DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noch een Nederlandse, noch een Indonesische soevereiniteit aanvaardbaar Kennedy en Adenauer zijn het eens over kwestie-Berlijn Te Dordrecht viel heistelling om Minister over het toelatingsbeleid van spijtoptanten uit Indonesië Echtgenote van vermoorde bestuurs ambtenaar kreeg bijlen Extra defensie-inspanning een dure aangelegenheid DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19080 ZIERlKZEESCHnNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE VERENIGDE STATEN EN NIEUW-GUINEA VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 22-11. De Verenigde Staten heb ben er b() Indonesië op aangedrongen, de beraamde terugtrekking van de Nederlanders uit West-Nieuw-Guinea te aanvaarden, en tevens Ne derland er voor gewaarschuwd, dat het doelloos is, de Indonesische aanspraken op dit gebied te negeren. De Amerikaanse afgevaardigde in dc V.N. voor beheerschapszaken Jonathan Bingham, zette in een rede in de algemene vergadëring uiteen, dat het duidelijk het be lang van Indonesië zou zijn, een toekomstige terugtrekking van de Nederlanders te aanvaarden en daarna te trachten zijn doel te be reiken langs vreedzame weg. Hij zei dat aan de algemene vergade ring niet moet worden verzocht de Nederlandse eis tot soevereiniteit over westelijk Nieuw Guinea te aanvaarden, maar ook niet die van Indonesië. Bingham meende, dat in de Ne derlandse ontwerp-resolutie niet voldoende „het geweldige Indone sisch belang in dit gebied" wordt erkend. Tegen onderhandelen Bingham verklaarde zich tegen het voorstel van India, dat Indone sië en Nederland over Nieuw Gui nea zullen gaan onderhandelen on der auspiciën van de voorzitter der algemene vergadering ,daar dit geen uitzicht bood op een „uitein delijke oplossing" van het geschil. Reed9 eerder is zulk een gesprek voorgesteld en verworpen. De verklaring van Bingham was de eerste gezaghebbende mening over het de vorige maand inge diende Nederlandse voorstel. Nederlands commentaar Een woordvoerder van de Neder landse afvaardiging naar de Ver. Naties heeft woensdagmiddag, na de door de Amerikaanse vertegen woordiger in de Algemene Verga dering, Bingham, afgelegde verkla ring over Nieuw-Guinea, verklaard dat de Verenigde Staten zich voor de eerste maal sinds het vraag- stuk-Nieuw-Guinea aan de orde is gesteld, duidelijk hebben uitgespro ken over de grondslagen waarop dit probleem moet worden behan deld. Redelijkheid nodig aan zijde van Moskou WASHINGTON, 22-11. President Kennedy en Bondskanselier Ade nauer hebben woensdag in een communiqué meegedeeld, dat zy het eens zijn over de grondslagen voor een vreedzame oplossing van de Berlynse crisis door onderhan delen, „indien er redelijkheid is aan de kant van de Sowjet-Unie". Zij zijn het eens over de maat regelen die genomen moeten wor den bij het verwezenlijken van dit doel op een wijze, die in overeen stemming is met de rechtmatige belangen van alle betrokken par tijen. Tenslotte waren de belde staats lieden het eens over de noodzaak van handhaving en vergroting van het vermogen der N.A.V.O. om het hoofd te bieden aan elke militaire ontwikkeling. De besprekingen hebben drie da gen geduurd. De president en de kanselier zijn vastbesloten „het voortbestaan van een vrij en krachtig leven" voor de Berlijnse bevolking te verzekeren. Het overleg zal worden voortge zet door de reeds aangekondigde besprekingen tussen dr. Adenauer, premier MacMillan en president de Gaulle en worden besloten op de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken en van de N.A.V.O.-ministerraad, die medio december in Parijs worden gehou den. De zaak-Marie Besnard Marie Besnard, de van gifmoord op zes familieleden beschuldigde Franse vrouw, die op het ogenblik in Bordeaux opnieuw terecht staat, nadat het onderzoek in de zaak vijf jaar geleden was heropend, lacht hier, op weg naar de rechtszaal, nog naar de fotograaf. Later, tijdens een kruisverhoor, zou zij in de beklaagdenbank zijn flauwgevallen. De woordvoerder was van me ning dat de zorgvuldige opgestelde Amerikaanse verklaring geen en kele ruimte voor twijfel laat. „Zij ondersteunt het dcor Nederland ge stelde beginsel van zelfbeschik king volledig", aldus de woord voerder der Nederlandse afvaardi ging bij de V.N. Twee kinderen gedood DORDRECHT, 22-11. Twee kin deren, de tienjarige Willy Hofman en de achtjarige Neeltje Gerritsen uit Dordrecht, z\jn woensdagmid- dog om het leven gekomen, toen een omvallende heistelling hen trof. Op een bouwterrein aan de Brou- wersdijk was men 's morgens met twee heistellingen begonnen te heien voor de fundamenten van een complex flatwoningen. Toen men 's middags één van de benen van een stalen heistelling wilde verlen gen, brak vermoedelijk één van de tuien waarmee men het gevaarte in evenwicht hield. De stelling viel rakelings langs de woningen aan de andere kant van het bouwter rein gelegen Nic. Beetsstraat op een schuurtje. De twee kinderen, die achter hun ouderlijke woningen Nic. Beetsstraat 32 en 26 aan het spelen waren, bevonden zich juist voor dit schuurtje. Het kon de val van de stelling niet breken, zodat de kinderen eronder raakten. Ze waren op slag dood. De andere hei stelling - een houten - viel ook om doordat haar tuien door de val lende stalen stelling werden door gesneden. Zij klapte dwars over de drukke Brouwersdijk, maar ver oorzaakte gelukkig geen onheil. Werige meisjes BRUMMEN, 22-11. De di rectrice van de huishoud school in Brummen, mejuf frouw Hildebrand, heeft het initiatief genomen tot het invoeren van een speciale cursus zelfverdediging voor de leerlingen van deze school. Het is de bedoeling de leerlingen de voornaam ste handelingen op zelfver dediging sgebied éigen te maken, opdat ze doeltref fend het hoofd zullen kun nen bieden tegen eventuele kwaadwilligen. Genoemde cursus zal zes maanden du ren en zal intern in de huishoudschool worden ge geven. Een en ander zal bij een komende ouderavond worden besproken. De cur sus zal dan, na algemene goedkeuring, in januari 1962 beginnen. Opstandelingenleger in Angola RABAT, 22-11. Opstandelingen groepen in Angola ter sterkte van in totaal 1.400 gurillastrijders, zullen spoedig een nieuw militair offensief beginnen. Dit heeft de secretaris-generaal van het Ver bond van Nationale Organisaties in Portugese koloniën, Marcelino dos Santos .verklaard in een inter view met een Marokkaans dagblad Het verbond heeft zijn zetel in Rabat. Er is een revolutionair comité opgericht dat bekend zal staan als de volksbeweging voor de bevrij ding van Angola. De Belgen en hun taal BRUSSEL, 22-11. Koning Boude- wijn heeft woensdag zowel de Vla mingen als de Walen verweten, dat de twee Belgische landstalen „vaak slordig en onjuist worden gebruikt" Sprekende in het koninklijk pa leis in Brussel bij de ontvangst van de leden van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal en Letterkunde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan daarvan zei de Belgische vorst, dat de leerkrach ten hier een bijzondere taak heb ben en daarom in de eerste plaats „veeleisend moeten zijn voor zich zelf". Jomo Kenyatta, de nationalistenleider uit Kenya, heeft een bezoek ge bracht aan keizer Haile Selassie in Ethiopië en hem verslag uitgebracht van zijn besprekingen in Londen met de Engelse regering over de on afhankelijkheid van Kenya. - Foto: keizer Haile Selassie begroet de dochter van Kenyatta die middenstaat toe te kijken. Begroting Justitie in Tweede Kamer DEN HAAG, 22-11. By de be handeling van de begroting van justitie door de Tweede Kamer heeft minister Beerman, in ant woord op een aantal sprekers, ge steld dat de huidige regering by- zonder veel rekening heeft gehou den met het verlangen der Kamer. Hij merkte op, dat het karakter van veel aanvragen is veranderd in de tijd na de soevereiniteits overdracht. Wanneer afzonderlijke gevallen nader worden bezien, dan mag men naar het oordeel van de minister de regering niet verwij ten dat ze niet humaan is. Het onderbrengen van gerepatri eerde gezinnen in een eigen wo ning moet ook gezien worden te gen de achtergrond van de wo ningbehoefte van Nederlandse ge zinnen. Er zijn gevallen waarvan men vooruit weet, dat aanpassing on mogelijk is. De minister verklaart ,dat dit jaar tot 1 november 2723 persoon zijn toegelaten. Voorts zijn nog 493 machtigingen voor visaver- strekking 'gegeven. - De toelatingsnorm O.m. merkt hij op, dat na zijn optreden militieplicht gevolgd door Japanse krijgsgevangenschap in tal van gevallen een beslissend ele ment voor toelating is geweest. Voordien werden dergelijke geval len afgewezen. Wie zich rekenschap geeft van wat er door de opvolgende rege ringen is gedaan voor de repatri ëring van Nederlanders en niet- Nederlanders zal moeten spreken van een humaan beleid, zegt de minister. Hij geeft te kennen, dat de minister van justitie altijd het mikpunt is, maar de richtlijnen zijn opgesteld door de raad van ministers. Verzoenend gebaar van Papoea's HOLLANDIA, 22-11. Vrywel on opgemerkt .doordat haar vliegtuig enkele minuten later dan het toe stel van gouverneur Rockefeller landde, arriveerde mevrouw Hil- kemeyer ,de echtgenote van de vermoorde controleur in Genjem, te Hollandia met haar twee kin deren, waarvan één van drie maanden. Zy zullen maandag door- ryzen naar Nederland. Voor haar vertrek uit Genjem is mevrouw Hilkemeyer gisteren nog toegesproken door papoea-in- woners van het stadje. Een delega tie bood haar vier stenen bijlen aan als blijk van groede vriend schap. Mevr. Hilkemeyer heeft de bijlen geaccepteerd om daarmee te kennen te geven dat zij de bevol king geen kwaad hart toedraagt. •De resident van Hollandia deel de mee uit Genjem bericht te heb ben ontvangen dat de bevolking in het gebied van Oenoeroem, die na de moord op de controleur en de Zuidslavische vliegers in V.S. gaan terug DENISON (Texas, V.S.), 23-11. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld dat de acht Zuidsla vische vliegers, die zich thans in de Verenigde Staten bevinden om aldaar vertrouwd te worden ge maakt met de besturing der 135 Amerikaanse „Sabre-F 86d"-straal- jagers, die Amerika aan Zuid-Sla- vië heeft overgedaan, naar hun land terugkeren. Vier van hen zijn verleden week reeds vertrokken, terwijl de andere vier vrijdag a.s. zullen afreizen. Dit besluit werd genomen nadat vrijwel overal in de Verenigde Sta ten was geprotesteerd tegen deze hulpverlening aan Zuidslavische vliegers. twee agenten gevlucht was, thans weer begint terug te komen en dat alles rustig is in deze streek. De twee opererende politie-patrouilles hebben de daders, die ook de twee geweren van de agenten hebben meegenomen, nog niet kunnen vat ten. Van andere zijde wordt verno men dat de slachtoffers van de moordaanslag niet in Genjem be graven zullen worden zoals aan vankelijk in de bedoeling lag, maar in het dorpje Djadam waar zij ge vonden werden. Over de motieven van de moord is hier ook van officiële zijde nog niets bekend. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zo ge overwinnen wilt En elk wil dat om 't meest Zo overwinde oorlogsgeest. Studentenrel in Utrecht UTRECHT, 22-11. In Utrecht heeft zich woensdagavond een stu dentenrel voorgedaan tussen de studentenvereniging „Unitas" en ongeveer honderd leerlingen van het N.I.O.B. te Breukelen. Terwijl „Unitas" ter gelegenheid van het tiende lustrum een fakkel optocht hield en een serenade aan de rector-magnificus bracht dron gen de jongelui van „Nijenrode" de sociëteit van „Unitas" aan het Lu cas Bolwerk binnen. Volgens de mededelingen van de zijde van „Unitas" hebben zij daar een grote ravage aangericht. Onder meer zou den zij de gehele lustrumversiering en de inventaris hebben vernield. Autowrakken en oude fietsen in Amsterdam AMSTERDAM, 22-11. Tot de taak van de Amsterdamse politie be hoort ook het schoonhouden van de openbare weg van autowrakken en afgedankte fietsen. Dat over deze werkzaamheden niet gering moet worden gedacht, blijkt uit de me morie van beantwoording van het college van b. en w. van Amster dam op het verslag van de raads- afdelingen over de ontwerp-ge- meentebegroting voor 1962. Daar in wordt medegedeeld, dat de Am sterdamse politie van 1 januari tot 30 september jl. 342 autowrakken van de openbare weg heeft verwij derd. In dezelfde periode werden 2685 wrakken van fietsen opge haald. Met de verwijdering wordt dagelijks voortgegaan. Spookeilanden in Dode Zee SODOM, 22-11. Rond de kusten van de Dode Zee puzzelt men over een vreemd verschijnsel dat zich in dit meer van bijbelse vermaard heid heeft voorgedaan: dezer da gen verschenen er namelijk enkele eilanden boven de oppervlakte van het water, maar voordat men ze had kunnen onderzoeken waren ze weer verdwenen. Het grootste van deze spook-eilanden, ongeveer twee km. breed, zag er vlak uit, zo on geveer als het smalle schiereiland aan de oostkust. Een historicus van de Hebreeuwse universiteit herinnerde in dit verband aan me dedelingen uit de Romeinse periode waarin sprake was van een droge doorgang door de Dode Zee. Moge lijk waren de spook-eilanden een verlengstuk van genoemd schier eiland. Ook wordt aangevoerd dat het grote fort Massada door ko ning Herodes waarschijnlijk juist vanwege de nabijheid van de droge doorgang zo dicht bij de Dode Zee werd gebouwd. In de afgelopen dertig jaar is het peil van de Dode Zee geleide lijk gezakt. Volgens de mening van een oudheidkundige zou de tijde lijke verschijning van de spook eilanden veroorzaakt kunnen zijn door wegzuiging van het water ter plaatse veroorzaakt door de toe vloed van water uit de heuvels. Totaal stijgt tot 2.1 miljard gulden DEN HAAG, 22-11. By de Twee de Kamer is een nota van wijzi ging ingediend voor dc kosten van de extra-defensie-inspanning in dit jaar met betrekking tot de toe genomen internationale spanning. De minister van defensie vraagt op de gewone dienst f 25 miljoen aan, waardoor het totaal stijgt tot bijna f 2.1 miljard. Voor de marine is het aandeel daarvan f 8 miljoen ten behoeve van de verlenging van diensttijd van enige calegoriën dienstplichtigen van 21 op 24 maanden, het uitstel van ontslag aan beroepspersoneel, alsmede het in de vaart brengen van een aan tal schepen. Deze en andere be dragen zijn geraamd voor de tijd van een half jaar. Voor de landmacht wordt in verband met het verlengen van diensttijd bij de parate troepen en van specialisten alsmede het tijde lijk legeren van onderdelen van het eerste legercorps in Duitsland f 16.3 miljoen gevraagd. Op de post luchtmacht wordt f 700.000,- extra aangevraagd. De post vlieg tuigen van f 760 miljoen kan ech ter met 600 miljoen gulden wor den verminderd wegens levering van electronica voor Starfighters aan west-Duitsland. Tijdens het debat in de V.N.- assemblee over dekolonisatie heeft Pakistan Nederland verzocht het voorstel om westelijk Nieuw Gui nea onder beheer van de V.N. te plaatsen, hangende een volksstem ming, in te trekken. Dit voorstel, aldus de Pakistaanse afgevaardigde Javed Igbal, kan niet dienen als oplossing van de kwestie Nieuw Guinea.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1