DE ZIERIKZEESCHE COURANT STUK VAN ZES METER BERLIJNSE MUUR STORTTE ZONDAG IN In Elizabethstad gingen V.N.-soldaten op de vuist JMoskou bereid tot redelijkheid" Egypte wil raketten Amerikaanse stem over Soekarno Personenauto verongelukt De wateroverlast in Twenthe nam groter vormen aan Man om de aarde De Wereldraad van Kerken MAANDAG 4 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19086 ZIERIKMSCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Versperringen worden op zeven punten versterkt BERLIJN, 3-12. Zondagochtend is een zes meter lang gedeelte van de ruim twee en een halve meter hoge grensmuur tussen de Franse sector van West-Berlynen het oosteljjke stadsgedeelte ingestort. Naar de mening van de Westberlynse politie is nachtvorst de oorzaak biervan. „De Oostberlynse arbeiders zyn by het bouwen van de muur tamelyk onverschillig te werk gegaan en gebruikten weinig cement. „Het is best mogeltfk, dat de instorting van zondag maar een begin is", zo verklaarde de politie. In de nacht van zaterdag op zon dag slaagden drie jonge Oostduit sers er in ongemerkt over een prik keldraadversperring te klauteren en naar West-Berlijn te ontkomen. Een 25-jarige toerist uit Mün- chen, die zaterdagavond door Oost- duitse grensbeambten uit een reis- bus was gehaald, is drie uur later vrijgelaten. Bij zijn terugkeer in West-Berlijn verklaarde hij dat de Oostduitse politie hem van spio nage had verdacht. Tankgracht Aan de Oostduitse zijde van de sectorgrensovergang bij de Frie- drichstrasse worden werkzaamhe den uitgevoerd, die vermoedelijk ten doel hebben een tankgracht aan te leggen. Nader wordt gemeld dat Oost duitse politiemannen en burgers, onder toezicht van bijna duizend man Oostduitse militairen, bezig ELIZABETHSTAD, 3-12. In Eli zabethstad is het zaterdag tot een gevecht gekomen tussen Katan- gaanse gendarmes en Indiase mili tairen van de V.N.-strijdmacht. Twee Katanganen liepen verwon dingen op. Het incident ontstond, toen Ka- tangaanse gendarmes bij het vlieg veld, die rijkelijk „simba" - een in heemse biersoort - hadden ge bruikt, een Afrikaanse vrouw mis handelden. Een Indiase wachtpost kwam tussenbeide. Hieruit ont stond een vuistgevecht, waarbij In diase militairen waarschuwings schoten in de lucht losten. De Ka tanganen begonnen daarna een schietpartij die een half uur duurde. Toen hun munitie op was, gaven zij zich over. Intussen hadden de twee partijen wegversperringen op gericht tussen de stad en het vlieg veld. Twee en dertig gevangen geno men Katangaanse gendarmes wer den later overgedragen aan enige ministers ■vhiT'de Katangaanse re gering. Verklaring van Rusk: WASHINGTON, 3-12. De erken ning door de Sowjet-Unie van de vitale belangen van het westen ten aanzien van de kwestie Berlijn en een aanwijzing, dat Moskou bereid is tot „redelijkheid", zijn zeer be langrijk voor het op gang brengen van onderhandelingen tussen oost en west over Berlijn, zo heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, zondag in een vraaggesprek voor de televisie verklaard. Hij voegde hieraan toe te verwachten, dat de V.S. met de verantwoordelijke Russen contac ten zullen hebben om te zien, of er een bevredigende basis voor onder handelingen is. Kapitalen aangeboden aan Duitse deskundigen STUTTGART, 2-12. De regering van de Verenigde Arabische Repu bliek heeft aan de Duitse raket- specialist prof. Eugen Saenger en drie van zyn collega's twee mil joen mark beloofd in verband met de vervaardiging van raketten voor dat land, zo is in het parlement van de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg bekendgemaakt. „DE VEROVERAAR" NEW YORK, 2-12. In de „New York Mirror" van zaterdag komt een hoofdartikel voor onder de kop „Soekarno de veroveraar". Het blad schrijft: „Er zijn uitersten in alles en men kan veilig zeggen dat president Soekarno van Indonesië een toonbeeld is van dolgeworden anti-kolonialisme. De neutralisti- sche-linkse-weetikveel regeerder van Indonesië dreigt met een spoe dige militaire actie tot bevrijding van Nederlands Nieuw-Guinea, dat langdurig en bekwaam door de Ne derlanders is bestuurd. Soekarno kan niet meer aan spraak op Nederlands Nieuw Gui nea maken dan Amerika op Nieuw Schotland of Newfoundland. De Papoea's van Nieuw Guinea zijn etnisch niet verwant met de Ma- leiers van Indonesië, worden door de Nederlanders goed behandeld en zijn op weg naar onafhankelijk heid. De Nederlanders hebben zelfs aangeboden de Verenigde Naties een rol in Nieuw Guinea te laten spelen en de bevolking over zelf beschikking te laten stemmen. Het zou misschien goed zijn Soekarno aan zijn woord te houden. Laat hem een oorlog beginnen en zien waar hij terecht komt". De minister van Economische Zaken, dr. Eduard Leuze, zei dat prof. Saenger reeds 600.000 mark ontvangen heeft, en dat vermoede lijk de helft van de beloofde som reeds is betaald. Dr. Leuze zei dat in West-Duitsland een firma is op gericht die de Egyptische order zal uitvoeren en dat onderdelen voor raketten naar Egypte worden uit gevoerd. Próf. Saenger heeft zich onlangs op verzoek van de raad van toe zicht van het staatsinstituut voor de ontwikkeling van straalaandrij ving teruggetrokken als directeur, nadat zijn werk voor Egypte be kend werd. Algemene Weduwen- en Wezenwet DEIN HAAG, 1-12. Minister Veld kamp is van mening, dat voorals nog geen termen aanwezig zyn om de A.W.W.-uitkeringen te verho gen. De A.W.W.-uitkeringen zyn op een hoger peil afgestemd dan de A.O.W.-uitkeringen, hetgeen van zelf ook gunstig doorwerkt by elke procentuele verhoging van de uit keringsbedragen op grond van de wettelijk voorgeschreven aanpas sing van die bedragen aan de stij gingen van de loonindex. In verband hiermede acht e be windsman een verhoging van de A.W.W.-uitkeringen op korte ter mijn niet geboden. Wel echter heeft hij de S.E.R. verzocht bij de ver dere bestudering van het vraag stuk van de verhoging van de A. O.W.-pensioenen tevens te bezien of, en zo ja, in hoeverre, in ver band daarmede ook de A.W.W.- uitkeringen herziening behoeven, aldus schrijft hij in de memorie van antwoord op zijn begroting 1962. zijn de versperringen bij alle zeven punten, waar de sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn kan worden, overschreden, te versterken. De militairen betrokken hun pos ten kort na het invallen van de duisternis. Het Oostduitse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat de werkzaamheden worden uitgevoerd „ter waarbor ging van de veiligheid". Sinterklaas bestolen DEN HAAG. Terwijl de Hagenaar A. K. van S. met veel verve de rol van Sint Nicolaas vervulde in een clubhuis aan de Noordpol- derkade in Den Haag, is uit zijn kleding, die hij op de tweede verdieping had. la ten liggen nadat hij zijn eerbiedwaardig pak had aangetrokken, zijn porte feuille met een bedrag van f 250 gestolen. Maar niet alleen Sinterklaas werd be nadeeld. Ook zijn veertien jarige zwarte Piet ontdekte dat zijn portemonnaie - met twee gulden - verdwenen was. Van de dader ont breekt ieder spoor. Eén dode en vier zwaar gewonden MAASTRICHT, 1-12. Een Belgi sche personenauto met vijf inzit tenden is op de Akersteenweg tus sen Maastricht en Aken, ter hoog te van de gemeente Heer, in volle vaart tegen een trekker met opleg ger gereden. De vijf inzittenden, een uit Dormagen (Duitsland) af komstige familie die in België ver blijft, zijn ernstig gewond naar het Maastrichtse ziekenhuis Sint Anna- dal overgebracht, waar de onge veer 60-jarige mevrouw J. spoedig na aankomst is overleden. De bestuurder van de auto, de heer K. van B., alsmede zijn echt genote J. P. en hun kinderen, de tweejarige jongen A. van B. en het éénjarig meisje S. van B. ver keren in levensgevaar. Londen zat goeddeels zonder licht LONDEN, 2-12. Grote delen van Londen en omgeving zijn zondag middag anderhalf uur zonder elek trische stroom geweest als gevolg van een storing. De lichten gingen uit en de machines hielden op met draaien. Telexverbindingen werden verbroken. Ook de B.B.-zender van Wrotham in Kent viel uit. Een woordvoerder van de direc tie voor de elektriciteitsvoorziening deelde mee dat voorzover bekend is, een storing in een generator station de oorzaak is. Volgens hem is het gebied dat door de storing werd getroffen ongeveer hetzelfde als dat van de storing in mei van dit jaar. Vreemde wedstrijd Een inwoner van de noord- Franse stad Maubeuge is er in geslaagd in een half uur tijds twee meter bloedworst naar binnen te werken, waardoor hij de eerste prijs won op een bloedworstwed strijd in zijn woonplaats. Geen van de tien deelne mers had medische hulp nodig. De wedstrijd is het hoogtepunt van de jaarlijk se bloedworstmarkt van Maubeuge. Ondergrondse kernproef in de Ver. Staten WASHINGTON, 4-12. De V.S. hebben zondag op het proefterrein van Nevada een ondergrondse kernproef van geringe kracht ge nomen. Dit is door de commissie voor atoomenergie meegedeeld. EEN ZINVOLLE BROCHURE Schoolmeïk ook sterk aanbevolen voor de oudere jeugd 200 „schoolmelkgemeenten" In dit boekje vindt men het ad vies van de Voedingsraad aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en die van land bouw en visserij o.m. ook enkele gegevens over de oorsprong en ontwikkeling van de schoolmelk- V\iorziening, haar internationaal karakter, het onderwijs en het tandbederf. In de brochure wordt verder ook aandacht gevraagd voor de door de raad aanbevolen invoering van schoolmeïk voor de oudere jeugd. Behalve door de Voedingsraad wordt de melkvoorziening voor de oudere jeugd steeds sterker bepleit door schoolartsendiensten en in specties van de volksgezondheid. Daarbij wordt er op gewezen dat de regelmatige voedingsgewoonten in het goede ontbijt tegenwoordig dikwijls in het gedrang komen, het geen vooral voor een voldoende eiwitvoorziening bedenkelijk kan zijn. In ons land wordt thans in drie honderd gemeenten melk op kleu ter- en lagere scholen gedronken. (Op 4 december (vandaag) zal Groenlo officieel tot de 300ste „schoolmelkgemeente" worden in gewijd door haar burgemeester Jhr. mr. E. M. van Nispen tot Panner- den en enige vertegenwoordigers van de inspectie volksgezondheid). In een veertigtal van deze gemeen ten werd een begin gemaakt met het verstrekken van melk in de pauze op Ulo-, lagere technische-, huishoud- en middelbare scholen. Huizen moesten worden ontruimd HENGELO, 2-12. Zaterdagnacht en -morgen is het water in de be ken in Twenthe weer gestegen. Daar het water in Almelo, waar het uiteindelijk in de kanalen te recht komt, niet snel genoeg kan worden afgevoerd, kwamen tussen Almelo en Hengelo vele landerijen blank te staan en liepen ook in Hengelo verscheidene straten onder water. Omstreeks één uur in de nacht van vrijdag op zaterdag besloten politie en sociale zaken in Hengelo om alvast zeven gezinnen, die aan de rijksweg naar Oldenzaal wonen, in hotels onder te brengen. Kort daarna liep het water deze huizen binnen. Vele wegen in Hengelo moesten in de loop van de nacht voor het verkeer worden gesloten, omdat het water er van muur tot muur kwam te staan. Daar de regenval voortduurt, is het niet te verwach ten dat het water spoedig zal zak ken, temeer daar het steeds minder snel afvloeit nu de beken tussen Hengelo en Almelo buiten hun oe vers zijn getreden. Noorse minister Lange (optimistisch) terug uit Moskou OSLO, 3-12. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, die vrijdag in Moskou een onderhoud gehad heeft met premier Chroesjt- sjef, is zaterdag in de Noorse hoofdstad teruggekeerd. Hij zei bij zijn aankomst in Oslo dat zijn optimisme ten aanzien van zijn reis naar de Sowjet-Unie ge rechtvaardigd is geweest. Zijn ge sprek met de Russische premier verliep in een zeer vriendschappe lijke sfeer en de minister geloofde dat de Sowjet-Unie Noorwegen's lidmaatschap van de NAVO aan vaardt, zij het niet met genoegen. Het rioolwater van Enschede, dat eveneens door de beken in Hengelo stroomt, wordt nu voor een deel rechtstreeks afgevoerd naar het Twentekanaal doordat in de beek- wand een opening is gemaakt waar door het water over de Twekkeler- weg stroomt en vandaar in het ka naal terecht komt. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Op doornen zaaien Volgt distels maaien. NEW YORK, 3-12. De V.S. zullen op 20 december voor het eerst een man in een baan om de aarde bren gen, zo heeft zaterdag de democra tische afgevaardigde Victor Afunso, lid van de Huiscommissie voor we tenschappen en ruimtevaart, in een televisievraaggesprek bekend ge maakt. Hij sprak in dit verband van een „prachtig kerstgeschenk". Nederlandse vlieger omgekomen LAE (Australische Nieuw Guinea), 2-12. Twee vliegers, de Nederlan der Rinus Zuyman en de officier Brian Badger, zijn omgekomen bij een ongeluk met een vliegtuigje dat neerstortte op een bergtop in Australisch Nieuw Guinea. Er zijn geen overlevenden waargenomen op de plaats waar men het bran dende wrak heeft gezien. Uit Mounthagen, 65 km van het gebied van het ongeluk, is een patrouille te voet op weg om een onderzoek in te stellen. Schipperszoontje verdronk te Rotterdam ROTTERDAM, 2-12. De Rotter- damse rivierpolitie heeft vanmor gen om half twaalf het lijkje ge dregd van de 4-jarige Jacobus A. Gubbels, zoontje van de schip per van het binnenvaartuig „Ex press 302", dat in de Rotterdamse binnenhaven ligt. Het knaapje werd sinds vrijdagmiddag drie uur vermist. Gisteravond reeds nam de politie aan, dat de jongen van het schip was gevallen en ver dronken. NEW DELHI, 4-12. De derde al gemene vergadering van de We reldraad van Kerken heeft zondag eenstemmig een resolutie aange nomen waarin het anti-semitisme wordt veroordeeld als een „zonde jegens God en de mens". In de resolutie wordt er op aan gedrongen dat de christelijke op vattingen over de historische ge beurtenissen die tot de kruisiging van Christus leidden, niet zo moe ten worden aangediend dat het Joodse volk van heden de verant woordelijkheden worden opgelegd die tot de gehele mensheid behoren en niet tot één ras of gemeenschap. „Joden waren de eersten die Jezus aanvaardden en Joden zijn niet de 'enigen die Hem nog niet hebben erkend". OPLUCHTING ONDER BEVOLKING Water in bedreigd gebied van Drenthe zakte tijdens weekeinde COEVORDEN, 3-12. Het water zakt in het bedreigde gebied van Drenthe rond Meppel en Coevor- den. In Meppel halen de mensen wat vryer adem nu het dit week einde droog is gebleven. De afwa teringskanalen hebben de enorme watermassa's uit de hoger gelegen polders nauwelijks kunnen verwer ken. Het scheelde maar dertig mm regen of de straten van Meppel, maar ook vele huiskamers, hadden opnieuw blank gestaan, evenals dit het geval was van 3 op 4 december van het vorige jaar. Veel Meppelenaren herinneren zich nog als de dag van gisteren hoe hun Sint Nicolaasfeest van vo rige jaar in duigen viel. Hoe ze in plaats van pakjesavond vieren, met man en macht het water moesten keren en hun huisraad in allerijl in veiligheid moesten brengen. Veel schade is er toen geleden aan vloer bedekking en huisraad. Toen dan ook de aanhoudende regen aan het eind van de week het water in de Hoogeveense Vaart, het Oude Gat, de Reest, de Drent- sche Hoofdvaart en de Woldse A deed stijgen, maakte zich weer angst van de Meppelse bevolking meester. En zo ging het ook in Coevorden, waar men ook nog slechte herinnering heeft aan het vorige jaar. Maar het water zakt thans en men heeft goede hoop dat het overtollige water door de afwate ringskanalen verwerkt is voordat opnieuw de regen een bedreiging vormt. Koningin bezocht Koninklijke schouwburg DEN HAAG, 2-12. H.M. de Ko- ningin heeft in gezelschap van haar particulier secretaresse, jkvr. C. E. B. Roëll, zaterdagavond in de Ko ninklijke schouwburg in Den Haag de voorstelling bijgewoond die de Haagse Comedie gaf van „De Ker sentuin" van Tsjechov. In de pauze ontving de koningin de vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol, Ida Wasserman, die dit seizoen veertig jaar aan het toneel is. Den Briel heeft gerestaureerde kerk BRIELLE, 2-12. In een officiële bijeenkomst in de Grote of Sint Catharijnekerk in Brielle is zater dagmiddag het feit gevierd, dat de restauratie van dit kerkgebouw ge reed is gekomen. De klokken van de kerk beierden een half uur lang. De bijeenkomst werd bijgewoond door ruim achthonderd genodigden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1