KENT KENT KENT KENT Gezeten op witte schimmel maakte Sint Nieolaas zijn entree in Zierikzee V/AT UQT Pi BI U Voorbereidende plannen voor aanleg van zuid-, noord- en rondweg „Het bevolkingsvraagstuk", onderwerp van gesprek op Nutsavond te Zierikzee NEDERLAND STERKSTE GROEIENDE LAND IN WEST-EUROPA ZIERIKZEE, 24-11. Nederland maakt althans wat betreft de lan den in West-Euorpa de sterkste bevolkingsgroei door en dat geeft te denken", aldus de heer F. Kool te Amsterdam, in een door hem vrijdagavond in de Concertzaal- foyer gehouden causerie over: „Het bevolkingsvraagstuk", voor leden van het Nutsdepartement. Gemakkelijk wordt de denkfout gemaakt van: „er is geen vuiltje aan de lucht", afgaande bijvoor beeld op de emigratie en op het feit, dat arbeiders uit het buiten land naar hier komen om te wer ken, zo bztoogde de heer Kool, die overigens in zijn boeiend on derwerp zich niet beperkte tot Ne derland, maar vooral het aan de orde zijnde vraagstuk mondiaal wilde bekijken. De snelle bevolkingsgroei van Nederland stelt allerlei problemen, die - althans hier - niet liggen in het vlak van de voedselvoorziening maar nog heel andere aspecten hebben als een slinkend areaal re- creatiegrond, verontreiniging van lucht en water, vrijheidsbeperking, e.d. Vroeger heeft m enzich kenne lijk noch hier noch elders hoofd zorg gemaakt over het bevolkings vraagstuk, maar de enorme explo sie van de laatste decennia brengt velen tot nadenken. Merkwaardig intussen zijn cijfers uit het vel leden. Men mag de wereldbevol king rond 1650 schatten op onge veer 500 miljoen. In 1800 waren het er 900 miljoen,maar in 1900 reeds 1.6 miljard; thans zijn er drie miljard mensen. Naarmate de beschaving voort schreed zag men een duidelijke be volkingsontwikkeling. In het vroe gere China waren kinderrijke ge zinnen van invloed op de bevol kingsgroei, maar in Japan lag het meer stationair, omdat men hier zeer inhumane en drastische be perkingsmaatregelen nam. In de middeleeuwen kwam wel een be paald gedragspatroon voor, dat hu welijken verbood, hetgeen uiter aard eveneens een beperkende in vloed had op de bevolkingsgroei. Industriële revolutie Een zeer snelle groei is doorge zet als gevolg van de industriële revolutie. Later - niet onmiddel lijk - kwam daarbij de ontwikke ling van de medische wetenschap en ook traden mentaliteitsveran deringen op, die hun invloed deden gelden. Intussen zijn alle „waarhe den" over het bevolkingsvraagstuk SPORT VOETBAL Zierikzee I-NSV I 3-1 De toeschouwers die met bepaal de verwachtingen t.a.v. Zierikzee naar het sportpark zijn gekomen, hebben die verwachtingen gereali seerd gezien en hoe. De gasten, die tot op heden ge middeld 4 doelpunten per wedstrijd scoorden, hebben deze prestatie niet kunnen herhalen tegen de krachtige verdediging der Schou- wenaren, waarbij doelman Stout- jesdijk in een uitzonderlijk goede vorm stak. Vooral voor de rust hebben de gasten die evenals de thuisclub er ook in technisch opzicht wat van konden, een zware druk op het Zie- rikzee-doel uitgeoefend, en er zijn hachelijke momenten geweest. Reeds daarvoor kreeg de thuis club een flinke ruggesteun toen een juweel van een pass van rechts binnen W. Kramer de NSV-verde- diging verrastte, echter, niet de linksbinnen Hoppener, die zodoen de plotseling oog in oog kwam te staan met doelman de Rooy en de ze doelman op bekeken wijze pas seerde (1-0). Met deze stand brak de rust aan, want alle aanvallen der gasten, en de in aantal mindere der thuisclub die doordat de vleugelspelers ge regeld daarbij betrokken werden, even gevaarlijk waren, strandden op de verdedigingen, al was men aan beide zijden een enkele maal dicht bij een doelpunt. Zo kopte middenvoor Goedegebuure laag te gen de paal. Na de rust probeerden de gasten al het mogelijke de bakens te ver zetten, in een verwarde situatie redde een rood-zwarte achterspe ler op de lijn, en voorkwamen ma gistrale reddingen van doelman Stoutjesdijk even zovele doelpun ten. De gasten kregen toch hun zin. Een onschuldig handsgeval leidde tot een strafschop, die door Swaan- nen onhoudbaar werd ingeschoten (1-1), zulks in de 8e minuut. Zie rikzee kreeg weer een belangrijke ruggesteun, toen in de 10e minuut de Vlieger na een pass van Goede gebuure op ouderwetse wijze kon inknallen (2-1). NSV probeerde te rug te komen, ook nu stond de rood-zwarte verdediging succes in de weg, en in de laatste phase bleek overduidelijk dat de thuis club het meeste uithoudingsvermo gen bezat. De aanvallen der gas ten ebden langzaam weg, en ook hun verdediging moest tegen de open aanvallen meer kansen toe staan dan wenselijk was, en toen Goedegebuure vlak voor tijd via een achterspeler de stand op 3-1 bracht, was de wedstrijd gestreden. Niet alleen Zierikzee doch ook NSV kon met opgeheven hoofd het ter rein verlaten. Beide ploegen kun nen op een uitstekende wedstrijd terugzien, hetgeen ook geldt voor de scheidsrechter W. H. de la Cou- sinc uit Vlissingen. ook weer relatief en de ontwikke ling in het ene land is niet altijd direct vergelijkbaar met het an dere land. De grootste problema tiek voor wat betreft de onderont wikkelde gebieden vloeit voort uit het feit, dat men ginds een snelle ontwikkeling doormaakt, waarover het westen eeuwenlang heeft ge daan. Een bepaalde ingreep (insec- tenbestrijding), kan een enorme in vloed hebben op de bevolkings groei met alle konsekwenties daar aan verbonden. De leeftijdsgrens Intussen blijkt - een bekend feit - de leeftijdsgrens in het westen drastisch omhoog geschoven. In de middeleeuwen lag deze iets boven de 30 jaar, een ontstellend cijfer, dat thans nog geldt voor een land als India. Vooral zo laag in verband king op drastische wijze. In het In- Azië decimeerden hongersnoden en andere rampen vroeger de bevol king op dractische wijze. In het In dia van 1891-1901 kwamen 19 mil joen mensen om van de honger en zelfs in de tweede wereldoorlog stierven in Bengalen 3 miljoen mensen. In China ziet men iets soortgelijks. In het verleden waren het vooral de besmettelijke ziekten (en eveneens de honger), die het bevolkingstal laag hielden. Bij een 19e eeuwse opstand in China kwa men 20 30 miljoen mensen om. In Rusland kwamen in de eerste wereldoorlog 25 miljoen mensen om. De Russische burgeroorlog kostte tien miljoen mensen het leven. Een faseverdeling makend ziet men een evolutie van het traditioneel familietype via de industriële revolutie naar het proletarisch gezinstype en van dit naar het rationeel gezins type, waarbij bewust de ge zinsgrootte word „ge-planned". De onderontwikkelde landen Zeer uitvoerig stond spr. verder stil bij de problematiek der zg. on derontwikkelde landen, waar de westelijke ingreep enorme bevol kingsvraagstukken schept, die soms met drastische middelen (sterilisa tie) worden aangepakt. Een voor beeld van een snelle groei vormen ook de Latijns Amerikaanse lan den, waarbij - zo min als elders - het lang geen axioma is dat de eco nomische groei gelijke tred houdt met de bevolkingsgroei. Terugke rend tot de Nederlandse verhou dingen betoogde spr. dat de bevol kingsgroei hier de Indiase nadert, zulks in tegenstelling met andere Europese landen. Allerlei hiermede samenhangende kwesties, als men taliteitsvraagstukken, kinderbij slag, het werk van de N.S.V.H., po litieke facetten e.d. werden door de spr. indringend besproken. Na de pauze volgde een uitvoerige dis- kussie, waarbij vraagstukken als gezinsbeperking, slinkende voor raad grondstoffen, de vrijheidsaan tasting door de bevolkingsdruk, de publikaties van Anton Zischka e.d. diepgaand door de heer Kool wer den besproken. Na afloop kon de voorzitter, dr. J. C. Röhner, die ook de spreker inleidde, van een „ge slaagd Nutsexperiment" gewagen, de heer Kool dankend voor zijn prettige voordracht. Ingezonden mededeling P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 27-11. Aangevoerd 2307 stuks vee, te weten 1276 vette koeien en ossen en 1029 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen: f 3,00-f 3,20, f 2,60-f 2,90, f 2,50-f 2,60; varkens (levend ge wicht) f 1,70-1,60-1,50. Vette koeien en ossen: aanvoer: groter; handel slepend; prijzen ge drukt, prima's boven notering. Varkens: aanvoer ruim; handel flauw; prijzen aanvankelijk boven notering, gaande de markt dalende prijzen. Slachtzeugen f 1,40-1,50 per kg. Triomfantelijke tocht van Luitje naar Havenplein Prettige sfeer Sint Nicolaas zelf roemde de prettige sfeer te Zierikzee op een dag als deze en prees aller mede werking, als de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", de buurtvereniging „Sint Nobel" en de „Schouwse Rui ters". De Sint maakte gewag van zijn traditionele instelling, waar door hij inderdaad boot eb paard blijft prefereren voor het vervoer en somde de verschillende veran deringen op, die hij te Zierikzee - sinds verleden jaar - heeft waar genomen. De vorig jaar meege brachte klap-op-de-broekmachine intussen is geen succes geworden en is - na proefnemingen op de scholen - naar Spanje terugge stuurd. Groepjes leerlingen van de drie kleuterscholen werden hierna bij de Sint geroepen, die verbaasd stond over de prachtige gedichtjes, die de kleintjes hadden ingestu deerd voor deze heerlijke dag. Ter inleiding op een geschenkenoffen sief kreeg burgemeester mr. Dijck- meester een presentje, waarna de jeugd aan bod kwam voor gulle tractaties. Een uur lang waren na dien de Sint Nicolaasliedjes niet van de lucht. Een opgewekt en verrukkelijk Sint Nicolaasfeest heeft Zierikzee er weer opzitten. De schoenen kunnen weer bij de Zierikzeese haard. ZIERIKZEE, 25-11. Traditiegetrouw heeft Sint Nicolaas - in gezelschap van vier Zwarte Pieten - zaterdag middag weer een triomfantelijke intocht gemaakt in Zierikzee. De Sint arriveerde met het m.s. „Zwa luw" van de Visserij politie op de Zeeuwse Stromen en hy zette voet aan wal op het Luitje, dat deinde van een grote mensenmenigte waar onder de jeugd vanzelfsprekend 'n voorname plaats innam. Sint bleek uiterst gul en nam al dadelijk met de jeugd contact op, om daarna op de Nieuwe Haven een witte schim mel te bestijgen. De Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" blies de goedheilig man een pittig welkom toe. Sint en zijn trouwe knechts wa ren gasten van- de Zierikzeese Middenstandscentrale, van -welke organisatie vertegenwoordigers de bisschop hartelijk verwelkomden bij het betreden van de stad. De tocht door de stad verliep onder groot enthousiasme van het publiek temeer daar ook - evenals op an dere jaren - een escorte van de „Schouwse Ruiters" in de stoet meereed. Op het Havenplein nam Sint plaats op een platform en werd hartelijk toegesproken door burge meester mr. F. Th. Dijckmeester, die blij was dat Sint aan boot en schimmel trouw bleef. „Uiteraard is de jeugd nieuwsgierig", zo sprak de burgemeester, „wat Sint dit jaar heeft meegebracht". „Vorig jaar was één der wen sen een vrije zaterdag en die is in vervulling gegaan en na tuurlijk is er ook dit jaar weer een lijst met wensen naar Spanje gestuurd", aldus mr. Dijckmeester. Geslaagde ouderavond' o.l.-school Brouwershaven Gunstige financiële -stand van zaken BROUWERSHAVEN, 24-11. Voor de ouderavond der openbare lagere school bestond van de zijde der ou ders een goede belangstelling. De voorzitter der oudercommissie, de heer J. C. A. Koster verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder wethouder J. Dekker, "die namens het gemeentebestuur aanwezig was en de heer Fransen, inspekteur van het lager onderwijs in de provincie Zeeland. De zeer uitgebreide notu len van de sekretaris, de heer J. van Dijke, werden goedgekeurd. De voorzitter, dhr. Koster, deelde de vergadering mede, dat er geen reglement bestaat, zodat een perio dieke aftreding van het bestuur mo menteel niet bestaat. Het kom nu voor, dat een bestuurslid zolang hij kinderen op school heeft soms tien a twaalf jaar in dit college zitting heeft. Het is democratischer óm aan de hand van een reglement te werken, zodat besloten wordt om dit op te stellen en op een volgende vergadering aan de ouders voor te leggen. Het financieel overzicht van de penningmeester, dë'Hëèf' Ph. v. d. Velde liet een optimistisch geluid horen, daar de kas met een ba'tig saldo sloot van f 499,41. Bij monde van de heer P- de Moor, sprekende namens de kascontrolecommissie, werd geadviseerd tot goedkeuring der rekeningen. Jaaroverzicht Het hoofd der school, de heer H. P. de Munck gaf vervolgens een jaaroverzicht. De gehouden school- revue „Raar maar waar" is een groot succes geworden. Er slaagden negen leerlingen voor het verkeers- examen. Het bezoek van leerlingen aan de schooltandarts is tot vijftig procent teruggelopen. Door de schoolars dr. Schilstra werden 84 leerlingen onderzocht. Het school reisje bestond afgelopen jaar uil een vierdaags bezoek aan de Koe bel te Burgh. Verder werd deelge nomen aan schoolkorfbaldagen. Tot lid der oudercommissie, in de vakature van de heer H. Stou ten werd gekozen de heer P. de Moor. Na de pauze vertoonde de heer C. J. Bijkerke enige mooie films, onder andere „De zee was niet meer", „Het Nederlandse Loodswe zen" en „De aanleg van de Sint Gothardtunnel", welke bijzonder in de smaak vielen. Tot slot dankte de heer Koster de aanwezigen waarbij nog werd meegedeeld dat in januari aanstaande weer een contactavond zal worden gehouden waarop het werk der kinderen kan worden bekeken. „Idyllisch" boerenleven Een onderzoek van een boe renbond in Neder-Saksen heeft aangetoond dat onge veer 88 procent van de boe ren en 95 procent van de boerinnen in de Duitse Bondsrepubliek nog nooit vakantie heeft gehad. Ver der is bij het onderzoek ge bleken dat het niet waar is dat de boerenbevolking door het buitenwerk over het algemeen gezond is. Slechts 36 procent van de mannen en 32 procent van de vrouwen zijn volkomen gezond. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bronsplastiek in tuin Prof. Zeemanlyceuin Geschenk van Rijkswege ZIERIKZEE. 27-711. Dinsdag 28 november a.s. vindt in de morgen uren aa nhet Prof. Zcemanlyceum een kleine plechtigheid plaats, be staande uit het overdragen van een bronzen beeld, dat van Rijkswege wordt geschonken en een plaatsje zal vinden in de riante tuin van de school. Het lyceum krijgt het monu mentje cadeau in verband met de recente verbouwing, waarbij een bepaling van toepassing is dat een klein percentage van de totale bouwsom mag worden gebruikt voor het aanschaffen van een kunstvoorwerp. Voor het Prof. Zeemanlyceum is de kous gevallen op een bronzen plastiek, voorstellende een meisje cn een jongen, die de maatschap pelijke ladder beklimmen. Het plas tiek is vervaardigd door een Haagse kunstenares, die ook bij de over dracht aanwezig hoopt te zijn. l.J.G. „Schouwen-Duiveland" Op 1 december a.s. wordt in het „Huis van Nassau" een ontspan ningsavond gehouden van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Landbouw Jongeren Gemeenschap. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „Onweer" van de heer L. de Groof. Aten kinderen vergiftigde druiven! Van een broeikas te Zierikzee, waarin tomaten worden gekweekt is een ruit verbrijzeld en kennelijk jeugdige lieden hebben een bezoek aan deze kas gebracht. Men mag van harte hopen, dat dit bezoek voor betrokkenen 'geen nadelige gevolgen zal blijken te hebben, want de politie neemt aan dat de bezoekers hebben gesnoept van de druiven, die eveneens in deze kas worden gekweekt. Het gevaarlijke van de situatie is intussen dat de in de kas gekweekte tomaten re centelijk zijn bespoten met een zwaar vergif en men heeft dus geen zekerheid dat de druiven wel hele maal brandschoon zijn gebleven. Het eten der druiven kan gevaar lijke gevolgen hebben en de ouders worden er dringend op gewezen de jeugd op deze gevaren te wijzen. Handen af van fruit, niet alleen op grond van de eigendomsrechten, maar vooral ook met het oog op de vergiftigingskansen. Minder wind Verwachting tol dinsdagavond: Veel bewolking met vooral aan vankelijk plaatselijk regen; weinig verandering in temperatuur; ma tige noordoostelijke wind, aan de kust aanvankelijk nog krachtig. 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 22.31, onder 12.51. Laatste kwartier: 30 nov. te 7.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 28 nov. 6.35 v.m. 19.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 nov. 6.26 v.m. 18.41 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht nam de wind rondom het centrum van een depressie boven Frankrijk aanzienlijk in kracht toe. Dit wind. veld breidde zich ook tot onze om geving uit. Verwacht wordt dat het weer aanvankelijk nog onder in vloed van deze storing zal staan. Later is er tijdelijk enige verbete ring mogelijk op de nadering van een zwakke rug van hoge lucht druk. Deze rug neemt echter in betekenis af ten gevolge van een zeer diepe depressie, die bij IJs land tot ontwikkeling is gekomen. Het ziet er naar uit dat deze de pressie zijn invloed later naar de Noordzee zal gaan uitbreiden. Hel weer blijft dan ook wisselvallig. Twee bekende Poolse schrijvers, de natuurkundige prof. Leopold In- feld en Zygmunt Kisielewski, heb ben zaterdag in artikelen in Pool se bladen ongewoon krachtig ge pleit voor meer vrijheid bij de we tenschap, de cultuur en het be stuur in Polen. BRUINISSE Stoffelijk overschot J. v. d. Bijl ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling had zaterdagmiddag te Bruinisse de begrafenis plaats van de heer Joh. van der Bijl. Deze te Bruinisse geboren jonge man, leerde bij de firma R. Boltje en Zoon in 1958 het vak van draglinemachinist en trok met deze firma met zijn jong ge zin naar Lelystad, toen het werk te Bruinisse was afgelopen. In deze plaats overleed hij vorige week plotseling. Ds. van der Sar sprak op het sterfhuis en aan de groeve woorden van troost. Een zwager dankte voor de belangstelling. Het medeleven met de nabestaanden en met de ouders is algemeen. Kran sen van de firma Boltje en van zijn collega's dekten de baar. Inbraak snel opgelost In de nacht van zondag op maan dag werd vorige week ingebroken op de hofstede „Broedershof" van de heer L. J. van Nieuwenhuijze te Sint Philipsland door open schui ven van een raam. Een bedrag van f 400,a f 500,werd vermist. Nauwgezet speurwerk van'de groep Bruinisse van de rijkspolitie leidde tot arrestatie van de vermoedelijke dader. Deze, J.J.G. uit Anna Jaco- bapolder, legde een volledige be kentenis af. Het ontvreemde be drag f 400,bleek nog aanwezig te zijn. Miljoenenkwestie in raad Westerschonwen Ontbreken streekplan groot gemis WESTERSCHOUWEN, 25-11. De aanloop tot de bespreking van een miljoenenkwestie vormde in de j.l. vrijdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Westcrschou- wen de vijfde wijziging van de ge meentebegroting 1961. Dit betreft de voorbereidende plannen voor de aanleg van de zuid-, noord cn de rondweg. Het rijk vergoedt hon derd procent om te komen tot een pan-klaar bestek. De noordweg zal een gedeelte van het strand ten zuid-westen van de vuurtoren ontsluiten. Deze weg is geprojekteerd van de Provinciale weg Haamstede-Serooskerke dwars over de Hogezoom in de richting van het vliegveld. Rijkswaterstaat te Middelburg voert de voorberei dingen uit voor de aanleg van deze weg. De raming van de totale kos ten voor do noordweg beloopt f 1.550.000.—. De zuidweg gaat een bedrag kosten van f 1.500.000. het tracée voor deze weg is reeds bekend. De rondweg, die te Rcnes- een ontsluiting geeft van de Zoute Haard komt op ongeveer f 970.000.—. Met bijkomende wer ken als bijvoorbeeld riolerings werkzaamheden komen de totale kosten voor deze wegen te liggen tussen de zes en tien miljoen gul den. Het is nog niet bekend of deze wegen rijks of provinciaal zullen worden. Gelet op deze wegenaanleg is het ontbreken van een streekplan een zeer groot gemis. Vooral gelet op het feit dat in de nabije toekomst nog genoeg moeilijkheden te ver wachten zijn in verband met ont eigeningen van gronden. De zuidweg, die komt Ic lopen door de Domeinen en een daar tegenaan gelegen strandgedeelte ontsluit en verder langs de zuid kant van Burgh en Haamslede is geprojekteerd, moet gereed zijn voor 1 juli 1964. Dan komt de weg naar de vuurtoren aan de orde. De rondweg te Renesse is van latere zorg. Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter gaf de raad haar toestemming voor de gevraagde be grotingswijziging. BURGH/HAAMSTEDE Heden (maandagavond) houdt de o.l. school te Burgh haar ouder avond in een der lokalen van het schoolgebouw. Woensdagavond komt de vrou wenvereniging van Burgh in de Koebel bijeen om de jaarvergade ring te houden. Donderdagavond 30 november belegt de plaatselijke centrale van het Chr. Nat. Vakverbond een fees telijke propagandavond in het Ger. Jeugdgebouw. Een bestuurder houdt een korte toespraak onder ?de titel: De vrijheidsvaan. Verder wordt er 'n aantrekkelijk ontspan ningsprogramma aangeboden, n.l. „Kom ga mee naar zee", dus echt een filmprogramma over de zeevis vangst. DEN HAAG. Z.K.II. Prins Bern- hard opende heden (maandag) och tend in de Ridderzaal in Den Haag de tweede internationale conferen tie over wettelijke regelingen voor oud-strljdcrs cn oorlogsslachtof fers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2