A«&h Russisch veto verhindert V.N.-lidmaatschap van Koeweit Chroesjtsjef feliciteert de Paus Controle van dakwerk Katanga blijft roerig Planta-ziekte deed zich „goedaardig" voor bij ongeveer 100.000 personen Geen extra onkosten-vergoeding voor huurders „zoutschade"-woningen Défilé van brandweerkorpsen Spionageproces in West-Berlijn Lening van Verenigde Naties? De zaak- Marie Besnard DE ZIERIKZEESCHE COURANT REGERING TELEURGESTELD OVER VERWERPING NIEUW-GUINEAPLAN IN VERENIGDE NATIES „Nederland sterker na debat" SCHIPHOL, 30-11. Na een drietal voor hem „zeer zware en span nende weken" ls de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. II. A. Luns, donderdagmiddag uit New York op Schiphol teruggekeerd, waar hU de verzamelde pers, film en radio op een persconferentie mede deelde „zeer vermoeid, doch niet ontmoedigd te zjjn". Op een desbetreffende vraag antwoordde h\j: „Ik wil u niet verhelen, dat de Nederlandse regering wel teleurgesteld is over de verwerping van het plan, maar daar staat tegenover dat het verloop van de debatten en het getal der landen die het plan hebben gesteund er op dulden, dat de Nederlandse regering er geiyk mee had deze zaak aan de Verenigde Naties voor te leggen". Volgens de minister is de alge mene aandrang in de wereld voor bilaterale onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea in de laat ste jaren verzwakt. In 1957 - zo meende hij zich te herinneren - waren er 42 stemmen voor en 24 tegen een desbetreffende resolutie in een vergadering van ruim 80 landen; nu kreeg het voorstel van India slechts 41 stemmen in een vergadering va nmeer dan 100 lan den. Daarbij moet dan nog reke ning worden gehouden met het Sowjet-blok, dat „met zijn meelo pers, zoals Cuba", India een veer tiental stemmen opleverde. „Nederland is versterkt uit dit debat gekomen", zo zeide minister Luns. De regering wist door haar vele contacten in het laatste half jaar, dat het plan by de verschil lende buitenlandse mogendheden grote instemming zou vinden, maar als het er op aan komt zich open- ïyk uit te spreken, terwyi er zware oppositie wordt gevoerd, dan spre ken allerlei factoren mee. De minister constateerde dat de dekolonisatie-politiek voor Nieuw- Guinea en het Nederlandse plan tot het op bonafide wijze uitoefe nen van het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, in de Algemene Vergadering een absolute meerder heid had verkregen. In de laatste drie maanden heeft het algemene beeld zich volgens hem op radicale wijze ten gunste van Nederland ge wijzigd. Dat blijkt uit het feit, dat Nederland „bepaaldelijk versterkt NEW YORK, 30-11. - De Sow jet- Unie heeft bij de behandeling door de Veiligheidsraad der Verenigde Naties van de aanvrage van het voormalige Britse protectoraat Koeweit om het lidmaatschap der Volkerenorganisatie voor de 98ste maal van haar recht van veto ge bruik gemaakt. De Sowjetrussische vertegen woordiger Zorin, onderminister van Buitenlandse Zaken, die tevens als voorzitter van de Veiligheidsraad optrad, beweerde dat het olierijke Koeweit geen soevereine staat was, doch dat het „afhankelijk" was van Engeland. Vijftien doden bij vliegtuigongeluk SYDNEY, 1-12. Een Viscount, die donderdag in een hevige storm op gestegen was van het vliegveld van Sydney is rond tien minuten later in de buurt van Sydney in zee ge stort. Alle inzittenden - 11 passa giers en 4 bemanningsleden - kwa men om het leven. Men heeft in de baai van Botany het wrak van het toestel en 15 verminkte lijken ge vonden. De Viscount was op weg naar Canberra. „Deze afhankelijkheid heeft En geland in staat gesteld troepen naar Koeweit te zenden, waarmede het agressieve oogmerken jegens Ara bische staten had. Toelating van Koeweit tot de Verenigde Naties zou de geschillen tussen de Arabi sche staten verscherpen. Daarom moet de bespreking van Koeweits aanvrage worden uitgesteld" aldus Zorin, die daarop het 98ste Rus sische veto uitbracht. ROME, 30-11. De Sow jet-Russi sche premier Nikita Chroesjtsjef heeft paus Joannes de 23ste een boodschap met goede wensen ge zonden bij gelegenheid van diens tachtigste verjaardag en hierop is een antwoord teruggestuurd, aldus heeft een woordvoerder van het Vaticaanse voorlichtingsbureau meegedeeld. Dit zou, meent men, de eerste boodschap van een der gelijk karakter geweest zijn die een paus van een Sowj et-leider heeft ontvangen. uit het debat is gekomen". Ons land kan dan ook met vertrouwen de verdere ontwikkeling tegemoet zien. De minister zei verslag te zullen uitbrengen aan de ministerraad van de consequenties der debatten. „Zoals u weet ben ik nog één dag langer in Amerika gebleven om met de Nederlandse ambassadeur en. de secretaris-generaal der V.N. overleg te plegen over de algemene resolutie, die is aangenomen over de dekolonisatie. Hierover kan ik u slechts meedelen dat het een nut tig gesprek is geweest en dat het door meer gevolgd zal worden". ETTEN, 30-11. De Haagse Ballonclub heeft van Sint Nicolaas de opdracht ont vangen de grote luchtballon Jules Verne" voor hem gereed te willen maken. De Sint wil daarin zaterdag middag 2 december om 2 uur in Etten opstijgen om op deze luchtige wijze het werk te controleren van zijn zwarte Pieten op de daken. Het is voor de eer ste maal in de geschiedenis dat de Sint van een lucht ballon gebruik zal maken. Burgemeester Odink geeft Sint Nicolaas een groot aan tal cadeaux mf.de voor de kinderen en eenzamen in de onbekende plaats waar de ballon zal neerkomen. Het gemeentebestuur zal de „doorluchtige" bisschop uit geleide doen op de ballon haven van Etten. ELIZABETHSTAD30-11. - Een vliegtuig van „Air Katanga", de Katangaanse luchtvaartmaatschap pij, dat wapens zou overbrengen naar Kongolo, in noord-Katanga, veertig kilometer van de grens van de provincie Kivoe, is donderdag morgen toen het van het vliegveld van Elisabethstad zou vertrekken, door de Verenigde Naties vast ge houden. Eerst nadat de wapens uit het vliegtuig waren gelost, werd toestemming tot vertrek gegeven. Volgens woensdag in Elisabeth stad ontvangen berichten, hebben troepen van de Kongolese centrale regering dinsdag een aanval op Kongolo ingezet. De stad wordt verdedigd door ongeveer 1.500 Ka tangaanse gendarmes. De gevech ten zouden nog steeds voortduren. Een C-47 van de Amerikaanse luchtmacht, die een I heuvel blijven hangen. De naam van het weerstation weerstation in Alaska moest bevoorraden, is ten ge- is overigens „Bravo", vol ge van een geforceerde landing op een sneeuw- De tuin van het Professor Zeeman-lyceum werd verrijkt met een stijl vol in brons uitgevoerd monumentje, van de Haagse kunstenares Everdine Henny. Het monumentje stelt voor een meisje en een jongen, die de maatschappelijke ladder beklimmen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Eindverslag van de minister: DEN HAAG, 30-11. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bü de griffie van de Tweede Ka mer het eindverslag over de plan- taziekte ter kennisneming door de Kamer-leden gedeponeerd. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer vat minis ter Veldkamp de belangrijkste con clusies samen van het onderzoek, dat is verricht door de geneeskun dige en farmaceutische hoofdin specties van de volksgezondheid, het rijksinstituut voor de volksge zondheid en de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst te Rotterdam. Naar schatting heeft de ziekte zich by ongeveer 100.000 personen voorgedaan, zy had in het alge meen een goedaardig beloop. Drie honderd patiënten moesten echter toch in een ziekenhuis worden op genomen. De sterfte was minimaal; met zekerheid werd slechts in één geval de plantaziekte als oorzaak van overiydén vastgesteld. Naar de mening van de deskun digen, die het onderzoek hebben verricht, mag het epidemiologisch bewijs van de samenhang tussen de plantaziekte en de plantacon- sumptie als geleverd worden be schouwd. Naar alle waarschijnlijk heid werd het schadelijke bestand deel in planta-rood gevormd door een nieuwe emulgator ME 18. Tijdens het heersen van de „blaasjesziekte" in Duitsland werd sterk gedacht aan de mogelijkheid met een door een virus veroorzaak te ziekte te doen te hebben. Een onderzoek van het rijksinstituut voor de volksgezondheid bij zeven tig patiënten gaf geen aanleiding een virus verantwoordelijk te stel len voor het verwekken van de ziekte. Het lijkt aannemelijker de verschijnselen van de ziekte als een overgevoeligheidsreactie te be schouwen. Het onderzoek wordt vooral in deze richting voortgezet en zal nog geruime tijd vorderen. DEN HAAG, 30-11. Op schrifte- ïyke vragen van het Tweede Ka mer-lid de heer Van der Peyi van de C.H.U. betreffende de vergoe ding van extra-onkosten aan huur ders van woningen in het voorma lige rampgebied, gemaakt tydens het herstel van de zogenaamde „zoutschade" in die woningen, ant woordt minister Zylstra, mede na mens minister Van Aartsen dat het niet mogeiyk is een tegemoetko ming in deze kosten te verlenen. Deze kosten zyn geen schade in de zin van de wet. Voorts zeggen de bewindslieden, dat zij ervan op de hoogte zijn, dat de zogenaamde zoutschade aan een aantal in Zeeland en Zuid-Holland gelegen woningen alleen naar be horen kan worden hersteld, indien de woningen enige tijd worden ont ruimd, hetgeen voor de bewoners, naast ongerief, ook kosten mee- Prinses Beatrix in Brussel BRUSSEL, 30-11. Prinses Bea trix is donderdagochtend uit Lu xemburg in Brussel aangekomen op haar studiereis langs de Euro pese instellingen. Tijdens haar tweedaags verblijf in de Belgische hoofdstad zal zij bezoeken brengen aan organen van de E.E.G. en Euratom. brengt. In de aan de bewindslieden bekende gevallen gaat het om de schade aan een of meer woning wetwoningen, waarop de regelin gen voor publiekrechtelijke licha men van toepassing zijn. Met be trekking tot andere woningen is tot nu toe van een noodzaak tot tijde lijke ontruiming gebleken, aldus de ministers. ARNHEM, 30-11. Een twee kilo meter lange stoet van brandweer- materieel zal op zaterdag 2 decem ber door Arnhem trekken en defi leren voor het Huis der Provincie in de Gelderse hoofdstad. Dit ver toon van oud en allernieuwste ma terieel van de brandweerkorpsen in het land heeft plaats ter gele genheid van het afscheid v>an le den van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van brand weercommandanten, de heren A. Jonker uit Arnhem en E. Priester uit Bilthoven, resp. oud-voorzitter en oud-secretaris-penningmeester, en het 40-jarig ambtsjubileum van de heer J. de Roos uit Arnhem, dis trictsinspecteur voor het brand weerwezen in Gelderland en Over ijssel. Bij het défilé is het de be doeling een indruk te geven van de vooruitgang van het brandweerma- terleel sedert de bevrijding. BERLIJN, 30-11. Een rechtbank in West-Berlijn heeft donderdag een begin gemaakt met de behan deling van de strafzaak tegen de 36-jarige West-Berlijner Horst Eit- ner, die, evenals zijn 30-jarige vrouw, wordt verdacht van het on derhouden van verraderlijke be trekkingen met de Russische gehei me dienst en van het geven van inlichtingen, waardoor Westduitse onderdanen gevaar liepen te wor den vervolgd door de Russische en Oostduitse autoriteiten. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd. Nader wordt bekend gemaakt dat Eitner tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Zijn vrouw, wegens medeplichtigheid, tot acht maan den. NEW YORK, 30-11. Uit gewoon lijk betrouwbare kringen is verno men dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties ad interim, Oe Thant, met de vyf permanente leden van de Veiligheidsraad heeft gesproken over de mogeiykheid van een obligatielening van twee honderd miljoen dollar om de uit gaven van de V.N. te dekken. De vijf permanente leden, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en China, zou den een aanbod gekregen hebben deze lening op te brengen. De le ning zou aan de regeringen en de nationale banken tegen twee pro cent interest met een looptijd van vijfentwintig jaar worden aange boden. De Verenigde Naties zijn in fi nanciële moeilijkheden gekomen door de uitgaven in Kongo en het Midden-Oosten en door wanbeta ling. De Sowjet-Unie, Frankrijk en Zuid-Afrika hebben geweigerd in de kosten voor Kongo bij te dragen In sommige kringen is voorgesteld dat de Verenigde Naties beter zou den doen met aan te dringen op het voldoen van achterstallige bij dragen onder meer door Rusland, China en een aantal kleinere lan den. BORDEAUX, 30-11. De openbare aanklager in de zaak tegen Marie Besnard, die van moord op zes ver wanten door arsenicumvergiftiging wordt beschuldigd, heeft de laatste afgelegde wetenschappelijke getui genverklaring in twijfel getrokken. Hij acht de beschuldigingen tegen de vrouw overweldigend. Het hof heeft nu reeds een week tegenstrijdige getuigenverklaringen van gifkenners over de betrouw baarheid van de inlichtingen van de specialisten aangehoord. Mevrouw Besnard staat nu voor de derde maal terecht. Verwacht wordt dat de zaak nog twee weken zal duren. Man gedood bij frontale botsing ASSENDELFT, 30-11. Donderdag omstreeks half vijf zijn in de Dorpsstraat te Assendelft een per sonenauto en een zandauto fron taal met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de personen auto, de 61-jarige heer C. Dunne bier uit Assendelft, werd hierbij op slag gedood. Het ongeluk ge beurde op een smal bruggetje en is waarschijnlijk veroorzaakt door de slechte weersomstandigheden. Stijg jging van de zilverprijs AMSTERDAM, 30-11. De goud- noteringen zijn, blijkens een opga ve van H. Drijfhout en Zoon's Edel- metaalbedrijven N.V. in Amster dam deze week onveranderd geble ven, t.w. veredelingsgoud f 4.100- f 4.150, binnenlands goud f 4.250. De zilvernotering is echter met in gang van heden gewijzigd van fl07.00-f 112.50 tot f 114.00-f 121.50. Deze stijging houdt verband met het feit, dat president Kennedy besloten heeft de verkoop van zil ver uit de Amerikaanse schatkist voorlopig stop te zetten. De waarde van de kerkdag moet blijken uit de werkdag. VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 118e jaargang No. 19085 7«i™mf»nieuwsbope ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minister Luns vermoeid maar niet ontmoedigd Bronsinonuuientje voor lyceum

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1