Supralux Voorstel aan gemeenten Schouwse vleeskeuring „half-ambtelijk" te houden *€1|L Kritiek op V.V.V. Burgh-Haamstede in middenstandsvérgadering STAD EN PROVINCIE VIAT UQT P£ &|U Principe-besluit na twee uren discussie ZIER1KZEE, 16-11. In een bijna twee uren durende bespreking in het Zierikzeese stadhuis heeft de algemene vergadering van de Vlees keuringsdienst Zierikzee zich uitvoerig nader beraden over de reeds sinds het rampjaar slepende zaak van reorganisatie van de dienst. Voorzitter mr. F. Th. Dijckmeester zei in zijn openingswoord dat een oplossing nu dringend gewenst zou zijn. Een oplossing die gevonden zou moeten worden in wijziging van de gemeenschappelijke regeling, in verband met de gemeentelijke herindeling, maar in de eerste plaats wel omdat de huidige regeling is verouderd en niet meer aan de tegen woordige eisen aangepast. Bij de uitvoerige discussies over deze kwestie bleken zich twee hoofdvragen voor te doen. De vergadering kreeg zich namelijk uit te spreken over de vraag of de dienst op de oude voet, dat wil zeggen: half-ambteljjk, zou worden voortgezet, dan wel dat een vol-ambtelljke vleeskeuringsdienst zou worden gecreëerd. Daarnaast kwam de be stuursvorm ter sprake. De discussies hadden in zoverre een bevredigend verloop, dat uit eindelijk de afgevaardigden het er over eens werden de gemeente besturen op Schouwen-Duiveland te adviseren, de Vleeskeuringsdienst in te richten uitgaande van de gedachte aan een half-ambtelljke dienst. Dat wil dus zeggen: handhaving van de bestaande toestand. Voordat de vergadering besloot de half-ambtelijke dienst te hand haven was er voor de afgevaardig den van de verschillende gemeen ten volop gelegenheid hun zegje te doen en vragen te stellen over de talrijke aspecten van een vol- of half-ambtelijke dienst. Vooraf gaf mr. Dijckmeester een duidelijke toelichting, waarbij hij herinnerde aan het advies van de veterinair inspekteur die de dienst ,rijp" acht te voor ambtelijke organisatie', het geen betekent dat hij - gelet onder andere op de grootte van de kring en het toenemende vreemdelingen verkeer - een volledige taak aan wezig achtte voor een hoofd van dienst zonder neven arbeidsterrein. Gelet op dit advies stelde de voor zitter de vergadering voor de dienst tot een vol-ambtelijke te maken, onder leiding dus van een derge lijk .funktioneel' hoofd van dienst, waarbij dan wel het aantal keur meesters nader aan de orde zou moeten komen. De afgevaardigden Overbeeke (Duiveland) en Vermeu len (Brouwershaven) stelden hier op vragen over de financiële kon- sekwenties, waarbij de heer Ver meulen zich tevens uitsprak voor de handhaving van één keurmees ter naast de keurings-dierenarts. Mr. Dijckmeester verklaarde hier op dat in bepaalde perioden wél met één keurmeester volstaan zou kunnen worden, maar in andere beslist weer niet. Dit was voor het waarnemend hoofd van dienst, dierenarts C. H. J. Scheuerman, aanleiding er op te wijzen dat de dienst, gezien de lang niet ideale toestand op Schou wen-Duiveland, voor slechts twee ambtenaren moeilijk te .runnen' is. De voorzitter onderstreepte deze zienswijze, waarop de heer S. Fran ke (Middenschouwen) evenwel con stateerde dat hij op deze vergade ring een ander geluid meende te horen dan bü een vorige bespre king over de organisatie van de dienst. Volgens de notulen zouden de gemeentelijke vertegenwoordigers toen immers wel van mening zijn geweest dat met één keurmeester kon worden volstaan. Op verzoek van de heer Franke gaf de heer Scheuerman hierna een nadere toe lichting over zijn inzichten aan gaande een vol- of half-ambtelijke vleeskeuringsdienst op Schouwen- Duiveland. De dierenarts achtte 't salaris dat een vol-ambtelijk hoofd geboden kan worden niet aantrek kelijk, zodat het zeer te bezien valt of een dergelijke funktionaris ge vonden kan worden. Daarnaast meende dokter Scheuerman dat 'n half-ambtelijke dienst goedkoper gevoerd kan worden - speciaal ge let op de belangen van de consu ment - en bovendien, dat bij hand having van de huidige vorm de goede contacten die thans bestaan met bijvoorbeeld de slagers, niet verloren zullen gaan. Wel zag het waarnemend hoofd van dienst het als een dringende noodzaak de be staande verordeningen te verande ren en aan te passen aan de be staande werkelijkheid in de ver schillende gemeenten. De heer Moermond (Brouwershaven) sprak zich direkt uit voor een half-amb telijke dienst met handhaving van twee keurmeesters. Intussen wees mr. Dijckmeester op de door de inspekteur uitgeoefende aandrang te komen tot een vol-ambtelijke dienst. De heer Overbeeke zei wei nig financieel verschil tussen de twee vormen te zien en mr. Dijck meester benadrukte nogmaals, dat een dienst bestaande uit twee man sterk onderbezet zal zijn. Daarentegen verklaarde de heer Vermeulen onomwonden nog altijd geporteerd te zijn voor een vol- ambtelijke dienst. Bij een half ambtelijke dienst komen allerlei niet ter zake doende bindingen te pas en is 't maar hinken op twee gedachten, zo meende de heer Ver meulen. Dokter Scheuerman stelde al9 antwoord op deze zienswijze vast dat in Nederland nog altijd meer half-ambtelijke dan volledige dien sten bestaan. Handhaving van de bestaande vorm betekent bepaald niet dat het hier een achtergeble ven gebied is, aldus deze spreker. De heer Van der Linde (Bruinisse) verklaarde geen enkele reden te zien over te gaan tot de instelling van een vol-ambtelijke dienst. Mr. Dijckmeester deelde mee dat Zie rikzee daarentegen wél alles voelt voor een vol-ambtelijke organisa tie. De voorzitter moest hierop ech ter concluderen dat de vergadering algemeen voelde voor handhaving van de huidige half-ambtelijke' vorm, zodat de gemeentebesturen een hiertoe strekkend voorstel zal worden voorgelegd. Wat betreft de bestuursvorm werd men het er over eens van de dienst een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam te vormen, met als plaats van vestiging Zierikzee. Slachthuis in Zierikzee Naar aanleiding van een vraag van dokter Scheuerman deelde de voorzitter mee dat het gemeente bestuur van Zierikzee speelt met de gedachte van een te bouwen centraal slachthuis. Overigens is dit nog geen standpunt van de raad. Het waarnemend hoofd van dienst vroeg hiernaar in verband met het .eisenbesluit' voor de sla gerijen, waardoor deze aan de nieu we normen zullen moeten worden aangepast. Dit besluit werd van kracht in maart 1960 met een uitsluitings periode van twee jaar, zodat in maart aanstaande de slagers de nodige voorzieningen getroffen zul len moeten hebben. De voorzitter meende in dit verband dat de even tuele bouw van een centraal slacht huis in Zierikzee de slagers niet van hun verplichtingen ontslaat. De vergadering verklaarde zich voorts akkoord met een voorstel tot verhoging van de keurloonta rieven, hetgeen betekent dat nu rechtstreekse uitvoering gegeven zal worden aan een reeds in een vorige vergadering genomen be sluit. Besloten werd verder tot een kleine wijziging, waardoor de rech ten die in de noodslachtplaats tot nog toe per dag werden gevraagd voortaan .heffingen per dier' zullen zijn. Als vervanger van dokter C. H. J. Scheuerman besloot de ver gadering aan de gemeenten voor te dragen dierenarts W. A. M. Kalk man te Renesse. Bij de rondvraag kreeg de heer Vermeulen tenslotte nog inwilliging van zijn verzoek dat bij het voor stel inzake handhaving vdht de half-ambtelijke dienst de gemfcen- tebesturen eveneens de zienswijze dienaangaande van de veterinair inspekteur zal worden overlegd. Ingezonden mededeling VERF EN LAK is beter,-kost minder... en elke streek strak! 'n Pro du et van BRINK, Groot .Ammo ra HET CONCERT VAN ROTTE'S MANNENKOOR IN DE GROTE KERK ZIERIKZEE, 18-11. - B(j herha- ling vestigen wij de aandacht op het vokaal concert dat Rotte's man nenkoor zaterdagavond 18 novem ber aanstaande in de Grote Kerk te Zierikzee hoopt te geven. Het koor is gerenommeerd en heeft reeds een respektabele leeftijd. De Koninklijke Zangvereniging Rotte's Mannenkoor - zoals de officiële naam luidt - werd opgericht in 1854 te Rotterdam en heeft in de loop van meer dan honderd jaar be langrijke muzikale successen op zijn naam staan. Het programma vermeldt werken van onder andere Palestrina, Sweelinck, Schubert, Wolf, Diamant en anderen en met grote zorgvuldigheid heeft de diri gent Jos Vranken bij de keuze der composities de chronologische volg orde in acht genomen. Het orgel zal zaterdagavond worden bespeeld door de heer Jos Vranken jr.; de bariton-solo wordt gezongen door de heer D. Pauwels. De organisatie van deze unieke Jeugd helpt mee in kankerbestrijding zangavond is in handen van V.V.V. die ons er nog op attent maakt, dat na afloop van het concert een bus rijd in de richting Bruinisse, waar voor retourbiljetten van de gewo ne lijndienst geldig zijn. Gaarne wekken wij onze lezers óp dit koor een volle kerk te bezorgen, i J - (Ingezonden) Een onbezorgde jeugd is het ide aal, dat alle ouders voor hun kin deren nastreven. Het is daarom goed om de schaduwzijde van het leven zo lang mogelijk voor hen verborgen te houden. Te vroég worden zij er veelal mee gecon fronteerd in deze jachtige tijd. Maar eens zal het kind, tot mens gerijpt, zijn houding moeten bepa len tot de talloze levensproblemen. Een onschuldige voorbereiding hier toe behoort eveneens tot de taak van de opvoeder. Een gelegenheid daartoe biedt de „autoplaatjesaktie" van het Konin gin Wilhelmina Fonds. Verzamel de gekleurde autoplaatjes, die te zamen een volledig beeld geven van alle ter wereld bestaande per sonenauto's. Het ligt in de bedoe ling de gehele serie over drie al- bumpjes te verdelen. De eerste se rie is thans uit. U vindt ze op de toonbank van duizenden kruide niers en sigarenwinkeliers. De plaatjes, per vier en twintig ptuks verpakt in een polyethyleen zakje, kosten een kwartje. Vier zakjes vormen een serie. Voor elke serie verschijnt een albumpje (prijs tien cent). Verzamel autoplaatjes en help zodoende mee in de strijd tegen de kanker! De prijzenbeschikking voor het bouwbedrijf AMSTERDAM, 17-11. De prijzen beschikking bouwbedrijf 1960jieeft geen betrekking op de risicoclau sules in reeds overeengekomen bouwcontracten, die bij deze mini steriële beschikking van 23 maart 1960 tevens buiten werking wer den gesteld. Dit heeft het gerechts hof in Amsterdam vandaag beslist naar aanleiding van een civiele procedure tussen de gemeente Den Helder als gedaagde en de aanne mingsfirma Coorn en De Jong uit Medemblik als eiseres, waarbij een principieel verschil van mening over de interpretatie van de prij zenbeschikking voor het bouwbe drijf van de minister van Econo mische Zaken de inzet was. De parlementaire NAVO-conferentie PARIJS, 16-11. De conferentie van Navo-parlementariërs is op de verkeerde weg. In plaats van dui delijke uitspraken te doen ovèr de politiek die .gevolgd moet worden, neemt ze genoegen er mee, achter de regeringen aan te lopen, zo heeft de Nederlandse Tweede Kamer afgevaardigde F. J. Goedhart don- 1 derdag in Parijs verklaard. De Nederlandse socialistische af gevaardigde hield zijn collega's uit de vijftien landen van de Navo de ze scherpe kritiek voor aan het be gin van het politieke debat in de Navo-assemblee, een debat waar in de afgevaardigden unaniem4aan- gedrongen hebben op grotere poli tieke eenheid van de vijftien Na- vo-landen. Adenauer ontmoet MacMillan BONN, 16-11. Bondskanselier Adenauer heeft donderdag ver klaard te verwachten, dat hij in december een ontmoeting met pre mier MacMillan zal hebben. De Westduitse regeringsleider zei dit tot een groep Amerikaanse journalisten, die hij ontving met het oog op zijn komend bezoek aan de V.S. Hij vertrekt zondag naar Washington voor overleg met pre sident Kennedy. Na zijn, terugkeer zal de Bondskanselier op 30 no vember te Parijs besprekingen voeren met president de Gaulle. Daarna, zo zei hij, zou hij de Britse eerste-minister ontmoeten. T In de Franse plaats Courtrai wordt een tentoonstelling gehou den van ccn dertigtal schilderijen van de Nederlandse vervalser Han van Meegeren. Bollentijd op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 16-11. De Schouwse bollen worden weer verzendklaar gemaakt. Dat betekent volop werk in de drogerijen in Sirjansland en Haamstede, waar vooral de vrouwen hun aandeel leveren aan het schoonmaken, tellen en verzendklaar maken. Er zijn zowel huisvrouwen als teenagers die het gecompliceerde werk verrichten. Er wordt gewerkt „in 't aangenomen" en dat betekent dus dat wie het meest presteert het best wordt uitbetaald. In Haamstede heeft een zeer gevarieerd gezel schap zich in de bollenstrijd ingezet. Naast de teenagers zitten zelfs zeelieden. Een tandartsassistente helpt dapper mee. Absolute stilte heerst in de tel-afdelingen. De afzet geschiedt immers nog altijd per stuk en ddarom is het belangrijk dat het juiste aantal in de manden en kisten wordt verzameld. Voorzien van een label en gekeurd door de plantenziektekundige dienst gaan de bollen van Haamstede en Sirjans land naar binnen- en buitenland. Bij een bekende grote exportfirma in de Westhoek gaan op deze wijze iedere week zo'n half miljoen bollen de deur uit, vooral naar zuidelijke landen als Frankrijk, Griekenland, Israël en Zuid-Afrika. Het werk in de drogerijen bewijst wel dat de gladiolenteelt op Schou wen-Duiveland de laatste tijd sterk is toegenomen. Het meest gevraagd is nog altijd de gladiool in de fraaie rode kleurschakeringen. In Haam stede en Sirjansland gaat het werk zo door tot half december. Dagelijks worden er overuren gemaakt tot 9 uur 's avonds, maar dank zij de bollen verdienen velen in deze koude maanden dan ook een extra dikke boterham. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Afwachten wat er komt, anders doen j'fae het zelf" BURGH-HAAMSTEDE, 17-11. - Tijdens een gisteren (donderdag)- avond gehouden vergadering van de afdeling Haamstede-Burgh van de Ned. Middenstandsbond, heeft de voorzitter, de heer G. A. Felius, in zijn openingswoord geconsta teerd dat de plaatselijke midden stand optimistisch gestemd 't nieu we seizoen tegemoet gaat. Overi gens klonk er niet alleen optimis me door uit de woorden van de heer Felius maar ook kritiek, na melijk aan het adres van V.V.V. Burgh-Haamstede. De middenstandsvoorzitter con stateerde dat V.V.V. in het afgelo pen seizoen slechts weinig aktivitei- ten heeft ontplooid op het gebied van eht bieden van attfakties aan de toeristen in de vorm van evene menten. Ondanks dit heeft V.V.V., aldus de heer Felius, toch een nieu we contributieregeling doorgevoerd waarover de middenstanders nog niet hadden gestemd. Dit stuitte in zoverre op verzet dat het merendeel van de leden de aangeboden kwitanties niet heeft geaccepteerd. Overigens vond de heer Felius dit een verkeerde han delwijze en was hijVan mening dat de betrokkenen wel wat loyaler hadden kunnen reageren. Wat betreft het organiseren van attrakties wees de heer Felius de aanwezigen op de donderdagavond aanstaande door V.V.V. te houden vergadering. De Middenstanders zullen afwachten wat er dan uit de bus komt. Komt er niets be hoorlijks uit, dan "hebben we zelf Ingezonden mededeling Help Uzelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven Uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakkelijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hy giënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. ZIERIKZEE Geschenk voor Hatfield's secretaris Gelijk gemeld hebben de leden van de Zierikzeese gemeenteraad onderling besloten de gemeente secretaris van Hatfield mr. S. F. Jago een geschenk aan te bieden, als blijk van waardering voor de voortreffelijke wijze waarop hij het verblijf van de raad in de En gelse adoptiegemeente heeft geor ganiseerd. Het geschenk zal bestaan uit een schilderij, dat - zo vernemen wij - door vriendelijke bemiddeling van de Kon. Zeelandia N.V. naar Hat field zal worden overgebracht. Eerst evenwel moet een keus ge daan worden uit enkele schilderijen die momenteel in de burgemees terskamer staan opgesteld. De kos ten voor het geschenk worden ge dragen door de deelnemers aan de Engelse reis. daverende planneri, aldus de voor zitter. De vergadering besloot voor de komende V.V.V..-vergadering de heer G. A. Felius Isandidaat te stel len voor een dan vrijkomende be stuurszetel. Tevens werd de heer Felius herkozen als voorzitter van de afdeling. In de plaats van de heer H. A. v. d. Maas koos de ver gadering de heer Joh. Kik. In bespreking kwam ook het pro bleem van de winkelsluiting. Be sloten werd in een volgende ver gadering te trachten uitvoering te geven aan de gedachte de winkels zaterdag's na vijf uur te sluiten. Een van de aanwezigen wees er op dat in Renesse dè winkels op za terdagavond veel langer open zijn en dat dit heel wat mensen des avonds in het dorp brengt. OOSTERLAND VARA-afdeling opgericht Evenals dat reeds op vele plaat sen het geval is op het eiland, is ook in Oosterland donderdagavond een afdeling opgericht van de VA RA. De districtsbestuurder de heer C. Linders uit Zierikzee was over gekomen met twee zijner dochters, teneinde tekst en uitleg te geven betreffende dergelijke afdelingen, terwijl de dames voor de muzikale noot zorgdroegen, door zang en ac- cordeonmuziek. Door de inleider werd de historie van de omroep vereniging vanaf de oprichting tot op heden onder de loupe genomen. Medegedeeld werd dat er in een afdeling, die jaarlijks een keer ver gadert, gelegenheid bestaat ver schillende wensen of eventuele klachten betreffende de uitzendin gen naar voren te brengen, die dan kenbaar kunnen worden gemaakt aan het hoofdbestuur. De VARA is de enige omroep die deze afdelin gen kent. Na deze uitgebreide re ferentie werd van de gelegenheid tot vragen stellen druk gebruik ge maakt. De 54 Vara-leden die Oos terland telt worden automatisch lid van de afdeling. Er waren er 19 aanwezig. Het bestuur werd als volgt samengesteld: C. M. van den Berge Pz., voorzitter; B. Capelle, secretaris en A. Oosterboer, pen ningmeester. Contactavond openbare lagere school Teneinde het werk der leerlin gen. in ogenschouw te nemen, was donderdagavond in de openbare la gere school alhier een contactavond beldgd, dié druk werd bezocht. Deze avond was er ook gelegenheid met de onderwijzers te spreken over de vorderingen der leerlingen en even tuele wensèn etc^ naar voren te brengen. Het doel dat met deze avonden wordt nagestreefd is een steviger contact te krijgen tussen onderwijzend personeel en ouders. Men is hierin zeker geslaagd. Zwakke wind Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist of motregen; overwegend zwakke wind; iets la gere temperaturen. 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 15.25, onder 2.38. 19 nov. Zon op 8.06, onder 16.44. Maa nop 15.50, onder 3.56. 20 nov. Zon op 8.08, onder 16.43. Maan op 16.17, onder 5.13. Volle maan: 22 nov. te 10.44. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 nov. 19 nov. 20 nov. 11.26 v.m. 0.26 v.m. 1.19 v.m. BROUWERSHAVEN: 18 nov. 19 nov. 20 nov. 11.23 v.m. 12.24 n.m. 0.48 v.m. n.m. 12.32 n.m. 13.30 n.m. 23.57 n.m. n.m. 13.14 n.m. Doodtij: 17 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-11. - Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedruk gebied, dat ten westen van Ierland was gelegen trekt nu over de Britse ei landen langzaam naar onze stre ken. Intussen is om het hogedruk- gebied wat zachtere en vochtige lucht via de Noordzee tot ons land doorgedrongen. In deze lucht zal gedurende de nacht plaatselijk mist ontstaan, die zich ook morgen lan ge tijd kan handhaven. Uit de mist en wolkenvelden kan ook nog wat motregen vallen. Over het alge meen zal de temperatuur overdag weer iets lager worden. In de nacht zakt het kwik plaatselijk tot het vriespunt. Scheepvaartberichten Koratia (t.), 16-11 te Curasao. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 15 nov.: Wilhelmina Maria, d. van Nelis van Herp en Wilhelmina Cornelia Berrevoets. Gehuwd. 10 nov.: Franz Po- korni, 24 j. (wonende te Vlaardin- gen) en Maria Antonia Berrevoets, 24 j. Minister Marijnen opent zuivelfabriek in Eindhoven EINDHOVEN, 16-11. - „Afzetbe vordering is een taak voor de zui velindustrie, naast research, de kwaliteit van het produkt, de juis te reklame, moet ook presentatie van het produkt aan de consument niet uit het oog worden verloren", aldus de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, vanmiddag bij de opening van het consumptiemelkbedrijf „Campina" van de coöperatieve zuivelvereni- ging „De Kempen" in Eindhoven. De minister merkte op, dat het niet onmogelijk is dat het noodzakelijk ingrijpen van de overheid in de zuivelsector 2-emend heeft gewerkt op het nemen van nieuwe initiatie ven. NIEUWERKERK Anti-Honger-Actie De najaarscollecte voor de Anti- Honger-Actie, uitgaande van de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand) wordt hier gehouden in de week van 13- 19 november. In pers en radio is aan deze actie reeds veel aandacht geschonken. Nieuwerkerk zal on getwijfeld op royale wijze willen bijdragen voor deze hoognodige actie. Een aantal dames hebben zich bereid verklaard om te collec teren. NOORDGOUWE Toneelavond Culturele Vereniging De Culturele Vereniging alhier opent het winterseizoen aanstaan de woensdagavond half acht in de cantine. In samenwerking met de afdeling Noordgouwe van de Bond van Plattelandsvrouwen wordt dan een toneelavond georganiseerd wel ke wordt verzorgd door de toneel club „Op Drift" van Renesse. Ten tonele zal worden gebracht „Sloep zonder schipper". Voor zover be kend is dit een gegeven met een goede strekking, zodat mag worden verwacht dat dit een mooie avond wordt. Het verdere winterprogram- ma bevat voor december nog een ontspanningsavond. Voorts ligt het in de bedoeling de film „Fanfare" te doen vertonen, terwijl voor een vierde avond nog besprekingen ge voerd worden, waarover later me dedelingen volgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2