DE VERDWENEN KASSIER Goed lopen is een kunst DIEREN Feuilleton ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 No. 19084 Schoentje zetten pret beginnen Pakje maken vers verzinnen Sintje spelen veel vertier Lexi roken groot plezier! from America's Best Tobaccos WERELDMERK Te Haamstede heeft de inspekteur voor Zeeland van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, het nieuwe bankgebouw officieel in gebruik gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Mannequin, een beroep waarvoor weinigen uitverkoren ztfn (Van een verslaggever) „Janette, rechtop kindlief, let nu eens goed op hoe je loopt!" klinkt de waarschuwende stem van de di rectrice van de school die wij be zoeken. Janette kijkt naar haar beeld in de spiegel aan het lange einde van de zaal en tracht beter te lopen. Achter haar volgens an dere in de lange rij, pogend het ge leerde in praktijk te brengen en op een gracieuze en elegante manier te lopen, alsof het aangeboren was en geen bizondere moeite en studie kostte. Het is een vrij grote groep meis jes die de cursus voor mannequin bezoekt, voor het grootste deel jong en bezeten met de hoop eens te zullen slagen in dit mooie, echt vrouwelijke beroep. Maar de eisen zijn hoog en velen voelen zich ge roepen, doch weinigen worden uit verkoren. „De meisjes weten maar al te goed, dat zij nog niet geslaagd zijn, wanneer ze onze cursus met suc ces hebben doorlopen", vertelt de directrice. „Wij kunnen hen oplei den en de nodige bekwaamheid bij brengen, maar slagen kunnen ze slechts door hun persoonlijkheid en een beetje geluk". Eerst het uiterlijk De cursus zelf duurt niet zo lang, slechts enkele maanden, maar in die betrekkelijk korte periode moet er hard gewerkt en veel geleerd worden. Eén van de belangrijkste voorwaarden is wel, dat de meisjes die zich voor de cursus opgeven, een aardig gezichtje en een rede lijk figuur hebben. Niet dat dit ge wicht in de schaal legt voor de toe lating tot de cursus, maar het is van belang voor later, wanneer zij trachten een betrekking te krijgen. Het uiterlijk speelt bij een manne quin nu eenmaal een belangrijke rol. Dit blijkt ook wel uit de oplei ding, waarbij de dames verschil lende vakken onderwezen krijgen die daarmee in verband staan, zo als make-up, handverzorging, haar- verzorging, schoonheidsleer in de meest uitgebreide zinen dan gym nastiek om het lichaam soepel en lenig te houden en de dames te leren welke oefeningen zij ook la ter steeds zullen moeten blijven doen om in conditie te blijven. Weer leren lopen Allemaal belangrijke vakken om de toekomstige mannequin te leren hoe zij er op haar voordeligst kan uitzien. Waardevolle adviezen wor den gegeven aan ieder persoonlijk op het gebied van kleuren in de make-up, doch ook op het gebied van te dragen kleding en hiermede komen we op het speciale terrein. De meeste Nederlandse vrouwen hebben van nature geen fraaie loop en dat moet primair veranderd worden. Eigenlijk leren de dames weer geheel opnieuw lopen. In de lange zaal waarin zij lopen, is aan het einde een heel grote spiegel waarin zij hun gehele gang kun nen volgen en zodoende in staat zijn zichzelf te controleren met be hulp van de lessen en aanwijzin gen die zij van de lerares ontvan gen. Bij dit gewone lopen blijft het echter niet. Zij moeten leren op de juiste en op elegante wijze een trapje op en af te klimmen, uit en in een auto te stappen, gracieus omgaan met handschoenen, para plu en tasje, voorts het gehele complel van dragen van kleding en hoe zij een bepaald model op vlotte en prettige wijze duidelijk aan de toeschouwers kunnen tonen, daar bij het accent leggend op die delen van de japon of mantel die moeten opvallen. Om het uur Aan een dergelijke opleiding zit natuurlijk heel wat vast en het vergt van de onderwijskrachten en van de leerlingen het uiterste. Zo doende krijgen ze al een heel klein voorproefje van wat hen te wach ten staat, want het beroep van mannequin is zwaar, het vergt vooral gedurende de weken van de shows een maximum aan uit houdingsvermogen. Men moet be denken dat het dikwijls voorkomt, dat bij de shows de dames om het uur voor nieuw publiek moeten op treden en de gehele collectie moe ten „showen". Aan het einde van zo'n dag zijn ze doodop, maar de volgende dag is het weer hetzelfde liedje en zo kan het soms weken duren, wanneer een mannequin volop in het werk zit. Daartegenover staat, dat een goede manenquin een zeer fraaie carrière kan maken en dat is waar alle cursisten op hopen. Nog geruime tijd zijn wij de gast van deze interessante school der elegance, waar gezwoegd wordt om een aantal vrouwen, werkelijk mo delvrouw te maken. Het is bar wat de mensen met de dieren hebben uitgehaald. Dat kwam (nog weer eens) uit op een „dierlijke" avond, die de Platte landsvrouwen organiseerden en waaraan diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam niet vreemd was. Ge steld dat de mensen nu eens wat aardiger voor de oeros waren weest, dan hadden we hem nog best kunnen hebben. Sinds 1621 i: deze kolossale mastodont van de aardbodem verdwenen en de men sen van nu hebben geprobeerd er nog een tekening van te fantaseren, maar dat viel lang niet mee. Ook de zeekoe in de Beringstraat was een gezellig dier, dat beter lot had verdiend, dan stomweg te worden uitgemoord. Weliswaar had de Dodo of walgvogel en geurtje, als hij werd gekookt, maar het dier leefde deksels gezellig op enkele eilandjes in de buurt van Mada gascar en deed beslist niemand kwaad. Iedereen echter schoot er zijn geweer op los, zolang tot eens iemand zei: „hè, er is geen enkele Dodo meer". En zo is het ook ge gaan met de Moa of reuzenstruis- vogel. Een kanjer natuurlijk, want een „gewone" struisvogel is al een flinke gevederde. Op het noorde lijke halfrond leefde eertijds ook de Grote Alk, een koninklijke vogel en in de prairies van Amerika kwamen miljoenen exemplaren voor van de Trekduif. In 1914 is de laatste dood omlaag uit een boom getuimeld. Een handjevol Europese bisons leeft gelukkig nog in dierentuinen, anders zag het er voor het armzalig overschot ook maar duister uit. Op het nippertje is het pater Davidshert - afkomstig uit China - gered van de onder gang, want tijdens de Boxeropstand werden deze lollige beesten, levend in de keizerlijke wildtuinen, door het publiek geconsumeerd. Er zijn echter enkele paren naar Europa gebracht en dat betekende redding van de soort. Met de gorilla's, de orang oetans en de chimpansees gaat het ook al niet zo daverend en gelukkig is er in Centraal Afrika een woud zo groot als Nederland, waar het echt boompje-van-boom- pje is, anders was de Okapi ook al niet meer in leven. Een interessant beestje is verder het ultra schaars geworden (eierleggende) vogelbek dier en of de Neushoornsoorten nu wel zulke geweldige levenskansen hebben, is ook lang niet zeker. Wat zonde verder dat de Woo- ping Crane zo ontzettend is uitge dund. Een juweel van een vogel, die zich met honderdduizenden ex emplaren ophield in de woudrijke paradij sgebieden van toenmalig Noord-Amerika. Bijna waren de Crane's om zeep gebracht, maar toen is er ingegrepen. Er was een beschermd gebied waar de vogels zich ophielden, maar op een dag waren de vogels gevlogen om nooit meer op te duiken. Het laatste nieuwtje van de Crane is, dat het beest is herontdekt in 1955. De vo gel heeft dus kennelijk „balen" ge had van de mensen en na het bo venstaande is dat nog wel begrij pelijk ook. EILANDMAN. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 3 december aanstaande luidt: 4e klas G: Brouwershaven-N VS; S.C. Gastel-Zierikzee; Nw. Borg- vliet-Burgh; Halsteren-Kruisland; Vosmeer-De Schutters; NSV-Clu zona. SVOWK-Renesse 2-7 Renesse dat het in deze wedstrijd zonder doelman De Vrieze, Prum- mel en Goossens moest stellen, heeft in een vrij mat gespeelde wedstrijd weinig moeite gehad om SVOWK nog overtuigend te klop pen. Na tien minuten spelen was bet P. Jonker die de bezoekers de leiding wist te geven. De vreugde bij de rood-witten was evenwel van korte duur daar tavee minuten later rechtsbuiten P. v. d. Werf de balans weer in evenwicht wist te brengen. Renesse bleef evenwel het beste van het spél behouden en in de vijfentwintigste minuut wist P. de Meij zijn club weer een voor sprong te geven, 1-2. Met nog één minuut te spelen in de eerste helft kwam De Meij uitstekend van de vleugel naar binnen gezwenkt waar na hij onhoudbaar inschoot, 1-3. In de tweede helft nam Renesse al spoedig een veilige voorsprong. Na zes minuten schoot J. Verboom raak waarna P. Jonker met tref fers in de zestiende en achttiende minuut de stand op 1-6 bracht. Met een fraai schot bracht N. Pankow in de twintigste minuut de achter stand terug tot 2-6. Tenslotte bracht W. Verseput met een uitstekende kopbal na vijfentwintig minuten de eindstand op 2-7. De laatste twin tig minuten waren meer een for maliteit daar beide elftallen zich met het resultaat tevreden stelden. Bruse Boys-Wolphaartsdyk 1-1 Een van weerszijden slecht ge speelde wedstrijd. In het begin wa ren de Boys in de meerderheid, dit duurde zo'n twintig minuten, maar de voorhoede kreeg geen kans te gen de stugge achterhoede van Wolphaartsdijk. Han v. d. Werf gaf nog een harde kopbal maar de doel man maakte hem onschadelijk. De rest van de eerste helft ging het spel gelijk op en met 0-0 kwam het einde van de eerste helft. Na rust begonnen de gasten wat feller te spelen en na vijftien mi nuten gaf de middenvoor van Wolphaartsdijk zijn ploeg de lei ding, 0-1. Bruse Boys doet er nu zijn best voor om de achterstand in te halen en na tien minuten weet Otto Kostense via de paal de gelijkmaker te scoren, 1-1. De laat ste twintig minuten wordt er nog slecht gespeeld en vijf minuten voor het einde wordt de linksbin nen van Wolphaartsdijk van het veld gestuurd, omdat hij het ver schillende malen oneens is met de scheidsrechter, wat hem voordien al een waarschuwing had opgele verd. Met 1-1 kwam het einde van een matige partij voetbal. Een wed strijd om snel te vergeten. Duiveland II-Burgh III 8-1 Door het niet opkomen van de scheidsrechter werd twintig minu ten over tijd begonnen. Met we derzijds goedvinden werd de wed strijd geleid door een bestuurslid van de thuisclub, die zich uitste kend van zijn taak gekweten heeft. Duiveland begon direkt na het be gin met een serie overrompelende aanvallen. Een hard schot van Oosterboer ging net over de lat en een solorush van Zwager werd door De Glopper uitstekend onderschept Na tien minuten kwam de thuis club aan een doelpunt door haar middenvoor, 1-0. Dezelfde speler wist met twee uitstekende doel punten vrij snel achter elkaar de stand op 3-0 te brengen. Nu was het hek van de dam en met een schot van zeker dertig meter af stand bracht Boogert de stand op 4-0. De beurt was nu aan de goed op dreef zijnde Oosterboer, die met twee doelpunten, waarbij de doel- verdediger niet vrijuit ging, de Oosterlanders als het ware op ro zen zette, 6-0. Met deze stand brak de rust aan. Na rust was de thuisclub voort durend in de aanval, maar doel punten bleven voorlopig uit. Na twintig minuten spelen joeg Zwa ger de bal hard in de touwen maar één van de voorhoedespelers stond buitenspel. Burgh kreeg nog een penalty te nemen, maar ook deze kans wisten ze niet te benutten. Bij een Oosterlandse aanval schoot Bertus tegen de lat en de terug springende bal werd door P. Roks ingekopt, 7-0. Burgh wist de eer te redden door ons aller Bliek, die nog steeds naar zijn vorm loopt te zoeken. Vlak voor tijd loste Boo gert weer een ver schot, dat doel trof, 8-1. Al met al een sportieve strijd, waarbij Burgh een pluim verdient door hun sportieve gedrag. Het land- en tuinbouw- onderwijs 1960/61 DEN HAAG, 28-11. Het centraal bureau voor de Statistiek heeft een statistiek van het land- en tuin- bouwonderwijs 1960-1961 opgesteld. Deze bevat gegevens van de hoge re, middelbare en lagere land- en tuinbouwscholen op 1 januari 1961 en van de land- en tuinbouwcur- sussen in het cursusjaar 1959-1960. In 1961 waren er 429 scholen (1960: 453) met 27.324 leerlingen (27.463). In 1960 werden 11.106 (11.654) leerlingen tot de scholen toegelaten en vertrokken er 11.245 (10.975) waarvan vijfentwintig pro cent (twintig) zonder diploma. In het cursusjaar 1959-1960 wer den 1.613 cursussen gehouden (in 1958-1959: 1.797). Voor deze cursus sen waren 26.174 leerlingen (28.963) ingeschreven. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De 48-jarige W. A. P., bankwerker uit Amsterdam, die op de Papaverweg met zijn bromfiets tegen een onverlichte handkar reed en in het Wilhelmi- na Gasthuis moest worden opge nomen, is aan zijn verwondingen overleden. AMSTERDAM. Er is nog geen stoffelijk overschot gevonden van de sedert 12 november j.l. vermiste Italiaanse schoenvertegenwoordi ger B. C., waarvan de Amsterdam se centrale recherche aanneemt dat hij het slachtoffer van een roof moord is geworden. VEENENDAAL. In het „Juliana^ ziekenhuis" in Veenendaal is de" 23-jarige heer P. K. uit Ede aan de gevolgen van een verkeersonge luk overleden. DEN HAAG. De Oostenrijkse mi nister van Sociale Zaken, de heer A. Proksch, hééft ïrTde Ridderzaal in Den Haag een overzicht gege ven van de wetgeving in zijn land betreffende de oorlogsinvaliden en weduwen, wezen en bejaarde ou ders van gevallenen. ROTTERDAM. Een groot zee waardig zeiljacht, gebouwd bij de scheepswerf Kok in IJmuiden, zal de overtocht naar Amerika gaan maken op het dek van het s.s. „Al- blasserdyk" van de Holland-Ame- rika Lijn, dat op 1 december aan staande uit de Rotterdamse haven vertrekt. ZWOLLE. De 44-jarige motorrij der J. H. uit Zevenhuizen (gemeen te Leek) is in Emmeloord in volle vaart tegen een afsluitboom van de brug over de Lemstervaart te Emmeloord gebotst. Hij sloeg met het hoofd tegen de boom en was op slag dood. Het slachtoffer was ongehuwd. ROTTERDAM. Het nieuwe op leidingsschip van de Westduitse marine, de bark „Gorch Fock", is in de Rotterdamse haven aangeko men voor een niet-officieel bezoek van een week. Het schip meerde af in de Parkhaven. DEN HAAG. Het gemeentebe stuur van Den Haag heeft ook dit jaar weer een kerstboom van de stad Stockholm aangeboden gekre gen. De boom zal na de aankomst per schip in Rotterdam door de plantsoenendienst per auto naar Den Haag worden gebracht en op de hoek van de Hofweg en het Spui worden geplaatst. MARKTBERICHTEN Uienveiling Steenbergen Uien (40-60) f 23,80-22,03; Grof f 23,50-23,11; Drielingen f 34,91; Picklers f 42,60. Aanvoer plm. 48 ton. 16 door Frank van Falckenoort Gedurende een half jaar plaat selijke gezinshulp. Daarna leerling verpleegster. Na twee jaar geslaagd voor het bekende kruisje en zal dit jaar examen doen voor de ooie vaar. Staat bij haar superieuren uitstekend aangeschreven, is altijd bereid eens een extra dienstje te vervullen, is een tikje ongenaak baar en heeft liefde voor haar schone beroep. Is erg zuinig, spaart waarschijnlijk ergens voor en heeft geen gehoor gegeven aan een vier tal aanzoeken van plaatselijke jon gelingen. Wat niet volgens de waar heid is, zuster, mag u me nu ver tellen". Bij de laatste zin was het meisje rood geworden tot de haarwortels en ze keek hem voor het eerst met bewondering aan. „Ik neem aan, dat de inspecteur van politie wel gek met u zal zijn, niet?" Hij haalde zijn schouders op. „Mogelijk. Het interesseert me niet. Ik ben politieman en ik heb een zaak in onderzoek. Ik doe dat op mijn manier, zoals ik denk, dat ik de meeste kans van slagen zal heb ben. Ik heb u al gezegd, dat ik net zo lang zal wroeten, tot ik alles weet, wat ik weten wil. In aanmer king nemende, dat ik pas een paar dagen aan de gang ben, is het re sultaat tot op heden vrij bevredi gend". „Hebt u zich dan al een oordeel gevormd omtrent de verdwijning van mijn vader?" Hij lachte, diepte een pakje siga retten uit zijn zak en gaf haar er een .Toen ze rookten, zei hij„Aha, de zuster probeert me uit m'n tent te lokken. Maar u moogt het wel weten. Mijn. antwoord is ja. Ik heb een theorie opgebouwd, en die zal wel blijken te kloppen. Ik moet al leen bewijzen hebben. Dat is een kwestie van tijd. Dat zal nu wat langer duren, aangezien zuster van der Haas geen mededelingen meer zal doen". „U gelooft niet aan zelfmoord of moord?" „Zuster, nu vraagt u teveel. Wat ik wel of niet geloof, doet niet ter zake. Ik bezie elke opdracht, die ik krijg, nuchter, zakelijk, zo u wilt. Wat ik dan persoonlijk veronder stel, heeft geen waarde". „Laten we eens twee mogelijk heden bezien", vervolgde het meis je nadenkend. „In de eerste plaats moord. Wat doet u, als uw onder zoek uitwijst, dat er moord in het spel is?" „Om een moord te kunnen be wijzen, moeten we óf een geteken de, onder getuigen afgelegde ver klaring hebben van de dader, wan neer het lijk niet gevonden wordt, óf bepaalde andere wettige bewij zen, desnoods getuigenverklaringen die voldoende overtuigend zijn. Wordt het lichaam wel gevonden, dan kan ons dit misschien op weg helpen naar de dader. De daad moet gestraft worden. Onze taak is om het recht en de wet te hand haven. Zonder aanzien des per- soons". „De andere mogelijkheid. Laten we eens aannemen, dat vader er genoeg van kreeg en er vandoor ging. Ergens ver weg. Bijvoorbeeld naar België of naar Engeland. Daar onder een andere naam ging leven. Wat zoudt u dan doen?" „Hem pogen op te sporen en trachten te bewegen naar zijn vrouw en kinderen terug te keren. En als hij dat weigert, wel dan zijn ^adres doorgeven aan zijn vrouw. Het is niet strafbaar om weg te lopen als volwassene, tenzij men zijn vrouw en kinderen in kom mervolle omstandigheden achter laat. En zelfs dan is de énige mo gelijkheid beslag te leggen op zijn loon of salaris en hem zodoende te dwingen zijn gezin te onderhou den. Maar een arrestatie zal dan praktisch niet mogelijk zijn". „Met welke mogelijkheid houdt u rekening?" Hij lachte. „U bent een uitge kookte, zuster. Voorlopig houd ik nog met iedere mogelijkheid reke ning tot ik een zeker bewijs heb. En dan borduur ik daar op verder" Ze kneep haar sigaret uit en stond op. „Laten we wat gaan rij den. Ik vind het hier een ongezel lige tent". „Ik ook". Gert betaalde en even later reden ze met een rustige gang over de weg. 7. Na een poosje zei hij voorzich tig: „Een indiscrete vraag, zuster. Was de verhouding tussen uw va der en moeder goed?" Ze haalde haar schouders op. „Laten we zeggen: niet slecht. Weet uof misschien weet u dat ook al.moeder is van goede komaf. Mijn grootvader had een grote zaak in de Betuwe. Granen en hooi en stro en al die dingen meer. Hij was behoorlijk gefortuneerd. Toen va der met haar in kennis kwam was hij gewoon bankemployé, meer niet. Met een mager salaris. Het is nu bijna negen en twintig jaar gele den, dat ze trouwden. (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 13