SINGER J. DINGEMANSE DOELEMAN's BITTERKOEKJES De zelfbescherming Gevecht met slang MELK al: schoonheidsmiddel STAD EN PROVINCIE auiomaiic wereldnaam R. van der Bijl Knie-, kap- en ploeglaarzen VERTON's stofzuigers Van den Berge LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe trekkerband Het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie publi ceerde zyn bulletin over: De be proeving van de nieuwe Hofka Ny- labour banden. Deze beproeving vond plaats op de Oostwaardhoeve, het proefbe drijf van het I.L.R. te Slootdorp, en wel in het droge jaar 1959 en in het natte jaar 1960. Zowel de Nylabour-banden als de normale banden draaiden met alle werkzaamheden 1150 bedrijfs- uren (waarbij o.a. 25 ü/o transport- werk op de verharde weg, 24 u/o aardappel- en bietenoogst en 17 °/o ploegen). Als beoordeling wordt hierin het volgende vermeld: De Nylabour-banden onderschei den zich van de gewone opencen- terbanden door het profiel met ho gere en verder uiteenstaande kam men en het uit nylon-koordlagen opgebouwde karkas. Dit geeft de banden onder moei lijke omstandigheden een veel gro tere antislipwerking. Op droge grond zijn ze, wat anti slipwerking betreft, niet beter dan de gewone trekkerbanden. Ze ge ven dan wel een iets hogere maxi male trekkracht, maar bij normale trekkrachten is het percentage slip iets hoger dan bij gewone open center-banden. Dit is vooral op losse zandgrond het geval. Zodra de grond natter wordt, komen de voordelen van de nieuwe trekker banden tot uiting. Als het echt moeilijk wordt, zoals dit op bieten- land op natte klei het geval kan zijn, voldoen de banden uitstekend. Ze geven dan veel 'minder slip en 100 tot 200 kg meer trekkracht. De Nylabour-banden lenen zich ook bijzonder goed voor het gebruik op de verharde weg. Er treedt min der slijtage op dan bij normale open centerprofiel (Nylobour 5 6 mm afgesleten en de anderen vrij- De verschillende wapens en hun uitwerking Om iets te kunnen bestrijden, zullen we eerst dat iets moeten leren kennen. In het algemeen ge ven wapenen, en nu denk ik voor al aan bommen e.d., de volgende uitwerking: luchtdruk en luchtzui- ging, hitte, lichtflits, hittestraling, radio-aktiviteit, en, door de com binatie van alles, paniek. Brandbommen hebben als hoofd doel het verwekken van brand. Ik kan ze hier niet uitvoerig gaan be schrijven - de blokwachters van de organisatie Bescherming Bevolking dienen ze te kennen - maar noem er een paar. Fosforbom, oliebom, elektron-thermit-bom, brandplaat jes. Fosfor heeft de eigenschap te gaan branden, zodra het met lucht in aanraking komt. Heeft U bij de ontploffing stukjes fosfor op uw huid gekregen, probeer dit dan on der water van uw huid af te krab ben of leg er een nat verband op, dat U drijfnat moet houden!, en zoek een dokter op. Brandplaatjes bestaan uit met water bevochtigde lapjes met fos for, geplakt op celluloid. Zodra het water verdampt is, ontbrandt het fosfor, en daarmee ook het cellu loid. Deze plaatjes worden op het platteland uitgeworpen om gewas, heide, e.d. in brand te steken. De brisantbommen hebben de op dracht zoveel mogelijk druk te ver oorzaken, plm. 95 procent van hun kracht, bovendien is de scherfwer- king zeer gevaarlijk. Door de druk- werking ontstaan instortingen, met als indirekt gevolg branden door gesprongen gasleidingen, kortslui ting, enz. Ook hierom mogen flat bewoners vaak maar slechts het dagverbruik voor hun oliekachels op hun flat hebben. Er zijn brisant bommen met bepaalde eigenschap pen voor bepaalde doelen, maar ze verschillen in principe niet veel. Voordat ik de nucleaire bommen kort schets even een wapen, dat bijna alle anderen overtreft, name lijk het psychologische wapen. Dit is geen wapen in de zin van bajo net, bom, e.d., maar door middel van propaganda, valse berichten, angst zaaien, enz. het moreel van de bevolking breken. Alleen U nuchtere verstand kan hier weer stand bieden. Nu de atoombom, ik hoop er la ter nog een apart artikeltje over te geven, werd al beschreven in de toelichting door de B.B. huis- aan-huis verspreid. Ook hier weer de luchtdruk (plm. 50 procent van de totale kracht), lichtflits en hitte straling (plm. 35 procent) en daar bij nog de radio-aktiviteit ofwel radio-aktieve straling (plm. 15 pro cent). De bom van Hirosjima had een kracht van 20 K.T. is 20.000 ton T.N.T. en de straal van uit werking vindt U in de toelichting. Wanneer U nu een bom neemt die duizend maal zo zwaar is, een 20 M.T. is 20.000.000 ton T.N.T. moet U de straal van uitwerking met tien vermenigvuldigen, ofwel met de wortel 3, voorop gesteld dat de omstandigheden het allergunstigst Mogelijk mist U de V I's, V 2's, raketwapens, enz. Zij berusten al len op het principe van brisant bommen, mogelijk gecombineerd met brandbommen, maar bevatten naast een hevigere aardschok geen nieuwe elementen. G. G. KOPPIES Hoofd Zelf Bescherming te Zierikzee wel versleten - in genoemde pe riode) en de wegligging is goed; al dus het bovengenoemd Instituut te Wageningen. Men schrijft verder: „Dat de banden weinig versleten waren, blijkt ook uit de resultaten van de trekkrachtproeven in 1960". Wanneer het uit zo'n betrouw bare bron wordt vernomen, waar van men kan aannemen dat alles zéér objectief en neutraal is be handeld, kan men gerust zijn. Trouwens, de gunstige resultaten welke reeds in de praktijk zijn ver kregen, hebben dit volkomen be vestigd. KERKNIEUWS Geref. Kerken organiseren hulpactie DEN HAAG, 18-11. Deputaten voor de algemene diakonale arbeid van de Gereformeerde Kerken in Nederland hebben in hun vrijdag te Amersfoort gehouden vergade ring, op voorstel van de Commissie voor de Wereldhulpactie, verschil lende maatregelen genomen. Zo is onder meer besloten gelden te verstrekken voor warme maal tijden aan kinderen in Hongkong. Voorts zullen zij leidsters voor een christelijk jeugdhuis in Hongkong uitzenden. Inzake de hulpverlening aan Pakistan, waar de zending van' de Gereformeerde Kerken verken ningen doet, werd besloten, dat on der meer hulp zal worden verleend om te komen tot een christelijk technische school. Ook zal steun worden verleend aan verschillende agrarische projecten in dat land. SPORT VOETBAL Cluzona IZierikzee I 1-2 Viel reeds tegen Nieuw Borgvliet een verbetering in het Zierikzee- spel te constateren, zondag jl. tegen Cluzona (afkorting van Club Zon der Naam), werd dit verder beves tigd. De verdediging van Zierikzee, waarin Rossen de rechtsachter- plaats bezette, heeft zich met doel man Stoutjesdijk uitstekend ge weerd tegen de veelvuldige aan vallen der Schouwenaren. De lijst aanvoerders wisten slechts éénmaal succes te boeken door voor de rust uit een vrije trap rechtstreeks te doelpunten (1-0). Na de rust slaag den de hard werkende Schouwena ren er in de balans definitief in hun voordeel te doen doorslaan. Middenvoor Goedegebuure bracht beide doelpunten op zijn naam. Eindstand 1-2. VOETBAL K.N.V.B. Wyziging van de aanvangstijden op zaterdag 25 november a.s.: In tegenstelling tot de aankondi ging, geplaatst in het halve blad van dit nummer zijn de aanvangst- tijden der junioren wedstrijden: Zierikzee B I-Bruse Boys B I: 13.40 uur en Zierikzee B II-Bruse Boys B II: 13.40 uur. BRIDGE Bridgedrive „Mondragon" te Zierikzee De uitslagen van de op zaterdag jl. gespeelde wedstrijd zijn: Oneven groep: 1. de heer en me vrouw J. Volkeri 71% m.p,; 2. de heren A. Paauwe en P. ten Haaf 75 m.p. Even groep: 1. de heren"P. Rib- bens en L. Canters 84 m.p.; 2. dé heren M. de Regt en J. Th. Brou wer 87% m.p. Allen te Zierikzee. Bovendien werden er nog be schikbaar gestelde prijzen uitge reikt aan andere geclasseerde pa ren. De volgende drive zal plaats vin den op zaterdag 16 december a.s. MARKTBERICHTEN Eierprjjzen V.E.C.E. In de periode van 13 november tot en met 18 november werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V.E.C.E.) uitbetaald f 1,75 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren werd 1% cent per stuk min der uitbetaald. De negentienjarige Darryl Dan- dridge, die om een weddenschap een week lang in een slangenkuil in het Transvaalse slangenpark is gaan slapen, heeft vrijdag een wor steling gehad met een python die hem aanviel en wist het beest de nek te breken. Hij gaat door met zijn logeerpartij. DEN HAAG. Het comité van 240 Nederlanders, dat onlangs aan mi nister Luns een manifest ten guns te van de zelfbeschikking der Pa poea's overhandigde, heeft thans besloten het niet bij deze stap te laten doch voort te gaan met zijn aktie. De groep heeft daartoe de naam aangenomen „Comité zelfbe schikking Nieuw Guinea". Als de wekker afloopt springen (nou jaspringen eigenlijk niet) wij uit ons bed; wassen en aankle den is in een wip gebeurd. Even voor de spiegel, een laag crème op het gezicht, een paar aaien met de poederdons en dan de lippenstift. Wij zijn weer klaar voor onze dag taak. Ja, zó gaat het in vele gevalllen! Kleine ongerechtigheden als rim pels en vlekken worden deskundig verborgen onder poeder en crème. Maar, dat gaat maar korte tijd goed, op de duur kunnen derge lijke oppervlakkige schoonheids middelen het kwaad niet tegen houden. Want met het wassen van onze huid alleen zijn wij er niet. Er blijft meer vuil in de poriën achter dan u denkt en dit blijft verborgen onder de crème en de poeder. Daar komt later veel na righeid van. Wilt u dit voorkomen, dan dient u 's avonds een kwar tiertje aan uw huid te besteden. Wij beginnen met het gezicht'. Het dient goed gewassen te wor den, maar niet met een washandje, neen, met goede zeep en met de vingers masseren. Kunt u niet te gen zeep, dan kan ook een mengsel van kamferspiritus en alcoho lgoede diensten bewijzen. Ook een plak ci troen of komkommer kan de huid grondig reinigen. Een laagje nacht crème zal de huid behoeden voor uitdrogen 's nachts. Een centiliter Hoe raar het misschien ook mag klinken, maar een uitstekend schoonheidsmiddel is.melk, hoe eenvoudig dit ook lijkt. Een rood verbrande huid zal door melk da delijk verzacht worden. De door regen, kou en wind ruw geworden gezichtshuid wordt weer zacht en soepel door haar te betten met een watje, gedrenkt in melk. Afgeroomde melk kan bizonder goed gebruikt worden voor de ogen. Een badje van melk maakt ver moeide ogen weer beter. Bovendien groeiden de wimpers door het vet van de melk. Na zo'n behandeling kunnen wij met een gerust hart gaan slapen, we zullen ontwaken met een schone frisse huid en een lichte dagelijkse make-up dient dan om ons gezonde velletje te beschermen. Behalve het gezicht hebben onze ledematen ook geregeld verzorging nodig. Nu het koude jaargetijde weer komt, is het wel goed te we ten dat rode en ruwe handen weer blank en zacht worden, door ze met wat melk in te wrijven. Gezwollen hielen, die soms 's winters zoveel pijn veroorzaken, worden 's avonds ingesmeerd met wat jodiumtinc- tuur. Verzorg uw huid goed, het is van het grootste belang. Melk kan uw trouwe helper zijn! SONJA. BRUINISSE De leerlingen van de Chr. Huishoudschool te Bruinisse doen mee aan de Anti Honger Aktie „10 x 10". BROUWERSHAVEN De door de leerlingen der 5e en 6e klas der openbare lagere school gehouden verkoop van kin derpostzegels heeft het mooie be drag opgebracht van f 370. MIDDENSCHOUWEN De heer D. D. Jumelet W.A.z. te Bruinisse, ambtenaar ter secre tarie Middenschouwen, slaagde op het te 's-Gravenhage gehouden exa men gemeentefinanciën I (eerste gedeelte). Duur plaatje Een fotograaf uit Warren- ton in Virginië heeft 3500 dollar gekregen voor een foto waarop de echtgenote van president Kennedy, Jacqueline, van een paard valt. De foto is gekocht door een weekblad met een grote oplage. Het Witte Huis had toestemming voor de publi- katiegegeven. De Sowjet-Unie is van plan, in januari aanstaande waarschijnlijk, een man rond de maan en terug te sturen, aldus is zaterdag uit be trouwbare bron in Moskou verno men. AMSTERDAM. Een felle uit slaande brand heeft in de afgelo pen nacht het middendeel van de grootste loods op de scheepswerf „Het Fort" van de fa. G. de Vries Lentsch Amsterdam-Noord in de as gelegd. PARIJS. De Marokkaanse minis ter van Binnenlandse Zaken Gue- dira heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat een Marokkaans voorstel om Ben Bella en de andere Algerijnse opstandelingenleiders die in hongerstaking zijn, over te bren gen naar een partikulier ziekenhuis onder Marokkaans toezicht, bij de Franse regering een „uiterst guns tig onthaal" heeft gevonden. ADVERTENTIES m/ii (JL mfy if 1 p y* it IA50 P 1. Gemakkelijke voorsluiting, uitstekende pasvorm. Wit San- for poplin - cup C, D, E - Cup C 925 2. Flex-Front-corset (baleinen zelfs bij het bukken niet te voelen) zalm. wit Er komen weer: (volgens recept van meer dan een eeuw oud) Heerlijk van SMAAK en TAAI Wij hebben voor U een speciale „FEESTDAG-AANBIEDING" 250 gr. Doeleman's Bitterkoekjes (cellofaan verpakt), f 1,25 <1,00 Totaal 1 gegalvaniseerd vertind emmertje Tijdelijke Feestdag-reductie 2,25 I 1,00 Blijft I 1,25 Stort f 1,25 op gironummer: 223555 met vermelding van de naam van uw eigen winkelier en Bitterkoekjes emmertje worden U franko thuis afgeleverd (meerdere pakketten toe gestaan.) (Gironummer ten name van „M.C.D." - Zierikzee.) Aflevering geschiedt vanaf 28 November. de machine met een Singer heeft u reeds vanaf f 252,- voorzien van alle mogelijkheden I Alleen Singar-naaimachines bij ZIERIKZEE DAM 21 TELEF. 01110-2750 Anker kwalitcits- horloges 17-steens 21-steens 25-steens 30-steens 57-steens De nieuwste modellen! Appelmarkt Zierikzee Telefoon 2664 verkrijgbaar bij: schoenhandel v/h Smallegange Meel straat 3 Telefoon (01110) 2488 Zierikzee Philips Contante prijs f 145, Eerste betaling f 35, Restant 12 maanden èt f 10,60 Techniscli-Bureau Zevenhuisstraat 6 - Zierikzee Telefoon 2962

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3