Hollandia koffie melk in'n blikje! Voor dienstjaar 1962 wordt lastenverhoging voorgesteld van vijf gulden Leerlingen bij het V.G.L.O. en U.L.O. Resolutie over kolonialisme STAD EN PROVINCIE WAT ÏÏGT Dl BimBffl WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" Verbetering glooiingen vooraan op programma ZIERIKZEE, 21-11. Bg de aanvang van de heden(dinsdag)middag ge houden vergadering van het Waterschap „Schouwen-Duiveland", heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk, een openingstoespraak gehouden, waarin hg stelde dat het nieuwe waterschap thans beter op de zaken in geschoten raakt en het bestuur vooral ook voldoende contact met de hoofdingelanden begeert, waartoe een jaarlijkse excursie wordt gehouden door het waterschap en vier keer per jaar districtsgewijze besprekingen worden gehouden. Hierdoor krijgen de hoofdingelanden gelegenheid hun invloed op het waterschap te vergroten. De heer Geluk gaf hierna een schets van de toestand op het eiland, opmerkend dat het wegen stelsel goed Is te noemen, al moet worden gerekend met stijgende kosten van onderhoud in de toe komst. Het D.B. Is bereid om de aan het waterschap toegewezen wegen over te nemen van de Her verkavelingscommissie .Voor her stel van een aantal gebreken zal door de Herverkavelingscommissie Zeeland een bedrag van f 55000,- worden betaald. Voor de toekomst is een hogere rijksbijdrage in de onderhoudskosten van wegen te verwachten. Ook de ontwatering, de kunstwerken en de gemalen zijn gunstig en de enorme regen val in de 2e helft van oktober kon vlot worden uitgemalen. Voor al de bedelving zal in de toekomst meer geld vragen. Overleg is gaande over een af koopsom waartegen het water schap deze werken van de Herver kavelingscommissie kan overne men. Ten aanzien van de toestand en gebreken van de waterleidingen bestaat op bovengenoemd punt nog geen overeenstemming. De hoogte der dg ken Wat betreft verzwaring en ver hoging der dijken - als zogenaam de aanpassingswerken in het kader van het Deltaplan - zijn de meeste plannen verwezenlijkt, maar dit impliceert niet, dat het DB. overal de hoogte der dijken voldoende acht. Hogere en betere profielen zouden kunnen gebruiken: de Lan- gendijk, de Noorddijk van Drei- schor, van Bruinisse en Oosterland -zuid en bij Koudekerke. Op eigen kosten kan het waterschap even wel deze werken niet uitvoeren. Ter zake dient - al valt het soms moeilijk - vertrouwen te worden gesteld in de berekeningen van de Rijkswaterstaat. Op de beslissin gen van Rijkswaterstaat kan het D.B. geen grote invloed uitoefenen. Verbetering glooiingen De toestand van glooiingen en vooroevers is niet zo gunstig. Oude Vilvoordse glooiingen ziin goeddeels versleten. Meer aandacht zal derhalve aan verbetering en onderhoud der glooiingen moeten worden besteed. Hier moet Vil voordse steen worden vervangen door basalt, ginds moet de glooiing worden volgewassen. Enige schade bij storm vormden waarschuwin gen in dit opzicht de laatste jaren. Nu de kosten van het wegenonder- houd nog laag zijn, streeft het D.B. naar verbetering van de glooiingen De peilboot verricht de peilingen snel, goed en uniform 1961durn jaar Het jaar 1961 was duur. Er viel veel neerslag en er waren sterk vervuilde leidingen. Verschillende werken van 1960 konden eerst in 1961 worden voltooid en als gevolg daarvan zullen de goede sloten van 1959 en 1960 in dit dienstjaar voor een deel aangesproken moe ten worden. Dit moge een normaal verschijn sel zjjn, aan de andere kant heeft het Waterschap te maken met loonstijgingen, arbeidstijdverkor ting, hoge indirecte lasten, rente kasgeldlcningen, sociale voorzie ningen, e.d., als gevolg waarvan een voorstel moest worden gedaan tot lastenverhoging voor 1962 met gemiddeld f 5,- per ha. Werkprogramma 1962 Het werkprogramma voor 1962 is bijzonder veelomvattend. Als grote kapitaals werken zijn in de begroting vermeld: le. Afwerking dijksverzwarlng Sirjansland; 2e. Dicht spuiten Langendijkse- vaart, Ossehaven afsluiten en wegverlegging aldaar; 3e. Dijksverzwaring te Zonne- maire; 4e, Verwijderen zeesluizen te Flaauwers en Wevers en Vi- anen; 5e. Opruimen bunkers; 6e. Duinvoetversterking aan de Punt te Westenschouwen; 7e. Het aanleggen van inlaagdij- ken te Bruinisse; 8e. Glooiingverbetering in de Zuidhoek. In totaal i9 hiermede een bedrag gemoeid van rond f 3.000.000. Technische dienst De uitvoering dezer werken zal hoge eisen stellen aan de techni sche dienst. Plannen voor deze werken moeten eerst doorgepraat met rijks- en provinciale water staat, waarna het bestekmaken volgt. Veel overleg, tijd en tact zal nodig zijn om tot overeenstemming te komen. Het D.B. toont zich in middels verheugd dat reeds thans de definitieve geschotsheffing met al wat daaraan vast zit, kan wor den vastgesteld. De gelijkschake ling en het fors omhoog trekken van het geschot komt sneller dan verwacht was, aldus de voorzitter, die verder de verzekering gaf dat met betrekking tot deze zaak strikt reglementair gehandeld wordt. Bjjdragewet Deltawerken Inmiddels blijkt dat de Bij drage wet Deltawerken nog niet is inge- Het nieuwstede charlestonlijn Charmante huishoud- en modeshow in „Concordia" te Zierikzee ZIERIKZEE, 20-11. Als „nieuwste van het nieuwste" werd maandag avond in „Concordia" tijdens een huishoud- en modeshow, georgani seerd door stedelgke firma's in sa menwerking met de Nederlandse Huisvrouwenvoorlichtingsdienst de charleston-iyn met extra bijval ge ïntroduceerd. Het predikaat „mo desnufje" was eveneens bestemd voor de z.g. bllndesluiting, de diepe plooirok, de „halve rok", terwijl voor het eerst een „televisiepak" de belangstelling trok. De aller nieuwste modekleur is nu de rode kool-kleurige obergine. Geen schokkende, veranderingen wat de door drie mannequins ge showde jumpers betreft. De slob bertruien, speciaal voor teenagers, doen het nog heel goed .waarbij het in ribbels uitgevoerde boord en de manchetten een leuke afwisseling vormen. Gebreide streeptruien en een model met een Noors patroon toonden merendeels platte ronde halzen.Apart waren de geklede jumpers met opstaande kraag of afstaande kol. Het neusje van de zalm bieek echter ook de gebreide deux-pleces te zijn met een in de zelfde kleuren uitgevoerde stof. Bij de getoonde modellen was geen be paalde hoofdkleur aangehouden. Een nieuwe op komst zijnde mo deverandering voor japonnen zal dus de charleston lijn zijn, getoond ln de originele- en in eenvoudiger uitvoering, gecompleteerd door de hoge zonnehoed. De „halve bolrok" scheen, hoe ingewikkeld hij er ook uitzag, heel simpel te maken, ter wijl de gewone ruime rok op één punt aan de zoom samengehouden door een corsage, een chique in druk maakt. Strlkceinturen wor den ook nog toegelaten. Teenager-Jurken Van de teenagerjurkjes was het model met een breed kanten kraag en met hetzelfde kant afgezette mouwen het meest opvallende. De blouses in heel mooie dessins wa ren vervaardigd van een nieuw ka toenen vveefsel veredeld met satijn De jumpermodellen werden ge bracht door „De Wolbaai" en de japonnen allen van diepkleurig Tinneroy, door de firma Gebr. Wiebols. Het huishoudelijk gedeelte van de show, aangeboden door de firma M. Kouwenberg, bestond uit een nieuw model keukenuitzet en een greep uit het enorme assortiment elektrische huishoudelijke appara ten. In de pauze demonstreerde de firma A. de Jong de breimachine, waarvoor veel belangstelling be stond. Enige gezellige amusements- en voorlichtingsfilmpjes droegen er toe bij dat de druk bezochte avond bijzonder geslaagd is. Bij ongeval gedood DORDRECHT, 20-11. De 18-jari- ge mej. A. van der Ven uit Zoeter- meer is maandagavond om het le ven gekomen, nadat de auto, waar in zij zat, door nog onbekende oor zaak tegen een lichtmast is gereden en vervolgens over de kop sloeg. Het ongeval geschiedde op de rijksweg 16 te Dordrecht. Een tweede inzittende van de auto was de broer van het slachtoffer, de 22- jarige V. van der Ven uit Zoeter- meer. Hij liep lichte verwondingen op. Zijn zuster werd zodanig ge wond, dat overbrenging naar een ziekenhuis te Dordrecht noodzake lijk was; in de loop van de avond is zij tengevolge van de opgelopen verwondingen overleden. De oostduitse politie heeft met machinegeweren geschoten op drie vluchtelingen, die zondagnacht het Ijskoude water van de Spree zijn overgezwommen. Een van hen werd in de bulk en benen getrof fen. Alle drie wisten echter de westelijke oever te bereiken. diend bij de Tweede Kamer. Zulks hangt samen met het opheffen van de wet op calamiteuze polders, waarbij er aan gedacht wordt om de zorg voor de vooroevers aan de waterschappen te onttrekken en over te dragen aan het rijk. „Een uitermate gevaarlijk en ongewenst precedent", aldus de voorzitter, die in dit verband zijn instemming be tuigde met de zienswijze van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond. Met de beste wensen voor vruchtbare besprekingen, sloot de voorzitter hierna zijn toespraak af. Haringvangst met lokroep CUXHAVEN, 20-11. Visse- rij deskundigen in Cuxha- ven geloven aan de moge lijkheid van het vangen van haring door het nabootsen van de „lokroep" van de haring. De bioloog dr. Frei- tag is dezer dagen van een tocht op de Noordzee terug gekeerd met bandopnamen van haringscholen, die hij met behulp van onder wa ter geplaatste microfoons had gemaakt. In deze opna men komen piep-geluiden voor, die volgens dr. Frei- tag het lokken van harin gen door andere haringen betekenen. Indien deze lok roep kan worden nage bootst, zouden de haring scholen met behulp van luidsprekers onder water naar de netten kunnen wor den gelokt. DEN HAAG, 20-11. Volgens een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aan tal leerlingen dat op 16 september j.l. het voortgezet gewoon lager on derwijs volgde 15.710 jongens' en 25.730 meisjes, in totaal 41.440 leer lingen. In 1960 bedroegen deze cijfers resp. 17.800, 27.320 en 45.120. Bij het openbaar onderwijs bete kent dit een teruggang van 11 pet., bij het prot. christelijk en Rooms- katholiek onderwijs resp. 8 en 7 procent. In totaal werden 26.390 leerlin gen (12.410 jongens en 13.980 meis jes) in de periode 17 januari-16 september 1961 voor het eerst toe gelaten; in de overeenkomstige pe riode van 1960 bedroeg de toela ting 29.180 leerlingen. Voor zowel het openbaar onder wijs als voor het prot.-christelijk en Rooms-katholiek onderwijs be tekende dit een afneming met ca. 10 pet. Het uitgebreid lager onderwijs telde op 16 september jl. 278.800 leerlingen, tegen 268.900 op 16 sep tember 1960. In het genoemde tijdvak is het aantal leerlingen dus toegenomen met 9.900 of 4 pet. Record-aanvoer IJMUIDEN, 20-11. De Nederland se kottervloot boekt thans record vangsten van tong op de Neder landse kust bij de Wadden-eilan den en bij de Deense kust. Ge woonlijk wordt 10 tot 20.000 kilo gram tong gedurende het weekein de te IJmuiden aangevoerd, maar in het afgelopen weekeinde be stond de aanvoer uit ruim 175.000 kilogram tong. Volgens de visserij- bioloog dr. L. K. Boerema van het rijks-instituut voor visserij-onder zoek te IJmuiden zijn de grote vangsten een gevolg van een zeer sterke jaarklasse tong uit 1958, die nu, na drie jaar, voldoende grö'ot is om gevangen te worden. Het zijn vooral de kleine soorten tong, die door de kotters aan land worden gebracht. VER. NATIES, New York, 20-11. Vier en dertig Afrikaanse en Azia tische landen hebben maandag in de algemene vergadering van de V.N. een ontwerp-resolutle over het kolonialisme ingediend. Men wil de vorming van een commissie van 17 leden, die belast zal worden met een onderzoek naar de vraag, in hoeverre de verklaring van 14 december 1960 over de eliminatie van het kolonialisme is uitgevoerd. De commissie zou op de volgende assemblee-zitting verslag moeten uitbrengen. Dokter P. W. J. Vogelaar binnenkort schoolarts (Eigen bericht) ZIERIKZEE, 20-11. Als opvolger van dr. A. J. SehiJslru is - naar wj) vernemen - binnenkort de benoe ming te verwachten van dokter P. W. J. Vogelaar alhier, tot school arts in het district Schouwen-Dui veland, Tholen en St, Philipsland. Dokter Vogelaar staat als num mer één op een voordracht van twee artsen voor deze funktie. De andere medicus is elders buiten Schouwen-Duiveland woonachtig. Zoals bekend vertrekt de huidige schoolarts, dr. Schilstra, naar Haar lem in verband met zijn benoeming tot directeur en hoofd van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Holland. Dokter Vogelaar vestigde zich te Zierikzee als arts op 14 april 1951, als opvolger van dokter S. P. Oei. ZIERIKZEE Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee en omgeving" Op maandag 27 november a.s. wordt in het „Huis van Nassau" een buitengewone algemene leden vergadering gehouden van de Coöp. Raiffeisenbank „Zierikzee en omgeving". Een overzicht zal op deze vergadering worden gegeven van de gang van zaken vanaf de fusiedatum 1 april j.l. (banken van Zierikzee en Nieuwerkerk). In ver band met aftreding van het be stuur is de verkiezing nodig van vijf bestuursleden. Als eersten op de respektievelijke voordrachten staan aangekondigd de heren: A. M .den Boer, K. A. van Langeraad, C. W. Romeijn, J. v. d. Zande. Ook vindt verkiezing plaats van een drietal leden van de raad van toe zicht, waarvoor als eersten op de voordrachten voorkomen de heren G. v. d. Sluis, C. P. Kuijper en J. A. van Nieuwenhuijze. Na de af werking van de huishoudelijke agenda zal drs. J. Dijkgraaf spre ken over Deense reisindrukken, verlucht met kleurendia's. Verkeersongeluk Het bericht inzake het verkeers- ongelukje waarvan wij in het num mer van maandag melding maak ten, behoeft in zoverre collectie, dat de vrij snel rijdende brommer de van rechts komende auto geen voorrang verleende en als gevolg daarvan tegen de auto opreed. Causerie voor Nutsdepartement Op vrijdag 24 november a.s. treedt voor het Nutsdepartement op de heer F. Kool te Amsterdam, die zal spreken over het onderwerp: „Het bevolkingsvraagstuk". Op dit hoogst belangwekkend onderwerp zal met- de inleider van gedachten kunnen worden gewisseld. De bij eenkomst vindt plaats in de foyer. Afd. Sch.-Duiveland C.B.T.B. De gewestelijke afdeling Schou wen-Duiveland van de Zeeuwse C. B.T.B. heeft een vergadering uitge schreven tegen dinsdag 28 novem ber a.s. in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" tè Zierikzee. Op deze vergadering hoopt de heer G. J. de Jager te A.J.-polder te spre ken over het actuele onderwerp: „Het Landbouwschap een lust of een last?" Intocht van Sint Nicolaas wy vernemen dat Sint Nicolaas in gezelschap van zyn zwarte knechten zaterdag a.s. zyn intocht in Zierikzee zal maken, als gast van de stedelijke Middenstands centrale. De Spaanse weldoener hoopt om 2.30 uur per boot aan het Luitje te arriveren. HAAMSTEDE Huishoudelijke vergadering „Het Groene Kruis" In de gehouden huishoudelijke vergadering van de Groene Kruis- afdeling, deelde de voorzitter mede dat het dak van het wijkgebouw hersteld is. Voor het welslagen van de Emmabloem-collekte (netto f 530), bracht hij dank aan de Boe- .enkapel, de geestelijke vader van de collekte de heer Jac. Duson en de heren J. Beije en C. J. Boot. Vooral het werk van de Boerenka- pel vond hij zeer op zijn plaats. Bij de ingekomen stukken was de dank van de burgemeester voor de bloemen bij zijn 30-jarig ambtsju bileum. Verder was bericht blij kens de Staatscourant dat de rijks subsidie een geringe verhoging on dergaan heeft. Tevens mogen nu de wijkzusters tot hun 60e jaar dienst doen; tot nu toe was deze grens 55 jaar. De begroting werd uitvoerig door de penningmeester toegelicht. Ze sluit in in- en uitgaven met een be drag groot f 13240 met een nadelig saldo van f 180. De voorzitter zei nog dat de post voor het onderhoud van het wijkgebouw erg laag is. Het „witte" Groene Kruis-gebouw heeft in de winter veel last van groen" worden, zeide de voorzit ter. In de kascommissie werden aan gewezen de heren M. L. J. Fokker, W. J. v. de Maas en Th. Roest. Als nieuwe bestuursleden wer den gekozen mevr. Friederichs- Landegent en de heer Th. Roest, terwijl de heer J. C. de Feiter her kozen werd. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede dat .de tegeltjesactie voor Suriname f 70 heeft opge bracht. Aan het t.b.c.-onderzoek in de gemeente nam 63 pet. der bevol king deel. Door het zich aanmel den van 30 nieuwe leden nadert het ledental de 700. Ingezonden mededeling een zorgzame huisvrouw neemt voortaan altijd t Praktisch, die Hollandia koffie melk in handige, lichte blikjes! geen breuk geen bederf geen statiegeld geen rompslomp van lege flessen Praktisch ook, omdat U voor taan nooit om melk verlegen zit-onverwachte gasten, on voorziene situaties-Uw blikje Hollandia koffiemelk biedt uit komst! Hollandia koffiemelk... heer lijk in koffie... heerlijk ook In pap, pudding, soepen en sauzen! Hollandia koffiemelk om voortaan iedere dag te gebruiken! 'n Zorgzame huisvrouw heeft altijd wat blikjes achter de hand. Haal vandaag nog een paar blikjes Hollandia koffiemelk in buis! Blikjes van 410 en 170 gram BILT Vannacht nog vorst Verwachting tot woensdagavond. Droog weer met weinig bewol king. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Matige tot zwakke zuidoostelijke wind. 22 nov. Zon op 8.11, onder 16.41. Maan op 17.19, onder 7.44. 23 nov. Zon op 8.13, onder 16.40. Maan op 17.58, onder 8.53. Volle maan: 22 nov. te 10.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 nov. 2.59 v.m. 15.09 n.m. 23 nov. 3.38 v.m. 15.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 nov. 2.25 v.m. 14.45 n.m. 23 nov. 3.07 v.m. Springtij: 24 nov. 15.26 n.m. WESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Voor de op vrijdagmiddag 24 nov. a.s. op het gemeentehuis te Westerschouwen te houden raads vergadering heeft het college van b. en w. een agenda van 19 punten opgesteld, waaruit we o.a, noemen: Benoeming onderwijzer o.l.-school tc Noordwelle; voordracht voor de vacature commissaris N.V. Brug- verbinding „Haringvliet". Voorstel b. en w. tot benoeming bestuurslid Stichting Renesse. Verder een voor stel van b. en w. tot opheffing van de huidige instellingen voor ar menverzorging in de gemeente met ingang van 1 januari 1962; verder benoeming leden bestuur gem. dienst voor sociale bijstand. Idem, wijziging raadsbesluit der voorma lige gemeente Burgh d.d. 10 juni 1958 inzake uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan de sportver. „Burgh". Rekening 1960 Stichting Dorpshuis Renesse". Voorstel b. en w. tot vaststelling verordening op de heffing van een rioolbelasting in de gem. Westerschouwen. Voor stel b. en w. tot verstrekking vaste geldlening, groot f 40.000 aan de Stichting „Dorpshuis Renesse" te Renesse per 2 dec. 1961. Voorstel b. en w. tot vaststelling van de her ziening bebouwingsvoorschriften plan in hoofdzaak Haamstede. Benoemd tot Zeeuws Statenlid MIDDELBURG, 20-11. De heel' G. P. Leendertse te Kamperland (gemeente Wissenkerke) is benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Hij volgt in deze functie de heer A. H. S. Stemer- ding (Oost- en West-Souburg) op, die als zodanig ontslag heeft geno men. KERKNIEUWS Geref. Gemeenten in Nederland RENESSE. Donderdag 23 novem ber: 10 en 2.30 uur ds. H. Ligten- berg uit Rotterdam. (Dankdag). MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 20-11. Kleiaard - appelen 35 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje f 10,25-11,00; IJselster f 8,75-9,25; Bevelander f 12,00-13,00 Voeraardappelen f 1,50-3,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 20-11. Officieuze noteringen per 100 kg: Tarwe - klein aanbod - door sneekwaliteit op basis 17 procent vocht tot f 31,60 per schip franko fabriek tot f 31,35 per auto. Voedergranen: maalgerst - vol gens monster - gedrukt - f 24,50- 26,25; kippegerst. - volgens monster - kalmer - f 26,50-27,25; rogge - volgens monster - vast - f 22,50- 23,50; haver - volgens monster - f 21,75-24,75. Peulvruchten - franko Rotter dam: Groene erwten - op monster f 22,00-26,50; prima kwaliteiten tot f 30,00; capucijners op monster tot f 34,50; bruine bonen - boeren- schoön - volgens monster f 55,00- 63,00. 's-HERTOGENBOSCH, 20-11. - Voor hot gerechtshof tc 's-Hcrto- genbosch heeft maandag in hoger beroep terecht gestaan de 25-Jarlgc K. G. W. M., die op 10 mei 1960 het 16-jarlgc Vcnlose meisje Joke van Groenendaal om het leven gc- bracht heeft. M. was ontvlucht uit een psychiatrische inrichting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2