DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT KENNEDY OVER KERNPROEVEN IN DE DAMPKRING Reacties in V.N. op Ned. voorstellen „hoogst bevredigend" Pas benoemde president in Ecuador weer afgetreden Minister Luns over Nieuw-Guinea Vluchteling Baarnse moordzaak terecht DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19072 ZIERIKZEESMEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzeese raad op bezoek te Hatfield Slechts experimenten in belang van vrije wereld WASHINGTON, 8-11. President Kennedy heeft woensdag op een persconferentie in Washington verklaard, dat de huidige serie kern wapenproeven der Sowjet-Unie méér radio-actieve neerslag in de dampkring heeft teweeg gebracht dan de eerdere Britse, Amerikaanse en Franse proeven tezamen. Kennedy zei, dat de Sowjet-Unie bij haar jongste proeven rond 170 megaton in de dampkring tot ont ploffing had gebracht. De V.S. en Engeland hadden samen ongeveer 125 megaton in de atmosfeer laten exploderen en Frankrijk nog niet één megaton. De president verklaarde nog maals te geloven dat Amerika nog steeds sterker is dan Rusland wat het kernpotentieel betreft. De V.S. willen deze eerste plaats behouden. Zij zullen echter nooit kernproeven in de dampkring nemen om poli tieke of psychologische redenen, maar alleen als de veiligheid van de V.S. en de vrije wereld dit ver- Nauwkeurig onderzoek Kennedy zei, dat men nauwkeu rig zal nagaan of de V.S. na de jongste serie kernproeven van Rus land hun voorsprong behouden heb ben. Hij deelde voorts mee dat zijn regering van plan is om het vol gend jaar nog meer geld voor de defensie te vragen. Kennedy zei voorts zeer ingeno men te zijn met de komst van Ade nauer. Hij zal met de Westduitse Bondskanselier spreken over de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk. Adenauer's komst was van vitaal belang voor Berlijn, Duitsland en Europa. De president maakte verder be kend, dat ex-president Eisenhower de leiding zal krijgen van een nieuwe organisatie, die het contact tussen de Amerikanen en andere volkeren moet bevorderen. DE KWESTIE NIEUW-GUINEA VER. NATIES, NEW YORK, 7-11. De Nederlandse permanente afge vaardigde by de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft de reacties van de V.N.-delegaties op de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea als „hoogst bevre digend" samengevat. Aan een door de pers aangebo den lunch verklaarde hij voorts, dat Indonesische functionarissen in New York rond vertellen dat hun regering tot militaire acties tegen Nieuw-Guinea zal overgaan als de algemene vergadering der Ver enigde Naties de Nederlandse re solutie aanvaardt. Mr. Schür mann voegde daaraan toe, van me ning te zijn, „dat dergelijke bedrei gingen niet al te ernstig moeten worden opgevat". Hij meende dat er meer moeilijkheden zouden ont staan als de resolutie niet aanvaard zou worden waardoor het vraag stuk Nieuw-Guinea zou blijven be staan. Mr. Schürmann zei voorts, dat een aantal landen, die de Indone sische aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea steunden „in hoge mate waardering hebben" voor de Nederlandse resolutie, zelfs al kun nen zij er niet vóór stemmen. India zou tot de landen behoren, die deze mening zijn toegedaan. Waarne mers verklaarden dat het niet ge heel duidelijk is of dit betekent, dat dergelijke landen zich van steming zullen onthouden. QUITO, 9-11. Dr. Camilo Galle- gos, voorzitter van het hoge ge rechtshof, die dinsdag na de onge regeldheden in Ecuador voorlopig president werd, is woensdag onder druk van de luchtmacht weer af getreden. Carlos Julio Arosemena, vice- president en voorzitter van het Congres, die zich na het aftreden van de wettige president, Ibarra, tot president had uitgeroepen, maar door het optreden van het leger het veld moest ruimen voor Gallegos, is thans opnieuw staatshoofd. Hij heeft inmiddels een nieuwe regering gevormd. De conservatief dr. Neptali Ponce is hierin minister van Buitenlandse Zaken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland een uit nodiging van president Kennedy om een bezoek te brengen aan de Arosemena bevond zich sedert dinsdagavond met zijn vrienden in het Congresgebouw, dat door het leger werd bewaakt. Kennedy zendt Russische volk gelukwensen WASHINGTON, 8-11. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft een telegram gezonden aan Leonid Erezjnov, president van het Sowjet-Russische presidium, aldus is dinsdag door het Witte Huis be kend gemaakt. In dit telegram, ter gelegenheid van de viering van de vierenveertigste verjaardag van de Russische revolutie, zegt Kennedy, dat het Amerikaanse volk het Rus sische volk zijn beste wensen aan biedt voor een welvarende toe komst in een vreedzame en veilige wereld. Westduitse regering achter minister Schroder BONN, 9-11. De Westduitse re gering heeft woensdag een wat wordt genoemd „rechtzetting van valse beschuldigingen" tegen de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, uitge geven. In het kader van een communis tische actie tegen „nazi politici" die tegenwoordig in de Bondsrepubliek hoge ambten zouden bekleden, zijn de laatste tijd felle aanvallen daan op de figuur van Schroder. Schroder, als zoveel andere stu denten, werd volgens de verklaring in de winter van 1933/34 verplicht toe te treden als kandidaat-lid van de S.A., de „Sturm Abteilung" van de nazi-beweging. Later verhuisde hij van Bonn naar Berlijn en werd hij „wegens gebrek aan belangstel ling" van de kandidatenlijst afge voerd. Eveneens in 1933, het jaar van de machtsovername van Hitier, werd Schroder assistent van de juridi sche faculteit van de universiteit van Bonn, „nominaal lid" van de nazi-beweging, zo gaat de verkla ring voort. Schroder is echter nooit actief geweest. Schepen botsten in Houston-kanaal HOUSTON, 8-11. Het met ont plofbare chemicaliën en vetten ge laden Noorse tankschip „Berean" is dinsdagavond laat in het Hous ton-kanaal in aanvaring gekomen met het onder nationalistisch-Chi- nese vlag varende vrachtschip „Union Reliance" en in brand ge vlogen. Tenminste vijfentwintig opva renden zijn gewond, van wie som mige ernstig, terwijl volgens een onbevestigd bericht één dode te be treuren zou zijn. De vlammen van de 8500 ton me tende Noorse tanker sloegen over naar de „Union Reliance", die een deklading olievaten aan boord had. 1 Van de „Berean" zou de gehele bemanning van boord zijn gehaald, doch het is niet bekend uit hoeveel leden zij bestond. Prinses Beatrix bij start 10 X 10-actie DEN HAAG, 8-11. Prinses Beatrix heeft het voornemen op zaterdag 11 november de start van de 10 x 10-actie in de Beatrixhal te Utrecht bij te wonen. Deze actie, gevoerd onder auspiciën van de Nederland se jeugdgemeenschap, wil de bij drage zijn van de jongeren in het kader van de anti-hongercampagne Aflossing van de Horse-guards De Zierikzeese raad was vorige week getuige van het aflossen van de Horse-guards in Lon den, een specifiek Brits schouwspel, dat in al zijn ceremoniële plechtigheid en kleurrijke attractiviteit, de onverdeelde belangstelling genoot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vorige week bracht de Zierikzeese gemeenteraad een officieel bezoek aan de Engelse adoptiegemeente Hatfield, waar den leden een allerhartelijkste ontvangst ten deel viel. Als herinnering aan dit bezoek ontvingen alle deelnemers(sters) een groepsfoto, die gemaakt werd tijdens het bezoek aan het Hatfield House. De foto toont de groep staande op de trappen van dit historische Engelse landhuis. In het midden burgemeester Fitzpatrick en burgemeester mr. Dijckmeester. WEGGELEID VAN MOSKOUSE RECEPTIE Worosjilov nipt nog even aan officieel glas MOSKOU, 8-11. Maarschalk Wo rosjilov, die president van de Sow jet-Unie is geweest, is er toch nog in geslaagd op een receptie in het Kremlin een paar woorden te wis selen met ex-collega's. Zoals eer der gemeld was hij in de loop van de dag weggestuurd van het mau soleum van Lenin. De oude maarschalk, die op zijn borst twee medailles droeg, wist vier mannen van de veiligheids dienst, die de weg versperden naar de tafels voor de topfunctionaris sen, te vermurwen. Een zichtbaar in verlegenheid gebrachte adju dant, die kennelijk opdracht had de man in de gaten te houden, die zijn „zonden" op het partijcongres openlijk beleden heeft, ging achter Worosjilov aan, maar die was in tussen al bij vice-premier Mikojan. Worosjilov pakte snel een glas wijn van het dienblad van een pas serende kelner en klonk met Miko jan en de ambassadeur van China. Later werd hij weggeleid. Nachtelijke brand te Viane Zeldzaam schip - voor sloop bestemd - door brand verwoest OOSTERLAND, 8-11. Naar w« eerst heden vernemen is in de nacht van maandag op dinsdag een in de haven te Viane liggend voor de sloop bestemd schip van scheeps- slopery firma v. d. Marei en De Korte, door brand ernstig bescha digd. Het schip is een z.g. „drifter", genaamd „Wydale", en was daags voor de brand uit Engeland te Viane gearriveerd. Het schip behoorde voorheen tot de vissersvloot van Great Yarmouth. Het schynt dat thans in geheel Engeland geen scheepstype als de verbrande „drifter" meer aanwezig is. Voordat de „Wydale" Engeland verliet, werden opnamen gemaakt door de Engelse pers en televisie. De nabij de haven wonende fa milie v. d. Marei werd omstreeks half één in de nacht door hevige knallen gewekt. Toen bleek dat het schip reeds in lichterlaaie stond. De ontploffingen waren afkomstig van de op het schip aanwezige licht- en vuurkogels. Onmiddellijk werden de brandweren van Oos- terland en Nieuwerkerk gealar meerd. De ploeg uit Nieuwerkerk arriveerde het eerst aan de haven maar de bemanning had wel pech toen bleek dat onderweg de slinger van de motorspuit was zoek ge raakt. Nog vrij spoedig was echter het werktuig terecht en kon met de brandweer uit Oosterland het vuur worden bestreden. De brand weer uit Nieuwerkerk verrichtte tot 10 uur in de morgen nablus- singswerk. Het korps uit Ooster land rukte in omstreeks 5 uur. Het schip was niet verzekerd en daardoor treft de sloperij een flin ke schadepost. De nog in goede staat verkerende dieselmotor ging verloren, evenals drie kostbare kompassen. Koper en ander mate riaal smolt weg in de hitte. De heer v. d, Marei slaagde er wel i neen kostbare rubber reddingboot ter waarde van f 3.400 van het brandende schip te halen. Een grote drijvende bok, eigendom van de firma, kon tijdig van het brandende wrak worden weggesleept. Burgemeester A. A. van Eeten was spoedig te Viane aanwezig. Krijgt Zweden toch nog rechts verkeer? STOCKHOLM, 8-11. De Zweden, die zich een aantal jaren geleden bij een volksstemming met grote meerderheid uitspraken tegen een overgang van links naar rechts ver keer, schijnen nu geleidelijk van gedachten te veranderen. Het re sultaat van na de volksstemming gehouden opiniepeilingen wijst daarop en een voorstel om naar rechts verkeer over te gaan zou nu waarschijnlijk een meerderheid in de Rijksdag verwerven. In opdracht van de regering heeft de directeur van de rijksdienst voor de wegen, Gösta Hall, een rap port opgesteld waarin hij, anders dan in vorige rapporten gebeurd is, voorstelt de kosten van een om schakeling geheel uit de rijksmid delen te dekken. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's NEW YORK, 8-11. Minister Luns heeft woensdag formeel de Neder landse voorstellen voor de interna tionalisering van West-Nieuw-Gui- nea in de Algemene Vergadering der V.N. ingediend. De minister zei dat de toekomst van dit gebied van buitengewoon belang is. Over die toekomst zijn alleen de Papoea's gerechtigd te beslissen. De enige methode, die verenigbaar is met het principe van het Handvest, is deze Papoea's zelf een besluit te laten nemen. Dit is de enige manier om een vreedzame en blijvende regeling te verkrijgen. Fraude op gemeentesecretarie SPRANG CAPELLE, 8-11. Ver- dacht van fraude is de heer K., ambtenaar op de gemeentesecreta rie van Sprang-Capelle voorlopig van zijn functie ontheven. Volgens mededeling van de districtscom mandant van de rijkspolitie, over ste M. C. Ruigrok te Tilburg, heeft een diepgaand onderzoek door de ambtenaren van het verificatiebu reau voor Nederlandse gemeenten aan het licht gebracht, dat er aan vankelijk een bedrag van 8.000 gul den was verdwenen. Later bleek, dat K. dit bedrag had aangezuiverd tot 5.000 gulden. De Noorse bond van handels- en kantoorbedienden heeft een sta king uitgeroepen, die vandaag zal beginnen. Zij zal 7800 werknemers omvatten en 600 bedrijven treffen. OUDERS DEDEN AANGIFTE UTRECHT, 8-11. Op een pers conferentie heeft de officier van justitie, belast met het onderzoek in de Baarnse moordzaak, medege deeld, dat de man naar wie velen hebben gezocht - één der ontvluchte arrestanten - terecht is. De aanhouding is mogelijk ge worden, aldus mr. Overbeek, door dat de ouders in overleg met hun raadsman hadden besloten dat aan gifte beter was dan hem te verber gen. Een ouderlijke stap, die bij zonder moeilijk was, aldus de of ficier. Inmiddels heeft de jongen ook een verklaring afgelegd. Hij zegt, wel bij de opzet om Theo Mastwijk te doden betrokken te zijn geweest, maar daarin geen leiden de rol te hebben gespeeld. In zijn ogen is de verdachte Henny W. de hoofdschuldige. De officier deelde voorts mede, dat het landhuis van de familie H. niet bewaakt was, omdat men met de mogelijkheid rekening moest houden dat de jongen naar de ouderlijke woning terug zou gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1