Gratis bij De Spar STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 No. 19080 CABALLERO Wekelijkse wereldschouiv Kekkonens gang naar Nowosibirsk Garantie bleek onvoldoende De hoop van Finlands president, Kekkonen, dat hij de vervulling van Moskou's wens tot het hou den van een gesprek over de ge meenschappelijke verdediging van heide land entegen het „toenemend gevaar van het Duitse militairis me" op de lange haan zou kunnen schuiven, is niet gefundeerd ge bleken. Helsinki ziet tegen deze bespre kingen, waar Moskou op grond van het Fins-Russische verdrag tot we derzijdse hijstand van 1948 om ge vraagd heeft, huizenhoog op. Daar in zou Finland immers wel eens kunnen worden gedwongen, op nieuw bases binnen zijn grenzen aan het rode leger ter beschikking te stellen. En er is niets, waarvoor de Finnen zo'n heilige vrees koes teren. Aanvankelijk had Kekkonen zich over de Russische wens, vervat in Moskou's nota van 30 oktober, niet bijzonder druk gemaakt. Van een werkelijke bedreiging van Duitse zijde voor de Russen via Finland kan immers geen sprake zijn; daar voor zijn de militaire verhoudingen in en om de Oostzee al te zeer ten gunste van de Sowjet-Unie veran derd. Foutieve gedachte Aangenomen werd daarom in Helsinki, dat het Moskou er vooral om te doen was, de Finnen, een volk met sterke westerse sympa thieën, weer eens te herinneren aan hun verplichting een strikt neutrale koers, de zogenaamde Paasiviki-lijn, te volgen. Op grond hiervan veronderstelde Kekkonen, die zelf het volledige vertrouwen van de Russen geniet - hij is persoonlijk met Chroesjtsjef bevriend - dat hij van de zaak af zou kunnen komen, door het ver strekken van garanties, die aan de neutraliteitswïl van het Finse volk en de Finse regering geen twijfel zouden open laten. Hij werd in die opvatting ver sterkt door een uitlating van de Russische minister van buitenland se zaken, Gromyko, die verklaarde, dat de gevreesde militaire maatre gelen „wellicht" ontweken zouden kunnen worden in ruil voor een garantie voor de Finse vriend- schapspolitiek. Mislukte manoeuvre Na besprekingen, die de Finse minister van buitenlandse zaken, Karjalainen, in Moskou had gehou den, liet Kekkonen zijn keus vallen op een 'soort garantie, die ook voor hemzelf niet onvoordelig kon zijn. Hij ontbond het parlement en schreef tegen 4 en 5 februari nieu we verkiezingen uit. Terecht mag hij en mogen ook de Russen verwachten, dat deze verkiezingen onder de druk van Moskou's wensen een grote over winning aan de Finse president en zijn sterk neutralistische, zeker niet anti-Russische agrarische partij zullen schenken. Daarbij hoopte Kekkonen nog, dat Moskou wel bereid zou zijn in elk geval tot na de verkiezingen af te zien van het I houden der voorgestelde mlifaire besprekingen. Deze manoeuvre tot uitstel is mislukt. Eind vorige week werd aan de Finse ambassadeur in Mos kou te kennen gegeven, dat de Rus sen, Finse verkiezingen of geen Finse verkiezingen, op korte ter mijn militaire besprekingen wens ten. Naar Siberië. Het kwam de Finnen slecht van pas, dat juist voordien de West- duitse minister van defensie, Strauss, een nogal druk geadver teerd bezoek aan NAVO-bondge- noot Noorwegen had gebracht. De vindingrijkheid van Kekkonen echter was nog niet uitgeput. Hij gaf te kennen, dat hij de kwestie persoonlijk met Chroesjtsjef wilde bespreken, wel wetende, dat de Russische premier, die zojuist be gonnen is aan een tocht langs de nieuwe landbouwgebieden in Sibe rië, wekenlang van huis zal zijn. Maar Moskou toonde zich niet minder handig: Chroesjtsjef, zo verklaarde het, brandde zo van verlangen om Kekkonen te spre ken, dat hij bereid was, de Finse president nog deze week in Nowo sibirsk te ontmoeten. Zal hij slagen? Kekkonen is dus niets anders overgebleven dan de lange reis naar die Siberische stad te onder nemen. Daar zal hij nu gebruik moeten maken van al zijn geslepenheid en taaiheid als onderhandelaar en van alle vriendschap, die Chroesjtsjef hem persoonlijk toedraagt, om een resultaat uit de wacht te kunnen slepen, dat de Finse democratie toestaat ook verder een neutraal bestaan tussen de beide grote blok ken te leiden. Slaagt hij daarin, dan zal zijn positie In Finland sterker dan ooit zijn. Dat moet ook de Russen aan genaam zijn. Want van Kekkonen hebben zij geen flirtations met het westen te vrezen. VELSEN. Onder zeer grote be langstelling, vooral uit de univer sitaire wereld, is zaterdag op de begraafplaats te Driehuis-Wester- veld, prof. Johanna Westerdijk ter aarde besteld. Prof. Westerdijk, die de leeftijd van 78 jaar bereikte en te Baarn woonachtig was, was de eerste vrouwelijke hoogleraar van ons land. AMSTERDAM. De karabijnbri gade van de Amsterdamse politie heeft in één week bijna 1000 ze bra-zondaars geverbaliseerd. Vori ge week woensdag werd het start sein gegeven voor dit verscherpte optreden tegen voetgangers, auto mobilisten, fietsers en bromfietsers, die de nieuwe voetgangersbepalin gen negeren. JAARVERGADERING IJSCLUB Omgeving van de baan krijgt passende beplanting BURGH, 21-11. Voor de in hotel Bakker te Burgh gehouden jaar vergadering van de ijsclub bestond maar geringe belangstelling, want in z(jn openingswoord kon de voor zitter, de heer M. Evertse, maar 5 procent van het aantal leden (buiten het bestuur) verwelkomen. Na de goedgekeurde notulen van de secretaris, de heer M. C. Ge- leijnse, werd ook het financiëel overzicht door de penningmeester, de heer N. A. Dambruin, vastge steld. De ontvangsten bedroegen f 457,50, de uitgaven f 488,94, zodat er een tekort bestaat van f 31,44. Namens de kascommissie adviseer de de heer S. Roos tot goedkeu ring. De borgsom van f 2000,- be rust nog steeds bij de gemeente Westerschouwen. Het aantal leden bedraagt 260. De aftredende bestuursleden, de heren M. C. Geleijnse en- J. Rade maker werden herkozen. In de kascommissie voor 't a.s. jaar werden aangewezen de heren L. J. Blom en Jac. M. Rademaker. Vervolgens werden weer 8 ren teloze aandelen uitgeloot. De ge- gelukkige nummers waren 64, 103, 116, 8, 66, 126, 122 en 33. De eige naars kunnen deze in klinkende munt omzetten bij de Raiffeisen- Bank te Haamstede. Beplanting rond baan Door de voorzitter werd een dui delijke uiteenzetting gegeven van plannen van het bestuur om de omgeving van de ijsbaan te be planten. Met medewerking van de Grontmij. en Staatsbosbeheer, die een zekere subsidie, bij de aanschaf der planten en struiken geeft, is het plan nu uitgewerkt, zodat spoe dig aan de uitvoering kan worden begonnen. Geplant zullen o.a. wor den: Gelderse roos, duindoorn, kruipwilg, liguster, kamperfoelie, elegantierroos, vlier, meidoorn, vuilboom, sleedoorn, brem, geoor de wilg, enz. De leden gaven het bestuur machtiging om dit plan te verwezenlijken. Zeer binnenkort zal de verlich ting der baan aangebracht worden terwijl ook weer gevraagd zal wor den om bij de ijspret, de toegang naar de baan weer over de gemeen- teweide te mogen leggen. De baan wordt momenteel ontdaan van wa terplanten en verdere ongerechtig heden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nunspeet (vac. H. van Niel): J. G. van Ieperen, Ter- heijde (Z.H.). Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Lombar- dijen: J. Heule, Rotterdam-Zuid- Katendrecht; te Rotterdam-Delfs- haven (als evangelisatiepredikant): C. H. Honig, Mechelen (België). Aangenomen naar Barendrecht (vac. A. C. Scherpenisse)G. Leene, Boskoop. Bedankt voor Palmerston-North (Nieuw-Zeeland): S. Oegema, Le- wedorp (nadere beslissing). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Rotterdam-West: N. de Jong, Katwijk aan Zee en J. C. van Ravenswaaij, Scheveningen. Bedankt voor Alphen a.d. Rijn: E. Venema, Zwijndrecht. Ingezonden mededeling <Uugona sigaren Geniet er van! caprinö 3icr. RECHTSZAKEN Twintig jaar voor moord op meisje HERTOGENBOSCH, 21-11. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft in hoger beroep te recht gestaan de 25-jarige K. G. W. M., die op 10 mei 1960 het 16-jarig Venlose meisje Joke van Groene^- daal om het leven heeft gebracht. M. was ontvlucht uit een psychia trische inrichting. De advocaat-generaal bij dit hof, dr. W. de Vries heeft tegen hem een bevestiging van het vonnis van de Rechtbank te Roermond ge vraagd, die hem had veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Koffiemelk en room iets duurder DEN HAAG, 21-11, Tot nu toe werd aan de zuivelindustrie een tegemoetkoming in de op koffie melk en room verschuldigde om zetbelasting gegeven door op de zuivelwaardeheffing van het pro- duktschap voor zuivel een aftrek toe te staan. Blijkens een heden in de Nederlandse Staatscourant ge^ publiceerde beschikking van de minister van landbouw en visserij wordt deze aftrek thans ongedaan gemaakt. Kan een kleine prijsver hoging hiervan het gevolg zijn, het ministerie van landbouw deelt mee dat die voor de verbruiker beperkt zal blijven tot circa 2 cent per flesje van 0.4 liter koffiemelk en tot ruim 1 cent per flesje met Vs liter room. De prijs van koffiemelk en room is dan met ingang van 3 december 1961 gebaseerd op de z.g. verrekenprijs van consumptiemelk. De minister heeft geen aanlei ding gevonden het advies van het produktschap voor zuivel de hef fingen op koffiemelk en room on gewijzigd te laten, op te volgen. BRUINISSE Restauratie Gereformeerde Kerk De gedeeltelijke afbraak van het interieur van de gereformeerde kerk te Bruinisse is deze week be gonnen. Het orgel werd voorlopig opgeborgen in de schuur van de heer Jac. Goudzwaard. SPORT SCHAKEN Schaakvereniging „Zierikzee" De uitslagen van de op dinsdag avond gehouden wedstrijden van de Zierikzeese Schaakvereniging zijn als volgt: D. Kleinendorst-P. Tak 1-0; C. Nolet-E. Statema 1-0; R. P. Hoger- heijde-J. J. v. d. Ende 0-1; A. J. Hendrikse-R. Huneman 1-0; M. J. Enzlin-H. E. S. Sinck 1-0; F. Nauta -A. J. Scheele 0-1. Zaterdag is in Kaapstad over leden de Nederlandse arts dr. Zeijlmans van Emmichoven uit Den Haag, oud-geneesheer-direc teur van de Rudolf Steiner-kliniek in Den Haag en voorzitter van de Anthroposofische Vereniging in Nederland. Dr. Zeylmans is 67 jaar geworden. De West-Berlijnse politie zegt in een korte verklaring, dat onder toezicht van sterke Oost-Duitse po litie- en legereenheden op enkele plaatsen langs de Berlijnse muur bouwwerkzaamheden worden ver richt en dat de grensmuur wordt versterkt. Duizenden Indonesische jonge mannen en meisjes zullen gedu rende korte tijd militair geoefend worden. Dit is een van de jongste demonstraties der Indonesische re gering om aan te tonen dat zij „be reid is geweld te gebruiken om west Nieuw Guinea op Nederland te veroveren". DE NIEUWE WERELD 87. Met een stekende pijn in zijn achterhoofd komt Aram weer tot bewustzijn. Het eerste, wat hij in het schemerdonker ziet is Tim Tyler, die met gesloten ogen tegen een paal zit. Moeizaam probeert Aram overeind te komen, maar hij komt tot de onaange name ontdekking, dat zijn handen om een tweede paal op zijn rug vastgebonden zitten. „Aram", klinkt naast hem de stem van Presto. „Waar zijn wewat is er gebeurd?" vraagt Aram verward. „De Indianen hebben ons hierheen gevoerd", begint Presto, maar zijn stem stokt en een traan loopt langs zijn wang omlaag. „Oh, Aram wat gaat er met ons gebeuren", snikt de jongen angstig, „en Agua hebben ze in de grot achtergelatendie schurken! Misschien is hij al gestorvenhelemaal alleen in die verwenste grot!" Juist als Aram iets tracht te bedenken om de jongen moed in te spreken, gaat het tentzeil open en een Indiaanse hoofdman in vol ornaat treedt binnen geldig van 23 t/m 29 novambar guldens die u spaart op wekelijkse boodschappen! 8 cf voordeel cp elk pakje Spar-margarine SPAR-MARGARINE .g 1A,.a.„ pakj. 250 gram OO IO gratis Sint Nlcolaas traktaties 1 6 kikkers/muizen 49.io% Speel goed snoep 200 gram 49-io% Kruidnootjes 250 gram 49.io% Anders dan andere door zijn eigen karakter - maar altijd hetzelfde door constante kwaliteit. 20 sigaretten voor echte rokers - 80 ct. DUBBEL ZEGELS, DUBBEL VOORDEEL! POEDERKOFFIE _OQ bujja oi potja 50 gram I OO m O Ztgeli POEDERKOFFIE or. grot# gezinipot 200 gram UOv m 46# 2 Zegelt DROPKNOTSEN s ,t„k. 25 - 10 zegtls HARING In tom.saus Wik 84 - 34 ze,els AFWASMJDDEL g.e.nc.ntr..rd, il.con 1 I L) AA d.gt7>" ERWTENSOEP blik voor 4 borden <5 3 0*T Zegels Sint Nleolaas-aanbiedtng: SPEKULAASPOPJES pakja ma» 6 «tuks m I O zegels SPEELTAAI soo95 - 38 zegels ONTBIJTSPEK 100 gram van 48 voor 39 10% GELDERSE ROOKWORST ±225 gram van 94 voor V-10% Rumbonen 200 gram van 84 voor 72 -10% EREPRIJS voor Advokaat I 415 voor U/ J.10% grot. Hal (IJna ADVOKAAT 375 Koekje met 10% Utrechtse sprits üo 59-io%

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 13