Nieuwbouw aan de Oude Haven roept herinnering op aan „De Mossel" „Ben-Hur", winnaar van elf Oscars" in Zierikzeese Concertzaal ONZE PUZZELRUBRIEK ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrudag 24 november imi No. uosi Ingezonden mededeling Moderne Akkertles verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want net zl|n Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder Oude Cornelia-Liefdehuis dateert van 1877 ZIERIKZEE, november. De bouw van een nieuw R.K.-rusthuis voor bejaarden aan de Oude Haven ves tigt de aandacht op het Sint Cor nelia Liefdehuis en brengt in her innering het belangwekkend ver leden van huis „De Mossel", dat vroeger op deze plaats stond en dat het merendeel der Zierikzeese bevolking nog van aanschouwen heeft gekend. Huis „De Mossel" werd in 1877 herschapen in het R.K. Sint Cornelia Liefdehuis, zo dat reeds meer dan 80 jaar op deze markante plaats aan de Oude Haven christelijke barmhartigheid wordt be-oefend. In 1877 deed zich plotseling de gelegenheid voor de R.K. bewaar school en de naaischool, alsmede de bestedelingen op te nemen in één gebouw, zijnde het huis „De Mossel", een oud, maar degelijk gebouw, toentertijd in gebruik als hotel. Een weduwvrouw kocht het pand voor de prijs van f 10.101 en schonk het aan het R.K. parochi aal armbestuur. Ter ere van deze weldadige godsdienstige dame - mevr. de wed. C. C. J. Schillemans -de Wit (overleden in 1885), kreeg de inrichting de naam „Sint Cor nelia Liefdehuis". Van meetaf aan zat de bedoeling voor de bewaar- en naaischool en de verzorging der bejaarden te doen leiden door geestelijke zusters en reeds op 10 TAS Beide dames gingen .samen op reis. Van Schouw en-Duiv eland naar Rotterdam om precies te zijn. Om te logeren om nog precieser te zijn. De ene dame droeg een kof fer. Een grote koffer, waarin alles gepakt zat wat dames nodig heb ben en dat is nogal het een en an der. De andere dame was aanmer kelijk bescheidener in haar mee slepende wensen. Ze droeg een tas. Een redelijk grote tas, maar dan toch ook weer niet zo, dat men zou zeggen: „gunst wat een tas heeft dat mens". Toen het echter op dra gen aankwam ontstonden er aan merkelijke verschillen. De dame met de koffer liep weliswaar zo, dat van een koffer-dragende dame kon worden gesproken, maar het ging toch allemaal nogal gladjes en gewoon. De dame met de tas echter maakte een volledig zeule- rige indruk. Zij zwoegde en sleep te met de tas, ze hijgde en zweet parelde op haar voorhoofd. Een argeloze zou dit typische verschil gaan zoeken in de spierkracht, xoant de een draagt nog gemakke lijker een mud tarwe de zolder op, dan de ander een kolenbak met eitjes uit de schuur ,al wil dit nu toevallig een nogal mannelijk voor beeld zijn. Bij vrouwen is dat in tussen ook wel zo. Nu brandde overigens de vraag: „wat zit ur in joe tasse?" de kof- ferdragende dame wel op de lip pen, maar ze beheerste zich nog even, want een mens kan ook te onbescheiden zijn, al komt men er dan ook ver mee. De oplossing van het raadsel echter kon niet ver af meer zijn. Het geschikte moment kwam, toen de tasdragende dame haar metgezellin vroeg even te willen rusten. Nu dat kon en toen kwam die vraag. Tot verbijstering van de koffer- dragende dame antwoordde de an der: „waeter", hetgeen dus impli ceerde dat zij water in de tas mee sleepte, Aqua krana om het goed duidelijk te maken, zuiver HoO. De kofferdame heeft geruime tijd vaar lucht zitten happen, om van de verbazing te bekomen en een tweede vraag vloeide logischerwijs vit de eerste voort, waarom de tas- dame dan wel water meesjouwde zover van huis. Let op vrienden hoe in gewik keld schijnende zaken op de keper beschouwd toch eenvoudig kunnen zijn. De tasdame zei het zo: „ik ouwe van un lekker bakje tee in koffie, in dat smerige waeter in Rotter dam is nie te drienken". Vandaar die tas, met het watert zuiver Schouw en-Duiv elands water, ge vloeid uit een zuivere duinbron. Al lijkt het op contradictio, maar de tasdame is een praktische filo sofe. Niet alsmaar lamenteren ginds over het slechte 'water, maar het goede water van hier meene men. De idee is voor uitbreiding vatbaar, maar we passen op voor het geven van voorbeelden. Er zou geen eind aan zijn! EILANDMAN. oktober 1877 kwamen zes zusters Franciscanessen aan, begeleid door Moeder-overste Gregoria, die hier enige tijd bleef om de zusters met het werk vertrouwd te maken. Na 305 jaar De eerste Moeder van het Lief dehuis was zuster Benedicta, die zich onderscheiden had op de slag velden in de Frans-Duitse oorlog. Voor de ontvangst van de eerste zusters was het Liefdehuis vro lijk met vlaggen en groen versierd. Het was toen 305 jaar geleden, dat zich zusters Franciscanessen te Zierikzee bevonden. Begin novem ber 1877 werden de bejaarden (uit een oud gesticht in het Mossel straatje) overgebracht naar het Liefdehuis. In 1878 seeg het aantal zusters tot negen. Eveneens in no vember gingen de scholen open. Alleen al de bewaarschool telde zestig kinderen. De plechtige inwijding van het Huis vond plaats op 27 november door de deken van Middelburg. Schoolkinderen en armen werden getracteerd na de plechtigheid. Zilveren jubileum In 1902 - volgend jaar 60 jaar ge leden - werd het 25-jarig bestaan van de inrichting gevierd. De eer ste zuster voor de ziekenverpleging kwam in 1906. In 1907 werd de in het Huis ingerichte kapel aanzien lijk verfraaid. In 1916 werd bij het Huis een oud pand betrokken - vroege voorloper van het rusthuis van straks - dat de naam Sint Jozef kreeg en bestemd was voor mensen, die in pension wilden. In 1922 overleed in het Huis de pas toor van Goes, die hier zijn laatste levensavond sleet. Het huidige nieuwe Sint Cornelia Liefdehuis kwam tot stand onder de inmid dels overleden pastoor L. Brink. KERKNIEUWS De Wereldraad van Kerken NIEUW DELHI, 22-11. De werk zaamheden van de Oecumenische Raad van Kerken, in Nieuw Delhi zijn woensdag voortgezet met de behandeling in commissies van de tijdens de openbare zitting bespro ken rapporten. Na het rapport van Sittler, professor in de systemati sche theologie in Chicago, ontstond een discussie over de positie van de kerken ten opzichte van het vraagstuk van het zoeken naar eenheid. Sittler keerde zich tegen het theologisch dualisme. Hij acht het de taak van het huidige tijd perk een „kosmische" theologie uit te werken die de verlossende macht van Christus voor de hele schep ping omvat. Professor de l'Espine van de pro testantse theologische faculteit in Genève drukte de wens uit spe ciaal de doctrine te doen bestu deren, want meer dan de getuige nis en de werken is het het geloof dat alle christenen onder een vaan del brengt. Nederlands-Indië in de periode 1900-1942 DEN HAAG-UTRECHT, 21-21. De Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek heeft de door het bestuur van het Historisch Genootschap te Utrecht ingestelde „commissie voor een bronnenpublikatie betreffende de geschiedenis van Nederlands-Indië in de periode 1900-1942" een sub sidie verleend om door het uitge ven van officiële documenten een zo objectief mogelijk beeld te ver werven van het beleid dat de Ne derlandse regering en het Neder lands-Indisch gouvernement tus sen de jaren 1900 en 1942 ten bate van dit voormalige gebiedsdeel en zijn bevolking hebben gevoerd. HOLLANDIA, 23-11. In het maandverslag over oktober van de afdeling arbeidszaken in Nieuw Guinea wordt opgemerkt, dat de directe toekomst voor de werkge legenheid in de bouwvakken voor Hollandia verre van rooskleurig is. De orderportefeuilles van de bouw maatschappijen zijn vrijwel leeg. TONEEL EN FILM Deze week te Haamstede: „Zó zal je er een hebben" „Ben Hur", winnaar van elf „os cars" en bekroond met het predi kaat „beste film van het jaar" komt nu ook op Schouwen-Duive- land in vertoning. Deze waarlijk grootse filmbelevenis draait name lijk in de Zierikzeese Concertzaal en wel gedurende de week van vrijdag 24 tot en met donderdag 30 november. Sterren in dit in drukwekkende filmverhaal uit de tijd van Christus zijn o.a. Charlton Heston en Jack Hawkins. In het Jeruzalem van het begin van de jaartelling woont de jonge Judese prins Judah Ben-Hur met zijn moeder, zuster en enige be dienden. Een Romeins legioen trekt de stad binnen ter aflossing van het garnizoen. Aanvoerder van de Romeinen is Judah's jeugdvriend Messala. Na een hartelijke begroe ting blijkt echter hoezeer zij van elkaar vervreemd zijn. De tegen stelling Jood-Romein is te groot en teleurgesteld wenden beiden zich van elkaar af, met dit verschil, dat Messala Judah gaat haten. Messala laat zelfs Judah en zijn familie ge vangen nemen als Judah's zuster Tirzah bij de intocht van de nieu we gouverneur Gratus ongelukki gerwijze een losse daktegel aan raakt, die valt en Gratus treft. Messala veroordeelt Judah tot de galeien en laat zijn moeder en zus ter in een kerkergewelf opsluiten. Drie lange jaren is Judah reeds op de galeien van Rome wanneer de vlootvoogd Arrius tijdens een zee slag tegen de Macedoniërs over boor dslaat en door Judah wordt gered van de dood. Zo redt Judah deze Romein het leven. Als Arrius in Rome als held wordt gehuldigd neemt deze Judah uit dankbaar- boord slaat en door Judah wordt opgeleid tot wagenmenner maar zijn hart trekt naar Judea, waar hij zijn moeder en zuster wil zoe ken. Hij krijgt hiertoe verlof en bij de wagenrennen in Jeruzalem be haalt Judah tegen Messala de zege. De stervende Messala vertelt Judah dat zijn moeder en zuster melaats zijn geworden en verblijven in het Dal der Melaatsen. In deze tijd trekt door het land de Man, die zich Messias noemt, predikend en weldoend. Esther, Judah's schone geliefde, bevindt zich herhaaldelijk onder zijn ge hoor en zij tracht Judah, die nog steeds vervuld is van haat, tot an dere gedachten te brengen. Ver twijfeld slaagt Judah er eindelijk in in het Dal der Melaatsen zijn moeder en zuster te vinden. Samen met Judah brengt Esther de „on- reinen" naar Jeruzalem om hen éénmaal de Meester te laten zien en horen, opdat zij getroost mogen worden. Hij is echter gevangen ge nomen en tot de kruisdood ver oordeeld. Na de kruisiging blijft Judah op Golgotha achter, de vrou wen keren terug naar het Dal der Melaatsen. Aan het eind van een noodweer, zoals nog nimmer was voorgekomen, bemerken de twee vrouwen dat een wonder hen van hun melaatsheid heeft genezen. Zij zijn herenigd, moeder, zuster en bruid, met Judah, aan wie zich ook een wonder heeft voltrokken. Zijn ziel is gereinigd van de haat. Voor Judah en de zijnen breekt een nieuwe dag aan - voor de we reld een nieuw tijdperk. Te Haamstede gaat deze week in hotel bioscoop Bom „Z6 zal je er een hebben", een kostelijke film met Fernandel als een van de twee autowassers die besluiten hun fi nanciële draagkracht te verbeteren door Eric, het zoontje van een mil jonair te ontvoeren. Ze krijgen al gauw berouw van hun daad, want Eric blijkt de grootste kwajongen van Parijs te zijn Ingezonden mededeling IITCTAD GEEFT PLEZIER Ilia 1 Uil, VOOR JAREN VERGADERING „POMONA" EN N.F.O. Trekker voor de fruitteelt moet aan belangrijke eisen voldoen Hier en daar tegelpaden in boomgaarden HAAMSTEDE, 22-11. „Mechani satie in de tuinbouw" was het on derwerp dat op de eerste seizoens vergadering van Pomona en de N.F.O., die in hotel Bom werd ge houden, door de techn. assistent van het Rijks Tuinbouw Consu lentschap, de heer A. v. d. Vrie, werd besproken. Tevoren memoreerde de voor zitter de heer J. C. de Feiter het plotseling overlijden van de steun pilaar van beide verenigingen, de heer J. C. Priemis, die vooral vlak na de oorlog heeft geholpen „om de fruitteelt uit de puinhopen te helpen halen". De heer v. d. Vrie begon zijn le zing met te zeggen dat er in de pe riode van vier jaren geleden tot nu, weer grote vooruitgang in de land- en tuinbouwtechniek valt te constateren. Juist vier jaar geleden hield de zelfde spreker een lezing op dezelfde plaats met ook hetzelf de onderwerp. Nederland had in 1940 4000 twee- en vierwielige trekkers, in 1945 nog maar 2500 en in i961 82000 stuks. Sneller en economischer werken was de oor zaak van deze zeer grote toename. Wie nu in de fruitteelt een trekker koopt zal op verschillende factoren moeten letten die van groot belang zijn voor het bedrijf. 25-30 p.k. is eerste vereiste, minstens zes ver snellingen vooruit, hefinrichting, doordraaiende aftakas, terwijl de trekker aangepast moet worden aan het bedrijf. In de struikboom gaarden moest de trekker laag zijn; in de spillenaanplant is de hoofd zaak smal, de hoogte komt er niet op aan. Natuurlijk moet de trek ker een dieselmotor bezitten. Van alle import trekkers is 98 pet. voor zien van een dieselmotor. Andere werktuigen De schijf egge, de bestuurbare verstekfrees, het hydro werktuig, het N.O.P.-werktuig; al deze werk tuigen staan de kweker ter be schikking. De twee-wielige motor- hak en de snelspuit deden hun in trede, terwijl ook de fruitwagen een verandering ondergaat. Deze wordt nu lang en smal om tussen de rijen te kunnen'rij den. De naam wordt dan uitrijwagen. Ook de hef inrichting van de trekker, voorzien van een laadbord wordt reeds ge bruikt om het fruit uit de aanplant te rijden. Ongeveer 18 kisten kun nen dan meegenomen worden. Sta- pelkisten komen ook in beproe ving. Verder zijn er al kwekers overgegaan tot het aanleggen van vaste paden in de boomgaard, be staande uit tegels van 50 bij 40 cm. die f 1,40 per stuk. kosten. Op al lerlei gebied is er dus voor de fruitkweker veel te leren en aan te schaffen. „Bij blijven", aldus be sloot spreker zijn lezing, waarna hij een en ander verduidelijkte met kleurendia's. Aan het vragenstel len namen vele kwekers deel. AMSTERDAM. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft het nieuwe graanover- slagbedrijf in Amsterdam officieel geopend. De winter heeft zich al een beet je doen gelden, al was het dan maar met een heel dun vlies je ijs op het water. Intussen zegt ook de vroeg invallende duisternis ge noeg over de tijd van het jaar. Ge lijk bekend heeft dat allemaal te maken met onze puzzelrubriek, want onder boven geschetste om standigheden pleegt de bundel in zendingen dik te zijn en ook in de afgelopen week klopte dat wonder wel. De eerste prijs gaat-ditmaal naar: Mevr. T. M. KOSTENSE-DE VOS Stoofweg 19, Renesse De tweede prijs is bestemd voor: De heer J. DE KONING, 't Vrye 5, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. makker, 6 .poedel, 10. ra, II. knaap, 14. nr, 15. trans, 18. oir, 19. stoom, 21. ria, 22. iet, 24. the, 26. oom, 27. id, 29. lasso, 31. r.g., 32. s.s., 34. ork, 36. ego, 38. dr, 39. pose, 41. era, 43. etna, 45. leo, 46. gedegen, 47_. ene, 48. lire, 50. eva, 51. reet, 52. ad, 54. elk, 56. vee, 57. es, 59. on, 60. einde, 63. ma, 65. nap, 67. rib, 68. urk, 70. ren, 72. haard, 74. Ier, 76. ommen, 78. a.e., 79. essen, 81. e.o., 82. mollig, 83. triest. Verticaal: 1. matras, 2. kraai, 3. kan, 4. r.k., 5. aai, 6. p.p., 7. ent, 8. droog, 9. lemmer, 12. nota, 13. arts, 16. r.i., 17. si, 19. se, 20. oo, 23. elk, 25. hoe, 28. dos, 30. streven, 31. rot, 33. speld, 35. regel, 37. genre, 38. dante, 40. ooi, 41. ere, 42. aga, 44. nee, 49. ren, 52. eem, 53. arnhem, 55. kei, 56. ver, 58. sonnet, 59. opaal, 61. ibis, 62. dure, 64. armoe, 66. aa, 67. r.d., 69. ko, 71. ee, 73. rel, 75. est, 77. mei, 79. eg, 80. n.t. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 1. het Romeinse rijk 3. Fr. pers. vnw; 6. kleur; 9. tande loos zoogdier; 11. karakter; 13. persbureau; 15. bootje; 17. eenmaal 18. metaal; 19. gemalen koren; 20. ontstof; 23. gelooide huid; 24. hel dendicht; 26. verstand; 28. godin van de jacht; 31. inhoudsmaat; 33. deel van een schip; 37. grote bijl; 38. muziekterm; 40. voorzetsel; 41. bid (Lat.); 42. meisjesnaam; 43. vlasbewerking; 44. de jongere (afk.) 45. staaf; 47. soort onderwijs (afk.); 48. reeds; 50. tijdperk; 53. huidope ning; 55. deel der wet (afk.); 57. ge lijk; 59. vulkaan; 61. vruchtbare plaats in de woestijn; 63. leidsel; 65. herkauwer; 67. brandbaar koord 70. afmeting; 71. gedeelte; 72. stel; 74. keurkorps; 77. meisjesnaam; 79. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 80. deel van Sumatra; 81. land in Europa; 82. voorzetsel. Verticaal: 1. venster; 2. dierenge luid; 3. nobelen; 4. werpstrik; 5. voegwoord; 6. deel v .d. bijbel; 7. rustige; 8. afvoerbuizen; 9. Eng. voorzetsel; 10. zijrivier v. d. Donau 12. herkauwer; 14 .aanzien; 16. pl. in Gelderland; 21. Europeaan; 22. vaas; 25. voedsel; 27. in dat geval; 28. kindergroet; 29. pers. vnw.; 30. bloem; 32. roofdier; 34. Aziatisch schiereiland; 35. bijwoord; 36. rondhout; 39. voorzetsel; 40. meis jesnaam; 45. - eerwaardige vader (Lat. afk.); 46. onderofficier (afk.); 47. Europeaan; 49. onderricht; 51. zonnegod; 52. bijwoord; 54. onbep. vnw.; 55. vis; 5§. inhoudsmaat; 58. pl. in Limburg; 60. plant; 62. rep tiel; 63. aarden vuurpotje; 64. fa milielid; 66. vriend (Fr.); 68. boom; 69. deel van een huis; 73. familielid 75. Chin, maat; 76. voorzetsel; 78. soort onderwijs (afk.) „THANKSGIVING-DAY" IN LEIDEN Proklamatie van president Kennedy voorgelezen LEIDEN, 23-11. In de Pieters- voor wat' wij menen dat goed is. kerk in Leiden waren donderdag In de proclamatie wordt aange- vele honderden in Nederland werk- drongen Thanksgivingday te vie- zame Amerikanen bijeen ter vie- ren in eerbied en met gebed opdat ring van „Thanksgivingday". De door dit voorbeeld alle volkeren Amerikaanse ambassadeur in Ne- van alle naties gesteund worden derland, de heer John F. Rice, las in hun streven naar een beter le- een proclamatie van president ven in vrijheid. Kennedy voor. In deze proclamatie werd herin nerd aan het feit, dat de pelgrims meer dan 300 jaar geleden een bij zondere dag hebben ingesteld uit dank voor hun behoud en voor de rijke oogst, die zij hadden bewerkt. Dit jaar, nu de oogsttijd bijna voorbij is en het jaar zijn einde nadert, moeten wederom ver schrikkelijke gevaren onder ogen gezien worden, aldus president Kennedy. Toch is er, evenals in het verleden, ruimschoots reden tot dankbaarheid voor de zegeningen van zelfvertrouwen, gezondheid en kracht. Dankbaar ook voor onze vrijheid als natie en voor onze vastberadenheid om pal te staan WEEKEINDE-ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 25-26 nov.: P. W. J. Vogelaar, tel. 01110-2280. WEEKEINDE-ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 25-26 nov.: W. Terp stra, Brouwershaven, tel. 01119-280 WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 25-26 nov.: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. 01110- 2180. DE NIEUWE WERELD 88. De Indiaanse hoofdman geeft zijn manschappen enkele korte bevelen, waarop de Indianen Aram van zijn touwen bevrijden en de tent uitduwen. Op een grote open plek, omringd door tientallen tenten, staan de leden van de stam, die de blanke met sombere dreigende blikken opnemen. Knipperend met zijn ogen door het felle zonlicht, staat Aram naast het opperhoofd, nog duizelig van de pijn in zijn achterhoofd. Dan komt uit de menigte een lange, tanige Indiaan naar voren. Onmiddellijk herkent Aram in deze krijger de man, die de aanval op het Indianendorp leidde en die hij toen met het musket de verentooi van het hoofd heeft geschoten. En dan realiseert hij zich, dat het ook deze magere, gespierde Indiaan was, die hem in de grot overviel. Blijkbaar wil de Indiaan zijn eergevoel, dat in deze beide ontmoetingen met Aram een danige knauw gekregen heeft, in een tweekamp terugwinnen, want hij heeft twee strijdbijlen bij zich, waarvan hij er één aan Aram toereikt. Werktuigelijk neemt Aram het wapen aan, maar dan beseft hij opeens de bedoeling van de ander en vol afschuw werpt hij de bijl op de grond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5