niemand de deur uit zonder een II kuntTogal onverwacht nodig hebben Fraai nieuw pand in de Westhoek voor de Coöperatieve Raiffeisenbank Sluitende begroting 1962 Waterschap „Schouwen-Duiveland* Bovenverdieping van 's-Landskamer te Zierikzee zal worden verbouwd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 23 november mi no. imm „Luxe" blijkt efficiënte outillage te zijn (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HAAMSTEDE, 22-11. Op een mooi en gunstig gelegen plaats in de Westhoek is het nieuwe bankge bouw van de Coöperatieve Boeren leenbank Haamstede verrezen. In vergelijking met vroeger, toen de leden nog in de gang moesten staan wachten op hun beurt (de bank was ondergebracht in het kleine zijkamertje van de huidige woning van de kassier, de heer Blom) is nu een bankgebouw aan de Burghse weg verrezen, dat zo veel gemakken en zo op het eerste gezicht zeer veel luxe bevat, zodat van een „vorstelijke bank" kan worden gesproken. Bij nadere be schouwing blijkt dat die luxe strikt noodzakelijke behoeften zijn omdat de bank nu eenmaal met de tijd mee moet en moet kunnen concurreren. De bank, door boeren opgericht, heeft in de loop van 50 jaar zo'n vlucht genomen dat niet alleen boeren van de gemakken van de bank gebruik maken, doch een ieder die geldzaken heeft kan hier terecht. De laatste jaren is een grote toename te constateren van buitenlandse toeristen die hun eigen valuta in Nederlandse om zetten. Bij een rondgang door het ge bouw, dat 1200 m3. inhoud heeft, met een frontlengte van 18 meter, valt bij het binnenkomen direct de fraaie wachthal op, waarin de lamp is opgehangen die de bank vorig jaar bij het 50-jarig bestaan mocht ontvangen van de Centrale Raif feisenbank. Nieuw voor de bezoe kers is de balie met de drie loket ten, zodat de zaken „en plein pu blic" kunnen worden afgedaan. Dit is een kwestie van wennen, want deze manier van zaken doen komt op praktisch elke bank voor. Moch ten de zaken zeer belangrijk of ge heim zijn, dan heeft de kassier een privé-kantoor tot zijn beschikking waar de klant rustig vrijuit kan spreken en zaken doen. Het kan toor is helder verlicht door de vele ramen. Uiteraard is een afdoende beveiligings-installatie aanwezig. Intussen is het een zeer groot kantoor, met alle behoeften die een modern kantoor vraagt. Zo staat er een moderne kantoorma chine: schrijven, dagboek en auto matisch grootboek houden, worden door dit technisch brein voor de mens gedaan. De kluis is zeer ruim want hier komen ook de safes in, 28 stuks, die door de leden gehuurd kunnen worden. Verder is nog een klein keukentje aangebracht. Ingezonden mededeling Beschaafde bestuurskamer Boven vindt men een overloop met een archiefkamer en de be stuurskamer. Dit is een juweeltje geworden. Het straalt een be schaafde rust uit met de omvang rijke ovale tafel en de fraaie licht groene fauteuils. De telefoon is af getakt in vijf toestellen. Beneden is nog een garage aanwezig met een grote fietsenbergplaats en de brandvrij afgeschermde plaats waar de oliestookinrichting voor de cen trale verwarming is opgesteld. De andere zijde van het gebouw is bestemd voor de kassier, de heer H. J. A. Blom, die met de bank zaken uit het oude gebouw is mee gekomen en hier gaat wonen. Ook deze woonruimte ziet er keurig uit. Het gehele gebouw is omzoomd door tegels. De parkeerruimte voor de auto's en het gazon zijn nog niet geheel klaar. Alle kleuren zijn mo dern en aangepast bij dit fraaie ge bouw dat des avonds duidelijk te herkennen is aan de neon-verlich- ting, die duidelijk maakt dat de Boerenleenbank heeft afgedaan en herdoopt is in Raiffeisen Bank Haamstede. Architect was de heer A. Nien- huis van het Coöp. Bouwbureau voor de Landbouw. Hoofduitvoer der is de heer C. A. Prince, die te zamen met Technisch Bureau Soe- ters, die de elektrische voorzienin gen verzorgde, smederij P. Kloet voor het sanitair enz., en schilders bedrijf A. M. Coomans een uitste kende prestatie heeft geleverd met deze fraaie bouw. Ingezonden mededeling Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drogisten. TOG AL 0,95; 2,40; 8,88. Fascinerende eindles van de Fruitteeltvakschool te Haamstede Aantal landbouwers in thans afgesloten cursus BURGH, 20-11. In hotel Bom te Haamstede is - gelijk gemeld - het diploma van de Fruitteeltvakschool te Haamstede uitgereikt aan een achttiental cursisten door de Ryks- tuinbouwconsulent in Zeeland ir. J. J. van Hennik. De eindles stond onder leiding van de waarnemend voorzitter van de commissie van toezicht, de heer N. Dambruin. In zijn openings woord herdacht hij met enige woorden de overleden voorzitter, de heer J. C. Priemis. Een wel komstwoord richtte hij tot de Rijkstuinbouwconsulent, de waar nemend-Rijkstuinbouwconsulent ir. Vellekoop, wethouder P. L. Vis na mens de gemeente Westerschou- wen, het lerarenkorps, de respek- tievelijke voorzitters van de ver schillende verenigingen op fruit teeltgebied in de Westhoek, ouders van leerlingen en belangstellenden De leraar in algemene, dienst, de heer C. de Wilde, kreeg aller eerst het woord. Hij zeide o.a. dat dit de 3e cursus in de Westhoek was, nadat in 1946 12 diploma's werden uitgereikt en eveneens 12 in 1951. Opmerkelijk noemde spr. het dat in de jongste cursus een aantal jonge landbouwers voor kwamen, die af en toe wel eens „lastig" waren. Bij de cursisten roemde hij de prestaties van Van Haaften, die vóór de cursus nog nooit een boom had gezien". Spreker dankte de eigenaars van bedrijven ,die deze beschikbaar stelden om de cursisten op los te laten. Het was in 60 cursusdagen een „geruisloze cursus". Er werd goed gewerkt, doch bij blijven is nu de boodschap. Cursist J. M. van Langeraad hield een inleiding over: „Van landbouwer tot fruitteler". Hij ver geleek een landbouwbedrijf van 15 ha. met een fruitbedrijf van 7 ha, waarbij de fruituitkomsten beter bleken te zijn, omdat het arbeids inkomen in de landbouw niet toe neemt. „Perenteelt" was het onderwerp dat deze teelt In 1950 nog 23 pro- van J. van Putten, die er op wees, cent van het totale fruit bedroeg. In 1956 nog maar 13 procent, hoofdzakelijk door vorst en nu on geveer 21 procent. Oorzaak van deze toename Is de betere gemid delde perenprijs en de lagere kost prijs. De voorlichting streeft naar 25 procent peren. Over ziektebestrijding sprak C. Landman, waarbij bleek dat het nog steeds een moeilijke en kost bare geschiedenis is. Meeldauw en spint zijn nog steeds grote vijam den van de fruitkweker. Vervolgens kreeg ir. van Hennik het woord, die in gevoelvolle woor den het overlijden van de heer Priemis herdacht,' die volgens hem tot de kerngroep van prominenten in de fruitteelt behoorde. Fruitkwekers bijzondere kaste Hij richtte verder hartelijke woorden tot de geslaagden en schaarde hen nu onder de fruit kwekers die een bijzondere „kaste" vormen, omdat ze overal als fruit kweker met diploma erkend zijn. Er is nog steeds een toenemende stroom van gegadigden voor de fruitteelt in Zeeland, zeide spreker want in twee jaar werd 1000 ha. grond voor fruitteelt gekarteerd. De sfeer die de fruitteelt eigen is in Zeeland gaat openbreken; men spreekt er over en gaat zelf fruit kweken. Voor de geslaagden hoop te hij op een verdere vak- en al gemene ontwikkeling .factoren die men van een moderne ondernemer eist. Hij dankte het bestuur van de Ver. tot bevordering van Tuin- bouwonderwijs op Schouwen-Dui- veland, die aan de totstandkoming van de cursus medewerkte. Ook de commissie van toezicht en de lera ren ontvingen dankwoorden, even als het hoofd der tuinbouwschool, de heer L. Hack. Met voor elk een toepasselijk woord reikte hij de diploma's uit. Namens de commissie van toe zicht feliciteerde de heer N. A. Dambruin de gediplomeerden en reikte hierna 3 boekenbonnen uit aan de 3 beste cursisten, t.w. J. v. Putten, J. Hanse en C. W. Land man. Gelukwensen brachten verderft de voorzitter van de Ver. tot Be vordering van Tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland, de heer Jac. Steur, de heer J. C .de FFeiter als voorzitter van „Pomona" en de heer J. P. C. Boot namens de N.F.O. afd. Schouwen. De geluk wensen van de gemeente Wester- schouwen bracht wethouder P. L. Vis over. Ook de heer L. Hack, hoofd der Tuinbouwschool felici teerde de groep cursisten. grotere «capaciteit voor zuidhoekgemaal President Kekkonen van Fin land is woensdag met minister van buitenlandse zaken Karjalainen naar Moskou vertrokken voor be sprekingen met premier Chroesj- tsjef in Siberië, vrjjdag a.s. ZIERIKZEE. 21-11. Op de dins dag gehouden vergadering van het Waterschap .Schouwen-Duiveland' is de begroting voor het dienstjaar 1962 in rekordtempo behandeld en vastgesteld. De gewone dienst ver toont in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 1.410.064,95. De kapitaalsdienst toont een nadelig slot van f 524.845,14, want de ontvangsten zyn geraamd op f 5.731.164,51 en de uitgaven op f 6.256.009,65. 'De begrotingscommissie onder voorzitterschap van Jhr. A. van Citters had tevoren schriftelijk rapport uitgebracht over de begro ting. In het rapport werd de vraag geopperd naar de mogelijkheid tot eep krachtig doorzetten van de chemische onkruidbestrijding in waterleidingen en op wegbermen, zo nodig in eigen beheer. Volgens de voorzitter staat of valt dit met de man, die de apparatuur moet bedienen. De commissie informeer de ook naar het plaatsen van een tweede pomp in het gemaal Zuid hoek, waarop de voorzitter een uitvoerige toelichting gaf. Het Zuidhoekgemaal De pomp van het Zuidhoekge maal is aan een grondige revisie toe, omdat de waaier is versleten. Met groter motorvermogen kan de pomp wel worden opgejaagd, maar dit brengt in de praktijk grotere slijtage mee. Schakelt men voor de ene motor over op een normaal ge bruik dan ontstaat bemalings-capa- citeitsverlies. Een tweede pomp is dus een logische aanschaf, temeer omdat een tweede motor er al is. Bovendien is ook hier sprake van een grote watertoevloeiing en een tweede pomp kan altijd als reserve achter de hand worden gehouden. De Herverkaveling is overtuigd van de huidige gebreken, die aan het gemaal kleven en heeft een toezegging gedaan van f 14.000 in de aanschaffing van een nieuwe pomp. De revisie van de oude pomp zal f8 9.000 kosten; de Presentiegeld voor Anti-Hongeraktie EINDHOVEN, 21-11. Bur gemeester en wethouders van het Brabantse plaatsje Hilvarenbeek hebben het Eindhovense college een be sluit doen toekomen hou dende een verzoek aan alle leden van de gemeentera den in Nederland om het presentiegeld van de eerst volgende openbare raads zitting ter beschikking te stellen van de door de stichting Nederlandse orga nisatie voor internationale bijstand georganiseerde an ti-hongeractie. nieuwe pomp f 20.500 en restaura tie van het gebouwtje f 12.000, zo dat ten laste van het Waterschap komt f 26.000. Op de begroting is veiligheidshalve f 30.000 uitgetrok ken. De dellngsdijk De desbetreffende begrotings post vas als apart voorstel op de agenda geplaatst en ondervond geen tegenkanting, zodat het Zuid hoekgemaal zal worden opgeknapt. Bij het hoofdstuk wegen en kunst werken pleitte Jhr. van Citters voor bermmarkering van de de- lingsdijk en het plaatsen van een witte streep op het wegdek. Blij kens een A.N.W.B.-advies is de weg feitelijk een paar decimeter te smal. T.z.t. zal deze zaak overigens wel de aandacht krijgen, maar de voorzitter wees er op dat de de- lingsdijk nog niet onder beheer van het Waterschap valt. Wel zal een streep worden aangebracht op de Stolpweg. De heer de Vrieze atten deerde op de (vooral in donker) moeilijke bocht in de delingsdijk. KERKNIEUWS Gevaren voor het Christendom in Afrika NIEUW DELHI, 22-11. De Ortho doxe Kerk van Ethiopië zegt in een verklaring, die dinsdag is voorge lezen op het congres van de We reldraad van Kerken, dat er groot gevaar bestaat dat de Afrikanen zich van het christendom afkeren omdat het „een godsdienst van de blanken" is. Deze „zeer ernstige toestand" werd nog verergerd door het feit, dat de voornaamste voor standers van de apartheid in Zuid- Af rika het christendom belijden. Met het ontwaken van het natio naal bewustzijn in Afrika kwam het natuurlijke verlangen op zich te ontdoen van een religie die met de koloniale heersers wordt ver eenzelvigd. Ned. Hervormde Kerk Bruinisse BRUINISSE. Voor het vervullen van de vacature ontstaan door het benoemen tot ouderling van de kerkvoogden P. J. Willemse en W. A. Jumelet, zijn voor ouderling kerkvoogd in de hervormde ge meente te Bruinisse de heren C. Bolijn, D .Kik-de Jonge en A. Kri- ger candidaat gesteld. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 4e klasse G Het programma voor zondag 26 november a.s luidt: Zierikzee-NSV (half 3); Burgh- Halstereri; De Schutters-Brouwers- haven; NVS-Sportclub Gastel; Clu- zona-Nieuw Borgvliet; Kruisland- Vosmeer. Ziekenfondspremie in 1962: 4,8 procent DEN HAAG, 22-11. De minister van sociale zaken en volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering voor het jaar 1962 vastgesteld op 4,8 pet. Voor het jaar 1961 bedroeg deze premie 4.9 pet. Zoals bekend had de zieken fondsraad de minister geadviseerd de premie voor 1962 vast te stel len op 4,8 pet. Archeologen zoeken vanuit de lucht De piloten die met kleine vlieg tuigjes over het Rijnland brommen, zijn spionnen van de wetenschap. Zij fotograferen vanuit de lucht het gehele gebied stukje bg beetje. En uit die foto's kunnen de des kundigen bepalen waar eens voor honderden, ja voor duizenden jaren bouwsels en behuizingen hebben gestaan, wegen en wateren hebben gelopen. Reeds drie jaren wordt dit werk gedaan en in die tijd wer den er in Duitsland reeds negentig punten vastgesteld waar iets te vinden zou zijn. Hoe men dit uit een luchtfoto kan opmaken? Wel, op de foto ziet men lichte verkleuringen, veroorzaakt door betere of mindere groei van de gewassen. De oorzaak hiervan ligt natuurlijk in de bodem en geeft de archeologen aanwijzingen. Voor al wanneer een dergelijke verkleu ring systeem vertoont, dan moet daar het werk van mensenhanden achter steken. Stel dat op een plaats eens een kasteel stond met een gracht er om heen. Het kasteel is verdwenen, de gracht is gevuld met aarde. Op dit land groeit een gewas. Het typische verschijnsel doet zich voor, dat het gewas op de plaats van de gracht welig groeit, terwijl het op de plaats waar eens het kasteel stond, min der groei-animo vertoont. Wanneer een luchtfoto wordt gemaakt, ter wijl de zon onder een bepaalde hoek zijn licht over het veld strooit krijgt het hoog opgewassene een andere tint dan het lagere gewas. Men ziet dan duidelijk grachtver- loop en kasteel-vorm op de foto. Ingezonden mededeling AMSTERDAM. Bij de commissie voor de strafverordeningen van de Amsterdamse gemeenteraad is een voorstel aanhangig tot verscher ping van de verbodsbepaling be treffende het „tippelen". De be doeling hiervan is met meer effect tegen dit steeds toenemende kwaad te kunnen optreden. Nieuwe ruimte voor technische dienst ZIERIKZEE, 21-11. De boven verdieping van 's Landskamer - ze tel van het bestuur van het Wa terschap Schouwen-Duiveland - zal worden verbouwd. Ter zake werd op de dinsdag gehouden algemene vergadering van het bestuur van het waterschap een beslissing ge nomen. Op de begroting voor het dienstjaar 1962 is voorlopig voor dit doel een bedrag van f 85.000 gereserveerd. Het desbetreffende voorstel werd met twee stemmen tegen aangenomen. Om zich enig idee te kunnen vormen van de toestand, waarin de bovenverdieping verkeert, maakten de hoofdingelanden een tripje omhoog en bekeken deze vérdieping en waagden ook een oogje aan het lastige stelsel van daken, die in een uitermate slechte toëstand verkeren. Dé bovenverdieping bleek te be staan uit een verzameling van de bekende „kotten en knippen", die vrijwel niet voor benutting als bedrijfsruimten in aanmerking ko men. Vast staat echter wel dat een efficiënte restauratie hier het scheppen van een fraaie ruimte mogelijk maakt. Zoals de voorzitter, de heer A. M. Geluk mededeelde ligt het in de bedoeling de na restauratie ont stane ruimte te benutten voor on derbrenging van de technische dienst, die thans uiterst primitief en klein behuisd is. Toch goedkoop De voorzitter had al eerder zijn „zegje" gedaan over het gebouw. Het is echt niet zo, betoogde hij, dat het D.B. er fel op gebrand is te verbouwen, want - zo vervolgde hij„we zien er als een berg te- genop". De verbouwing zal trou wens ook niet op korte termijn kunnen worden gerealiseerd. Maar met verdere lapmiddelen - vooral omdat het dak zo slecht is - komt men er op de duur niet. Dat geeft in de toekomst toch een situatie, waarin aan verbouwing niet is te ontkomen. Te bedenken valt ook, aldus de voorzitter, dat het gebouw uitein delijk toch altijd nog goedkoop is, gezien de oorspronkelijke aan schaffingsprijs. By totale nieuw bouw zouden heel andere cijfers uit de bus komen. De vergaderzaal Hoofdingeland Barendregt (Drei- schor) vond de uitgetrokken prijs veel te hoog. Hij was niet tegen herstel, maar stond een goedkoper plan voor. Hij wilde de vergader zaal gebruikt zien voor tekenka mer. De voorzitter repliceerde dat de vergaderzaal reeds noodge dwongen voor tekenzaal wordt ge bruikt. Het D.B. is echter eenstem mig van oordeel, dat het prijs ge ven van de vergaderzaal onge wenst is, gelet ook op de vele his torische beslissingen, die in deze ruimte in het verleden zijn geno men. Bovendien heeft het gebouw als zodanig allure op deze stand en na rijpe overweging heeft het D.B. besloten dit pand niet te la ten verarmen. De heer Krepel vond de toenmalige overnameprijs te hoog getaxeerd, gelet op de ge breken van het gebouw. De heer de Vrieze informeerde of de f 85.000,- een grens is van de be groting. De voorzitter kon dit on mogelijk verzekeren, omdat uiter aard eerst moet worden aanbe steed. De heer Barendregt bleef bij zijn critische instelling t.o.v. de verbouwing. Eerder ter vergade ring was reeds besloten land aan te kopen in de Prunje (40 ha.) en daarop teruggrijpende zei hij zich af te vragen of het waterschap wel op de goede weg is, met land aan te kopen dat men niet gebruiken kan en met een dure verbouwing van 's Landskamer. De voorzitter wees op de moeilijke huisvesting van de technische dienst, waarop de heer Stols stevig pleitte voor verbouwing. Men krijgt de daken nog wel dicht, zo meende hij, maar uiteindelijk moet de zaak toch ver nieuwd. „Wie de toestand boven heeft gezien kan niet meer twij felen aan de noodzaak van ver bouwing", aldus deze hoofdinge land. Het voorstel van het bestuur, in stemming gebracht, werd hierna aangenomen met twee stemmen tegen. H.K.H. Prinses Beatrix is dins dagmiddag in de zittingsraad van het Europese parlement in Straats burg door de afgevaardigden uit de zes landen der Europese gêmeen- schappen met een hartelijk applaus begroet, toen zij op de eretribune plaats nam. Vlucht van Christenen uit Egypte LONDEN, 22-11. De „Daily Mail" weet uit Beiroet te melden dat Nassers „zuivering", in eerste in stantie gericht tegen zakenlieden en rijke mensen, omgeslagen is in een „vervolging" van Egyptische christenen. Honderden vluchten over land en zee en de autoriteiten van de V.N. in Beiroet zien hier al een belangrijk vluchtelingenvraag stuk in, aldus het blad. Nassers ge heime politie zou vele christenen drie dagen de tijd gegeven hebben om het land te verlaten. Maar honderden andere belijders van het christelijk geloof, die nog geen aanzegging van de politie hebben gehad, zijn al uit Egypte wegge trokken uit angst dat zij er anders de kans niet meer voor krijgen. Nassers vervolging berooft Egyp te snel van zijn elite, aldus de „Daily Mail".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9