DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troepen in Albertstad KATANGA VERLIEST HET TEGEN OPRUKKENDE TEGENSTANDERS VAN TSJ0MBE Meer troepen Toestand Algerijnse gevangenen in Frankrijk is slecht Nieuw „Russisch plan" blijkt van Westduitse origine Militaire hulp voor Zuid-Vietnam Een „jaar van samenwerking" voorgesteld PAARDEN OP KLOMPEN 1.400 woningen voor Zeeland MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19074 ZIER1KZEESCHEWNIEUVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Macht in het noorden reeds overgenomen ALBERTSTAD, 11-11. Vluchte lingen, die vrydag j.l. in Elisabeth- stad zijn aangekomen, hebben mee gedeeld dat de in het uiterste noor den van Katanga gelegen plaats Albertstad, thans beheerst wordt door de Baloebakat, een party die vijandig staat tegenover de rege- ring-Tsjombe. Alle Europese vrouwen en kin deren zijn vrijdag j.l. uit Albert stad vertrokken. De mannen be sloten voorlopig nog te blijven. De meeste vrouwen en kinderen zijn per boot uitgeweken naar de aan de noordzijde van het meer van Tanganjika gelegen plaats Oesoem- boera. De vluchtelingen deelden verder mede, dat zich geen Katangaanse marechaussee meer in Albertstad bevindt. De Katangaanse bestuur ders van de stad zijn door het op treden der Baloeba tot afzijdigheid gedwongen. Voor zoverre zij de stad nog niet hebben verlaten, wordt verwacht dat zij dit in de naaste toekomst zullen doen. Volgens de vluchtelingen hebben de vertegenwoordigers der Ver. Naties te Albertstad geweigerd de Europeanen de hulp te verlenen waarom deze hadden verzocht. Van verschillende zijden is ver zekerd, dat de Baloebakat zich van de macht in Manono (noord-Ka- tanga) heeft meester gemaakt. Deze partij voert oppositie tegen de par tij van de Katangaanse president Tsjombe, de Conakat. Reeds twaalf dagen in hongerstaking MONTSOREAU, 12-11. De Ma rokkaanse minister voor Afrikaan se Zaken, Abdelkader Chattib, die een bezoek heeft gebracht aan de gevangenis bjj Montsoreau in mid den-Frankrijk, waar onder meer Ben Bella opgesloten zit, heeft zon dag verklaard dat de toestand van de Algerijnen in deze gevangenis steeds slechter wordt. Zoals bekend zijn de Algerijnen die in Frankrijk gevangen zitten, al twaalf dagen in hongerstaking. Zij willen behandeld worden als poli tieke gevangenen. De Franse regering stelde de Ma rokkaanse minister voor om voor lopig in de buurt van de gevange nis te blijven. Hij achtte zijn aan wezigheid daar echter van geen nut, omdat Ben Bella en de zijnen zich niet medisch willen laten on derzoeken en vastbesloten zijn om tot het bittere einde door te zetten. GEEN WIJZIGING IN KWESTIE-BERLIJN? WASHINGTON, 12-11. Het uit gebreid beschreven nieuwe „Rus sische plan" voor Berlijn blijkt in hoofdzaak afkomstig te zijn van de Westduitse ambassadeur in Mos kou, Hans Kroll, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Kroll was van plan contact op te nemen met de nieuew regering in Bonn en achtte het raadzaam om voor zijn vertrek een niet-officieel ge sprek met de Russische premier over de Berlijnse crisis te hebben. Bij dit onderhoud heeft Kroll voornamelijk het woord gevoerd; Chroesjtsjef luisterde. De punten die hij afwees en die, welke hij een studie waard achtte, betekenen geen nieuws voor het Westen. Grewe, de Westduitse ambassa deur in Washington, heeft zater dag op het State Department de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Enge land uit de droom geholpen. Het is nog niet bekend hoe het tussen Kroll en Chroesjtsjef be sprokene in deze vorm ter kennis vari de pers in het Westen is ge komen. Sommigen zien er een Rus sische manoeuvre achter, anderen schrijven het aan Kroll toe. Vast staat dat Kroll 24 uur na het ge sprek zijn westelijke collega's in Moskou heeft ingelicht. Hij heeft daarbij niet gesproken van een „Russisch plan", dat immers niet bestond. Oorlogsslachtoffers koopvaardij herdacht DEN HAAG, 12-11. In de Kloos- terkerk te Den Haag is de jaarlijk se herdenkingsdienst gehouden voor de ongeveer 2.000 leden van de Nederlandse koopvaardij die omkwamen in de oorlog. Geduren de enkele minuten herdachten de aanwezigen staande hen die niet terugkeerden. Daarna ging ds. A. J. R. Brussaard voor in gebed, waar in ook de thans ter zee varenden werden betrokken. Koopvaardijpredikant ds. L. A. Bodaan herdacht in een toespraak de offers die op zee gebracht wer den. Ook dit jaar brachten de kerkgangers pakjes mee bestemd voor „Kerstfeest op zee". Deze pak jes zullen omstreeks Kerstmis de Nederlandse koopvaardij mensen bereiken. Manono is de vorige winter de hoofdstad geweest van een Baloe ba-regering, die echter spoedig weer het veld moest ruimen. Ondanks de tegenspraak van de vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, Cruise O'Brien, ko men er nog steeds berichten bin nen over de aankomst van mili taire eenheden van het Centrale Kongolese bewind te Leopoldstad, in de Noordkatangaanse stad Al bertstad. Zuster Joyce slaagde DEN HAAG, 11-11. De Stichting Diakonessenar- beid in Suriname heeft meegedeeld, dat zuster Joy ce met goed gevolg het eindexamen voor het rijks diploma ziekenverpleging A heeft afgelegd. Zuster Joyce is in geheel Nederland be kend geworden door haar afbeelding op de affiche van de verleden jaar beëin digde radio-actie „4 maal ZN" voor de bouw van een diakonessen ziekenhuis te Paramaribo. Zuster Joy ce zal, voor zij naar Suri name terugkeert, eerst nog een opleiding volgen voor het behalen van de zg. „kr aamaantekening" en vervolgens als gediplo meerd verpleegster nog een half jaar ervaring opdoen in het diakonessenhuis „Bronovo" te Den Haag. SAIGON, 12-11. In Saigon wor den besprekingen gevoerd over Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam, waar vrijdag een Amerikaans squadron jachtbom menwerpers, oefenvliegtuigen en verscheidene honderden piloten zijn aangekomen. In de omgeving van de Zuidvietnamese regering wordt vernomen, dat de Amerikanen zich in beginsel bereid hebben verklaard 150 miljoen dollar te verstrekken ter verbetering van de defensie. Volgens de Amerikaanse ambas sade in Saigon zijn de nieuwaan- gekomen vliegtuigen slechts een vervanging van verouderde toe stellen. Tevoren was echter van Amerikaanse zijde aan verslagge vers te kennen gegeven, dat de nieuwe toestellen waren bedoeld als versterking van de luchtmacht van Zuid-Vietnam. Zaterdag heeft een menigte van ongeveer duizend demonstranten een aanval gedaan op het Franse consulaat-generaal in de Marok kaanse hoofdstad Rabat en het ge bouw met stenen en flessen be kogeld. PLAN VAN NEHROE NEW YORK, 10-11. Premier Nehroe van India heeft vrydag in de algemene vergadering der V.N. verklaard, dat de wereld in angst leeft voor een catastrofe. Hü stel de voor door de Verenigde Naties een jaar van samenwerking tussen alle landen te laten uitroepen. Men zou daarbij het internatio nale geofysische jaar als voorbeeld kunnen nemen. Deze samenwer king zou zich moeten uitstrekken tot alle gebieden, politiek en eco nomie inbegrepen. Mocht de assem blee gunstig reageren op dit voor stel, dan zou een commissie uit de algemene vergadering dit voorstel nader kunnen bestuderen. Hij deed een beroep op de mensheid om haar energie te besteden aan het vermij den van een kernoorlog en niet langer te praten over de kans op overleving van een dergelijke oor log. Het grote vraagstuk van het ogenblik was voor hem de kwestie Verhoging broodprijs in België BRUSSEL. Een dreigende sta king van de meelfabrikanten heeft de Belgische regering doen beslui ten een verhoging van de brood prijs met 0.25 frank - iets minder dan 2 cent - toe te staan. De vorige week hebben de Bel gische meelfabrikanten gedreigd de levering van meel aan de bakkerij en te staken, indien geen wijziging zou worden gebracht in de rege ringsvoorschriften, die volgens hen een lonende exploitatie onmogelijk ma&kten. Het duurdere brood is dan ook een gevolg van een toege stane hogere prijs voor meel. Brand in arbeiderswoning te Bussum Twee kinderen omgekomen BUSSUM, 11-11. In de nacht van vrijdag op zaterdag is brand uit gebroken in een arbeiderswoning aan de Driestweg 10 te Bussum. Hierbij zijn een achtjarig meisje en een vijljarige jongen om het le ven gekomen. Het huis werd bewoond door de 30-jarige P. J._ Wiegers met zijn eveneens 30-jarige vrouw T. Wie- gers-Veling. Het gezin telde drie kinderen, de 5-jarige Johannes Cornelis, de 8- jarige Jacoba Geertruida en een twee maanden oude baby Robert Gerrit. De man ontdekte omstreeks half drie des nachts rookontwikkeling in zijn woning. Hij wilde naar be neden gaan, maar de vlammen sloegen hem reeds-tegemoet. Hij renjie weer snel naar de slaapka mer terug om zijn twee oudste kinderen te redden, maar dat bleek niet meer mogelijk. Zijn vrouw was intussen met de twee maanden oude baby uit het raam van de eerste verdieping in de tuin ge sprongen. Zij moest met brandwon den naar de Majella-stichting wor den overgebracht. De baby man keerde niets. In het moerassige ge bied van Chiemgau in west-Duitsland, is het paard nog lang niet door de tractor van de akkers verdreven. Na tuurlijk zakken de paarden minder diep in de drassige grond naarmate zij „op gro ter voet" leven en dat is de reden, waarom de boeren in dit gebied hun paarden van een soort houten klompen hebben voorzien. Deze beide foto's laten zien hoe deze klompen, die van een beschermende ijzeren rand zijn voor zien, worden gebruikt en aangepast. van oorlog of vrede en niet het ko lonialisme. De grote mogendheden moesten het ontwapeningsvraag- stuk aanpakken en daarbij vastbe sloten vooropstellen dat zij niet uit elkaar zullen gaan voordat er over eenstemming bereikt is. DEN HAAG, 11-11. De minister van volkshuisvesting en bouwnij verheid heeft de verdeling over de provincies van het aantal in 1962 in aanbouw te nemen woningen vastgesteld en ter kennis gebracht van de provinciale besturen. Het bouwprogramma 1962 voorziet in de bouw van 90.000 woningen: 35.000 woningwetwoningen, 30.000 premiewoningen en 25.000 ongesub sidieerde woningen. Van deze aan tallen zijn nu resp. 30.100, 28.700 en 21.200 over de provincie verdeeld, in totaal 80.000. Hiervan krijgt Zee land er in totaal 1.400, namelijk 700 woningwetwoningen, 500 pre miewoningen en 200 ongesubsidi eerde woningen. Als uitgangspunten voor de ver deling over de provincies hebben gegolden het statistische woningte kort, de bevolkingsgroei en de ver vangingsbehoefte. Speelfilm over het „Jongetje Koen" AMSTERDAM. In maart 1962 be- ginnen de opnamen voor een nieu we Nederlandse speelfilm, waar voor het scenario gebaseerd is op het boek „Acht en Achttien" van Jan Mens dat de geschiedenis van het Amsterdamse jongetje Koen Oortgijzen beschrijft. De film wordt het eerste produkt van de in op richting zijnde N.V. Pan Film, die de gebruikelijke steun uit het pro- duktiefonds voor Nederlandse 'films heeft gekregen. De film zal zich geheel afspelen in het Amsterdam van nu. Voor de meeste interieuropnamen zal ech ter gebruik worden gemaakt van de Cine Tone studio's. De bezet ting van de zeven hoofdrollen en de 35 kleinere rollen staat nog niet vast. Vooral de hoofdrol, waarvoor men een doodgewoon Amsterdams jongetje van negen a tien jaar zoekt, vormt een groot probleem. Motorrijder contra vrachtauto Twee doden TILBURG, 12-11. In de nacht van zaterdag op zondag reed om streeks kwart over Irwee een mo torrijder met duo-passagier in de Fatimastraat te Tilburg, tegen een stilstaande vrachtauto met aan hanger. Beiden werden over de weg geslingerd. De bestuurder van het motorrijwiel, de 24-jarige on gehuwde H. N. van Buuren uit Tilburg, bleek bij aankomst in het St. Elisabethsziekenhuis, waarheen beide slachtoffers werden vervoerd reeds te zijn overleden. Zondag ochtend is de verloofde van de be stuurder, de 25-jarige duo-passa- giere, mej. C. P. Donders uit Til burg, eveneens aan haar verwon dingen bezweken. Rijke ertslagen in Australië CANBERRA, 12-11. De Austra lische minister van ontginning en ontwikkeling, mr. W. H. Spooner, heeft zondag in Canberra bekend gemaakt dat men in het noordwes ten van west-Australië rijke ijzer- ertslagen heeft ontdekt, die van grote betekenis zijn voor de toe komst van het land. Het is niet on mogelijk dat hier wel ruim 1 Vz miljoen ton erts in de bodem ligt, zo zei de minister. Deze hoeveel heid is vijf maal zo groot als de tot nu toe bekende totale reserve aan ijzererts van Australië. Drie jonge Oostduitsers hebben in de nacht van vrijdag op zater dag de Amerikaanse sector van west-Berlijn weten te bereiken door het ijskoude water van een kanaal over te zwemmen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Leraren op de middelbare scho len van Nederland zullen voortaan les kunnen geven over de anatomie van het oog - èn over het zien zelf met behulp van een filmstrip, die het Centraal Projectie en Licht beelden Instituut geheel gratis aan deze scholen ter beschikking stelt. Die verspreiding is mogelijk door de samenwerking met de Stichting Oog en Bril, welke stichting van 4-11 november een „Zie goed: Leer beter !"-week organiseerde. Zo'n „Zie goed"-actie intus sen heeft groot nut. Voor dit een zame meisje bv., dat de vreugden van andere kinderen, die goed kun nen zien, mist. Zij strijdt tegen de wazige beel den en onbegrepen vlekken en strepen, die woorden vormen en regels. Met geplaagde, vermoeide ogen turt zij tevergeefs naar het bord. In de eigenlijk zorgeloze jaren van haar leven heeft zij een scherp leed mee te dragen, waaraan alleen een ogenonderzoek een eind kan ma ken. Vliegtuigongeluk in Angola Zeventien doden LISSABON, 10-11. Een Portugees militair vliegtuig is vrijdag kort voor de landing in Chitado, zuid- Angola .neergestort. Alle zeventien inzittenden zijn om het leven ge komen. Hierbij bevonden zich ver scheidene hoge Portugese officie ren, onder wie de commandant van de Portugese landstrijdkrachten in Angola, generaal Carlos Miguel Lopes da Silva Freire en de onder commandant van de Portugese luchtmacht in Angola, brigadier José da Silva Correia. Voorts wer den vier Portugese luitenants-ko lonels, twee majoors, een kapitein, twee burgers en de zes leden tel lende bemanning bij 't ongelijk ge dood, aldus maakt het Portugese ministerie van defensie bekend. Bij de landing raakte eeiT vleu gel van het toestel een boom, waar na het neerstortte en in brand vloog. De moord te Baarn UTRECHT, 10-11. De Amster damse strafpleiter, mr. Frangois Pauwels, zal de verdediging op zich nemen van de 18-jarige Baarnse jongen Henny W., die verdacht wordt van medeplichtig heid aan de moord op de 14-jarige Theo Mastwijk uit Soest. In Baarn heeft zich een klein comité gevormd, bestaande uit een caféhouder, een barkeeper en een gepensioneerd ambtenaar uit Nieuw Guinea, dat samen met de moeder van de verdachte een on derhoud met de Amsterdamse strafpleiter heeft gehad. De initia tiefnemer tot de oprichting van dit comité, een Baarnse kioskhouder, heeft zich inmiddels uit het comité teruggetrokken. Namens het comité werd mede gedeeld, dat een bankrekening is geopend om de eerste kosten (f 3.000) van mr. Pauwels, te be talen. Een parlementaire commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in gevangenissen en interneringskampen in Parijs en omgeving heeft zondag gerap porteerd dat de manier waarop de moslems gevangen worden gehou den „niet getuigt van eerbied voor de menselijke waardigheid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1