DE VERDWENEN KASSIER Afrika atoomvrije zone Half zwaar - lveel lekker! Feuilleton MINDER MELKEN ZONDAG geniet van zo'n lekkere verse sigaret van ZIERTKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 27 november 1961 no. 19082 Bankbiljetten NEW YORK, 24-11. De algeme ne vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag met 55 stem men voor, geen tegen en 44 ont houdingen een resolutie aangeno men waarin alle leden verzocht wordt „het continent Afrika als atoomvrije zóne te beschouwen en eerbiedigen". In een ontwerp-resolutie wordt gevraagd „af te zien van het hou den of voortzetten van kernproe ven in welke vorm dan ook, in Afrika, en „af te zien van het ge bruik van dit gebied, de territo riale wateren of het luchtruim van Afrika voor het beproeven, opslaan of vervoeren van kernwapens". Oost-Berlijn een spionagccentrum in vuilnisbak BRUSSEL. Een arbeider van de Belgische nationale luchtvaart maatschappij vond vorige week tot zijn verrassing bij het ledigen van een vuilnisbak tussen de rommel een aantal buitenlandse bankbil jetten. Het waren zeven briefjes van duizend gulden en één van 500 gulden. De eerlijke vinder bracht de Ne derlandse bankbiljetten direct naar de directie van het vliegveld. Bij navraag bleek, dat een passagier van een toestel op de lijn Zürich- Amsterdam, mevrouw Wutrich, de bankbiljetten bij een tussenlanding in Brussel was kwijtgeraakt. Zij had daarvan aangifte gedaan bij de politie op Schiphol. Gebleken is, dat het toestel, waarmee zij naar Nederland was gevlogen, nog dezelfde avond naar Brussel was vertrokken. Bij het schoonmaken van de cabine is het geld tussen kranten en andere pa pieren in de vuilnisbak terecht ge komen. KERKNIEUWS Zuid-Afrika en de Wereldraad van Kerken DEN HAAG, 24-11. De oecumeni- sche jeugdraden van Delft, Den Haag. Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen hebben een brief ge zonden aan de christen jongeren in Zuid-Afrika, waarin zij hun ver ontrusting uitspreken over het ver breken van de banden tussen Zuid- Afrikaanse kerken en de Wereld raad van Kerken, alsmede over de tegenstrijdige opvattingen over de rassenvraagstukken tussen de sy node van de Nederduits Hervorm de Kerk en een aantal hoogleraren, met name de professoren A. S. Geyser en A. van Selms. 6 snel ver banden no. 1, 3 snel- verbanden no. 2, 3 snelverban- den no. 3, 2 snelverbanden no. 4, 1 rol kleefpleister, 8 drie kante doeken, 12 veiligheids spelden, 4 pakjes gecompri meerde watten 25 gram, 10 stuks hydrophiele windsels 5 m. x 6 cm. en 10- van 5 m. x 8 cm. 1 schaar. Verder wat extra pijnstillende tabletten, norit tabletten, e.d. Voor desinfecterend wassen van handen enz. wat stukken G 11 zeep. Leest U deze wenken nog eens aandachtig door, nog beter, pro beer een goede E.H.B.O.-cursus te volgen. De blokwachters dienen dit ook te doen, maar over de blok wachters graag een volgende keer. G. G. KOPPIES, H.Z.B. te Zierikzee. I7SX m De Amerikaanse afgevaardigde bij de onderhandelingen over sta ken der kernproeven in Genève, Arthur Dean, heeft vrijdag in de algemene vergadering der Verenig de Naties gezegd dat de Sow jet- Unie in de afgelopen serie 50 kern proeven heeft verricht. Hij zuchtte. „Erg toeschietelijk bent u niet, zuster". „Ik ben blij, dat u tot deze con clusie gekomen bent. Het kan nut tig zijn". Zwijgend reden ze een kwartier tje, en even voorbij een boeren dorp zag Gert een uitspanning aan de kant van de weg. Hij remde af en zei: „Als dit naar uw zin is?" „Mij best". Hij parkeerde de auto in de berm en ging met haar naar binnen. Ze gingen zitten aan een tafeltje bij het raam en waren de enigen in het café. Toen een vrouw naar hen toe kwam, die hen wantrouwend aankeek, bestelde hij thee en ge bak. „Thee kunt u krijgen. Gebak heb ik niet. Alleen koeken". „Doe geen moeite", mengde het meisje zich in het gesprek. „Thee alleen is voldoende". Toen het bestelde enkele minu ten later gebracht was en de vrouw verdween, viel Gert met de deur in huis. „Waarom ging uw vader iedere zaterdagmorgen naar de stad?" Het meisje keek hem verwonderd aan. „Om te werken natuurlijk". „O juist. Gek is dat. Alle banken in Enschedé zijn al sedert mei van het vorig jaar op zaterdag geslo- ten". Ze zette stom verwonderd haar kopje neer. Gert keek naar haar bevende lippen en naar de kleur, die ze op haar gezicht kreeg. „On zin", bracht ze er ten leste uit. Dan zal vader wel een bijzondere taak gehad hebben zaterdagsmor gens". „Dat die taak bijzonder was, neem ik onmiddellijk aan. Alleen verrichtte hen die niet op de Bank van de firma Lohuizen en Co." Ze keek hem lange tijd onderzoe kend aan. „Hoe weet u dat van die Bank?" „Beste zuster, ik ben politieman. door Frank van Falckenoort Ik heb u al gezegd, dat ik net zo lang zal wroeten tot ik alles weet. Was u niet van dit feit op de hoogte?" „Van welk feit?" „Wel, dat de bank, waar uw va der werkte, zaterdags gesloten is. Apropos, leest u geen kranten?" „Zelden, ik heb wel wat anders te doen. Zoveel vrije 'tijd hebben wij, verpleegsters niet". „Dus geen vrije zaterdag, zoals uw vader?" Ze keek hem opnieuw enige tijd aan en schudde toen haar hoofd. „U wilt ergens heen, meneer de speurder. U heeft er een bedoeling mee, dat u mij onder vier ogen wilde spreken. Wat betekent dit spelletje, dat u aan het spelen bent". Hij draaide zich naar haar toe en keek haar grimmig aan. „Die zelfde vraag zou ik .u kunnen stel len, zuster. U speelt een spelletje, een heel gevaarlijk spelletje. U ver bergt voor mij belangrijke aanwij zingen, die van belang kunnen zijn voor het onderzoek". „Uu bent stapel mesjokke", bracht ze er met moeite uit. „Dat kan wel zijn, zuster", ging hij onverstoord verder, „maar dan toch niet op u. Enfin, u moet het zelf weten. Er is geen enkel straf baar feit gepleegd, althans voor zo ver wij weten. Iedere meerderja rige heeft het recht 'm te smeren. Iedere meerderjarige heeft het recht zelfmoord te plegen op de manier, die hem of haar goeddunkt. Als het maar zonder getuigen ge schiedt. Dat uw vader zaterdags naar de stad reist, zogenaamd om te werken op zijn vrije zaterdag, is evenmin strafbaar. Hij bedriegt er alleen zijn vrouw en kinderen mee. Maar.... nu kom ik weer tot de kern van de zaak - wat had uw vader daarmee voor? Een paar vrije uren? Apropos, hoeveel zak geld had uw vader?" Ze haalde haar schouders op. „Weet ik niet. Heb ik me nooit in verdiept". Hij keek haar aan en schudde toen zijn hoofd. Nadenkend roerde hij in zijn thee en zei voor zich uit: „Het heeft geen zin met u te praten. U liegt en bedriegt me tot en met". Ze stond met een ruk op en keek hem woest aan. „U bent een schoft van het ergste soort. En zoiets is bij de politie! Denkt u, dat ik me door u laat beledigen? Wat ver beeldt u zich wel, speurneus van Dorringen?" Hij verblikte noch bloosde. Rus tig bleef hij doorroeren en nam toen tergend langzaam een slok thee. „Ga zitten, zuster, en stel u niet zo aan. Ik weet nog meer din gen. Wat deed uw vader met die zeventig gulden, die hij iedere maand uit zijn loonzakje achter over drukte?" (Wordt vervolgd) Er bestaat in agrarische kringen een streven de arbeid op zondag zoveel mogelijk te beperken. Niet alleen om de ontheiliging van deze dag te voorkomen, doch thans vooral om te komen tot verkorting van de arbeidstijd, mede tengevol ge van de peréoneelsnood. Vele ar beidskrachten voelen er niets voor ook nog op zondag te werken, waardoor de melkveehouder ge dwongen ivordt dit zelf en met eigen gezin te doen. Het machinaal melken heeft in de toestand al heel wat verbete ring gebracht. Men heeft de melktijden op de zondag al heel veel gewijzigd, maar men ging tot nu toe steeds uit van twee maal per dag melken. Proe ven hebben uitgewezen, dat zon der bezwaar 's morgens om zes uur en 's middags om vier uur gemol ken kan worden, doch het is en blijft twee maal melken. De werk tijden kunnen, zoals met proeven is bewezen, nog meer ingekort worden door 's morgens na het melken en 's middags vóór het melken af te voeren, doch dit is weer een aparte zaak, waarop hier nu niet ingegaan zal worden. Is hetmogelijk zonder schade voor vee en veehouder 1 maal per zondag te melken Op een enkele boerderij is men al bezig met dertien maal per week dus 6 maal twee (werkdagen) en één maal één (zondag) te melken. De ondervindingen van drie jaar wijzen er op, dat het tot de moge lijkheden behoort, hiertoe over te gaan. De meest geschikte tijd van melken zou, volgens de ervaringen, dan zijn tussen elf en twaalf uur. Er zijn dan twee langere tijdsver- lopen van ieder ca. 18 uur. Een enkele veehouder heeft in verband hiermede de zaterdag middagmelktijd een uur later ge steld. Dit kan volgens de ervaring, in nazomer en herfst als de pro duktie lager is, gemakkelijk wor den toegepast. Dit zou voor het be trokken persone'el een groot gemak zijn. Op deze manier heeft men dan verder de gehele dag ter vrije beschikking. Dit komt in grote ma te hef, gezinsleven ten goede. Menige melkveehouder zal zich echter afvragen, of de koeien daar niet ongunstig op reageren. Blij ven de uiers dan wel gezond en zal de produktie er niet door dalen? Bij waarnemingen op een groot aantal bedrijven blijkt alles boven verwachting normaal te verlopen. De kwaliteit van de melk blijft ge lijk. Bij zeer melkrijke koeien kan de melkgift wel eens moeilijkheden opleveren, bv. bij het bezit van een te kleine melkmachine-emmer, doch deze kwestie is wel op te lossen. Op een paar bedrijven zijn ver gelijkende proeven genomen en de produktie bij 13 maal per week bleek iets lager te zijn dan bij 14 maal per week melken. Beide be drijven waren evenwel op lichte zandgrond gelegen en men heeft daar te kampen gehad met het drachtig krijgen van het vee, het geen dus de dagproduktie nadelig beïnvloed heeft. Gedurende de lac- tatieperiode 1960 waren de ver schillen veel minder, zodat men niet al te bang behoeft te zijn voor extra-verliezen aan melkopbrengst. Daar staan dan minder zondags- arbeid en beter en gezelliger ge zinsleven tegenover. Op de bedrijven met 13 maal per week melken, dus 1 maal per zon dag, werd het voeren van het melk vee aangepast aan deze methode. 's Zaterdagsavonds gaf men wat extra hooi, 's zondagsmorgens laat saprijk voer met daarna weer wat extra hooi om tot maandagmorgen voldoende te hebben. Het beste is dan om niet meer in de stal te ko men dan hoognodig is om de die ren rustig te houden. DE NIEUWE WERELD 89. Een dreigend minachtend gemompel stijgt op uit de loc schouwers, als Aram de bijl van zich afwerpt, ten teken dat hij de strijd niet aanvaardt. Een ogenblik staart zijn uitdager hem ver wonderd aan, dan komt er een smalend lachje op het gezicht van de Indiaan. Met een verachtelijk gebaa? werpt ook hij zijn strijdbijl tegen de grond. Dan, met de snelheid van een roofdier, springt dc Indiaan op Aram toe. Maar nog juist iels vlugger duikt Aram onder de vuist van zijn tegenstander door, grijpt de man om het middel en terwijl hij zich een kwartslag omdraait, sleurt hij de Indiaan met al zijn krachten over zijn schouder. Met ccn wijde boog vliegt de Indiaan door de lucht en slaat met een doffe klap tegen de grond. Zo snel is Arams mcesterworp geschied, dat het een ogenblik stil blijft. Dan klinken kreten van bewondering uit de toeschouwers op. Maar plotseling schiet het rechterbeen van de liggende Indiaan hoog op. Zijn voet treft Aram met volle kracht in het gezicht en met een kreet slaat Aram achterover Een vroegere eerste luitenant van het Oostduitse ministerie voor staatsveiligheid, de 28-jarige Man nel, is, naar van welingelichte zij de is vernomen, van oost-Berlijn naar het westen gevlucht. Mannel heeft meegedeeld dat oost-Berlijn één van de belangrijkste spionage- centra van het communistische blok is. De geheime gegevens worden voor een deel verkregen door mid del van Oostduitse consulaten. Waaronder die te Djakarta, en handelsvertegenwoordigingen. Bejaarde man viel van dak DEN HAAG, 24-11. In de Rem- brandtstraat in Den Haag is de 77- jarige heer J. Th. Lispet van een 10 meter hoog dak gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. De man voerde lichte werkzaamheden uit voor een firma in deze straat. L. gleed uit, toen hij bezig was met het vastzetten van een paar loszittende dakpannen. Hij viel op straat en liep hoofdletsels op, die de dood tengevolge hadden. De overledene was een inwoner van het gemeentelijk verzorgings huis. De zelfbescherming Hoe te helpen na een calamiteit Mocht er in uw nabijheid iets zwaars ontploffen, het kan van alles zijn, dan bestaat er grote kans op verwondingen. Glasscherven, metaalscherven e.d. kunnen rond vliegen en U zelf en uw geliefden treffen. Niets is vreselijker als wanneer U iemand ziet lijden, en U niets kunt doen. Vandaar dat ik pok blij ben, met de door de Bescherming Bevolking uitgegeven Wenken voor Eerste Hulp. Ze zijn heel eenvou dig gehouden, en elke E.H.B.O.-er, zelfs jeugd E.H.B.O.-er weet er veel meer van af. Voor diegenen echter, die niet in het bezit van een E.H.B.O.-diploma zijn, of anders zins deskundig, zou ik willen zeg gen, bestudeer deze wenken eens zeer aandachtig, oefen eens het een en ander, en leg een verbandvoor- raadje aan. Kwaad kan dit nooit, want U kunt er elk moment van de dag wel eens behoefte aan hebben. Als suggestie voor een verband- trommel voor vier personen, U kunt dit naar eigen inzicht en be hoefte aanvullen:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5