DE ZIERIKZEESCHE COURANT MILITAIREN IN DOMINICAANSE REPUBLIEK NEMEN DEEL AAN ONGEREGELDHEDEN Westelijken mogen niet afzien van hun rechten 52 doden bij vliegramp in Brazilië De resoluties in de Ver. Naties over de kwestie Nieuw-Guinea De Gaulle over A-wapens Stakingsdreiging in Groot-Brittannië Secundaire dam in Oosterschelde vóór sluiting Brouwershavense Gat? ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1061 118e jaargang No. 19081 ZIER1KMSOIE8NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Willen communisten een tiveecle Cuba"? SAN DOMINGO, 24-11. De regering van de Dominicaanse republiek heeft donderdag in de hoofdstad een uitgaansverbod van 's avonds zes uur tot 's morgens v(jf uur afgekondigd. De maatregel staat in verband met ongeregeldheden, waarby de huizen van leden van de familie Trujillo en hun aanhangers zyn geplunderd. In de stad zyn tanks en pantserwagens gestationeerd. Op bepaalde ogenblikken kon worden waargenomen hoe zelfs mili tairen aan de plunderingen deelnamen of niets deden om deze te ver hinderen. Andere militairen schoten in de lucht of wierpen traangasgranaten om de plunderende betogers te ver spreiden. Legervliegtuigen vlogen laag over de menigte heen, in een poging om de plunderaars schrik aan te jagen. Deze lieten zich hier door echter weinig verschrikken. Tegen het vallen van de avond trokken de plunderaars weg. In de verlaten straten bleven slechts mi litairen en politie achter. In een radiotoespraak waar schuwde president Balanguer de inwoners van Santo Domingo, dat de strijdkrachten strikte orders ge kregen hadden om het opnieuw uit breken van deze „vandalistische, door de communisten geïnspireerde gewelddaden", te voorkomen. Hij voegde hieraan toe, dat de commu nisten met dit optreden „een tweede Cuba" van de Dominicaanse re publiek wilden maken. „Liquidatie van de dictatuur" President Balanguer verklaarde verder nog dat hij met de leiders der oppositiepartij „Union Civica National" had gesproken over de regeringsvoorstellen, die o.m. het instellen van een vice-president- schap inhouden. Hij sprak de hoop uit dat op korte termijn overeen stemming zal worden bereikt over de vorming van een regering van nationale eenheid. De president deed een beroep op de Dominicanen om vertrouwen te stellen in het streven der regering naar een grondwetswij ziging. De president verklaarde nadruk kelijk dat hij de regering „met on wrikbare vastbeslotenheid" zou blijven leiden. „Wy zyn nu in het tydperk van de liquidatie van de dictatuur be land. De regering wil de grondwet wyzigen, de nationale economie op solide basis grondvesten en het vraagstuk van de werkloosheid op lossen", aldus Balanguer. De president kwam ook nog te spreken over de aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen voor de Dominicaanse kust, die hij „heil zaam" noemde. „De aanwezigheid Minister Schroder over Berlijn WASHINGTON, 22-11. De nieuwe west-Duitse minister van buiten landse zaken, dr. Gerhard schrö- der, heeft tydens een lunchbyeen komst in de nationale persclub in Washington gezegd, dat het ge- vaariyk zou zyn de westelyke mo gendheden ten behoeve van een nieuwe overeenkomst met de Sow- jet-Unie van hun huidige rechten in Beriyn zouden afzien. De besprekingen tussen president Kennedy en kanselier Adenauer hebben aangetoond, dat „de rege ring van de Verenigde Staten dit standpunt deelt". Dit betekent ech ter niet dat het westen niet met de Sowjet-Unie over Berlijn moet onderhandelen. De Berlijnse kwes tie is het voornaamste onderwerp geweest van de drie dagen duren de besprekingen tussen Kennedy en Adenauer, aldus Schroder. „Vervanging van de oorspronke lijke rechten door rechten die bij onderhandelingen verkregen zijn, zou de westelijke positie verslech teren. Op dit ogenblik geloof ik niet dat het verstandig zou zijn in het openbaar alle details te bespre ken die zulke onderhandelingen zouden kunnen omvatten, temeer omdat verdere onderhandelingen met onze Engelse en Franse vrien den noodzakelijk zijn". Beproefde grondslag Schroder zei, dat Adenauer bij Ontevredenheid over dienstregeling N.S. DEN HAAG, 23-11. De leden van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Ka mer zijn -ontevreden over de win- terdienstregeUng van de N.S. Dit blijkt uit het voorlopig verslag op de begroting van verkeer en wa terstaat 1962. Na het mislukken van de zomer dienstregeling, waarvoor overigens begrip wordt opgebracht, steekt, zo meent men, de winterdienst on gunstig af bij het deel van de zo merdienst, dat wel uitvoerbaar bleek. In het bijzonder worden de verbindingen van het zuiden met het noorden en westen veel slech ter genoemd. Men vraagt zich af of de N.S. bij het ongedaan maken van verbeteringen niet al te radi caal is geweest. Voort9 wil men weten of werktijdverkorting, per- soneelswerving en personeelsbeleid een rol bij de verslechtering heb ben gespeeld. Gevraagd wordt om systematisch aanmoedigen van gecombineerde reizen per auto en per trein en ruimer parkeergele- genheden bij stations. het opnieuw aanvaarden van het kanselierschap had verzekerd, dat „de oude en beproefde grondslagen van onze buitenlandse politiek zul len worden gehandhaafd". Enige der voornaamste grond slagen zijn: 1. Handhaving van de nauwe ver bondenheid met de vrije we reld en de N.A.V.O.; 2. voortzetting van de west-Duitse inspanningen voor Europese integratie in de economische en politieke sfeer; 3. handhaving van de west-Duitse eis tot zelfbeschikking voor de oost-Duitsers. Rook- en hittebal Twee brandweerlieden zijn omgekomen en twee zwaar gewond bij een brand in de „Times Square Tower" in New York, een wolken krabber van 24 verdiepin gen. De brand woedde in een ruimte vier verdiepin gen onder de grond. De twee brandweerlieden die omkwamen, bevonden zich echter op de twintigste ver dieping toen zij het leven verloren. De oorzaak van hun dood was een enorme rook- en hittebal, die zich door een liftschacht een weg baande en door het ge bouw verspreidde. De brandweer was het vuur na vijf uur meester. Europees socialistisch landbouwprogram STRAATSBURG, 23-11. Een werk- groep van de socialistische partijen in de zes landen der Europese economische gemeenschap heefl een Europees socialistisch land bouwprogram ontworpen, dat als algemeen doel stelt „de landbou wer instaat te stellen een optimale bijdrage te leveren tot de algemene welvaart en in die stijgende wel vaart een redelijk aandeel te ver krijgen". Het program eist daar toe een „krachtdadig bevorderen van moderne en gezonde bedrijven, met geschoolde vakbekwame land arbeiders en boeren, die hun nro- dukten op een doelmatig georden de markt afzetten". der Amerikaanse oorlogsbodems verijdelt bij voorbaat elke poging van het internationale communis me, om zich van ons land meester te maken. Ik heb de Verenigde Sta ten niet gevraagd oorlogsschepen hierheen te zenden, maar ik heb niet geprotesteerd en zal niet pro testeren tegen hun aanwezigheid, die ik heilzaam acht". Aldus de president der Dominicaanse repu bliek in zijn radiotoespraak tot het Dominicaanse volk. Kritiek op kerken in Zuid-Afrika NIEUW DELHI, 23-11. De gou verneur van Oost-Nigeria, sir Francis Ibiam, heeft donderdag in de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi gezegd dat de drie protestantse kerken in Zuid-Afri ka schuldig zijn aan „inherente en bestudeerde haat tegen de zwarte". Hij noemde het droevig dat de kerk de „boze maatregelen en on- derdrukkingswetten" van de Zuid- Afrikaanse regering steunt. (De drie Zuidafrikaanse protestantse kerken zijn dit jaar uit de Wereld raad van Kerken getreden). De gouverneur klaagde dat de Europese zendelingen „in een spe ciale kliek leven, in een wereld voor zichzelf. Hij geeft bevelen en hij is de baas". Hij vroeg een chris telijk wereldfonds te stichten voor de opleiding van Afrikanen tot kerkelijke leiders. RIO DE JANEIRO, 23-11. Een Argentijns passagiersvliegtuig van het type Comet 4 is donderdag in Brazilië verongelukt. De 40 passa giers en de bemanning van 12 zijn om het leven gekomen. Kort nadat het grote straalvliegtuig het vlieg veld Campinas, 380 km. ten westen van Rio de Janeiro, had verlaten, ontplofte het en stortte brandend neer. Volgens ooggetuigen scheen het toestel naar het vliegveld te rug te keren om een noodlanding te maken. Het was nog slechts 400 meter van de rolbaan verwijderd toen het neerstortte. Het was van Buenos Aires op weg naar New York. Oostduitse vluchteling zat in Amerikaanse trein BERLIJN, 23-11. Een Amerikaan se militaire woordvoerder heeft verklaard dat in de Amerikaanse militaire trein, die de hele nacht aan de grenspost Marienborn is te gengehouden, een Oostduitser is ge vonden, die aan de Sowjet-Russi- sche autoriteiten is uitgeleverd. De man werd gevonden door het hoofd van de Amerikaanse mili taire missie in oost-Duitsland, ko lonel Ernst von Pawel, nadat deze van het Amerikaanse hoofdkwar tier in Heidelberg bevel had ge kregen de trein te doorzoeken. De 20-jarige Oostduitser had zich woensdagavond omstreeks negen uur plaatselijke tijd in Gerwisch toegang verschaft tot de trein. De Russen wisten dat hij in de trein zat, nadat zij de Oostduitse dienst doende conducteur langdurig had den ondervraagd. „Nadat kolonel von Pawel de blinde passagier donderdag om 13.10 plaatselijke tijd aan de Russen had uitgeleverd, werd de trein vrijgegeven, waarna deze de reis naar Frankfort voort zette". Koningin Elizabeth in Liberia MONROVIA, 23-11, Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh zijn donderdag voor een be zoek van één dag aan Liberia in Monrovia aangekomen, aan boord van het koninklijke jacht „Brit- tannia". Zij werden door president Tubman begroet en er weerklon ken 21 saluutschoten. Op weg naar Siberië voor een onderhoud met de Russische premier Nikita Chroesjtsjef, is de president van Finland, Ubro Kekkonen, in Moskou aangekomen. Hij werd er op het station begroet door o.a. vice- premier Anastas Mikoyan (links). NEW YORK, 23-11. Naar het A.N.P. verneemt, circuleert thans onder de leden van de ,*Brazza- villegroep" een ontwerp-resolutie, waarvoor men de grootst mogeiyke steun tracht te krijgen ter oplos sing van het vraagstuk Nieuw- Guinea. In deze resolutie zal, even als de eerder door India ingedien de resolutie, worden voorgesteld, dat de Nederlanders en de Indone siërs onderhandelingen beginnen. Een belangrijk verschil met de resolutie van India ls echter: 1. dat in de Brazzaville-resolutie zeer duidelijk het beginsel ge steld wordt van het recht op zelfbeschikking 2. dat in deze resolutie wordt ver zocht om „goede diensten" van de secretaris-generaal der V.N. en 3. dat de preambule stelt, dat een oplossing van het geschil tus sen Nederland en Indonesië door middel van onderhande lingen tussen beide partijen „wenselijk is". Tot zover heeft deze resolutie dus bepaalde punten gemeen met de resolutie van India. Tüdslimiet Maar daarnaast stellen de Braz- STRAATSBURG, 23-11. Presi dent de Gaulle heeft donderdag op een bijeenkomst van officieren te Straatsburg gezegd dat Frankrijk over atoomwapens moet beschik ken. Hoe verschrikkelijk deze vernie tigingswapens ook zijn, een grote mogendheid die ze niet heeft ter wijl andere ze wel hebben, beschikt r.iet meer over eigen lot. Frank- rijks eerste doel op het terrein van de defensie is het verwerven van strategische en tactische atoompro jectielen en de middelen ze te lan ceren. Frankrijk wordt thans, in een wereld waarin alles in beweging is, bedreigd. Vrijwel in de onmiddel lijke nabijheid is een totalitair blok dat de heerschappij wenst en met een vreesaanjagende bewapening dreigt. Indien Frankrijk buigt, is het gedaan met Europa en weldra met de vrijheid in de wereld. Nooit heeft Frankrijk zijn soldaten zo nodig gehad. zavillers voor, de periode voor Ne derlands-Indonesische onderhan delingen te binden aan een tijds limiet. Als - zeggen zij - voor J maart 1962 zulke onderhandelingen geen resultaat hebben opgeleverd moet er een commissie van vijf door de algemene vergadering aar te wijzen landen worden ingestelc om ter plaatse een onderzoek in tc stellen en maatregelen te bestude ren voor het overnemen van he: administratieve beheer door dc V.N., tot de papoea's in staat zul len zijn, dat beheer zelf op zich te nemen. Deze commissie moe: dan rapport uitbrengen aan de vol gende algemene vergadering. In de resolutie wordt voorts dui delijk gesteld, dat op generlei wijze mag worden geprejudicieerd op hel recht der papoea-bevolking, haar eigen statuut te bepalen. Het is te verwachten, dat deze „Brazzaville"-resolutle zeer bin nenkort zal worden ingediend Uiteraard streeft de Nederlandse delegatie naar aanvaarding van de door minister Luns ingediende re solutie. Het ontwerp-Brazzaville komt echter aanmerkeiyk dichter by het Nederlandse standpunt dan de resolutie van India, aldus legde een westelyke, niet-Nederlandse bron, vandaag in de wandelgangen van de V.N. aan het A.N.P. uit. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Waar weinig gesproken wordt i hebben woorden een grote be- 1 tekenis. LONDEN. Donderdag ontstond in Groot-Brittannië de dreiging van 2en staking van zowel het P.T.T.- personeel als de spoorwegarbeiders daar boze vakbondsleiders weiger den de verwerping van hun loon eisen te aanvaarden. De leiders van de 500.000 Britse spoorwegarbeiders herhaalden hun eis voor loonsverhogingen tot een maximum van 10 pet. De Britse vervoerscommissie, die reeds eer der de eisen van de vakbonden heeft afgewezen, heeft nog niet op de hernieuwde eis geantwoord. Traangasboinmen- gevecht in Berlijn BERLIJN, 23-11. Oost- en West- berlijnse politiemannen hebben donderdagavond op de grens van de Franse sector in Berlijn een ge vecht met traangasbommen gele verd. De strijd begon toen de Oost- ïuitsers traangasbommen gooiden naar een Westberlijnse luidspre kerwagen, die nieuws en propa- tanda naar Oo§t-Berlijn uitzond. Westberlijnse politiemannen be- mtwoordden de aanval met een zestigtal soortgelijke projectielen. Havenarbeider bedolven onder graan ROTTERDAM, 23-11. Een 18-ja- rige havenarbeider uit Rotterdam, M. J. Buitendijk, is vanmiddag in het Havenziekenhuis overleden, nadat hij enkele uren daarvoor in het ruim van het in de Waalhaven liggende Britse schip „Atlantic Splendor" enige tijd bedolven was geweest onder graan. De jongen was in het ruim op het graan gaan rusten terwijl men bezig was met een elevator de la ling weg te zuigen. Opeens zakte hij weg en werd bedolven. Men kon hem pas bevrijden nadat 30 '.on graan was verwijderd. Het üachtoffer was toen al bewuste loos. Verkeersongevallen in Amsterdaip AMSTERDAM, 23-11. Blijkens een telling van het gemeentelijk bureau van statistiek zijn in okto ber in Amsterdam 2244 verkeers ongevallen ter kennis van de poli- de gekomen. In tegenstelling mét oktober 1959 en 1960, toen het aan tal in oktober hoger was dan in de voorafgaande maanden van het jaar, werd het aantal in oktober 1961 overtroffen door de maanden maart (2297) en april (2320). Het to taal aantal ongevallen was 8.6 pro cent lager dan dat in oktober 1960 toen 2454 verkeersongevallen wer den gerapporteerd. In de afgelopen maand werden 482 personen slacht offer van het verkeer. Dat is 9.6 pet. minder dan in oktober 1960 (533). DEN HAAG, 23-11. De minister van verkeer en waterstaat wordt in het voorlopig verslag op zyn begroting 1962 geconfronteerd met de vraag of het niet gunstiger zou zijn een secundaire dam in de Oosterschelde te leggen, voordat het Brouwershavense Gat gesloten wordt. Met behulp van de dam door de Grevelingen zou Zeeland dan vroegtijdig een centrale weg krij gen, die zeer gunstig zou werken op de industriële ontwikkeling en bovendien een voor de landbouw dringend gewenst zoetwaterbekken mogelijk zou maken. In een later stadium zouden dan het Brouwers havense Gat en het laatste deel van de Oosterschelde (de dam Burgh-Wissekerke) kunnen wor den afgesloten. Volgens prof. ir. P. Ph. Jansen zou tegen deze werkwijze technisch geen enkel bezwaar bestaan. Een voordeel voor een secundaire dam door de Oosterschelde wordt voorts genoemd, dat een voor Zeeland ge wenste brug over het middendeel van de Oosterschelde zou kunnen vervallen. Dc voor het Veer Kats-Zierikzee noodzakeiyke nieuwe investerin gen zouden eveneens kunnen ver vallen. Hier wordt ongeveer f 30 miljoen nodig geacht. Via een centrale weg als hier boven bedoeld zou een uitsteeken- de verbinding met de Haringvliet brug en de Beneluxtunnel moge- lyk worden. Gevraagd wordt voorts naar mo gelijkheden tot kanalisatie van de Westerschelde, alsook waar het voor 1961 uitgetrokken miljoen voor de verbetering van de werk- haven Perkpolder is gebleven AMSTERDAM. Aan de 24-jarige Peter van Gestel uit de hoofdstad is donderdagmiddag tydens een bijeenkomst in de aula van de uni versiteit van Amsterdam de Reina Prinsen Geerlings prijs 1961 uitge reikt voor zijn bundel „Vier verha len".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1