HocSRR0HCHllJ!5i Twee ministers op scheve schaats Motorenindustrie Smit Bolnes maakt zich bedrijfsklaar Geschiedenis van vijftig jaar V.V.V. „Burgh-Haamstede" biedt veel interessants ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 30 november mi n«. ibom Aanloopperiode vrijwel voltooid ZIERIKZEE, 29-11. Nu de nieuwe motorenfabriek van Smit Bolnes op het Zierikzeese industrieterrein wat de bouw betreft een zeer ver gevorderd stadium heeft bereikt, wordt in een snel tempo gewerkt aan de Inrichting van het kostbare machinepark. De eerste boormachi nes en draaibanken staan nu reeds bedrijfsklaar opgesteld en de aan voer van andere ingenieuze instal laties vindt regelmatig plaats. Het personeel dat bezig is met de voor bereidende werkzaamheden kreeg deze week ruim baan dankzij de definitieve voltooiing van de be tonnen vloeren in de verschillende werkplaatsen. Al met al bereikt de aanloop-pe riode van Smit Bolnes In Zierik- zce nu dan ook vrjj duidelijk het eindstadium. Dit blijkt ook wel uit de deze week begonnen inrichting van het gereedschappenmagazijn, een zeer belangrijk onderdeel bij het pro- duktieproces van de dieselmotoren in de zogenaamde V-vorm en Lijn vorm, die Smit Bolnes in Zierik- zee gaat maken. Maandag 4 december aanstaande zal voor vijfentwintig werknemers van de nieuwe industrie een ge denkwaardige dag zijn. Op die dag vindt voor hen immers de werke lijke omschakeling plaats naar de motorenindustrie. Na een opleiding van twee tot zes maanden in Kin derdijk zullen deze Schouwen-Dui- velanders na Sint Nicolaas hun plaats innemen in het produktie- proces in de Zierikzeese fabriek. Deze mensen van het eiland zijn de eersten die zich lieten omscho len tot bankwerker, monteur, ma chinaal metaalbewerker of elek trisch lasser en die hiermee kozen voor de zekerheden die de indus trie geeft. Ook het personeel dat thans nog het voorbereidende werk verricht, ongeveer een twintig man, wordt bjj de motorenproduktie ingescha keld. BU de personeelsvoorziening en opleiding van toekomstige werk nemers speelt de regionale werk plaats voor vakontwikkeling te Bergen op Zoom een belangrijke rol. „Daarnaast is het de bedoeling", zo vertelde ons de personeelschef van Smit Bolnes, de heer C. Mulder, „in Zierikzee een soort leerschool te creëren. We trachten het personeel met alle mogelijke cursussen te steunen", aldus de heer Mulder, die ons voorts mede deelde dat reeds in 't eerste kwar taal van het volgend jaar gestart zal worden met cursussen tekening- lezen en meten (het hanteren van allerlei meetgereedschappen). De nieuwe fabriek bestaat, zoals voor ieder reeds van ver zichtbaar, uit een laag en een hoog gedeelte. In het „lage" deel van de fabriek komen onder andere de afdelingen plaatwerken en lassen. Verder vindt hier de machinale bewerking plaats. De hoge hal biedt voorna melijk plaats aan twee reusachtige installaties, zogenaamde kotter- banken, en een proefstand voor het proefdraaien van de gereed geko men motoren. Een kotterbank is het best te vergelijken met een normale radiaal-boormachine. An- STAD EN PROVINCIE ZIEKIKZEE Lezing over India voor Ver. van Vrijzinnig Hervormden Op vrijdag 1 december a.s. wordt in het herv. verenigingsgebouw een bijeenkomst gehouden van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden. Als spreekster hoopt op te treden mej. ds. J. Bossert, die het onder werp „De wereld en India" zal be handelen. Zij zal het gesproken woord toelichten met kleurendia's. Ds. Bossert kent India van eigen aanschouwen. Zij heeft er jaren lang gewerkt, speciaal onder de hoge kasten met het doel een soe peler verhouding aan te kweken juist tussen deze categorie van de Indiase samenleving en de lagere kasten in dit land. Intussen maken wij bij de aan kondiging van deze avond van de gelegenheid gebruik mede te delen, dat de vokale medewerking aan de kerkdienst op Eerste Kerstdag, die - gelijk gemeld - door de radio zal worden uitgezonden - bestaat uit een koortje van jongeren en dus niet uit een officieel kerkkoor. HAAMSTEDE Activiteiten leerlingen Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool Ook de leerlingen van de Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool te Haamstede werken de laatste tijd hard mede om hun eigen land en ook ver over de grenzen wonende tijdgenootjes zo veel mogelijk te helpen. De opbrengst van de ver koop van de Kinderpostzegels be droeg f 466,—. In de vijf jaar dat aan deze aktie werd meegedaan, werd nog nooit zo'n hoog bedrag bereikt, want dit lag meestal tus sen de f 250,en de f 300, De school gaat nu verder met het steunen van de „Aktie 10 x 10", dus tien weken lang zullen de leer lingen .tien procent van hun zak geld afstaan ten bate van de we reldcampagne tegen de honger. Hiermee wordt na de Kerstvakan tie begonnen. Op deze school waar elke dag de leerlingen met allerlei voedingsmiddelen om de honger te stillen geconfronteerd worden, zal deze aktie zeker een j succes worden. ...NIEUW TIJDPERK OP SCHOUWEN-DUIVELAND De heer W. Zanddijk uit Renesse bedient de eerste radiaal-boormachine op het eiland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ders dan met de boormachine kan met de kotterbank echter horizon taal worden gewerkt. Kotteren wil eigenlijk zeggen: gaten uitboren en vlakken afslaan. De kotterbanken bij Smit Bolnes wegen respek- tievelijk 95 en 105 ton. De grootste heeft een hoogte van 8% 9 meter bij een werkhoogte van 5 meter. Klein seriewerk De heer Mulder vertelde ons dat de motorenindustrie bepaald geen lopende bandwerk betekent. Beter zou men kunnen spreken van klein seriewerk. De onderdelen van de motoren ondergaan, na de machi nale bewerking, een controle al vorens in het magazijn te worden geplaatst. Na de z.g. „deelmontage" (het monteren in gedeelten) vindt de eindmontage plaats, het inbou wen dus van de samengestelde on derdelen in het frame. Na het proefdraaien op de speciaal gefun deerde proefstand wordt de gereed gekomen dieselmotor - tot 3.600 pk - door de veertig tons kraan in het hoge fabrieksgedeelte op een lorrie geplaatst en via de draaischijf naar de loswal aan de haven getrans porteerd. Bij een rondgang door de zeer moderne fabriek is het vrije uit zicht over het wijde land van de Zuidhoekpolder opvallend. Ron dom de fabriek is dan ook zeer veel glas aangebracht. In de ver schillende werkplaatsen, de kan toren, cantine en was- en kleed lokalen trekken de lichte kleuren de aandacht, ondanks het feit dat de schilders nog de handen vol hebben aan de afwerking. Hun aanwezigheid herinnert er overi gens aan dat het aanloopstadium van een nieuwe grote industrie - en daarmee het begin van een nieuw tijdperk op Schouwen- Duivelana - praktisch is voltooid. Een aanlooptijd die een fabriek en in zekere opzichten ook een eiland nu eenmaal nodig hebben om volwassen te worden. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Bruse Boys veroverde een kostbaar puntje op Wolfaartsdijk WIK I deed zichzelf en Duiveland I een plezier De Zierikzee B I-junioren weer steviger aan de kop van de ranglijst Span ning in groep B VIII van de junioren De stand in de 2e klas C van de zondagcompetitie luidt als volgt: Zonnemaire Renesse II Br.haven II Dreischor II SVOWK II 7 7 0 0 59- 9 14 7 6 0 1 39-11 12 9 3 15 22-46 7 2 14 15-23 8 0 0 8 11-57 ZATERDAGCOMPETITIE. Bruse Boys kon in de le klas door een 1-1 gelijk spel tegen het bezoekende Wolfaartsdijk weer een kostbaar puntje bemachtigen. Voor de groot ste verrassing zorgde hier wel Vee- re dat het klaarspeelde om Hoek op eigen terrein de helft van de inzet te ontfutselen. Middelburg V, dat alle zeilen moest bijzetten om SVD in Driewegen te bedwingen: 2-3, wist hiervan te profiteren door de leiding van de Zeeuws Vla mingen over te nemen. AZVV II, dat voor enige weken nog onder aan de ranglijst bengelde, speelde het nu weer klaar om Yerseke III met 3-1 in het zand te laten bijten. Kapélle verloor de aansluiting met de koplopers door te Koudekerke met 5-2 van VCK te verliezen. Middelburg V Hoek VCK Kapelle AZVV 11 Bruse Boys SVD Yerseke 111 Wolfaartsdijk Veere 11 7 11 7 11 5 10 6 10 4 10 3 11 4 11 3 11 3 10 0 3 1 37- 2 2 43- 3 3 40- 0 4 40- 1 5 25- 3 4 23- 1 6 30- 2 6 30- 2 6 30- 5 5 12- 22 17 18 16 35 13 25 12 32 9 In de 2e klas C was het een beste dag voor het niet spelende Duive land daar WIK het te Kerkwerve klaar speelde de zwaarste concur rent van de geel-zwarten, Brou wershaven III, met 2-1 te verslaan. Duiveland II slaagde er te Ooster- land in op overtuigende wijze van hekkesluiter Burgh III te winnen: 8-1. Duiveland 10 9 0 1 69-20 18 Br.haven III 9 7 0 2 37-20 14 WIK 8 5 0 3 31-28 10 Duiveland II 10 3 0 7 29-59 6 MEVO II 8 2 0 6 28-46 4 Burgh 111 8 1 0 7 15-45 2 In de enige wedstrijd welke in de 3e klas D was vastgesteld wist Zwaluwen '61 te Zierikzee met 7-2 van MEVO 111 te winnen. Door de ze zege kwam Zwaluwen '61, dank zij een beter doelgemiddelde dan Bruse Boys 11, op de 2e plaats van de ranglijst. Zeemeeuwen Zwaluwen '61 10 9 0 1 68-25 18 9 6 12 57-17 13 Bruse Boys 11 9 6 1 2 48-18 13 Nieuwerkerk 8 2 2 4 16-25 6 WIK II 9 1 0 8 11-57 2 MEVO III 9 1 0 8 13-77 2 JUNIOREN. In groep B VII zag Bruse Boys B I haar ongeslagen record sneuvelen door te Zierikzee met 2-1 van Zierikzee B I te ver liezen. Door deze uitslag is de strijd om de bovenste plaats plot seling weer geheel open geworden. Renesse B I kon zich op de 3e plaats handhaven door een 6-0 overwinning bij Brouwershaven BI. Zierikzee BI 9 7 0 2 54- 9 14 Bruse Boys BI 6 5 0 1 33-11 10 Renesse BI 7 5 0 2 35- 7 10 Burgh BI 8 4 0 4 29-17 8 Br.haven BI 7 1 0 6 7-44 2 Dreischor BI 7 0 0 7 1-63 0 In groep B VIII viel er in en kele wedstrijden weer een ware doelpuntenregen te noteren. MEVO B I boekte het record van de week door een 20-0 zege op Zierikzee B III. Bruse Boys B II kwam er te gen Zierikzee B II ook al niet zon der kleerscheuren af en moest een 11-1 nederlaag incasseren. Zwalu wen '61 B I won met 3-0 van Zon nemaire B I waardoor het revanche nam voor de 2-1 nederlaag te Zon nemaire. MEVO BI 9 6 1 2 49-23 13 Zierikzee B II 9 6 0 3 38-25 12 Zwaluwen '61 B I 7 5 0 2 30- 9 10 WIK BI 6 4 1 1 40- 9 9 Burgh B II 7 4 0 3 12-21 8 Zonnemaire BI 8 4 0 4 48-21 8 Nieuwerkerk BI 8 4 0 4 54-17 8 Zierikzee B III 10 1 1 8 8-71 3 Bruse Boys Bil 8 0 1 6 9-51 1 Ingezonden mededeling VAN HET VADERLANDSE ERF Climax in de zaak-Van der Putten Minister Beerman op de vlakte Klaarheid van Suriname Nieuwe status K.M.A. Reeds vele jaren tobt Nederland met een schandaal, bekend onder de naam de zaak „Van der Putten" Het gaat hier om een technisch hoofdambtenaar in dienst van de fensie, die in moeilijkheden geraak te doordat h\j „teveel" tuist. Hij heeft beschuldigingen geuit aan het adres van officieren, momen teel in dienst van de Koninklijke Nederlandse Landmacht, die inder tijd in Indonesië met de Japanners zouden hebben gesteund en nu nog in de Nederlandse militaire gele deren zouden dienen. Reeds in 1952 verscheen hierover het rapport van de commissie- Zaaijer, welk rapport echter vol gens de toenmalige minister van defensie, ir. Staf, sterk eenzijdig tuas en niet objectief. Algemeen werd dit rapport ook door de Ne derlandse pers als „volkomen on voldoende" geschetst. Nadien verscheen er een rapport van de commissie Huysmans, welk rapport tot geheel andere conclu sies kwam, dat in wezen de aan klacht van Van der Putten steun de. Dit werkte niet veel uit en de zaak sleepte zich voort. Merkwaardige uitlatingen De huidige Nederlandse minister van defensie, ir. Visser, werd ech ter door allerlei lastige publicaties over de affaire(s) gedwongen de zaak voorgoed uit de doeken te doen en drong de heerVan der Putten op een rapport bij hem in te dienen, waarin hij alle feiten en gegevens van zijn wetenschap dien de te vermelden. De heer Van der Putten heeft hieraan voldaan. Doch nauwelijks is het rapport in gediend of de minister van defen sie vindt het - zonder onderzoek - noodzakelijk de heer Van der Put ten uit zijn ambt te ontslaan. Waar bij de minister merkwaardige uit latingen heeft gedaan. Volgens ir. Visser zou de heer Van der Putten niet voldaan heb ben aan zijn opdracht. Plotseling is de minister van mening dat hij zich dient vast te klampen aan het eenzijdige en indertijd veroordeelde rapport Zaaijer, waarvan de minis ter nu van oordeel is, dat niet in twijfel te behoeven trekken. Volgens de minister is het anders luidende rapport-Huysmans een bevestiging van het rapport-Zaag- erEn als klap op de vuurpijl deelde de minister op de perscon ferentie mede, dat hij niet zou toe staan dat het bij hem ingediende rapport Van der Putten publiek gemaakt zou worden. Men krijgt hieruit een wel merkwaardige in drukdie resulteert in argwaan. Wat staat er in het rapport Van der Putten dat beslist niet gepu bliceerd mag worden? Bedenkelijke houding van minister Beerman Minister Beerman heeft zich bij de behandeling van de begroting van justitie in de Tweede Kamer angstvallig op de vlakte gehouden, waar het een oordeel over het re cente volksgerichtte Staphorst betrof. Tegen de door enkele leden der Kamer uitgesproken ernstige bezorgdheid voerde hij aan, dat zo'n gesloten dorpsgemeenschap ook haar goede kanten kent in de vorm van onderlinge hulp, mede leven bij bruiloften e.d. Blijkens een Engels blad, de Sunday News, zou het trouwens bepaalde voorde len opleveren, indien de particu liere moraal de publieke moraal wat schraagde. De bewindsman zelf kwam niet verder dan tot de constatering (of het citaat) dat men over de gevolgde methode „heel ernstig van mening kon verschil len"; voor een minister van jus titie een niet alleen merkwaardige doch ronduit bedenkelijke houding. Eveneens wat de zogenaamde Baarnse affaire" betreft liet de minister zich vrij duister uit. Op vragen uit de Kamer deelde hij mede, dat men zich nog eens zou beraden op de vorm waarin essen tiële elementen uit het binnenkort te verwachten rapport van de pro cureur-generaal te Amsterdam al dan niet publiek zou worden ge maakt. Hetgeen inhoudt dat de minister van justitie nu reeds plannen koes tert om, indien hem dit gewenst voorkomt, bepaalde feiten niet openbaar te maken. Wanneer het publiek er buiten wordt gehouden blijft de vraag bestaan of er wel „recht" wordt gedaan'. Kamer wenst klaarheid van Suriname B\j de behandeling van de be groting van het kabinet van de vice-premier werd algemeen be- treitrd, dat de Nederlandse rege ring in gebreke is gebleven Suri name of de Nederlandse Antillen in de delegatie bij de Ver. Naties te doen vertegenwoordigen. Nu had de Indonesische minister Soeban- drio de gelegenheid voor de V.N. ons land van kolonialisme op het westelijke halfrond te beschuldi gen, zonder dat dit door een der betrokkenen rechtstreeks kon wor den tegengesproken. Anderzijds meende de Kamer, dat de Surinaamse regering van haar kant langzamerhand wel eens mocht laten weten waar de drie partners met het koninkrijk aan toe zijn. Als het kan, wil Neder land ook wel enig plezier beleven van de band. Suriname wenst zelfstandige bui tenlandse betrekkingen te onder houden met behoud van de rijks binding. Hiertoe werd een commis sie voorgesteld die de mogelijkheid hiervan zou onderzoeken, doch Su riname heeft tot nu toe geen leden aangewezen voor deze commissie. Op die manier komt er geen voort gang in de zaken. K.M.A. kreeg nieuwe status Met groot militair ceremonieel is onder belangstelling van burgerlij ke en militaire autoriteiten de nieuwe status van de Koninklijke Militaire Academie officieel inge wijd. Op 15 november is het ko ninklijk besluit in werking getre den waarbij dit instituut een cura torium heeft gekregen; tevens is bij ministeriële beschikikng een raad, van gouverneur en assessoren in het leven geroepen. Prins Bernhard is president-curator. In de aula, waarheen het college van curatoren en de leden van de raad plechtig waren geschreden, heeft staatssecretaris Calmeyer het curatorium geïnstalleerd met een rede, waarin hij o.m. er aan her innerde dat deze plechtigheid ge schiedt op de driehonderddertigste verjaardag van het instituut. Hy heeft de nieuwe vorm van het militair onderwijs aan de aca demie besproken. Hierna heeft prins Bernhard de raad van gou verneur en assessoren geïnstalleerd. Eerste vreemdelingen waren echte natuurmensen Kanttekeningen bij een merkwaardig jubileum Incident in Elisabethstad NEW YORK, 28-11. Leden van de Katangaanse gendarmerie hebben maandagavond twee topfunctiona rissen van de V.N. in Kongo - de Brit Brian Urquahart en de Aus traliër Ivan Smtih - die aanzaten aan een diplomatendiner in Elisa bethstad, naar buiten gesleurd en beestachtig afgeranseld, zo hebben de V.N. in New York bekend ge maakt. Urquahart moest naar een ziekenhuis worden gebracht. BURGH, 29-11. Op de vorige week te Burgh gehouden verga dering van V.V.V., waar afscheid van de voorzitter Jhr. Röll werd genomen, heeft de vice-voorzit- ter, de heer N. A. Lysen, de voor zitter toegesproken en daar het dit jaar vijftig jaar geleden is dat de vereniging werd opgericht, was hij eens in de geschiedenis van deze vereniging gedoken. Er kwamen zeer interessante dingen paar voren en het leek ons juist hierover eens iets te vertellen. We moeten ons wel verplaatsen in die tijd toen asfaltwegen nog droombeelden waren en dat er nog van die macadam-wegen lagen. Zelfs waren er gedeelten bij die gewoon uit karresporen bestonden. Toch kwamen er en kele vreemdelingen, echte na tuurmensen, die hier een eldora do voor zich hadden. Alleen met het ruisen van de zee en met vo gelgeluiden. Mechanisch lawaai was toen nog niet aanwezig. Wij kunnen ons bijna niet meer voor stellen wat of onze Westhoek voor die mensen betekende. Toen men in 1911 in ging zien dat er in verband met het zeer langzaam toenemen van 't vreem- delingenbezoek aan onze Westhoek een zekere opwekking door het ge hele land wel eens nuttig kon zijn, werd op 29 april een vergadering via een advertentie in de Zierik zeesche Nieuwsbode aangekondigd. Hierop verschenen dertig personen. Op deze bijeenkomst werd een be stuur gekozen waarin de volgende personen zitting namen: C. Bolle (burgemeester van Haamstede), L. J. Fokker, G. A. v. Zuijen, dr Groen man, C. J. Reisinger, W. G. Boot Jz. en M. Griep. Er werd druk ver gaderd, want op 16 mei in het zelf de jaar werd de contributie op f 1,bepaald, voor arbeiders f 0,25 Op 22 mei vraagt de heer Fokker reeds naar de mogelijkheid om een trap over de duinen te Westen- schouwen aan te leggen, terwijl de heer Ros (hoofd vuurtoren) een overgang wil bij de vuurtoren. De heer Bolle wil een bord bij Zierikzee plaatsen met het aantal kilometers naar Haamstede er op. Ook zou een bord met „gevaarlijk" er op geplaatst moeten worden bij de kruising Moerweg-Meeldijk. Op 7 juni wordt de voorzitter tot ere voorzitter bevorderd, dus na drie maanden voorzitter te zijn geweest. De Ambachtsheer van Haamste de, tot beschermheer benoemd, neemt deze eervolle onderscheiding niet aan! Op 26 juli wordt besloten advertenties te plaatsen en voor f 15,prentbriefkaarten te kopen bü Ochtman te Zierikzee. In 1912 vraagt Zierikzee om ge zamenlijk te adverteren, doch de Westhoek voelt er niets voor. Ver der worden in dat jaar 500 wandel- kaarten „in kleur" besteld bij J. ten Have in Den Haag. Van de ge meente Haamstede krijgt de ver eniging f 40,subsidie. Burgh kan niets geven. In 1913 komt een voorstel om een „rustbank" te plaatsen boven aan de trap. Ook wordt gevraagd om wandelkaartjes in de rijtuigen van de R.T.M. op te hangen, evenals bij v. d. Schuijt. De R.T.M. weigert, v. d. Schuijt niet. Van hotel Bom wordt bericht ontvangen dat er een lantaarn boven de ingang zal wor den gehangen. In 1914 geven „Witte van Haem- stede en de beide zangverenigingen reeds concerten op de tent. In 1921 wordt een gevarenbord geplaatst op de hoek bij Roeland Steur. Een heftig debat heeft in 1925 plaats tussen de bestuursleden de heren Fokker en Vlaander over het plaatsen van een badtent. De heer Fokker wil een rieten tent met twee vakken, de heer Vlaander een van kraalschroten met vier vak ken. Bij de stemming wordt alles verworpen. De heer W. G. Boot be treurt het uitroeien van de blauwe zeedistel. De heer G. A. v. uijen vraagt in 1927 om een muzikaal concert te Westenschouwen te houden. De heer Vlaander zegt dat die f 30, beter gebruikt kunnen worden om de overgang vuurtoren in orde te houden, dan een paar uren naar muziek te luisteren. In dat zelfde jaar vraagt de heer v. d. Moer om beschrijvingen naar tijdschriften en couranten te sturen. De heer Griep zegt dat hij dat reeds probeerde, doch dat men daar meer gebrand is op advertenties. In dat zelfde jaar wordt de nieuwe torenhaan aan gelegd, vertrekt meester Reisinger en wordt het nieuwe hotel Zeelust te Westenschouwen geopend. Hard rUden 1928. Klachten over te hoge hu ren van de Domeinen voor het plaatsen van strandtentjes. De heer Boot klaagt over te hard rijden van auto's bij zijn hofstede, bijge staan door de heer Fokker. De ei genaar van hotel Zeelust heeft een voorstel: Als V.V.V. een fietsenrek bij zijn hotel plaats, dan kan ieder V.V.V.-lid voor niets hier de fiets plaatsen. In 1929 was het batig saldo f 59.37V&. In 1931 komt de N.V. Nieuw Haamstede en wordt het vliegveld geopend. Verder klachten over het „aarde donker" zijn als men naar Westenschouwen fietst. In dat zelf de jaar overlijdt de vice-voorzitter jhr. L. v. Citters. Op 24 maart 1932 wordt in een algemene vergadering jhr. Röell welkom geheten en direkt in het bestuur gekozen. Jhr. Röell biedt aan de vliegers en bemanningen van vier K.L.M.-toestellen en acht kleinere vliegtuigen (naar aanlei ding van een rondvlucht door Ne derland met Haamstede als finish) te onthalen. In dat zelfde jaar wordt Burgh-Haamstede opgeno men in de Noordzee-badplaatsen- folders, met inlegvellen in de En gelse en Duitse taal. In een be stuursvergadering is men het er over eens dat er veel gekletst wordt De bestuursvergadering van 30 juli 1932 was vroeg klaar, omdat er zwaar weer op komst was en ie dereen droog thuis wilde zijn. In dat jaar waren er in Haamstede 363 gasten en 163 kampeerders. Het bestuurslid de heer Brandes zei dat er 5.000 bezoekers de vuurtoren be klommen. Jhr. Röell betreurt het in 1933 dat Eikerzee wel op de kaart van de Nederlandse Spoorwegen voor komt en Haamstede niet. In 1935 gebeurt dit wel. Op de bestuurs vergadering van 7 maart zijn vijf hotelhouders uitgenodigd. Alleen de heer L. v. d. Zande verschijnt die zijn standpunt als volgt uitzet: men tracht zoveel mogelijk gasten te krijgen door ze zo goed mogelijk eten te geven en ze zo goed moge lijk te bedienen. De heer C. A. Hartog komt in het bestuur. De heer Griep ageert in 1934 te gen ontsierende reklame. 1058 per sonen bezochten de Westhoek als gast of als kampeerder. In 1934 heerste vreugde omdat de gemeente het vliegveld kocht. Toetreding tot de pas opgerichte Provinciale V.V.V. Er gaan geruch ten over een brug by Zjjpe. In to taal 1.141 gasten waaronder 69 Bel gen, 1 Duitser, 3 Fransen, 1 Hon gaar en 2 Zweden. De K.L.M. ver voert 6.968 passagiers naar en van Haamstede. De heer Griep neemt in 1936 ont slag. HU wordt erc-lid. In de va- kature wordt jhr. A. v. Citters ge kozen. De heer Hartog stelt voor om in september geen konyncn te schieten om de vreemdelingen niet te laten schrikken. In 1940 wordt Jhr. Röell voorzit ter. In 1950 de eerste excursies van de Vogelwacht met vreemdelingen in de Domeinen. De heer Hartog treedt in 1952 af. In dat zelfde jaar kampeerde H.K. H. prinses Beatrix en vertoefde hier Z.M. Koning Leopold der Bel gen incognito. Het tegelpad komt in 1955 ge reed. Deze opsomming is niet vol ledig, doch we menen de belang rijkste vooral uit de beginperiode eruit te hebben gehaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5