NAGELBORSTELTJE GRATIS™ BrazielMijn smaak V V f 1.28 Nïemeyer DE GEZONDHEID VAN HET SCHOOLKIND 4 TABLETTEN WACHT NIET TE LANG DE VOORRAAD IS BEPERKT! LTZ 1103.36.320 ilEL Reeds veel bereikt, j».-* nog veel te wensen! Op de schoolleeftijd is er als re gel geen getob met ziekte te vre zen. Toch verlangt de gezondheid van de kinderen in deze periode nog wel degelijk zorg en herhaalde controle. Er is gebleken dat bij 40 pet. (ja, u leest goed: veertig procent!) van de schoolgaande kinderen meer of minder ernstige gebreken worden aangetroffen, wanneer zulks eens systematisch wordt onderzocht! De supervisie van de schoolarts De steun van de arts van het consultatiebureau waar ouders raad konden krijgen toen hun kind nog zuigeling of kleuter was, wordt op deze leeftijd vervangen door de supervisie van de schoolarts. Is de gezondheid van de jeugd daardoor nu voldoende gewaar borgd? Neeen, dat is ze niet. Zo lang er nog geen schoolartsen zijn, die ieder voor zich vele duizenden kinderen onder hun toezicht heb ben, is de situatie nog voor verbe tering vatbaar. Onder zulke omstandigheden kan de schoolarts hoogstens bestaande ziekten en stoornissen opsporen en de weg tot behandeling daarvan banen. Niet voldoende Daarmee wordt al veel nuttig werk verricht; allerlei bestaande stoornissen kunnen nu worden aan gepakt: slechte lichaamshouding, gewoekerde amandelen, vallende ziekte, platvoeten, hardhorendheid, geestelijke debiliteit, slechtziend heid. Dat is natuurlijk al heel mooi - vroeger bestond dat allemaal niet - maar het is nog niet voldoende. Op de schoolgeneeskunde alleen mo gen de ouders zich niet verlaten: vaders en moeders dienen zelf eveneens nauwgezet toe te zien op de gezondheid van hun zoons en dochters. Uit de activiteiten van de school arts vloeit voort dat plaatsing op speciale scholen wegens bepaalde afwijkingen in overweging kan ko men, als ook een tijdelijk verblijf in een koloniehuis tot herstel of behoud van gezondheid. En de 60 procent gezonde? Aan de uitgeschifte lichamelijk of geestelijk gehandicapte kinde ren is zo bijzonder veel te doen, dat 't begrijpelijk is dat de school arts aan de zorg voor de zestig pro cent kinderen zonder stoornissen nauwelijks toekomt. Vandaar dat er thuis goed moet worden gelet op de hygiëne van het schoolkind. Er komt nog heel wat kijken om een gezond kind in goede conditie te houden en voor van allerlei te behoeden! Aan de zo nodige uitbouw van de schoolgeneeskundige diensten wordt voortdurend gewerkt. Het ideaal is, dat de arts en de ver pleegster, bijgestaan door de schoolpsycholoog, in samenwerking met het onderwijzend personeel de kinderen opvoeden tot een manier van leven, die een gunstige ontwik keling van lichaam en geest be vordert. Ongewassen hals Allerlei hygiënische maatregelen kunnen door bespreking en oefe ning op school fiest tot gewoonten worden, tandverzorging, korrektie van vóedingsfouten, adviezen tot het gewenste aantal uren slaap, verwisselen van rubberlaarzen, na- te kousen en schoenen door pantof fels of droge sokken. Het kan even goed mode worden om je goed te wassen voor je uit huis gaat, als het thans gebruik is om met ongewassen hals en vuile nagels op school te komen. In de Scandinavische landen wordt op sommige scholen door de dokter en de zuster sexuéle voor lichting gegeven, afzonderlijk voor de jongens en de meisjes. Bij ons te lande blijft dit vooralsnog een taak voor de ouders. Een geheel ander punt is weer, dat de kinderen op school kunnen leren hoe zij op straat moeten over steken en, als zij wat ouder zijn, hoe zij zich verder in het verkeer moeten bewegen. Dr. Alfreda Briedé. b De Nederlandse zeeman II. W. R., die wegens moord op de 21- jarige Margaret Hughes in Lla- gefni, op 26 oktober tot levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld, heeft hoger beroep aangete kend. IJMUIDEN. In het afgelopen weekeinde i9 ingebroken in het hoofdpostkantoor aan de Hout manstraat in IJmuiden-oost. Een van de vier brandkasten, die een gewicht heeft van 400 tot 500 kilo gram, is verdwenen. SITTARD. Op de Bornerweg in de gemeente Limbricht, nabij Sit- tard, is een scooter van achteren op twee voetgangers, de heren Schmeits en Fijen uit Limbricht, ingereden. Beide heren werden ernstig gewond, evenals een duo passagier, de heer M. H. uit Gut- tecoven. De drie gewonden zijn naar een ziekenhuis in Sittard overgebracht, waar de 68-jarige heer Schmeits inmiddels is over leden. DE NIEUWE WERELD Boven hen barst nu het onweer in alle hevigheid los en stromen regen slaan neer uit de inktzwarte donderwolken. Aram geeft zijn paddel aan Presto en buigt zich over Agua, die eigenhandig de pijl uit zijn arm verwijderd heeft en zich met een van pijn ver trokken gezicht laat verbinden. Urenlang dobbert de kano over het meer. Het onweer is uitgewoed, maar de regen blijft gestadig vallen. Eindelijk doemen vanuit de regensluiers rotsen en bomen op. „Land-ho!" roept Tim, alsof hij in het kraaiennest van een zeeschip zat. „Eindelijk, maats, de overkant van het meer!" N NEMEYER GARANTIE! Als U Matador Braziel shag niet zachter vindt t dan gewone shag, zend I dan Uw pakje naar V TheodorusNIemeyern.v. Groningen. U ontvangt Uw geld dan terugl en daarom rookt deze man Matador: de pittige Braziel shag die zoveel zachter is; mooi lang van draad en dus voordelig. Koop ook Matador. U proeft direct het verschil! 78. „Ze gaan er vandoor!" juicht Presto, terwijl hij het musket opgewekt naast zich neerlegt. Én inderdaad, als Aram een ogenblik zijn paddel laat rusten, ziet hij de kano's van hun achtervolgers over het donkere woelende water wegdeinen in de richting van het eiland. „Pas op!" schreeuwt Tini, die voorin de kano zit. „hou hem met de kop in de wind, uilskuiken!" En Aram heeft nog maar net tijd om de boot met een krachtige slag tegen een hoog aan rollende golf op te sturen. „Daar waren we haast naar de haaien!" foetert Tim met een nijdige blik over zijn schouder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6