DE VERDWENEN KASSIER Chefarine A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 No. 10079 Zeeland's oiulste mosselhiveker Dingeman de Ronde in Bru In een woninkje dicht bij de ha ven van Bru woont Zeeland's oud ste mosselkweker. Dingeman de Ronde is 91 jaar. De oude vissers in 't „beusje" op de haven missen hem tegenwoordig, want de Ronde is de laatste tijd slecht ter been. Al is hij niet zoals dat heet „aan z'n soel gekluisterd", buiten komt hij niet meer. „De ouderdom komt met gebre ken", zegt z'n vrouw. Na een „kom toch in uus jong" demonstreert zij de gastvrije kant van Bru in een veelvuldig hanteren van theepot en doos met „brokken". Haar man, in z'n grote stoel voor het raam, biedt een grote sigaar aan. In het gebaar legt hij de overtuiging er vrede mee te hebben oud te zijn. „Vroeger was 't alleen maar hard werken om arm te blijven". De Ronde zegt het zonder wre vel. Hij constateert het gewoon. Hij is dan ook de oudste van al die Zeeuwse mosselvissers die hun hele leven lang in de weer waren voor weinig geld. In die tijd moest je roeien als het wind stil was. „Een herenleventje" noemt de Ronde het tegenwoor dige bedrijf. „Het gaat nu veel gemakkelijker maar ook een stuk minder plezierig". In de Ronde leeft nog altijd de tijd van de Antwerpse mosselnego tie. Ja, Antwerpen, met z'n Miede- mie, Klein Net en Celestien. Dat waren de mosselmeiden waarmee de Zeeuwen onderhandelden op de vismarkt. Breed gezeten achter een flinke pint pittig Bels bier. De tijd van de woordenwisselingen met Sjef. Of sóms, met meneer de Claer zélf of medam de Haeck, over vracht en kwaliteit „Nou is 't niks meer". De Ronde droomt weg in het verleden en ver telt over die toffe jaren toen hij nog drop meebracht uit „De gou den bol" en dikke plakken „choclat d'or". Voor de kinderen. Die vele lange jaren op die oude trouwe hoogaars Bru 100, die de Antwerpse mosselmeiden liever „scheithuis" noemden omdat ook in Antwerpen dit nummer de plaats aanduidt waar de keizer te voet gaat. In de Ronde is geen afgunst op de mosselkwekers van tegenwoor dig. Daarvoor leeft hij in zijn eigen vertrouwde omgeving te sterk mee met het wel en wee van de sterke stalen mosselkotter waarmee z'n twee zoons het bedrijf voortzetten. Als de Bru 27 het IJsselmeer moet oversteken volgt hij nauwkeurig 't weerbericht. Hij weet proecies hoe laat z'n zoons op weg naar de Wad den de Oranjesluizen passeren. De navigatie van de Bru 27 houdt hem bezig. Daarom deert het hem weinig dat z'n plaatsje in 't „beusje" tussen de oude vis sers van Bru nu openblijft. De Ronde is tevreden zo, en zijn vrouw met hem. Ze weten dat het zware werk van vroeger niet vergeefs is geweest. De Bru 27 is een trotse kotter, sterk, snel en van staal I UNIEKE AVOND VOOR „TEENAGERS" The Cats" brachten jazz in de „Koebel" LICHT OVER OPVOEDKUNDIGE PROBLEMEN Jonge gezinnen kwamen bijeen in Burghse „Koebel" Vorige week kwamen, voor het eerst in het seizoen, de jonge ge zinnen bijeen in de „Koebel" te Burgh. Dr. Dorsman, psychiater, verbonden aan het medisch-op- voedkundig bureau in Middelburg, sprak voor de ouders over opvoe dingsproblemen. Hij begon met het stellen van het feit ,dat de opvoe ding meer problemen geeft, omdat de tijd waarin we leven, zo sterk veranderd is: „Je kunt je kinderen niet meer opvoeden, zoals je ouders dat deden. De maatschappij is an ders geworden en dus brengt men ook zijn kinderen groot tot een taak in een andere maatschappij. Het gezinsverband is bv. veel losser ge worden en ook de normen volgens welke wij leven zijn gewijzigd;'. Na zijn inleidende woonden gaf dr. Dorsman een boeiend overzicht van een aantal facetten der opvoeding. Opvoeding begint al vóór de ge boorte, want de wijze van „ver wachten" beslist reeds over de hou ding ten opzichte van het geboren kind. Uitvoerig stond de spreker stil bij de problemen van voeding en zindelijk maken. Daarbij moet men er voor waken, dat men niet eigen opvoeding overdraagt op de kinderen. De verschillende fasen van ontwikkeling kregen een ac cent, waarbij ook stil gestaan werd bij de leeftijd na de lagere school. Tot slot sprak dr. Dorsman nog over stagnatie en terugval in de opvoeding, waarbij kleinere of gro tere moeilijkheden zich voordoen. In het gehele betoog kwam vol doende naar voren, dat opvoe dingsmoeilijkheden vaak kleiner zijn dan de ouders denken. Bereid heid om zelfcorrectie toe te passen is een belangrijk ding. Tijdens de discussie kwamen nog interessante zaken aan de orde. Ds. Don dankte de spreker en vertelde alvast iets over de volgende avond in december. De ouders hadden hierna nog gelegenheid kennis te nemen van een aantal boeken. Al met al was het - daar waren allen het over eens - een leerzame avond. SPORT VOETBAL Burgh B I-Zierikzee B I 5-1 Een zeer goed spelend Burgh maakte zaterdagmiddag korte met ten met de koplopers uit Zierikzee De huisclub had voor de rust een zeker ontzag voor de stevige Zie- rikzeese ploeg, doch toen ze kort voor de rust met 1-0 voor kwamen, was er na de thee geen houden meer aan en werd de rood-zwarte ploeg in de verdediging gedrongen. Al spoedig na het begin krijgt de thuisclub een tweetal prachtkan sen, die door Huib Boogerd en Kees Oostdijk gemist worden. Over de Zierikzeeploeg ligt een zekere loomheid en vooral de keeper maakt geen betrouwbare indruk. 5 minuten voor de rust laat hij bij een schot van Han Tuinman de bal los, waarna Ko Tuinman de bal in het doel schuift (1-0). Na de rust loopt Burgh eenvou dig weg van Zierikzee door een vleugelschot van Kees Oostdijk en *een fraai doelpunt van Ko Tuin man. Bij het laatste doelpunt stond Dijkman zo afgedekt, dat hij listig de bal liet gaan voor Tuin man, die geen fout maakte (3-0). Het werd 4-0 door een hoog schot van Ko Tuinman, waarna Kees Oostdijk voor 5-0 zorgde. Burgh geloofde het toen wel en de Zie- rikzee-voorhoede kwam gevaarlijk voor keeper Schoonaard, die deze middag uitmuntend werk deed, daarbij geholpen door Marcel Pad mos, Kees de Jonge en Willem Boot De eer werd gered door Kees Heij- Ijoer (5-1). 99 Teneinde de „teenagers" uit de Westhoek iets meer over de „jazz" bU te brengen, gaven „The Cats" uit Middelburg zaterdagavond in de „Koebel" een instructieve mu ziekavond waarbij de jazz vanaf het prille begin by de Amerikaan se negers) muzikaal werd uitge beeld. Het is misschien niet algemeen bekend, doch de jazz ontstond rond de jaren 1900 uit de „negro spirituals", o.a. bekend uit de songs van Paul Robeson. De kenmerken zijn een 4-delig metrum, ensemble improvisatie, veelvuldig gebruik van syncoop, instrumentale bezet ting van clarinet, trompet, trom bone en rytmische groep (piano, slagwerk, banjo, gitaar, bas en sousaphoon). Onder invloed van blanke adoptaties en amusements- en dansmuziek zijn verschillende nevenvormen ontstaan die ook als jazz worden aangeduid ,maar met de oorspronkelijke jazz weinig hebben uit te staan. Veel Europese componisten zijn door jazz bein- vloed, o.a. Ravel, Bartok, Stra- winsky, Milhaud, enz. Enkele der belangrijkste jazz-musici zijn King Oliver, Jelly Roll, Morton en Louis Armstrong. Een kort openingswoord sprak ds. Don, die hoopte met meer van dergelijke avonden tot een soort jeugdsocieteit te komen. De geschiedenis van de jazz De leider van „The Cat's", Rob v. d. Hoek, kreeg daarna het woord 'dij begon iets te vertellen over de legermuziek, uitgevoerd door de als slaven uit Afrika weggevoerde negers naar Amerika. Dit was het geestelijke lied van de negers, of de jazz in haar oervorm. De ont wikkeling gaat dan verder en de „blues" doen haar intrede bij de negers die dit ritme meer in de grote steden brengen (St. Louis Blues). Dan komt de invloed der blanken in de jazz .De „volks songs" ontstaan, terwijl bij de aan leg van spoorwegen in de verre binnenlanden van Amerika nog een andere soort jazz ontstaat „skiffles" genaamd. Deze muziek, als begeleiding van songs met gi taren en wasbord, wordt nog steeds graag gehoord. De oudste vorm van de jazz ontstond in New Orleans ,want daar kregen de ne gers de beschikking over instru menten. Zij speelden daar hun mu ziek op weg naar begrafenissen enz., terwijl ze bij de terugkomst na nog wat gedronken te hebben, een geheel ander ritme gebruikten. Bekend is hier „When the Saint" door geworden. Dan komt de blan ke invloed op de jazz en een der groten was Benny Goodmann, die hiermede de „swing" in de wereld bracht. Na de oorlog werd de swing bijzonder populair en uit deze swing gaat de jazz uiteen in verschillende stromingen. Zelfs de klassieke jazz doet haar intrede, Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die elk afzonderlijk al wereldberoemd zijn geworden. Eén van deze geneesmiddelen dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij, die een ge voelige maag hebben, kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn en griep doeltreffend te bestrijden. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige str/pverpakfcfng AO (aWetfen f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 KERKNIEUWS De Russische Orthodoxe kerk en de Wereldraad Met het lidmaatschap van de Russische orthodoxe kerk van de Wereldraad van Kerken, zijn ook de 22 kerken, die met de Russi sche kerk om het lidmaatschap hebben gevraagd, tot de Wereld raad toegelaten. Het aantal leden bedraagt nu 198. Door de toetre ding van de orthodoxe kerken van Rusland, Polen, Bulgarije en Roe menië zijn vrijwel alle orthodoxe kerken van de wereld in de raad vertegenwoordigd. Het orthodoxe element is dan ook zeer versterkt. Bisschop Nikodim, de leider van de delegatie van de Russische or thodoxe kerk, zei na afloop van de stemming: „wij zijn zeer geluk kig. De eendracht der christenen zal nu groter en dieper worden". Ned. Herv. Kerk Notabelenverkiezing te Brulnisse In de Ned. Herv. kerk te Brui- nisse werd een herstemming ge houden voor de verkiezing van een notabel tussen de heren D. Jumelet Jz., M. van Driel, A. van Kooten en C. Bolijn. Uitgebracht werden 61 stemmen Hiervan kregen: A. van Kooten 34, Jz., M. L. van Driel, A. van Kooten C. Bolijn 20 stemmen. Gekozen werden alzo de heren A. van Koo ten en M. L. van Driel. waarbij in de echte jazz kleine loopjes uit de oude klassiekers ge weven worden. Al deze voorbeelden worden door The Cat's duidelijk gedemonstreerd in verschillende vocale en instru mentale nummers. Solonummers werden in de pauze gezongen door de vokaliste Els Meuleman. Na het programma werd nog een half uurtje gedanst, waarna ds. Don de aanwezigen een tot weerziens toeriep. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. en Crown Zellerbach A.G., de in Zwitserland gevestigde dochter onderneming vpn Crown Zeller bach Corporation, U.S.A., hebben, zo deelt de directie mede, besloten een nieuwe papierfabriek te bou wen voor de fabricage van speci ale houtvrije papieren en cartons. ENSCHEDE. Gepakt en gezakt zijn 39 vluchtelingenkinderen uit Duitsland in de leeftijd van 7 tot 14 jaar in Enschede aangekomen. Zij komen hier door bemiddeling van de afdeling Enschede van de Commissie Internationaal Hulp werk, een commissie waarin de P.v.d.A. en het N.V.V. samenwer ken. ARNHEM. Op de Velperweg te Arnhem is de 16-jarige Frederika Bos uit Velp met haar fiets onder een aanhangwagen gekomen. Zij werd op slag gedood. AXEL. Bij de wedstrijd Axel- Grenswachters voor de derde klas se Zuid werd de vader van de doel man van Axel enkele minuten voor de rust onwel. Hij overleed op het terrein. De wedstrijd werd daarop gestaakt bij de stand 2-3. ROTTERDAM. De 80-jarige me vrouw A. Stout-Nieuwendorp te Rotterdam i9 overleden nadat zij in haar woning van de trap geval len was. MAASTRICHT. De rechtbank in Maastricht heeft de 23-jarige kan toorbediende B. M. K. uit Oegst- geest veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering wegens moord op zijn ouders. VENRAY. Zondag op Volks Trau- ertag, de dag waarop men in west- Duitsland gesneuvelde militairen herdenkt, verzamelden zich op het kerkhof „Duitse gesneuvelden" te IJsselsteijn, in de gemeente Ven- ray* ruim 2.500 Duitsers ter her- deriking van de Duitse gesneuvel den, van wie er ruim 30.000 op dit kerkhof begraven liggen. Een eerlijke vinder ROTTERDAM, 19-11. Een Rotterdamse marktkoop man kwam zaterdag hevig ontsteld bij de politie mel den, dat hij zijn portefeuil le met 1000 verloren was. Men kon hem echter met een gerust stellen. Een eer lijke vinder had de vondst aangegeven. Het was de 60-jarige W. van Duin, die van de dankbare koopman f 100 ontving. Ingezonden mededeling Belangrijk nieuws voor u, mevrouw! nu micro-fijn poeder mcoc, x& tie*? nccx/jttó&wn Uw vertrouwde SB stijfsel is totaal vernieuwd mevrouw. SB is nu... zacht micro-Fijn poeder. Om mooier ie stijven met minder moeite. Ga het zelf ontdekken. Ook u zult enthousiast zijn. Het micro-fijn poeder van SB lost volkomen glad en gaaf op. Daardoor 4* dringt het gelijkmatig en diep in het weefsel. SB-Fijnstijfsel lost ook zeer snel op. Geen klonten, geen plakken aan de bout. En... door zijn micro- fijne poeder maakt SB uw goed prach tig glanzend. voor licht en zwaar stijven. SPORT BILJARTEN Om het kampioenschap (vierde klas libre) Schouwen-Duiveland In de „Nieuwe Zaal", het club lokaal van de Zierikzeese biljart vereniging „V.O.G." zijn in het af gelopen weekend de finale wed strijden gespeeld om het kampi oenschap vierde klas libre van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. Na een spannende strijd slaagde de favoriet K. van Dix- hoorn er door zijn grotere routine in beslag te leggen op het kampi oenschap. Doordat van Dixhoorn een alge meen gemiddelde scoorde van 2.46 promoveerde hij naar de derde klasse. In het gehele tournooi werd er uitstekend spel ten beste gege ven, waarbij het verschil tussen de deelnemers maar uiterst gering K. v. Dixhoorn, De Drie Schapen, Dreischor J. Snijders, Entre Nous, Zierikzee J. Kiesenberg, De Drie Schapen, Dreischor M. Quist, O.K.K.„ Nieuwerkerk I-L Capelle, B.V.O., Oosterland F. Hogerheijde, Concordia, Zierikzee H. W. Braai, B.V. Renesse L. van Klinken, O.K.K., Nieuwerkerk was. L. van Klinken was wel de grootste pechvogel, waarvoor hij een extra prijs kreeg, daar hij niet minder dan vier partijen met zegge en schrijve één carambole verschil aan zijn neus voorbij zag gaan. J. Snijders die met minimaal verschil voor J. Kiesenberg beslag op de tweede plaats wist te leggen, zal het district nu vertegenwoordigen bij de gewestelijke kampioenschap pen welke op 9 en 10 december a.s. te Kaatsheuvel zullen plaats vin den. Aan het slot van de wedstrij den kon de voorzitter van het dis trict de heer A. Brand aan de deel nemers een aantal fraaie prijzen overhandigen. De winnaar mocht uit handen van de voorzitter de district wisselbeker en de bonds- medaille benevens een extra prijs voor de hoogst gescoorde serie in ontvangst nemen. J. Kiesenberg kreeg nog een extra prijs voor het hoogste partij-gemiddelde. De vol ledig uitslag was als volgt: 12 502 204 21 3.75 2.46 8 478 223 13 3.40 2.143 8 482 225 13 3.75 2.142 8 472 246 16 2.67 1.92 8 470 248 10 2.41 1.90 6 498 242 12 2.95 2.08 6 497 255 14 2.27 1.95 0 498 241 14 2.31 2.07 BASKETBALL Wedstrijden in Lyceum-competitie Vrijdagmiddag werden op het Lyceum weer 6 wedstrijden in de basketballcompetitie voor meisjes verwerkt. Poule A le la-2e 2b 6-0 Een vrijwel gelijkopgaande strijd, waarbij la iets gelukkiger doelde en daardoor dus verdiend won. le 2b-2e la 14-4 Eigenlijk een soort revanche dus voor 2b. In deze wedstrijd was werkelijk sprake van klassever- schil, wat de cijfers ook wel uit wijzen. le lb-2e lb 8-0 Een onvermijdelijke nederlaag voor de reserves natuurlijk. Het pleit voor hun verdedigen dat zij de score zo laag konden houden. Poule B 3b-2e 4 10-0 Een oppermachtig 3b, dat echter door nonchalant doelen niet verder dan deze 10-0 kwam. 3a-5 14-8 De verrassingn van de middag. 3a vond in een vaak lusteloos spe lende 5e klas een willig slachtoffer. 2a-le 4 8-10 Een technisch op hoog peil staan de wedstrijd met spanning tot de laatste seconde. 2a had wel een ge lijk spel verdiend. Feuilleton 11 Gert stond op. „Woont u hier in het ziekenhuis? Ik bedoel: bent u intern?" Ze knikte bevestigend. „Natuur lijk kom ik wel eens thuis. In mijn vrije uren". „Hoe lang werkt u al als ver pleegster?" „Dat isbijna vier jaar". „Een mooi vak, zuster. En u houdt ervan". Ze keek hem verwonderd aan. „Ja, ik doe dit werk graag. Maar hoe weet u dat?" Hij haalde zijn schouders op. „Een kwestie van mensenkennis. Apropos, zuster, waar was u op 7 januari van dit jaar?" Ze verschoot van kleur en frons te haar wenkbrauwen. „Wat bete kent die vraag?" „O, niets. Vergeet het maar. Zo maar een ingeving van me. Dank u wel voor de inlichtingen. U hoort nog wel eens van me". Gert wilde zich al omdraaien en weglopen, maar een stevige greep om zijn arm maakte, dat hij iiiet verder kon. Hij keerde zich weer om en keek in het boze gezicht van de verpleegster. „Wat bedoelde u met die vraag? Mijn vader is op de zevende janu ari verdwenen. U denkt toch niet, dat ik. Hij lachte hartelijk. „Ik denk, dat u een lief, naief meisje bent, zus ter. En daarmee bedoel ik precies, wat ik zeg. Ik ben blij tenminste één gezinslid ontmoet te hebben, die veel van haar vader houdt". door Frank van Falckenoort Ze kookte: „Uu bent een stuk ongeluk, weet u dat?" Zijn glimlach'bevroor. Hij ging recht voor haar staan en keek haar doordringend aan. „Zuster van der Haas, ik ben een politieman en mijn opdracht luidt: klaarheid te brengen in de verdwijning van uw vader. En ik zal iedere mogelijk heid'aanpakken om deze opdracht tot een goed einde te brengen. Al zou ik daarvoor bij wijze van spre ken mijn eigen zuster naar het schavot moeten brengen, begrijpt u?" „U.u bent een vreselijk mens". Zijn trekken verzachtten. „Dat valt wel mee, zustertje. Maar ik hoop toch voorlopig althans niet in uw ziekenhuis terecht te komen. Tot ziens". Op straat moest Gert in zichzelf lachen. Een temperamentvol vrouwtje, die zuster van der Haas. Maar hij mocht dat kind wel. Ze was in ieder geval spontaan en dat trok hem altijd erg aan. Een gesprek met caféhouder Dekker leverde niet veel nieuwe gezichtspunten op. Hij kwam onder meer te weten, dat men vader en dochter Jo, zoals de verpleegster heette, wel samen zagen wandelen. „Als de zuster nachtdienst had en ze was thuis, bracht vader van der Haas haar doorgaans naar het zie kenhuis. Dat is te begrijpen, niet waar? Als je weet, wat er met Co- bie indertijd bijna gebeurd is". Die avond had hij een gesprek met de inspecteur. Nadat Gert ver slag had uitgebracht, knikte zijn superieur. „Ik moet zeggen, dat je al vrij vlug enkele vorderingen ge maakt hebt. Dat salarisgeval bij voorbeeld, dat zegt wel wat. Neem eens contact op met de Enschedése politie. Misschien heeft die een aanwijzing. Van der Haas kan wel een grietje in de stad gehad heb ben, die hij zo'n beetje van dat geld onderhield. Je moet met alle mogelijkheden rekening houden. Wie weet, zit hij daar*heel rustig te koekeloeren en lacht hij ons uit". 5. De volgende dag was Gert weer in Enschedé, maar veel wijzer werd hij niet bij zijn collega's aldaar. Hij kreeg een lijstje met verdach te adressen, maar ga die nu eens stuk voor stuk aflopen. Overigens, je kon er ook zo maar niet naar binnen gaan en huiszoeking hou den. Als er nu een misdrijf was gepleegd, maar er was alleen iemand verdwenen, een volwassene en je wist niet eens op welke ma nier. Tochhij had nu een aan knopingspunt. Als hij daar nu eens op door ging? In een restaurant bestelde hij een kop koffie en keek zijn aanteke ningen nog eens door. Begin eens bij het begin, jongen. Acht en twin tig jaar werkt meneer van der Haas op die Bank. Heeft dus ver schillende promoties gemaakt en salarisverhoging gekregen. Op een gegeven moment - dat kan al ja ren geleden zijn - geeft meneer niet meer al zijn verdiende geld af aan moeder de vrouw. Hij is de man, die de loonzakjes klaarmaakt, dus het is voor hem een klein kunstje om voor zichzelf twee zak jes klaar te maken. Eén lege, waar op een eindbedrag van f 331,32 voorkomt. Eén volle, waarop als nettobedrag het werkelijke salaris vermeld staat, namelijk f 401,32. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5