DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAKENDE T.V.-MENSEN HADDEN NIET GEDACHT DAT BEELDBEIS BLANK BLEEF De Dominicaanse republiek incidenten in Katanga Maakt Kennedy vóór jaareinde buitenlandse reis? Noodweer in Spanje De wettelijke regeling voor een algemene kinderbijslagverzekering CHIMPANSEE ENOS CIRKELDE IN BAAN OM DE AARDE Late gevolgen van waterstofbom Amerikaanse man om de aarde Trein brandde als een fakkel DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19084 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE Geld is alles wanneer men tenminste niets anders 1 heeft om trots op te zijn. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f f,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geen televisie in Nederland Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Tot ov oudejaarsavond zal in Regent street in Londen als elk jaar, is ontstoKen. ue wcnijes geven nei ver da feestverlichting branden, welke daar dinsdag, zo-1 keer in de brede straat een feestelgk aanzien. Vrijdag a.s. wordt weer normaal uitgezonden Hoewel reeds woensdagochtend officieus bekend was, dat de VARA- televisie-uitzending „Onbekend talent" van woensdag uit Bellevue in Amsterdam niet zou doorgaan, wegens staking van regisseur en pro ductieleider, was een NTS-reportageploeg aanwezig in verband met de technische installatie. - Foto onder: de televisie-camera's staan werke loos in de studio's. SAN DOMINGO, 30-11. De poli tie heeft woensdag traangasgrana ten geworpen naar de duizenden betogers in San Domingo, die het heengaan van president Balaguer eisten. De politieke toestand in de Do minicaanse republiek is nog steeds verward. De pogingen om een - voorlopige - coalitieregering te vor men worden voortgezet. ELIZABETHSTAD, 29-11. - De Katangaanse minister van Binnen landse Zaken, Moenongo, heeft woensdag bekend gemaakt dat htf persoonlijk de nasporingen leidt naar majoor Arjeet Singh, een In diase officier van de V.N. wiens chauffeur in de ochtend vermoord werd gevonden. De mishandeling van twee-hoge functionarissen in Elizabethstad op dinsdagavond noemde de minister het gevolg van zenuwachtigheid van parachutisten van de Katan gaanse gendarmerie. Moenongo zei dat de twee functionarissen, de Brit Brian Urquhart en de Australiër George Ivan Smith, zich bevonden in een woning nabij het huis van de bevelhebber van de Katangaan se strijdkrachten, generaal Moke. Indiase militairen van de V.N. hadden de laatste tijd in het be trokken gebied gepatrouilleerd, wat de Katangaanse gendarmerie het denkbeeld had gegeven, dat er een plan zou bestaan om generaal Mo ke op te pakken. Naar Moskou als spanning verminderd is WASHINGTON, 29-11. - Presi dent Kennedy heeft woensdag op een persconferentie in Washington verklaard, dat het niet uitgesloten is dat hy vóór het einde van het jaar een buitenlandse reis zal ma ken. Hü wilde niet zeggen waar heen de reis zou gaan, omdat de kwestie nog niet geheel was gere geld. Een en ander zou afhangen van toekomstige ontwikkelingen. Wel zei hü in antwoord op een vraag, dat hy niet overwoog deel te nemen aan de bijeenkomst van de ministerraad van de NAVO, die midden december te Parijs wordt gehouden. Aangaande een eventueel bezoek aan de Sowjet-Unle zei de presi dent dat premier Chroesjtsjov hem niet had uitgenodigd. Hij was ove rigens van mening dat een derge lijke reis geen zin zou hebben, zo lang niet belangrijke vraagstukken als Duitsland, Berlijn en Zuidoost- Azië zijn opgelost. Voor eerst moest men zien te bereiken, dat de inter nationale spanning vermindert. Volgens de president zal inter nationale controle op de autoweg tussen West-Duitsland en West- Berlijn één van de belangrijkste punten zijn bij onderhandelingen met de Russen. De vorm van deze controle zou niet kunnen worden bepaald, voordat het overleg met de Sowj et-Unie gaande is. 250.000 reservisten Het Amerikaanse staatshoofd verdedigde krachtig het besluit van zijn regering om 250.000 reservisten en leden van de nationale garde onder de wapenen te roepen met het oog op de crisis om Berlijn. Er zou echter naar gestreefd moeten worden om deze mensen zo spoedig mogelijk naar huis te sturen, opdat zij niet het voorgenomen jaar zul len behoeven uit te dienen. Naar aanleiding van berichten over on tevredenheid onder de reservisten, merkte de president op dat de be trokkenen bijdragen tot de veilig heid van hun land en hun gezin nen. MADRID, 29-11. Bijzonder slecht weer in verscheidene delen van Spanje heeft grote materiële schade aangericht. Dodelijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De stad Catalajud, dicht bij Saragossa, is overstroomd. De landbouw heeft hier zeer grote schade opgelopen. De spoorwegverbinding Madrid- Saragossa is verbroken doordat de rivier Jarama buiten haar oevers is getreden. In Sevilla dreigt een overstroming door de hoge water stand van de rivier Tamarguilio. Toen hij in januari aan het be wind kwam, had hij gemeend dat de conventionele strijdmacht van veertien legerdivisies en drie oplei dingsdivisies onvoldoende was, ge zien de verplichtingen welke de V.S. in de gehele wereld hebben. „De V.S. wensen, als dat kan, via ondérhandelingen tot een vreed zame regeling te komen, maar zij zijn niet van plan zich over te ge ven", aldus de president Vragen over positie van het derde kind DEN HAAG, 29-11. De minister van Sociale Zaken heeft met de commissie van voorbereiding nader schriftelijk en mondeling overleg gepleegd over de voorgestelde wet telijke regeling van de algemene kinderbyslagveraekering en daar mee samenhangende wetswyzigin- gen. In dit zeer uitvoerige verslag wordt de vraag gesteld, waarom de kinderbijslagvoorziening voorde eerste twee kinderen wel in een voor werknemers en zelfstandigen afzonderlijke regeling wordt neer gelegd terwyi dit voor derde kin deren niet geschiedt. In het ant woord wordt onder meer gezegd, dat kinderbijslag voor de eerste twee kinderen van loontrekkers in feite een loonpolitieke maatregel is. De inkomensvorming voltrekt zich voor hen op een geheel andere manier dan bij zelfstandigen. De kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen met zeer kleine in komens is gebaseerd op een sterk sociaal geïndiceerd behoeftecrite rium en staat als zodanig geheel op zichzelf. Inkomens rond f 12.000, Over de uitvoerbaarheid van de kinderbijslagregeling voor zelfstan digen met inkomens rond f 12.000, is zeer uitvoerig van gedachten ge wisseld. De minister verklaart re kening te hebben gehouden met tal van elementen, waarop een „glij dende schaal" is gebaseerd. Daar door kunnen onrechtvaardigheden worden voorkomen. De groep „gro te zelfstandigen" in de grenszone van f 12.000,inkomen (tussen de f 10.000,— en f 14.000,—) wordtruw op 40.000 gesteld. Het is admini stratief mogelijk controle op de in komsten-opgave van deze groep zonder veel moeite af te wikkelen. Het aantal zelfstandigen met drie of meer kinderen en inkomens bo ven de f 12.000,wordt ruw ge schat op 55.000 of ongeveer acht percent van het aantal zelfstandi gen. De minister zal zich nog be raden over de positie van huisper soneel, dat thans buiten de bij slagregelingen valt. Churchill werd 87 jaar LONDEN, 30-11. Sir Winston Churchill wordt vandaag (donder dag) 87 jaar. Het ziet er naar uit dat zijn verjaardag feestelijker zal zijn dan het vorig jaar toen hij ten gevolge van een val vrijwel de ge hele dag het bed moest houden. Churchill zou nu een uitstekende gezondheid genieten. Woensdag avond woonde hij de debatten in het Lagerhuis bij. Als hij in Lon den is gaat hij hier vaak naar toe. Westduits echtpaar in de Sowjet-Unie veroordeeld KIEV, 29-11. De 51-jarige West- duitser Adolf Werner is woensdag in Kiev tot vijftien jaar opsluiting - vijf jaar in een gevangenis en de rest in een arbeidskamp - veroor deeld wegens spionage voor de V.S., Zijn 45-jarige echtgenote Hermine kreeg op dezelfde gronden zeven jaar. Zij zal een jaar in een gevan genis doorbrengen en zes in een ar beidskamp. HILVERSUM, 29-11. - De ruim negentig stakende personeelsleden van de vyf t.v.-secties van de om roeporganisaties en van het N.T.S.- journaal hebben niet verwacht, dat als gevolg van hun actie het Ne derlandse kykerspubliek twee da gen verstoken zou worden van te levisie. Dit hebben leden van het actie comité in Hilversum verklaard. De stakende televisiemensen meenden, dat men nog wel materiaal genoeg in voorraad had om de uitzendin gen door to laten gaan met assis tentie van technisch personeel en cameralieden, die niet in staking waren gegaan. Daar staat tegenover een verkla ring van de heer E. Schuttenhelm, voorzitter van de N.T.S., die mee deelde, dat zelfs een film niet kan worden uitgezonden zonder de me dewerking van hen die in staking gingen. „We hopen", aldus de heer Schuttenhelm, „dat het bij deze tweedaagse actie blijft en dat men noch onzerzijds noch van de zijde der stakers in overwinning- of ver- liesstemming verdere stappen on derneemt. Daarbij moet vooral ge waakt worden voor het tegen de haren in strijken van de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars. Hoofdzaak is, dat de C.A.O. voor het personeel er per 1 januari komt". VHjdag aan de slag De stakende personeelsleden zelf zijn niet ontevreden over het be reikte resultaat. De actie, zo deel den zy mee, is correct en ordelijk verlopen, terwijl voorts maatrege len waren getroffen in de studio's om het routinewerk niet te stagne ren. Vrijdag zal het personeel weer aan de slag gaan. Men zal niet staan op terugbetaling van deze beide stakingsdagen. Terdege, zo zei de Vara-regis- seur Piet te Nuyl jr., zijn wij ons bewust van onze verant woordelijkheid. Wy willen niet dat het publiek de dupe wordt van onze actie. De actie heeft alleen ten doel uiting te geven aan de onrust onder het perso neel en begrip te kweken voor de moeiiyke omstandigheden waaronder wij moeten werken. Een beroepsvereniging Inmiddels besloten de stakende personeelsleden uit hoofde van hun specifieke verantwoordeiykheid in principe tot oprichting van een be- Amerikaans ruimte-experiment CAPE CANAVERAL, 29-11. Om 16.09 uur Ned. tyd is woensdag van de lanceerbasis te Cape Canaveral een aap in een „Mercury" ruimte- cabine in een baan om de aarde geschoten. De vijf-en-een-half jaar oude chimpansee, een mannetje, Enos geheten, werd de ruimte ingestuwd met een dertig meter lange, 125 ton zware Atlasraket. Volgens de plannen moest de ca bine driemaal een baan om de aarde beschrijven, waarna zij naar de aarde zou terugkeren en in een tevoren bepaald gebied van de At lantische Oceaan terecht komen. De Mercury-cabine is woensdag avond om ongeveer 19.30 uur op 800 kilometer ten zuiden van de Bermuda-eilanden aan een para chute in zee terechtgekomen, na tweemaal een baan om de aarde te hebben gemaakt. Wegens een kleine technische storing werd afgezien van het voornemen de cabine drie maal om de aarde te doen cirkelen. De cabine werd om enkele mi nuten voor acht uur aan boord gehesen van de torpedoboot jager „Storme". Artsen aan boord van het schip, die de chimpansee direci onderzochten, verklaarden dat Enos leeft en volkomen in orde bleek te zijn. TOKIO, 29-11. - De 27-jarige Ta- kasji Koebo, die in 1954 op duizend mijl van Bikini aan het vissen was toen de eerste Amerikaanse water stofbom ontplofte, heeft nu de eer ste verschijnselen vertoond van leukemie. Het Japanse ministerie van Openbare Gezondheid heeft af wijkend beschikt op een verzoek van het ziekenhuis, waarin Koebo wordt verpleegd, tot schadeloos stelling van het slachtoffer. Ver scheidene van de 23 vissers van het Japanse vaartuig „Gelukkige Draak", die aan dezelfde ziekte lij den, zqn reeds overleden. roepsvereniging over te gaan, die als representatieve organisatie van allen die programmascheppend ten dienste van de Nederlandse Tele visie werkzaam zijn, hun professio nele belangen zowel ideeël als ma terieel behartigt. Inmiddels is gebleken, dat er ook onder het Vara-omroeppersonee) stemmen zijn opgegaan om 't werk neer te leggen. Men stond een sym pathiestaking voor, omdat men te leurgesteld was in de houding van de regeringspartijen. Tijdens een vergadering is er door de heren J. Burger, voorzitter van de Vara, en J- B. Broeksz, programmasecre taris van deze omroepvereniging, een toelichting gegeven, waarna men besloot zich te conformeren aan het georganiseerd overleg. CAPE CANAVERAL, 29-11. Lui tenant-kolonel van de Amerikaan se mariniers, John Glenn is woens dag aangewezen als de eerste Ame rikaan die een tocht in de ruimte zal maken, zo is woensdag op een persconferentie in Cape Canaveral door de leider van het Mercury- ruimtevaartproject, Robert Gilruth bekend gemaakt. Een datum voor de reis is nog niet vastgesteld. Kapitein-ter-zee van de Ameri kaanse marine, Scott Carpenter is tot Glenn's plaatsvervanger be noemd, wanneer deze om de een of andere reden niet beschikbaar zou zijn. LEEUWARDEN, 29-11. als een fakkel heeft een diesel- elektrische trein op het traject Leeuwarden-Harlingen zijn reis beëindigd op het station van Dron- rijp. De trein was nog maar net uit Deinum vertrokken toen de wagen bestuurder een ernstige storing constateerde. Vrijwel direct daarop brak er in het bedieningsmechanis me brand uit waardoor de trein bestuurder er aanvankelijk niet in slaagde de wagen tot stilstand te brengen, omdat de remmen niet voldoende functioneerden. Hij slaagde er echter toch nog in het station Dronrijp te bereiken. Daar stelde de plaatsehjke brand weer .pogingen in het werk om het vuur te bedwingen, hetgeen na veel moeite gelukte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1