Belastingdienst te Zierikzee nam nieuw pand in gebruik aan de Oude Haven Resolutie inzake staking A-proeven aanvaard in politieke V.N.-commissie Nuchtere belastiiigniaandug werdfeestdag Exterieur behield oude allure door sparen van gevel ZIERIKZEE, 6-11. Zo maar een doodgewone, nuchtere maandag werd met name voor de ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en het personeel van deze belastingdienst, tot een feestdag, want op die dag werd met enig voor deze gelegenheden karakteristiek ceremonieel het nieuwe ontvangkantoor aan de Oude Haven 15 officieel in gebruik genomen. Dit betekent dat het personeel voortaan ls gehuis vest in een moderne, efficiënte omgeving, een verademing na de moei lijke jaren die in het noodpand aan de Poststraat moesten worden doorgebracht. De opening vond plaats door de directeur van 's Rijksbelastingen in Zeeland en Noord-Brabant, de heer J. D. Hamstra-Pik te Breda, die o.a. memoreerde dat in Nederland per jaar elf miljard via de fiskus moet doorstromen. Hier ter plaatse is thans een voldoeningsplaats voor het publiek - tevens ontmoetingsplaats - een stad als Zierikzee waardig. Efficiënt en modern, met - al thans wat betreft het uiterlijk - een oude allure, die past bij Zie rikzee. Zo mag men het nieuwe be lasting-ontvangkantoor gerust ka rakteriseren en al zulleh mogelijk velen in de toekomst er met een bezwaard hart binnentreden, het is niet eender in welke omgeving men zijn tranen plengt. Hart van het gebouw is de grote parterre gele gen kantoorruimte, met de loketten waaraan het publiek terecht kan. Eerder betreedt het publiek het kantoor via een ruime hall, die toegang geeft tot de wachtruimte, licht, fris en met een sfeer zoals tegenwoordig moderne gebouwen plegen te zijn. Aansluitend op het principale hoofdkantoor is een aparte werkkamer ontworpen voor de ontvanger. Een ruime trap in de hall leidt omhoog, waar men ruim ten vindt - als het archief e.d. - die in dezelfde opwekkende stijl zijn ingericht. Meubilair, verlichting, vloerbedekking e.d. zijn van uni forme soort en een apart compli ment is de wandversiering waard, die getuigt van begrip voor de es- tetica, die de moderne werkende mens verlangen mag. Meer begrip gevraagd In zijn toespraak schetste de heer Hamstra-Pik de essentie van het belastingwezen in ons land, wijzend op de omvangrijke over heidstaak en de grote verantwoor delijkheid van de minister van fi nanciën en in verband daarmede van de belastingdienst, die de aan dacht verdient. In dit verband wilde spr. ook pleiten voor meer begrip in de partikuliere sfeer voor deze dienst. Is men niet tevreden dan zal men toch de legale, demo cratische weg dienen te bewande len en invloed moeten laten gelden op de volksvertegenwoordiging, maar niet op de belastingdienst. Spr. wilde de totstandkoming zien in het kader van de Zeeuwse oude en nieuwe historie en van die der stad, die recentelijk twee ram pen moest doorstaan. In oorlogs tijd ging de belastingdienst naar Tilburg. In de watersnoodperiode konden de douanevaartuigen hulp verlenen, waar die nodig was. Spr. was in die tijd persoonlijk aanwe zig om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Hij kon thans de toezegging doen dat de dienst in Zierikzee gehandhaafd zal blijven, thans beschikkend over een nieuw gebouw, waarvan de verwe zenlijking in zicht kwam, toen in 1959 werd besloten tot af braak van het oude pand. De heer Trip uitte waardering voor de wijze waarop de Rijks gebouwendienst het nieuwe pand heeft gebouwd. Spr. wilde de dienst feliciteren met de prachtige lokaliteiten, in het vertrouwen dat ook het publiek deze zal weten te waarderen. Hij zag de totstandkoming als een „klein gebeuren" dat samenge voegd met andere de „grote ge schiedenis" maakt en kenmerkend voor de lijn die er loopt door de Zeeuwse historie, gesymboliseerd in de bekende wapenspreuk „Luc- tor et Emergo". Gevel in oude staat Eerder had de inspecteur, drs. J. J. Mottier te Zierikzee, een wel komst- en openingswoord gespro ken, waarin hij de autoriteiten be groette en herinnerde aan de slechte staat, waarin het oude be lastingkantoor, staande op dezelfde plaats, verkeerde. Restauratie bleek uiteindelijk op grote bezwaren te stuiten,-zodat tot nieuwbouw be sloten werd. De huisvesting wordt daarmede gediend, maar de oude sfeer moest worden geofferd. Ver heugend is het daarom dat de ge vel in oude staat kon worden her steld, een feit waarmede de Rijks gebouwendienst ,goed conservatief en ,goed progressief' bewees te kunnen zijn. Het nieuwe gebouw - zo zette drs. Mottier uiteen - huisvest het ontvangkantoor, de afde ling controle van de inspektie der belastingen en het statio- nement der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, kortweg de „buitendienst" ge noemd. Vroeger was het mogelijk dat in het gebouw der inspektie tevens het ontvangkantoor en de ambts woning van de inspekteur waren gehuisvest, maar de groei der be lastingheffing leidde tot huisves ting in twee gebouwen. Bij deze groei van de belastingdienst, stond spr, wat uitvoeriger stil, benadruk kend dat de soort, de struktuur en de variatie der belastingen instru menten zijn voor de economische politiek der regering. Dit bedenken laat op de belas tingheffing een ander licht vallen. Voor de uitvoering van de toege nomen taken is - zo besloot spr. - een efficiënt apparaat nodig, dat thans is verkregen, een feit waar mede hij de ontvanger de heer L. Broekema en zijn medewerkers van harte feliciteerde. „Armoedige toestand" De hoofdarchitect van de Rijks gebouwendienst, ir. L. C. Faber, herinnerde in zijn toespraak aan de oorspronkelijke brief van de heer Broekema, waarin deze de aandacht vestigde op de „armoe dige toestand" van het oude ge bouw. Een eerste plan tot verbete ring heeft het einde niet kunnen halen en een tweede verbouwings plan bleek - eenmaal begonnen - onuitvoerbaar en tenslotte werd toestemming van de minister van O., K. en W. verkregen een nieuw pand te bouwen met behoud van de oude gevel. De hardstenen pla ten werden uitgenomen, opgebor gen en later weer ingezet. Men heeft hier dus de unieke figuur van een verbouwing, een uitbreding, een restauratie en een nieuwbouw. Het „armoedige" is thans wel verdwenen, zo conclu deerde spr., die de totstandkoming van het gebouw een verbetering noemde van de huisvesting van de belastingdienst in Zeeland. Inzonderheid dankte spr. burge meester mr. Dijckmeester voor de ondervonden medewerking en wees tenslotte op de constructieve degelijkheid van het nieuwe pand. Institutionele bewoners Burgemeester mr. Dijckmeester wees op het grote erfdeel, dat Zie rikzee aan oude gebouwen bezit. Dit erfdeel moet levend zijn en dit kan alleen als institutionele bewo ners de panden in het stadscen trum betrekken, want partikuliere bewoning is niet eenvoudig. Het gemeentebestuur is gelukkig met dit fraaie gebouw, dat hij repre sentatief voor de dienst noemde. Spr. wilde er voor pleiten in de toekomst het Bureau Registratie, Inspektie en Successie in Zierikzee te houden. Er is wel eens sprake van geweest dat dit onderdeel van de dienst naar elders zou moeten verhuizen. „We zouden het zeer betreu ren als deze dienst uit Zierik zee weg zou gaan", aldus mr. Dijckmeester. Spr. hoopte dat de mensen in het nieuwe gebouw met succes zullen werken en deelde mede dat het ge bouw in de Poststraat - tijdelijk in gebruik voor de Belastingdienst - gaat dienen voor de nieuwe mu ziekschool. Namens de Vereniging van Be lastingconsulenten op Schouwen- Duiveland (een nieuwe vereniging, die voor het eerst voor het voet licht trad) sprak de heer J. W. v. d. Doel, die concludeerde dat de prettiger omstandigheden in het nieuwe gebouw de arbeidsvreugde van het personeel stellig zal stimu leren. Spr. bood een aquarel van de St. Lievensmonstertoren aan. In een andere hoedanigheid, nl. als directeur van de Scheldebank N.V., sprak de heer v. d. Doel ge lukwensen aan het adres van de Belastingdienst voor het verkregen pand, herinnerend aan veel vroe ger toen de belastinggelden in de Verbornebuurt moesten worden ge bracht, waar nog een schatkist was die nu - mogelijk wel als gevolg van de nieuwbouw - verdwenen is. Spr. bood het personeel een elek trische koffiemolen aan. Stem der notarissen Woordvoerder van de notarissen op Schouwen-Duiveland was de heer M. C. v. d. Bout te Renesse, die wees op de relatie tussen het Ontvangkantoor en de notarissen. De laatsten brengen daar hun do naties als de bijen de honing in de korf. Spr. hoopte dat de dienst hier tal van jaren zal mogen resideren en dat het pand evenzoveel jaren een stijlvolle schakel zal mogen blijken te zijn tussen de belasting betalers en de schatkist. De heer W. Roggeband, de hoofd aannemer dankte Voor de opdracht mede uit naam van de onderaan nemers de heren Beuzenberg (schil derwerk), Steutel (elektriciteit etc.) en Tamse (centrale verwarming), Het steenhouwerswerk was in han den van de fa. Timmerman. Spr. deed mededeling van een bloemen- bak die de gezamenlijke aannemers de dienst schonken. Woorden van dank Verder sprak de ontvanger de heer L. Broekema, die zich bijzon der vreugdevol betoonde over het gebeuren van de dag, er op wijzend dat de moeilijkheden in het verle den thans vergeten zijn, in de over tuiging dat het werk in het nieu we pand beter zal gaan. Spr. dank te het personeel van het ontvang kantoor, dat heeft gewerkt onder moeilijke omstandigheden. In zijn dankwoord betrok spr. verder de Rijksgebouwendienst alsmede de aannemer en onderaannemers. Tot slot sprak drs. J. J. Mottier een dankwoord tot de sprekers, waarbij hij gelegenheid vond ook te herinneren aan de restauratie van 't Inspektiegebouw, dat zeven maanden in beslag nam. Hier zijn thans doelmatige werkruimten ge schapen, waarin nog veel van de oude sfeer is behouden gebleven. Na de toespraken bezichtigden de aanwezigen het nieuwe gebouw, zich verbazend over de efficiënte en stijlvolle inrichting. Nadien werden verversingen aan geboden, die een welkome afwisse ling vormden na het spraakwater, dat op deze middag rijkelijk vloei de. Internationale meubel beurs te Utrecht UTRECHT, 6-11. In Utrecht is gisteren (maandag) de achtste in ternationale meubelbeurs geopend. De directeur-generaal voor de mid denstand en het toerisme, drs. J. F. H. Wijsen, deed dit door een enorm spinneweb door te knippen voor de sprookjesslaapkamer waar in de meubelprinses sinds de vo rige beurs in 1959 lag te sluimeren. De prinses werd gewekt door een droomprins en zij dansten temid den van een balletgroepje de meu belbeurs „open". Drs. Wijsen herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat in de meu belbranche een ongekend grote be drijvigheid heerst. Hij noemde dit een duidelijk welVaartsverschijn- sel. Bij de aankoop van meubelen, aldus drs. Wijsen, speelt thans veel meer dan voorheen de beperkte woonruimte en de beschikbaarheid van huishoudelijke hulp een rol. Dit blijkt uit de behoefte aan klei nere, gemakkelijker hanteerbare meubelen van een meestal vrij lichte maar toch duruzame con structie. Verder is in dit verband de smaakvernieuwing belangrijk. Reis naar Afrika UTRECHT, 6-11. Twaalf studenten uit verschillende Nederlandse universiteits steden vertrekken donder dag om twaalf uur 's mid dags met de „Johan van Oldenbarneveldt" uit Am sterdam naar Port Said. Daar zullen zij de twee „voorlopers" ontmoeten, die eerder zijn vertrokken om de ontscheping mee te ma ken van de auto's waarmee de studenten een reis van ongeveer vijf maanden dxoars door Afrika gaan be ginnen. Het doel van deze tocht is het leggen van con tacten met Afrikaanse stu denten en universiteiten. De veertien Nederlanders zullen vele landen door trekken om iets te vertel len over cultuur, weten schap, handel en industrie in ons land en overig Euro pa. Op hun beurt hopen zij meer te weten te komen over de situatie in Afrika en met name over het leven van de studenten daar. RUSLAND: TEGEN De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft de Brits-Ame rikaanse ontwerpresolutie inzake een hervatting der onderhandelin gen over een verdrag tot staken der proeven met kernwapens on der internationaal toezicht met 67 tegen elf stemmen, bij zestien ont houdingen, aanvaard. De Rus Tsarapkin bracht in zijn toelichting op zijn tegenstem geen enkel nieuw argument naar voren. „De V.S. willen hun eigen kern wapenproeven voortzetten, doch zij proberen dit te verbergen achter een rookgordijn van propaganda, dat werd opgetrokken rondom de Russische kernwapenproeven", zo meende de Rus. „Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk hebben tezamen reeds Het oktobernummer van de mededelingen van de Deutsche Bundesbank bevat een ernstige waarschuwing, dat de prijzen in west-Duitsland waarschijnlijk in de naaste toekomst zullen stijgen. Dodelijke ongelukken AMSTERDAM. De 21-jarige bromfietser Johan Scholten uit Amsterdam is maandagmiddag tij dens een inhaalmanoeuvre op de Haarlemmerweg tegen een uit te genovergestelde richting komende vrachtwagen gereden. De jonge man is later in het Wilhelmina- gasthuis aan zijn verwondingen overleden. IJSSELMUIDEN. In de gemeen te IJsselmuiden is de 8-jarige Ria Klappe uit IJsselmuiden door een haar tegemoetrijdende tractor aan gereden. Het meisje, dat op de fiets huiswaarts keerde, is inmiddels aan haar verwondingen overleden. De rijkspolitie stelt naar het ge beurde een onderzoek in. ROTTERDAM. Een triest ver moeden is zekerheid geworden: gistermiddag tussen vier uur en half vijf hebben agenten van de Rotterdamse politie het lijkje ge dregd van de zesjarige Theo van Herk, die sedert 28 oktober j.l. werd vermist. Dr. H. M. Hirschfeld overleden DEN HAAG, 6-11. Zaterdag is te zijnen huize in Den Haag overleden dr. H. M. Hirschfeld, oud-regerings commissaris In algemene dienst. De begrafenis van wijlen de heer Hirschfeld heeft heden (dinsdag)- ochtend plaats gehad op de be graafplaats „Oud Eik en Duinen" in Den Haag. De heer Hirschfeld begon zijn loopbaan in 1925 als chef van de economische statistische afdeling van de Javasche Bank. In 1932 werd dr. Hirschfeld benoemd tot directeur-generaal van de afdeling handel en nijverheid van het de partement van Economische Zaken en Landbouw. In 1940 trad dr. Hirschfeld op als waarnemend se cretaris-generaal van het departe ment van Handel en Nijverheid en Scheepvaart, later als waarnemend secretaris-generaal van de beide departementen. Met ingang van 1 januari 1947 werd hem - op eigen verzoek - eervol ontslag verleend uit deze functies, zulks onder dank betuiging voor de zeer grote en be langrijke diensten aan het Neder landse volk bewezen. Dr. Hirschfeld vertegenwoordigde ons land op talrijke internationale conferenties. Tijdens het proces te gen de oorlogsmisdadigers tc Neu renberg in 1946 trad dr. Hirschfeld mede als getuige op. In 1948 was hij de leider van de Benelux-dele- gatie ter bespreking van het Mars hall-plan. In 1956 werd hij opgeno men in de raad van beheer van N.V. Philips. Geen intrekking paspoorten „groep Rijkens" DEN HAAG, 6-11. Minister Luns heeft geen aanleiding, om ten aan zien van de leclen van de „groep Rijkens" over te gaan tot intrek king van paspoorten. Dit zegt de minister in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid de heer van Rijcke- vorsel (k.v.p.). De minister herin nert er aan, dat de regering haar oordeel over de activiteit van de groep Rijkens onlangs heeft ken baar gemaakt in haar antwoord op de vragen van het Tweede Ka merlid de heer de Kadt. Daaraan kan nog toegevoegd worden, aldus de minister, dat inderdaad de be richten over deze activiteiten wre vel hebben gewekt in Papoea-krin gen en zekere bezorgdheid hebben doen ontstaan over de standvastig heid van het Nederlandse volk om gedane beloften naar vermogen ge stand te doen. bijna tweehonderd kernwapen proeven genomen. De V.S. hebben de „misdaad" begaan van het af werpen van atoombommen op Hirosjima en Nagasaki. Rusland zal geen afzonderlijk verdrag slui ten, waarin proefnemingen met kernwapens worden verboden. FLITSEN UIT HET BUITENLAND LONDEN. Het Britse leger heeft bij een Engelse firma een order •van 200 caravans geplaatst om te gemoet te komen in het tekort aan woonruimte voör gezinnen van Britse militairen in West-Duits land. WASHINGTON. De militaii'e commissie van de „Cento" centrale verdragsorganisatie, de opvolgster van de vroegere Bagdadse ver- dragsorganisatie - is maandag te Washington bijeengekomen, ten einde na te gaan op welke wijze de samenwerking op defensiege bied der vier aangesloten landen kan worden versterkt. BONN. De kinderverlamming heeft in West-Duitsland in het voorjaar en de zomer van 1961 3800 slachtoffers geëist, van wie er 221 zijn overleden, zo deelde het ministerie van gezondheid in West- Berlijn maandag mee. GUAYAQUIL. De vice-president van Ecuador, Carlos Julio Arose- mena Monrov heeft in het congres verklaard, dat de regering van president Jose Maria Velasco is af gezet, aldus heeft de radio van Ecuador meegedeeld. Monrov heeft alle macht aan zich getrokken. WASHINGTON. Een brand aan boord van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Constellation" (77.000 ton) heeft maandagmiddag drie mensenlevens geëist, aldus heeft het ministerie van marine in Was hington meegedeeld. Drie perso nen liepen verwondingen op en een wordt nog vermist. Veel mos verdwijnt uit Nederlandse bossen DEN HAAG. 6-11. Dc hoeveel- heid mosstrooisel, die thans jaar lijks uit de Nederlandse bossen wordt gewonnen, bedraagt volgens een globale schatting 30.000-35.000 ton. Een belangrijk gedeelte hier van voorziet in de behoefte in eigen land; het overige wordt in hoofd zaak naar België uitgevoerd. Door het wegnemen van dit strooisel is op verschillende plaatsen schade aan naaldhoutbossen toegebracht. Deze schade zal in de eerste plaats de eigenaren van de bossen tref fen, doch bij herhaalde strooisel winning kan het voortbestaan van het naaldhoutbos worden bedreigd, lot schade van natuur- en land- schapsschoon en van de houtpro- duktie. Dit deelt minister Marijnen mee in antwoord op de desbetreffende schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid dc heer Diepenhorst (C.H.). Minder koude nacht Verwachting tot woensdagavond: Minder koud met vannacht nog slechts op enkele plaatsen, voor namelijk in het westen van het land, temperaturen iets beneden het vriespunt en hier en daar mist; half- tot zwaarbewolkt met in hoofdzaak in het oosten en noord oosten van het land plaatselijk enige regen; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 8 nov. Zon op 7.46. onder 17.00. Maan op 7.23, onder 17.35. 9 nov. Zon op 7.48, onder 16.59. Maan op 8.34, onder 18.07. Nieuwe maan: 8 nov. te 10.59. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 nov. 3.35 v.m. 15.33 n.m. 9 nov. 4.04 v.m. 16.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 nov. 9 nov. 2.40 v.m. 3.13 v.m. 14.57 n.m. 15.30 n.m. Volgens de Franse politie zijn maandag negen-en-dertig Algerij nen, die in Mauzac, in zuidwest- Frankrijk, gevangen zaten, ont snapt. Naar verluidt zijn de ge vangenen leden van de Algerijnse Nationale Beweging, een kleine partij, die wedijvert met het Alge rijnse Nationale Bcvrijdingsfronl F.L.N. Springtij: 10 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-11. Het K.N.M.I deelt mede: De laagste tempera turen in Europa kwamen de afge lopen nacht in Nederland voor. Op de meeste plaatsen vroor het drie tot vijf graden. In Duitsland was het belangrijk minder koud, ten gevolge van de aanvoer van zach tere lucht, oorspronkelijk afkom stig uit het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Bij deze aan voer speelde een depressie boven Italië en Hongarije een belangrijke rol. Deze storing ging vergezeld van een uitgebreid neerslaggebied dat vanochtend het uiterste oosten van ons land bereikte. Op de oce aan duurt de depressieaktivileit voort. Geleidelijk aan breidt de in vloed van de depressie zich verder over de Britse eilanden uit. Het vorstgebied in onze omgeving zal zich dan ook niet kunnen handha ven. Verwacht wordt dat het de komende nacht al minder koud zal zijn dan de afgelopen nacht en dat de temperatuur nog slechts op en kele plaatsen, voornamelijk in het westen van het land, beneden het vriespunt zal komen. Er blijft een kans op wat regen aanwezig. Sclieepvaartbericliten Alchiba, 6-11 van Kuwait naar Khorelmufatta. Ampenan, 3-11 te Cleveland. Esso Nederland (t.), 3-11 van Mon treal naar Aruba. Kenia (t.), 3-11 te Punta Cardon. Korenia (t.), pass. 4-11 Azoren naar Curacao. Philippia (t.), 9-11 te Rotterdam verwacht, pass. 3-11 Kaap Bon. M.s. „Oranje" vaart thuis AMSTERDAM, 7-11. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het ms. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land onder commando van kapi tein P. J. Groenland, morgen in Amsterdam aankomen. Het schip zal meren aan de Javakade .waar ca. 225 passagiers, zo spoedig mo gelijk na aankomst aan wal gaan. De overige passagiers ontscheep ten reeds te Southampton en Genua. Goed succes voor Ncd. Strijkkwartet AMSTERDAM, 6-11. Het Neder- lands Strijkkwartet dat voor de derde maal een tournee maakt dooi de U.S.A. boekt groot succes. Het kwartet trad op in Los Angelos. San Francisco. New Orleans en het 100-stc concert zal in dc Providen ce uitgevoerd worden. De Ameri kaanse pers schrijft unaniem over dc zeldzame homogeniteit van dit kwartet. De Portugese oppositie heeft president Tomas verzocht dc hui dige regering van dr. Salazar tc vervangen door een die de aan staande verkiezingen vanuit een standpunt van „volkomen neutra liteit" zou leiden. Dit verzoek is de president vorige woensdag gedaan en thans in de pers gepubliceerd. DEN HAAG. Een comitc ..Verzoe ning Indonesië-Ncdcrland", heeft maandag aan de regering en dc beide kamers van dc Statcn-Gcnc- raal een manifest doen toekomen waarin op de regering en liet par lement een beroep wordt gedaan om in het geschil met Indonesië zo spoedig mogelijk dc weg der ver zoening te kiezen. Ilct comité acht dit zowel in het belang van Indo nesië als van de bevolking van Ne derlands Nicuw-Guinca.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2