DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE SOWJET-WAARSCHUWING AAN FINLAND VOOR „WESTDUITSE DREIGING" Geboortebeperking in India Verslag over Ned. Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties De situatie in Albertstad Kennedy over neutralisme Nog geen radio-t.v.-staking Als het een goede zaak be treft spreekt men van volhar ding, betreft het een slechte dan van koppigheid. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i)r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Moskou schermt met „verontrustend nieuws" Dit nummer beslaat uit 12 pagina's MOSKOU, 16-11. De Russische eerste vice-minister van Buitenlandse Zaken, Koesnetsov, heeft donderdag de Finse ambassadeur in Moskou gewaarschuwd, dat de Sow jet-regering de Westdultse „dreiging" in het Oostzeegebied op bet ogenblik erger acht dan toen zy Finland uit nodigde tot overleg omtrent de verdediging daartegen. Koesnetsov had ambassadeur Wuori op het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden om hem op de hoogte te stellen van „alar merende berichten" over recente maatregelen van west-Duitsland en de N.A.V.O. in dat gebied, aldus verklaarden Finse kringen in Mos kou. Volgens genoemde kringen voer de Koesnetsov drie redenen aan voor de Russische opvatting, en wel: het bezoek van de Westdultse minister van defensie Strauss aan Oslo en besprekingen tussen west- Dultsland en Noorwegen over mi litaire samenwerking; manoeuvres van de Navo in de Oostzee, en be richten in de Deense pers over een gemeenschappelijk Deens-West duits commando. Koesnetsov noemde dit alles „al armerend nieuws", doch ging ver der niet op details in, aldus Finse kringen in Moskou. Ook deed hij geen suggesties over de door Fin land te volgen politiek. In Helsinki is bekend gemaakt dat Wuori in de Finse hoofdstad is ontboden om verslag uit te brengen over het gesprek dat hij donder dag met Koesnetsov heeft gehad. Verwacht wordt dat de ambassa deur vrijdag in Helsinki zal aan komen. Zoals gemeld, had de Sowjet- Unie reeds op 30 oktober Finland in een nota voorgesteld overleg te plegen over beveiliging van hun grenzen tegen een aanval van west-Duitsland en bondgenoten. De Russen beriepen zich daarbij op het Russisch-Finse verdrag van 1948 tot wederzijdse bijstand. De Finse minister van buitenlandse zaken, Karjalainen, heeft in het af gelopen weekeind met zijn Russi sche ambtgenoot, Gromiko, over de nota gesproken. Strauss in Noorwegen OSLO, 16-11. Een woordvoerder van het noordelijk hoofdkwartier van de Navo te Kolsaas bij Oslo heeft donderdag meegedeeld dat minister Strauss met de comman dant van het hoofdkwartier, luite- INITIATIEF VAN N.V.V. en P.v.d.A. Jonge vluchteiingetjes komen tien weken naar Nederland AMSTERDAM, 16-11. Op zater dag 18 november aanstaande zul len 552 vluchtelingenkinderen tus sen zes en twaalf jaar, afkomstig uit West-Berlljn en uit een aantal Westduitse kampen en noodonder- komens in Nederland aankomen. Op uitnodiging van de commissie in ternationaal hulpwerk uit het NW en de Party van de Arbeid worden deze kinderen in pleeggezinnen on dergebracht. De commissie nam het initiatief tot dit transport in de augustusda gen, toen de spanning rond Berlijn een hoogtepunt bereikte. Voor de dertiende augustus, toen de sector grens in Berlijn werd gesloten, wist een record-aantal vluchtelingen het Westen te bereiken. (Tussen janu ari en augustus 1961 ruim 181.000 personen, waaronder 15.132 kinde ren tussen zes en twaalf jaar.). De kinderen zullen in Nederland de lagere scholen bezoeken, de commissie beoogt hiermee de vluch teiingetjes te laten kennis maken met de manier van leven en wer ken in ons land. Voorts biedt het tijdelijk elders onderbrengen van een of meer kinderen uit een vluch telingengezin de ouders een iets gemakkelijkere mogelijkheid orde op zaken te stellen. Langs verschillende routes, ver deeld over verschillende groepen, zullen de kinderen Nederland bin- nenreizen. Een deel arriveert via Oldenzaal, andere via Gronau en Arnhem. Per trein zullen de kinde ren doorreizen naar Friesland, Overijssel, Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht, Zeeland en de steden Den Haag en Rotterdam. NIEUW DELHI, 17-11. Een offi ciële commissie heeft drastische maatregelen aanbevolen om de groei van de Indiase bevolking in bedwang te houden. Aanbevolen worden het wettigen van vruchtafdrijving, uitbreiding van de mogelijkheden voor vrijwil lige onvruchtbaarmaking, vervaar diging en aanmoedigen van het ge bruik van goedkope voorbehoed middelen, belastingmaatregelen voor gezinnen met meer dan vier kinderen, opheffen van faciliteiten voor moeders, die niet willen mee werken aan gezinsbeperking en uit gebreid onderzoek naar vrucht baarheidsbeheersing. Ook wordt de benoeming van een minister voor bevolkingsbeheersing aanbevolen, die zich geheel zou moeten wijden aan het vraagstuk der gezinsvorming. De commissie schat dat de hui dige bevolkingstoeneming in India (438 miljoen inwoners) de komende 25 jaar met 102 procent zal toene men, terwijl het inkomen over de zelfde periode slechts met 13.5 pet. zal stijgen. nant-generaal Pyman, over Navo- aangelegenheden heeft gesproken. Waarschijnlijk is, aldus de voerder, ook gesproken over de bij eenkomst die volgende week te Kolsaas wordt gehouden en waar op Duitsers en Denen zullen spre ken over de oprichting van een ger meenschappelijk Oostzeecomman- do. Hij legde er echter de nadruk op dat Strauss' bezoek niet in ver band staat met deze bijeenkomst van volgende week. Mr. Stikker vocht met inbreker PARIJS, 16-11. Mr. D. U. Stik- ker, de (Nederlandse) secretaris generaal der Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, is in de nacht van dinsdag op woensdag in een gevecht gewikkeld geweest met een inbreker, die zijn hotelkamers in Parijs was binnengedrongen. Mr. Stikker werd kort voor mid dernacht door gestommel wakker en ontdekte een man, die bezig was zijn appartementen in hotel George V te doorzoeken. „Ik wierp me op hem", zo ver telde mr. Stikker later, „en had hem bijna overmeesterd. Wij raak ten slaags, maar hij wist er van door te gaan, na eerst de deur achter zich te hebben afgesloten. Ik slaagde er echter in de deur te forceren en alarm te slaan". Volgens mr. Stikker moet de in breker een medeplichtige hebben gehad. Men heeft hen beiden zien vluchten. De dief had enige documenten van de N.A.V.O. gestolen, maar die zijn later bij het Station des Inva lides door een werkvrouw gevon den. Mr. Stikker verklaarde er ze ker van te zijn, dat deze documen ten niet zijn gefotografeerd. Ove rigens bevatten zij niets bijzonders, aldus de secretaris-generaal der N.A.V.O., omdat hij nooit militaire documenten mee naar huis neemt. Wel heeft hij de gewoonte tot diep in de nacht in bed te werken. Britten in Oost-Berlijn vastgehouden BERLIJN, All. - Twee Britse toeristen zijn woensdagavond vier en een half uur in Oost-Berlijn vastgehouden. De Oostduitse dou ane nam hun spoorkaartjes naar Parijs in beslag. Zij wilde ze slechts teruggeven als de Britten militaire inlichtingen uit West-Berlijn ver strekten. Dit is meegedeeld door de Britse militaire overheid in West- Berlijn. Verder is meegedeeld dat twee ambtenaren, verbonden aan het Britse leger, die te voet naar Oost- Berlijn waren gegaan om polshoog te te nemen, een uur of negen door de Oostduitse douane zijn vastge houden. Volgens een bericht van de Nederlandse ambassade in Santiago bestaat er alle hoop, dat het grootste deel van de honderd huizen, die met Ne derlands geld in het door een aardbeving geheel verwoeste Toltèn wor den gebouwd, voor maart 1962 gereed zal zijn. Tijdens de regenperiode, die dit jaar in het zuidelijke deel van Chili langdurig en zwaar was, kon nauwelijks van enige vooruitgang in de bouw worden gesproken. Als gevolg van overstromingen waren de toegangswegen met Toltèn zelfs wekenlang onbegaanbaar. Toen eind september een kentering in het weer kwam, is met spoed met de bouw begonnen. - De fundamenten van de beoogde 100 woningen zijn nu gereed (boven), van het grootste deel is de constructie reeds opgetrokken (midden), tien woningen staan onder de kap (onder). DEN HAAG, 16-11. - In een ruim honderd pagina's tellend verslag, met een groot aantal byiagen, heeft de Nederlandse regering aan de se cretaris-generaal van de V.N. haar zeer gedetailleerd verslag over 1960 betreffende Nederlands Nieuw Gui nea aangeboden. Wederom vestigt de Nederlandse regering er in de inleiding van het verslag de aandacht op, dat zij in dit rijksdeel een politiek volgt die gericht is op een spoedige voltooi- IIet eerste en enige Feyenoord-doelpunt in dc woensdagavond in Engeland gespeelde voetbalwedstrijd Tot tenham Hotspur-Fey- enoord, gemaakt door Bennaers, die in het midden op de grond ligt. De Britten Baker (no. 2) en Norman trachtten zonder re sultaat nog in te grij pen. ing van een proces, dat zal moeten leiden tot politieke rijpheid van de bevolking, opdat deze gebruik zal kunnen maken van haar recht op zelfbeschikking. Dit doel, aldus de regering, kan op korte termijn al leen worden bereikt door bij ver tegenwoordigers van de bevolking belangstelling te wekken voor de politiek en hen bewust te maken van hun verantwoordelijkheid. Een der middelen daartoe was de in stelling van de Nieuw Guinea-raad. Aan deze raad zijn daarom zoveel mogelijk bevoegdheden toegekend. Van deze bevoegdheden wordt in het verslag een overzicht gegeven. Vooruitlopend op en als praktische voorbereiding van de hantering der zelfbeschikking, is aan de Nieuw Guinea-raad verzocht zijn mening kenbaar te maken over de manier en, zo mogelijk, de tijd waarop het recht op zelfbeschikking kan wor den verwerkelijkt. In het rapport wordt voorts mel ding gemaakt van de instelling van streekraden, hun taak en de wijze van verkiezing; van de uitbreiding en intensivering van het bestuur; het tienjarige ontwikkelingsplan op sociaal, economisch en cultureel ge bied; de ontwikkeling van land bouw, veeteelt enz, die van het on derwijs, de zorg voor de volksge zondheid, huisvesting van de be volking e.d. Geen „broodstaking" in België BRUSSEL, 16-11. - Na do meel- fabrikanten hebben donderdag ook de 13.000 Belgische bakkers van de vereniging van bakkerspatroons besloten de „broodstaking" af te gelasten. Ontevreden met een door dc re gering toegestane verhoging van de broodprijs van twee cent hadden de bakkers aanvankelijk besloten maandag aanstaande niet meer tc bakken. ELISABETHSTAD. 16-11. - De plaatsvervangend vertegenwoordi ger van de V.N. in Katanga, Ab- doelattf Succar, heeft donderdag in Elisabethstad medegedeeld, dat de commandant der troepen van dc centrale regering die zich in Al bertstad bevinden, erin heeft toe gestemd met de Verenigde Naties samen te werken en zün troepen in hun kamp terug te trekken. Succar sprak van Katangaanse zijde afkomstige berichten tegen, als zouden er in Albertstad doden zijn gevallen. Volgens hem zijn de Verenigde Naties de situatie in Al bertstad volkomen meester. De V.N.-troepen beschermen de onge veer honderd Europese mannen, die nog in de stad zijn achterge bleven en zich in hun woningen bevinden, en hebben het Kongole se leger opdracht gegeven geen nieuwe troepen meer in de stad te brengen. WASHINGTON, 16-11. President Kennedy heeft verklaard „ervaren te hebben dat sommige landen die zich neutraal noemen onze vrien den zijn en welwillend zijn, en an deren die zich neutraal noemen on verzoenlijk vijandig tegenover ons staan". In een rede ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de universiteit van Washington zei de president: „Wij zijn Amerikanen, die vastbesloten zijn om de gren zen van de vrijheid te verdedigen, zo mogelijk door een eervolle vre de, maar ook met de wapens als wapens tegen ons gebruikt wor den". President Kennedy zei, dat de Verenigde Staten met landen moe ten werken, die vrijheid missen, teneinde de zaak van de vrijheid te versterken. HILVERSUM, 17-11. - Tijdens de hedennacht gehouden vergadering van de vakbonden, waarin radio- en televisiepersoneel is opgenomen, werd besloten vooralsnog niet te staken. De vele deelnemers aan de ver gadering aanvaardden een tussen voorstel om met een definitief be sluit te wachten, totdat de gehele radio- en televisie-salariskwcstie in de Tweede Kamer aanstaande dins dag besproken is. Twee broertjes verdronken WESTKAPELLE, 16-11. Twee broertjes van drie en twee jaar oud, Jan en Adri de Witte uit Westkapelle, die uit de tuin van het ouderlijk huis dat vlak bij het strand staat, waren ontsnapt, zijn donderdagmiddag in zee verdron ken. Drie uur nadat de kinderen waren vermist, zijn ze gevonden door de vader van de kinderen en de politie. Op verjaardag verongelukl OIRSCHOT, 16-11. Donderdag- morgen is op rijksweg 63 onder de gemeente Best de juist die dag 37 jaar geworden motorrijder G. A. C. van den Dobbelsteen uit Tilburg verongelukt. De heer van den Dobbelsteen reed in de richting Eindhoven, toen hij werd ingehaald door een auto, bestuurd door de heer P. C. van M., vertegenwoordiger te Waalwijk. De auto zwenkte plotse ling naar rechts, sloeg over de kop en kwam in de berm terecht. Door deze onverwachte manoeuvre moest de motorrijder plotseling remmen. Hij viel van de motor en raakte met zijn hoofd een bcton- paal. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Dc autobestuurder liep slechts lichte verwondingen op. Dc auto werd vernield, de motor licht be schadigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1