Vaste commissie Deltazaken zag werkzaamheden aan Deltawerken HOGERHEIJDE'S Gratis Sint Nicolaaspakket STAD EN PROVINCIE Aanvaring op proefvaart PARKEN HOOG BEZOEK TE BRUINISSE met de neus op de Deltawerken BRUINISSE, 6-11. De vaste com missie voor de Deitazaken uit de Staten-Generaal heeft met de mi nister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, maandag een werkbezoek gebracht aan de Delta werken. Maar de mist fungeerde als spelbreker, waardoor men op het vastgestelde tijdschema ten achter raakte. Na bezichtiging van de werken b\j Willemstad heeft men een be zoek aan de Hellegat-platen ach terwege gelaten. Tijdens de koffiepauze te Wil lemstad heeft prof. P. P. H. Jansen een uiteenzetting gegeven van de Deltawerken in het algemeen, van de verschillende manieren van sluiting door middel van caissons (Veerse Gat), of door steenbestor- tingen (plan Grevelingen noord). Van Willemstad werd met het directievaartuig van Rijkswater staat „Directeur generaal H. A. Harmsen" naar de Krammerplaat gevaren. Gemeerd werd in de werkhaven die in de Krammer plaat is gemaakt, waarbij de hoge gasten kennis maakten met de modder van de Grevelingendam, want bij de aanlegsteiger was de weg door het onophoudelijk vracht- auto-verkeer zo bemodderd, dat haastig een zanddam moest wor den opgeworpen, om natte voeten te voorkomen. Ter verwelkoming waren aan wezig ir. N. Biezeveld uit Goes, ir. P. H. van der Weele uit Bruinisse en de heer L. Becu, technisch hoofdambtenaar te Bruinisse als directie van de Deltawerken, afd. Grevelingendam. De combinatie Dijksbouw, die de werken uitvoert, was vertegen woordigd door de heren Tempe- leers, Fisher en Nobel. Zuidelijke dijkskop Met autobusjes werd naar de zuidelijke dijkskop van de Greve lingendam gereden, een tochtje van ruim 3 l/z km. Staande op deze dijkskop werd het gat bezichtigd, dat in het voorjaar van 1962 zal worden afgesloten met kleine cais sons. De uiteenzettingen van de water staatsmensen van reeds uitgevoer de en nog uit te voeren werken werden met belangstelling aange hoord. Nadat men het werk in ogen schouw had genomen en een goede indruk had gekregen wat in de Grevelingen in 1961 is gepresteerd, scheepte men in op de „Wilford", die het ge zelschap naar de Flakkeese wal bracht. In hotel Meijer in Middelharnis werd de lunch gebruikt en daarna bracht men via de Baillybrug een bezoek aan de sluiswerken in het Haringvliet. Van Waterstaatszijde waren aan- Rijksbetoiming bakende vaargeul af in Noorder-Slaak Water leverde zand voor Grevelingendam BRUINISSE, 3-11. Door de Rijks- betonning is vrijdag de nieuwe vaargeul in het Noorder Slaak af gebakend. De oude betonning zuidelijk van de nieuwe geul is opgetrokken en de nieuwe vaargeul vormt thans een prachtige rechte weg tussen Krammer en Zijpe enerzijds en het Volkerak anderzijds, met een mi nimum diepte van 45 dm. In 1959 begon de thans niet meer dienst doende vaargeul te verzan den, er vormde zich een drempel met slechts ruim 10 dm. water bij laag water en vele schepen op de drukke vaarweg Antwerpen-Dordt liepen voor één of meer uren vast, bij een meer dan normale ebstand. Maar de stroom zocht zijn weg en noordelijk van de oude geul ont stond een nieuwe geul. In 1960 besloot Rijkswaterstaat de natuur de helpende hand te bie den en het zand, nodig voor de BROUWERSHAVEN Burgerlijke staucl en loop der bevolking over dc maand oktober Geboren: 6. Pieter, z. van M. van Ast en L. P. Verwest (Brh.); 14. Francina Cornelia, d. van A. M. Heijboer en W. L. L. Scholten (Dr.); 17. Janna Willemina, d. van S. P. Schilperoort en M. C. van de Schel de (Brh.); 22. Hermanus Johannes, z. van J. Gast en G. de Winter (Brh.); 30. Domina Jozina, d. van M. I. Geluk en J. L. Boot (Ndg.). Gehuwd: Jakob Adriaan Stoel, 21 jr., en Jacoba Adriana de Vlie ger, 20 j. (Zonnemaire). Overleden: 3. Leendert Kornelis Klippel, 71 jaar, echtg. van E. van Dijke (Dr.); 4. Johannes Pieter van de Velde, 70 jaar, echtg. van T. Smits (Brh.). Vertrokken: mej. A. van de Sluis naar Rotterdam (Ndg.); 'mej. E. van de Sluis naar Rotterdam (Ndg.); mej. C. G. van Almkerk naar Voor burg (Znm.); mej. L. C. de Graaf naar Heemstede (Ndg.); M. J. de Waal cn echtgenote naar Australië (Dr.); J. M. Goudzwaard naar Apel doorn (Dr.); mej. E. de Nooijer naar Rotterdam (Brh.). Ingekomen: mevr. N. C. van Nieuwenhuijze-van der Wekken uit Maasdam (Znm.); mevr. H. J. Boender-Gierman uit Brummen (Dr.); P. L. Schiettekatte uit Dui- veland (Dr.); A. J. van Mierlo en gezin uit Westerschouwen (Dr.). bouw van de Grevelingendam, weg te zuigen uit het Noorder Slaak. Ruim \xk. miljoen kubieke meter zand werd in 1961 uit het Noorder Slaak weg gebaggerd, met het hier boven vermelde gevolg. Postzegelveiling Het Italiaanse ministerie van posterijen zal zijn voor raad uit omloop zijnde postzegels veilen. De totale waarde van de partij be draagt ongeveer vijfeneen- half miljoen gld. De oudste zegels zijn 100 jaar geleden uitgegeven. Er zijn series bij uit de tijd van de repu bliek van Mussolini, en en kele van het koninkrijk Italië en Sardinië. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Roozendaal (Geld.): W. Barnard, pred. voor buitengewone werkzaamheden, die deze benoe ming heeft aangenomen. Beroepen te Nederhemert: G. M. van Dieren, Ede; te Dedemsvaart (toez.): P. Hetebrij, Sellingen. Aangenomen naar Eelde (toez.): J. J. Franck, Pingjum en Zurich. Bedankt voor Sint Annaland, Sommelsdijk, Oldekerk en voor Wierden: A. van Brummelen, Schoonrewoerd. Ger. Kerken Bedankt voor Ermelo (vac. J. van Herksen): H. van Rhijn, Leeuwar den. Geref. Gemeenten Beroepen te Veenendaal: A. Ver- gunst, Rotterdam-Centrum. AMSTERDAM. Prinses Beatrix heeft, vergezeld van haar particu liere secretaresse, mej. M. C. C. Wij nen, in de Kleine Comedie te Am sterdam een voorstelling bijge woond van het stuk van de Deen se schrijver Leek Fischer „Een vrije dag", waarmede dc Vlaams- Nederlandse actrice Magda Jans- sens haar 60-jarige toneeljubileum viert. wezig, behalve de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, de nieuw benoemde di recteur-generaal ir. J. van der Kerk, het hoofd van de Deltadienst prof. P. Ph. Jansen, de hoofdinge nieurs-directeuren de irs. H. A. M. C. Dibbits, P. A. van de Velde (Deltadienst zuid), ir. C. Schuur man (Deltadienst noord) ën ir. A. Eggink (Sluizen en Stuwen) en de heren Metselaar en Oosterhuis. De Kamercommissie voor de Del- tazaken bestond uit de heren: F. den Hartog (voorzitter), mevrouw Kuiper-Struijk, mr. F. J. Kranen burg, van Meel, Lankhorst, Ruiter, van der Peijl, Bieuwenga en As- man. Ir. van Dis, die ook deel uit maakt van deze commissie, was verhinderd. De griffier der Kamer mr. A. F. Schepel en leden van de griffie maakten eveneens deel uit van het gezelschap. Nadrukkelijk verklaarde deze hierbij dat om technische redenen niet van het plan om eerst het Brouwershavense Gat af te sluiten en daarna de Oosterschelde, zal worden afgeweken. In de pers werd onlangs de omgekeerde volgorde gesuggereerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bevestiging en intrede ds. L. M. Verseput, voorheen te Zonnemaire. Het was zondag een feestdag voor de hervormde gemeente van Kerk- driel. De bevestiger, ds. S. Bijl te Krimpen aan den IJssel, koos als tekst Jeremia 1 18 en 19. Behalve ds. Bijl nam aan de handoplegging deel ds. J. Douwes van Rossum. In de middagdienst deed ds. Ver seput zijn intrede met als tekst 1 Cor. 4 1 en 2. De predikant merkte o.m. op dat de dienaar beheerder is over de schatten en gaven van het Konink rijk Gods. Als een goed huisbe heerder moet hij daaruit nieuwe en oude dingen tevoorschijn brengen. De dienaar moet het Woord naar beide kanten belichten. „Wie in de Zoon gelooft heeft het leven maar wie de Zoon niet heeft, heeft het leven niet". Er moet tevens op ge wezen worden dat buiten Christus de duisternis is en de dood. De mens wordt in het evangelie voor de beslissing gesteld: redding of ondergang. Als we ons niet bekeren is er geen redding. Een dienaar moet ook betrouw baar zijn. De geheimenissen goed beheren en royaal uitdelen. God zal eens verantwoording eisen. En dan is het belangrijker hoe God over ons oordeelt dan de mensen. Jezus Christus mogen wij als dienaar en als gemeente belijden als onze Hei land", aldus ds. Verseput. Verschillende sprekers Na de prediking spraken o.a. ds. Nieber namens de classis Bommel, ds. Duvekot uit Zonnemaire na mens de gemeente aldaar, ds. Boo- gert uit Aarlanderveen als vriend, ds. Douwes namens de ring Bom mel en als consulent, deken Zegers te Kerkdriel namens de R.K. kerk aldaar, burgemeester mr. Bonnike, ouderling-kerkvoogd van Bockel namens de kerkvoogdij en notabe len en tenslotte de scriba namens de kerkeraad en gemeente. Ds. Nieber sprak de hoop uit, dat ds. Verseput zich spoedig in de classis Bommel zou thuisvoelen en bereid zou zijn om zo nodig zijn medewerking te verlenen aan het werk der classis. Ds. Douwes sprak deze hoop uit ten opzichte van de ring, terwijl deken Zegers hoopte dat de samen werking zou zijn zoals deze was met zijn voorganger ds. Poelman. Met het wapen der liefde is - aldus deken Zegers - veel te bereiken. Burgemeester Bonnike riep een woord van welkom toe in de ge meente en hoopte eveneens, dat ds. Verseput bereid zou blijken te zijn om een goede verstandhouding te willen bevorderen. Ouderling-kerkvoogd van Bockel hoopte, dat de samenwerking tus sen predikant en kerkvoogdij goed zal zijn. Ouderling Overbeeke verzocht de gemeente de predikant toe te zin gen Psalm 121 1 en 4. Voor beide diensten bestond overweldigende belangstelling zo wel vanuit de gemeente als van uit Krimpen aan den IJssel waar ds. Verseput twee jaar vicaris is geweest. Aan de middagdienst verleende het zangkoor „Looft den Here" me dewerking. Al met al een onverge telijke dag. De Russische oktober-revolutie is dinsdagmorgen herdacht met de gebruikelijke parade op het Rode Plein in Moskou. De parade werd afgenomen door de Sowjet-minis- ter van defensie, Malinofski. Reinold Gonzalez, die als lei der van de contra-revolutionaire organisatie op Cuba wordt be schouwd heeft maandagavond tij dens een televisie-uitzending ver klaard, dat zijn organisatie volko men vernietigd is. Een „vuurstorm" heeft maandag in de heuvels bij Hollwood naar schatting 100 luxueuze woningen in dc as gelegd en vele beschadigd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De „Firato"-ten- toonstelling zal voortaan eens in de twee jaar worden gehouden. Dit is het resultaat van het overleg tussen het Firatobestuur en het bestuur van het centraal bureau tot bescherming van de radiohan- del (de vereniging van fabrikan ten en importeurs van radio- en t.v.-apparaten). De eerstvolgende tentoonstelling zal in 1963 in Am sterdam plaats vinden. AMSTERDAM. Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 45-jarige fabrieksarbeider P. W. van Kessel uit Uitgeest conform de eis van de procureur-generaal wegens hoogst roekeloos rijden op zijn bromfiets, waardoor zijn verloofde het leven verloor, veroordeeld tot een gevan genisstraf van een week en ont zegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. DELFT. In het ziekenhuis Sint Anthoniushove te Voorburg is overleden de 44-jarige caféhouder J. de Kruif uit Delft. De man was eerder op de rotonde in rijksweg 4a in Leidsendam uit een taxi ge vallen, waarmee hij op weg was van Amsterdam naar Delft. K. verkeerde onder invloed van sterke drank. LEXMOND. Bij Lexmond is een auto geslipt, van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Van de twee inzittenden kwam de 57-jari- ge directrice van een huishoud school te Hoorn ,mej. J. IJ. Bouvy, om. het leven. Haar mede-inzitten de, mej. C. van Veen uit Dordrecht werd ernstig gewond naar het zie kenhuis vervoerd. LEEUWARDEN. Op de Afsluit dijk tussen Den Oever en het mo nument is een ernstig verkeerson geval gebeurd .waarbij twee per sonen zijn gedood en twee ernstig werden gewond. Het ongeval ge beurde, doordat de bestuurder van een in Leeuwarden gehuurde per sonenauto, de uit Amerika afkom stige heer Douglas Faber, tegen een afrastering reed. UTRECHT. Even buiten Kam pen, op een niet-beveiligde over weg in de Bösjessteeg, is een auto in botsing gekomen met een trein, die van Zwolle naar Kampen reed. Hierbij werd de chauffeur, G. J. Koops uit Kampen, op slag gedood. De trein moest worden wegge sleept. Tussen Zwolle en Kampen zijn bussen ingelegd. UTRECHT. Eén van de jonge mannen, die zijn gearresteerd in verband met het misdrijf in Baarn waarbij de 15-jarige Theo Mast wijk werd vermoord, heeft gister avond kans gezien te ontvluchten. Het is de 18-jarige B. H., een Am sterdamse student, die gisteravond op het politiebureau in Baarn in de wachtkamer werd verhoord. AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft maandag in de grote bouw put aan het Frederiksplein de eer ste der 2500 betonpalen geheid, waarop^ het nieuwe hoofdkantoor van de Nederlandse Bank N.V. zal verrijzen, dat men medio 1966 in gebruik hoopt te nemen. DEN HAAG. Uit een woning aan de Maurits de Brauweg in Den Haag zijn zondagavond gouden sieraden ter waarde van f 4.800 ge stolen. De inbrekers verschaften zich vermoedelijk door een niet af gesloten tuindeur toegang. Ze von den de sieraden in een lade van een toilettafel op de eerste etage. Stoomschip explodeerde Het Schotse stoomschip Clan Keith is zondagavond geëxplodeerd en is maandagochtend vroeg ge zonken op ongeveer twintig mijl buiten de Tunesische kust. Maan dagavond werden nog zestig men sen vermist en waren acht gered. Er i9 een aantal lege reddingsbo ten gevonden. Een Frans vracht schip heeft twee lichamen zien drijven en nog een lichaam werd geborgen door het Britse oorlogs schip Blake. De ramp had plaats bij zware zee en in harde wind. De ongun stige weersomstandigheden, die al sedert zaterdagavond heersten, be moeilijkten het reddingswerk. De omroep- en t.v.-salarissen DEN HAAG, 6-11. Minister Veld kamp, staatssecretaris Roolvink van sociale zaken en staatssecreta ris Scholtcn van O. K. en W. heb ben met de voorzitters der drie vakcentrales, de heren Roemers, Middelhuis en van Mastrigt, een gesprek gehad over de moeilijkhe den betreffende de salarissen van het omroep- en televisiepersoneel. Toegezegd werd, dat de regering zich nog nader zal beraden over deze zaak, en dat zij spoedig een beslissing ^al nemen. Herdenking oktober-revolutie in Sowjet-Unie MOSKOU, 6-11. - Tijdens een plechtige bijeenkomst, die maan dag in het congresgebouw van het Kremlin in Moskou is gehouden, is de vier-en-veertigste verjaardag van de Russische Oktober-revolutie van 1917 herdacht, zo meldde radio- Moskou. De bijeenkomst werd door verscheidene Russische leiders bij gewoond. ADVERTENTIE levensmiddelenbedrijf „Naast de Beurs" Zierikzee 200 gram gebroken borstplaat voor35 cent 200 gram gebroken roomborstplaat voor 45 cent Ons bekende Zierikzeese wit speculaas per 250 gram 70 cent Boterhamspeculaas 250 gram 55 cent Amandélspeculaas 250 gram 75 cent Dik speculaas met amandelen95 cent Dik speculaas zonder amandelen 95 cent kunt U in de week van 30 november tot 5 december ontvangen op vijf punten. Tot 5 december a.s. bij een half pond van onze prima koffie GRATIS een halve punt. GUATEMALA KOFFIE f 1,69 per pak HOTEL KOFFIE f 1,25 per pak Plastic dozen met 500 gram koffie f«8,75 p.S. Het is noodzakelijk dat U het aantal Sint Nico- laaspakketten vóór 1 december a.s. aan ons opgeeft. ZIERIKZEE Bibliotheek „Eendracht Bindt" De bibliotheek „Eendracht Bindt" alhier hoopt zaterdagavond a.s. weer te beginnen met het uitlenen van boeken in de consistorie van de Ger. Gemeente in de St. Do- musstraat. Er is weer een flink aantal nieuwe boeken aangeschaft, zowel voor de jeugd als voor oude ren, zodat er keuze is uit ruim 800 boeken, speciaal levensbeschouwe lijke en stichtelijke, maar ook his torische boeken, kerkgeschiedenis en verhalenboeken. Dertig jaar Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging Vorige week heeft de vrijzinnig hervormde vrouwenvereniging in intieme kring het dertigjarig be staan herdacht. Tijdens een bij eenkomst in het verenigingsgebouw aan het Vrije sprak ds. J. B. Assen dorp namens de kerkeraad woor den van gelukwens tot de jubile rende vereniging, onder aanbieding van een boekenbon .Namens het pastoriefonds sprak de heer M. de Regt. Ook hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een boeken bon. Mevr. Assendorp-v. d. Linden presidente van de vereniging, her innerde aan de begintijd en de op richtsters, de dames Pijnacker Hor dijk, Barnouw, Verton en Steur. De avond werd verder gevuld met de vertoning van de dia-serie „Zierikzee in kleur". BRUINISSE Bouw 28 woningen In plan West te Bruinisse is men begonnen met het graafwerk voor de aan te leggen riolering en be strating, in verband met de bouw van 28 woningen aldaar door de plaatselijke aannemers in 1962. Filmvoorstelling Ned. Bouwbedrijfsbond Voor de afdeling Bruinisse van de Ned. Bouwbedrijfsbond werd vrijdagavond een filmvoorstelling gegeven, die door de heer J. de Jonge als voorzitter van deze afde ling, werd geopend. De belangstel ling was bevredigend. Als hoofd film werd vertoond „De circus heid". 's Middags waren voor de kinderen ook enige, meest komi sche, films gedraaid. BURGH Uitbreiding inventaris Sparwinkel De steeds meer ingang vindende open gekoelde vrieskist is ook aan geschaft door de eigenaar van de Sparwinkel te Burgh, de heer M. Wierda. Het heeft zijn voordeel doordat de diepgevroren waren di rect uit de vrieskist meegenomen kunnen worden. Bovendien is het geheel veel overzichtelijker gewor den en noodt de kopers in de win kel uit iets mede te nemen, dat voorheen ergens in de donkere koude was verscholen. OOSTRRLAND Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het kan didaatsexamen theologie, de heer H. M. Boogert alhier. Het State Department heeft maandag meegedeeld, dat het aan tal communistische gucrillastrij- ders, dat in Zuid-Vietnam opereert sinds januari verdubbeld is en nu rond 20.000 man bedraagt. ALKMAAR. De' 19-jarige stuur mansleerling W. P. G. Boon uit Alkmaar, is op 2 november in Houston (V.S.) tijdens het toezicht houden op het laden en lossen van hout aan boord van het m.s. „Isis" van de K.N.S.M. om het leven ge komen. Hij werd getroffen door een bundel hout die uit een takel schoot. ROTTERDAM, 7-11. Vanmorgen om even over half tien heeft bij de 2e Petroleumhaven bij Pernis een aanvaring plaats gehad tussen het 13.875 br. reg. ton metende Neder land schip „Hollands Duin" en de Engelse kustvaarder „Plover". De „Plover" is zinkende. De „Hollands Duin" begon juist aan haar eerste proefvaart. Het schip, bestemd voor de K.P.M., is op 10 augustus jl. te water gelaten bij de werf van Van der Giessen in Krimpen aan de IJssel. Tot Londens wonderen behoren zonder twijfel de parken, midden in de stad gelegen, gebed in een wijde gordel van dreunend verkeer, maar zelf stil, landelijk bijna en van een roerende intimiteit. Zo zijn St. James-park, Regents-park en Hydepark, waar ditmaal helaas geen zeepkistsprekers hun denk beelden aan een geboeide menigte bekend maakten. De parken had den evenwel vorige week een ander wonder te tonen, het wonder van de herfst die hier goudkleurig en sprookjesachtig aan het werk was geweest. Een bronzen weelde van tinten had de parken geverfd en de bomen, veelsoortig in grootte en ouderdom, pronkten in een laatste flonkering, voordat zij worden be roerd door de kille staf van de winter. De tred versmoorde er in een bed van gevallen bladeren, waarvan de kleur ook de paden had gepastel- leerd. Een geheimzinnig blauw en mauve hing tussen de bomen en verijlde in een nevelig grijs, waar even de bomenrij werd onderbro ken door een diepere ruimte. Soms passeerde men een hek, kunstig geciseleerd ijzerwerk met een over vloed van omamentieke krullen, toegang gevend tot een statige laan, afgezet met bronzen beuken als soldaten in een rij. Ieder ogen blik verwachtte men de knarsende wielen van een postkoets uit Dickens tijd, bezet met vrolijke lieden op weg naar een „party" om de weemoed van de stille herfst te vergeten. Dat gebeurde niet, maar wel draafden twee plechtige Lon- dense schonen voorbij, in rijkos tuum, zwijgend en ritmisch. We waren al helemaal verliefd op Lon den met zijn parken, maar toen naderde een diakenhuismannetje op een fiets, gewapend met een ladder. Hij stopte bij een lantaarn, waartegen hij zijn ladder plantte. Even later scheen het milde schijn sel van gaslicht over de nu lang zaam verdonkerende paden. Dat was Londen anno 1961, een harde stad natuurlijk, als alle we reldsteden, maar hier en daar ver zacht door de mysterieuze Engelse cosy-cultus gezelligheidscultus), waarvan de thee met de sandwi ches, de crackers en de veelheid van koekjes en dus blijkbaar ook het gaslicht juist daar, enkele sym bolen zijn. Een uur later waren de parken al overstelpt door de duisternis en vanuit een taxi toonde zich - wel een schril contrastbeeld - het ner- veuse neonlicht van Piccadilly, ritmisch verspringend en vibre rend, hel licht commanderend waar de natuur duisternis zou willen, een fél schytisel afgevend op de haas tige mensen, de wirwar van auto's, op de rode dubbeldeksbussen, op de namen van banken, zaken en winkels en op de levensgrote aan de gevel van een bioscoop ge plakte juffrouw, zonder kleding die haar natuurlijke status in neon excuseerde met: Somes like it cool" (Sommigen houden van fris). Het diakenhuismannetje met zijn ladder was nergens meer! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3