V.N.-SECRETARIAAT ONTVING TOELICHTING OP NEDERLANDSE VOORSTELLEN Waar is de radio actieve wolk Grotere mate van vrijheid inzake loonbeleid 15 jaar geëist tegen kantoorbediende wegens oudermoord Oost- en Westberlijnse politie hielden traangasduel DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19071 7iKMigrmn»NinivwR(mi; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: P/ijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,IS; per week r\C "TICDII/"TEECf"*l-IC ^^^1 ID Aki T Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, L/C A-ICtvllvXaCCwwrlC vUU KHn I na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) I 1,per stuk. 1797"18o9 Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Flirtende vrouwen zijn als jagers, die niet al het wildr op eten, dat zij geschoten hebben. De kivestie Nieuw-Guinea Tegen radio-actieve neerslag Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Algemene Vergadering stelt behandeling uit NEW YORK, 6-11. De Nederlandse delegatie naar de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft een toelichtend memorandum over de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea b(j het V.N.- secretariaat ingediend. Dit memorandum is maandag in New York door het secretariaat verspreid onder de delegaties. In het zes pagina's tellende me morandum wordt een overzicht ge geven van de ontwikkelingen, die zich na de overdracht van de soe vereiniteit van het voormalige Ne derlands Oost-Indië aan Indonesië in 1949 hebben voorgedaan met be trekking tot Nieuw-Guinea. De aandacht wordt gevestigd op Ne derlands Nieuw-Guinea, zoals die in het handvest, dat de soevereini teitsoverdracht regelt, is vastge legd .Voorts wordt onder meer uiteenzetting gegeven over het ont staan van het geschil met Indone sië en worden de Nederlandse voorstellen in de V.N.-assemblee van 9 oktober jl. gememoreerd. Besluit V.N.-vergadering Intussen heeft de algemene ver gadering van de Verenigde Naties de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea opnieuw uitgesteld. Het is zeer wel mogelijk dat dit vraagstuk als gevolg van procedu re-kwesties eerst over enkele dagen aan de orde komt. WASHINGTON, 6-11. De wolk met de zware Russische kernontplof fing van vorige week bevond zich maandag boven het noordelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan en Scandinavië, zo is door het Amerikaanse weerkundige bureau in Washington bekend gemaakt. Het bureau voorspelt, dat win den, die op grote hoogte de wolk voor zich uit drijven, deze maan dagavond naar Rusland terug zul len voeren. Hiermee heeft de wolk in een week tijds een tocht rond de aardbol gemaakt. Het bureau zegt ,dat de wolk zo breed is, dat toen de zuidflank Noord-Schotland passeerde, zijn noordflank ten zui den van Groenland lag. De raad van de organisatie van Amerikaanse staten heeft maan dag een resolutie aangenomen waarin grote bezorgdheid wordt uitgesproken over de Russische kernproef met een bom van 50 megaton. Voor de resolutie stem den twintig Amerikaanse staten. Cuba onthield zich van stemming. De organisatie omvat twintig Zuid- Amerikaanse landen en de Ver enigde Staten. Joegoslavisch zakenman weer vrij MUNCHEN, 6-11. De 44-jarige Zuidslavische zakenman Lazo Vra- caric, die de vorige week door de politie van München werd gearres teerd, is maandagavond in voorlo pige vrijheid gesteld. Hij mocht naar zijn hotel terugkeren. Dit is uit Zuidslavische bron in München vernomen. Zoals bekend was Vracaric gear resteerd omdat hij in de oorlog te Zagreb twee Duitse militairen zou hebben gedood. Van Indonesische zijde in New York is vernomen dat de Indone sische minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio zich het recht voorbehoudt de Nederlandse spre ker in de assemblee te beantwoor den. Indonesië stelt zich op het stand punt dat aanvaarding van de Ne derlandse resolutie door de alge mene vergadering „een inbreuk op de rechten en een slag in het ge zicht van Indonesië" zou zijn. Aan vaarding van' de resolutie zou bo vendien „ernstige consequenties" hebben. Toespraak staatssecretaris Roolvink BOXMEER, 6-11. Tüdens de cen trale raadsvergadering van de R.K. Middenstandsbond in het bisdom Den Bosch, die vandaag in Box meer is gehouden, heeft de staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool vink, gesproken over het loon- en prijsbeleid van de regering. De huidige economische toestand noemde spr., als gevolg van de in 1959 begonnen loon- en prijspoli tiek, bijzonder goed. Sinds 1959 zijn de lonen met twaalf procent geste gen, terwijl de kosten voor levens onderhoud in dezelfde periode slechts met twee procent omhoog gingen. De heer Roolvink noemde dit een uniek resultaat. Hij ver zocht de middenstand, de overheid te blijven steunen in het stabiel houden der prijzen^ De hoogconjunctuur In deze tijd van hoogconjunctuur zo vervolgde hij, is de verleiding groot zich op de situatie te verkij ken. Het overheidsbeleid zal echter vooral gericht moeten zijn op de toekomst om deze fase van hoog conjunctuur zonder moeilijkheden door te komen. De overheid is be reid, aldus spreker, het bedrijfs leven ten aanzien van het loonbe leid een grotere mate van vrijheid te verlenen, mits de organisatie Ook Oostduitse aanval op Stalin BERLIJN, 6-11. Professor Kurt Hager, de belangrijkste theoreticus van de Oostduitse communistische partij, heeft maandag Stalin aange vallen op een bijeenkomst ter her denking van de Russische oktober revolutie. Hager zei dat men op het congres in Moskou het nieuwe program van de Sow jet-Russische communistische partij had kunnen goedkeuren omdat de partij de fou ten van Stalin - persoonsverheer lijking en machtsmisbruik - had veroordeeld. Hij keerde zich ook tegen de „anti-partijgroep" in Rus land en tegen de leiders van de Al banese communistische partij. De overstromingen die in de nacht van zondag op maandag Athene en omgeving hebben geteis terd, hebben volgens een officiële schatting aan 36 mensen het leven gekost, zo is maandagavond in Athene bekend gemaakt. van werkgevers en werknemers deze verantwoordelijkheid kunnen dragen. In dit verband waarschuwde de staatssecretaris tegen het betalen van zwarte lonen. V.N.-Assemblee aanvaardt resolutie over kernproeven NEW YORK, 6-11. Ondanks het verzet van alle kernmogendheden heeft de algemene vergadering der V.N. maandag een resolutie aange nomen, waarin erop wordt aange drongen de kernproeven op te schorten. Engeland en de V.S. stelden, dat er aan de kernproeven alleen een einde kan komen als er een ver drag gesloten wordt, dat bepalin gen bevat over het toezicht op de naleving hiervan. De vertegen woordiger van de Sowjet-Unie zei, dat de kernproeven allen stopgezet kunnen worden als men een ver drag over algemene en algehele ontwapening sluit. De resolutie werd aangenomen met 71 stemmen voor, 20 tegen en 8 onthoudingen. Bitter commentaar over Zuid-Afrika LONDEN, 7-11. „The Times" Ie- vert vandaag commentaar op de golf van arrestaties in Zuid-Afrika en schrijft o.m.: „De Zuid-Afri kaanse politie heeft 2000 3000 verdachten van verschillende ras sen gearresteerd en geeft hiervoor de verbluffende verklaring dat sommige arrestanten worden ver dacht van moord, roof of verkrach ting". „Wanneer de bedrijvers van zul ke verschrikkelijke misdaden tot nu toe in zo grote getale op vrije voeten waren dat massa-arresta ties noodzakelijk bleken, heeft de Zuid-Afrikaanse politie hiermee het bewijs van haar eigen incom petentie geleverd". „Het was een grote opruiming' zo heeft een Zuid-Afrikaanse po- litie-autoriteit gezegd. Dat was het inderdaad. Zo groot, dat de aan vaardbare verklaring is dat dr. Verwoerd en zijn ministers doorlo pend bezorgd zijn voor de reacties van de onderworpen miljoenen". Drs. J. H. F. Wij sen, di recteur-generaal voor de middenstand, heeft maan dagochtend in Utrecht de 8ste internationale vak beurs voor meubelen en woningtextiel officieel ge opend. In de openingsce remonie was het sprookje verwerkt van de Schone Slaapster, oftewel Miss Meubelbeurs, die door een balletgroepje onder lei ding van mevrouw Coby de Munck in een model slaapkamer werd gewekt, nadat drs. Wij sen een groot spinneweb doorge knipt had. Het verhaal wilde, dat de schone slaapster sinds de laatste meubelbeurs van 1959 in diepe slaap verzonken was geweest. Foto: in een hem door Miss Meubelbeurs aange boden fauteuil spreekt drs. Wijsen hier met deze schone en haar prins. Een firma in tfe Amerikaanse stad Pittsburgh heeft een filter op de markt gebracht, dat een mens kan behoeden tegen het inademen van radio-actieve neerslag in geval van een aanval met kernwapenen. Het apparaatje (foto) weegt ongeveer vier ons en kost ongeveer 25 gulden. Haatcomplex leidde tot gruwelijke daad MAASTRICHT, 6-11. Vijftien jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. J. Corsten, maandagmorgen geëist tegen de 21- jarige kantoorbediende B. M. K., wonende te Oegstgeest, die in de avond van 17 mei van dit jaar zijn .52-jarige vader en zijn 49-ja rige moeder met respectievelijk tien en zestien messteken in de ouderlijke woning aan de Volks bondweg in Maastricht om het le ven had gebracht. De officier achtte de primair ten laste gelegde moord op de ouders bewezen. De psychische gestoord heid van verdachte, in verband waarmee een sterk verminderde toerekeningsvatbaarheid aanwezig werd geacht, vond de officier zo danig, dat deze verdachte een ern stig gevaar voor de samenleving zou blijven vormen. Met het oog hierop verzocht mr. Corsten voorts onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Verdachte erkende de feiten ,die hij bij de politie en de rechter commissaris omtrent zijn daad had toegegeven. Hij verklaarde te heb ben gehandeld om zich te bevrij den van de haatcomplexen tegen zijn ouders, die volgens hem zijn leven verkeerd hadden gericht. De man is vroeger in een inrichting verpleegd. In de avond van 16 mei was hij naar Den Haag gegaan. Op.de mid dag van de 17e had hij daar een Italiaanse stiletto gekocht. De pre sident van de rechtbank, mr. W. Berger, kreeg - zij het na enige aarzeling van verdachte - de ver klaring, dat hij dit dolkmes had gekocht om er in Maastricht iets mee te doen. Hij was per trein naar Maastricht gereisd, had gewacht tot het moment waarop zijn ouders zich, naar hij verwachtte, ter ruste zouden begeven en was toen naar de ouderlijke woning gegaan. Zijn moeder had open gedaan en boven in de huiskamer had hij toen direct in het wilde weg met de dolk naar haar gestoken. Twee steken in het hart waren daarbij dodelijk. Op het gegil van de vrouw was de va der in pyama komen toelopen. Na een korte woordenwisseling heeft verdachte ook zijn vader tijdens een korte worsteling met de dolk gestoken. Een steek in de bovenste holle ader en een in de longslag ader waren hier dodelijk. Haatcomplex De officier van justitie sprak van een zeldzaam gruwelijke oudermoord, gevolg van een haat complex, dat verdachte jarenlang had aangekweekt en dat op die 16e en 17e mei tot explosie was geko men. De verdediger, mr. J. Wijnen uit Maastricht bestreed de beschuldi ging van moord, omdat zijns in ziens hier van rustig beraad en kalm overleg geen sprake zou zijn. Een samenvallen van allerlei per soonlijke moeilijkheden gedurende enkele dagen had bij verdachte het plan doen rijpen om zich van zijn ouders te „bevrijden". Mr. Wijnen liet in het midden of de haat tegen zijn ouders grond had. Hij bestreed de mening, dat zijn cliënt een aan geboren gestoordheid zou hebben. De afwijkingen waren zijns inziens meer het gevolg van milieu-om standigheden dan aanleg voor psy chische gestoordheid. Op die grond bepleitte de verdediger een straf, waarin terzake doodslag dan wel zware mishandeling met dodelijk gevolg, rekening werd gehouden met de geconstateerde geestelijke afwijkingen. Hij refereerde zich wat de strafmaat betreft aan het oordeel van de rechtbank. Deze zal op 2o november uitspraak doen. Mislukte poging tot beroving DEN HAAG, 6-11. Een ongeveer twintigjarige jongeman met slank postuur en donker, glad achterover gekamd haar, heeft zo deelt de po litie thans mee, vrijdagavond een poging gedaan de 45-jarige Haagse taxichauffeur A. de G. te beroven. Op een standplaats aan het Val- kenboschplein in Der. Haag was de jongen in de taxi gestapt. Hij gaf de chauffeur opdracht naar het hotel „Wittebrug" te rijden. Daar aangekomen, vroeg hij vóór te rij den, maar opzij van de ingang even te wachten, want intussen zou hij zijn meisje ophalen. Terwijl hij deed of hij uitstapte, nam de jon geman de chauffeur in een wurg greep. Terwijl hij stekende bewe gingen maakte met zijn rechter hand, riep hij de chauffeur toe: „En nu je geld". De man gaf zich echter niet zo maar gewonnen. Hij wist de rech terpols van zijn aanvaller te grij pen en met zijn voet de claxon te vinden, waarmee hij zoveel moge lijk lawaai begon te maken. Dit bracht de aanvaller tot andere ge dachten en hij vluchtte de tuin van het K.L.M.-gebouw in, dat tegen over het hotel ligt. Hoewel de chauffeur hem nog nazette en even later de door de portier van het gealarmeerde politie ook nog uit speuren ging, heeft men de jonge man niet meer kunnen vinden. Overleden na val van trap ELST, 6-11. In Eist (Betuwe) is de 75-jarige mejuffrouw J. J. M. Holleman bij een val zo ernstig ge wond, dat ze later in een zieken huis in Arnhem is overleden. Ze wilde naar bed gaan, maar nam in het donker de verkeerde deur. Ze stortte in een twee meter diepe kelder. Met een schedelbasis- fractuur werd ze in het ziekenhuis opgenomen. Het O.M. in Parijs heeft maan dag laten weten, dat het een onder zoek is begonnen naar de omstan digheden, waarin 60 Algerijnen, wier lijken men in de Seine of in de omgeving van Parijs heeft ge vonden, om het leven zijn gekomen. De misdaden zijn na 1 oktober ge pleegd. Enkele gelukte en mislukte ontsnappingen BERLIJN, 6-11. Oost- en West berlijnse politie hebben maandag ochtend aan de sectorgrens een traangasduel gehouden. Een groep Westberlijnse arbeiders brak een driehonderd meter lange draadver sperring af, die één meter binnen Westberlijns gebied stond. Zij werd door de Oostduitse politie bestookt met rond zeventig traangasgrana ten. De Westberlijnse politie, die de arbeiders beschermde, wierp een gelijk aantal granaten terug. Nie mand werd gewond en de versper ring was na anderhalf uur afge broken. De Oostduitse politie maakte maandag gebruik van haar vuur wapens toen een Westberlijner twee Oostduitsers naar de Amerikaanse sector probeerde te smokkelen. De Westberlijner wist te ontsnappen. De beide Oostduitsers werden ge arresteerd. Op een ander punt kroop een Oostduitser door de prikkeldraad versperring. Ondanks het machine geweervuur van de Oostduitse po litie kwam hij veilig in de Franse sector aan. Twee jonge Oostduitsers waren minder fortuinlijk. Zij trachtten maandagmorgen via een riool naar West-Berlijn te komen. Op slechts vijf meter van West-Berlijn werden zij opgemerkt door de Oostduitse politie, die onmiddellijk gasgrana- ten in de riool wierp. De Oost duitsers kwamen daarop naar adem snakkend uit de riool en werden gearresteerd. Veertien Oostduitsers - drie ge zinnen met verscheidene kinderen - slaagden er zondagavond in bij Göttingen over de grens te komen. Zij ontsnapten aan de aandacht van de Oostduitse politie, die toen net stond te luisteren naar een open luchtconcert, dat vlak bij werd ge geven. F oedseldistributie bij een ziekenhuis TILBURG, 6-11. Het „St. Eliza- bethziekenhuis" in Tilburg is begin september als eerste instelling in west-Europa ten behoeve van de voedselvoorziening van patiënten en personeel overgegaan op een systeem, (het zogenaamde „dry- heat ganimede" systeem), waar door het mogelijk is in circa één uur zeshonderd patiënten op effi ciënte wijze warme maaltijden aan te bieden, zonder dat warmte- of vitamineverlies optreedt. In Ame rika en Canada werd dit systeem reeds toegepast, doch het Tilburg- se ziekenhuis heeft op detailpunten nog verbeteringen aangebracht. Na twee maanden van toepassing kan worden geconcludeerd, dat het sys teem alleszins bevredigt. Premier Nchroc van India zal vrjjdag om 21.00 uur een rede hou den in de algemene vergadering der V.N., zo is maandag officieel in New York meegedeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1