DE ZIERIKZEESCHE COURANT ALGEMENE VERGADERING VERWERPT RESOLUTIE VAN BRAZZAVILLE-LANDEN Venezolaans vliegtuig gedwongen op Curasao te landen Beroving in Amsterdam Nieuwe Russische voorstellen voor verbod kernproeven Algemene V.N.-vergadering verwerpt Russisch voorstel Van der Putten ontslagen 1960 was - evenals 1959 - een gunstig spaar jaar DINSDAG 28 NOVEMBER 1981 118e jaargang No. 19083 ZIERIKZEESIMEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Zaak voorlopig laten rusten" Géén onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea NEW YORK, 28-11. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met 53 tegen 41 stemmen en 9 onthoudingen de ontwerp resolutie van de Brazzaville-landen over de toekomst van westeiyk Nieuw-Guinea verworpen. Gezien de uitslag van de stemming werd de vereiste meerderheid niet behaald. In deze ontwerp-resolutie wordt onder meer een beroep gedaan op Nederland en Indonesië om onderhandelingen te beginnen over weste lijk Nieuw-Guinea. De Amerikaan Bingham deed daarna een beroep op Nederland om niet aan te dringen op stem ming over zijn voorstel om weste lijk Nieuw-Guinea te internationa liseren. Hij deed een beroep op In dia om zijn voorstel om de rege ringen van Indonesië en Nederland te laten onderhandelen onder aus piciën van de voorzitter van de Assemblee, in te trekken. De Ne derlandse afgevaardigde de heer Schürmann reageerde hierop met intrekking van de Nederlandse ont werp-resolutie. De heer Schürmann zei dat de Algemene Vergadering het betreur de dat de Assemblee de „volkomen redelijke compromis-resolutie" van de dertien Frans-Afrikaanse staten heeft verworpen. Maar Nederland was bemoedigd door het feit dat ruim de helft van de aanwezige leden vóór deze re solutie had gestemd. Dit levert het bewijs, dat Nederland in de juiste richting voortgaat met zjjn voor stel tot internationalisering van westelijk Nieuw-Guinea. Nederland zal deze koers dan ook met ver trouwen blijven volgen. Nederland, aldus de heer Schür mann, zal op het ogenblik niet aan dringen te stemmen over zijn re solutie en de zaak voorlopig laten rusten. De Indiër Jha weigerde om de ontwerp-resolutie in te trekken die India ingediend heeft met Bo livia, Kongo (Leopoldstad), Guinee, Liberia, Mali, Nepal, Syrië en de V.A.R. De Liberiaan Ford Cooper verklaarde daarop dat zijn land deze resolutie niet meer zou steu nen als India mocht blijven aan dringen op stemming. Later verwierp de Assemblee het Indische voorstel om de regeringen van Nederland en Indonesië over hun geschil t.e laten onderhandelen onder auspiciën van de voorzitter van de Assemblee. De uitslag van de stemming was: 41 voor, 40 te gen en 21 onthoudingen. De nood zakelijke meerderheid werd dus niet behaald. De verworpen ontwerp-resolutie De ontwerp-resolutie van de Brazzaville-groep van Afrikaanse landen noemde mr. Schürmann een „vernuftige poging om de beginse len van het Nederlandse voorstel WILLEMSTAD, Curasao, 27-11. Opnieuw is een Venezolaans vlieg tuig gedwongen op de dr. Albert Plesman luchthaven te Willemstad op Curasao te landen. Vijf studen ten, die de bemanningsleden over meesterden, dwongen hen koers te zetten naar Curasao, nadat ze bo ven de Venezolaanse hoofdstad te gen de regering gerichte pamflet ten haden uitgeworpen. Toen het vliegtuig op Curasao landde stond de politie reeds te wachten en zon der slag of stoot slaagde men erin de vijf jongemannen te arresteren. Vijfentwintig minuten nadat men op Curasao op de hoogte wa9 ge steld was het vliegveld reeds her metisch afgesloten en stonden po litiemannen, mariniers en leden van de onlangs opgerichte „bijstand eenheid" het toestel op te wachten. Er heerste een nerveuze spanning, want men herinnerde zich nog maar al te goed de gedwongen lan ding van enige maanden geleden, die resulteerde in een schietpartij op het vliegveld. Toen het toestel was geland en tot stilstand gekomen werd het di- rekt omringd door zwaar bewapen de mannen. Zelfs een stuk lucht doelgeschut stond met de loop op het Venezolaanse toestel gericht. Toen de deur van het vliegtuig werd geopend volgde een anti-cli max. In de opening verscheen na melijk een zenuwachtige stewar dess. Zwaar bewapende politieman nen stormden daarop het toestel binnen. De vijf studenten gaven zich onmiddellijk over. Zeeredder Maarten Mooy overleden CALLANTSOOG, 27-11. Op 97- jarige leeftijd is, ten huize van zijn zoon, overleden de heer Maarten Mooy, oud-schipper van de red- dingsvlet van de Noord en Zuid- Hollandse Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen, en oud ste nog in leven zijnde zeeredder. Maarten Mooy heeft reeds op 18- jarige leeftijd mensen van in nood verkerende schepen gered. In to taal heeft hij 87 mensen gerede of geholpen bij hun redding. Engeland heeft maandag in de beheerschapscommissie van de V.N. een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt aanbevolen een com missie van vijf man in het leven te roepen, die zich een beeld moet vormen van de toekomst van zuid west-Afrika. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport is een cursus van acht weken begonnen voor leerling pikeurs. Maandag werden de eerste les sen gegeven in de manege van de faculteit voor dierengeneeskunde van de Utrechtse universiteit. - Foto: de heer K. J. Meinardi (rechts), se cretaris-inspecteur van de stichting, met zijn pupillen. en die van het Indiase ontwerp te combineren, doch zonder de tekort komingen van 't Indiase voorstel". Dit gaf Nederland weliswaar niet de voldoening die de aanvaarding van zjjn eigen resolutie zou geven, doch Nederland zou er mee ak koord gaan en aan bet verzoek vol doen om zonder verwjjl de onder handelingen met Indonesië te her vatten, zulks om uiting te geven aan de waardering van Nederland se kant voor de geest waarin de Afrikaanse indieners hun voorstel hadden gedaan. AMSTERDAM, 27-11. De 34-ja- rige Duitse liftbediende, J. S., die in Toronto woont, heeft de afgelo pen nacht op het politiebureau Leidseplein te Amsterdam aangifte gedaan dat hij achter het Rijks museum door een drietal negers is beroofd van zijn portefeuille met 2.000 Canadese dollars. De politie heeft een neger aangehouden, die door S. als een van zijn berovers is herkend. De Duitser, die op door reis was van Canada naar zijn ouders in Duitsland, vertelde dat hij in de omgeving van de Nieu- wendijk van de negers een „lift" had gekregen. Zij zouden hem naar zijn hotel brengen. Na hem beroofd te hebben, aldus S., hadden de ne gers hem uit de auto geduwd, waarna zij snel wegreden. De poli tie heeft S., die nog wel zijn vlieg ticket had, nachtlogies op het bu reau verschaft. Vaste klant TURIJN, 27-11. Pier Gio vanni Vallauri, een 32-ja- rige chemicus uit Turijn, heeft zondag in de „Toto- Calcio" - de Italiaanse voet balpool - voor een nieuw record gezorgd. Door één foutloze voorspelling en ze ven kolmmen met slechts één fout, boekte de Italiaan zijn 18e succes in de voet balpool. In augustus startte Vallauri zijn triomftocht. Aanvankelijk was het al leen zijn doel te bewijzen, dat met wiskundige formu les succes eenvoudig niet kan uitblijven. Een week geleden leverde de „Toto- Calcio" 20 miljoen lires - zo'n 120.000 gulden - als bijdrage voor de huishou ding van signor Vallauri. Dit maal is zijn winst waar schijnlijk nog groter. In to taal vergaarde de Italiaan al ruim 200.000 gulden aan geldprijzen. Tijdens de Ita liaanse auto-tentoonstelling bleek hij voorts in staat de juiste cijfercombinatie op te geven bij een prijsvraag, zodat Vallauri een luxueuze Fiat rijker werd. Westberlijnse winkeliers staan voor bankroet BERLIJN, 28-11. Ruim duizend Westberlijnse winkeliers en kleine zakenlieden staan voor een bank roet. Dit is het gevolg van de grens- versperringen en het daarmee ge paard gaande verlies van Oostber- lijnse klanten. De regering van west-Berlijn wil de getroffenen zo spoedig mogelijk formulieren ver strekken opdat zij hulp kunnen vragen aan de Westduitse regering, die steun heeft toegezegd. Men schat dat hiermee een bedrag ge moeid is van rond 15 miljoen west mark. Bejaarde mail verdronken SCHAGEN, 27-11. In de nacht van zondag op maandag is de 72- jarige heer S. Doorn, een ongehuw de inwoner van het dorp St. Maar tensbrug, vermoedelijk door de duisternis misleid in de sloot naast de St. Maartensweg geraakt en verdronken. Zijn stoffelijk over schot werd maandagmorgen in de nabijheid van zijn woning in de sloot gevonden. Nelson Rockefeller, de vader van de in Nieuw Guinea vermiste Michael, is in tegenstelling met zijn plan naar Den Haag te reizen, nog in Nieuw Guinea gebleven, nadat een jerry-can is gevonden, waarop zijn zoon zich op zijn zwemtocht naar de kust drijvende zou hebben gehouden. - Foto: samen met zijn dochter Mary (uiterst linksonder) en dr. P. J. Platteel, gouverneur van Nieuw Guinea (in grijs pak) bekijkt Rocke feller hier een kaart van het gebied, waarin zijn zoon spoorloos is ge raakt. MOSKOU, 27-11. De Sow jet-Unie heeft de Westerse mogendheden voorgesteld, kernproeven in de at mosfeer, onder water en in de ruim te te verbieden, zo heeft het Sow- jet-Russische persbureau Tass he den (maandag) bekend gemaakt. Frankrijk wordt als deelnemer aan de besprekingen genoemd. Het ontwerpverdrag bevat de volgende vier punten: 1. een plechtige verklaring van de landen, die aan de onderhande lingen deelnemen, geen kern proeven te doen in de atmo sfeer, in de ruimte of onder water; 2. Deze landen zullen ter controle gebruik maken van hun natio nale ontdekkingsmethoden; 3. zij zullen, hangende een over eenstemming over het controle systeem voor dergelijke proe ven, geen ondergrondse kern explosies doen. Een dergelijk systeem zou een integrerend on derdeel moeten zijn van een in ternationaal controlesysteem op algemene en totale ontwape ning; 4. het verdrag zou in werking moeten treden onmiddellijk na ondertekening door de Sow jet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. NEW YORK, 28-11. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft maandagavond het Rus sische voorstel om het volgend jaar nog een einde te maken aan het kolonialisme In de wereld verwor pen. Een Russisch amendement van deze strekking op een Afrikaans- Aziatische ontwerpresolutie werd met 46 tegen 19 stemmen bjj 36 onthoudingen verworpen. De Afrikaans-Aziatische resolu tie werd echter aangenomen met 97 stemmen voor, geen tegen en vier onthoudingen. In deze resolu tie wordt voorgesteld een commis sie van zeventien man te vormen, die aanbevelingen moet doen over de uitvoering van de verklaring over de onafhankelijkheid voor alle Prinses Beatrix in Luxemburg LUXEMBURG, 27-11. H.K.H. Prin- ses Beatrix is maandag op haar privéreis langs de Europese instel lingen in Luxemburg aangekomen, waar zij drie dagen zal verblijven. In de middag bezocht zij de Europese school, die door de rege ringen van de zes landen der Euro pese gemeenschappen in stand ge houden wordt en waarvan het einddiploma toegang geeft tot alle universiteiten der zes landen. De Wereldraad vati Kerken NIEUW DELHI, 27-11. De Or thodoxe afvaardigingen in de As semblee van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi hebben maandag bekend gemaakt, dat zij geen minderheidsverklaringen zul len afleggen tenzij dit absoluut noodzakelijk zou zijn. Deze mede deling is door de overige delegaties met instemming begroet als een be langrijke stap naar eenheid onder de christenen. Op vorige bijeenkomsten van de Wereldraad dienden de Orthodoxe kerken afzonderlijke verklaringen in met hun opvattingen over theo logische en eenheidskwesties. gekoloniseerde volkeren en gebie den, die het vorig jaar door de Assemblee is aangenomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Men stelt meestal iets op pr\js wanneer men het is kwijt geraakt. DEN HAAG, 27-11. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren (maandag)middag in een persconferentie medegedeeld, dat h(j de technisch hoofdambtenaar van zyn departement, de heer F. H. van der Putten, heeft ontslagen. Weliswaar heeft de heer van der Putten een uitvoerig rapport inge diend, doch daarmee heeft hij vol gens de minister niet aan de hem gestelde opdracht voldaan. Hij heeft nl. geen namen genoemd van officieren die nog in dienst van het ministerie zijn en die zich aan col laboratie met Japan of aan onre gelmatigheden in Nederlandsch In- dië zouden hebben schuldig ge maakt. Het ontslag is eervol verleend met ingang van 28 november op grond van „ongeschiktheid voor het door u beklede ambt, anders dan wegens ziels- of lichaamsge breken". .De heer F. H. van der Putten zal bij het ambtenarengerecht be roep aantekenen tegen zijn ontslag. AMSTERDAM. Van maandag 22 januari tot en met zaterdag 27 ja nuari 1962 zal, na twee jaar, we derom in Amsterdam, nu in het nieuwe R.A.I.-gebouw, onder aus piciën van de federatie „Het Land bouwwerktuig", een tentoonstelling worden gehouden van land- en tuinbouwwerktuigen. Natuur en recreatie gebieden iu Brabant DEN BOSCH, 277-11. Het fonds „Natuur- en recreatiegebieden" zal, wanneer Provinciale Staten van Noord-Brabant ermee akkoord gaan, meewerken aan het behoud van natuur en recreatiegebieden in Noord-Brabant. Het college van G.S. zal worden gemachtigd de be steding van het krediet te regelen. Het fonds, dat de beschikking heeft over een kapitaal van f 200.000, is gesticht naar aanleiding van een subsidieaanvrage van de stichting „Het Noord-Brabants Landschap". Spaarverschil van ruim f 1200 miljoen AMSTERDAM, 28-11. Het jaar 1960 kan, evenals 1959, als een gun stig spaar jaar worden aangemerkt. Dit is de conclusie van het C.B.S. in een overzicht van besparingen bij spaarbanken en handelsbanken in het vorige jaar. Het totale spaar verschil (het verschil tussen stor tingen en terugbetalingen) bedroeg f 1.249 miljoen (in 1959 f 1.029 mil joen). De gezamenlijke spaarban ken maakten hiervan f 837 miljoen (vorig jaar f 850 miljoen) en de handelsbanken f 412 miljoen (vorig jaar f 179 miljoen) uit. Met deze f 412 miljoen kwam het spaarverschil bij de handelsbanken belangrijk uit boven dat bij de overige spaarinstellingen. Bij de R. P.S. en de algemene spaarbanken valt ten opzichte van 1959 even eens een toeneming van het spaar verschil waar te nemen namelijk resp. van f 161 min. naar f 204 min., en van f 236 miljoen naar f 256 miljoen. Het spaarverschil bij de Boerenleenbanken is daarente gen bij het vorige jaar achterge bleven, namelijk f 365 miljoen te gen f 437 miljoen in 1959. Ondanks de sterke stijging van het spaarverschil bij de handels banken nemen deze onder de spaar instellingen nog een vrij beschei den plaats in, namelijk nog geen 10 procent van het totale spaarte goed. De Boerenleenbanken staan met bijna 40 procent aan de spits. De resterende 50 procent wordt in nagenoeg gelijke delen verdeeld tussen de R.P.S. en de algemene spaarbanken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND VIENTIANE. Een bespreking van de afgevaardigden van de drie Lao- tiaanse prinses heeft geen resultaat opgeleverd. De onderhandelingen over stabilisatie van de politieke toestand in het land zijn aldus op een dood punt gebleven. ALGIERS. Vier Europeanen zijn ontsnapt uit een ziekenhuis in Al giers, waar zij naar toe waren ge bracht. Hun identiteit is niet be kend gemaakt, maar men neemt aan dat het leden van de organi satie van het geheime leger zijn. BERLIJN. De Britse strijdkrach ten hebben bij de Brandenburger poort in Berlijn een uitkijktoren van zes meter hoogte opgericht om te kunnen waarnemen wat er ach ter de muur gebeurt. De toren staat maar op enkele meters af stand van de sectorgrens. NEW YORK. Canada heeft voor gesteld vertegenwoordigers van Afrika, Azië en Latijns Amerika toe te voegen aan de tien-landen- commissie voor onderhandelingen over ontwapening. Canada is zelf lid van deze commissie. PORT MORESBY. Gouverneur Nelson Rockefeller heeft maandag weer een vlucht boven het kust gebied van Zuid-Nieuw Guinea ge maakt. Hij vloog met een Austra lische Catalina van Merauke naar Piramapoen niet ver van de plaats waar zijn zoon probeerde de kust te bereiken nadat zijn boot was omgeslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1