DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSEN EN ALGERIJNEN KUNNEN NOC ALTIJD MET ELKAAR IN ALGERIE LEVEN Massale vluchtpoging naar West-Berlijn Indonesische „aanmaning tot voor zichtigheid" inzake Nieuw-Guinea Russisch ruimtevaartuig verdwenen? Ontdekker-34 in baan Nehroe in de Verenigde Staten Drie jongemannen gearresteerd in moordzaak-Baarn Verklaring van Chroesjtsjef 31ste Russische kernproef Prinses Margaret schonk het leven aan een zoon Tweede Kamer over. kernproeven Tweehonderd doden door geweld van orkaan „Hattie" in Brits-Honduras MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 118e jaargang No. 19070 ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15; per week 32 cent. Losse nummers 10 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm) f 1,per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. 01110-2255; na 18.00 uur tel. 01110-2118. Postgirorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, Zierikzee, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Verklaring van leider voorlopige regering BEN KHEDDA, de leider van de voorlopige Algerijnse regering, heeft zondag in een televisie-uit zending .bestemd voor west-Duits- land .verklaard, dat het ondanks de zeven Jaar oorlog voor Fransen en Algerijnen nog steeds mogelijk is om met elkaar in Algerië te le ven. De Franse kolonisten zouden mogen kiezen tussen de Franse en Algerijnse nationaliteit als Algerië onafhankelijk was geworden. Volgens Ben Khedda zouden de Fransen, die Algerijn willen wor den, dezelfde rechten en plichten hebben als de autochtone bevol king. Zij, die Fransman willen blijven, zouden vallen onder de wet voor de buitenlanders. In elk geval zou de Algerijnse staat er voor zorgen dat de Fransen onder wijs in hun eigen taal kunnen krij gen en dat zij hun godsdienst vrije lijk zullen kunnen beleven. Ben Khedda zei voorts, dat er landhervormingen zullen komen in het onafhankelijke Algerië en dat de industriële ontwikkeling krachtig zal worden aangepakt. Wat de buitenlandse politiek be treft wil zijn regering voorlopig tot geen van beide wereldblokken behoren. De Algerijnen in Frankrijk Rond 400 Algerijnen - allen po litieke gevangenen - die in honger staking waren gegaan ,zijn in Mar seille afgeranseld en in groepen van 20 naar andere gevangenissen overgebracht, aldus een zondag uitgegeven communiqué van de voorlopige Algerijnse regering. Hetzelfde was volgens het com muniqué gebeurd met 100 Algerij nen, die in Metz gevangen zaten. Alle Algerijnen, die in Frankrijk zitten, zouden donderdag 2 novem ber voor onbepaalde tijd in hon gerstaking zijn gegaan om hun eis voor een betere behandeling kracht bij te zetten. Van de zes ,niet vier, zoals eer der gemeld, Algerijnen, die uit de BERLIJN, 5-11. Vijf Oostduitsers en vier kinderen zijn er zondag in geslaagd over de zwaar bewaakte grens naar West-Berlijn te vluch ten, zo meldt de Westberlijnse po litie. De vluchtelingen werden door Oostberlijnse politiemannen onder vuur genomen. Volgens de politie deden onge veer dertig mensen, onder wie vrouwen en kinderen, een poging naar het Westen te ontkomen. Van de vijf Oostduitse mannen en vier kinderen weet men met zekerheid dat dit is gelukt. Over het lot van de anderen, bij wie zich de moeders van de vier kinderen bevonden, is niets bekend. De leeftijd van de kinderen varieert van negen maan den tot veertien jaar. Volgens de politie had de groep een gat gemaakt in de prikkel draadversperring aan de Franse sector. Toen Oostduitse politie hen opmerkte opende zij het vuur op de vluchtelingen. Op een ander punt aan de sector grens gooide Oostberlijnse politie traangasbommen naar west-Berlij- ners, die naar bewoners van Oost- Berlijn stonden te wuiven. Toen de oost-Duitse politie het vuur opende, gaf het merendeel van de vluchtelingen zijn poging op. Daarbij moest een kind zijn ouders en een 32-jarige vader met drie kinderen zijn vrouw in Oost- Berlijn achterlaten. In West-Berlijn kon men niet waarnemen of de achtergeblevenen aan de politie konden ontsnappen. DJAKARTA, 5-11. Aan het einde van dit jaar zal Indonesië driemaal zo sterk zijn als Nederland, ver klaarde overste Djuhartono, onder voorzitter van de nationalistische „Revolutionaire generatie van 1945" in een voordracht voor leden van deze organisatie. Hij zei dit in antwoord op een vraag, waarom de Indonesische re gering blijkbaar aarzelt om West- Nieuw-Guinea met geweld te „be vrijden". Djuhartono zei verder, dat Indo nesië wat dit betreft geen vrees kent, doch dat elke stap zorgvuldig en tot in details dient te worden berekend. „Wij moeten ons afvra gen, hoe de opinie van de wereld ten aanzien van ons zou zijn. Ver der moeten wij ons in elk opzicht sterk maken, opdat wij de Neder landers partij kunnen geven. We moeten minstens driemaal zo sterk zijn al zij, en dat zal aan het einde ROTTERDAM. Zaterdagmiddag heeft de Partij van de Arbeid te Rotterdam een door naar schatting ruim drieduizend mensen bezochte demonstratieve bijeenkomst gehou den naar aanleiding van de kern explosies van de Sowjet-Unie. Moeder en kind slachtoffers kolendamp HARDERWIJK, 5-11. De jeugdi- ge mevr. Haklander en haar acht maanden oude baby zijn in een zo merhuisje van het vakantie-oord „Het verscholen dorp" overleden aan de gevolgen van een kolen dampvergiftiging. De heer Haklan der is in zeer ernstige toestand in het Boerhaveziekenhuis in Harder wijk opgenomen. Het echtpaar en hun baby woon den tijdelijk in een zomerhuisje van „Het verscholen dorp", omdat de bouw van een eigen woning nog niet gereed was. Toen zondagmorgen geen teken van leven in het huisje te bespeu ren was en een vreemde lucht werd waargenomen, drongen om wonenden binnen en troffen moe der en kind dood, de vader in zeer ernstige toestand aan. van dit jaar het geval zijn", aldus Djuhartono, die zijn toehoorders waarschuwde tegen overijld of niet tevoren berekend optreden, daar de gehele natie een grootscheeps plan heeft om West-Nieuw-Guinea bij Indonesië te voegen. NEW YORK, 4-11. Volgens het blad „New York World Telegram" zouden de Amerikaanse autoritei ten geheime inlichtingen hebben gekregen over het lanceren op 14 oktober door de Sowjet-Unie van een ruimtevaartuig met drie „kos monauten" aan boord, onder wie mogelijk een vrouw. De lancering zou hebben plaats gehad vanaf een basis in Krasny Yar, nabij Stalin grad. Na de lancering werden op zeer hoge frequentie uitgezonden signa len. van het ruimteschip opgevan gen door observatoria in Tokio, Da kar, Sydney en Bochum. Het Ja panse instituut voor het onderzoek van radiogolven zou gedurende veertig minuten duidelijke en krachtige signalen hebben gehoord, vervolgens gedurende twee uren en twintig minuten zwakkere signalen en daarna niets meer. De in code gestelde boodschappen der ruimte vaarders werden door electronische apparaten van verscheidene obser vatoria geregistreerd en later aan de Amerikaanse inlichtingendienst doorgegeven om te worden ontcij ferd. Koningin en prinses teruggekeerd DEN HAAG, 4-11. Omstreeks kwart voor zes zaterdagavond zijn H. M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Marijke met het regeringsvlieg- tuig uit Engeland in ons land te ruggekeerd. Het toestel is geland op Soesterberg. De koningin en de prinses hebben een particulier be zoek aan Engeland gebracht. gevangenis van Chambery ont snapten, zijn twee spoedig gegre pen. Bij verscheidene terroristische aanslagen in Algerië zijn ^ondag vier personen gedood en zes ge wond. In Algiers is van officiële zijde meegedeeld, dat in de tweede helft van de vorige maand in Algerië dagelijks gemiddeld meer dan 35 aanvallen door Europese extremis ten zijn uitgevoerd. Hierdoor kwa men zeven mensen om het leven en liepen 140 verwondingen op. Van de in totaal 567 aanvallen kwamen 227 in het gebied van Al giers voor. BASIS VANDENBERG, 6-11. De Amerikaanse luchtmacht heeft zon dag van de basis Vandenberg in California een kunstmaan, de Ont dekker-34, gelanceerd, die later in een baan om de aarde kwam. Het is de bedoeling dat een ruimtecabine zich losmaakt en bin nen vier dagen door vliegtuigen in de omgeving van Hawaii wordt op gevangen. Er werd niet meegedeeld welke instrumenten zich in de cabine be vinden. NEW YORK, 6-11. Naar aanlei ding van het bezoek van de Indiase premier Nehroe aan Washington schrijft de „New York Daily News" dat Nehroe „voor de meerderheid van de Amerikanen persona non grata is". „Nehroe doet zich voor als zijnde neutraal in de koude oorlog, maar hij heeft deze beweerde neutrali teit gebruikt om zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie hulp af te persen voor zijn dodelijk arme socialistische regering. Hij heeft ons miljarden ontfutselt en Rusland aanzienlijk minder". Het waterverbruik in Nederland DEN HAAG, 4-11. De commissie inzake wateronttrekking aan de bodem releveert in haar verslag 1960 een nota, die op verzoek van één van de leden van de commissie is opgesteld en waarin de stand van zaken bij het grondwaterbeheer is vastgelegd. De toeneming van het waterverbruik in Nederland, zo wordt in deze nota onder meer op gemerkt, blijkt wel uit het feit, dat in 1945 ten behoeve van de open bare watervoorziening ca. 225 mil joen m3. water Werd gedistribu eerd en in 1959 ca. 505 miljoen m3. Van deze hoeveelheid was ca. 80 pet. afkomstig van grondwater. Van het gedistribueerde water was bijna'28 pet. bestemd voor za kelijk gebruik, d.w.z. voor afnemers zoals industrieën en andere grote en kleine bedrijven. Volgens een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in 1957 een hoeveelheid van ca. 320 miljoen m3 grondwater door de industrie zelf gewonnen. Ook deze eigen indus triële winningen nemen in aantal en omvang sterk toe. In verschei dene provincies is de industriële wateronttrekking reeds belangrijk groter dan de wateronttrekking ten behoeve van de openbare water voorziening. Grote uienexport DEN HAAG, 5-11. Nu reeds vele weken achtereen zijn de uien ver reweg het belangrijkste expbrtpro- dukt geworden van de Nederland se tuinbouw. Meer dan de helft van de hoeveelheid groenten, die er weekelijks wordt geëxporteerd, be staat uit uien. In de laatste week van oktober gingen volgens de U. C.B.-cijfers niet minder dan 4737 ton Nederlandse uien de grens over bij een totale groente-export in deze week van 9051 ton. Naar vele landen gaan de Neder landse uien; west-Duitsland is de belangrijkste afnemer. In bedoelde week kocht dit land 3287 ton uien. Naar Engeland ging 1003 ton en naar Afrika 244 ton. Kleinere zen dingen gingen naar België, Luxem burg, Zweden, Italië, west-Indiëen naar diverse andere landen. Vijftienjarige door „vrienden" uit de weg geruimd UTRECHT, 4-11. - De Baarnse politie heeft gisteren drie jongens van achttien en zeventien jaar ge arresteerd, die ervan worden ver dacht hun vriend Theo Mastwijk uit Soest in juli van het vorig jaar te hebben vermoord. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd onlangs gevonden bij graafwerkzaamheden in de tuin bij een villa van een directeur van een verzekeringsmaatschappij in Baarn. Het lijk verkeerde in zo verre gaande staat van ontbinding, dat men aanvankelijk dacht, dat het nog uit de bezettingstijd dateerde. Onderzoekingen in het gerechte lijk laboratorium door dr. J. Zel- denrust brachten echter aan het licht, dat de moord van recenter datum moest zijn. Daar kwam bij, dat enkele kledingstukken van de vermoorde, zoals zijn overhemd en zijn sokken, nog in een vrij goede staat verkeerden. Theo Mastwijk, die in de zomer van I960 veertien vijftien jaar oud was, werd in juli van het vo rig jaar als vermist opgegeven. Een vriend van hem, een zekere H. W. uit Baarn, die toen net van het ly ceum was gestuurd, verklaarde, dat ze samen naar het buitenland hadden willen gaan, maar dat Theo Mastwijk uiteindelijk de reis alleen had gemaakt, omdat hijzelf bij de grens was teruggekeerd. Foto De substituut-officier van justi tie in Utrecht, mr. G. H. C. van Dijken, vertelde op een persconfe rentie in Utrecht, dat de Baarnse politie door een bijzondere geluk kige combinatie en dank zij een goed herinneringsvermogen, achter de identiteit van het slachtoffer was gekomen. Theo Mastwijk was namelijk vlak voor zijn verdwij ning door de Baarnse politie ge hoord over een vrij onbetekenende zaak. Er werd toen ook een foto van hem genomen. Hij droeg bij die gelegenheid een overhemd met een wat merkwaardig dessin. De resten textiel die in de put in Baarn zijn gevonden, hadden het zelfde patroon. De Baarnse politie ging na deze ontdekking onmiddellijk op zoek naar Mastwijks vriend W., die haar had ingelicht over de zogenaamde buitenlandse reis. Deze jongeman werd na een lange speurtocht in Limburg aangehouden. Hij heeft inmiddels bekend, mede schuldig te zijn aan het misdrijf. Uit zijn verklaringen, bleek, dat Theo Mastwijk, twee gebroeders H. (zoons van de Baarnse verzeke- rinsdirecteur) en hij in 1960 enkele kleine diefstalletjes hadden ge pleegd. De „vrienden" die bang waren, dat Mastwijk zijn mond voorbij zou praten, besloten hem van het toneel te laten verdwijnen. De jongen, die toen in het huis van de familie H. was ondergedoken, werd om het leven gebracht. Hoe is nog niet bekend. Het lijk werd begraven in een oude waterput in de tuin van de familie H. en overdekt met zand en ongebluste kalk. B. H., een achttienjarige student, is op zijn studentenkamer in Amsterdam ge arresteerd, zijn broer E. H., een zeventienjarige scholier, werd door de politie weggehaald bij familie in Den Haag, waar hij logeerde. Een van hen heeft inmiddels ook bekend. MOSKOU, 4-11. Premier Chroesjt sjef heeft laten weten dat, als de V.S. kernproeven in de dampkring gaan uitvoeren, de Sowjet-Unie haar proeven met kernwapens zal voortzetten. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Moskou heeft de Sow- jet-leider dit vrijdag verklaard te genover de Italiaanse voorzitter van de interparlementaire unie, Giuseppe Codacci-Pisanelli, met wie hij een gedachtenwisseling van een uur had. WASHINGTON, 4-11. De Ameri kaanse commissie voor atoomener gie heeft medegedeeld, dat de Sow jet-Unie zaterdag een kernexplo sie van verscheidene megatons tot stand heeft gebracht. De ontploffing had plaats in de dampkring, in het proefgebied No va Zembla. Dit was de eenendertigste ont ploffing in de huidige serie. LONDEN, 3-11. Prinses Marga ret van Groot-Brittannië heeft vrij dagochtend het levenslicht geschon ken aan een zoon. De bevalling vond plaats in de koninklijke resi dentie in Londen, Clarence House. Het bulletin, dat vrijdagochtend werd uitgegeven, vermeldde dat moeder en kind het goed maken. De baby kwam om kwart voor 12 ter wereld. Het bulletin was onder tekend door vier artsen, die bij de geboorte aanwezig waren, Sir John Peel, dr. Vernon Hall, dr. John Weir en Lord Evans. Het kind zal de titel Graaf Linley van Nymans dragen. Dit is de tweede titel van zijn vader, hem óp 3 oktober van dit jaar door de ko ningin verleend, toen hij de titel Graaf van Snowdon ontving. Lin ley is de familienaam van zijn moe der en Nymans is de naam van haar huis in Staplefield, in het graafschap Sussex. De baby komt op de vijfde plaats voor de troonopvolging, na de drie kinderen van koningin Elizabeth en prinses Margaret zelf. Prinses Margaret is - evenals haar echtgenoot - Graaf Armstrong Jones, 31 jaar. Naar oud gebruik werd het bul letin opgehangen aan de poort van Clarence House. Het nieuws werd onmiddellijk te lefonisch meegedeeld aan koningin Elizabeth, die zich in Buckingham Palace bevond. De eerste officiële mededeling dat prinses Margaret in blijde ver wachting was verscheen op 25 mei, een jaar na haar trouwdag. De vader van de jonggeborene, Graaf Armstrong-Jones, heeft een onbetaalde functie als adviseur bij de Raad voor industriële vormge ving in Londen. Het gerieflijke, roomkleurig ge schilderde Clarence House, dat uit zicht geeft op het St. James Park, heeft een kinderkamer, die in ge bruik is geweest bij prins Charles en prinses Anne, kinderen van ko ningin Elizabeth, die vóór haar troonsbestijging het huis bewoonde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een goed huwelijk is een zuiver lied; tweestemmig, maar juist daardoor welluidend DEN HAAG, 3-11. De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig ver slag over de begroting van buiten landse zaken een aantal vragen ge steld over het ontwapeningsvraag- stuk en de kernproeven. In de memorie van toelichting had de minister gesteld, dat er „aanmerkelijke vorderingen" wa ren gemaakt met een verdrag tot stopzetting der kernexplosies. In het verslag wordt thans gevraagd, of de regering nauwkeurig kan aangeven .waarover de partijen het wel en waarover zij het niet eens geworden zijn. Voorts wordt ge vraagd, welke betekenis moet wor den gehecht aan het beginselak koord over het toezicht op de kern explosies. Hongaarse opstand in Amsterdam herdacht AMSTERDAM, 4-11. Iri een stijl- volle plechtigheid is zaterdag in Amsterdam de Hongaarse opstand van 1956 herdacht. Gedurende en kele minuten viel het verkeer op de Dam stil toen bij het nationaal monument door Hongaarse en Ne derlandse organisaties kransen en bloemstukken, werden gelegd. Eer biedig keken duizenden Amster dammers naar de kleine rood-wit- groene vlag met een diagonale zwarte streep, die door een vlagge- wacht van oud-leden van de voor malige binnenlandse strijdkrachten van het paleis naar het monument werd gedragen. Die kleine vlag, destijds door gevluchte Hongaren aan koningin Juliana geschonken, symboliseerde de vrijheidsstrijd van het Hongaarse volk. Aanrijding in hagelbui DELFT, 4-11. Op de secundaire weg naast rijksweg 13 onder Delft is in een hagelbui de 20-jarige ma troos J. P. L. Dirks uit Rotterdam met zijn motor tegen de aanhang wagen van een stilstaande vracht auto gereden. De jongeman bleek bij aankomst in het ziekenhuis te Delft, reeds te zijn overleden. DE SP0RT-T0T0 DEN HAAG, 5-11. Voor de sport- tot van zondag 5 november had den zich 612.412 deelnemers ge meld. Zij legden totaal een bedrag van 767.702 gulden in. Het prijzen geld bedraagt hierdoor 253.342 gul den. De eerste prijs is 139.338 gul den groot, de tweede 67.003 gulden. De extra-prijs van de vijf gelijke spelen bedraagt - met inbegrip van de bedragen van de voorgaande weken die niet werden uitgekeerd - f 106.788 gulden. Zondagavond om 21 uur hadden zich twee deelnemers met 12 goede voorspellingen gemeld. Voor de ex tra-prijs waren al 30 gegadigden. BELIZE (Brits Honduras), 5-11. Vast staat dat tweehonderd inwo ners van Belize, de hoofdstad van Brits Honduras ,door het geweld van de orkaan „Hattie" het leven hebben verloren. Men vreest dat er echter nog meer doden te be treuren zullen zijn. Voorts werden 75 personen vermist. Een zware regenval heeft het lot van de vijftienduizend daklozen, die een schuilplaats hebben ge zocht in de puinhopen van Belize, verzwaard. George Price, de eerste minister van Brits Honduras «heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij een beroep doet op alle inwoners der door „Hattie" getroffen Hondurese plaatsen om ten volle met de bur gerlijke en militaire autoriteiten, die het reddingswerk leiden, sa men te werken. In de getroffen gebieden is een nachtelijk uit gaansverbod ingesteld. Een der grote vraagstukken, die door de hulpverleners moet wor den opgelost, is dat betreffende het opslaan van de binnenstromende hulpverleningsgoederen. De meeste pakhuizen zijn door de orkaan met de grond gelijk gemaakt en het vervoer der goederen wordt sterk belemmerd door een tekort aan voertuigen en boten. Premier Price verklaarde nog dat Belize tenminste 25 kilometer verder landinwaarts moet worden herbouwd. Demonstratie tegenzebrapad HAARLEM, 5-11. Ongeveer twee honderd jongelui uit Haarlem heb ben zondagmiddag en -avond in de Grote Houtstraat te Haarlem gede monstreerd tegen de officiële voet- gangers-oversteekpaden: het zebra pad. Zy bleven op de rijweg staan, waardoor het verkeer enige malen vastliep. De politie voerde verschil lende malen charges uit. Een jon- geen van 16 jaar en een 17-jarig meisje, die zich niet wilden laten verwijderen, zijn naar het politie bureau overgebracht. Tegen drie jongens is, wegens het hinderen van het verkeer, proces-verbaal op gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1