Nog een plukje water tussen (gegroeide) dam en sluis „Oefening en Uitspanning" gaat 60-jarig bestaan vieren STAD EN PROVINCIE Vreemdelingenverkeer in de Westhoek afgelopen seizoen opnieuw sterk toegenomen Sehouwen-Duivelaud wordt eiland af Bruinisse achter de dijk wacht af (Van onze redakteur) BRUINISSE, 23-11. Rond het voortschrijdende werk aan de Greve- lingendam ontbreekt het niet aan publiciteit, want het tot de verbeel ding sprekend projekt krijgt van alle kanten belangstelling. Vooral de luchtfoto is een geliefd middel om te laten zien „hoever het er mee staat". Eén blik op onderstaande foto toont aan, dat er maar een „plukje" water meer bestaat tussen de inmiddels gegroeide dam en de sluis in wording. Op de foto ziet men duidelijk de „Krammerplaat", maanden geleden al uit de volmaakte stilte van een Zeeuws zeegat gekomen in de drukte van modern waterstaatkun dig werk en op de voorgrond ziet men het sluiscomplex, imposant van opzet zich langzaam maar ze ker in beton omhoogworstelend uit de bouwput, die destijds alle re cords uit de omgeving op het punt van grootte en diepte scheen te slaan. Rechts de vissershaven van Bruinisse, met daarin netjes naast elkaar de schepen van de vloot, die de grootste is van Schouwen-Dui- veland. Tussen sluis en dam het water, vanuit de lucht een „streep je", maar in werkelijkheid toch al tijd nog een brede en heel diepe „sloot". De afsluiting De afsluiting hiervan - en daar om draait tenslotte alles - moet uiteraard wachten tot de sluis ge reed is. Op de voorgrond intussen een flinke hap Bruinisse, met tussen voorste en achterste huizenrijen een groot stuk tuingrond, waardoor hen in de toekomst een weg wordt aangelegd. Linksonder ziet men de huizen van plan-West, het Bruse nieuwbouwprojekt. Ongeveer in het midden de gereformeerde kerk, waarvan - gelijk bekend - het in terieur een opknapper krijgt. Een met al een verhelderende luchtfoto, die de nieuwe situatie te Bruinisse duidelijk weergeeft en bij het bezien waarvan men gemakke lijk denkt: „zo, is het al zover 1" (Foto: T. Slagboom). FEEST TE NIEUWERKERK Herdenkingsbijeenkomst in „Ons Dorpshuis' NIEUWERKERK, 23-11. De „mu ziek" van Nieuwerkerk, het fan farekorps „Oefening en Uitspan ning" blijft in het nieuws. Nauwe lijks immers is de uniform-affaire (op schitterende wijze) geregeld of het zestigjarig bestaan van het korps dient zich aan. Dit jubileum zal worden gevierd op zaterdag 25 november a.s. op een wijze, waarvan Nieuwerkerk het geheim kent. Het fe«st start in de middaguren (2.30) met een triomfantelijke mu zikale wandeling door Nieuwer kerk van „O. en U.'\ waarvan de mannen - zonder, twijfel - de uni formen extra fraai zullen hebben geborsteld en de instrumenten dito gepoetst. Na de rondgang komt het jubilerende korps, met talrijke autoriteiten en ingezetenen samen in „Ons Dorpshuis", waar de voorzitter van „O. en U.", de heer J. J. van Dijk, een herden kingstoespraak zal uitspreken. Ook andere sprekers het woord zullen voeren o.w. burgemeester A. A. van Eeten van Duiveland. Vanzelf sprekend zal ook in de zaal het korps zich laten horen. Wij verheugen ons erover dat dit dappere korps - in verband met het jubileum - nog weer eens extra in het zonnetje wordt gezet, want de geschiedenis van „O. en U." is niet zonder heroiek, gelet ook voor al op de uiterst moeilijke tijd, die het korps meemaakte tijdens en na de rampperiode. Dat de ver eniging deze klap heeft doorstaan, is één van die wonderen, waarover men zich op Schouwen-Duiveland feitelijk eindeloos zou moeten ver bazen. Namen De namen van twee mannen, nauw betrokken bij „O. en U." zul len deze middag, naar wij ver wachten, niet ongenoemd blijven. Het is de altijd actieve voorzitter, de heer J. J. van Dijk, die al jaren lang zijn stevige schouders onder deze vereniging heeft staan en de dirigent, de heer Jac .Heijboer, een oud-gediende, die met nooit te blussen ijver zich voor de belan gen van „zijn korps" heeft ingezet. Vooral zijn terugkeer na de ramp bij het korps heeft velen getroffen. ZONNEMAIRE De kinderpostzegelaktle 1961 heeft te Zonnemaire f 270 opge bracht. Dit mooie bedrag werd dank zij de leerlingen van de open bare lagere school te Zonnemaire bijeengebracht. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 27 november a.s. wordt in de noodsecretarie te Scha- rendijke een vergadering gehouden van de gemeenteraad van Midden- schouwen. De agenda stelt o.m. aan de orde een voorstel tot vergoeding van de kosten van het torenuurwerk van de Herv. gemeente van Eikerzee, voorstellen tot aan- en verkoop van grond en een voorstel tot vast stelling van de werkelijke uitga ven van het openbaar onderwijs over 1960 t.a.v. de voormalige ge meente Kerkwerve. Voorts komt in bespreking een voorstel tot opheffing van de bur gerlijke armbesturen van de voor malige gemeenten Duivendijke, Ei kerzee, Ellemeet en Kerkwerve en oprichting van een nieuwe burger lijke instelling van weldadigheid, genaamd „Gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg in de gemeente Middenschouwen". NOORDGOUWE „Sloep zonder visser" Naar ons is gebleken, is de ver korte inhoud van het stuk „Sloep zonder visser", dat voor de Cultu rele Vereniging te Noordgouwe door de toneelvereniging „Op Drift" te Renesse werd gespeeld, niet ge heel juist in de krant gekomen. In de samenvatting kwam het ac cent te liggen op de zeevarenden, terwijl in het stuk juist de achter blijvende vrouw of vrouwen de aandacht krijgen. Wij beschikken thans niet over een exemplaar van „Sloep zonder visser", maar zullen gerede aanlei ding vinden op de inhoud van het stuk terug te komen na opvoering te Renesse. Inmiddels aan de lezers ons excuus voor de onjuiste weer gave in het nummer van donder dag j.l. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 17 nov.: Jacob, z. van Cornelis Adriaan Manni en Jannetje Adriaantje Matthijsse; 21 nov.: Elisabeth Cornelia, d. van Ro bert Streefkerk en Gieltje Cornelia van der Doe. Ge h u w d. 17 nov.: Hendrik Cor nelis van Aken, 23 jaar en Jaco- nella van Oeveren, 21 jaar; 17 nov.: Cornelis van der Bijl, 23 jaar, wo nende te Middenschouwen en Neel- tje Kloet, 20 jaar. Bij de speciale vernoeming van enkelingen intussen zal ook het korps in zijn geheel niet vergeten worden, want „O. en U." mag er zijn. Het is een korps met flinke krachten, waaronder ook jeugdige, en dat belooft veel voor de toe komst. Voor 30 jaar.... ZIERIKZEE. Met enige rituele plechtigheid werd alhier de nieuwe klok van de R.K. kerk ingewijd. ZIERIKZEE (Adv.). Uit pakhuis af te gevengerst 5,75 per 100 kg.; voertarwe 4,70 per 100 kg.; dier meel 12,45 per 100 kg. en ochtend- voer 10 per 100 kg. ZONNEMAIRE. De mondharmo nicaclub „D.E.S." vierde het eerste lustrum met een rijk programma van muziek, toneel en voordrach ten. ZIERIKZEE. In de Gemeenteka mer aan de Oude Haven vergader de een aantal dames en heren om te komen tot oprichting van een afdeling van het Nat. Crisiscomité. ZIERIKZEE. In de Concertzaal werd - bij gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan der school - een geslaagde Kweekschoolavond ge geven. ZIERIKZEE. Het Nieuw Zierik- zeesch Dilettanten-toneel voerde in de Concertzaal met succes het stuk „Zijn revanche" op. ZIERIKZEE. Malaise, verkoud heid en slecht weer ten spijt was een zeer groot aantal belangstellen den aanwezig in de grote zaal van Julianatot bijwoning van de propaganda-kunstavond van de Ned. Blindenbond. HAAMSTEDE. Door de heersen de influenza ivas de jaarlijkse uit voering van „Haamsteedsch Zang koor" niet zo druk bezocht als an ders. DREISCHOR. Ter vergadering van het polderbestuur werd het feit herdacht dat het stoomgemaal van de Dreischorpolder, staande aan de haven „Bellard" een halve eeuw bestond. BRUINISSE. In januari a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat het leesgezelschap „De Eersteling" werd opgericht. GEMENGDE BERICHTEN AMSTERDAM. De procureur- generaal bij het gerechtshof in Am sterdam heeft een gevangenisstraf van twee jaar.met aftrek van het voorarrest geëist wegens bedreiging met zware mishandeling en poging tot doodslag tegen de 51-jarige Utrechtse metselaar G. T. De man was, conform de eis door de recht bank in Utrecht voor deze feiten tot 2 Vt jaar met aftrek veroordeeld. DEN HAAG. De belastingver lichting voor de werkende gehuw de vrouw zal een fiscale rem tegen betaalde arbeid voor deze vrouw wegnemen. Er zit echter geen po sitieve prikkel in om te gaan wer ken, aldus de mening vah de staatssecretaris van financiën in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag inzake het on derhavige onderwerp. Premier Adoela heeft verklaard niet voornemens te zijn vier leden aan te wijzen voor de gemengde Kongolees-V.N.-commissie, die een onderzoek zou moeten instellen naar de moord op dertien Italiaan se vliegers in Kindoe door Kongo lese soldaten. President Soekarno van Indo nesië heeft van premier Chroesjt- sjef een luxueuze limousine ten ge schenke gekregen. Toen in juni van dit jaar Soekarno een bezoek bracht aan Rusland, werd hij 60 jaar. De auto is een verlaat ver jaardagscadeau. Vandaag (donderdag) wordt pre sident De Gaulle in Straatsburg verwacht. Hij zal daar, met pre mier Debré, een defillé van 75 ge neraals en ongeveer 3-000 officie ren en onder-officieren bijwoninen, dat wordt gehouden ter gelegen heid van de zeventiende herden king van de bevrijding van de stad HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter het oceaanfront dat don derdag met wat regen passeerde werd het zulk helder weer, dat 's nachts door de uitstraling op vele plaatsen de temperaturen tot be neden het vriespunt daalden of dat er zich stralingsmist vormde. Een zuidwestelijke stroming ach ter het front blijft iets te ver noor delijk zodat de invloed van de de pressie tussen IJsland en Noorwe gen gering is. In de luchtdrukver deling komen opnieuw belangrijke veranderingen. Een depressie tus sen de Azoren en Spanje brengt nu luchtdrukdalingen in de Golf van Biscaye en zuid-Engeland teweeg. Dit heeft tot gevolg dat de zuid westelijke stroming van maritieme lucht verder wordt verzwakt en dat we ons morgen in een gebied met weinig wind bevinden. Dit brengt met zich mee dat het weer sterk van plaats tot plaats kan verschillen. De kans op mist en lichte vorst domineert. Er zijn ook locale opklaringen mogelijk. De re genkansen zijn uiterst klein. Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met verspreide opkla ringen en hier en daar mist. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Zwakke tot maige wind tus sen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.38. Maan op 19.34, onder 10.52. 26 nov. Zon op 8.17, onder 16.37. Maan op 20.30, onder 11.39. 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.36. Maan op 21.29,' onder 12.18. Laatste kwartier: 30 nov. Ie 7.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 25 nov. 4.56 v.m. 17.14 n.m. 26 nov. 5.28 v.m. 17.51 n.m. 27 nov. 6.00 v.m. 18.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 nov. 4.30 v.m. 16.42 n.m. 26 nov. 5.08 v.m. 17.20 n.m. 27 nov. 5.46 v.m. 17.59 n.m. Springtij: 24 nov. Nieuwe contributieregeliug V.V.V. „Burgh-Haainstede" Nog geen opvolger voor scheidende voorzitter Jhr. Röell BURGH, 24-11. Uit het jaaroverzicht donderdagavond door jhr. R. J. H. Q. Röell uitgebracht op de vergadering van de V.V.V. Burgh-Haam- stede, is duidelijk gebleken dat de Westhoek terug kan zien op een uitstekend hoofdseizoen wat het vreemdelingenverkeer betreft. Was het vóór de vijftiende Juli iets minder druk, na deze datum kan gesproken worden van een recorddrukte. Overigens zijn de definitieve cijfers over het bezoek aan Burgh en Haamstede van de afgelopen maanden nog niet bekend. Het Franse vrachtschip „Equa- tcur" (7.267 ton) is woensdagavond in de Caraibische Zee gezonken, op tachtig mijl van de haven Santa Maria. Het hoofdkwartier van de Colombiaanse marine gelooft dat alle tachtig bemanningsleden zijn omgekomen. Toch kon jhr. Röell duidelijke en overtuigende cijfers op tafel leggen dank zij een telling, die uit ging van de gemeente en gehouden werd op de 3 e augustus, zoals uit die cijfers bleek een topdag. In to taal kwamen de tellers op die dag namelijk tot bijna 7.900 personen. Zo kwam men voor Haamstede tot de volgende cijfers: 3.824 Neder landers en 397 buitenlanders. Het merendeel hiervan verbleef in kampeerbedrljven, n.l. 2368 Neder landers en 234 buitenlanders. In Burgh kwam men op een totaal van 1.234 toeristen, 830 Nederlan ders en 404 buitenlanders. Bij de tellingen zijn niet inbegrepen de personen die verblijf hielden in zomerwoningen en vallen onder de z.g. „gemeubileerde verhuur", maar dit aantal kon vrij positief gesteld worden op 2.434. Dit brengt het to- aal aantal vreemdelingen dat op 3 augustus verbleef in Burgh- Haamstede op 7.889. Ook wat betreft het afgelopen jaar kan dus weer een belangrijke toename van het vreemdelingen verkeer op Schouwen worden vast gesteld. Uit de cijfers die jhr. Röell gaf over de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder bleek eenzelfde gang vah zaken. Uiteraard belast deze ontwikke ling ook meer en meer het werk op het secretariaat van V.V.V. De secretaris J. D. van Nieuwenhuize kwam dit jaar dan ook tot 2000 brieven die hij te beantwoorden kreeg. Daarnaast beantwoordde de secretaris 600 briefkaarten, 225 te lefonische aanvragen, verzond hij 5000 verhuurlijsten en verstrekte hij 1.700 inlichtingen „aan de deur". Gelet op de gesignaleerde ont wikkeling meende jhr. Röell te kunnen constateren dat de V.V.V. Burgh-Haamstede met z*n 275 le den een groe toekomst tegemoet gaat. Dit spreekt wellicht nog meer uit de reeds in 1964 verwachte gereed koming van de dam-brugverbin- ding, de voltooiing van het Greve- lingenmeer in 1968 en die van het Zeeuwse meer in 1976. Jhr. Röell achtte het in dit verband van het grootste belang dat bij deze dy namische vooruitgang het behoud van het fraaie natuurgebied niet wordt vergeten. Een belangrijk, maar bij de besprekingen nogal veel verwar ring stichtend punt op deze verga dering, was de vaststelling van de contributies voor 1961 en 1962. Jhr. Röell releveerde de aanloop tot deze zaak, die (zoals bekend - Red.) nog al aanleiding gaf tot enige kwestie in het recente verleden. Dit kwam bijv. tot uiting in het feit dat een groot aantal leden de hun aange boden kwitantie niet heben geac cepteerd. Het schijnt allemaal zijn oorzaak te hebben gehad In het feit dat V.V.V. de nieuwe contributierege ling per brief ter kennis van de le den heeft gebracht, gelet op het be sluit van de ledenvergadering van 5 april, dat hierover een nieuwe vergadering zou worden belegd Jhr. Röell deelde dc aanwezigen mee dat het bestuur inderdaad ver standiger zou hebben gedaan, die aangekondigde vergadering te heb ben gerealiseerd. Een ©n ander had tot gevolg, dat een totaal bedrag van f 1.600,aan achterstallige contributie door de leden niet werd voldaan. Bij de discussies drong dr. H. J. van Zuylen uit Rotterdam aan deze zaak kort te houden en spijkers met koppen te slaan. De heer D. Q. Mulock Houwer behoorde naar zijn zeggen tot de mal-contenten en drong aan op een uitspraak van de vergadering. De voorzitter van de middenstandsvereniging, de heer G. A. Felius, zei zich af en toe te schamen middenstander te zijn en betreurde het ten zeerste dat het bestuur alle contributies over één kam heeft geschoren en niet - zo als aanvankelijk de bedoeling was - in drie klassen heeft ingedeeld. Bij dit systeem van „klassen" zou men immers uitgaan van een ba siscontributie van f 10,De grote-, midden- en kleine bedrijven zou den daarnaast respektievelijk f 60,-, f 40,en f 20,gaan betalen. Het werd wel duidelijk dat de reden waarom vooral de midden standers weigerden de contributie te betalen was gelegen in het feit dat was overgegaan op een nieuwe vorm van f 10,- als basiscontributie verhoogd met een gelijk bedrag van f 20,- voor alle bedrijven, groot of klein. Het bestuur kwam hierop met een nieuw voorstel op tafel, dat be helsde om voor 1961 de aangeval len regeling van f 10,- plus f 20,- te handhaven, maar om voor 1962 het klassensysteem van f 10,- plus f 60,-, f 40,- of f 20,- (naar gelang de grootte van het aangesloten be drijf) in te voeren. Dit voorstel kwam bijna algemeen tegemoet aan de wens van de vergadering, want bij mondelinge stemming werd het aanvaard met 78 stem men voor en slechts 3 tegen. De vergadering verleende voorts goedkeuring aan de begroting voor 1962, die in Inkomsten en uitgaven te zien geeft een bedrag van f 7.825,-. Het geraamde saldo be draagt batig f 1.575,-. In deze be groting is begrepen een verhoging van het honorarium van de secre taris van f 600.- op f 900,-. Voor een nieuwe folder is uitgetrokken een bedrag van f 500,-. Een zelfde bedrag is opgenomen als reserve voor een toekomstige post voor de bouw van een eigen kantoor. Wat dit betreft zei wethouder v. d. Klooster geporteerd te zijn voor een financieringsmethode - voor, dit kantoor - volgens de uitgifte van aandeeltjes, zoals bijv. ook is geschied bij de aanleg van de proeftuin. De wethouder drong aan op drastische maatregelen, want - aldus de heer v .d. Klooster - 1964 nadert snel". Jhr. Röell wees er op, dat voor een nieuw te bouwen V.V.V.-kan toor zeer grote bedragen nodig zijn Hjj zag een te verkiezen moge lijkheid ln de reservering van een apart gedeelte voor V.V.V. ln het nieuw te bouwen gemeentehuis. De administratie kan dan ook beschik ken over de op de secretarie aan wezige kantoormachines. Jhr. Röell beklemtoonde overigens met na druk dat deze mogelijk alleen kans van slagen biedt als het sa menspel tussen de V.V.V.'s Burgh- IIaamstedc en Renesse niets te wensen overlaat. Wat de evenementen voor de gas ten in het nieuwe seizoen betreft, werd medegedeeld, dat hiervoor een commissie in het leven zal worden geroepen. „V.V.V. los van gemeente" Dit punt werd werkelijkheid bij het op deze langdurige vergadering nu volgende afscheid van jhr. R. J. H. Q. Röell als voorzitter van V.V.V. In een toespraak tot de scheiden de voorzitter merkte de heer N. H. Lysen namelijk o.m. op, dat voor het eerst in de historie van de V.V.V. Burgh-Haamstede de „ban den met de gemeente worden los gesneden". Altijd immers heeft een burgemeester aan het roer van V.V.V. gestaan en wel speciaal burgemeester Röell kan gelden, al dus de heer Lysen ,als een uitste kende ambassadeur voor deze streek. De heer Lysen onderstreep te zijn hartelijke woorden met de aanbieding van een ruitensproeier voor de auto van de burgemeester. Jhr. Röell zei met dit geschenk zeer ingenomen te zijn en zegde toe dat V.V.V. altijd op zijn mede werking zal kunnen blijven reke nen. Het afscheid van jhr. Röell be tekende overigens dat een nieuwe voorzitter moest worden gekozen, hetgeen evenals de contributiere geling veel aanleiding gaf tot dis cussie. Jhr. Röell deelde n.l. mee dat diverse personen voor deze functie waren gepolst maar nie mand wenste hiervoor in aanmer king te komen. Uit de vergadering werd vooral aangedrongen op benoeming van de heer Lysen in deze functie, doch deze pogingen bleven vruchteloos daar de heer Lysen voor deze aan drang niet bezweek. In dit ver band bracht de heer J. Bouman in het midden dat naar zijn mening de stemming op deze vergadering verkeerd was beïnvloed en dat bij een andere gang van zaken het beeld ongetwijfeld anders zou zijn geweest. Jhr. Röell maakte een eind aan de discussie met de me dedeling dat de statuten er op zul len worden nagezien en dat het be stuur zal trachten op de komende voorjaarsvergadering met 'n voor dracht ter tafel te komen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. A. Felius benoemd in do plaats van jhr. Van Citters. De heer Lysen werd herbenoemd. De vergadering ging staande over tot de benoeming van jhr. Röell tot ere-v^orzitter en van jhr. van Citters tot erelid. Namens de pro vinciale V.V.V. sprak de directeur de heer G. W. Oskamp woorden van dank en waardering tot jhr. Röell. De heer Oskamp prees de goede naam van V.V.V. Burgh- Haamstede in Zeeland en ver daar buiten. „U hebt langs geleidelijke weg veel bereikt", aldus de heer Oskamp tot de scheidende voorzit ter. Voorts werd in deze vergadering overgegaan tot de samenstelling van een kascommissie. Hiervoor werden benoemd de heren A. v. d. Weel, L. Leeuwe en P. van Dalsen. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Klooster werd mede gedeeld, dat de viering van het 50- jarig bestaan van V.V.V. nog op een „gepaste wijze" zal plaats vin den. u President Soekarno heeft de Cubaanse premier Fidel Castro uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië, aldus „Antara". Moge lijk zou Castro nog dit jaar naar Indonesië komen, aldus een Cu baanse woordvoerder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2