Huishoud- en Modeshow DE VERDWENEN KASSIER geniet van zo'n lekkere verse sigaret van Half zwaar - heel lekker! HU ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 NOVEMBER i96i no. 19074 Op maandagavond 20 november, aanvang 7.15 uur precies brengen onderstaande firma's een gezamenlijke (in samenwerking met de Nederlandse Huisvrouwen- voorl ichtingsdienst) in de zaal van Hotel „Concordia" te Zierikzee k Mannequins showen U w dameskleding f van Tinneroy en gebreid van Spoeltjes wol DEMONSTRATIES nieuwste „Tomado"-artikeien TOEGANG VRIJ Kaarten verkrijgbaar bij: Firma GEBR. WIEBOLS, Havenplein Firma M. KOUWENBERG, St.-Domusstraat „DE WOLBAAL", Melkmarkt 3 Firma A. DE JONG, Schuithaven 10 Wegens huwelijk is onze zaak morgen (dinsdag) GESLOTEN Verton's schoenen Meelstraat 3 Zierikzee Woensdag: 500 gr. gehakt 1,88 WEEKRECLAME: 500 gr. procureurlap 2,38 300 gr. hachévlees 1,38 150 gr. gebraden gehakt 0,58 150 gr. cornedbeaf 0,70 De slagers van BURGH en HAAMSTEDE Adverteer regelmatig SUCCESSES Diversen: Voor het schilderen van speel goed hebben wij de heldere kleuren lakverf voor u, in busjes van 55 cent. - Mol, Nieuwe Boogerdstr., Zierikzee Veescharen voor de hand,, op vacuumleiding, elektrisch; vee reinigers. U belt enwij komen! Firma J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinise. Plastic modelbouw: schepen, vliegtuigen, auto's, enz., en de benodigde lijm hiervoor. Een enorme sortering bij Mol Nieuwe Boogerdstr., Zierikzee „Vervetal" muurverf, dé aan gewezen verf voor over uw behang. Kleurecht en water vast. „Verf en Kleur", Meel straat 40, Zierikzee. De nieuwe modetinten van onze korte en lange halsket tingen geven uw toilet een persoonlijk cachet. Mol, Nwe Boogerdstraat, Zierikzee. Een nieuw behang geeft ook uw kamer een fris en gezellig aanzien. Een ruime collectie hebben wij steeds voor u in voorraad. - Mol, Nieuwe Boo gerdstraat, Zierikzee. ECUADOR Revolutie van meer dan lokale betekenis De relletjes in Ecuador, die heb ben geleid tot het aftreden en de vlucht van president José Maria Belasco Ibarra en zijn vervanging door de vice-president Carlos Julio Arosemena Monroy, hebben een betekenis, die ver uitgaat boven die van een lokaal revolutietje in een niet zo bijzonder belangrijk Zuid- Amerikaans land. Dit ligt vooral besloten in de figuur van Monroy. De voorgeschiedenis is niet zo interessant. De onrust begon, toen ex-president Ibarra nieuwe directe belastingen invoerde, die voor het zeer arme deel van de bevolking - en dat vormt de overgrote meer derheid - moeilijk op te brengen waren. Er volgden stakingen en an dere protestacties, die werden ge steund door de oppositie in het parlement. Ibarra bleef het antwoord daar op niet schuldig: hij maakte be kend dat een „groot revolutionair complot" was ontdekt en liet tal rijke politieke tegenstanders en stakingsleiders arresteren. De man op de achtergrond Dit machtsmisbruik wekte een storm van verontwaardiging, die zo krachtig was, dat de regering er door werd gedwongen een aantal arrestanten de vrijheid te hergeven. Daarmede echter waren de ge moederen niet tot bedaren ge bracht. De studenten mengden zich in de strijd, nieuwe demonstraties ontaardden in vechtpartijen en de eerste doden vielen. Tegelijk bleek, dat het niemand minder dan vice- president Monroy was, die leiding gaf aan de opstandige beweging. Terwijl op straat de door hem aan gevuurde demonstranten voor het nodige rumoer zorgden, richtte hij in het parlement scherpe aanvallen op president Ibarra. De scheldwoorden vielen daarbij rechts en links en zelfs knalden de revolvers, want een parlementslid in Ecuador, dat zichzelf respec teert, houdt er zo'n schiettuig op na en vuurt daarmee, als het zo te pas komt, eens in de lucht. Ten slotte werd Ibarra dermate in het nauw gedreven, dat hij niets beters wist te doen, dan het president schap neer te leggen en asiel te zoeken in de Argentijnse ambassa de in Quito. Amigo de Fidel Castro Nu zijn regeringswisselingen in de kleinere Zuidamerikaanse sta- ten gewoonlijk niet bijzonder be- langrijk. Met de vervanging van Ibarra door Monroy is het echter anders gesteld. Monroy, vroeger een aanhanger van Ibarra, is de laatste tijd dui delijk naar uiterst links gezwenkt en is dikke vrienden geworden met Fidel Castro van Cuba. En met Castro deelt hij de bewondering voor de Sowjet-Unie. Onlangs nog - juist op het ogenblik, dat Ken nedy's afgezant Stevenson in Ecu ador verbleef - bezocht hij Moskou Vol lof voor het communisme en wie weet met welke toezeggingen keerde hij in Ecuador terug en ad viseerde daar Ibarra, zijn wijze van regeren aan het Russische systeem aan te passen, „anders zou hij slachtoffer worden van zijn eigen fouten". Ibarra weigerde, maar niets, behalve misschien het leger, staat thans Monroy in de weg, om in Zuid-Amerika een communisti sche staat te vestigen. Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders van van Zierikzee maken bekend, dat voor belanghebbenden ter secre tarie dezer gemeente van 14 tot en met 28 november 1961 ter in zage is gelegd het door Gedepu teerde Staten van Zeeland bij be sluit van 3 oktober 1961, nr. 197, 2e Afd., goedgekeurde raadsbesluit van 19 september 1961, nr. 4 tot het onttrekken van een gedeelte weg, kadastraal bekend gemeente Zierikzee sectie F nr. 1042 (ver bindingsweg tussen Vissersdijk en Rijksweg) aan het openbaar ver keer. Belanghebbenden kunnen uiterlijk tot op de dertigste dag, na dag tekening dezer bekendmaking bij de Kroon tegen vorengenoemd be sluit beroep instellen. Zierikzee, 13 november 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgem. R. VAN OMMEREN, secretaris. Tijdens een plenaire zitting van de conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver- enide Naties te Rome zijn vijftien landen toegelaten als nieuwe leden van de organisatie. Het aantal lan den dat lid is van de organisatie stijgt hiermee tot 104, waarvan 99 volledig lid en 5 geassocieerd lid zijn. Zeventig vertegenwoordigers van de belangrijke politieke par tijen in Syrië hebben een overeen komst van nationale eenheid gete kend, met het doel elke partijstrijd in Syrië in de loop van de volgen de vier jaar uit te sluiten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland De wedstrijden voor zaterdag 18 nov. a.s. luiden als volgt. Ie klas: Kapelle-SVD; Middel burg V-Bruse Boys (scheidsr. W. v. de Dries); Veere-Yerseke III; Wolf- aartsdij k-AZW II; Hoek- VCK. 2e klas C: Brouwershaven III- MEVO II (scheidsr. A. de Looze); Duiveland-WIK (scheidsr. T. Sim mers). 3e klas D: Bruse Boys II-Zee- meeuwen (scheidsr. M. A. Fontei- ne); WIK II-MEVO JII (scheidsr. A. J. Dorst). Bovenstaande wedstrijden van gen aan om 3 uur). Junioren Groep A V: Goes A I-Zierikzee A I (3 uur, scheidsr. J. Vermeulen). Groep B VII: Burgh B I-Zierik- zee B I (2 uur, scheidsr. J. v.d. Lin de); Dreischor B I-Bruse Boys B I (3 uur, scheidsr. J. Scholten). Groep B VIII: Burgh B II-Zie- rikzee B II (scheidsr. J. v. d. Linde) Zierikzee B III-Nieuwerkerk B I (zelf voor sch. zorgen); Zonnemai- re B I-MEVO B I (scheidsr. N. Speelman); Zwaluwen B I-WIK B I (scheidsr. W. J. v. d. Maas). De wedstrijden voor zondag 19 nov. luiden als volgt. Ie klas B: Dreischor-Burgh II (scheidsr. K. Nouwen); SVOWK- Zierikzee II (scheidsr. P. J. Schet ter s). 2e klas C: Zonnemaire-SVOWK II (scheidsr. J. Scholten); Renesse II-Brouwershaven II (scheidsr. W. J. v. d. Maas). De wedstrijden van de zondag competitie vangen aan om 2.30 uur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bodegraven (vac. C. van den Bosch): A. van Brummelen te Schoonrewoerd; te Achterberg (U.): kand. P. L. Breugem, Stolwijk; te Winsum (Gron.): mevr. E. H. Posthumus Meyes, kand. te Rotter dam. Ger. Kerken Beroepen te Haarlem-Zuid (vac. C. Goeman): J. van Reeven, Utrecht-Zuid; te Schiedam (vac. E. J. Oomkes): P. R. Everaars, Mid- delstum; te Arnhem (vac. F. A. Hofman): Joh. P. de Boer, Rotter dam. De wetgevende vergadering van de staat New York heeft een wets ontwerp goedgekeurd voor het re serveren van 100 miljoen dollar voor de bouw van schuilplaatsen tegen radioactieve neerslag in scholen en staatsinstellingen. Ontwerp voor nieuwe Visserijwet ingediend DEN HAAG. De ministers van landbouw en visserij en van jus titie hebben bij de Tweede Kamer ingediend het ontwerp van wet „houdende nieuwe regelen omtrent de visserij". Blijkens de memorie van toe lichting wordt het wetsontwerp als volgt gemotiveerd: ordenen en bundelen van bestaande wetgeving op het gebied van de zee-, kust- en binnenvisserij (nl. van de visserij- wet 1908, de wet op de maas wijdte van zeevisnetten 1954 en de wet op de bijdragen verbetering binnen visserij 1952); daarnaast aanpassing van de in deze wetten en in de haringwet 1927 vervatte regelingen aan de hedendaagse omstandighe den. De bij de visserijwet 1908 inge stelde adviescolleges (college voor de visserijen en raad voor de vis serij) zijn in de nieuwe wet niet gehandhaafd in verband met de adviserende taak onder meer van het visserijschap en het produkt- schap voor vis en visprodukten. Voor wat de overbevissingsmaat- regelen betreft, wordt in het wets voorstel voorzien in bepalingen aangepast aan de Londense con ventie van 1959, het Noord oost At lantische visserijverdrag. Het wetsontwerp voorziet voorts in een vereenvoudigde goedkeu ringsprocedure o.m. voor huurover eenkomsten van viswater door de Kamer voor de binnenvisserij. Het criterium „doelmatige bevis sing" voor de beoordeling van aan vragen van visvergunningen en de toetsing van visrechtovereenkom sten zijn in het wetsontwerp ge handhaafd. De ministers zijn ech ter van mening dat de van ver schillende zijde geuite wens tot in voering van een tweede criterium „redelijke verdeling van het vis water" tot onevenredig grote in breuk op het vrije beschikkings recht van de viswater-eigenaren zou leiden en dat dit tweede crite rium het sportvissers onmogelijk zou maken over viswater te be schikken. Oude man verbrand DORDRECHT, 10-11. De 78-jari- ge heer J. Blom is in zijn woning, Kromhout 60, te Dordrecht door verbranding om het leven geko men. Voorbijgangers zagen rook uit zijn huisje komen. Zij gingen het binnen en troffen het ontzielde lichaam van de man, dat met brandwonden overdekt was, achter de fel brandende kachel liggen. De man is vermoedelijk onwel gewor den en tegen de kachel aan geval len. De kleren, die hij aan had, smeulden. De Zuidafrikaanse Joodse raad van afgevaardigden heeft vrijdag krachtig geprotesteerd tegen po gingen van de Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika, de waarborgen tegen religieuze discri minatie op Zuidafrikaanse univer siteiten teniet te doen. Feuilleton Met de wisseling van rijkspolitie in gemeentepolitie was ook de groepscommandant vertrokken. Deze was intussen bevorderd en had een standplaats gekregen in een uitgestrekte Drentse gemeen te. Na de middag stapte Geert in de auto en reed het Drentse land in. Hij trof het: de groepscomman dant zat achter zijn bureau. Gert stelde zich voor en viel met de deur in huis. „U hebt wellicht ge lezen van de verdwijning van een zekere Govert van der Haas uit uw vroegere standplaats. Dat is nu ruim twee maanden geleden en er is nog geen spoor van hem gevon den. Ik ben belast met een onder zoek en dacht zo, dat u misschien wel meer bijzonderheden over het gezin van deze man zou kunnen geven". De ander lachte en schoof een pakje sigaretten naar Gert toe. „Steek eens op, jongen, dat praat gemakkelijker. Ja, ik weet er van. zijn opsporing is indertijd ver zocht. Wat wil je weten?" „Als het kan alles, wat van be lang kan zijn voor het onderzoek, ziet u? Ik heb nog geen enkel aan knopingspunt. Herinnert u zich het gezin?" „Zeker. Maar veel bijzonders kan ik ook niet verschaffen. Laat eens kijken: er zijn drie dochters. De man is een sulletje ,een goedzak, door Frank van Falckenoort zal ik maar zeggen. Hevig onder de pantoffel van zijn vrouw en doch ters. Eén is er verpleegster in het ziekenhuis van Dorringen. Dat is de jongste. De vrouw zelf is een draak. Onder ons gezegd en ge sproken. Wacht eensdaar schiet me opeens iets te binnen. Die oudste dochter.... hoe heet ze ook weer. „Cobie". „Juist, Cobie. Een jaar of wat geleden heeft iemand gepoogd haar aan te randen. Ze heeft zich hevig verzet en de man is op de vlucht geslagen. Later arresteer den we hem .Een ongunstige kerel, psychopaat. Was niet de eerste keer en is ter beschikking van de regering gesteld. Kwam uit een naburig dorp. Het meisje is lange tijd onder behandeling geweest. Had een shock of zoiets. Later is ze een mannenhaatster geworden. Ze was in een winkel. Nadien heeft ze er een tik van over ge houden. Je weet dat nooit met zulke gevallen. Heb je haar al ge sproken?" „Dat wil zeggen, ik heb haar thuis ontmoet. Ze leek niet bijster gek op me te zijn". „Ik zei al, dat ze een mannen haatster is geworden. Dan de mid delste dochterdoet zo'n beetje het huishouden. Naam is me ont schoten". Gert keek op zijn aantekeningen. „Gerarda heet ze. Ik heb haar nog niet ontmoet". „Juist, Gerarda. Ze had enige tijd omgang met een boerenknecht uit ons dorp. Maar dat is weer uit geraakt. Als ik me goed herinner, was ma van der Haas er tegen. De jongste dochter is de beste uit het nest. „Weet u iets bijzonders van die verdwenen man?" „Laat eens kijken.nee, ik zou niet weten. Ik zei al: een goedzak. Werkte in de stad op een bank. Forens. Zondags maakten ze wel eens een wandeling, hij en zijn vrouw. Soms ook de jongste doch ter. De anderen gingen nooit op straat". „Misschien ook wat mensen schuw geworden?" „Mogelijk. Het was altijd al een beetje eigenaardig gezin .Bemoeide zich met niemand. Had, voorzover ik weet, geen kennissen of vrien den. Die man is natuurlijk veron gelukt. Verdronken? Is er gedregd in Enschede?" Gert haalde zijn schouders op. „Ik geloof 't niet. Overigens, waar moet je dreggen? Zoveel water is er ook niet in die stad". „Tja, het kan natuurlijk ook zelf moord zijn. Ergens ver weg. Een wraakneming na al die jaren. Je weet het met zulke mensen nooit precies. Ik heb wel meer meege maakt, dat zogenaamde pantoffel helden opeens exploderen. Aan ieders geduld komt doorgaans een eind. Hij kan het allemaal weken of maanden van te voren uitge kiend hebben. Ben je al naar die bank geweest?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5