DE ZIERIKZEESCHE COURANT SOEBANDRIO IN V.N. OVER „CONSTRUCTIEVE VOORSTELLEN" INZAKE NIEUW-GUINEA Voorstel van India BEN BELLA BE-EINDIGT HONGERSTAKING Onaanvaardbaar Oud privilege Vermiste Nederlandse ambtenaar in Nieuw-Guinea gevonden Besprekingen tussen Kennedy en Adenauer Guinea over Nieuw-Guinea DINSDAG 21 NOVEMBER 1901 118 jaargang No. 19079 zierikzeeschesnieuwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6c Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zeven punten voor een „eervolle oplossing" VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 20-11. Dc Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft maandag aan de Alge mene Vergadering zeven „constructieve voorstellen aangeboden, om te komen tot een eervolle oplossing" van de kwestie Nieuw-Guinea. De zeven punten van Subandrio's voorstel luiden: Bij beide partijen moet de op rechte wil en vastberadenheid bestaan om te komen tot een nieuwe geest van samenwer king, zonder welke elke con cessie van Indonesische zijde verkeerd zou worden uitgelegd en opgevat als een teken van zwakheid. 2 Indien het voorgaande door beide partijen wordt aanvaard als grondslag voor een toena dering, zou de Nederlandse be reidheid om van haar bevoegd heden in West-Nieuw-Guinea af te zien, ten volle kunnen worden benut voor het welzijn van de bevolking aldaar, voor de oplossing van het geschil en voor een hervatting van een vriendschappelijke samenwer king tussen Nederland en In donesië. „Wij nemen nota van - en er kennen de verplichtingen, die de Nederlandse regering se dert 1950 op zich heeft geno men jegens de bevolking van West-Irian, in zoverre deze verplichtingen dienstig zijn voor het welzijn van deze be volking en kunr.en leiden tot vriendschap tussen Indonesië en Nederland", aldus Soeban- drio. A „Door het uit de weg ruimen van de hinderpaal, die in de weg staat aan het opgeven door Nederland van het com plete gezag in Indonesië, is Nederland in de gelegenheid, zijn officiële en officieuze be loften in te lossen, dat het voormalige Nederlandsclndië, een nationale eenheid vormt". Het zijn deze verplichtingen van na 1950 en de beloften van voor dat jaar - onder meer de overdracht in werjcelyke zin van de volledige soevereini teit over Indonesië - die zon der twijfel op gelijke wijze door beide partijen zijn te in terpreteren en te formuleren,- als deze partijen maar de vaste wil hebben ,om te komen tot een schikking op eervolle voor waarden. Indonesië is „in beginsel be reid tot onderhandelingen met Nederland", zoals deze zijn voorgesteld door enige leden van de Algemene Vergadering. „Indien voor een eervolle op lossing als vorenbedoeld, een tijdelijke periode nodig is waarin de V.N. een aandeel zouden hebben, zal Indonesië daaraan zijn volle medewer king en steun verlenen". Beide partijen moeten zich ont houden van daden of pogingen, die zouden kunnen worden op gevat als een eenzijdige stap, welke zou vooruitlopen op een oplossing van het gesschil in zijn eigenlijke samenhang. De delegatie van India in de V.N. heeft maandag aan de Assemblee officieel een voorstel ingediend voor een hervatting van het over leg tussen Indonesië en Nederland in de kwestie Nieuw-Guinea. Dit overleg zou moeten geschieden on der auspiciën van de voorzitter van de Assemblee der V.N. PARIJS, 20-11. De Algerijnse op standelingenleider Ben Bella en vier andere ministers van de voor lopige Algerijnse regering, die zich in Franse gevangenschap bevinden hebben maandagavond hun hon gerstaking beëindigd. Zij hebben negentien dagen achtereen gewei gerd voedsel tot zich te nemen. Eerder op de dag hadden reeds alle andere Algerijnse gevangenen hun hongerstaking beëindigd, na officiële Franse garanties dat zy als politieke gevangenen zouden worden behandeld. De advocaten van de gevangen Algerijnse leiders hadden ver klaard, dat de staking de aandacht heeft willen vestigen op het feit, dat Ben Bella c.s. gevangen, werden gehouden na een daad van pira terij, toen het vliegtuig waarin zij reisden, gedwongen werd in Al giers te landen, alsook uit solidari teit met de overige Algerijnse ge vangenen. Het Franse ministerie van justi tie maakte maandagavond bekend, dat de vier mannen van het zie kenhuis, waar zij thans verblijven, zullen worden overgebracht naar een herstellingsoord bij Parijs. Zij zullen daar worden verzorgd door Franse en Marokkaanse artsen. Hierover is gedurende enkele da gen door de Franse en Marokkaan se regeringen onderhandeld. In Parijs is men van mening, dat met het einde van dc hongersta king een belangrijke hinderpaa' vcor een sopedige voortzetting var de besprekingen over Algerië ui< de weg is geruimd. De onderhan delingen waren in juli van dit jaar afgebroken. Een beeld uit oost-Berlijn, waar niet Sinterklaas met zijn zivarte Pieten op de daken vertoeven, maar Vopo's en oost-Duitse arbeiders, om, zo als hier bij de Bernauerstrasse, nog meer prikkeldraadversperringen tussen oost en west aan te brengen. NEW YORK, 21-11. Nederland kan de maandagmiddag door India ingediende resolutie over Nieuw- Guinea niet aanvaarden. De woord voerder van de Nederlandse dele gatie ,die dit mededeelde, wees er op dat, met alle waardering voor de goede bedoelingen van India, aart de resolutie twee bezwaren kleven. 1. Van de daarin voorgestelde besprekingen wordt geen heil vex*- wacht, omdat Indonesië van dag tot dag herhaalt, dat het volledig vasthoudt aan de eis, dat het be stuur over West-Nieuw-Giiiner wordt overgedragen aan Indonesië Daartegenover is Nederland bereid dat bestuur over te dragen aan een internationaal orgaan. 2. In de ontwerp-resolutie var. India woi'dt in het geheel geen ge wag gemaakt van het recht van zelfbeschikking, noch van het in winnen van de mening der bevol king van Nieuw-Guinea. De wooi'd- voerder legde er de nadruk op, dal het juist gaat om de toekomst der Papoea's. BRUSSEL, 20-11. Een ge meenteraadslid van de Bel gische stad Brugge heeft voorgesteld als proef een vissersvaartuig in de Brit se territoriale wateren te laten vissen om na te gaan of een eeuwen geleden ver leend privilege aan de Brugse vissers nog van kracht is. Deze kwestie is de afgelopen jaren al en kele keren ter sprake geko men op de vergaderingen van de vroede vaderen van Brugge. Maar burgemeester Vandamme voelt niet veel voor het drieste plan. Hij geeft vooralsnog de voor keur aan „een nieuw en grondig onderzoekDe geschiedenis van het „pri vilegie der visscherie" gaat terug tot het midden van de 15e eeuw toen koning Karei II uit Engeland moest vluchten en jarenlang een toevlucht zocht in Brugge. Fiscale verlichting werkende gehuwde vrouw DEN HAAG, 20-11. Over het al gemeen heeft het ontwerp van we' „fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw een gunstig onthaal in de vaste commissie voor financiën in de Tweede Kamer gevonden. Toch worden in het voorlopig verslag op dit ontwerp enige vra gen inzake misbruik maken van dc voorgestelde regeling gesteld. Eer Ier voornaamste betreft het over schrijven van nevenfuncties var (en man op zijn echtgenote, waar- loor hogere belastingverlichting kan worden bereikt. Een andere vraag betreft het op nemen van een gehuwde vi'ouw air medewerkend vennoot in een firm? )f commanditaire vennootschap -angs deze wegen zou wellicht ooT nftrek tot f 2.000,- inkomen moge lijk worden. Prinses Beatrix bezoekt internationale organisaties DEN HAAG, 19-11. H.K.H. Prin- ses Beatrix is vanmiddag met de Fokker Friendship van Soesterberg vertrokken voor een onofficieel studiebezoek aan de internationale organisatie te Straatsburg, Parijs, Luxemburg en Brussel. Zij wordt vergezeld door haar studievriendin mej. mr. O. A. J. Fasting en door haar particuliere secretaresse mej. M. C. C. Wijnen. Vorig jaar heeft prinses Beatrix reeds een onofficieel studiebezoek aan de internationale organisaties te Genève gebracht. H.K.H. hoopt begin december in ons land terug te zijn. Sint Nicolaas is weer in Nederland. Hij komt in de i gemak. Vandaar zijn ongedwongen contact met jeug- grote stadscentra, maar vergeet ook de provincie dige Volendammertjes, die geen spoor van angst ken- niet. Sterker, Sint gevoelt zich daar het best op zijn nen voor Sint en zijn zwarte knecht. Herleefde hoop voor Michael Rockefeller DEN HAAG, 20-11. De in Neder lands Nieuw-Guinea vermiste amb tenaar Wassing is terecht. Het gouvernement te Hollandia deelt mede: De met hulp van de Marinelucht vaartdienst en patrouillevaartuigen ingezette reddingsactie resulteer den zondagmiddag om vier uur (pl. Nieuw-Guinea tijd) in het signale ren door een vliegtuig van een drenkeling op een omgeslagen prauw. Vaartuigen die met de meeste spoed naar de plek werden gediri geerd, konden deze niet voor het nvallen van de duisternis berei ken. Gedui-ende de nacht ging het contact verloi'en, doch maandag morgen vroeg werd de drenkeling waargenomen op 22 mijl uit de kust. Om negen uur (pl. Nieuw Guinea tijd) werd de heer Wassing in goede welstand aan boord van een ma rinevaartuig genomen. Volgens zijn verhaal zwom de heer Rockefeller r. zondagmorgen om acht uur tpl. Nieuw-Guinea tijd) drijvende op :.wee jerrycans naar de kust nabij le monding van de Eilandenrivier, loch of deze de kust bereikte, is ïem niet bekend. Bedoelde stx-eek s onbewoond. De opsporingswerk- lamheden. worden voortgezet. Ook de Australische regering heeft hulp geboden in de vorm van een Cataixne-vliegboot. Nederlandse autox-iteiten in Hol- andia zeiden dat er „goede hoop'- s dat Michaël Rockefeller veilig dc xust bereikt heeft. SAN FRANCISCO, 20-11. Pre- ;ident Kennedy heeft gouverneur Rockefeller de bijstand aangeboden op Moord zwakzinnigen BERLIJN, 20-11. Een rechtbank in west-Bex-lijn heeft twee oud politiemannen tot dwangarbeid ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op zwakzinnigen, ge pleegd tijdens de oorlog. De 65-jarige Eduax'd Zembok, destijds hoofd van het politiebu reau in Ott-Machau, in Silezië, werd veroordeeld tot drie-en-een- half jaar dwangarbeid wegens me deplichtigheid aan de dood van 24 patiënten van de inrichting voor geestespatiënten, gepleegd in april 1945. Hij had voor dit doel zijn re volver geleend aan een nazi-func tionaris, wiens eigen munitie reeds op was. De 62-jarige Alois Achtelik kreeg drie jaar dwangarbeid, omdat hij het hoofd van de inrichting had ge holpen bij het vergiftigen van het merendeel der patiënten. van het ministerie van nationale defensie en elke andere Ameri kaanse overheidsinstantie, bij de nasporingen naar zijn zoon. Het vliegtuig, waarmede gouverneur Rockefeller reist, zal tussenlandin gen maken-op Honolulu en Tokio. Jager doodde zijn beste vriend BRUSSEL, 20-11. Tijdens een jachtpartij in de Ardense bossen bij Dinant heeft zich zondag een noodlottig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 65- jarige Belgische industrieel uit Bergen, Armand Soucy. Een van de jagers hoorde gerit sel in het kx-eupelhout. In de ver onderstelling, dat het een ever zwijn was legde hij aan en lostte een schot. De kogel doodde echter zijn beste vriend, die tijdens het overbrengen naar een ziekenhuis overleed. De jager meldde zich onmiddel lijk bij de politie, die een onder zoek heeft ingesteld. Dit is Michael Rockefeller, de 23- jarige zoon van de gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller, die in het binnenland van Nederlands Nieuw Guinea is vermist. Hij maakte deel uit van een Amerikaanse antropologische expeditie, welke veel filmopnamen heeft gemaakt, o.m. in de Baliem- vallei. b De secretaris van de socialisti sche partij in Algiers, William Le vy, is maandagavond in de volks wijk Bab-el-Oued door onbekende daders neergeschoten en gedood. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het meest verfijnde genoe gen is: het een ander te be reiden. WASHINGTON, 20-11. President Kennedy en Bondskanselier Ade nauer hebben maandag in het Witte Huis hun eerste besprekingen ge houden. Aan het onderhoud waren langdurige besprekingen tussen Westduitse en Amerikaanse raad gevers voorafgegaan. De conferen tie zal vandaag (dinsdag) worden voortgezet. Woordvoerders van beide partij en verklaarden in een gezamenlijk communiqué dat de twee regerings leiders gedurende een uur en drie kwartier, slechts in tegenwoordig heid van tolken, met elkaar gespro ken hebben. Daarna namen de le den van beide delegaties gedurende een kwartier aan het onderhoud deel. Volgens de woordvoerders hebben de staatslieden de huidige toestand in Berlijn en de betrek- ringen tussen hun landen bespro ken. NEW YORK, 20-11. De vertegen- voordiger van Guinea in de Alge- nene Vergadering, Lcon Maka, reeft gezegd, dat de Nederlandse voorstellen ten aanzien van Nieuw- Tuinea „geenszins een getrouwe oepassing zyn van het beginsel /an zelfbeschikking, doch integen- leel ten doel hebben de Verenigde Vaties te betrekken in manoeuvres lie bedoeld zyn om V.N.-ledcn te vernietigen". Hy voegde hieraan oe: „Mijn afvaardiging verwerpt vl deze manoeuvres van het nieuwe kolonialisme". Maka zei verder dat Pox-tugal in Angola, evenals Fx-ankrijk in Alge rië, een „uitroeiingsoorlog" voerde, waaraan een einde moest komen. Belgische kotter gezonken IJMUIDEN, 20-11. 135 mijl ten west-noord-westen van Den Helder zijn de Belgische kotter Ostende 187 „Jules Denye" (81 ton) en de Engelse treiler „Fulham 8" met el kaar in aanvaring gekomen. De Belgische kotter is gezonken. De bemanning is door de Britse treiler gered.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1