tanden In tuin van prof. Zeemanlyceum verrees bronsmonumentje 1960 topjaar voor de P.T.T. Spit,Spierpijn I DAMPO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 No. 19084 Ingezonden mededeling Blikvanger voor de jeugd ZIERIKZEE, 28-11. Sinds dinsdagmiddag kan de intellectuele hope des vaderlands, wat nolstalgisch naar buiten starend, de blik laten rusten op een bronsbeeldje, dat is opgericht in de tuin van het Prof. Zeemanlyceum, als laat - maar aantrekkelijk - uitvloeisel van de ver bouwing van enige jaren terug. Hoewel de Rijksgebouwendienst wordt bediend door mannnen die altijd de woorden nuttig, degelijk en efficiënt voor in de mond hebben, is het niettemin zo dat elk bouw- of verbouwingsmuisje een klein geldstaartje heeft in de vorm van een luttel percentage van de bouw som, dat besteed mag worden aan een artistieke verfraaiing van ge bouw of omgeving. Voor het Prof. Zeemanlyceum betekende dit een figuratief bronsmonumentje, bestemd voor de sfeervolle tuin en ge maakt door de Haagse kunstenares mevrouw Everdine Henny. Het is een speels beeldhouwwerkje geworden, dat - in aanwezigheid van de kunstenares en de rector van het lyceum dr. J. J. Westen dorp Boerma - dinsdagmiddag, on der een dreigend donkere lucht, op zijn granieten sokkel is gehesen, nadat werklieden reeds in de mor genuren de nodige voorbereidingen hadden gemaakt voor de plaatsing. Het monumentje stelt voor een meisje en een jongen, die de maat schappelijke ladder bestijgen, een zinvol motief in een milieu, waar aan dagelijks aan de vorming van de jeugd met man en macht wordt gezwoegd. Het doel van de jeugd is uiteraard omhoog gericht en dit vond in het monumentje zijn ver zinnebeelding in een steentje, op één der sporten van de ladder aan gebracht en bedoeld om het licht van de zon te weerkaatsen, zij het dat hiervan bij de plaatsing weinig sprake kon zijn, want de natuur gebruikte begin deze week alleen grijzen. Kleinmaar fijn „Een klein, maar fijn dingetje" zo werd het beeldhouwwerkje gekarakteriseerd, al gaf de jeugd hier en daar wel wat forser commentaar, toen het - na de plaatsing - in de gele genheid werd gesteld de nieu we aanwinst voor de school in ogenschouw te nemen. Men was trouwens reeds- 's mor gens afgestemd op de „maatschap pelijke ladder", want toen een be gin werd gemaakt met het stellen van de betonnen ondervoet voor de sokkel, verschenen tientallen nieuwsgierige gezichten voor de Jaarverslag toont winst aan van f 95,6 miljoen DEN HAAG, 28-11. Verschenen Is het jaarverslag van de P.T.T. over 1960. Dit verslag zegt, dat het bedrijf in 1960 zeer gunstige finan ciële resultaten heeft bereikt. De totale winst bedroeg 95,6 miljoen gulden, tegen 90,1 miljoen gulden in 1959. In 1960 bedroeg het gemiddeld werkzame kapitaal 1,5 miljard gul den. Het daarop behaalde rende ment bestond uit 41,9 miljoen gul den betaalde rente en 84,6 miljoen gulden winst De rentabiliteit van het kapitaal was dus bijna acht en een half procent tegen ruim negen procent in 1959. Uit de winst van 95,6 miljoen gulden is toegevoegd aan de reser ves 69,6 miljoen gulden en uitge keerd aan het rijk 26 miljoen gul den. Daarnaast werden 41,9 miljoen gulden rente en 23,6 miljoen gul den als drie en een half procent heffing over de bedrijfsbaten aan het rijk uitgekeerd. De investeringen hebben in I960 een niveau bereikt van 183,6 mil joen gulden. Dit betekent ten op zichte van het voorafgaande jaar wederom een stijging van bijna twaalf procent. De omvang van het binnenlandse postverkeer steeg in KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alkmaar: A. van de Bovenkamp te Engwierum; te Har- dinxveld-Giessendam (tweede pred" pi.): A. van Brummelen te Schoon- rewoerd. Aangenomen naar Sint Anna Pa rochie (toez.): J. J. Ph. Valeton te Ulrum; naar N.O. Polder (wijkge- meente Marknesse): B. C. Jucke- ma te Opende (Groningen); naar Achterberg (Utrecht): P. M. Breu- gem, kand. te Stolwijk. Bedankt voor Sint Philipsland: J. Groenenboom te Lopikerkapel; voor Dedemsvaart (toez.): P. Hete- brij te Sellingen. Beroepbaarstelling. De heer B. J. Bannink, vicaris te Voorburg, is per 1 januari aanstaande beroep baar. Geref. Kerken Beroepen te Zeist (vac. J. Wil schut): Joh. Pasveer te Capelle a.d. IJssel; te Oos tern ij kerk: C. van Noort, kand. te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Haamstede-Kerk- werve: T. Brienen te Mussel. Chr. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Hoofddorp: J. G. van Minnen te Delft. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Zeist: P. J. Mietes te Amsterdam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Veenendaal: A. Vergunst te Rotterdam-centrum. 1960 met circa vijf procent tot ruim 1.900 miljoen stukken. De groei van het verkeer was het grootst in de groep drukwerken. Ingezonden mededeling Geen grenzen voor patiënten STRAATSBURG, 29-11. De lan den van de raad van Europa gaan hun bijzondere faciliteiten op ge neeskundig gebied zoals sanatoria, speciale ziekenhuizen e.d. gemak kelijker bereikbaar maken voor patiënten uit geheel West-Europa. Deskundigen van de raad van Eu ropa hebben een overeenkomst uit gewerkt die voorziet in onbelem merde grensoverschrijding voor de patiënten van ziekenfondsen die een speciale behandeling of ver blijf in een bepaald klimaat nodig hebben. De overeenkomst, die nog door het ministercomité van de raad van Europa moet worden goedgekeurd, is opgesteld in nauwe samenwer king met de I.L.O., de internatio nale arbeidsorganisatie. VISSERUBERICHTEN Esso Nederland (t.), 27-11 van Go thenburg naar Malmö. Kelletia (t.), 28-11 van Rotterdam naar Bergen. Tegelberg, 29-11 te Rio de Janeiro. Zeeland, 25-11 van Djeddah naar Bombay. schoolramen, een niet geprogra- meerde visuele belangstelling waar voor de rector een stofje moest steken. De leerlingen immers kre gen 's middags hun kans. Een kort gesprekje met mevrouw Henny leerde dat de kunstenares wel an dere technieken heeft be-oefend, maar het de laatste jaren vooral in brons zoekt en hier en daar met objekten in het land druk in de weer is. Van haar scheppend bezig zijn, is in ieder geval nu ook te Zierikzee een voorbeeld aanwezig en de hoop mag bestaan, dat de jeugd op gepaste tijdstippen eens een oogje aan dit gezellig monu mentje zal wagen om te snappen welke kant het voor haar uitmoet. Omhoog, gelijk gezegd! Uitzonderlijke vangst RENESSE, 28-11. Te Re- nesse zag de sportvisser de heer M. de Vries een reeds lang gekoesterde wens in vervulling gaan. Aan het strand ving hij met zijn werphengel een kabeljauw van elf pond en drie ons. Toen deze boffende henge laar beet had, begon voor hem een even spannende als inspannende wedloop om deze kanjer op het strand te krijgen. Na einde loos schijnend inhalen ge lukte dit tenslotte. Thuisge komen kreeg de nis een plaatsje in een oude was mand, want de gebruikelij ke visemmer bleek te klein voor dit prachtexemplaar. FLITSEN UIT HET BUITENLAND In een mededeling van het Ve nezolaanse ministerie van Binnen landse Zaken wordt melding ge maakt van terroristische daden en van sabotagepogingen in het gebied van Caracas. Bij een luchtoefening boven Oran zijn twee Franse bommen werpers van het type B-26 met el kaar in botsing gekomen en neer gestort. Alle inzittenden van de twee toestellen - acht man - kwa men om het leven. De Algemene Vergadering der V.N. heeft zonder debat met alge mene stemmen een ontwerpresolu tie van India aanvaard, waarin er bij de V.S. en de Sowjet-Unie op wordt aangedrongen, tot overeen stemming te komen over de samen stelling van een orgaan voor ont- wapeningsoverleg, Dé Verenigde Staten en Enge land hebben het nieuwe Russische voorstel voor een verdrag tot stop zetting der kernproeven zonder in ternationale inspektie of controle hevig aangevallen. De Amerikaan se afgevaardigde, Arthur Dean, noemde het plan absoluut onvol doende. Eurovisie Songfestival in voorjaar 1962 HILVERSUM, 27-11. In het voor- jaar van 1962 zal er weer een Euro visie songfestival worden georgani seerd. De Nederlandse Televisie Stichting heeft besloten daaraan weer mede te werken. Het liedje, waarmee Nederland op de interna tionale finale zal mededingen, zal worden gekozen in een nationale finale die gehouden wordt op dins dag 20 februari 1962. De solisten, die voor een optre den in de nationale finale gekozen werden zijn: Conny van den Bosch, Ella Raya, de Padre Twins, Jan van der Most en Rita Corita. DEN HAAG. De 36-jarige W. L. V. uit Den Haag is overleden nadat hij op de hoek van de Javastraat en het Nassauplein in botsing was gek omen met de wielrijder T. J. de R., eveneens uit Den Haag. De heer V., die op een bromfiets reed, liep bij de botsing vermoedelijk een schedelbasisfraktuur op. Twee uur na de opname in het zieken huis is hij overleden. Geleerden aten Strontium 90 LONDEN, 28-11. Drie geleerden van de radiobiologische onderzoek- afdeling van de Engelse medische raad in Harwell (Berkshire), met name dr. J. F. Loutit, dr. G. E. Har rison en mr. T. E. F. Carr, hebben een maand lang voedsel en drank tot zich genomen, waarin met op zet radio-actieve neerslag was ver werkt. Dinsdag hebben zij deze proef beëindigd. Zij zeggen zich volkomen fit te voelen. Zij zouden er wel altijd mee willen doorgaan, als het menu niet zo vervelend ge weest was, zo verklaarden zij. Zij aten in hoofdzaak brood, ge bakken van graan dat op met ra dio actief Strontium 90 besmette akkers gegroeid was, en dronken melk van koeien die met een op lossing van Strontium 85 waren in gespoten. Alles om te zien hoe de resultaten zouden zijn. Lustrum Stichting „De Maandagcent" DEN HAAG, 28-11. De stichtinf wereld-schoolkind-steunfonds „De Maandagcent" tot bestrijding van de tuberculose viert maandag 11 december te Hilversum zijn eerste lustrum. Ter gelegenheid van dit lustrum voert de stichting een ac tie die tot doel heeft de Nederland se schooljeugd op te wekken op 11 december een cent (of meer) mee te nemen ter aanvulling van het fonds van de stichting tot be strijding van de tuberculose in de noodgebieden van Azië, Afrika en enige landen in Zuid-Amerika. STAD EN PROVINCIE RENESSE Goedgeslaagde Rode Kruis-avond Plaatselijke afdeling telt thans 295 leden Te Renesse vond voor een goed gevulde zaal van het Dorpshuis de filmavond van het Nederlandse Ro de Kruis plaats. De avond werd ge opend met een woord van welkom door de voorzitter van de afdeling Westerschouwen, de heer H. J. Si mons. In het kort memoreerde hij de aktiviteiten in dit jaar. Renesse telt momenteel 295 leden; er zal een aktie op touw worden gezet om spoedig de 300 leden te bereiken. De campagne 1961 bracht te Renes se een bedrag op van f 354,15. Deze zomer werd voor f 500,aan Wel- farèwerk-artikelen verkocht. De voorzitter sprak woorden van dank tot hen die zich daadwerkelijk voor het Rode Kruis-werk in de afdeling inzetten. Woorden van dank richt te hij tevens tot de filmoperateur, de heer Kiers. In het filmprogramma werd be gonnen met „S.O.S. Kongo", waar in een duidelijk beeld werd getoond van de chaos waarin Kongo thans verkeert. Daar eigen mensen in dit land totaal ontbreken zijn de Rode Kruis-posten met artsen uit tal van landen een uitkomst voor de be volking. Het programma werd ver volgd met de hoofdfilm „Madame Curie" welke met grote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. In de pauze werd een verloting ge houden van Welfarewerk-artikelen die f 83,35 opbracht. De heer Kiers sprak een woord van dank voor de medewerking bij de verloting en voor de op deze avond getoonde belangstelling. BRUINISSE Val van zolder Mevrouw K. Houkamp-Kootstra te Bruinisse viel in haar woning in de Kon. Julianastraat te Brui nisse van de zolder en brak een been. Zij is naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. Dit ongeluk is des te tragischer omdat de heer L. Houkamp in een sanatorium verüleegd wordt, zodat nu beide ouders uit dit grote gezin elders moeten verblijven. Schip verloor luiken Het motorvisserschip „Ouddorp 14", schipper A. Bezuijen uit Oud dorp, verloor op weg van Harlin- gen naar Bruinisse enige luiken. Het schip liep daarom de haven van Bruinisse binnen, maar omdat het nog donker was had de schip per geen erg in de over de loswal heen stekende bietenlosbrug. Hij voer daar tegen, met het gevolg dat een mast, het zoeklicht, een kompas en een navigatielicht be schadigd werden. De te Bruinisse gehouden zendingscollecte bracht plm. f 600,- op. Lek in mosselvaartuig De eigenaars van het motormos- selvaartuig „Bru 8", bemerkten zondag dat hun schip dieper lag dan gewoonlijk en toen men een onderzoek instelde bleek het stalen schip lek te zijn- Gelukkig had de ze lekkage nog geen ernstige be schadigingen aan motor of scheeps- ruimte veroorzaakt, maar om ver der onheil te voorkomen werd het schip onmiddellijk naar de scheeps werf van de firma Van Duivendijk gebracht, waar men het weer vak kundig zal repareren. Sint Nicolaas te Zierikzee Traditiegetrouw maakte Sint Nicolaas zijn triomfantelijke intocht in Zierikzee, om zijn preparatieven te maken voor 5 december. Reeds dadelijk bij zijn aankomst op het Havenplein onderhield Sint zich met de jeugd. Vooral de kleintjes van de kleuterscholen kregen de aandacht van Sint. Hier ziet men twee van hen in gesprek met de goedheiligman, die ver baasd stond over de gedichtjes, die de kleuters voor hem hadden inge studeerd. Sint zelf hield de microfoon vast. Zo kon heel het Havenplein meegenieten. Openbare lagere school te Burgh uit de ergste moeilijkheden Nieuw gebouw voldoet uitstekend BURGH, 27-11. In het bijzijn van het voltallige college van b. en w. werd maandagavond in één der lo kalen van de school de jaarlijkse ouderavond gehouden. In zijn wel komstwoord tot de autoriteiten, richtte de voorzitter van de ouder commissie, de heer J. C. de Feiter, zich ook tot het onderwijzend per soneel en het hoofd der school, de heer A. J. de Ruijter. Hij memoreerde het in gebruik nemen van de nieuwe school en de voornaamste eisen waaraan de school voldoet. Veel zorg en moeite heeft het personeel aan het onder wijs besteed. Hii heeft bewondering voor mej. Hartog die vele weken alleen alle klassen les gaf. Ook namens de ouders dankte hij haar daarvoor zeer. Tot de ouders zeide de voorzitter in verband met de toen heersende moeilijkheden: „het schonk voldoening dat U de school niet de rug toe keerde; het gemeen tebestuur spaarde kosten nog moei te om onderwijzers te krijgen. Er was tegenslag te overwinnen door dat een benoemde onderwijzer niet slaagde terwijl een ander, reeds werkzaam zijnde, zijn been brak. Met het huidige waarnemend hoofd de heer A. Damman, bestaat een prettige samenwerking, terwijl de school goed loopt". Bij de ingekomen stukken was een brief van Sint Nicolaas met de boodschap dat hij op 5 december de school hoopt te bezoeken. Na het jaarverslag van de sekre- taris, de heer K. Schoonaard, deel de de penningmeester, de heer J. de Meij, mede dat er een batig sal do in kas was van f 35,28. Namens de kascommissie adviseerde de heer L. Siesse tot goedkeuring. De kas commissie 1962 bestaat uit de heren M. Bakker en J. Roos. Jaaroverzicht Het waarnemend hoofd, mej. A. J. A. Hartog, gaf hierna het jaar overzicht. Op de vorige ouderavond waren nog 63 leerlingen op de school, nu nog 50. Hoogtepunten in het schooljaar waren de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, het verkeersexamen waarbij alle veertien leerlingen slaagden en het schoolreisje naar Schiphol. De kinderen spaarden bij de Raiffeisenbank f 120,en bij de Postspaarbank f 175,De Kinder- zegelaktie bracht f 283,op. Mej. Hartog dankte de ouders voor de steun die ze ontving toen ze alleen de kinderen les gaf. „Ter kennismaking" sprak de onderwijzer de heer A .Damman een kort woord. Hij roemde de prettige samenwerking met'het ge meentebestuur, evenals met de ou dercommissie. Een kleine teleur stelling voor hem is de geringe be langstelling voor deze avond, daar juist het contact met de ouders onmisbaar is. De heer Damman voelde zich bijzonder getroffen door zo spoedig in het dorp in de gemeenschap opgenomen te wor den en daar meegeteld te worden. Het schoolreisje gaat voor klasse vier, vijf en zes naar Rotterdam, terwijl één, twee en drie naar het strand gaan. Voor de hoogste klas sen betekent dit een spaarbedrag groot f 10,per leerling. In het ouder- of schoolfonds is een batig saldo van f 22,75. De aftredende bestuursleden, mevrouw E. B. Sla ger-Visser en de heer K. Schoon aard werden herkozen. Lectuur voor de jeugd „Jeugdboek in school en gezin", was de titel van het onderwerp waarover mej. Hartog en de heer Damman na elkaar over spraken. Teneinde een en ander te onder strepen, was langs de gehele zij wand een ware boekenparade aan wezig in de vorm van een tentoon stelling. Kinderboeken van allerlei slag waren aanwezig, zoals pren tenboeken, voorlezen, en boeken waarvan de inhoud ging over dicht bij huis en leven in andere landen enz. De burgemeester dankte aan het einde voor de uitnodiging en roemde de nieuwe lokalen in tegen stelling met de oude donkere school Ingezonden mededeling en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Met 97 stemmen voor, twee te gen en één onthouding heeft de Algemene Vergadering der V.N. de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9