DE ZIERIKZEESCHE COURANT CONTROLEUR B.B. EN TWEE POLITIE AGENTEN DOOR BEVOLKING GEDOOD VREEMDE DRUKTE BIJ BERLIJNSE BRANDENBURGER TOR DE KWESTIE NIEUW-GUINEA Moskou blijft druk uitoefenen op Finland Algerijnen stoppen met hongerstaking Wil de Sowjet-Unie neutralisering van geheel Scandinavië? Japannees sterft om A-proeven Bloedige onlusten op Oost-Java Derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken te New Delhi MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19078 ZIERIKZEESCHE9NIEUWB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruilbelaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Drama op Nieuw-Guinea Aanslag heeft primitieve, magische achtergrond HOLLANDIA (Nieuw-Guinea), 19-11. De resident van Iiollandia heeft zondagmiddag in een officieel communiqué meegedeeld, dat hem uit het gebied ten zuidwesten van de hoofdplaats Genjem, in de onder afdeling Nimboran, het bericht heeft bereikt dat het hoofd plaatselijk bestuur van Nimboran, controleur B.B. ir. A. M. Hilkemeyer, en de twee hem op een bestuurspatrouille begeleidende politie-agenten, om voorshands nog onbekende redenen door de bevolking van het gebied van Oenocroem om het leven zyn gebracht. Een politiepatrouille onder lei ding van inspecteur Lammertse heeft zondagmorgen de stoffelijke resten gevonden in het dorp Dja- dam. De inwoners van het dorp zijn spoorloos verdwenen. De stof felijke resten van de vermoorden worden naar Genjem overgebracht. Hoewel het gebied van Oenoe- roem gerekend wordt tot het on der geregeld bestuur gebrachte deel van de onderafdeling, verkeert de bevolking daar nog in zeer primi tief stadium. In dit moeilijk be gaanbare, bergachtige terrein, leidt de bevolking min of meer nog een zwervend bestaan. Het Christen dom heeft er nog nauwelijks zijn intrede gedaan. Toen de bestuurspatrouille niet overeenkomstig de verwachting donderdag op zijn standplaats was teruggekeerd, zijn patrouilles uit gestuurd om naar de vermisten te zoeken. De onderafdeling Nimbo ran is gelegen in het binnenland ten zuidwesten van Hollandia. Commentaar van deskundige BERGEN, 19-11. Naar aanleiding van de moord op controleur Hilke meyer en twee Papoea-agenten heeft de heer Anthony van Kam pen, die door zijn reizen in Nieuw- Guinea op de hoogte is van de toe stand in de omgeving van Genjem, aan het A.N.P. het volgende mede gedeeld: „Het gebied waar de Nederlandse bestuursambtenaar Hilkemeyer en de beide Papoea-agenten vermoord zijn, behoort tot de dunst bevolkte districten van Nederlands Nieuw- Guinea. De bevolking verzamelt haar voedsel in het bos, er is spo- Poort weer open voor verkeer? BERLIJN, 19-11. By de Branden burger poort in Berlyn heeft zon dag een grote activiteit geheerst. Zoals bekend is de Brandenburger poort de belangrijkste doorgangs- post geweest tussen Oost- en Wesl- Berlyn vóór de communisten in augustus het grensverkeer dras tisch gingen beperken. Het gerucht gaat nu in West-Berlijn, dat de Oostduitsers van plan zouden zyn om de post weer open te stellen voor het verkeer. Een officiële bevestiging heeft men echter nog niet kunnen krij- gen. Een kapitein van de Oost- duitse politie, die bij de poort stond, wilde niet zeggen wat al die drukte betekende, maar een arbei der zei tegen een verslaggever van Reuter dat de poort morgen (maan dag) voor het verkeer opengesteld zou worden. Men zag zendag vrachtauto's en. kranen bij de poort. Westelijke waarnemers zeiden dat er bij de poort honderd Oostduitse politie mannen stonden. Oostduitse arbei ders laadden daar zondag beton en platen uit vrachtauto's. Volgens de Westduitse politie waren Oostduitse politiemannen bezig met het weghalen van de prikkeldraadversperring in de Ber- ncuerstrasse bij de Franse sector. Deze versperring is pas een paar weken geleden aangelegd. De Britten hebben versterkingen naar de sectorgrens bij de Bran denburger poort gezonden, nadat Oostduitse soldaten daar waren samengetrokken. Een Britse officier zei: „Het lijkt wel of zij bij de Brandenburger poort een soort houten schutting gaan plaatsen. Misschien willen zij niet dat wij zien wat zij gaan bou wen". Amerika voor liet eerst aan Nederlandse zijde NEW YORK, 1T-11. Er bestaat steeds meer kans dat in de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties door een of meer landen een geamendeerd of een geheel nieuwe resolutie over Nieuw-Gui nea zal worden ingediend. Volgens welingelichte kringen in de wan delgangen der V.N. zyn thans met dit doel besprekingen gaande tus sen de delegaties van een aantal landen, waaronder Amerika. Bij deze besprekingen nemen de Verenigde Staten een definitief standpunt in, dat zou neerkomen op twee essentiële punten in de Nederlandse resolutie, namelijk de bonafide zclfbeschikkingseis en het internationaal bestuur. Hieruit blijkt dat de V.S. voor de eerste maal definitief stelling in de kwestie Nieuw-Guinea nemen, in Amerikaan vermist in Nieuw-Guinea NEW YORK, 19-11. De Neder landse ambassade te New York heeft aan gouverneur Nelson Roc kefeller van New York medege deeld, dat een zoon van do gouver neur, Michaël, wordt vermist in Nederlands Nieuw-Guinea. Hij was daar met een oudheidkundige ex peditie. Een woordvoerder van de familiie Rockefeller heeft deze mededeling bekendgemaakt. Hij zeide, dat gouverneur Rocke feller voornemens is om, als er in tussen geen andere berichten bin nenkomen op heden-maandag per vliegtuig naar Nederlands Nieuw- Guinea tc gaan. tegenstelling tot hun eerdere neu trale houding, en dat zij thans dé Indonesische basisgedachte van een Indonesisch bestuur over Nieuw- Guinea verwerpen. Intussen heeft Ghana vrijdag in de Algemene Vergadering een voor stel gedaan tot de vorming van een V.N.-commissie van goede diensten, die moet aansturen op opening van onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. De commissie zou uit vijf leden moeten bestaan. HELSINKI. 17-11. De Sowjet- Unie beeft Finland verzocht een afvaardiging naar Moskou te zen den voor besprekingen op grond van het Russisch-Finsc verdrag van 1948 voor wederzijdse bijstand. De Finse regering deelde dit mee in een vrijdagavond uitgegeven communiqué. De Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Kocznetsov, had tijdens zyn ge sprek met de Finse ambassadeur in Moskou, Wuori, gezegd dat het wenselijk 's dat zo spoedig moge lijk een Finse afvaardiging naar Moskou komt voor besprekingen, zoals is voorgesteld in de Rus sische nota aan Finland van 30 ok tober, aldus het communiqué. radiseh landbouw en enige kopal- winning. Controleur Hilkemeyer die drie jaar geleden als adspirant-con- troleur naar Nieuw-Guinea vertrok en reeds na een jaar benoemd werd tot hoofd van het bestuur van de onderafdeling „Nimboran", genoot als bestuursambtenaar een uitzon derlij k goede reputatie. Het is dan ook nauwelijks aan te nemen - aldus de heer Van Kam pen - dat de aanleiding tot moord moet worden gezocht in een onhan digheid van zijn kant. Het is, in tegendeel, veel waarschijnlijker, dat de aanslag een primitieve, ma gische achtergrond heeft". PARIJS, 20-11. Een advocaat van de in Frankrijk gevangen gezette Algerijnse opstandelingenleiders heeft medegedeeld, dat deze maan dag (vandaag) hun negentien da gen geleden begonnen hongersta king zullen beëindigen. Ook de an dere Algerynse verzetslieden in Franse gevangenissen zullen weer voedsel tot zich nemen. Dit besluit werd genomen na be sprekingen tussen vertegenwoordi gers van het Internationale Rode Kruis, van het Franse ministei'ie van Justitie en der opstandelingen, welke leidden tot een besluit van het ministerie dat de Algerijnse ge vangenen zouden worden behan deld volgens bepaalde voorschrif ten, die, naar het verklaarde, vol komen tegemoet kwamen aan de eis der hongerstakers, dat zij als politieke gevangenen zouden wor den behandeld. Na dit besluit van het Franse ministerie van Justitie besloten de gevangen gezette Algerijnen hun hongerstaking te beëindigen. Particuliere radiozender BRUSSEL, 17-11. De plan- nen van een 70-jarige Ant- werpenaar om met zijn par- tikuliere radiozender van de oorlog weer in de ether te komen nemen vastere vormen aan. Waarschijnlijk volgende jaar Pasen zal ook België zijn Radio- Veronica' hebben en zal ,Radio- Kerksken' na een onderbre king van ruim twintig jaar de uitzendingen hervatten, zij het niet uit Antwerpen, maar met een zender aan boord van een schip buiten de territoriale wateren. Sergeant offerde leven voor twee kameraden BUXTEHUDE, 18-11. - Bij een oefening met springstof op het mi litaire oefenterrein Putlos in Hol- stein is de 28-jarige Westduitse sergeant-majoor Erich Boldt om het leven gekomen. Door nog on bekende oorzaak ontplofte de la ding te vroeg. Boldt, die met twee soldaten in de buurt stond, wierp zich op de ontploffende lading om de beide soldaten te redden. Hij was op slag dood. De „France" maakt proefvaart ST. NAZAIRE, 19-11. Het 66.000 ton metende Franse passagiersschip „France" is zondag uit St Nazaire vertrokken voor een proefvaart van drie dagen. Er stonden 100.000 mensenop de kade om het reus achtige vaartuig te zien vertrek ken. Er is meer dan vier jaar aan gebouwd. Met 3-5 meter is het het langste schip ter wereld. De bouw kosten zijn ongeveer 230 miljoen gld. De bemanning van de „Fance" die maximaal 34 knopen kan halen, bestaat uit 1500 man. De boot is zo gebouwd, dat de motoren ter sterk te van 160.000 p.k. eventueel door kernvoortstuwing kunnen worden vervangen. Bananenboom te Zierikzee In een Zierikzeese woning is een bananenboom tot wasdom gekomen, hetgeen als een zeldzaamheid mag worden aangemerkt. Het ziet er naar uit dat ter zijner tijd van deze boom vruchten zullen kunnen geplukt. Echt de tropen in huis dus! (Foto: T. Slagboom) Deze week gesprek Chroesjtsjef-Kekkoiien HELSINKI, 19-11. Een woord voerder van het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zon dag: meegedeeld dat de Finse pre sident, Kekkonen, en de Russische miaister-president, Chroesjtsjef, el kaar vrydag a.s. in Nowosibirsk, in Siberië, zullen ontmoeten. De Russische ambassadeur in Helsinki, Zacharov, deelde de Fin se minister van Buitenlandse Za ken, Karjalainen, zondagmiddag mee, dat Chroesjtsjef bei'eid is de Finse president vrijdag te ontvan gen. President Kekkonen heeft zondag in een toespraak te Jyvaeskaelae in midden-Finland gezegd te vertrou wen, dat Finland zijn neutraliteits politiek kan voortzetten. Dit bete- De Amerikaanse communistische partij WASHINGTON, 19-11. De Ame- rikaanse communistische partij heeft in een aangetekend schrijven aan het ministerie van Buitenland se Zaken te Washington verklaard, dat zij het bevel van het hooggge- rechtshof om zich uiterlijk maan dag bij dit ministerie te laten in schrijven als „een verlengstuk van de Sowjet-Unie", naast zich neer heeft gelegd. Dit heeft de Ameri kaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, zaterdag meege deeld. Als de partij in deze weigering volhardt, kan zij een boete krijgen die haar dagelijks 10.000 dollar kost. De partijfunctionarissen kun nen bovendien voor elke dag dat zij het bevel niet opvolgen, een ge vangenisstraf van vijf jaar krijgen. ONGELUKKEN OP DE WEG ARCEN. In Arcen is de 78-ja- rige H. Martens uit Velden bij het oversteken van de weg met'zijn rijwiel door een personenauto aan gereden. Het slachtoffer was vrij wel op slag dood. DANTUMAWOUDE. De 23-ja- rige mej. T. de Zwart uit Murmcr- woudc is te Driesum (Fr.) aange reden door een vrachtauto met aan hangwagen van een firma uit Bui tenpost. Zij is ter plaatse over leden. kent ook - zei hij - het aanvaarden van „realiteiten". Zijn besluit van vorige week om vijf maanden te vroeg het parle ment te ontbinden en nieuwe ver kiezingen te houden, was genomen om tijd te winnen. In maart zou de internationale toestand misschien wat beter zijn. In welingelichte kringen te Hel sinki acht men het niet uitgesloten, dat de Sowjet-Unie aanstuurt op het neutraliseren van geheel Scan dinavië. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De wereldvrede kan niet tot stand gebracht worden als een van regeringswege, dus van boven af georganiseerd insti tuut; hij moet uit de volkeren zelf voortkomen. TOKIO, 19-11. De 19-jarige Ja panner Katsoeja Tsjikaoka, die werkzaam was bij een ververij in Tokio, heeft besloten vrijwillig de dood in te gaan uit protest tegen de kernproeven. Katsoeja, die evenals zijn moe der en zuster in de laatste wereld oorlog blootgestaan heeft aan kern straling, is na donderdag niet meer op zijn werk verschenen. Zondag ontving het blad „Mainitsji" een brief van de jongen. „Ik bevind mij in de bergen van Nikko", zo schrijft Katsoeja. „Ik ben stervende. Deze dood heb ik gekozen om te protes teren tegen de kernproeven". DJAKARTA, 19-11. Naar eerst thans bekend wordt zijn vrijdag te Kediri, op Oost-Java, bloedige ge vechten geleverd tussen militairen en ongeveer vierduizend demon stranten. Volgens een officiële be kendmaking zijn zes betogers ge dood en achttien gewond, maar naar verluidt zou het aantal slacht offers veel hoger zijn. De betoging, die was georganiseerd door de ver eniging „Sarpubri", werd gehouden uit protest tegen de invoering van gemechaniseerde landbouw. De Oekrainers in Nederland ROTTERDAM, 19-11. lil het groot- handelsgebouw te Rotterdam is de algemene vergadering van de Bond van Oekrainers in Nederland ge houden. Oekrainers uit vele pro vincies hebben op deze bijeenkomst zo deelde men na afloop mee, ge meenschappelijke problemen be sproken, vooral de moeilijkheden in verband met de aanpassing en de opvoeding van opgroeiende kin deren. Men toonde zich zeer inge nomen met de bijzondere zorg voor de vluchtelingen van H.M. de Ko ningin en de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. Klompé. De vergadering heeft een resolu tie aangenomen waarin dank wordt betuigd voor de gastvrijheid van het Nederlandse volk. NEW DELHI, 19-11. De secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 'l Hooft, heeft zondag by de ope ning van de derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken gezegd, dat de toelating van de Russische Orthodoxe kerk tot de Raad „een grote gebeurtenis is in de geschie denis van de oecumenische bewe ging". De assemblee wordt bijgewoond door 1200 afgevaardigden en waar nemers die ongeveer 350 miljoen christenen in 60 landen vertegen woordigen en duurt tot 6 december Dr. Visser 't Hooft zei verder, dat de Russische toetreding „geweldige kansen" bood voor een werkelijk geestelijke samenspraak tussen de oosterse en westerse kerken. (De algemeen vergadering van de Wereldraad zal maandag (vandaag) Inventarisatie Ned. familienamen AMSTERDAM, 19-11. Alle in Ne- derland voorkomende familiena men worden momenteel geïnventa riseerd door de centrale commissie voor onderzoek van het Nederlands volkseigen van de Koninklijke Ne derlandse Academie van Weten schappen. Het naamkunde bureau van deze commissie is daarmee al geruime tijd bezig. Het wordt bij dit tijdrovende werk geassisteerd door het ministerie van justitie. De inventarisatie geschiedt op basis van de gegevens die de volkstelling 1947 heeft opgeleverd. stemmen over het verzoek tot toe treding van de Russische Ortho doxe Kerk. Dit is de eerste keer dat de grootste godsdienstige groe pering in de Sowjet-Unie toetre ding heeft gezocht tot een georga niseerde internationale christelijke gemeenschap). In Munster is het proces begon nen tegen drie artsen die in het concentratiekamp Sachsenhausen hebben gewerkt. k In de Sowjet-Unie zijn opnieuw twee Westduitse toeristen op be schuldiging van spionage gearres teerd. Het betreft hier de 27-jarige Walter Naumann en de 22-jarige Peter Sonntag. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben bekendgemaakt, dat generaal Rafaël Trujillo jr., zater dagmiddag laat de Dominicaanse republiek heeft verlaten, na afge treden te zyn als hoofd van de strijdkrachten. h Halvard Lange, de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken, is zondag voor een bezoek van tien dagen in de Sowjet-Unie aange komen. Premier Nehroe van India is zondag uit Cairo naar huis ver trokken na een bespreking van vijf uur over de internationale toestand met president Nasser van Egypte en president Tito van Zuidslavië. Er zal maandag een communiqué over de conferentie worden uitge geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1