Het LE.I. gaat enquête instellen te Zierikzee en Bruinisse Laatste nieuws DE MOSSEL- EN OESTERCULTUUR Aantal werkgevers en werknemers wordt bezocht gen als in Op verzoek van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal het Landbouw - Economisch Instituut een onderzoek instellen naar de oester- en mosselcultures. Aanlei ding tot dit verzoek is de wens van de beleidsinstelling om, in verband met de afsluiting van de zeegaten, een beter inzicht te verkrijgen in de positie van de oester- en mos selcultures. Alvorens het onderzoek toe te lichten, is het ter voorkoming van misverstand wellicht goed, eerst iets te zeggen over de taak van het L.E.I. in het algemeen. Het L.E.I. is een onafhankelijk instituut, dat uitsluitend onderzoek verricht ten behoeve van de Nederlandse land bouw en visserij. Het L.E.I. houdt zich dus niet bezig met het voeren van beleid, noch ten behoeve van de overheid, noch ten behoeve van het bedrijfsleven. Wel tracht het L.E.I. door middel van onderzoek bouwstenen aan te dragen, waar door het beleid van overheid en bedrijfsleven beter kan worden ge fundeerd. Het zal duidelijk zijn, dat het L. E.I. voor zijn verschillende onder zoekingen de medewerking nodig heeft van de individuele onderne mers en soms ook van de werk nemers. Voorwaarde voor deze medewerking is altijd, dat alle ver strekte gegevens als strikt vertrou welijk worden behandeld. Het L.E. I. heeft hieraan steeds stipt de hand gehouden, hetgeen stellig een van de redenen is van de grote medewerking, die het L.E.I. steeds bij zijn onderzoekingen ontvangt. Tweeërlei onderzoek Het onderzoek naar de oester- en mosselcultures kan worden onder scheiden in een economisch onder zoek en een z.g. sociografisch on derzoek. Het sociografische onderzoek richt zich - om het populair te zeg gen - op de „mens" en niet zozeer op het bedrijf. Er zijn tal van vra gen, waarover het beleid gaarne een inzicht wil hebben. Hoe groot is b.v. het aantal werkgevers en werknemers in het oester- en mos selvak? Welke veranderingen zijn hierin de laatste jaren gekomen? Welke beroepen kiezen de kinderen van de werkgevers en werknemers? Volgen zij na de lagere school eerst nog voortgezet onderwijs of komen zij vaak direct in het bedrijf? Hoe denkt men over de toekomst van de oester- en mosselcultures? Heeft men zelf wensen of plannen, indien de cultures in Zeeland ge heel of gedeeltelijk verloren zou den gaan? Hoe eenvoudig deze vragen misschien ook op het eerste gezicht mogen lijken, er zijn hier over geen gegevens beschikbaar. Om op deze en vele andere vra gen een antwoord te krijgen, is reeds een aantal werkgevers en werknemers in Yerseke en Tholen bezocht, terwijl het de bedoeling is dit ook te doen in Bruinisse en Zie rikzee, in de tweede helft van de eerstvolgende twee weken, te be ginnen op woensdag 22 november aanstaande. Het is voor het onderzoek niet noodzakelijk iedereen te bezoeken. Er kan worden volstaan met het enquêteren van ongeveer de helft van de mensen. De uitkomsten van het onderzoek kunnen dan toch re presentatief voor de gehele groep worden geacht. Zoals in het begin reeds is ge zegd, zullen de gegevens als strikt vertrouwelijk worden behandeld. Het bezoek Een moeilijkheid bij de uitvoe ring van de enquête is het tijdstip waarop dit moet gebeuren. Hoewel de werkgevers en werknemers zo veel mogelijk in de avonduren en aan het einde van de week zullen worden bezocht, zal toch worden getracht een aantal van hen over dag te bereiken. Daartoe zal voor af mondeling met de werkgevers en werknemers een afspraak wor den gemaakt over dag en uur van het bezoek. Het L.E.I. hoopt en ver trouwt, dat men ook op dit punt dezelfde medewerking zal verkrij- MEER KENNIS VAN STREEKTALEN Verschillende dialecten worden vastgelegd op de band AMSTERDAM, 19-11. Het dia lectenbureau van dë centrale com missie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen speurt ijverig naar media, die de kennis over de streektalen kunnen verrijken .In het oosten van ons land zijn reeds 180 a 190 dialecten op de band vastgelegd, doch over de streekta len van Noord- en Zuid-Holland heeft men nog weinig materiaal. Ook in deze gebieden wil het di alectbureau de typische woorden en uitdrukkingen uit de streekta len gaan inventariseren. Het ma teriaal is van grote wetenschappe lijke waarde. Dit zei de directrice van het di alectbureau, mevr. dr. Jo Daan, zaterdagmiddag in Uithoorn, waar een* van de traditionele regionale medewerkersbijeenkomsten van de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen werd gehouden. De ongeveer 2000 over het hele land verspreide vrij willige medewerkers van deze commissie verzamelen het mate riaal, dat voor de afdelingen dia lectologie, volkskunde en naam kunde van groot belang wordt ge acht. „Iedereen spreekt beschaafd Ne derlands", gelooft mevrouw Daan, „maar onderlinge verschillen kun nen alleen door wetenschappelijk onderzoek worden nagegaan. Daar om worden alle streektalen zoveel mogelijk op de band vastgelegd". Duivententoonstelling te Bruinisse Uitstekend materiaal werd aangevoerd De duivenhoudersvereniging te Bruinisse hield vrijdag en zaterdag 17 en 18 november 1961 een dui vententoonstelling, die zeer goed geslaagd mag worden genoemd. De keuring geschiedde door de heer H. Slagboom in het café „Het Centrum" van de heer P. M. van de Velde. Aanwezig waren 120 dui ven. De uitslag was als volgt: Klasse I. oude doffers: 1. W. A. Jumelet, 2. C. S. Capelle, 3. C. Bal, 4. A. J. IJzelenberg, 5. J. Bal. Klasse II, oude duiven: 1. A. de Koning, 2. A. de Koning, Bruinisse. Klasse III, éénjarige doffers: 1, 2 en 3 A. J. IJzelenberg, Bruinisse. Klasse IV, éénjarige duiven: 1. J. Bal, 2. W. A. Jumelet, 3. A. J. IJze lenberg, 4. A. de Koning, allen Bruinisse. Klasse V, jonge doffers: 1, 2, 3, 4 en 5, C. Bal, Sirjansland; 6. W. A. Jumelet. Klasse VI, jonge duiven: 1, 2, 3 en 4 C. Bal, Bruinisse; 5. A. de Ko ning, Bruinisse. Klasse VII, late jonge doffers: L. C. Bal. Klasse VIII, late jonge duiven: 1. A. de Koning, 2. A. J. IJzelenberg. Dat een goede vliegduif nog al tijd niet een goede tentoonstellings duif is, blijkt wel uit het feit dat de heer Ph. Steketee, die toch ge neraal kampioen van Schouwen- AMSTERDAM. De achttienjarige Zwitserse militair Ronald Veillien uit Genève, heeft bij een vecht partij op het Leidseplein in Am sterdam, in de nacht van zaterdag op zondag, ernstige verwondingen aan zijn hoofd opgelopen. Hij werd ter verpleging in de Oranje-kazerne opgenomen. DEN HAAG. De elfde algemene conferentie der Nederlandse lette ren, die op 17 en 18 november 1961 te Antwerpen bijeen geweest is, heeft zaterdagochtend 18 novem ber een aantal resoluties aangeno men betreffende letterkunde, to neel, uitgeverij en boekhandel, bi bliotheekwezen, radio en televisie. Duiveland werd in 1961, op deze tentoonstelling geen prijzen kon be halen, hoewel hij toch over uitste kend vluchtmateriaal beschikt. Op 5 en 6 januari zal te Brui nisse in „Het Centrum" een eilan delij ke tentoonstelling worden ge houden, waaraan ook de Bond van Zondagvliegers zal medewerken. Fokker in nieuwe vliegtuigbouw- combinatie DEN HAAG, 20-11. De N.V. Ko ninklijke Vliegtuigenfabriek Fok ker deelt mede, dat vrijdag j.l. vooraanstaande vliegtuigfabrikan ten uit vijf landen te Kingston aan de Theems in Engeland een overeenkomst hebben getekend, om samen te werken bij de geza menlijke produktie van een z.g.n. V/S. T.O.L. tactisch aanvals- en verkenningsvliegtuig dat beant woordt aan de onlangs door de Noordatlantische Verdragsorgani satie gestelde eisen. De groep vliegtuigfabrikanten heeft de over eenkomst gesloten om gezamenlijk het ontwerp te bouwen dat door de betreffende commissie van de NAVO zal worden gekozen uit de ontwerpen die deze vliegtuigfabri kanten individueel bij de NAVO zullen indienen. UTRECHT. Tijdens een bijzon dere zitting van de Stichting uni versitaire asyl fonds in Utrecht, is H.K.H. prinses Beatrix zaterdag morgen geïnstalleerd als bescherm vrouwe van de stichting. De prin ses toonde bijzonder veel belang stelling voor het werk van het asyl fonds cn zij luisterde dan ook aan dachtig naar de uiteenzetting die prof. mr. J. J. M. van der Ven, voorzitter van het dagelijks be stuur van de stichting, daarover gaf. gen als in Tholen en Yerseke, zo dat het onderzoek zo efficiënt mo gelijk kan geschieden. Tenslotte nog dit. Het L.E.I. is niet de mening toegedaan, dat het alleen de wijsheid in pacht heeft. Daarom is een commissie inge steld, die het L.E.I. adviseert over de meest gewenste aanpak van het onderzoek. Deze commissie be staat voor de helft uit voormannen uit het vak uit Yerseke, Tholen, Zierikzee en Bruinisse en daarnaast uit vertegenwoordigers van provin ciale en landelijke diensten. Op deze wijze hoopt het L.E.I. tot een zo doelmatig mogelijke opzet en uitvoering van het onderzoek te komen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid 4e klas G: Brouwershaven-Kruis land 2-1; Cluzona-Zierikzee 1-2; Vosmeer-Burgh 5-1; NSV-NVS 5-3; SC Gastel-De Schutters 0-1; Hal- steren-Nw. Borgvliet 1-2. Zaterdagcompetitie 4e klas A: Smerdiek-Dinteloord 3-2; Chrislandia-Nieuwdorp 3-1. Afdeling Zeeland le klas B: Dreischor-Burgh II 2-1 SVÖWK-Zierikzee II 2-3. 2e klas C: Renesse II-Brouwers- haven II12-0; Zonnema'rie-SVOWK II l?-0. Zaterdagcompetitie le klas: Middelburg V-Bruse Boys 14-1; Hoek-VCK 2-4; Kapelle-SVD 6-1; Veere-Yerseke III 1-3; Wolf- aartsdijk-AZW II 3-4. 2e klas C: Duiveland-WIK 8-3. 3e klas D: Bruse Boys II-Zee- meeuwen 1-2; WIK II-MEVO III 2-3. Junioren Groep A V: Goes A I-Zierikzee A I 0-2. Groep B I-Zierikzee B I 5-1; Dreischor B I-Bruse Boys B I 0-11. Groep B VIII: Zwaluwen '61 B I- WIK B I 3-2; Burgh B II-Zierik- zee B II 0-4; Zonnemiare B I-ME- VO B I 3-5; Nieuwerkerk B I-Zie- rikzee B III 15-0. Drie mensen door kolendamp vergiftigd ZWOLLE, 20-11. - In Zwolle zijn het afgelopen weekeinde drie men sen door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zaterdagmiddag werd het be jaarde echtpaar P.-van W. dood in bed aangetroffen. De heer en me vrouw P., 74 en 69 jaar oud, waren de avond tevoren in Zwolle terug gekeerd, na een afwezigheid van een maand. Alvorens naar bed te gaan hadden zij de kachel aange stoken. Zaterdagavond is de 59-jarige al leenwonende H. E. S. te Zwolle door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Ook ambtenaar van bevolkingszaken in Nw.-Guinea vermist DEN HAAG, 20-11. - Naar wij vernemen was Michaël Rockefeller die in Nieuw-Guinea wordt ver mist, in gezelschap van de 34-jarige wetenschappelijk ambtenaar van bevolkingszaken R. W. Wassing. Michaël Rockefeller was op eigen verzoek na afloop van de expeditie waarvan hij deel uitmaakte, nog in Nieuw-Guinea achtergebleven. Hij maakte met de heer Wassing een tocht op de eilandenrivier in het Asmat-gebied in zuid-west-Nieuw- Guinea. Naar de vermisten wordt intensief gezocht. Russische Orthodoxe kerk lid van Wereldraad NIEUW DELHI, 20-11. - De Rus- sische Orthodoxe kerk is maandag na geheime stemming als liet toe gelaten tot de Wereldraad van Ker ken. Zoals bekend had deze kerk - de grootste religieuzé gemeen schap van de Sowjet-Unie - dit lid maatschap aangevraagd. Zondag is de bijeenkomst van de Wereldraad in Nieuw Delhi geopend. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bromfietser aangereden De bromfietser de heer D. B. te Dreischor is, rijdende langs het Ha venplein zuidzijde in de richting Mol, aangereden door een auto, be stuurd door de heer O. te Zierik zee, die van rechts naderde. De bromfietser liep enkele verwondin gen op. De brommer werd bescha digd. NOORDGOUWE Voor ,het te Utrecht gehouden examen, georganiseerd door de Stichting Raad van Bestuur bouw bedrijf, slaagde onze dorpsgenoot de heer A. van der Velde voor het diploma bouwbedrijf. Van de acht geëxamineerden slaagden slechts twee kandidaten, w.o. de heer van der Velde. Decembermaandge schenk enmaand Mededeling Verschillende artikelen en ver slagen moesten overstaan, in ver band met een heden (maandag)- morgen optredende technische sto ring ter machinezetterij. REDAKTIE ZIERIKZEE Uniek vokaal evenement Rotte's Mannenkoor zong in Grote kerk Zaterdag beleefde Zierikzee een uniek vokaal evenement, in de vorm van een concert, gebracht door de Kon. Zangvereniging Rot- te's Mannenkoor, dat - onder aus piciën van V.V.V. - voor het eerst in haar meer dan 100-jarig bestaan (het koor dateert van 1854) op reis ging naar Schouwen-Duiveland. Het koor, bestaande uit ruim 80 op vallend sterk geschoolde zangers, stond onder leiding van Jos Vran- ken, die met zijn mannen een schoolvoorbeeld gaf van gediscipli neerd ringen, aan een publiek dat ademloos heeft toegeluisterd en na afloop - al was het dan ook in de kerk - een applaus niet kon onder drukken. Rotte's Mannenkoor bleek de zang te hebben verheven tot een subliem samenspel van collectieve stembeheersing en melodieus re productievermogen, dat zich af speelde binnen de polen van fluis terende adagio's en machtige forti. De bezielende, soepele directie van de heer Vranken verdichtte het stemmencollectief tot een bijna ab solute homogeniteit, zoals het slechts zelden valt te beluisteren. Het programma werd - tactvol vokaal gebaar tegenover 't Zeeuw se publiek - ingeleid met het eerste couplet van het Zeeuwse volkslied, waarna da Palestrina's „Soave" volgde, ter nagedachtenis van de watersnoodslachtoffers. Men bleef hierna in de stijl van de '16e eeu- wers, met werkjes van J. P. Swee- linck en da Vittoria, die - later op de avond - merkwaardig genoeg zonder forceren bleken aan te slui ten bij modernere componisten als Poulenc („Priere") en Martinu, wiens „Mount of three lights" voor mannenkoor, bariton en orgel het publiek confronteerde met de klankschoonheid van meer eigen tijds werk. Persoonlijk vonden wij het mysterie der vokale kunst het duidelijkst ontsluierd in het „Zum Sanctus" van Schubert en „Erge- bung" van Hugo Wolf, waarin Vranken's koor - schijnbaar moei teloos - reikte naar de top. Het machtige „Credo" van Ph. Loots (1865-1916) vormde een overweldi gend sluitstuk van dit in velerlei opzicht zo unieke programma, dat werd gelardeerd met orgelspel van Jos Vranken jr., die in Bach's „Praeludium en fuga" kennelijk zijn vorm zocht op dit voor hem onbekende instrument, maar later overtuigde met Jan Nieland's „Toc cata". De bariton D. Pauwels, op tredend als solist, bleek over uit stekende stemkwaliteiten te be schikken. Vermelden wij nog dat de bur gemeester van Rotterdam een brief had meegegeven voor zijn Zierikr zeese collega, waarin hij zijn vol doening uitsprak over de mogelijk heid dat het Rotterdamse koor hier kon optreden. V.V.V. kan intussen terugzien op een zeer geslaagde kunstavond, die ditmaal uitstekend was bezocht. Van „afkokers", puree en patates frites Geslaagde demonstratiemiddag propaganda- stichting Consumptie-aardappelen ZIERIKZEE. - Vorige week or ganiseerde de Propagandastichting Consumptie-aardappelen te Den Haag, voor alle plattelandsvrouwen van Schouwen-Duiveland een zeer geslaagde demonstratiemiddag. De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw Goemans-van Lan- geraad, presidente van de afdeling Schouwen, die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder de heren Van Dijk en Jansen, van de organiserende Stich ting. In zijn hierna volgende lezing constateerde de heer van Dijk dat het in Nederland nu eenmaal ge woonte is niet meer dan één keer per dag een warme maaltijd te ge bruiken. Het is echter niet gezond de hoeveelheden per maaltijd sterk te vergroten. De heer van Dijk waarschuwde hen die „vanwege de lijn" te weinig aardappelen eten dat dit niet altijd ongestraft kan gebeuren. Toch zou ook een „nor male" eter best wat meer aardap pelen kunnen gebruiken. De heer van Dijk achtte het daarom een ge luk dat er verschillende aantrek kelijke mogelijkheden bestaan om het aardappelenrantsoen iets te vergroten. Algemeen bekend is wel dat er verschillende soorten aardappelen bestaan. Zo zijn er bijv. de afko kers. Dit zijn zwakke aardappelen, die de huisvrouw maar het beste kan stomen. Voor puree lenen deze afkokers zich bijzonder goed. Bij feestelijke gelegenheden kan de pu ree met een spuitzak in diverse fi guren worden uitgespoten. De heer van Dijk voegde de daad bij het woord en toonde de dames enige opgespoten figuren van tot puree gekookte afkokers, o.a. hartjes en een ooievaar. Intussen vertoonde de heer Jansen dia's van fraai op gemaakte schotels. Tenslotte de monstreerde de heer van Dijk di verse vormen van het verwerken van aardappelen in de frituurpan, zoals patates frites, pommes allu- mettes, pommes chips, vogelnestjes en pommes parisiennes. Daarnaast werd ook het maken van aardap- pëlsalade e.d. behandeld. In de pauze kregen de dames „aardappel- sprits" aangeboden, waarna tot be sluit de vertoning volgde van een filmpje over de teelt en verwer king van aardappelen. Deze zeer geslaagde bijeenkomst werd afgesloten door de presidente van de afd. Noordwelle, mevrouw Elenbaas-Kik, die haar dankwoor den aan het adres van de heren van Dijk en Jansen vergezeld deed gaan met de aanbieding van een doosje Zeeuwse babbelaars. Kan nog gemeld worden dat deze middag zeer keurig was verzorgd. Er stonden diverse schotels uitge stald, die de kok tevoren reeds had klaargemaakt en die door de dames in de pauze met alle aandacht wer den bezichtigd. Vannacht lichte vorst Verwachting tot dinsdagavond: Droog weer met weinig of geen be- wollking ;overwegend matige wind lussen oost en zuidoost; vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst; overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volle maan: 22 nov. te 10.44. Maan op 16.46, onder 6.30. 21 nov. Zon op 8.09, onder 16.42. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 nov. 2.11 v.m. 14.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 nov. 1.36 v.m. 14.00 n.m. Springtij: 24 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk, dat zaterdag boven de Noordzee lag, heeft zich over ge heel midden-Europa uitgebreid. Het centrum ervan lag vanmorgen met een barometerstand van 1036 milli bar iets ten zuiden van Kopenha gen. Een van de oceaan afkomstig lagedrukgebied trok tegelijkertijd naar de Portugese kust. Deze ont wikkeling deed in onze omgeving een oostenwind ontstaan, waarmee droge continentale lucht wordt aangevoerd. Dit zal enkele dagen doorgaan, met als gevolg een lang zaam dalende temperatuur. In de nacht zal lichte vorst voorkomen, Overdag komt de temperatuur een paar graden boven het vriespunt. Scheepvaartberichten Alchiba, 17-11 van Khorramshar naar Abadan. Kelletia (t.), 18-11 te Kiel. Philippia (t.), 17-11 te Port Said. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 20-11. Aanvoer: 1968 stuks vee, t.w.: 1109 vette koeien en ossen en 859 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen: f 3,00-3,30, f 2,65-2,95, f 2,50- 2,65, varkens (levend gew.) f 1,75- 1,70-1,65. Vette koeien en ossen: aanvoer kleiner; handel williger; prijzen wat stijver, prima's boven notering. Varkens: aanvoer ruimer; handel vlug; prijzen hoger, prima vlees varkens boven-notering, slachtzeu- gen f 1,45-1,55 per kg. RENESSE „Op Drift" heeft nieuw repertoire De toneelvereniging „Op Drift" te Renesse, zo langzamerhand een goede bekende op het eiland, heeft voor het komende seizoen weer twee stukken op haar programma geplaatst, nl. het toneelspel „De sloep zonder visser" van Alejandro Casona en de klucht „Rare Chine zen" van Bruno J. Duin. Gestart wordt met „De sloep zonder visser" op 22 november a.s. te Noordgou- we en op zaterdag 25 november te Renesse in het Dorpshuis. iDt spel van de Spaanse schrijver Alejandro Casona is boeiend en sterk geschre ven. Onder leiding van de heer J. H. Blom is er door de tonelisten in de afgelopen weken hard aan dit stuk gewerkt. Gezien de goede naam welke „Op Drift" in de afge lopen jaren zich heeft weten te verwerven, mag dan ook op een uitstekende belangstelling van het publiek worden gerekend. HAAMSTEDE IJs— en pestvogels gesignaleerd Een dezer dagen kregen we een tip van de heer J. Pimmelaar, be heerder van het kampeercentrum „De Duinhoeve" dat in die omge ving ijsvogels te zien waren. Inder daad bleek dat vlak over het wa ter van de aanwezige sloten een viertal ijsvogels vloog. Het is lang geleden dat deze vogel in een zo groot aantal in onze omgeving voorkwam, ja, er kwamen jaren voor dat er niet één werd gesigna leerd. De ijsvogel is een goede vis ser, ze staat (bidt) boven het water en stort zich zo op haar prooi. In het Engels heet ze wel de „King fisher". De ijsvogel is te kennen aan de gedrongen vorm, de dolk- vormige snavel, terwijl de boven zijde groen metaalachtig glanzend is. De oplettende kok van het rust huis, de heer M. Wentel, ontdekte een dezer dagen in de struiken met bessen rond het rusthuis een aan tal pestvogels. De pestvogel is op de trek; soms blijft ze hier over als een „invasie" vogel. Broeden doet ze hier niet, doch alleen in de noor delijke landen. Ze voelen zich zeer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2