Zo vonden (om volledig te zijn) de Engelse dagen van de raad hun einde GA FLITSEN Stedelijke scholen adopteren drietal inrichtingen in Nederland STAD EN PROVINCIE Gemeente Zierikzee heeft sluitende begroting 1962 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 9 november i9«i No. 19072 EEN ROERENDE SLOTBIJEENKOMST Gescbeuk toegezegd aan Hatfields gemeentesecretaris KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk (Van onze redakteur) HATFIELD, november 1961. - De Engelse dagen van de Zierikzeese gemeenteraad hebben een spectaculair slot gevonden tijdens een diner dat de gemeenteraad van Hatfield de raad van onze stad aanbood, vorige week donderdagavond in het Brookmans Park Hotel te Hatfield, waar burgemeester Fitzpatrick allen - onder wie ook talrijke gastheren en -vrouwen - een welkom toeriep, inzonderheid de secretaris van de Nederlandse ambassade te Londen, de heer Servatius, een oude vriend van burgemeester mr. Dijckmeester. Het diner werd in snel tempo opgediend en genuttigd en burgemeester Fitzpatrick bracht een dronk uit op zijn Zierilueese collega mr. Dijck meester en diens echtgenote. In een toespraak onderlijnde „chairman" Fitzpatrick de waarde van de vriendschappelijke betrek kingen, die er tussen beide steden bestaan en stelde dat veel in on derlinge overeenstemming met el kaar kan worden bereikt. Hij her innerde aan de motie van vriend schap, die - eerder in de week - door de gemeenteraad van Hatfield met alle stemmen was aangenomen. Hij deed mededeling van een ge schenk, dat (even later door de ge meentesecretaris mr. Jago werd uitgereikt) alle deelnemers aan de trip zou worden meegegeven, zijn de een fraaie foto van de Zierik zeese groep, staande op de trappen van het Hatfield House en voor zien van een passend opschrift, dat de herinnering aan het bezoek le vendig houdt. „Met lengte geslagen" „Toen U in Zierikzee was, heb ben wij een druk programma afge werkt, maar U heeft het hier in Hatfield voor ons met lengte ge slagen", aldus burgemeester mr. Dijckmeester in zij ngeestige ant- woordspeech, die veel enthousias me in de dinerzaal teweeg bracht. De burgemeester gaf een beknopt relaas van het genotene, vooral stilstaande bij het typisch Engelse (zoals het bezoek aan de kostschool Greenwoods), waarop men tijdens de afgelopen dagen stuitte. Mr. Dijckmeester roemde de ondervon den overweldigende gastvrijheid en had veel waardering voor de se cretaris mr. Jago, die het perfekte programma voorbereidde. Wethouder H. Koevoets sprak van een innige verbinding, die tus sen de twee steden is gegroeid, ter wijl het driemaal „thanks" uit de mond kwam van de heer M. C. Doeleman. In een eerste overzicht van de reis schreven wij abusieve lijk dat mr. Keuning deze triologi- sche uitdrukking gebruikte. Passend geschenk De heer Doeleman zegde mr. Jago een passend geschenk toe namens de raad, als blijk van waardering voor de goede zor gen. (Inmiddels zijn te Zierikzee maat regelen getroffen dit geschenk (een schilderij) voor verzending gereed te krijgen). Mr. Keuning herinnerde aan de komst van de jeugdgroep naar Hat field, die evenzeer deelde in de vriendschap van Hatfield jegens Zierikzee. Spr. vroeg zich af, wat Zierikzee t.z.t. terug zal moeten doen, als de raad van Hatfield de reis naar hier onderneemt. Geruime tijd na het diner bleef men nog gezellig bijeen, totdat het uur van scheiden was aangebro ken. Na een korte nacht namen de raadsleden 's morgens afscheid van hun gastheren en - vrouwen en ver trok de bus naar Londen, om op tijd de trein te halen naar Dover. Ingezonden mededeling Zierikzees' „offensief van naastenliefde" Werkstukken l.t.s. naar ziekenhuis „Dijkzicht" ZIERIKZEE, 8-11. Het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis gaat enkele belangrijke stappen zetten op het pad van de naastenliefde. Deze stap pen bestaan in het optreden als intermediair tussen Zierikzeese scholen en verschillende inrichtingen in Nederland, waarvan in eerste instantie zijn te noemen: de psychiatrische inrichting „Dijkzicht" te Poortugaal (1200 patiënten), de inrichting „De Schuilhoek' te Dordrecht (voogdij kinderen van 0-18 jaar) en Huize „Assisi" te Udenhout (debiele, imbe ciele en idiote jongens van 4-10 jaar). Aan de actie wordt in eerste instantie deelgenomen door zeven Zie rikzeese scholen, die de inrichtingen van spel- en ander materiaal gaan voorzien. De betrekkingen komen in de praktijk neer op een adoptie van de genoemde inrichtingen. In totaal 18 scholen van hier zul len in een wat verdere toekomst bij de actie worden betrokken, t.w. de vijftien Zierikzeese scholen en drie te Kerkwerve. De 7 scholen die het eerst aan bod komen, zijn in september het eerst bezocht door vertegenwoordigers van het Jeugd Rode Kruis en de leiding der scho len heeft spontane medewerking toegezegd. Een eerste bezoek geldt het zie kenhuis „Dijkzicht", waarheen een Zierikzeese delegatie vertrekt op zaterdag 25 november, voorzien van een groot aantal werkstukken, ver vaardigd door leerlingen van de technische school. (o.m. het lyceum) is men gestart met het maken van getekende kaarten, die met de jaarwisseling zullen worden gestuurd aan een zamen en ouden van dagen. Ook kalenders worden vervaardigd. Een met al een waar „offensief van naastenliefde", voor een gewenste afloop waarvan wij hier gaarne on ze oprechte wensen uitspreken. BRUINISSE Ongeluk trof man Engelse dagen ZIERIKZEE, 7-11. Allen die de Engelse dagen hebben meegemaakt, d.w.z. de da gen die de Zierikzeese ge meenteraad in Hatfield heeft doorgebracht, zullen moeten erkennen, dat deze rijk waren aan allerlei ge beurtenissen, die stuk voor stuk een uitvoerig kranten verslag waard waren. Uit een oogpunt van volledig heid moeten wij dan ook nog terugkomen op deze belangrijke gebeurtenis, omdat een „summary" „er gens" ten koste kan gaan van nauwkeurigheid. We hopen dat onze lezers - ge let op het uitzonderlijk ka rakter van deze reis - ons standpunt zullen delen. Togelaten tot de Evangeliebe- I diening: J. van Slageren, Oegst- geest. Beroepbaar: vie. D. Verhoef, Ke- dichem, vie. Ph. Kroes, Dongen en vie. D. Voortman, Lemele (O.). Beroepen te Sint Philipsland: J. Groenenboom, Lopikerkapel. Aangenomen naar Amsterdam (als ziekenhuispredikant): dr. G. J. Paul, Oosterbeeknaar Bergen op Zoom (toez.): H. Brouwer, Hol werd; naar Arnemuiden: J. T. Doornen bal, Oene; naar Tienhoven (U.): J. F. Grimm, Vierhuizen-Zoutkamp; naar Rilland-Bath (toez.): G. Blok, Muntendam (Gron.). Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht: A. Baas, Leersum; voor Be verwijk-Heemskerk (wijkgemeente Wijk aan Zee) (toez.): W. Doude van Troostwijk, Heelsum. Ger. Kerken Beroepen te Exmorra-Tjerkwerd -Allingawier: kand. H. Boswijk, 't Harde. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Haamstede-Kerk- werve: T. Brienen, Mussel; te Nieu we Pekela: A. W. Drechsler, Vlis- singen. Bedankt voor Leeuwarden (2de pred.pl.): P. N. Ribbers, Noordsche- schut. WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand oktober Geboren: 17. Johannes Marinus, z van A. J. Viergever en J. L. de Jonge (Haamstede); 18. Johanna Hendrika, d. van K. Baumann en J. H. Slaager (Burgh); 26. Cornelis Jan, z. van L. C. Hart en M. K. van der Wielen (Ellemeet); 29. Adriaan Jan, z. van J. A. Lievense en A. C. Klompe (Serooskerke). Gehuwd: 6. Aarnout Anthonij Deurloo, oud 23 jaar, en Maria van den Berge, oud 20 jaar (Haamste de); 18. Cornelis van Popering, oud 23 jaar en Pieternella Adriana Ge luk, oud 17 jaar (Serooskerke). Overleden: 2. Jakob Verboom, 67 jaar, echtg. van Neeltje Hogen- stein (Haamstede); 5. Krina Fie- rens, 87 jaar, wed. van .Cornelis van Sas (Haamstede); 6. Pieternella Maatje van der Weele, 81 jaar, wed. van Marinus Zandijk (Renesse); 11. Cornelis Willem Moelijker, 76 jaar, echtg. van Maatje Brandenburg (Haamstede); 18. Janna Jacoba Aarnoudse, 79 jaar, wed. van Adri aan Kole (Haamstede); 19. Neeltje Margaretha Kooman, 80 jaar (Re- nesse). Ingekomen9. A. Hart uit 's-Gra- venhage (Haamstede); 11. A. van Beveren uit Zierikzee (Haamstede); 11. M. A. Stouten uit Zierikzee (Haamstede); 11. A. Bakker en dochter uit Voorst (Renesse); 13. D. J. van der Maas uit Zeist (Noordwelle). Vertrokken: 2. J. G. van de Kreeke naar Gorinchem (Haamste de); 2. C. Landman en dochter naar Krimpen a.d. IJssel (Haamstede); 3. C. J. Kosten naar Apeldoorn (Haamstede); 3. L. C. Boslooper naar Goor (Burgh); 6. A. A. Deur loo en echtgenote naar Losser (Haamstede)9. S. H. den Haan naar Axel (Haamstede); 9. J. C. Jonker naar Sliedrecht (Haamste de) 9. J. van Liere en gezin naar Middenschouwen (Noordwelle); 11. i J. Berrevoets naar Zierikzee (Re nesse); 17. A. van der Pol naar Zie rikzee (Haamstede); 18. A. J. van Mierlo naar Brouwershaven (Re nesse); 18. P. A. Geluk naar Dui- veland (Serooskerke); 20. M. J. A. Meeuwsen naar Middenschouwen (Haamstede); 20. G. F. L. Tonckens en zoon naar Rotterdam (Renesse); 23. T. C. van Damme naar Berg en Terblijt (Haamstede); 25. D. R. La- bee en gezin naar Roosendaal (Re nesse); 27. H. J. Hage naar Mid denschouwen (Noordwelle); 30. W. de Jonge en gezin naar Werken dam (Renesse). Ger. Gemeenten Beroepen te Kampen: A. Hof man, Zeist. Bedankt voor Middelharnis en voor Ridderkerk: P. van der Bijl, Barneveld. Ingezonden mededeling „Normaler" tekort op Kapitaalsdienst ZIERIKZEE, 7-11. - Op de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad is de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1962, als mede de nota, die op deze begroting betrekking heeft, den leden aan geboden. De gewone dienst sluii - zonder saldo - met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 2.833.775,00. De kapitaalsdienst geeft aan uitgaven te zien f 14.157.616,08 en aan inkomsten f 13.882.434,72; een nadelig slot derhalve van f 275.181,36. De mogelijkheid tot het sluitend maken van de begroting mag - aldus de nota - worden toegeschreven aan de subjectieve verhogingen van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds over de jaren 1959 en 1960. Verder is de daling van het inkomstenpeil, door vermindering van het bevolkingsaantal, aanzienlijk meer beperkt gebleven dan het vorig jaar het geval was. Intussen kon „niet zonder meer" tot een sluitende begroting worden gekomen. Verschillende bezuinigingen moesten worden toegepast, omdat nog altijd niet van een normale groei van het bevolkingsaantal kan worden gesproken. Wat het tekort betreft op de kapitaalsdienst, deze is tot meer normale proporties teruggebracht. In het afgelopen jaar kon de vlottende schuld grotendeels worden geconsolideerd. Voor de financiering van kapitaals uitgaven, zullen geldleningen moeten worden opgenomen. Hoewel er sprake is van enkele verbeteringen - met name wat be treft de financiering in de onder wijssector - biedt de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, naar het oordeel van b. en w. voor de ge meente Zierikzee nog altijd onvol doende waarborgen voor een wer kelijk herstel van de financiële zelfstandigheid. Voor 1962 moest een „garantie-uitkering" worden geraamd van bijna f 490.000. De nieuwe regeling ging in 1960 in en als zij vijf jaren zal hebben ge werkt, zal de garantie-uitkering ieder jaar met éénvijfde deel wor den verminderd, zodat na tien jaar de garantie-uitkering zal zijn ver dwenen. Voor Zierikzee betekent zulks dat de gemeentelijke inkomsten in 1965 met f 100.000 zullen af nemen. Met in het verschiet een dergelijke inkomstendaling kan moeilijk van herstel der financiële zelfstandigheid wor den gesproken. Overigens biedt de nieuwe wet nog wel de mogelijkheid tot zogenaam de „aanvullende bijdragen" uit het Gemeentefonds, maar dit heeft voor de gemeenten verregaande konse- kwenties. De verwachtingen t.a.v. de nieuwe financiële verhoudings wet zijn dan ook niet hoog ge stemd voor wat betreft de na 1962 komende jaren. Eigen belastinggebied Wat betreft het eigen belasting gebied, in de toekomst zal verrui ming, waarvan in de Troonrede werd gerept, wellicht gepaard die nen te gaan met een inperking van de Rijksbelastingcapaciteit. Wijzi gingen .opgetreden in het afgelo pen jaar, zijn van invloed geweest op de opbrengstramingen van de gemeentelijke heffingen voor 1962. Zo is de opbrengst van straat- en rioolbelasting resp. f 8000 en f 23.900 hoger geraamd dan in de vorige begroting. De raming van haven gelden is plm. f 8500 lager dan de vorige begroting. De vermakelijk heidsbelasting is f 1500 lager ge raamd. Wat betreft het personeel is op de post „onvoorziene uitgaven'' een bedrag gereserveerd van f 7500 voor de mogelijkheid van toeken ning van prestatiebeloningen. Bij de post „plantsoenen" moest reke ning worden gehouden met uitbrei ding met één personeelslid. In de begroting is geen rekening gehou den met mogelijke salarisverhogin gen, maar wel met stijging van de verschuldigde pensioensbijdragen. Andere posten Het materieel van de vrijwillige brandweer wordt thans voldoende geacht. Alleen blijft behoefte be staan aan een nieuwe brandweer kazerne. De commandopost van de nieuwe Kring B.B. wordt in Zie rikzee gevestigd. Opdracht is ver strekt voor uitbreiding der straat verlichting in de binnenstad en het uitbreidingsplan Malta. Een verde re uitbreiding der verlichting in Malta zal - als gevolg van de nieuwbouw - in de toekomst nood zakelijk zijn. Voor 1962 zal kunnen worden volstaan met een bijdrage van f 3 per inwoner in het exploi tatietekort van het R.K. zieken huis. Bovendien moest een bijdra ge worden geraamd van f 0,70 per inwoner als aandeel van de ge meente in de wachtgelden van het personeel van het voormalige zie kenhuis te Noordgouwe. Betreurd wordt in de begrotingsnota dat nog velen zich hebben onttrokken aan het onderzoek op t.b.c. Onder het hoofdstuk „volksgezondheid" wordt bovendien aandacht besteed aan het zwembad „De Val", dat - voor al voor de jeugd - in een behoefte blijkt te voorzien. - - In het afgelopen jaar werden 17.921 kaartjes en knipkaarten verkocht, alsmede 154 seizoens- en 21 halfseizoens-abonnemen- ten. Scholieren in schoolverband namen plm. 5500 baden. Voor totaal 630 zwemlessen werden 63 leskaarten verkocht. De raming voor 1962 is op ongeveer eenzelfde gebruik afgestemd. Enige verbeteringen zullen worden aan gebracht aan de outillage van het zwembad, alsmede enige verbete ring aan de rijwielstalling. In de nota worden de activiteiten van het zwembadpersoneel geroemd, terwijl met vreugde gewag wordt gemaakt van de oprichting ener zwemvereniging'. Medewerking wordt toegezegd om de „kinderziekten" dezer ver eniging te helpen overwinnen. BERLIJN. Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft in de West-Berlijnse senaat gezegd, dat de toestand in Berlijn weer stabiel wordt en dat de systematische ze nuwenoorlog tegen deze stad in eengestort is. DE NIEUWE WERELD Deze werkstukken zullen als ge schenken worden aangeboden. De dia-serie „Zierikzee in kleur" zal worden vertoond voor het perso neel en de daarvoor in aanmerking komende patiënten. Kaarten en kalenders Met name de B.L.O.-schooI te Zierikzee adopteert het kinderhuis ,,De Schuilhoek", terwijl de drie kleuterscholen en de R.K.-mode- vakschool zich gaan inspannen voor Huize „Assisi" te Udenhout. De an dere Zierikzeese scholen zullen be gin 1962 worden benaderd voor de gemaakte plannen. Opeenvolgende bezoeken aan de tehuizen en in richtingen liggen dan in de lijn der verwachting. Op andere scholen MARKTBERICHTEN Ulenvelllng Steenbergen Bonken f 19; Grof f 19,70-18,90; Middel f 20,30; Drielingen f 29,80; Picklers f 28,60. Geveild werd plm. 50 ton. De los werkman R. de Jonge Iz. is bij werkzaamheden op de Krammerplaat door een vallende balk getroffen. Met inwendige kneuzingen is hij naar het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis te Zie rikzee vervoerd. De vakature aan de o.l.-school In de vakature ontstaan tussen het vertrek van de heer B. Holle- stelle en de komst van de heer J. de Haan als onderwijzer aan de o.l.-school te Bruinisse, zal het on derwijs worden gegeven door me vrouw J. Jansen uit Dreischor. NEW YORK. De politieke com missie van de Verenigde Naties heeft de algemene vergadering ver zocht zo spoedig mogelijk de reso lutie die de commissie maandag heeft aangenomen en waarin nieu we onderhandelingen over het sta ken der kernproeven werden ge- eist, in behandeling te nemen. 79. Het is een dodelijk vermoeid troepje, dat de kano .op de oever brengt en landinwaarts trekt. Aram en Tim dragen de jonge Indiaan, die nog steeds buiten bewustzijn is. Agua, zwaar leunend op Presto's schouders, strompelt achter hen aan. De lucht is iets opgelicht, maar nog steeds plenst het kille regenwater hardnekkig neer op het verkleumde vijftal „We zullen opnieuw een hut moeten bouwen", mompelt Aram vermoeid. „Maar hoe? Het ging met die houten bijl al moeilijk genoeg, maar zelfs die hebben we nu nietMaar tot hun grote blijdschap vinden zij even later in een stijl oprijzende rotswand een kleine grot, die hen een natuurlijke schuilplaats biedt tegen de vegen. Als de beide gewonden zo goed mogelijk verzorgd zijn. be sluiten de anderen wat te gaan slapen om wat op krachten te komen. Alleen Tim Teyler blijft somber naar buiten zitten kijken, foeterend en scheldend op het slechte weer in dit nieuwe land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9