DE VERDWENEN KASSIER 1,50 Het 's Gravensteen werd (beginman zestiende eeuw) belachelijk goedkoop gebouwd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 No. 19078 Gebouw zonder steigers Vroegere Vierschaar voml hier onderdak ZIERIKZEE, november. - Het is by na een uitzondering als er geen stedelijk monument in de steigers staat. Zo'n uitzondering vormt nu het 's Gravensteen, waarop men nog een „vrü zicht" heeft Het 's Gravensteen staat al zo'n kleine veertig jaar ongebruikt en behalve de padvindsters zijn er geen „insti tutionele bewoners" die de ruimten van het gebouw vullen. De geschie denis intussen is interessant genoeg om er even by stil te staan. Het eerste gebouw stamde uit de tyd dat Zierikzee werd uitgelegd in oostelijke richting, in het midden der veertiende eeuw. Er werd toen een „Steen" opgetrokken, waarin later de vierschaar werd gevestigd. In een stuk van 1358 staat te le zen: „dit es dat tghevanghenhuys tot Zierixe ghecost heeft te maken, dat de rentemeyster bestede te ma ken onde te beghinnen XII daghen in Julio anno LVIII". Het eerste 's-Gravensteen werd evenwel snel door do tand des tijds aangetast en na 165 jaar verkeerde het gebouw in een vervallen toe stand, zodanig dat met de bouw van een nieuwe gevangenis moest worden begonnen. Het gebouw - zoals we het thans dus kennen - het tweede 's-Gravensteen, werd opgetrokken in de jaren 1524-1526 en het kostte omgerekend in de va luta van nu ongeveer f 4000. Men weet zelfs nog wat er allemaal voor het 's-Gravensteen werd gebruikt, nl. 242.500 Hollandse stenen, 425 plavuizen, 8000 „coppelsteenen", ar duinsteen en witte Brusselsteen. Bestek en tekening van de voorge vel waren van de Antwerpse steen houwer meester Harman van Aeken, die voor zijn moeite, reizen en werk f 111 kreeg. De totale kos ten van koop en vracht van steen inclusief de beloning van de steen houwer bedroegen f 521,05. Enkele prezen Hier zijn nog enkele prijzen: kalk en tras f 259,40; houtwerk f 586,75; tien grote Wezelse balken f 115,85; ijzerwerk f 321,87; latten, lood, tichelstenen enz. f 321,87; glazemakers- en schilderwerk i 27,37. Het glas in lood kostte vier vijf cent per voet. Aan arbeids loon en kosten van toezicht werd i 932,22 uitbetaald. Geen wonder want de metselaars verdienden 20 ix 30 cent per dag; de timmerlieden 20, 25 ix 30 cent per dag. De opzich ter Albrecht Colinsz verdiende f 76,80. De schattingscommissie van het oude gebouw, bestaande uit drie personen, verdiende f 3,35. In het gebouw bevond zich een gij zeikamer en een herenkamer. Uit het 's-Gravenhof werd de vierschaar naar het 's-Graven steen overgebracht. De vier schaar vergaderde in het voor vertrek aan de westzijde. Lijf straffen werden - gelijk be kend - op een schavot voor het 's-Gravensteen ten uitvoer ge legd. Het treurmaal Ter dood veroordeelden kregen aan de vooravond van hun execu tie een maaltijd aangeboden, waar van zij zelf de samenstelling moch ten kiezen. Aan het „treurmaal" zaten, behalve de veroordeelde aan, de baljuw, de burgemeeester, de president der thesaurieren, een predikant, een ziekentrooster, de stadsbouwmeester en de procu reurs. Op 5 maart 1739 werd de pijnlijke gewoonte van het treur maal afgeschaft. Maar het geselen, VROUWENBONDEN MAKEN HUN MENING KENBAAR Meningen over dienstplicht voor meisjes lopen sterk uiteen Gelijk gemeld is vorige week te Utrecht een algemene vergadering gehouden van de Nationale Vrou wenraad. Verschillende leden heb ben op deze vergadering hun me ning kenbaar gemaakt inzake een eventuele dienstplicht voor meisjes. Onder dienstplicht werd in het al gemeen verstaan, de plicht om enige tyd in de verzorgende be roepen werkzaam te zijn. De meningen over dit onderwerp liepen nogal uiteen. Een vertegen woordigster van de bond van vrou welijke studentenverenigingen zei, van oordeel te zijn, dat de dienst plicht voor meisjes geenszins als middel mag worden gebruikt om eventuele hiaten in het regerings beleid te dekken. Zij vond het tegelijkertijd wen selijk voor vele groeperingen van meisjes, door enige tijd maatschap pelijk werkzaam te zijn, beter voor bereid en meer levenservaren de latere taak te aanvaarden. Een af gevaardigde van de nationale bond van verplegenden verklaarde, dat de dienstplicht voor meisjes een revolutie zou betekenen in het ge hele maatschappelijke bestel. Zij vroeg zich af of het juist is, door dienstplicht tegemoet te komen aan het gebrek aan hulp in de ver zorgende beroepen. Het bedrijfsle ven zal er volgens haar niet geluk kig mee zijn, wanneer alle meisjes tussen de achttien en een en twin tig jaar aan het arbeidsproces ont trokken worden. Sprekende over de verpleging, merkte zij op, dat men in deze sector behalve met een kwantitatief ook met een kwa litatief tekort kampt. Daarom pleit te zij voor een selectie bij zo'n dienstplicht. Er zijn, volgens haar, intelligente en goed onderlegde meisjes nodig. Zij is er van over tuigd, dat zulk een dienstplicht in het bijzonder - vormend zal werken. Hervormd standpont De hervormde vrouwengroep, de C.J.C.F., staat op het standpunt, dat de dienstplicht voor het meisje alleen maar kan gelden voor de verzorgende beroepen. De leden van de groep achten het echter minder gewenst, dat meisjes, die zich weinig voor de verpleging in teresseren worden gedwongen hier werkzaam te zijn. De groep i9 voor de instelling van een verplicht cur susjaar, waar de meisjes gecon fronteerd worden met huishoude lijke problemen. Wanneer de vrouw dezelfde rechten als de man wil hebben, moet zij eveneens de plich ten op zich nemen, aldu9 de her vormde vrouwengroep. De Neder landse bond van plattelandsvrou wen vindt dat het afstand doen van tijd ten behoeve van de ge meenschap juist is. Men staat ech ter geheel afwijzend tegenover mi litaire dienstplicht voor het meisje. Ook fabrieksarbeid wil men uit sluiten. Een vertegenwoordigster van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen zei, dat nu de vrouw na genoeg dezelfde rechten heeft als de man, het goed is dat het meisje beseft, dat zü ook plichten heeft. Naast dienstplicht voor jongens is er, zo verklaarde zy, een dienende plicht voor meisjes. Zij vindt het raadzaam nu al meisjes van mulo- en middelbare scholen vertrouwd te maken met lichte verplegingswerkzaamheden, onder andere door de leerlingen één middag per veertien dagen in een verpleeginrichting of bejaar dentehuis te laten werken. Naar de mening van de vrijzin nige hervormde vrouwen federatie zijn er onder haar leden weinig principiële voorstanders van dienst plicht voor het meisje, men ver werpt dit op praktische gronden. Het bestuur van de federatie vraagt zich af of niet het gevaar dreigt, dat het ene personeelstekort wordt bestreden, terwijl elders tekorten ontstaan. Het zou, volgens dit be stuur, doeltreffender zijn zich tot het jonge Nederlandse meisje te richten met een oproep zich een jaar vrijwillig in te zetten daar waar dat nodig mocht zijn. Van vrijwillige krachten kan men ver wachten, dat zij hun best zullen doen. Met dit jaar vrijwillige ar beid zou de gemeenschap ten zeer ste gediend zijn, aldus de federatie van vrijzinnige hervormde vrou wen. De vliegsnelheid van trekvogels De vliegsnelheid van trekvogels is over het algemeen moeilijk vast te stellen. Aan de westkust van Jutland echter krijgen de geleerden in de herfst een prachtige kans waarnemingen te doen, aangezien de vogels die uit het noorden ko men op trek naar het zuiden, pre cies de kustlijn volgen. Men heeft die kans aangegrepen en een stuk van precies een kilometer langs de kust afgezet. Aan belde einden van dit proeftraject posteerden zich waarnemers, voorzien van een ra dioverbinding en stopwatches. Er waren lieden bij elke groep die slechts de tijd opnamen, anderen die de grootte van de zwerm, de windrichting en windsterkte vast stelden. Op die manier kreeg men een schat van prachtige gegevens. Rekening houdende met diverse faktoren werd steeds precies de vliegsnelheid berekend. Van groepen scholeksters bere kende men dat hun hoogste snel heid 72,9 km. per uur bedroeg en de laagste overtreksnelheid precies 41 km. per uur. Heel interessant was, dat de waarnemingen geheel in overeenstemming waren met de theorie van de Engelse vogelkun- dige Meinertzhagen, en wel dat de snelheid van de trekkende vogels groter is, naarmate de zwerm waarin ze vliegen groter is. m De laStste dagen is het aan ze ven Oostduitsers gelukt naar West- Berlijn te ontkomen, aldus heeft de Westberlijnse politie meegedeeld Een man, die naar West-Berlijn wilde vluchten, is door de Oostduit- se politiemannen gegrepen. brandmerken, te pronk stellen, op hangen en onthoofden gingen nog door op het schavot voor het bor des. Restauraties In het gebouw waren de kamers voor de gevangenbewaarder, de baljuw en de rentmeester be-oos ten Schelde. Een kelder in het ge bouw was jarenlang in gebruik als wachtlokaal voor het zakkedra gersgilde. De voorgevel van het huis heeft ankers, die herinneren aan wapen figuren van het Bourgondische en Oostenrijkse Huis. Ernstig gevaar voor afbraak van het gebouw werd voorkomen door burgemeester mr. J. P. N. Ermerins (tachtiger jaren van de 19e eeuw). Veel later werd het gebouw nog grondiger geres taureerd en nog altijd behoort het tot de schoonste sieraden van Zie rikzee, waarop menige film reeds is verschoten. Ingezonden mededeling Kloosterbalsem zuivert en heelt de wond, bevordort de groei van een nieuwe huid. Heilzame, diepwerkende KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek in 1 potje KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HARDENBERG. - De 51-jarige timmerman J. H. D. uit Harden- berg heeft, tijdens werkzaamheden op het dak van een fabrieksgebouw zijn evenwicht verloren en is van het dak gevallen. Dë man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn nek brak. Hij was op slag dood. RAALTE. Op de rijksweg Zwol- le-Almelo onder Raalte is de 65- jarige vertegenwoordiger H. H. uit uit Holten, bij een auto-ongeluk op slag gedood. DANTUMADEEL. - In Driesum (Friesland) is een jonge vrouw op een bromfiets door een vrachtauto met aanhangwagen aangereden en om het leven gekomen. Zij was op slag dood. IJSSELMUIDEN. Op de Grafhor- sterweg in IJsselmuiden is het 9- jarige meisje P. van den B. door een personenauto gegrepen. Ze stak plotseling met haar fiets de rijweg over. Het meisje was op slag dood. De chauffeur van de auto treft geen schuld. AMSTERDAM. In de Beurs van Berlage te Amsterdam zal in het begin van het volgend jaar een centrum voor industriële vormge ving worden gevestigd. De voor naamste ruimte die dit centrum in beslag zal nemen wordt de grote zaal, waarin thans nog de graan- beurs wordt gehouden. EDE. De politie te Ede heeft de chauffeur aangehouden van de vrachtauto met aanhanger die, links op de weg rijdend, een in de berm geparkeerde legervrachtauto ramde op de Apeldoornseweg bij Otterlo. Bij dit ongeluk kwam de 21-jarige soldaat G. K. uit kamp Wittenberg om het leven. De bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen reed na de botsing door. DEN HAAG. Op het internatio nale filmfestival te San Francisco is aan de Nederlandse film „Het huis" van Louis A. van Gasteren, een onderscheiding toegekend als de „best creative experimental film". Spaaroverschot in oktober 1961 Bij de plaatselijke spaarbanken is in oktober 1961 een totaal bedrag van f 136,2 miljoen gestort en f 126,8 miljoen terug betaald. Het spaaroverschot van de afgelopen maand bedraagt derhalve f 9,4 mil joen, tegen f 11,5 miljoen in sep tember en f 13,5 miljoen in oktober 1960. Het gezamenlijke spaaroverschot over de maanden januari tot en met oktober is f 263,5 miljoen, een bedrag dat hoger is dan het over schot over het gehele jaar 1960, dat in totaal f 255,7 miljoen beliep. Het inleggerstegoed van spaar banken die onder toezicht staan van de Nederlandse Spaarbank- bond bedroeg per ultimo oktober 1961 f 3.104, 9 miljoen. TELEVISIEMARKT VIEL TEGEN Daling in omzetten en bedrijfsresultaten bij Philips AMSTERDAM, 16-11. - Biykens de cyfers over het derde kwartaal van de N.V. Philips gloeilampen fabrieken te Eindhoven moet een daling worden geconstateerd zowel van de omzetten als van het be- dryfsresultaat. In het derde kwar taal is dit resultaat in procenten van de omzet gedaald tot veertien procent. In het derde kwartaal van 1960 was het nog 18,1 procent. Ervan uitgaande, dat 18,1 procent door het bedrijf bijzonder hoog werd ge acht, wordt het verschil van circa vier procent als volgt verklaard: anderhalf a twee procent uit de omzet, die is tegengevallen. Daar door ontstaan er budgetverliezen. Voorts zijn prijsverlagingen toege past b.v. in transistors, zulks in verband met de marktpositie. Over de gehele linie is men ech ter in Eindhoven volstrekt niet te leurgesteld. Twee faktoren zijn in het spel: 1) de televisiemarkt is te gengevallen; 2) in de telecommuni catie heerst personeelsgebrek. Hier door ontstond stagnatie in de afle vering van orders. De stijging van de voorraden is in belangrijke ma te te wijten aan de t.v.-sector. De omzet van t.v.-toestellen is aan het herstellen, maar die van onderde len blijft nog sterk achter. Men meent bij Philips dat het vierde kwartaal tot een beter be- drijfsresulaat in percenten van de omzet kan leiden op grond van te verwachten hogere omzetten. Men ziet geen enkele aanwijzing tot het nemen van radicale maatregelen. Wat de andere produktiegroepen betreft, deze hebben overal aan de verwachtingen beantwoord met 'n omzetstijging van zeven procent. Feestavond als ys zou uitblyven Zierikzeesche IJsvereniging hield algemene ledenvergadering Vrijdagavond vond in de koffie kamer van het „Huis van Nassau" de jaarlijkse algemene ledenverga dering van de Zierikzeesche IJs vereniging onder voorzitterschap van de heer B. J. Franke plaats. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst, doch dat is, zoals het plaatselijke blad enige dagen geleden reeds constateerde, een algemene kwaal. De voorzitter deelde de vergadering mede dat het Gewest Zeeland van de K.N.S.B. ge hoor had gegeven aan het verzoek van de vereniging om ter gele genheid van het vijf-en-zeventig jarig bestaan van de Zierikzeesche IJsvereniging vorig jaar, de provin ciale kampioenschappen lange baan 1961-1962 op de banen van de Zie rikzeesche IJsvereniging te doen verrijden. Tevens ligt het in de be doeling van de vereniging om nog enkele andere festiviteiten, zoals een gecostumeerd ij sfeest, te orga niseren. Mochten de festiviteiten op de ijsbaan wegens gebrek aan ijs niet doorgaan, dan zal er aan het einde van het seizoen een feestavond ge organiseerd worden. Voorts werd onder de loep ge nomen de trainings-mogelijkheid voor jonge hardrijders. Momenteel vindt deze te Middelburg plaats. In verband met het tijdstip en de ver binding is het voor de Zierikzee sche IJsvereniging zeer bezwaarlijk om daaraan te laten deelnemen. „V uurwerk-beperking' in Den Haag DEN HAAG, 17-11. - In verband met het ieder jaar terugkerend aan tal ongevallen hebben burgemees ter en wethouders van Den Haag in een bekendmaking het gebruik van vuurwerk rond het jaareinde aan banden gelegd. Van 20 novem ber 1961 tot 3 januari 1962 is het in Den Haag verboden vuurpijlen, voetzoekers met grotere diameter dan negen millimeter en langer dan vijf-en-zestig millimeter (voetzoe kers nos. drie en hoger) en „lucht huiiers" af te leveren, uit te delen, in voorraad te hebben en op de openbare straat bij zich te dragen. Wanneer er in zuid-west-Neder land een kunstijsbaan zal zijn, die mogelijkheid is niet uitgesloten, en de dijkverbinding tot stand zal zijn gekomen zal de training van meer belang voor de vereniging worden. De agendapunten werden in een vlot tempo afgehandeld. Het jaar verslag van de sekretaris en het jaarverslag van de penningmeester werden goedgekeurd. Tot bestuurs leden werden herkozen mevrouw R. Timmerman-Minkema en de heer W. Goedegebuure. De indeling van Goeree Overflakkee Gemeenteraden zyn tegen MIDDELHARNIS, 17-11. - De bevolking van Goeree-Overflakkee is verontrust over het wetsontwerp betreffende de her-indeling van de gemeente op dit eiland. Met dit wetsontwerp wordt de vierde po ging gedaan om Goeree-Overflak kee een andere indeling te geven. De eerste plannen dateren uit 1947. In 1951 kwam een tweede plan. Na de ramp, in 1953, werd het weer aanhangig gemaakt. Zes jaar later, in 1959, kwamen minister Toxopeus en zijn staf op het ei land, voor een bespreking met de gemeentebesturen in de diverse ge meenten, om het standpunt te ho ren inzake de grenswijzigingen. Daaruit resulteerde een voorstel om de dertien gemeenten terug te brengen tot vier. Van de 107 raads leden op Goeree-Overflakkee wa ren er toen slechts elf voor. Het huidige wetsontwerp behelst eveneens om van dertien gemeen ten vier nieuwe gemeenschappen te maken. In de gemeenteraden,' waar het tot dusverre is behandeld, was men tegen. Op zaterdag 25 no vember beleggen de drie protes tants-christelijke partijen te Dirks- land een protestvergadering, waar drie sprekers het woord zullen voe ren. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, heeft besprekingen gevoerd met de Zuidslavische president Tito. De minister brengt thans een bezoek van vier dagen aan Zuid-Slavië. NIEUW-GUINEA WIST V.... DATin 1605 het eerste Neder landse schip voor de Nieuwguinese kust verscheen, maar dat koloni satiepogingen tot 1850 mislukten en er dat jaar pas de eerste Neder landse grenspalen zijn geplaatst? DATNieuw-Guinea op één na het grootste eiland ter wereld is met een oppervlakte van 785.360 vierkante kilometer en met de ei landen aan de noordwest- en aan de zuidoostkust mee van 804.600 vierkante kilometer? Het grootste eiland is Groenland. DATer in dit enorme gebied slechts één dagblad verschijnt, de Nieuw-Guineakoerier, en dat dit blad pas is opgericht op 1 januari 1959? Voor die t\jd moest de be volking het nieuws van de dag le zen in een gestencild orgaan van het gouvernement. DATeen deel van het eiland van vulkanische oorsprong is en een groot gebied aan de kust ont staan is door omhoog geheven ko raalvormingen? DATDuitsland tot in de eerste wereldoorlog een kolonie bezat in het oostelijk deel van het eiland en dat dit gebied nadien is gesteld onder het bestuur van Australië? DATer in Klamono Vogelkop ook olie gewonnen wordt? DATNieuw-Guinea rijk is aan delfstoffen, zoals goud, steenkool, bruinkool, zilver, koper, ijzer, as best, chroom, talk en marmer? In het Australische gedeelte wordt bo vendien bauxiet gewonnen voor de fabricage van aluminium. DATde Papoea's er niet van mensenvlees leven, maar van sago en vis of van knolgewassen en dat van de Papoea-talen nog maar heel weinig bekend is? DATin Centraal Nieuw-Gui nea voor zover bekend plm. 72.000 Papoea's en slechts een veertig Eu ropeanen leven? En dat op een to taal van 325.000 bewoners ongeveer 10.000 Indonesiërs en 9.000 Euro peanen op het eiland verblijven? DATschelpen, sieraden en vee nog normale betaalmiddelen zijn op Nieuw - Guinea KERKNIEUWS Geref. Gemeenten HAAMSTEDE. - 'Donderdag 23 november aanstaande, 2.30 uur, hu welijksbevestiging door ds. A. Ver- gunst van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (wijk- gem. 20): J. Swijnenburg, Amers foort; te 's-Gravenhage (wijkgem. 33 in wording): E. L. Ruitenberg, Kralingen; te Wemeldinge (toez.): L. Boer, Haamstede. Aangenomen naar 's-Gravenhage (vakature J. J. Ph. Valeton): D. A. Cazemier, Zwartemeer. Geref. Kerken Bedankt voor Nijkerk (vakature W. Griffioen): Joh. Pasveer, Capel- le a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ouderkerk a.d. IJssel: P. N. Ribbers, Noordscheschut en P. van Zonneveld, Bennekom. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: K. de Gier, 's-Gravenhage. Bedankt voor Giessendam en voor Opheusden: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid. Feuilleton 10 Ze boog haar hoofd. „Ik ben dol op hem". „Waarom heeft uw oudste zuster dan een hekel aan hem?" Ze wierp met een ruk haar hoofd omhoog. „Hoe komt u aan die on zin?" „Kom, kom, zuster, ik heb ook wel een beetje mensenkennis. Laat ik het zachter uitdrukken: uw zus ter is niet dol op hem". Ze dacht even na. „Misschien niet zoals ik. Ikik ben zijn jongste en hij noemde mij wel eens zijn oogappel. Maar wij houden al lemaal veel van hem. Hij is toch onze vader?" Gert dacht een ogenblik na. „Zuster, ik heb uw moeder gespro ken. Hoe was de laatste twee jaren de verstandhouding tussen uw ouders?" Ze keek hem verstoord aan. „Heeft die vraag wat te maken met uw onderzoek?" Hij knikte. „Waarschijnlijk wel. Maar u hoeft al geen antwoord meer te geven. Ik begrijp voldoen de. Uw andere zuster heb ik nog niet ontmoet. Maar ik neem aan, dat u geheel anders bent dan zij en Cobie, is het niet?" „Och, onze karakters verschillen enigszins. Cobie heeft vroeger een akelige ervaring meegemaakt „Ik weet het, zuster. En ik kan me voorstellen, dat zij daardoor een andere kijk heeft gekregen op de mannen. Ik kan het haar niet kwalijk nemen. Maar om weer op door Frank van Falckenoort uw vader terug te komen. In een dorp als Dorringen kent men el kander tamelijk goed. U begrijpt ik moet een onderzoek instel len, dus vraag ik zo hier en daar. Uiteraard bij betrouwbare mensen. Zal ik u mijn conclusie eens zeg gen over het gezin van uw vader en moeder? Dan zal ik me heel voorzichtig uitdrukken. Uw vader zat onder de plak van uw moeder en waarschijnlijk ook onder die van uw oudste zuster. Kortweg gezegd: hij had thuis niets te vertellen. Daar was hij ondergeschikte. Op de Bank was hij een persoonlijkheid, had hij een vertrouwensfunctie en deelde hij min of meer de lakens uit. Wie zal het uw vader kwalijk nemen, dat hij liever op de Bank was dan thuis?" Ze kreeg opnieuw een kleur. „U hebt een vreselijke manier om iets te definiëren", antwoordde ze kort. Gert haalde zijn schouders op. „De waarheid klinkt niet altijd prettig, zuster. Overigens is mijn oordeel juist. Was het niet waar geweest, dan zoudt u me in de ha ren gevlogen zijn". „Ik ben niet zo agressief". „Ik heb uw vader niet gekend, maar ik neem aan, dat u meer het karakter van uw vader hebt, niet waar?" Ze knikte. „Ja, in bepaalde op zichten". „Zuster van der Haas, wat is uw oordeel omtrent het lot van uw vader?" Ze keek hem aan en stak even een vinger tussen haar boord. „Ik ik weet het niet. Ik kan me er geen voorstelling van vormen". „Was uw vader - naar uw me ning dan - het type om zelfmoord te plegen?" Ze schudde energiek haar hoofd. „O neehoewelik dacht.. nee, .dat zou vader nooit doen Overigens, waarom zou hij het doen? Neem aan, dat u gelijk hebt en dat hij liever op zijn werk is dan thuis, wat ik overigens nog be twijfel, waarom zou hij dan een eind aan zijn leven maken?" Ze dacht even na en Gert voelde opeens, dat ze haar woorden woog, alvorens ze uit te spreken. „Als hij nu ongelukkig wasmaar dat was hij zeker niet. Vader was erg gemakkelijk en paste zich eigen lijk bij iedere situatie aan. Hij was tevreden met alles. Hij was niet veeleisend en hield niet van uit gaan en zo. Wat ter wereld zou hem dan bezield hebben om er een einde aan te maken?" „Tja, zuster, ik moet natuurlijk met iedere mogelijkheid rekening houden. Wat veronderstelt u dan?" „Echt ,ik weet het niet. Misschien verongelukt „Dan zou intussen het stoffelijk overschot wel gevonden zijn". „Of verdronken". „Kon uw vader zwemmen?" „Niet voor zover ik weet. Nee, ik geloof het niet". „Weet u ook, of uw vader vijan den had?" „Vijanden? Waarom?" Gert haalde, zijn schouders op. „Waarom heeft een mens vijanden? Naijver, bijvoorbeeld. Jaloezie. Er zijn tal van motieven. Maar u hebt mijn vraag niet beantwoord". „Ik zou niet weten wie. Hier ze ker niet. Wij bemoeien ons eigen lijk met niemand". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5