-leider van de Britse Labour- party en van 1945 tot 1951 minis ter-president, is ernstig ziek. Hij is 78 jaar oud. Hij is dinsdag in een ziekenhuis opgenomen. Brits schip op zandbank in Elbe-monding HAMBURG, 7-12. Het Britse vrachtschip „Ondo" zit vast op een zandbank in de monding van de Elbe. Volgens deskundigen bevindt de bemanning, die vijftig koppen telt, zich in een ernstige situatie en het zal waarschijnlijk onmogelijk zijn het schip te redden. Doordat de storm voortduurt is het voor de te hulp gekomen sche pen onmogelijk het Britse vracht schip te naderen, maar zij blijven in de buurt. Veeziekte in Groot-Brittannië LONDEN, 6-12. De nationale vee fokkers associatie in Groot-Brit tannië heeft woensdag de Britse minister van landbouw, Soames, een telegram gezonden, waarin zij zegt ernstig verontrust te zijn door het uitbreken van een zeldzame veeziekte, leptospirois genaamd. De veefokkers dringen er bij de minister op aan een gehele zending van dertig uit Frankrijk geïmpor teerde fokstieren, waarvan een aantal aan deze ziekte bleek te lij den, onverwijld te slachten. Leptospirosis was nog niet eer der in Engeland voorgekomen. DE STRIJD IN KATANGA Ierse militairen in Leopoldstad LEOPOLDSTAD, 6-12. Twee In dische straaljagers van de Ver. Na ties hebben woensdag de Katan gaanse luchtmachtbasis in Kolwezi, bjj Elisabethstad, met mitrailleur- vuur en raketten bestookt. Zij ver nietigden vier vliegtuigen, schoten een opslagplaats voor vliegtuig brandstof in brand en beschadig den de verkeerstoren en de lan dingsbaan. De toestellen beschadig den later een brug b(j Jadotstad en brachten een militaire trein tot stil stand. Ongeveer 350 man Ierse militai ren zijn woensdag in Leopoldstad aangekomen. Zij zullen direct wor den overgebracht naar Elisabeth stad om de V.N.-strijdmacht aldaar te versterken. Zweedse troepen ter sterkte van tussen de 300 en 500 man zijn reeds naar Elisabethstad getransporteerd. Het vliegveld van Leopoldstad Zeventien vissers verdronken LISSABON, 6-12. De Portugese vissersboot „Manuel Machado" is woensdagochtend op de rotsen van het eiland Pecegueiro, op vijf km. van de Portugese kust ten zuiden van Lissabon, geslagen. Van de 21 opvarenden kwamen er 17 om het leven. De overige vier konden wor den gered. vertoonde woensdag een druk ver keer van achter elkaar landende reusachtige Globemaster transport vliegtuigen, die de verse Ierse strijdkrachten aanvoerden. Uit Eli sabethstad kwamen hier toestellen aan met Zweedse V.N.-militairen, die waren afgelost. Woensdagoch tend vroeg vertrokken uit Leopold stad zes Globemasters met Ierse militairen en zwaar oorlogsmate- rieel naar het strijdtoneel. De Amerikaanse luchtmacht heeft de V.N. een-en-twintig in Europa gestationeerde transportvliegtui gen aangeboden. Meer geld voor restauratie van de Bossche St. Jan DEN BOSCH, 6-12. De restaura- tie van het exterieur van De Bos sche St. Jan kerk zal aanmerkelijk worden versneld. Het jaarlijks sub sidiebedrag van het Rijk zal wor den verhoogd van f 70.000 tot f 250.000 om de restauratie binnen 18 tot 20 jaar te kunnen voltooien. Bovendien zal het rijkssubsidieper centage worden verhoogd van 55 tot 60 pet. In een voorstel aan Pro- vincale Staten hebben Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant voor gesteld in het voetspoor van het Rijk te treden en de jaarlijkse pro vinciale subsidie voor de restau ratie te verhogen van f 11.200 tot f 40.000. Zierikzee had zijn vogeltentoonstelling Zierikzee had zijn driedaagse vogeltentoonstelling, die vorige week werd geopend door wethouder M. C. Verheijen, die men op de foto bezig ziet met het knippen van het lint. De expositie - georganiseerd door de vereniging Vogelvreugd- werd een groot succes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Minister acht deze belasting waardevol DEN HAAG, 6-12. Blijkens de memorie van antwoord op de be groting 1962 kan de minister van financiën de vraag of hij de tijd niet gekomen acht de personele belasting te laten vervallen,niet bevestigend beantwoorden. Hij is van mening, dat in ons belasting stelsel de personele belasting als een. bijzondere bestedingsbelasting ook sinds de invoering van de om zetbelasting nog wel degelijk van waarde is. De personele belasting als zelf standige belasting verwezenlijkt in de sfeer van de bestedingen voor het woongenot een gelijke behan deling van de eigenaar die een hem toebehorend pand zelf bewoont en degene die eenzelfde pand al» wo ning huurt. Tevens biedt de per sonele belasting de gelegenheid lage huurwaarden te ontzien en re kening te houden met het kinder tal. De minister wijst er op, dat een afschaffing van de personele be lasting - tegen welke belasting in de bestaande vorm stellig bezwa ren zijn aan te voeren - ook daar om op dit moment niet verant woord is, omdat het toch reeds moeilijke probleem van het ge meentelijke belastinggebied, waar van deze belasting een integrerend deel uitmaakt, daardoor immers nog belangrijk zou worden ver zwaard. Naar de mening van de minister zal een discussie over de bestaans gronden van de personele belasting met de meeste vrucht kunnen wor den gehouden ter gelegenheid van de nadere regeling van het ge meentelijk belastinggebied. „Nederlandse dag" te Cobh COBH, Zuid-Ierland, 5-12. Het waa dinsdag een Nederlandse dag In Cobh, een pittoresk plaatsjein zuidoost Ierland, dat temidden van een groots heuvellandschap op enkele kilometers van de zee ver scholen ligt in een bocht van de rivier Lee. Daar namelijk vond op de nieuw ste werf van het Verolme-concern de „Verolme Cork Dockyard Ltd.", de tewaterlating plaats van het eerste zeewaardige vrachtschip dat ooit in Ierland is gebouwd en dat was uiteraard een gebeurtenis, die de belangstelling had van tiental- Verzorgster van Anneke Beekman gaf zich aan AMSTERDAM, 6-12. Woensdag middag heeft mej. Elisabeth van Moorst („Tante Bets"), de verzorg ster van mej. Anneke Beekman, zich gemeld bij de commandant van de parketgroep der Rijkspo litie in het Paleis van Justitie te Amsterdam. Mej. van Moorst is in maart 1956 door het gerechtshof te Amster dam bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den wegens het onttrekken van Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag. Tegen mej. van Moorst was nog steeds een bevel tot onmiddellijke gevan genneming van kracht Zij zal nu - dat is de normale procedure - worden opgesloten in een der hui zen van bewaring in de hoofdstad, met de executie van het vonnis, dat in juni 1956 door de hoge raad be krachtigd werd, is de procureur- generaal te Amsterdam, mr. H. R. Zaaijer, belast. len hoge autoriteiten en duizenden uit de omtrek. De plechtigheid kreeg een bij zonder karakter doordat de echt genote van de president van de Ierse Vrijstaat, mevrouw de Valera zich bereid had verklaard de doop plechtigheid van het 14.900 ton metende ms. „Irish Rowan" te ver richten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een tandarts is een gooche laar, die door metaal in je mond te stoppen goud uit je zak haalt, NEW YORK, 7-12. Uit goede bron wordt vernomen dat V.N.-secreta- ris-generaal Oe Thant het besluit heeft genomen de militaire opera ties der V.N. in Katanga zowel een militair als politiek doel te geven. Het zou zijn bedoeling zijn dat de actie de eerste fase is van een of fensief dat tot doel heeft in Ka- tanga nieuwe politieke autoriteiten aan de macht te brengen, waar door in eerste instantie een beper king van de Katangaanse afschei ding wordt bewerkstelligd. De Indische generaal Raja heeft carte blanche om te beslissen over de omvang en de duur van de ope raties, gezien de versterkingen en middelen waarover hij beschikt. NEW YORK, 6-12. India heeft woensdag in de beheerschapscom- missie van de V.N. een ontwerp resolutie ingediend, waarin de in stelling van een V.N.-commissie wordt voorgesteld, die volgend jaar mei een bezoek zal brengen aan het mandaatgebied Zuidwest- Afrika en in overleg met Zuid- Afrika voorbereidingen zal treffen voor de onafhankelijkheid van dit gebied. Verdachte van moord op Bruno Colombo bekent schuld AMSTERDAM, 6-12. De dertig- jarige Italiaanse horlogemaker Sergio Squazzardi, die in de Santé- gevangenis te Parijs was opgeslo ten, heeft bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan de moord op de Italiaanse zakenman Bruno Co lombo. Deze moord geschiedde nu enkele weken geleden. In verband met deze bekentenis is in Rome aangehouden de student Enrico Prisco, die verdacht wordt van medeplichtigheid. Nieuw boekje van Prinses Wilhelinina Bij de Uitgeversmaatschappij W. ten Have N.V. is verschenen een klein boekje van prinses Wilhel- mina, getiteld: „De Heer is mijn Herder". Getroffen door een verhaal in „Het Beste uit Reader's Digest", waarin een herder vertelt over de 23e psalm als DE toevlucht bij af mattende omstandigheden, geeft de Schrijfster haar visie over deze psalm. Met dit kleine geschrift laat Prinses Wilhelmina de kracht van het geloof zien, waarbij Zij het Godsvertrouwen dat spreekt uit de herderspsalm tot een duidelijk voorbeeld stelt. „Sintenelftal" was op bezoek in Belgische gemeente Sint-Niklaas Burgemeester W. Baas van Sint Laurens kreeg medaille van de stad SINT-NIKLAAS, 6-12. Elf ge meenten kent Nederland die offi cieel met Sint beginnen. Vijf jaar geleden hebben de burgemeesters van deze gemeenten zich, op initia tief van burgemeester W. Baas uit Sint Laurens, verenigd tot een Sin tenelftal. Ieder jaar rond Sinter klaas heeft het elftal een uitstapje. Bij de viering van het eerste lus trum was het Sintenelftal met echt genoten te gast van het stadsbe stuur van Sint-Niklaas in België. Het feestelijk karakter van deze gebeurtenis werd op opmerkelijke wijze verhoogd door het feit dat de stad Sint-Niklaas steeds in de tijd rond ons Sinterklaasfeest een win- terjaarmarkt houdt. Dat was voor de Belgische ver eniging van foorleveraars aanlei ding in de middaguren met wafels en oliebollen als gastheer te fun geren. Daaraan vooraf was er een officiële ontvangst ten gemeente huize, waar de Sinterklaas van Sint-Niklaas zijn Nederlandse vol gelingen verblijdde met een fraaie ets. Het was bij die gelegenheid dat aanvoerder burgemeester Baas on derscheiden werd met de stadsme- daille van Sint-Niklaas. Tegen Sin terklaas uitte hij de wens, dat zijn gemeente St. Laurens niet aange sloten zou worden bij Middelburg. (Plannen tot annexatie zullen mo gelijk volgend jaar worden gerea liseerd). Onbekenden overvallen oude man FIJNAART, 6-12. Twee tot dus ver onbekende mannen zijn woens dagavond een arbeiderswoning in Heijningen in de gemeente Fijnaart binnengedrongen. Zij hebben daar de 78-jarige alleenstaande bewoner G. van G. met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd toege bracht. Daarna hebben zij zich meester gemaakt van een bedrag van 500 gulden, het spaargeld van de bejaarde man. Deze liep ernstige verwondingen op, maar behoefde niet naar een ziekenhuis te worden overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1