DE ZIERIKZEESCHE COURANT Chroesjtsjef ziet voorlopig af van defensiebesprekingen met dit land Overstromingen in Somaliland Toch Chinezen in India Bij het Frederik Hendrik-eiland werd leeg benzineblik gevonden MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19082 ZIER1KZEESCHESN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTfE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 ADEMPAUZE VOOR FINLAND Kekkonen pleit voor durende neutraliteit MOSKOU, 25-11. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie ziet voor lopig af van defensiebesprekingen met Finland, maar hjj wil dadeljjk overleg met Finland als de ontwikkeling in noord-Europa en het Bal- tischc gebied daartoe aanleiding geeft. Dit is het resultaat van de bespreking van vrijdag te Novosibirk (Siberië) tussen Chroesjtsjef en de Finse president Kekkonen. Tydcns een maaltyd in het Kremlin heeft Kekkonen gezegd, dat Chroesjtsjef - zoals altyd - veel begrip heeft getoond voor de houding en de wensen van Finland. De beide landen hebben een over eenkomst gesloten, op grond waar van de wederzijdse handel in 1962 met 25 procent zal worden uitge breid. Dit komt neer op een be drag van 50 miljoen roebel (circa 200 miljoen gulden). In een officieel communiqué wordt deze overeen komst „een belangrijke stap naar verdere versterking van de econo mische banden tussen de twee aan elkaar grenzenden en elkaar vriend schappelijk gezinde staten" ge noemd. Beroep van Kekkonen HELSINKI, 26-11. Intussen heeft president Urho Kekkonen van Fin land zondagavond in een radiorede kort na zijn terugkomst uit Rus land, waar hij overleg gepleegd heeft met Chroesjtsjef, een beroep gedaan op de Finnen die geen ver trouwen hebben in de vriendschap met Sow jet-Rusland, iedere actie of verklaring te vermijden die tot gevolg zou kunnen hebben dat het vertrouwen in Finland's neutrali teit wordt verloren. Wanneer Rusland het vertrouwen in Finland verliest, zou dat de fout van de Finnen zyn, aldus Kekko nen. „Een goed verliezer is dik wijls beter dan een slechte win naar", zo zei hy. Kekkonen gaf een overzicht van de achtergrond van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en de ontwikke lingen sinds de Russische nota van 30 oktober. In deze nota werden Honderden doden en honderdduizenden daklozen ROME, 25-11. Het Italiaanse pers bureau A.N.S.A. heeft zaterdag uit Mogadisjoe dat bij de overstromin gen in het stroomgebied van de Dsjoeba in Somaliland ongeveer tweehonderd mensen zijn omgeko men en driehonderdduizend dak loos zijn geworden. In een streek zijn 225 dorpen ver woest of van de buitenwereld afge sneden. Van 68 van deze dorpen heeft men in het geheel niets meer gehoord. Plastische chirurgie in Engeland LONDEN, 25-11. Een Brits parle mentslid heeft zaterdag tegenover verslaggevers verklaard, dat hij de minister van gezondheid zal vra gen om wettelijke bepalingen tegen onbevoegde plastische chirurgen. „Bij een onderzoek is mij geble ken, dat een groot aantal schoon heidsoperaties door onbevoegden worden verricht", aldus het parle mentslid. Ik heb bewijzen van knoeiwerk van dergelijke „chirur gen". Kort geleden heeft een vrouw die een schoonheidsoperatie had ondergaan, zelfmoord gepleegd. Het gelaat van een man werd zo ver knoeid, dat hij er thans uitziet als een pekinees. De vertwijfelde man pleegde een poging tot doodslag op een erkende chirurg, die verklaar de niets meer voor hem te kunnen doen. „T1NTENTUIN" Er zijn in Nederland grappige kin dergordijnen „aan de markt", ver schenen in de serie - als gold het boeken - die de naam „Tintentuin" draagt. De gordijnen zijn van ka toen en de stof is Indanthren, d.w. z. zonecht, kleurecht en weerecht. Als de kinderkamer nu eens kaal is rond 5 december? Misschien is Sint daar best gevoelig voor. De Wereldgezondheidsorganisatie zal voorraden naar de overstro mingsgebieden zenden, aldus is te Genève bekend gemaakt. Een hulpbrigade van het Ameri kaanse leger is vrijdagavond reeds per vliegtuig uit zuid-Duitsland naar Somaliland vertrokken om de slachtoffers te helpen. Deze ploeg telt zeventien mensen die over twee hefschroefvliegtuigen beschikken. Een snelscheerder Een Nieuw-Zeelandse scha penscheerder heeft een nieuw wereldrecord geves tigd door in negen uur 606 schapen van hun vacht te ontdoen. Kennedy sprak met Chroesjtsjef's schoonzoon HYANNIS PORT, 25-11. Presi- dent Kennedy heeft zaterdag een exclusief onderhoud toegestaan aan Chroesjtsjefs schoonzoon Alexei Adzjoebei, hoofdredacteur van het Russische regeringsblad Izwestja. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat het gesprek de voornaamste in ternationale problemen tot onder werp had en meer dan twee uur heeft geduurd. Het was hartelijk. Adzjoebei heeft aan de pers ver teld dat het een combinatie van vragen en discussie is geweest. Ge vraagd naar zijn indruk van de president, zei de Rus: „U hebt een jonge president van een groot land, u kunt daar trots op zijn". Hij zei te hopen dat het gesprek zal bij dragen tot verbetering van de be trekkingen. Aan het eind had Ken nedy opgemerkt, dat het verhaal misschien te lang zou worden. Adzjoebei antwoordde dat de Rus sen gewend zijn aan het lezen van lange verhalen. Hij hoopte de vol ledige tekst in zijn blad te laten afdrukken. Sint s.s. Nicolaas-reis „Rijndam" ROTTERDAM, 25-11. - Het s.s. „Rijndam" van de Holland-Ameri- ka Lijn, dat op 19 november j.l. uit Montreal vertrok voor een speciale Sint Nicolaas-reis, zal op 28 no vember in Rotterdam aankomen. Aan boord bevindt zich een groot aantal in Canada gevestigde Ne derlanders, die de december-feest- dagen in het vaderland komen vie ren. defensiebesprekingen voorgesteld wegens het „gemeenschappelijk ge vaar" van Westduitse agressie. Kekkonen zei dat het niet nodig zou zijn dergelijke besprekingen te houden wanneer de Sowjetrussi- sche leiders zeker konden zijn van Finland's vriendschappelijke hou ding en neutraliteit. (De voorge stelde besprekingen zouden onder het wederzijds Russisch-Finse pact voor wederzijdse bijstand van 1948 worden gehouden). Spaak wil snelle Oost-West- onderhandelingen BRUSSEL, 26-11. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft zondagavond in Brus sel verklaard, dat de „gedachte van onderhandelingen thans de basis is van de westelijke politiek". Op een persconferentie in het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Brussel, die hij onmiddellijk na zijn terugkeer uit New York hield, ver klaarde Spaak, dat deze onderhan delingen „zo spoedig mogelijk moe ten beginnen". Hij sprak hierbij de hoop uit, dat begin volgend jaar het Oost-West gesprek zal kunnen beginnen. DEHRA DUN, naard-China, 25-11, Premier Nehroe heeft op een open bare vergadering gezegd dat de Chinese troepen onlangs hun mili taire voorposten hebben vooruitge schoven, wat betekent dat zij In diaas grondgebied in bezit hebben genomen. Hij sprak echter de pers berichten tegen die zeggen dat de Chinezen zich van 5.200 vierkante kilometer meester hebben gemaakt. Tot degenen die de Chinezen met geweld willen terugdrijven, zei Nehroe, dat niets overhaast moest worden gedaan. De nodige maatre gelen ter verdediging van het In diase grondgebied waren echter al genomen. Amerikaans-Russisch overleg in Berlijn BERLIJN, 25-11. De Amerikaan se commandant in Berlijn, generaal Watson, zal volgens inlichtingen uit westelijke bron bij een onder houd met zijn Russische collega kolonel Soloviev vrijdag deze laat ste bepaalde wensen van de geal lieerden hebben voorgelegd. Dit zou met name betrekking hebben op eventuele instelling van een of meer doorgangen tussen het ooste lijke en het westelijke stadsdeel met Kerstmis en nieuwjaar om oost- en west-Berlijnse familiele den gelegenheid te geven elkander te bezoeken. De positie van De Gaulle RIJSSEL, 26-11. De Franse so cialistische partijleider Guy Mollet heeft zaterdagavond op een poli tieke bijeenkomst in Rijssel (noord- Frankrijk) verklaard, dat hoe wel negentig procent van het Fran se leger tegen president De Gaulle's Algerijnse politiek is, deze meer derheid zich niet tegen het wettige regime zal verzetten. Wat hen te genhoudt is het feit dat in Frank rijk een burgeroorlog van commu nistische aard zou uitbreken, aldus Mollet. Belg vermoordt zijn Nederlandse echtgenote GEILENKIRCHEN, 26-11. In het dorpje Bleckden, nabij Geilenkir- chen in west-Duitsland, heeft de 37-jarige Belgische spoorwegarbei der Joel Bourland uit Quaregnon in België, zijn uit Brunssum (Ne derlands Limburg) afkomstige Ne derlandse, 31-jarige echtgenote met een radiosnoer door wurging om het leven gebracht. Bourland was zaterdagavond naar het huis van zijn vrouw ge komen, die hem drie jaar geleden in België had verlaten. Voorzover bekend, schijnt hij zich met zijn vrouw te hebben willen verzoenen en haar hebben willen bewegen om de door haar ingestelde echt scheidingsprocedure te staken. Hierbij is waarschijnlijk een hef tige ruzie ontstaan. Sint Nicolaas te Zierikzee Zaterdag was weer de blijde dag van Sint Nicolaas' intocht.te Zierikzee. Sint arriveerde per boot aan het Luitje en maakte per witte schimmel zijn tocht door de stad. Sint zag er uitstekend uit en men kon niet zeg gen, dat hjj - in vergelijking met vorig jaar - veel ouder was geworden. Gouverneur Rockefeller stelt vertrek naar V.S. uit DEN HAAG, 25-11. Een woord voerder van de K.L.M. heeft mede gedeeld dat- gouverneur Nelson Rockefeller zyn vertrek uit Ne derlands Nieuw-Guinea „voor en kele dagen" heeft uitgesteld. Mogelijk houdt dit verband met het feit, dat zaterdagmorgen een leeg benzineblik is opgevist bij het Fréderik-Hendrik eiland, tussen de Eilandenrivier en Merauke. De woordvoerder van de K.L.M. zei, dat Rockefeller had gevraagd of hij gisteren (zondag) met een speciaal K.L.M.-toestel zou kunnen vertrekken. Dit toestel zou hem en zijn gezelschap dan van Biak naar Manilla kunnen brengen, waar men zondagavond over zou stappen in een K.L.M.-toestel naar Amster dam. Maandagmiddag zou men op Schiphol zijn aangekomen, waarna men binnen een uur naar New York had kunnen vertrekken. De woordvoerder zei, dat juist alles geregeld was voor de speciale vlucht naar Manilla, toen het be richt over de annulering het hoofd kantoor bereikte. REALISERING VOORSCHOTTEN OVERHEIDSPERSONEEL Ook „franje"-uitkering voor belanghebbenden periode april '60-'61 DEN HAAG, 25-11. In zijn circu laire van 29 april 1961 gaf de mi nister van Binnenlandse Zaken een aantal richtlijnen voor de uitbeta ling van een voorschot op een uit kering, welke onder meer meest dienen tot realisering van een deel der zogenaamde „franje" over I960 en 1961. Het deel der „franje", waarop de circulaire betrekking had, bestond uit: a. een correctie van de salarisscha len voor de lagere en middel bare ambtenaren; b. een mitigatie van de verschillen tussen de salarissen in de onder scheidene standplaatsen. In deze circulaire werd aangege ven, dat de uitkering slechts ware te verlenen aan belanghebbenden, die op 1 april 1961 (nog) in dienst waren. De centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft de minister thans in overweging gegeven, het mogelijk te maken ook aan de belangheb benden, die na 1 april 1960 en vóór 1 april 1961 de dienst hebben ver laten, en in geval van overlijden aan de nagelaten betrekkingen van belanghebbenden, alsnog een uit kering te verlenen. De Gaulle terug uit Londen GATWICK, LONDEN, 26-11. Pre sident De Gaulle is zondagochtend na zijn besprekingen met premier MacMillan over Berlijn en andere wereldproblemen naar Parijs te ruggekeerd. Er waren even uitge breide veiligheidsmaatregelen ge nomen als bij zijn aankomst in En geland. Onder meer mochten pers fotografen geen gebruik maken van flitslicht. - In Zweden zal volgende maand begonnen worden met proefnemin gen met vaccinatie tegen kanker. Een groep van 120 mensen tussen 60 en 70 jaar zullen met ongevaar lijke dode kankercellen worden ge vaccineerd. De eerste resultaten zullen na acht maanden bekend zijn. De minister is bereid aan dit voorstel gevolg te geven, zo blijkt uit een circulaire aan de gemeente besturen. Hij verzoekt in de boven genoemde gevallen, wanneer het verzoek daarvoor vóór 1 februari 1962 wordt ingediend, een uitkering te verlenen. Finse kerstboom naar Nederland ZWOLLE, 26-11. Evenals vorig jaar zal ook dit jaar weer een Fin se kerstboom worden geplaatst op de Grote Markt in het stadscen trum van Zwolle. De boom, een ge schenk van een particulier, zal feestelijk worden verlicht. De kerstboom heeft een hoogte van on geveer 25 meter en heeft een ge wicht van 1500 kilogram. De boom is zondag vanuit Finland naar ons land verscheept. De winter-uitverkoop DEN HAAG, 25-11. Het hoofdbe drijfschap Detailhandel heeft be paald dat de winter-uitverkoop zal beginnen op zaterdag 13 januari. De tijdsduur van deze uitverkoop periode is vastgesteld op negentien dagen; de uitverkoop eindigt dus op 3 februari. Goeree reageert fel tegen gemeentelijke herindeling MIDDELHARNIS, 25-11. Te Dirks- land is een openbare protestverga dering gehouden tegen het door de minister van binnenlandse zaken ingediende wetsontwerp, voor de her-indeling van gemeenten op Goeree-Overflakkee. Dit wetsont werp behelst, dat de zelfstandig heid der dertien gemeenten op het eiland wordt opgeheven en vier nieuwe gemeenten zullen worden gevormd. In veel raadsvergaderin gen op het eiland is dit ontwerp ter sprake gekomen en evenals de vo rige keren (het is reeds de vierde maal dat een dergelijk ontwerp aanhangig wordt gemaakt) heeft de overgrote meerderheid der gemeen tebesturen zich tegen verklaard. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Bekwamer zijn dan een an- der is geoorloofd, maar het te 1 schijnen is gevaarlijk. i Reflecterende enkels voor militairen DEN HAAG, 24-11. Nadat gedu- rende de laatste maanden ovei'leg heeft plaats gehad met diverse in stanties heeft de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers zich tot de minister van defensie gewend met het verzoek twee re- flekterende brede platte ringen toe te voegen aan de vredesuit- rusting van onze militairen. Deze ringen worden om laars of broeks pijp gedragen en zijn met geel re- flekterend materiaal bedekt. De N.V.B.V. acht deze ringen een goede beveiliging buiten de bebouwde kom voor de militairen wier uniform zo weinig afsteekt bij duisternis. Een fabriek van geneesmidde len bij Düsseldorf heeft daar ge fabriceerde slaappillen uit de han del genomen omdat vermoed wordt dat een substantie hierin de oor zaak is geweest van de geboorte van 14 mismaakte kinderen. Een onbekend gebleven Neder landse automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag na bij Stuttgart, op de autoweg naar Ulm, een kettingbotsing veroor zaak en is vervolgens met zijn zwaar beschadigde auto op de vlucht geslagen. Goed gebied De Franse geograaf Jean Gottmann, die vier jaar lang onderzoekingen heeft verricht in het dichtbe volkte gebied tussen Bos ton en Washington, zegt in een rapport, dat de 37 mil joen mensen die daar wo nen, „in doorsnee de rijkste, ontwikkeldste en best ge huisveste groep" vormen, vergeleken met andere groepen in de wereld van ongeveer dezelfde omvang. Hij acht de ontwikkeling in dit gebied volstrekt geen bedreiging voor de mens heid doch integendeel „de dageraad van een nieuw stadium" in de menselijke evolutie. FLITSEN UIT HET BUITENLAND NEW YORK. De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag met 55 tegen 20 stem men een door de politieke commis sie aan haar voorgestelde resolutie, waarin het gebruik van atoomwa pens als een inbreuk op het hand vest van de volkerenorganisatie wordt beschouwd, goedgekeurd. KAISERSLAUTERN. De in augus tus door president Kennedy aan gekondigde versterking van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa is voltooid, zo heeft het hoofdkwartier van de 17e Ameri kaanse luchtvloot in Ramstein bij Kaiserslautern vrijdag meegedeeld. BERLIJN. De Amerikaanse mi nister van justitie, Robert Kennedy, broer van president Kennedy, zal in de tweede helft van februari op uitnodiging van burgemeester Wil ly Brandt een bezoek brengen aan Berlijn. MOSKOU. Een Westduits echt paar, Adolf en Hermina Werner, zal met ingang van dinsdag a.s. in Kief terechtstaan op beschuldiging van spionage ten behoeve van de Amerikaanse inlichtingendienst. DUSSELDORP. Na een opwin dende achtervolging heeft de po litie in Dusseldorp vier mannen gearresteerd, die op klaarlichte dag in de Königsallee een juweliers zaak hebben overvallen. NEW YORK. De veiligheidsraad heeft vrijdagavond de troepen van de V.N. gemachtigd geweld te ge bruiken bij het optreden tegen bui tenlandse huurlingen en politieke raadgevers, die niet onder V.N.- bevel staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1